Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:17 04.07.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано12.11.12 15:25



Темата за траура се препълни, а и самият траурен ден мина.

Темата обаче се оказа популярна. Извинявам се на всички инославни, четящи тук, че ги занимаваме с православните вътрешни работи, но това така или иначе е гражданската религия на България. Въпросът за нов български патриарх стои със страшна сила пред православните, а изглежда, че засяга не само тях, пък и не се ограничава само до личността.

Кой да бъде или да не бъде патриарх и защо?

Какво е мястото на миряните в този въпрос?

Какво значение има патриаршията за самите православни?

А за другите? Инославни, атеисти и прочие?


Дайте да си поприказваме по тези проблеми. Моля, без спам и грубости.

Повече лая



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: ъглишв]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано12.11.12 15:30



За себе си мога да кажа - наблюдавайки ви мога да си направя изводи за други неща.



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: ъглишв]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано12.11.12 16:59



Съвсем сериозно бих задал въпросите и от друга гледна точка :
Защо за и.д. "временен Патриарх" бе предложен най-недостойния ?
Какво значение имат миряните за патриаршията ?
Дали ако кирил бъде избран за Патриарх , същият би укрепил вече разклатеното доверие на миряните към църквата като институция ?




Тема ...нови [re: hadjiyata]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано12.11.12 17:02



Ти направо задаваш отговори, Хаджи.

Повече лая



Тема Re: ...нови [re: ъглишв]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано12.11.12 17:20



И един интересен въпрос от другата тема - удобен ли е почтен Патриарх за бъдещи задкулисни игри?
Веднага следва контра въпрос - а непочтен с как ще се справи със себеподобните си?

И нещо, което бе подхвърлено във ФБ, но ми направи голямо впечатление - предвид новото развитие на нещата възможна ли е промяна на устава предвид възраст на Патриарха, което да вкара Николай за кандидатура?





Тема Re: ...нови [re: ъглишв]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано12.11.12 17:32



Оценявам опита ти за дипломатично измъкване , но въпросите ми наистина се сериозни , дори и от гл. точка на атеист .



Тема Re: ...нови [re: hadjiyata]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано12.11.12 17:33



Това не беше измъкване.
Ти наистина задаваш отговори.





Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано12.11.12 18:00



Да си продължим лафа от предишната тема тук.
Цитирам те:

А що се отнася до достойните - смятам, че е илюзорна амбиция да се търси почтен човек за шеф на институция, която сама по себе си не е ... съвсем почтена. По принцип не е - не, че е станала такава случайно. Поне такова е моето мнение.

Защо пък самата институция да не е почтена? Тя си е една и съща от 1000 години, какво в устава и се е променило, та за прадядо ти е била почтена, а за правнуците му - не?



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: hadjiyata]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано12.11.12 18:20



Защо за и.д. "временен Патриарх" бе предложен най-недостойния ?
Какво значение имат миряните за патриаршията ?
Дали ако кирил бъде избран за Патриарх , същият би укрепил вече разклатеното доверие на миряните към църквата като институция ?


Да пробвам аз на въпросите ти.
Ако най-възрастният си е направил отвод, позовавайки се на разклатено здраве, вероятно са избрали друг, вече не по старшинство. Трябва да се види в устава.
"Най-недостойният" е твое лично мнение. Кирил е реално действащ митрополит и член на синода, следователно, ни по-хубав, ни по-лош от останалите при възлагане на административни функции. Недостоен владика се анатемосва и гони от Църквата. Щом е в Синода, се ползва с права като всички останали. По протокол.

Не знам на Патриаршията защо и трябват миряните днес. Освен за дарители, за друго не се сещам.

Кирил като Патриарх, едва ли. Вече е твърде непопулярен в обществото с това досие, линкълни и т. н. Патриархът все пак е глава и лице на Православната ни църква не само у нас, а и пред света. От моя гледна точка и за компрометираните е по-изгодно да изберат Патриарх с безупречно минало, за да позакрепят авторитета на Църквата, пък да си гледат епархиите, доживотни са им, никой не ги гони оттам - пак по устав.



Тема Re: ...нови [re: *abi*]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано12.11.12 18:30



Толкова ли е загнила БПЦ , щом ти и "ъглишев" приемате въпросите ми като "зададени отговори" ?





Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Aлиca.]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано12.11.12 18:38



Уставът си е устав , но тук не е армия и следователно нещата не се измерват само с фатмашкия аршин . Съгласен съм , че "недостоен владика се анатемосва и гони от Църквата" , ама стиска ли й на Църквата да анатемоса и изгони някой свой висш служител ? Или недостойното поведение на споменатия служител трябва да се докаже , ама няма кой да се захване със случая ?



Тема Re: ...нови [re: hadjiyata]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано12.11.12 18:54



Според БПЦ мен има големи проблеми. И имам отлична база сравнение - ГПЦ. Разликата е огромна що се касае до задържането миряни в лоното на църквата.

За мнението на Глишев питай него. Не съм му говорител.





Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: hadjiyata]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано12.11.12 18:57



Тук, в клуба не е, но във висшия църковен клир си е като в армията. Спазва се уставът. Иначе църковната дисциплина отива на кино, а оттам и институцията.

В махленската кръчма музиката може да я поръча клиента, затова е кръчма, не институция.


Дай друга песен.



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Aлиca.]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано12.11.12 20:06



За прадядо ми е било поквара носенето на панталони от жените. Трябва ли и това да продължа? Щото през последните 1000 години физиологията на жените не се е променила много, така че щом за него е било поквара, защо за наследниците му да не е?



Всеки си прави изводите въз основа на това, което е видял, прочел и знае. Неговите източници на информация, неговият характер и т.н. не съвпадат с моите, така че не виждам проблем за него да е била почтена, а за мен не. Не е нужно да се променя църквата, а само източниците на информация, за да започне човек да гледа по друг начин на нещата. За мен църквата си е кесарьова организация.

ПП - като се замисля, би трябвало повече да ме засяга какво става с църквата, щом като е такава организация с политическо и икономическо влияние ...

Редактирано от Kaлoмaин на 12.11.12 20:13.



Тема Re: ...нови [re: *abi*]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано12.11.12 21:08



"Ъглишев" си каза мнението - съвпада с твоето . И затова в предният ми постинг бяха споменати два ответника .
А ти споменаваш за задържането миряни в лоното на църквата ... да считам ли , че у нас има вероятност за отдръпване на миряните от църквата ?



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано12.11.12 21:09



Църквата няма политическо и икономическо влияние днес и по-скоро прадядо ти ще ти отвинти един шамар, ако му се издокараш с панталон, отколкото поп или владика да ти забрани панталона на улицата или да те уволни заради това.

Църквата е от значение за хората, които ходят на църква и имат потребност от това. За останалите е медийна клюка.

Църквата няма да си промени доктрините, нито устава заради модните влечения на тоз и оня, извън нейната сфера на действие. Светското общество, ако ще и по гол г** може да тръгне, църквата няма действения механизъм да го вкара в лудницата.
Църквата се интересува от своите, защото те живеят в света и са податливи, потърпевши или зависими в ежедневието от светските закони и условности. По тази единствена причина Църквата прави официални изявления по този или онзи светски въпрос и има равно право на свобода на словото също като Болен Сидеров, да речем.

Та, на хората извън Църквата тя не им е проблем. Ама никакъв.
...освен, ако искат да се ползват от църковни помощи, дарения, намаления и безплатни духовни услуги, пък ги отрежат, защото не щат да спазят и най-прости изисквания.

...се сетих за една госпожа, която отчето в една наша църква буквално напъди пред очите ми. Предисторията: енорията малка, бедна, отчето получава чат-пат помощи отвън - храни, лекарства и т.н. Събрал с много труд малко средства за належащ ремонт на храма и всички баби, лели и енориаши в свободното си време правят "ленински съботници", чистят след майсторите, подреждат...абе, помагат доброволно и безплатно хората. Та, насред един такъв трудоден идва една разплута госпожа на средна възраст, звъни на отчето, той в храма с работниците, излизам аз от канцеларията му и я питам по какъв въпрос.
И тя, хъката-мъката, да питала не са ли пристигнали пак храни и продукти за раздаване. Защото отчето редовно и давал, болна била, бедна, нам-ква си...Помислих я за енориашка, извиках отчето, той се подсмихна и любезно я покани да се включи да помогне на хората в почистването, пък в неделя да заповяда на литургия. Аууууу, все едно змия и показа - не можела госпожата, много болна била /наконтена, напричесана, болна - дръжки!/ И отчето директно я отряза с две приказки - помощите са за енориашите ни, съжалявам, госпожо. Все пак, винаги сте добре дошла на служба и на изповед. Тръгна си тая припикана, ама върви, мърмори и кълне нещо си. Оказа се, че поне година време се навъртала да се прави на уклончива християнка в нужда и отчето и пълнел торбите, наравно с другите бедни, щото добра душа, да не отблъсне жената от църквата.



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Aлиca.]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано12.11.12 21:14



Както обичаше да казва ротния фатмак : "Службата е моето хоби , уставът - това съм аз ! "


Значи в общи линии и при теб е така : "строй се !" , "преброй се !" и стария хит "велик е нашия клирик" си остават - значи не се надявай на нови изпълнения .



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: hadjiyata]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано12.11.12 21:19



Мен не ме мисли, нашите свещеници и наш дядо владика нямат грешка.
Без отявлени фатмащини и "строй се, преброй се" всеки си знае мястото и задълженията, най-вече - отгоре надолу, не обратното, и нещата си вървят по мед и масло.

БПЦ единият устав и формален ред криво-ляво я крепят, за съжаление. И те ако се сринат, отиде коня в реката.



Тема Re: ...нови [re: hadjiyata]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано12.11.12 21:20



и то голяма
турските сериали ще победят Синода
още ли не сте го разбрали?



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Aлиca.]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано12.11.12 21:27



Ако твоя дядо ти те е зашлевявал за миниджуп , панталон или дълбоко деколте - това си е твоя работа , тук не е място за оплаквания .

Времената вече са други , дори и църковния десятък отдавна е отменен .



Тема Re: ...нови [re: *abi*]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано12.11.12 21:30



Да , ама с една уговорка : не е "сте" , а е "са" - все пак атеистите някак си не се вписваме в църковната институция .



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Aлиca.]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано12.11.12 21:31



Ако трябва да съм откровен - коня нагази в реката .



Тема Re: ...нови [re: hadjiyata]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано12.11.12 21:36



излишни подробности



и аз отдавна не се вписвам
но ме интересува, вълнува и тревожи
интереси?
разбира се
може би само откачен или крайно тъп човек не си защитава интересите
щом си тук значи не си сред последните



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Aлиca.]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано12.11.12 21:49



Е, щом ти го твърдиш - сигурно е така.

Във всеки случай всички истории покрай Константин и сие ме карат да мисля, че от близо 1700 години църквата е инструмент на държавата. Нямам никакво желание, нито намерение да я променям. Ама изобщо. Това е работа на тези, които си мислят, че някога е била истинска, свята и т.н.



Тема Re: ...нови [re: hadjiyata]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано12.11.12 21:57



все пак атеистите някак си не се вписваме в църковната институция .

Именно. Нито ви виси на врата институцията, нито ви засяга. Обаче не спирате да се навъртате и да я дъвчете. Точно като оная леля, за която разказах на Каломаин - не стъпва в храма, ама вика "дай" на институцията.





Тема Re: ...нови [re: *abi*]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано12.11.12 22:01



интереси?
разбира се


Какви по-точно интереси?
Кинти?
щото дядо владика няма да ти заграби къщата или да ти изколи децата, например.



Тема Re: ...нови [re: Aлиca.]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано12.11.12 22:22



Нито ви виси на врата институцията, нито ви засяга
***
Засега . Но като усещам намеренията на БПЦ да се въведе задължително вероучение в светските училища - може и да Ни висне на врата . А тогава вече няма да ми е "все тая" .





Тема Re: ...нови [re: *abi*]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано12.11.12 22:35



Последното ти изречение ще го приема като комплимент .



Тема Re: ...нови [re: hadjiyata]  
Автор loverrock ()
Публикувано12.11.12 22:49



Няма да има вероучение. Такова нещо не същестува!
Някой ще учи децата да вярват, в какво?

domino dancing


Тема Re: ...нови [re: hadjiyata]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано12.11.12 23:04



Но като усещам намеренията на БПЦ

Намеренията значи. Комшията има едни намерения към мен вече 15 години, ама още не съм станала мурва. Сън не ме хваща от намеренията му, значи....от сутрин до вечер треперя да не ме изнасили, докато се разминаваме по стълбите.



Хептен на махленщина ви изби, пък Глишев помоли - без спам и простотии.



Тема Re: ...нови [re: hadjiyata]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано12.11.12 23:08



няма защо
стабилно национално изповедание гарантира стабилност във времена на изповедания



Тема Re: ...нови [re: Aлиca.]  
Автор loverrock ()
Публикувано12.11.12 23:19



Не знам какво ни избива, но е смешно да се гордееш с религията си, все едно си абсолютно луда!
Трябва да те е срам, после да искаш извинение!

domino dancing


Тема Re: ...нови [re: loverrock]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано12.11.12 23:29



Пълнолетна съм и напълно наясно от какво да се срамувам и от какво - не.
Я да те питам, ти ще одобриш ли 1000 долара от данъците ТИ да бъдат прахосани за някакво отрязано дърво с лампички, което ще ти загрозява градинката пред къщи няколко седмици? Само защото на неколцина луди им се прищяло, неясно защо, да ти харчат парите за боклуците си.
Ам?



Тема "Дайте да си поприказваме. . ."нови [re: ъглишв]  
Автор Капернаум (EjCon/АхмакЕжко)
Публикувано12.11.12 23:56



В отговор на:

Дайте да си поприказваме по тези проблеми. Моля, без спам и грубости.




Като си поприказвате, докъде ще стигнете. . . Точно до емоции, в това число и грубости, включая и неизбежните хуления. За какво ти е този гъдел на ушенцата, г-н Глишев ?

Редактирано от Капернаум на 12.11.12 23:59.



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: ъглишв]  
Автор Enos (LDS mythbuster)
Публикувано13.11.12 08:35



Привет!

Към всички православни: приемете моите искрени съболезнования за Патриарх Максим. Лека му пръст на човека. Със сигурност не му е било леко последните години.

Каквото и да говорите, не забравяйте: Патриарх Максим е бил вашият духовен ръководител така както и следващия патриарх ще бъде.

От тук нататък наблюдавам процесите по смяната на властта, които се развиват защото те говорят много! Ако това което се случва не се нрави на самите православни, как очаквате да се хареса и на някой друг? Не, че това има някакво значение...

Друго нещо ми прави впечатление - много хора (богослови, артисти, ТВ водещи и т.н.) казват бъдещият патриарх трябва да бъде такъв и такъв...
Или хората трябва да си изберат (или предложат) еди какъв си патриарх...
С какво право? Това не са партиини избори, или да?

И още - Глишев, не може да критикувате ръководството ви и едновременно с това да се твърди,че това е единствената истинска църква.
Няма ли ръководство, което да ви води - няма и църква в смисъла на "събрание" общност. Да може да има някава организация,администрация и сграден фонд и т.н. но църква в новозаветен смисъл няма.


Спасителят си го е казал много просто...
За съжаление (дано не съм прав!) лошото тепърва предстои като гледам кави неща започват да излизат. Това е много лошо за всички ни защото армията на атеистите ще се увеличи. Незнам дали знаете но атеистите са най-бързо разрастващата се "църква" в света...



Тема Re: ...нови [re: Aлиca.]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано13.11.12 09:02



Отношението ти към "намеренията" на комшията ти спрямо теб си е твоя работа . Най-много да изядеш два-три лимона за да не ти гледат щастливата усмивка .
Намеренията на клира спрямо децата ни и светските училища вече са си Наша (очевидно не твоя) работа . И ще те помоля да не окачествяваш като "спам" и "махленщина" неудобните за теб теми .



Тема Re: ...нови [re: loverrock]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано13.11.12 09:04



Дано да си прав .



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: ъглишв]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано13.11.12 09:31



Глишев, днес по бтв някой спомена, че се обаждали от алтернативния синод, и това е една от основните причини да не се обръща внимание на досиетата. Ако се вземат предвид е все едно се казва, че онези са прави. Мисля, че е някак странно - хората са готови да преглътнат социалистическите изцепки на митрополитите, но не и тези, които по начало се опитаха да се борят срещу това.



Тема Re: ...нови [re: hadjiyata]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано13.11.12 10:03



няма разлика: и в двата случая бъгът е в главата на "уплашения" от нечии намерения, а не реален.
В твоя случай на излишни виртуални врясъци:
учебната програма в училищата ни се одобрява и спуска от Министерството на просветата - Каломаин ще ти разясни точния механизъм /учителка е, доколкото разбрах, следователно, компетентна/. Ти рИвеш пред нероден Петко, че конкретна религиозна деноминация може - дано, ама надали, да промени настоящата учебна програма. Въпросната деноминация няма законовия механизъм да промени каквото и да било, през главата на светско министерство и светска държавна власт. Следователно, ако се пишеш предварително потърпевш от хевентуални, бъдещи, неясни, вероятни и т.н. проблеми в образователната ни система, то те ще произтекат пряко от светската държавна власт. По конституция в Бг имаме свобода на вероизповеданията, словото, претенциите и печата. Всяка деноминация, даже и "харе Кришна", може да си лобира, колкото си ще, спрямо образованието на децата ни. Но, също по конституция, единственият оторизиран орган за образователната система е Министерство на просветата.

Та, страховете и оплакванията - директно там.



Мен много ме е страх да не въведат задължително изучаване на индианските ритуали в училищата - ауууууу! какъв проблем, сън не ме хваща. Също като с намигването на комшията.

честно, не мога да проумея в кой свят живеете някои потребители, и от какъв зор.



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Enos]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано13.11.12 11:39



Напротив. Може да се критикува ръководството и пак да се твърди, че то води истинската Църква. Това е то, духът на истината.

Повече лая



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Kaлoмaин]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано13.11.12 11:39



В алтернативния "синод" не са по-малко комуноидни.

Повече лая



Тема Re: ...нови [re: Aлиca.]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано13.11.12 12:10



Пак ни в клин - ни в ръкав предостяваш непоискана информация за събеседниците . И после ревеш като ощипана парясница , че те окачествяваме като махленска интригантка .
Честно казано , не ми пука какви са ти комплексите и като попска унука какъв го дириш тука , но ако имаш обръчи за набиване - обърни се за помощ И към другите клубове .



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: ъглишв]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано13.11.12 13:54



Кой да бъде патриарх - не знам, не съм толкова запознат с кандидатите. Кой да не бъде - ми ролексовия и лимузинов изобщо нямат работа, като църковни служители, камо ли да изпълняват тази длъжност. Защо - па защото са за прокуратурата.

Какво е мястото на миряните - миряните са следвали Исус, те са го разпознали и избрали за свой учител (или спасител, както е прието да се казва), а не някаква без значение каква и коя власт. Вие си помислете, какво е мястото на миряните по този въпрос.

Какво е значението на патриаршията - погледнато от нехристиянската ми позиция. Много е просто - аз симпатизирам на всеки, който се е запретнал да свърши нещо креативно, независимо дали е българин, турчин, циганин, християнин, мохамеданин или атеист. Не приравнявам отделните хора, компании и религии, със правителствата, политиката и мафиите. Без значение за кой аспект на човешкото познание натрупано през вековете говорим, според мен не бива да бъде отричано, унищожавано и/или забравяно, а трябва да бъде подкрепяно, развивано и почитано. Най-малкото нещо, което мога да посоча - ако хората прекрачили прага на църквата, бидейки вътре в тази църква си нямат доверие, то какво да говорим за извън нея, а без доверие ...... кой както иска да го мисли, аз вече съм разбрал, че няма как да стане номера, колкото и камери да поставим по улиците, колкото и да затягаме законите, колкото и да е здрава "здравата ръка", колкото и ченгета и съдии да имаме, без доверие гарантирам, че общение в обществото няма да се постигне.



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: ъглишв]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано13.11.12 16:29



Това било гражданската религия... Ами аз съм гражданин на тази държава, но това не е моята религия. Както и да е...

Не виждам между владиците нито един свестен. Т.е. модерно мислещ човек, толерантен към другите, без досие на агент и наистина духовен човек. Подозирам, че в целия клир дори да има такива хора, се броят на пръсти и едва ли са с висок сан.

Който се смята за за адепт на православието да отговори по отношение на миряните.

За другите - като "инославен"

мога да отговоря, че не ми пука кой ще патриарх, стига де не ми пречи, да не ми натрапва своята религия и да уважава моята. Защото без взаимно уважение няма да стане; ако хулят моите идеали от православна гледна точка не виждам причина аз самият да се отнасям с уважение към православието.
Да стои далече от училищата, от обществените и държавни институции и да не говори глупости по отношение на други религии, от които бъкел не разбира.

Предполагам, че и отношението на повечето инославни и атеисти е същото. С две думи - да си гледат църквите и паството и да не се мешат на останалите хора.
Ако православните са достатъчно печени и направят да имат много последователи ще имат и обществено влияние. Ако не - колкото и държавата да ги закриля, колкото и невежи журналисти да плюят по "сектите" БПЦ ще върви надолу...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: ъглишв]  
Автор Enos (LDS mythbuster)
Публикувано13.11.12 17:44



Това е то!



Ще го кажа по друг начин:

1. Ако ръководството е право и води църквата, значи миряните трабва да се покаят за критиките си. Т.е. трябва да приемете духовните си водачи такива каквито са защото те не са ръководители само в случайте когато миряните сте съгласни с тях, нали? Това е принцип - водачът за това е водач защото вижда по-далеч от масата народ. Ако той не вижда по-далеч от масите, то тогава не е водач, а вОден от масите.
2. Ако ръководството не е право и има както вътрешни разногласия, така и разногласия с миряните - тогава възниква въпросът за неговата власт от Бога ли е дадена? Ако не е дадена от Бога то тогава от кого е дадена?

3. Има и трети вариант - нито ръководството, нито миряните са прави.



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Enos]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано13.11.12 19:01




3. Има и трети вариант - нито ръководството, нито миряните са прави.


да де, ама са живи и понякога ти продават хляб или се разминаваш с тях на улицата.

ти направи ли вече списъка с доказателства за българските католици-педофили в България, че ми е много на зор да знам кой точно педофилства в нашата католическа църква?
Чакам....

Редактирано от Aлиca. на 13.11.12 19:02.



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: ъглишв]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано13.11.12 22:19



- Йоаникий. Всъщност като го чух си помислих, че са се активирали старите алтернативни, а то се оказа, че има нови кандидати. А и сега се оказва, че един от митрополитите си е оттеглил подписа от избора на Кирил за наместник.



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Aлиca.]  
Автор loverrock ()
Публикувано13.11.12 22:55



Само педофил да е....пълно е с луди, които не уважават нищо.

domino dancing


Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Aлиca.]  
Автор Enos (LDS mythbuster)
Публикувано13.11.12 23:02



И аз това казвам - да са живи и здрави всички! И дай Боже всички да се разминаваме по улицата и да се поздравяваме независимо кой какъв е и в какво вярва.

***

Относно "списъка" - аз не се занимавам с правене на списъци кой педофилства и кой не. Ако ми беше прочела отговора тогава, нямаше днес да питаш за това.
Лека вечер!



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Enos]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано13.11.12 23:27



Има и четвърти вариант: преданието се саморазкрива във времето все по-пълно и това става чрез опита и грешката и на клира, и на народа. Затова има ереси, събори, решения, трактати, писма и т. н. То е толкова очевидно, че не си струва обсъждането. Вашите хора ако си смятат шефовете за непогрешими, значи честито, имате си покрай всичко друго - и паполатрия.

Повече лая

Редактирано от ъглишв на 13.11.12 23:27.



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Kaлoмaин]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано13.11.12 23:29



Моите поздравления за стария Йоаникий, може пък да е някаква проява на здрав разум.

Повече лая



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: ъглишв]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано14.11.12 08:04



Мисля, че разумът на Йоаникий всъщност е разум на Николай.



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: loverrock]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано14.11.12 08:29



Да, почти всички християни са такива - луди и не уважават нищо.
Стой надалеч от тях за да не ти съсипят живота.

По темата за българската Патриаршия нещо да кажеш? Знаеш ли какво е Патриаршия?



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Enos]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано14.11.12 08:40



Прочетох ти гръмкото изявление в последната тема, че католиците са педофили.

И там, и тук те приканвам да докажеш с факти и имена педофилията на българските католици - живея в България и пряко ме засяга кой е педофил в нашата Църква.
Ти правиш изявления, ти си длъжен да ги подкрепиш с необорима фактология.

Иначе, за клеветничество знаеш, приживе клеветникът се натирва, а след смъртта си гори в Ада.

Чакам....не от девет реки вода а ФАКТИ в подкрепа на обобщението ти.


п.п. българи, живеещи в Америка, с тревога коментират убийствата на лекари, извършващи аборти от фанатизирани мормони в някои щати. Убийствата на граждани, извъшвани от последователи на Мормон са неопровержим ФАКТ. Изводът - всички мормони са убийци - по твоята логика, се налага от самосебе си. Следователно, тази секта е криминално проявена и опасна за обществото, следователно, трябва да се забрани в България.

Възражения срещу този тип логическо заключение имаш ли?
ще ги изчета внимателно веднага след доказателствата за педофилия сред българските католици.
Общи лафове не приемам.



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано14.11.12 09:32



Клюки - бг - от последния час:





Тема Re: ...нови [re: hadjiyata]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано14.11.12 12:41



За мое огромно съжаление - да, загнила е. Като цялото българско общество, разбира се.
Спрямо собствения си идеал БПЦ в момента изглежда много жалко.
Разбира се, има прекрасни свещеници, има добри монаси и съвестни владици. Намират се дори миряни на място. Но всичко здраво и нормално е някак изолирано, маргинално и по-далеч от кормилото.

За мен лично е проблем и то огромен, че например отлични православни автори и мислители като Горан Благоев, Калин Янакиев и Пламен Сивов просто не са епархийски делегати и Синодът за нищо не ги бръсне. Ама били светски личности, били "модернисти". Това е нормално, а и те са хора със съвест, не са някакви чудовища и врагове на правата византийска вяра... за разлика от посредствените си опоненти.
У нас го има чудесното православно издателство "Омофор", но някакви хора си ги четем тия книги, интересуваме се от нови, живи православни автори в Сърбия, Гърция, Франция и Англия, а през това време благочестивият народ чете някакви пълни простотии в сайтове като "Бъди верен", кръсти се в набожен ужас и живее в отвращение от така наречените "модернисти". И после - защо най-недостойните се издигали. Ами защото има криворазбрано смирение, затова. То не е смирение, а примирение.

Но България изобщо е страна, където умното се пренебрегва и се ценят мутрите.

Повече лая



Тема Външно благочестиенови [re: ъглишв]  
Автор Kaпepнayм (EjCon/АхмакЕжко)
Публикувано14.11.12 12:56



За такива групи от хора е нормално да насочват усилията си в служба на външното благочестие, на външната праведност.

Неслучайно Господ казва, че ако праведността ни не надмине тази на книжниците и фарисеите - човеци, които виждат себе си праведни, които се смятат за по-горни от другите (". . . благодаря Ти, че не съм грешник като тоя митар. . . ") - няма да влезем в Царството Небесно.

В православанта духовност има едно много точно понятие за това: себе_превъзнасяне - сиреч, его_центризъм. А егоцентризма няма нищо общо с христоцентризма, с жертвената любов.





Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: ъглишв]  
Автор Enos (LDS mythbuster)
Публикувано14.11.12 13:26



Ако това на което сме свидетели е саморазкриване на преданието то тогава има нещо нередно или в преданието или в тези, чрез които то се "саморазкрива".
До някъде това би било аргумент, ако църквата е на 100-200г. - можеше да мине като "детска болест", но в случая с претенции за 1000+ години история изборът на патриарх да става отново с "боричкане" може да означава само едно - човешкият фактор доминира.
Аз лично не смятам 4-тия вариант за достоверен.
Аз за сега от уважение няма да говоря в тази тема за "наште хора" и "шефове" както ти ги наричаш, а само ще те уверя, че няма човешки фактор, нито паполатрия нито цезаропапизъм какъвто е харектерен за източните църкви.



Тема Вероучениетонови [re: hadjiyata]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано14.11.12 13:39



Ние тук хубаво си задаваме въпроса какво е значението на религиозните институции за нацията. Но да не забравяме, че освен национална, тази институция е и религиозна. Преди всичко религиозна. Християнската Църква съществува отпреди българската държава, а целта й е да просъществува дори след държавата.

Тъй че от верска гледна точка вероучението е нужно. То е sine qua non. Християнството (като всяка уважаваща себе си религия) е тотално. Не чак тоталитарно, защото поне днес ние не принуждаваме никого да следва вярата ни (и това ни отличава качествено от фанатичните привърженици на някои други вери). Но това си остава абсолютна вяра. Модата на толератността идва и ще отмине, а християнството (надявам се) ще продължи да съществува.
Ще видим как ще е, разбира се. Времето ще покаже. Но междувременно Църквата сама си е поставила една цел: да спасява души. Тук не стои въпросът има ли Бог, няма ли. Има ли души или не. Бог има. И души има. И те трябва да бъдат просвещавани в християнската вяра. Знам, че за невярващ това звучи като талибански приказки - просто обяснявам как стоят нещата за християните.

Така че вероучението е цел и необходимост за християните и за институцията им. За православните - в частност православно вероучение. И то в българските светски училища. Е, разбира се, не задължително, а свободноизбираемо, все пак не сме в Средните векове.

Съвсем друг е въпросът, че в момента ръководството на православната Църква е заето от абсолютно неприемливи, непочтени и достойни за презрение личности.
Дълг на вярващите е да направят всичко по силите си, за да изчистят своята институция от такива личности и после - да продължават с опитите си да въведат вероучението в училище. Дали ще стане или не - това вече е Божа работа. Но усилия в тази посока трябва да има. Иначе не сме християни, а мърльовци. А в България десетилетия е действала вредоносна сила, която е искала тъкмо това да направи - няколко милиона мърльовци, били те християнски или не.

Отделно от всичко това, в България до 1944 е имало благотворна роля на един вид "светско християнство", тоест напълно нефанатично, но донякъде действащо като морален коректив. Каквото и да си говорим, преди да дофтасат комунистите, ролята на обикновения в православния свещеник в армията, училището и семейната култура е била значителна - и това е спомагало за стабилността на обществото по един по-скоро ненатрапчив начин. Въпрос на консервативни ценности е (те далеч не са само християнски, но са и християнски. Пък и просто работят).

Така че няма мърдане за вярващите - длъжни сме да бъдем на ниво. И да лекуваме както вмирисаната глава на рибата си, така и средата, в която плуваме.

Разбира се, има едни мечтателно настроени християни, които са доволни да се примиряват със собствената си и на владиците посредственост и смятат, че смирението оправдава всичко. Това е обида към Бога, смятам аз. И противоречи на евангелската притча за талантите. Тъкмо това примиренчество е обзело далеч не само моите единоверци, а и цяла България. И тъкмо то трябва да бъде преборено. В този смисъл интересите на православните и на цялото общество са общи. То е така от поне хиляда години насам. Има православие - има България.

Повече лая

Редактирано от ъглишв на 14.11.12 17:54.



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Aлиca.]  
Автор loverrock ()
Публикувано14.11.12 13:42



Педофилията, като престъпление , идва от нас. Ако бяхме оставили църквата да решава, и до днес щеше да има бракове между 15 годишна и 25 годишен!

domino dancing


Тема Re: Външно благочестиенови [re: Kaпepнayм]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано14.11.12 14:01



Прав си, но тук намирам твое вътрешно противоречие. Сега, когато критикувам именно безкритичността към клира на иноверците, ти подкрепяш тази критика. Но когато критикувам собствената ни безкритичност, ти веднага обявяваш и мен за само външно благочестив. Разбира се, че съм само външно благочестив (дори и това не съм), по това спор няма. Но ако се стои на една позиция, то трябва да е принципно.

Работата е такава. Има само една истинска вяра и това е християнството. То има само едно изцяло истинско изповедание и това е православното. Другите християнски изповедания са повече или по-малко увредени от заблуди. Но и в православната, и в инославните, и в иноверните общности може да има и добри, и лоши духовници. Всеки духовник (както и всеки мирянин) подлежи на критика, дори да принадлежи към вярната Църква. В това е самолечението на Църквата.

Разликата между мен и теб е главно в това кой, кога, как и защо може да критикува, а не в това, че може да се критикува принципно.

Съгласни сме по това, нали?

Повече лая



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Enos]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано14.11.12 14:02



Дори в една вярна общност има и мърши. Тоест може да има и чисто човешки момент. Който не го схваща, не принадлежи към вярната общност. Пълно доверие във водача може да има само там, където има дълбока религиозна заблуда.

Повече лая



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: loverrock]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано14.11.12 14:03



Ммм, не, ама между 17-годишна и 30-годишен - може :)

Повече лая

Редактирано от ъглишв на 14.11.12 15:15.



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: loverrock]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано14.11.12 14:11



Грешиш, църквата няма нищо общо.
В предхристиянския и нехристиянския свят се е считало за нормално момичета и момчета да се женят, съответно и да започват полов живот, при достигане на полова зрялост. При някои раси и народности тя настъпва по-рано, отколкото при други. До генетика си е.

А педофилия е нещо съвсем друго:

Като медицинска диагноза педофилията е определяна като психично разстройство (хронофилия, вид парафилия), при което възрастен индивид или младеж проявява сексуално предпочитание към деца в предпубертетна възраст.



Тема Re: Външно благочестиенови [re: Kaпepнayм]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано14.11.12 14:23



Ежко,
имаш ли си фаворит сред потенциалните избраници за нов патриарх или ти е безразлично кого ще изберат? Интересно ми е твоето мнение. И на другите православни, де, но засега само Глишев и ти проявявате интерес към темата.



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: ъглишв]  
Автор loverrock ()
Публикувано14.11.12 14:29



Може и да греша, но, за времето на османската империя ли иде реч?

domino dancing


Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Aлиca.]  
Автор loverrock ()
Публикувано14.11.12 14:30



Няма църквовен, католически брак, с малолетни момичета?
Не говорим за сега.

domino dancing


Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: loverrock]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано14.11.12 14:33



Започни откъм 5000 години преди новата ера по всички континенти и целия тогавашен свят, докъм края на 19 век, дори и 20 век по всички континенти и целия свят, и ще се ориентираш в традициите, нравите и обичаите на човечеството.
Малко исторически справки в нета, и си готова с обяснението.

Поне схвана ли що е педофилия?



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Aлиca.]  
Автор loverrock ()
Публикувано14.11.12 14:40



Регламента е наш!
5000 години са нова история


Много протестанти и католици, се лъжат, и се излагат, като си мислят, че секуларизмът идва с комунизма.

domino dancing

Тема Йоаникийнови [re: Kaлoмaин]  
Автор Prokimen ()
Публикувано14.11.12 14:44



В отговор на:

Йоаникий




Преди 2 години се говореше задкулисно за някакво споразумение да бъде "избран" дядо Йоаникий. Днес изборът е непредсказуем, макар и да доминират кандидатурите на двама митрополити. Тепърва ще се задвижват невидимите сили. Масоните ще си кажат думата, а и са по-опитни от кумунягите.

Бедата е в това, че няма нито един кандидат, който да отговори на нуждите на нашето време.

С бездействието си, авторитетът на дядо Максим ще се увеличава и както правилно беше споменато в една статия, новият патриарх ще бъде непрекъснато сравняван с дядо Максим и несъмнено, ще остане в неговата сянка.

Интелектуалната посредственост и неумение в комуникацията на бъдещия патриарх (независимо кой ще е той) ще минира още повече авторитета на Църквата.

Само двама сред митрополитите умеят да говорят. Само един би могъл да даде прилично впечатление сред обществото, но той е твърде старичък и едва ли ще го изберат, макар че в началото на разделението неговото име се спрягаше като компромисно за двата лагера. Макар и да не е кой знае какъв администратор, той е най-големият дипломат, а и единствен има деен екип, който би вършил неговата работа и би работил за патриаршеския му имидж.

Вторият сладкодумец, макар и с красива осанка на патриарх, е слаба личност и в плен на определено лоби, което би могло да предизвика неповторима експлозия.

Единият от силните кандидати е любима мишена на медиите и макар да е завиден администратор, ще е непрекъснато атакуван с богатата палитра на компромати.

В самотата си, дядо Николай ще натежава все повече, а и може би да се мотивира да направи от епархията си паралелна патриаршия (ако не административно, то поне по значимост на дейността).

Макар Бог да е игнориран в играта, дано се смили над България.

Редактирано от Prokimen на 14.11.12 14:51.



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: loverrock]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано14.11.12 14:58



Колко малолетни?

Виж, само разводняваме темата излишно със странични неща.
Ако искаш, пусни нова тема, цитирай факти, направи си историческа справка, направи сравнение с възрастта на женене в различните религии, страни, континенти, народи и племена, и ще обсъждаме.

Коментарите ти нямат отношение към православната Патриаршия в наши дни, а без друго, нито сме православни, нито обсъждаме Православието в момента. От нашето дрънкане заинтересованите от темата не могат да си кажат приказката.
Няма да ти отговарям повече тук, че е спам.



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: loverrock]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано14.11.12 15:15



Не, сбърках, имах предвид 30-годишен.

Повече лая



Тема Re: Йоаникийнови [re: Prokimen]  
Автор Kossoman ()
Публикувано14.11.12 16:38



От наличните в момента митрополити дядо Николай е най-подходящата фигура. За съжаление...



Тема Re: Йоаникийнови [re: Kossoman]  
Автор Prokimen ()
Публикувано14.11.12 16:58



В съжденията си не съм имал предвид дядо Николай по причина, че според Устава за момента, не може да е кандидат. Иначе не познавам човека. Забелязвам, че говори грамотно и дочувам, че преобразил епархията си.



Тема Re: Вероучениетонови [re: ъглишв]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано14.11.12 17:11



Тук вече не съм съгласен с теб . Християнската църква е създадена бая след създаването на Стара България (Стара и Воложска не е едно и също) . В Дунавска България държавността отново предхожда християнството с има-няма 180 години . Ти първо си се родил българин , по-късно са те топнали в казана като езичник и чак след това си станал християнин . Както би казал "Черния Вълк" - не забравяй за езическите си корени .


Твърдиш , че целта на Църквата е да надживее държавата ... Е , надживяла е две Български царства на Дунава и един Господ знае дали ще надживее третото . Но според мен държавността я е имало много време преди Църквата , значи ще я има и много време след нея .
Днес май и двамата не сме настроени "компромисно" , затова предлагам да приберем томахавките и да изпушим лулата на примирието . Утре , когато ни премине войнственото настроение , ще можем да продължим разговора с по-нормален тон .



Тема Re: Вероучениетонови [re: hadjiyata]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано14.11.12 18:07



Това за томахавките е вярно :)

Но аз имах нещо конкретно предвид - че изобщо християнската Църква е по-стара от конкретно българската държава. А не че БПЦ е по-стара от Кубрат :)

Повече лая



Тема Не става дума за тебнови [re: ъглишв]  
Автор Kaпepнayм (EjCon/АхмакЕжко)
Публикувано14.11.12 18:55



Не става дума за теб - не можа ли да разбереш ?



Тема Странното е,нови [re: Aлиca.]  
Автор Kaпepнayм (EjCon/АхмакЕжко)
Публикувано14.11.12 19:00



Странното е, че всичките до един са ми някак си мили - дори и дядо Галактион, макар и да не ми се нравят някои от делата му като епископ.

Нямам един фаворит - няколко са. Което практически не означава нищо.

Всички на Небесата са в пълно съгласие с Божествената свята воля. Към това сме призвани и ние.

Да бъде Божията воля - както на Небето, тъй и на Земята. Амин.



Тема Бедата не е ли маловерието ни, а с това и отстъпл?нови [re: Prokimen]  
Автор Kaпepнayм (EjCon/АхмакЕжко)
Публикувано14.11.12 21:22



"""Бедата е в това, че няма нито един кандидат, който да отговори на нуждите на нашето време"""

Бедата не е ли маловерието ни, а с него и отстъплението ни ? Ако за нас нещо е невъзможно, то за Бога няма нещо, което да е нерешимо, нали.

Имате нещо против против личността на някой от епископите, но не и против Йерархията, или ?

Редактирано от Kaпepнayм на 14.11.12 21:23.



Тема Re: Не става дума за тебнови [re: Kaпepнayм]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано14.11.12 22:16



Става дума за това, че ако ние двамата с теб можем да направим забележка на Енос, който ни пробутва приказките си за непогрешимо ръководство, то значи пак ние двамата с теб не можем да си затваряме очите за глупостите и на нашето ръководство.

Повече лая



Тема Re: Не става дума за тебнови [re: ъглишв]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано15.11.12 07:32



И на Енос не можете да направите забележка. Забележката ще е уместна, ако злослови срещу вашето ръководство, но не и заради факта, че хвали своето.
Дай Боже всекиму да си харесва духовните водачи!



Тема Re: Вероучениетонови [re: ъглишв]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано15.11.12 12:46



Ами изразявай се по-конкретно , за да не стават излишни недоразумения .





Тема Re: Вероучениетонови [re: hadjiyata]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано15.11.12 12:50



Разбрахме се :)

Повече лая



Тема Re: Не става дума за тебнови [re: Aлиca.]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано15.11.12 12:51



Вярно, да, ти също си с непогрешим водач начело :)

Повече лая



Тема Re: Не става дума за тебнови [re: ъглишв]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано15.11.12 16:01



като за пред хората, е непогрешим, разбира се. Няма да си развяваме кирливите ризи като православните, я.





Тема Re: Не става дума за тебнови [re: Aлиca.]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано15.11.12 16:27



Тук Ежко би ти стиснал ръката :)

Повече лая



Тема Re: Не става дума за тебнови [re: ъглишв]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано15.11.12 20:06



Значи е от добро семейство.



Сериозно, ти на колко владици и клирици заяви първо лично или поне групово, но само в православна група и насаме, че не си доволен от определени техни действия? Така, диалог да стане, двустранна комуникация, спор, обсъждане, пък и дори да не ти харесва резултатът?

А факти провери ли? Фам подсказва там нещо в другия клуб за проверка на досиетата, преди да си пишем наизуст.



Тема Re: Не става дума за тебнови [re: Aлиca.]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано15.11.12 20:33



Ти до владика някога въобще добирала ли си се? Или до прелат? Имала ли си такова желание? Мисля, че не си наясно какво ме питаш. Ще те светна: нашите владици са феодали. До тях не можеш да се добереш.

Повече лая



Тема Re: Не става дума за тебнови [re: ъглишв]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано15.11.12 21:34



Като не знаят защо си недоволен от тях, как ще удовлетворят исканията ти?

До православен владика не ми се е налагало да се добирам. Но, ако имам претенции към някой и държа на тях, трябва да намеря начин да ги изложа пред него. В противен случай си оставам само с голата претенция.
И какво от това?



Тема Re: Не става дума за тебнови [re: Aлиca.]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано15.11.12 21:46



Дълбоко невярно. Сега ще кажеш, че и от ББ не мога да съм недоволен, ако не съм си говорил лично с него :)

Повече лая



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: ъглишв]  
Автор Enos (LDS mythbuster)
Публикувано15.11.12 21:51



Човешкият елемент може да бъде елиминиран...ако има желание за това и вяра в Господ.
Ето как: При нас начело е Президент/Пророк. Той не се избира от човеци. Това е най-старшият апостол, но не по възраст, а в смисъл, че най-дълго време е бил апостол от 12-те.
Така всичко е по волята Господ защото Той държи ключовете на живота и смъртта.
Така във всеки един момент се знае кой ще наследи Пророка когато дойде време Господ да си го прибере. Няма боричкания, лобита, сръдни, гласувания, отегляне на подписи и какво ли още не.

Когато през 2008 година почина обичания от всички ни Президент Гордън Б. Хинкли неговото място бе наследено от най-старшият апостол - Томас Монсън.

И така защо не може да е така и при вашите митрополити - най-старшия по стаж става патриарх. Толкова е просто.


В отговор на:


Пълно доверие във водача може да има само там, където има дълбока религиозна заблуда.




Вяра във водача има там където един и същи Дух свидетелства за всяка истина както на Него така и на тези, които води. Защото истината е една.
Това означава да сме едно както Отец и Сина са едно, а не философските тълкувания за триединството.



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Aлиca.]  
Автор Enos (LDS mythbuster)
Публикувано15.11.12 21:58



Не ме вкарвай в изкуствени конфликти.
Не съм ти враг. Опитах се да ти се извиня. Явно не съм успял.
Няма да изброявам държавите, в които има доказани педофилски изпълнения на свещеници защото това всеизвестен факт, който всеки може да провери.
За щастие България я няма в този списък.



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Enos]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано15.11.12 22:14



Добре, предполагам, че съм пропуснала извиненията. Благодаря и извинявай.

Вярно ли е, че мормонските проповедници в САЩ склоняват паството си към убийства на лекари, извършващи аборти, защото били против аборта? Ужасни слухове се носят за мормонските щати, за фанатизъм, по-зловещ и от мюсюлманския.



Тема Re: Не става дума за тебнови [re: ъглишв]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано15.11.12 22:17



Можеш да си недоволен от ББ, няма да гласуваш за него, което ще сторят и болшинството недоволни, и ББ изчезва от политическата сцена. Мандатът на политиците е 4 години, не е до живот.

Няма аналогична връзка.



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Aлиca.]  
Автор Enos (LDS mythbuster)
Публикувано15.11.12 22:41



Това са такива нелепости, че просто няма и да ги коментирам.
Как въобще някой проповедник ще склонява папството си към убиийства?

Църквата ни е "pro-choice". T.e. вярваме че аборта е против божията воля и никой не се насърчава в това отношение, но в крайна сметка, майката има свободата на избор какво да прави с нежеланата бременност. Всеки после ще носи отговорността за делата си - били те добри или зли. Аборта се смята за тежък грях.
Склоняването към убииство и убийството също. Това са азбучни истини. Незнам защо изобщо пиша за това.



Тема Re: Не става дума за тебнови [re: ъглишв]  
Автор dnaunseq (ветеран)
Публикувано16.11.12 00:07



Глишев, според специалната образователна програма на американските "аристократи"/политици, една от точките гласи, че трябвало от малък да се тренира постигането на достъп до произволна обществена личност. Това можело да се постигне като разучиш нещо специално за дадения човек и покрай него да установиш контакт (J. Taylor Gatto). Католиците също са светнати в тези неща.



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Enos]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано16.11.12 07:28



Убийствата на лекари по религиозни причини са факт именно в щатите с преобладавщо мормонско население. Православните, католиците, протестантите също са против абортите и ги считат за грях. Но в страните, където изброените църкви имат влияние, не отнемат човешки живот ...в защита на ембриони.
И светското население не избива лекари. Там, където абортът е забранен, предават нарушителите на съд и им отнемат лекарски права.

Казваш, религията и ръководителите ви нямат вина, някакви луди последователи на своя глава и против напътствията на църквата ви ходят да трепят хора. По религиозни причини обаче. От друга страна, проповядвате вяра в непогрешимостта на водачите си и безусловно подчинение на принципите на църквата. Досещаш се откъде тръгват отклоненията в психиката на вероятно нормални в други условия хора, които точно по определени причини нападат точно определени други хора.
Кой носи морална вина за действията на фанатизираните престъпници в крайна сметка? Сами са си виновни, че от самосебе си са се фанатизирали и тръгнали по наказателни мисии? Духовните водачи нямат нищо общо с нагласите, намеренията и действията на питомците си?



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Aлиca.]  
Автор Enos (LDS mythbuster)
Публикувано16.11.12 08:25



Мисля, че си се заблудила сериозно. Говориш прекалено общо без конкретика, което ме кара да смятам, че си измисляш.
Вероятно става въпрос за някаква маргинална секта, която няма нищо общо с Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни... ако изобщо има нещо вярно в информацията ти.
Дай линк за да мога да ти обясня в какво и къде си се заблудила. Става въпрос тотално за някой друг.

В отговор на:


Казваш, религията и ръководителите ви нямат вина, някакви луди последователи на своя глава и против напътствията на църквата ви ходят да трепят хора. По религиозни причини обаче. От друга страна, проповядвате вяра в непогрешимостта на водачите си и безусловно подчинение на принципите на църквата.




Ти със мен ли разговаряш или с някой друг?
Прегледай мойте постинги и ще видиш, че нито проповядваме непогрешимост на водачите както е Папата при католиците, нито хората ни трепят други хора. Чети моля те малко по-внимателно...много ти се спи



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Enos]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано16.11.12 08:43



Сигурно става дума за убийствата в Алабама, Масачузет, Канзас и Пенсакола. Има 6 случая на убити лекари в щатите за последните 20-години от християнски фундаменталисти.
Вашата цъкрва официално е отрекла всякаква връзка.
До колкото знам такава не се е доказала.



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: Enos]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано16.11.12 09:23



Конкретиката лесно може да се провери в американските медии. Пиша по медийни слухове и коментари, както и ти относно всеобщата педофилия в католическите среди. Скандали, слухове, манипулации и внушения - раздухване на изолирани ефектни случаи на престъпления за компрометиране на личности, общности, организации - това целят разпространителите и любители на обобщения и непремерени приказки.
Темичката, линкът, изложението на авторката и са нагледен пример по учебник. Не случайно подведох разговора към подобни нагледни примери. Никак не е приятно да те притискат до стената, за да се оправдаваш за свинствата на някой, на когото и очите не си виждал, нали? Особено, ако научаваш за свинствата от пета-шеста ръка на спортуващи клюкари.

И, понеже в първия постинг се внушава връзка между новинарска клюка и нашенска действителност, балонът гръмва много лесно. В нашенската действителност ти няма да хукнеш да трепеш лекари, а нашите католици няма да хукнат тепърва да педофилстват. Поради което, внушенията и обобщенията на едро са не просто излишни - те са ЗЛОВРЕДНИ.
невероятно, но факт - с тебе се дърлим заради вестникарски статии за хора и събития, с които нямаме нищо общо.
Защо?



Тема Re: Траурът мина. Какво е значението на патриаршията?нови [re: *abi*]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано16.11.12 09:36



И, какво вероизповедание са декларирали убийците?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.