Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:31 26.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема въпрос към богословите  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано06.09.12 19:36



та значи бог син е неразделна част от троицата
в същото време исус е по равно и неразделно бог(син?) и човек
тялото на исус в момента стояло до дявното коляно(???) на бога

та в това тяло в момента само човека ли е останал, или половината още е бог(син?)?
ако е само човека, значи все пак човешката и божествената части са се разделили
ако не са се разделили, значи бог седи до дясното си коляно

може ли някой да внесе яснота по въпроса?



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор anb ()
Публикувано06.09.12 21:52



Може би този текст ще внесе яснота за правилно разбиране:



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: anb]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано06.09.12 22:19



На мен ми е интересно, дали този текст внесе яснота по въпроса на ~@!$^%*amp;()_+ , според самия него.



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано07.09.12 00:51



може, но ще стане скандал





Тема Re: въпрос към богословитенови [re: Exaybachay]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано07.09.12 03:04



ами не
тоя текст се опитва (с цитати) да докаже троицата, но не отговаря на нито един от въпросите ми



Тема Наистина ли те интересуванови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано07.09.12 10:06



Наистина ли те интересува ? Ако да, тогава въоръжи се със стотици часове търпение да четеш - и главното: да препрочиташ и осмисляш прочетеното - търсейки с дух и с истина и с нищо по-малко от това последното.




Казано е, че в Богочовека "телесно обитава всичката пълнота на Божеството"(Колос., 2:9) - велика Тайна.

Ипостасното съединение на двете природи в Христос е постоянно, неразривно, реално единство между тях. Съединението е тясно, не само по благодат, но и по същество. Според догматическата формулировка на Четвъртия вселенски събор/451г./, двете природи в Иисус Христос са съединени
неслитно/ т.е. остават цели, а не образуват смесена природа на полу-Бог, полу-човек/,
неизменно/ Божеството продължава да обладава своите лични свойства, без изменение или отслабване и човешката природа съхранява човешките си свойства/,
неразделно/ двете природи не съставят две отделни лица, а едно /
и неразлъчно/ никога не са се разделяли и не могат да се разделят от момента на зачатието и пребивават в Христос след Възнесението/.

Следствия на ипостасното съединение на двете природи са двете воли и двете действия в Иисус Христос/ Определение на Шестия вселенски събор, 680 г./. В Личността на Богочовека Христос човешката природа се възвисила в своите съвършенства до най-висша степен - обожение. Това обожение е обратната страна на въплъщението. Бог станал човек посредством въплъщението Си. Но ако Бог е станал човек, то и човекът на свой ред станал Бог. Въплъщението и обожението представляват две страни на един и същи акт, съвпадащи една с друга и неотделими една от друга.


". . . които Той е предузнал, тях е и предопределил да бъдат сходни с образа на Сина Му, та Той да бъде първороден между многото братя." (Рим., 8:29)

*"Преди въплъщението Ипостаста на Бог Слово бе проста, несложна, безтелесна и несъздадена. А като се въплъти, Тя стана Ипостас и за плътта и стана съставена от Божество, което винаги е имала, и от плът, която прие, и поради това носи свойства на две природи, бидейки познаваема в две природи. По този начин една и същата единна Ипостас е несъздадена по Божество и сътворена по човечество, видима и невидима. В противен случай бихме били принудени или да разделим единия Христос, като признаем две Ипостаси, или пък да отречем различието между природите и да въведем превръщане и сливане.

. . . А ако питащите ни почнат да намекват, че Родилият се от Светата Дева е с две природи, ще кажем: "Да, с две природи е, понеже "Един и Същ е Бог и човек". Трябва да кажем същото и за разпятието, и за възкресението, и за възнесението, понеже всичко това се отнася за природата, а не за ипостаста. И така, Христос, бидейки в две природи, пострада и бе разпнат в тази природа, която бе способна да страда; защото Той вися на кръста, по плът, а не по Божество. В противен случай, ще ни отговорят ли те (положително), ако ги попитаме: "Две природи ли са умрели?"; "Не" - ще кажат те. Следователно - ще кажем ние - не бяха разпнати и двете природи, а Христос, тоест въчовечилото се Божествено Слово, се роди, роди се по плът, бе разпнат по плът, пострада по плът, умря по плът, докато Божеството Му остана безстрастно".

. . .Покланяме се на Сина Божий заедно с Отца и Светия Дух: безтелесен преди въплъщението, а сега - въплътил се и станал човек, без да престава да бъде същевременно и Бог. Затова плътта Му, ако чрез абстрактно мислене отделим видимото от онова, което се разбира само с ум, по природа е недостойна за поклонение, понеже е сътворена; но, бидейки съединена с Бог Слово, тя получава поклонение чрез Него и в Него. Както царят получава поклонение и съблечен, и облечен с царски дрехи, и багреницата [257] като обикновена багреница може да бъде тъпкана с крака и изхвърлена, но щом стане царско облекло, бива почитана и уважавана, и ако някой я докосне непристойно, в повечето случаи бива осъждан на смърт, и както обикновено дърво свободно позволява да бъде докосвано, но щом се съедини с огън и стане въглен, става недостъпно за докосване не поради самото себе си, а поради съединения с него огън, и не природата на дървото сама по себе си е недостъпна, а въгленът или горящото дърво, точно по същия начин и плътта по същността си е недостойна за поклонение, но става обект на поклонение във въплътилия се Бог Слово, не заради самата себе си, а заради ипостасно съединения с нея Бог Слово. И не казваме, че се покланяме на обикновена плът, а на плътта на Бога или на въплътилия се Бог
"

*Из

. . .


Редактирано от Eжko Бeжko на 07.09.12 10:13.



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: *abi*]  
Автор anb ()
Публикувано07.09.12 11:52



Няма основания за притеснения от възникване на форумно "меле", защото, това което сме предложили с Ежко е вярно и е достатъчно добре обосновано за същността на най-важната част от въпросите.

Сега, ... вече, .... за тази част от въпроса, която казва: " та в това тяло в момента само човека ли е останал, или половината още е бог(син?)?
ако е само човека, значи все пак човешката и божествената части са се разделили ако не са се разделили, значи бог седи до дясното си коляно "


... едва ли ще е необходимо да вадим допълнителна аргументация, с цел повторното доказване на основната теза. Нали така?

Редактирано от anb на 07.09.12 12:02.



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано07.09.12 12:42



A дали ще позная, ако предположа, че все още не са отговорили на въпросите ти, според самия теб - че питаш за едно, а ти се отговаря за друго? (т.е. двата коментара над моя)



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано07.09.12 13:45



Има една интерпретация, която разрешава тези проблеми.



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор grg (член)
Публикувано07.09.12 16:09



Седенето отдясно на престола на Бог не е реално седене някъде си а е една абстракция на споделения авторитет и власт.



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: grg]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано07.09.12 16:24



Дори абстракция да е, е противоречива абстракция, именно поради разделянето на единна същност.

Per warez ad scientiam


Тема Re: въпрос към богословитенови [re: Гepиcъм]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано07.09.12 18:20



точно



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: Exaybachay]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано07.09.12 18:23



ами ежко, като че ли е отговорил частично, но още остава въпроса със седенето от дясно
кой е там, плътта, цялото, бог син?



Тема Аз пък да попитам нещо друго,нови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Petur2012 (непознат )
Публикувано08.09.12 23:21



ако може, извън темата един въпрос към "~@!$^%*amp;()_+", като физик:
Как науката физика обяснява появата на атомите-частиците изграждащи, както живата, така и неживата материя? благодаря предварително за отговора



Тема Re: Аз пък да попитам нещо друго,нови [re: Petur2012]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано08.09.12 23:30



Може ли и аз да вметна един коментар към вашият въпрос?

Ако физиката отговори "атомите са се образували", това е еквивалентно на вашата версия - "Бог ги е сътворил".

Ако сега попитате: "как са се образували", аз бих попитал: "как Бог ги е сътворил"?

И ако вие сте подготвен да отговорите с конкретиката, с която очаквате физиката да ви отговори, аз мога да сляза и на по-дълбоко ниво с разясненията :)

Per warez ad scientiam


Тема Re: въпрос към богословитенови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано09.09.12 09:55



Още преди да пострада до смърт, преди Възкресението и преди да възнесе човешкото естество, Син Божий свидетелства истинно:

Никой не е възлязъл на небето, освен слезлия от небето Син Човеческий, Който п р е б ъ д в а на небето. [Иоан, 3:13]

. . .




Тема Re: въпрос към богословитенови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано09.09.12 10:11



"Никой не е възлязъл на небето, освен слезлия от небето Син Човеческий, Който п р е б ъ д в а на небето. [Иоан, 3:13]"

А възнесението на Илия? :)

Per warez ad scientiam


Тема Re: въпрос към богословитенови [re: harish_chandra]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано09.09.12 11:10



Има една интерпретация, която разрешава тези проблеми.

Кажи я

Коя е тази интерпретация?



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: Шпaгa]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано09.09.12 15:00



Че тези писания са митове, легенди, притчи или други измислени истории. При тях не е задължително да има логическа строгост, могат да бъдат (и са) пълни с противоречия и безсмилици.



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: Гepиcъм]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано09.09.12 18:19



Има се впредвид това, че към този момент Царските Двери са все още затворени за човеците, че отварянето им предстои, и това няма как да стане преди Изкупителната Жертва там, на Кръста. Затова говори Христос и веднага след това:

[3:14] И както Моисей издигна змията в пустинята, тъй трябва да се издигне Син Човеческий,
[3:15] та всякой, който вярва в Него, да не погине, но да има живот вечен.

Двамата свети пророци Илия и Енох са особен случай - ако и да са на Небесата, те са все още в тленни тела, които трябва да претърпят смърт - както е и засвидетелствано.

[Откровение, 11:3] И ще дам на двамата Мои свидетели, и те, облечени във вретище, ще пророкуват хиляда двеста и шейсет дена.
[11:4] Това са двете маслинени дървета и двата светилника, що стоят пред Бога, Господа на земята.
[11:5] И ако някой иска да ги увреди, огън ще излезе из устата им и ще погълне враговете им; ако някой поиска да ги увреди, така трябва той да бъде убит.
[11:6] Те имат власт да затворят небето, за да не вали дъжд в дните на тяхното пророкуване, и имат власт над водите да ги превръщат в кръв и да поразят земята с всякаква пораза, колчем поискат.
[11:7] И когато завършат свидетелствуването си, звярът, който излиза из бездната, ще встъпи в бой с тях, ще ги победи и ще ги убие,
[11:8] а труповете им ще остави по стъгдите на големия град, който духовно се нарича Содом и Египет, дето и Господ наш биде разпнат.

. . .




Тема Re: Аз пък да попитам нещо друго,нови [re: Petur2012]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано09.09.12 19:37



не съм физик
но отговори много, което говори зле за отговорите





Тема Re: въпрос към богословитенови [re: Eжko Бeжko]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано09.09.12 19:38



това на кое точно отговаря?
а енох?



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано09.09.12 21:12



Илия не се ли възнесе преди Христос да говори, "че към този момент Царските Двери са все още затворени за човеците, че отварянето им предстои"? Противоречи си. Или си противоречи тоя, който е вложил думите в устата му :)

Per warez ad scientiam


Тема Re: въпрос към богословитенови [re: Гepиcъм]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано10.09.12 08:16



Е, това твоето е буквоядство. Който чете текста, търсейки с дух и с истина, лесно разбира, че центъра на тази проповед е Кръста, а на Кръста се извършва Изкуплението на цялото човечество, това победата над смъртта: "със смъртта Си смъртта победи". * На св. пророк Илия му предстои да вкуси от смъртта - каза ти се, това е особен случай .


* В стиховете Христос припомня за медната змия:

[3:14] И както Моисей издигна змията в пустинята, тъй трябва да се издигне Син Човеческий,
[3:15] та всякой, който вярва в Него, да не погине, но да има живот вечен.

Както чрез змията бива убивана змията, така и чрез смъртта бе победена смъртта. Царските Двери за вечния живот се отварят за човеците там, на Кръста. За това става въпрос.

. . .




Тема Ти прочете ли поне веднъж онованови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано10.09.12 08:17



Отговаря на това, че Син Божий "е неразделна част от Троицата".

Прочете ли поне веднъж онова, което ти се предостави, в това число и препратката към "Точно изложение. . ." :



. . .


Редактирано от Eжko Бeжko на 10.09.12 08:19.



Тема Кой от отговарящите е богословнови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Enos (LDS mythbuster)
Публикувано10.09.12 08:34



аз само да попитам...



Тема Не видя ли ?нови [re: Enos]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано10.09.12 10:15



В отговор на:

Кой от отговарящите е богослов - аз само да попитам...




Или за теб св. Иоан Дамаскин не е богослов, нито светите отци от Вселенските Събори.

. . .


Редактирано от Eжko Бeжko на 10.09.12 10:17.



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано10.09.12 10:58



какво значи буквоядство? Аз просто давам факт, противоречащ на казаното от тебе. Тоест има и друг начин човеците да попаднат в царството небесно, избягвайки смъртта. Какво ще се случва с Илия в бъдеще не променя този факт, нали?

Per warez ad scientiam


Тема Re: Ти прочете ли поне веднъж онованови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано10.09.12 11:00



Кое му е неразделното, когато "седи отдясно"?

Per warez ad scientiam


Тема Re: Не видя ли ?нови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Enos (LDS mythbuster)
Публикувано10.09.12 11:11



Въпросът ми е кой от отговарящите, а не кой от цитираните е богослов.
Защото така зададен въпроса предполага отговор от богослови...



Тема Re: Не видя ли ?нови [re: Enos]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано10.09.12 11:32



Какво значение има дали така или инак е зададен въпроса - отговор търси човека.



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано10.09.12 14:42



Тя е засукана работа, пък и направо си е трудноразбираема.

Христос едновременно е Бог и човек. Като Бог е равнопоставена част от Св. Троица. Сложно си е. Не че не може да се разчепка и обясни, но лично аз предпочитам много да не го мисля, а само да го вярвам. Имам си някакъв набор от удобни аналогии и емоционални аргументи, които ми помагат в това отношение. В крайна сметка не става дума за научна формула, а за верска догма.

Повече лая



Тема Re: Кой от отговарящите е богословнови [re: Enos]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано10.09.12 14:44



Зависи на какво викаш богослов. Иначе аз съм нещо като полубогослов - изкарах три семестъра в БФ.

Повече лая



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: ъглишв]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано10.09.12 15:23



Добре, значи ли това че Христос е нещо повече от Бог? Че го допълва с човешка природа?

Per warez ad scientiam


Тема Сега вече, данови [re: ъглишв]  
Автор Enos (LDS mythbuster)
Публикувано10.09.12 15:25



Успя да ме размееш! Не за друго, ами защото си приел питането ми твърде сериозно...Добре, поздравления, наистина не знаех това.
Защо не си го доизкарал докрай (БФ)?



Тема Пак двоен аршин...нови [re: ъглишв]  
Автор Enos (LDS mythbuster)
Публикувано10.09.12 15:41



В отговор на:


...В крайна сметка не става дума за научна формула, а за верска догма.




Тук за пореден път те хващам да мериш с двоен аршин.
Значи за Книгата на Мормон "обяви", че и двете америки са "изорани" от край докрай и не са намерени никакви артефакти с научна стойност в нейна подкрепа и следователно според теб няма историческа основа. И това въпреки представените от мен снимки и публикации говорещи за обратното. Тезата ти е: няма научни доказателства, следователно не е истина. За вяра изобщо не искаше да чуваш.

Сега когато се задават нелесни въпроси, гледам удобно се настаняваш във футьойла на "верската догма" очаквайки да си седиш там необезпокояван.
Ако искаш да ти се признава правото на "верска догма" то и ти трябва да признаваш това право на другите. Разбира се както с всяко нещо и с това не трябва да се прекалява и злоупотребява...



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: Гepиcъм]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано10.09.12 16:59



Както винаги - и да, и не.

Повече лая



Тема Re: Пак двоен аршин...нови [re: Enos]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано10.09.12 17:04



Хе, двете неща са несравними. Нямам против да вярваш, например, в съществуването на много богове (както мормоните правите). Това си е ваша верска догма. Друг е въпросът, че не е християнска и че не отговаря на истината за Бога. Все пак - свобода на мисълта и прочие.

Съвсем отделен факт е, че в момента не съм се хванал да повтарям вече говорени неща по Новия завет, Символа на вярата и св. Йоан Дамаскин. Учението за Светата Троица е чудесно и подробно построено въз основа на Библията, вярата и здравия разум и тук неведнъж е ставало дума за него.

Докато съществуването на бели в Америка преди викингите няма отношение към догматиката: то или е, или не е исторически факт. И, да, уви, то е пълен абсурд.

Повече лая



Тема "Верската догма" е основана на Светото Писаниенови [re: Enos]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано10.09.12 17:06



"Верската догма" е основана на Светото Писание.

И моите въпроси са все от Светата Библия.



. . .




Тема Re: Сега вече, данови [re: Enos]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано10.09.12 17:06



Писна ми. БФ е много скучно място. Нито вярата, нито знанията ми спечелиха нещо там. Каквото вярвам, го вярвам заради Бога, а каквото знам, го знам от нормалното си, светско образование. Иначе да, затова казах, че зависи на какво викаш "богослов". Богослов е онзи, който е истински праведен. Мисля, че тук такива няма.

Повече лая



Тема Re: Пак двоен аршин...нови [re: ъглишв]  
Автор Enos (LDS mythbuster)
Публикувано10.09.12 17:33



В отговор на:


Хе, двете неща са несравними. Нямам против да вярваш, например, в съществуването на много богове (както мормоните правите). Това си е ваша верска догма. Друг е въпросът, че не е християнска и че не отговаря на истината за Бога. Все пак - свобода на мисълта и прочие.




Добре де, това не го ли дъвкахме вече?



В отговор на:


Учението за Светата Троица е чудесно и подробно построено въз основа на Библията, вярата и здравия разум...




Моля? Това е вече новина...!
Това и дори и професионалните апологети на триединството не си го позволяват да го твърдят...
Определено подценяваш публиката...
Хайде сега малко по-сериозно.



Тема Re: Пак двоен аршин...нови [re: Enos]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано10.09.12 17:51



Никаква новина не е - дори и тук. Йоан Дамаскин, част първа, глави шеста и седма. Символ на вярата, както и всички места от Новия завет, където се говори накуп за Отец, Син и Свети Дух.

Това е то.

Колкото до твоя отговор - по-скоро ти се правиш на ударен ;)

Повече лая



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: ъглишв]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано10.09.12 18:19



как може да вярваш в нещо което не го разбираш?

сега аз също не разбирам цялата съвременна наука, но знам, че има хора които я разбират, и че ако поискам мога да я разбера

доколкото при тебе (а изглежда и при другите вярващи) липсва самото желание за разбиране, не мога да проумея, как в такъв случай приемаш нещата за истина



Тема Re: Пак двоен аршин...нови [re: ъглишв]  
Автор Enos (LDS mythbuster)
Публикувано10.09.12 19:03



Ами в такъв случай ще ти кажа, че човек сам избира дали да бъде знаещ и съответно обективен или предубедено лицемерен.
В случая ти упорито се стремиш към второто.

***

По твоята логика може да твърдиш и че, юдаизма е политеистична религия, но тогава ще ти се смеят и врабчетата.

Това е то.



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано10.09.12 22:25



В отговор на:

как може да вярваш в нещо което не го разбираш?

сега аз също не разбирам цялата съвременна наука, но знам, че има хора които я разбират, и че ако поискам мога да я разбера




"Дори" и цялата наука - независимо към кое съвремие - не можем да Я проумеeме в пълнота, колкото и да се силиме, па било то и да имаме на 100% талантите на Анщайн . А талантите се дават свисше.

Както и вярата - тя е дар Божий - ала именно тук се изискват нашите усилия - наше л и ч н о усилие на собствената ни воля в търсенето ни с дух и с истина. И ако за нас нещо е невъзможно, то Бог е Всесилен да ни упъти на всяка истина (Факт. Факт е, че се дадоха отговори и на въпросите, ама никой не иска да чуе, в това число и самият ти - поставилият въпросите - понеже, самото поставяне на въпросите е не търсене на истина, а на суетничене, казано по човешки. Ти се щураш по форумите за да си чешеш езика, приятелю, и нищо повече) :

[Мат., 7:7] Искайте, и ще ви се даде; търсете, и ще намерите; хлопайте, и ще ви се отвори;
[7:8] защото всякой, който иска, получава, и който търси, намира, и на тогоз, който хлопа, ще се отвори.
[7:9] Има ли помежду ви човек, който, кога му поиска син му хляб, да му даде камък,
[7:10] и кога поиска риба, да му даде змия?
[7:11] И тъй, ако вие, бидейки лукави, умеете да давате на чедата си добри даяния, колко повече вашият Отец Небесен ще даде блага на ония, които Му искат?

. . .




Редактирано от Eжko Бeжko на 10.09.12 22:33.



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано10.09.12 22:45



Само в нещо, което не разбираш, може вярваш. Ако го разбираш не ти трябва вяра. В известен смисъл вярата е противоположна на разбирането.



Тема Re: Пак двоен аршин...нови [re: Enos]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано10.09.12 22:56



Е, има самоосъзнаващо силите и слабостите си знание, а има и нахални претенции за знание. Човек наистина избира сам.

Повече лая



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор ъглишвМодератор (Демодератор)
Публикувано10.09.12 22:58



Примерът с това, че не можеш да обхванеш цялата съвременна наука, е достатъчно добър. Аз също смятам, че при съответните усилия бих могъл да схвана същността на религиозното учение от хората, които вече са я постигнали. Друг е, нали, въпросът, че съответните усилия ще бъдат далеч не само интелектуални, а и вероятно непосилни за състоянието на нрава ми.

Повече лая



Тема Re: Не видя ли ?нови [re: Eжko Бeжko]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано11.09.12 00:36



Или за теб св. Иоан Дамаскин не е богослов

За мен не е.
Бъка от грешки и изнасилени тези.



Тема Re: Пак двоен аршин...нови [re: ъглишв]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано11.09.12 00:38



Никаква новина не е - дори и тук. Йоан Дамаскин, част първа, глави шеста и седма. Символ на вярата, както и всички места от Новия завет, където се говори накуп за Отец, Син и Свети Дух.

Това е то.


"Това е то" когато не го подложиш на проверка.
Провериш ли го обаче, се оказва, че...не е то.



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано11.09.12 01:27



аз като ти рекох, че никой нема да ти отговори, ти майтап си мислиш





Тема Re: въпрос към богословитенови [re: Exaybachay]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано11.09.12 06:32



мани, накрая се оказах виновен дето не съм бил питал с дух



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: harish_chandra]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано11.09.12 06:51



А може би ще е най-логично, ако приемем, че са неведоми не само пътищата Господни, но и неговите "седения". Неведомо върви, неведомо седи...





Тема Напротив - отговорено му енови [re: Exaybachay]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано11.09.12 08:57



Напротив - отговорено му е :



"Просто" се изисква не само десетки часове четене, но и проумяване. А това последното няма как да става, ако човек търси предубедено, лицемерно, НЕ и с дух и с истина. Потретвам се, но това си е баш тъй.

. . .




Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано11.09.12 12:17



Човека зададе един много ясен въпрос - как така Исус след като е Бог, седи до дясното си коляно, на този въпрос не видях отговор и явно не съм само аз ..... от тук лесно мога да те попитам, кел файда от многото четене и проумяване, като не можете да дадете, поне някакъв насочваш отговор или поне някаква искреност да проявите, както примерно Шпага т.е. да си кажете "не знаем/ не разбираме" .... но няма да отправя такова запитване.



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано11.09.12 12:43



Според мен питаш с дух - когато човек попада на нещо, което звучи объркващо и неясно, съвсем в реда на нещата е да отправи питане, а за да се стигне до тук, значи имаш дух, ако нямаше дух, нямаше и да питаш.

как може да вярваш в нещо което не го разбираш?
религиозното учение е винаги - това ти го казвам на моя отговорност, винаги включва най-първо да развиеш умението да казваш "да". В живота човек не разбира много неща - аналитичното разбиране не винаги и на всякъде е приложимо, за да се разберат някои неща се иска да ги опиташ, да се впуснеш в преживяването и това е религията. Научната работа можем да кажем, че е експеримент/ experiment, а за религията можем да кажем, че е преживяване/ experience - тръгват от една точка, но се движат в различни посоки. За науката не е нужно да вярваш - за религията без да вярваш няма как да стане, разглеждай вярата като умението да казваш "да".

На въпроса ти: това е метафора, символично, а не буквално твърдение, объркването идва от там, че присъства думата "тяло", което подразбира личност/ същество, но нито тялото/ човекът/ личноста Исус присъстват/ съществуват някъде, нито някакъв подобен Бог. Можеш да разгледаш метафората примерно, като заключение, че учението на Исус е истинното учение или като начин да се каже, че това е човекът, който постигна Бог - или както ти го разбираш, всъщност най-вече както ти го разбираш, като естествено можеш и да пратиш по дяволите цялата постановка ...... мисълта ми е, че от теб зависи, от твоя дух, а не от богословите.



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: Exaybachay]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано11.09.12 13:21



Човека зададе един много ясен въпрос - как така Исус след като е Бог, седи до дясното си коляно, на този въпрос не видях отговор и явно не съм само аз .....

Е сега видели-невидели.



Има два възможни отговора.
Бог е.
Не е Бог.
Тези, които вярват, че е Бог ви дават доводите според, които вярват.
Тези, които не вярват, че е Бог логически показват, че "седенето от дясно", "седенето до коляното на някого" не е единство.

Сега вие се уточнете какво искате.
Да ви се докаже, че Бог може да седи до собственото си коляно ли?


Ако е така участието на вторите е излишно, защото те приключиха с доводите си към питащите. Не е възможно и толкова. Како повече да искате от тях?



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: *abi*]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано11.09.12 13:55



Че те вторите, кога участваха? И като вторите са свършили с доводите си, то и никой не иска нищо от тях, но нека наблегнем на това, че въпроса е отправен предимно към първите .... все пак.



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: ъглишв]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано11.09.12 14:04



По-скоро не. Бог е съвършен и няма с какво да бъде допълван. Ако това има предвид Гери де.



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: *abi*]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано11.09.12 14:12



Защо да е невъзможно(!), нали господ е всебъдещ, той се намира навсякъде, включително и от дясно на себе си.



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: Шпaгa]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано11.09.12 14:15



Не знам кое е най-логично (като, че ли логичността може да се степенува!), но е най-очевидно, че някои хора са готови да приемат всичко друго само не и горната интерпретация.



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано11.09.12 14:19



Само да вметна че по тия теми е спорено вече две хиляди години. И даже и да не успеем тук да се обосновем добре, нека не значи че християнството няма аргументи.

Иначе се вярва че Христос, както се е възнесъл отдясно на Отца, не е само човек, а продължава да има и двете природи - и съвършен Бог и съвършен човек. Възнесено е именно човешкото естество. И поради този факт, ние, имайки същата човешка природа, също можем да бъдем спасени, което е и смисълът.

Иначе Бог Отец и Бог Син са две ипостаси (грубо казано - лица) на една божествена същност. Тоест, както казваш Бог седи до дясното Си коляно - е горе-долу така писано и в Библията: "Рече Господ Господу моему: седни от дясна­та Ми страна"(Пс. 109:1).

Сори ако повтарям някого.



Тема Re: Пак двоен аршин...нови [re: Enos]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано11.09.12 14:30



Извинете че се намесвам, но защо чак "предубедено лицемерие". Ако твърдиш че с книгата на Мормон е основана нова религия, в която вярвате - ок, никой не оспорва това право. Да, това не е християнство и няма нищо общо. Но въпреки това, всеки има право да вярва в каквото реши.



Тема Re: Ти прочете ли поне веднъж онованови [re: Гepиcъм]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано11.09.12 16:43



Е-е, още малко ще продължиш в стил "Бог като физически обект в декартова координатна система";)



Тема А, без четене не ставанови [re: Exaybachay]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано11.09.12 17:41



В отговор на:

Човека зададе един много ясен въпрос - как така Исус след като е Бог, седи до дясното си коляно, на този въпрос не видях отговор и явно не съм само аз




Единствен Син Божий от Триипостасния наш Бог с т а в а човек. Единствен Той умира като човек, възкръсва, и възнася човешкото естество съединено* с Бога. Без четене не става, ето ти го пак :

". . . А ако питащите ни почнат да намекват, че Родилият се от Светата Дева е с две природи, ще кажем: "Да, с две природи е, понеже "Един и Същ е Бог и човек". Трябва да кажем същото и за разпятието, и за възкресението, и за възнесението, понеже всичко това се отнася за природата, а не за ипостаста. И така, Христос, бидейки в две природи, пострада и бе разпнат в тази природа, която бе способна да страда; защото Той вися на кръста, по плът, а не по Божество. В противен случай, ще ни отговорят ли те (положително), ако ги попитаме: "Две природи ли са умрели?"; "Не" - ще кажат те. Следователно - ще кажем ние - не бяха разпнати и двете природи, а Христос, тоест въчовечилото се Божествено Слово, се роди, роди се по плът, бе разпнат по плът, пострада по плът, умря по плът, докато Божеството Му остана безстрастно".

. . . Покланяме се на Сина Божий заедно с Отца и Светия Дух: безтелесен преди въплъщението, а сега - въплътил се и с т а н а лчовек, без да престава да бъде същевременно и Бог. Затова плътта Му, ако чрез абстрактно мислене отделим видимото от онова, което се разбира само с ум, по природа е недостойна за поклонение, понеже е сътворена; но, бидейки *съединена с Бог Слово (как е съединена ? с това започна ), тя получава поклонение чрез Него и в Него. Както царят получава поклонение и съблечен, и облечен с царски дрехи, и багреницата [257] като обикновена багреница може да бъде тъпкана с крака и изхвърлена, но щом стане царско облекло, бива почитана и уважавана, и ако някой я докосне непристойно, в повечето случаи бива осъждан на смърт, и както обикновено дърво свободно позволява да бъде докосвано, но щом се съедини с огън и стане въглен, става недостъпно за докосване не поради самото себе си, а поради съединения с него огън, и не природата на дървото сама по себе си е недостъпна, а въгленът или горящото дърво, точно по същия начин и плътта по същността си е недостойна за поклонение, но става обект на поклонение във въплътилия се Бог Слово, не заради самата себе си, а заради ипостасно съединения с нея Бог Слово. И не казваме, че се покланяме на обикновена плът, а на плътта на Бога или на въплътилия се Бог"

В препратката, която давам има още отговори и който иска истинно, ще ги намери. Който не иска да търси истинно, няма да прочете и онова, което съм се потрудил да му предоставя. Факт.

Анадън му ?

. . .


Редактирано от Eжko Бeжko на 11.09.12 17:46.



Тема Re: А, без четене не ставанови [re: Eжko Бeжko]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано11.09.12 18:15



на мене това ми прилича на
"там е само черупката, но и тя заслужава уважение, щото в нея е бил бог"
а човека още ли е в тая черупка и нали те бяха неразделими?



Тема Re: Ти прочете ли поне веднъж онованови [re: нблдтл]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано11.09.12 18:22



Ами по-конкретно тогава - може ли нещо неделимо да е на две места едновременно? Или трябва да променяме смисъла на понятието за разделимост?

Per warez ad scientiam


Тема Re: въпрос към богословитенови [re: нблдтл]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано11.09.12 18:23



Точно това имам предвид.

Per warez ad scientiam


Тема Re: А, без четене не ставанови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано11.09.12 18:27



А е не знам анадън му ли или не, ама май ти се правиш на неразбрал - човека пита какво значи израза, че Исус стои до дясното коляно на Бог, какво ги пишеш сега на кого се покланяте, кой щял да бъде изхвърлен, разпятия, възкръсвания, въплъщения, плът и т.н. неща, които нямат пряко отношение към въпроса т.е. не са отговор, а просто сбирщайн от богословски анализи.

Няма никаква нужда от толкова четене, колкото ти се иска - от многото четене, дори не виждате какви въпроси ви се отправят.

възнася човешкото естество съединено* с Бога
това е повече от достатъчно - това е значението, че Исус е застанал от дясната страна на Бог, другите неща, които си написал са ненужни, защото става по-неясно, отколкото по-разбираемо.

п.п. направо е учудващо, как на въпрос, който може да се отговори с едно изречение, се разтягат локуми без отношение, към конкретния въпрос.



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: harish_chandra]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано11.09.12 19:23



Но тогава защо се набляга на "отдясно", като Той е и от ляво, и от горе, и отпред и отзад и където предварително ни хрумне да питаме? Тоест самият процес на "заставане еди къде си" се обезсмисля във времето. А от там и цитатите :)

Per warez ad scientiam


Тема Re: Пак двоен аршин...нови [re: нблдтл]  
Автор Enos (LDS mythbuster)
Публикувано11.09.12 20:00



Книгата на Мормон е още едно свидетелство за Исус Христос.
Самото свидетелството може да бъде приемано или отхвърлено, което е право на всеки, но не може друг да казва на свидетелстващия, че не свидетелства за това, което претендира.
Който прочел книгата знае, че главният фокус в нея е върху Исус Христос и неговото служение сред хората от западното полукълбо. Който не, си бае...


Но тук не става въпрос за това, а за безпринципни обвинения в политеизъм.

След като обясних

, го помолих .

Ако човек е разбрал написаното (в което не се съмнявам, ) и ако е искрен (в което вече се съмнявам) то не би продължил да говори по същия начин освен ако няма други скрити намерения, което е вече лицемерно.

Та това имах в предвид. Надявам се, че ме разбра.



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: harish_chandra]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано11.09.12 20:37



А това не към мен.



Аз по съвсем други причини твърдя това, което твърдя.



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: Exaybachay]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано11.09.12 21:51



Мернах ги някъде.



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: нблдтл]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано11.09.12 21:54



"Рече Господ Господу моему: седни от дясна­та Ми страна"(Пс. 109:1).

Това Господу моему знаеш за кого се отнася предполагам.



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: Гepиcъм]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано11.09.12 22:57



Това е отделен въпрос. Той е навсякъде по всяко време, но с различен 'интензитет'. Това от дясно означава например, че имаме пик от дясно (тук има избор на посока) на основния пик. Предполагам, че светия дух е размит навсякъде, защото е дух.



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: harish_chandra]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано11.09.12 22:59



Предполагам, че светия дух е размит навсякъде, защото е дух.

Не думай!
Че ако се обиди...


брррррр



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: *abi*]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано11.09.12 23:02



Че какво значение има по каква причина го твърдиш?



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: *abi*]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано11.09.12 23:13



Защо да се обижда, това е неговата природа.



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: harish_chandra]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано11.09.12 23:13



има
защото интензитетът (и не само) автоматично престава да бъде проблем.

Редактирано от *abi* на 11.09.12 23:34.



Тема Иска се не само много, а достатъчно четененови [re: Exaybachay]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано12.09.12 08:36



Напротив: иска се не само много, а достатъчно четене и то четене с дух и с истина, години наред, до самия край на земното ни странстване. Което съвсем не гарантира, че Бог ще открива в еднаква мяра на всеки Тайните Си, а боговъплъщението е именно велика Тайна на благочестието, както казва и ап. Павел. До Тайните можем само да се докосваме, и то според мярата на вярванията си, по Волята на Бога. Това, че някой не разбира "Точно изложение. . ." - препратката по-горе - е проблем не на св. Иоан Дамаскин (и аз чета и препрочитам - не отсега - и се дивя на дълбочините на написаното) а наш/мой.

Вие прочетохте три пасажа - и то по диагонал -отново и отново НЕопитвайки се да вникнете в казаното - и бързате да обвинявате, че видите ли това не било отговор на въпроса. Точно това е отговор на въпроса "какво значи израза Исус стои до дясното коляно на Бог".

Макар и да няма никакво "дясно коляно", смятам че правилно разбирам въпроса му така: как Христос хем е Господ, хем се възнася и седи отдясно Сам до Себе Си, хем е Бог, хем е човек. . . въобще, ка ксе връзват тези противоречия.

Е, точно на това отговорих: че Господ Си Е Господ извечно, че в един момент с т а в а човек, учира като човек, възкръсва и възнася на Небесата човешкото, че в е ч е има две природи (съединяването е "неслитно, неизменно, неразделно и неразлъчно - прочетете го отново, ако трябва и 200 пъти) - Божествена и човешка. Във връзка със сядането отдясно сега ще добавя, че именно като Бого_човек Той в е ч е казва: "даде Ми се власт на Небето и на Земята" - Власт, каквато Той изначално има като Господ Вседържител.

Затова сядането отдясно трябва да се разбира като алегория - Възнасянето означава това, че нашият Господ е Цар на Царете и Господар на господарите в е ч е И като Богочовек, поради изкупителната Си Жертва - Власт, Която Той изначално има като Творец, като Бог и Господ - тоест, не е имало момент, в който Той да е престанал да бъде Господ Вседържител. Затова и Богоматер наричаме Богородица именно поради тази причина.

. . .





Редактирано от Eжko Бeжko на 12.09.12 08:54.



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: *abi*]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано12.09.12 11:27



Интензитета не е проблем по начало.

Въпроса беше в това, че ти смяташ, че нещо е невъзможно(това от първоначалния въпрос), а аз питах защо смяташ така. Товя отговор беше, че си имала други причи за да напишеш твърдението. Добре, но кое от двете смяташ за вярно? Възможно ли е или не?



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: harish_chandra]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано12.09.12 11:44



Би имало логика за светия дух наистина, но става дума за Сина да е отдясно, а той определено не е светият дух а е с нетленно тяло.

Per warez ad scientiam

Тема Re: въпрос към богословитенови [re: нблдтл]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано12.09.12 11:50



"Тоест, както казваш Бог седи до дясното Си коляно - е горе-долу така писано и в Библията: "Рече Господ Господу моему: седни от дясна­та Ми страна"(Пс. 109:1)."

При това положение Бог не трябва да си казва каквото и да било, защото той го знае тъй като е негово решение :) А да си говори и заповядва сам, е малко болно...

Per warez ad scientiam


Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: Гepиcъм]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано12.09.12 11:52



Това разбира се е поради курпускулно вълновия му дуализъм.





Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: harish_chandra]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано12.09.12 12:36



Дори така да е, за вълновата му природа "отдясно" няма смисъл :)

Per warez ad scientiam


Тема Re: Иска се не само много, а достатъчно четененови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано12.09.12 12:43



"Затова сядането отдясно трябва да се разбира като алегория - Възнасянето означава това, че нашият Господ е Цар на Царете и Господар на господарите в е ч е И като Богочовек"

А защо възнасянето, и това "Цар на царете", "Господар на господарите" също да не са алегории?

Per warez ad scientiam


Тема Re: Иска се не само много, а достатъчно четененови [re: Гepиcъм]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано12.09.12 14:10



Е как защо - "алегория" звучи несериозно, а когато е "буквално"се придава тежест. Може да се отиде още по-далеч, примерно да те питам теб - а защо и "Бог" да не е алегория?



Тема Re: Ти прочете ли поне веднъж онованови [re: Гepиcъм]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано12.09.12 14:11



Ами по-конкретно тогава - може ли нещо неделимо да е на две места едновременно? Или трябва да променяме смисъла на понятието за разделимост?

Разбира се. Когато говорим за Бог. Странно ми е че продължаваш да си представяш Твореца като част от създадения от Него материален свят. Както и да е подвластен на физическите му закони.

Да не забравяме и явната метафора със сядането от дясната почетна страна на ипостаса на Бог Син, че това се отнася и за изкупената и спасена човешка природа и т.н.



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: *abi*]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано12.09.12 14:20



Е, за Месията... Чел съм разни неща, но кажи първо ти :) adoni или adonai е в оригинал?

Редактирано от нблдтл на 12.09.12 14:20.



Тема Re: Ти прочете ли поне веднъж онованови [re: нблдтл]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано12.09.12 14:29



Странно ми е че продължаваш да си представяш Твореца като част от създадения от Него материален свят.
не това е странното - странното е, че продължавате да си го представяте, какво значение има като какъв, щом е въпрос на представи ..... "моята престава е по-яка от твоята" , изключения правят творците и истинските почитатели на изкуствата.

Редактирано от Exaybachay на 12.09.12 14:30.



Тема Re: Пак двоен аршин...нови [re: Enos]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано12.09.12 14:34



Да, сега го видях. Вие сте монолатристи, а християните са троични монотеисти. Мир.

За неискреността скритите намерения пак не разбрах - какви са, конспирация ли подозирате, но нейсе. Точно Глишев, доколкото имам впечатления, едва ли тръгне ще крои подмолни планове срещу LDS ;)



Тема Re: Ти прочете ли поне веднъж онованови [re: Exaybachay]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано12.09.12 14:37



А, изобщо не се опитвам да си представям Бог :)) По-скоро се опитвам да разгранича какво Той не е. Чисто апофатически. И предполагам че това е единственият начин.

Редактирано от нблдтл на 12.09.12 17:06.



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: Гepиcъм]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано12.09.12 16:59



Май пак се опитваш да пречупиш Бог през призмата на човешките отношения :) Безспорно си го знае. И все пак отношенията между трите Ипостаси винаги ще си останат непознаваеми за нашия ум. Пък и тия думи на цар Давид не бива да се приемат съвсем буквално. И вероятно са насочени повече към нас, читателите...



Тема Re: Иска се не само много, а достатъчно четененови [re: Гepиcъм]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано12.09.12 21:38



а защо всичко в библията да не е алегория?

айде буквалистите ги разбирам, за тях ПИ е 3 и толкова, няма хък мък
тия дето казват всичко е алегория, също ги разбирам, макар за тях да е трудно да бъдат наречени християни
ама тей по средата, дето квото им изнася е алегория, пък квото не буквално



Тема "Ласмаги-джасмаги!" - Анадън мунови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано12.09.12 22:07





Анадън му - сиреч, разбираш ли го ? Ако искаш се понасили, и ще разбираш и Главното.

"get up - "У""

Ала това е по-хубаво:

Нали/или ?

А има и съвсем друго, и то е прекрасно, понеже е свисше.

. . .


Редактирано от Eжko Бeжko на 12.09.12 22:33.



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: Гepиcъм]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано13.09.12 13:12



Явно визират курпускулната му природа.



Тема Re: Ти прочете ли поне веднъж онованови [re: нблдтл]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано13.09.12 13:39



Метафората си има граници, и би била метафора ако бяха две божества в някаква йерархична връзка. Но при един Бог метафората губи смисъл.

А това че използваме понятие от творението - ами твърдението е формулирано с такива понятия, то може да е смислено, вярно или не само в границите на смисъла на тези понятия. Всички истини от Библията са формулирани с понятия присъщи на човека, на творението. Няма мърдане тука.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: harish_chandra]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано13.09.12 13:41



Ами точно за нея се формира противоречието :)

Per warez ad scientiam


Тема Re: Иска се не само много, а достатъчно четененови [re: Exaybachay]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано13.09.12 13:42



"примерно да те питам теб - а защо и "Бог" да не е алегория?"

А, изпуснал съм го в списъка :)

Per warez ad scientiam


Тема Re: въпрос към богословитенови [re: нблдтл]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано13.09.12 13:52



"Пък и тия думи на цар Давид не бива да се приемат съвсем буквално"

Мисля че това е проблемът с възприемането на цялата идея за Бог.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: Гepиcъм]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано13.09.12 14:13



Да, грешка, не става дума за корпускулната природа, а за вълнова функция с два ясно изразени върха, сума на две функции на Дирак. Но ако при всички случаи се стига до противоречие, то е поради проблема с измерването. Аха! Многото вселени. Както частицата минава през левия процеп в една вселена и през десния в друга, така и Бог-баща е от ляво и Бог-син е от дясно в съответната вселена.



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: harish_chandra]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано13.09.12 15:10





Per warez ad scientiam

Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: harish_chandra]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано13.09.12 17:21



Всички истини от Библията са формулирани с понятия присъщи на човека, на творението. Няма мърдане тука.- Гери

Няма мърдане.



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: нблдтл]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано13.09.12 17:28



И все пак отношенията между трите Ипостаси винаги ще си останат непознаваеми за нашия ум.

1. Ако изобщо теорията за ипостасите е вярна
2. Непознанието противоречи на концепцията за Месията
3. Цитираното противоречи като идея и на основната цел - познанието на Бог. Познание, което по догма няма да бъде постигнато.

Всичките ви проблеми се решават ако просто си приемете Месията за Месия, без да му вменявате еднозначност на Бог.



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: harish_chandra]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано13.09.12 17:30



курпускулната
корпускулна ако не ме лъже паметта



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: нблдтл]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано13.09.12 17:31



Адонай
поне аз така го знам
и така се чува на иврит

Редактирано от *abi* на 13.09.12 17:32.



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: harish_chandra]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано13.09.12 17:37



Добре, но кое от двете смяташ за вярно?
Аз смятям, че си е човек със най-специалната мисия - тази на Месията, ако изобщо това Месията, защото Месията трябва да дойде само веднъж и да се случи веднага промяната.

Това изобщо не пречи да е Божият Син, специалният, да е надарен с харизматични способности далеч над познатите човешки, да се възнесе (не е уникално за Библията) и да "седне" от дясно. И разбира се Светия Дух да е в него с цялата си мощ. Съответно според Духа да изпълни мисията си.

И край с противоречията. Намества се в целия Библейски контекст.
В това вярват Месианските евреи - християни. Честно казано при тях нещата са най-изчистени теологично предвид двата Завета.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от *abi* на 13.09.12 17:39.</EM></FONT></P>

Редактирано от *abi* на 13.09.12 18:37.



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: *abi*]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано13.09.12 19:28



"Всички истини от Библията са формулирани с понятия присъщи на човека, на творението. Няма мърдане тука.- Гери

Няма мърдане."

Не разбирам! Аз съм човек и съм използвал само понятия присъщи на човека.



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: *abi*]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано13.09.12 19:32



Не, това е твоята вяра. Аз питам дали смяташ, че е възможно за Бог, такъв какъвто е в християнството. Нали за него говорим.



Тема И, каква ще е промянатанови [re: *abi*]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано13.09.12 22:24



В отговор на:

защото Месията трябва да дойде само веднъж и да се случи веднага промяната.




И, каква промяна очаквате - земно царство - ако ще да е повече от 1000 години - години, които няма да доживеете. Е, какъв е смисла на всичко това, аби, какво теб лично те "топли" това твое вярване ?

. . .




Редактирано от Eжko Бeжko на 13.09.12 22:49.



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: harish_chandra]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано14.09.12 04:26



Само потвърждавам, че няма мърдане.



Тема Re: И, каква ще е промянатанови [re: Eжko Бeжko]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано14.09.12 04:30



какво теб лично те "топли" това твое вярване ?

Топли ме, че вярвам в 1 брой Бог както си му е редът.
Не в 3-ма и цяла гвардия светии.
Тоест не нарушавам първите от 10-те.



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: harish_chandra]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано14.09.12 04:35



Аз питам дали смяташ, че е възможно за Бог, такъв какъвто е в християнството.

Излишен въпрос.
Няма такава библейска възможност.
От там насетне за мен няма смисъл да се обсъжда възможно ли е или не по принцип.
Но вие ако искате пробвайте и възможността за единение и на пет броя в "ипостас". На мен ми е все едно.



Тема Re: И, каква ще е промянатанови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано14.09.12 10:37



"Е, какъв е смисла на всичко това, аби, какво теб лично те "топли" това твое вярване ? "

Тъй, да се върнем на думата. Вярата се определя от личният интерес, не от някакви истини и т.н.

Така че глупаво е хора с други интереси да се проклеват като еретици, езичници и т.н.

Per warez ad scientiam

Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: *abi*]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано14.09.12 13:03



Има значение. В началото каза, че те (смятащите, че е бог) дават доводи според вярата си, а вие (смятащите, че не е бог) логически показвате, че не е възможно. После ти самата даде доводи според вярата си, а сега казваш, че нямало значение какво е възможно по принцип.



Тема Re: И, каква ще е промянатанови [re: Eжko Бeжko]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано14.09.12 13:07



Много бай Ганьовски гледаш на вярата. Келепирът е важен, нали?





Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: *abi*]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано14.09.12 13:10



Само се учудвам, че ми го казваш. Аз не съм казвал нещо което да намеква, че има мърдане.



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: *abi*]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано14.09.12 15:35



Мда, както се обръща и Авраам към Тримата. Значи има основание забележката на Христос "Ако Давид Го нарича Господ, как тогава Той, му е син" ?



Тема Не си бил в час, значинови [re: нблдтл]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано14.09.12 17:39



Пропуснал си часа - имаш ли извинение за отсъствието си



. . .




Тема ". . .Христа разпнатия, Който за иудеи е съблазън"нови [re: *abi*]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано14.09.12 17:52



В отговор на:

Топли ме, че вярвам в 1 брой Бог както си му е редът.
Не в 3-ма и цяла гвардия светии.
Тоест не нарушавам първите от 10-те.




Не се сили да ме/ни клеветиш, моля ти се. Нито вярваме в много богове, нито сме идолопоклоници. Това, че гледаш на нещата повърхностно, странично_предубедено, не ти дава правото да клеветиш, виждайки сама себе си изрядна и праведна.

А и въпросът ми бе какво всъщност реално ти дава иудейското ти вярване. Всеки християнин има отговор на такъв въпрос. А ти/вие ?

. . .

Из 1-то Послание на св. апостол Павел до Коринтяни

[1:18] Защото словото за кръста е безумство за ония, които гинат, а за нас, които се спасяваме, е сила Божия.
[1:19] Защото писано е: "ще погубя мъдростта на мъдреците и ще отхвърля разума на разумните".
[1:20] Де е мъдрецът? де е книжовникът? де е разисквачът на тоя век? Не обезуми ли Бог мъдростта на тоя свят?
[1:21] Понеже светът със своята мъдрост не позна Бога в премъдростта Божия, Бог благоволи да спаси вярващите с безумството на проповедта.
[1:22] Защото и иудеите искат личби, и елините търсят мъдрост,
[1:23] а ние проповядваме Христа разпнатия, Който за иудеи е съблазън, а за елини безумство,
[1:24] пък за самите призвани, както иудеи, тъй и елини - Божия сила и Божия премъдрост;
[1:25] защото онова, що е безумно у Бога, е по-мъдро от човеците, и онова, що е немощно у Бога, е по-силно от човеците.

Честит Празник на празнуващите

. . .




Редактирано от Eжko Бeжko на 14.09.12 17:58.



Тема Re: Не си бил в час, значинови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано14.09.12 18:31



"1. Божието явяване на Авраам при Мамврийския дъб под образа на трима мъже: „Яви се Господ на Авраама в дъбравата Мамр&#233;, когато той седеше при входа на шатрата (си) при дневната жега. Той дигна очите си и погледна; и ето, трима мъже стоят срещу него. Като ги видя, затече се от входа на шатрата (си) да ги посрещне, и се поклони доземи, и рече: Господарю, ако съм намерил благоволение пред очите Ти, не отминавай Твоя раб” "

Напълно естествено е когато се яви господарят със слугите си, да не се обръщаш към слугите а само към господаря. И на времето, и сега това е правило.


"2. Трикратното възпяване на Бога от серафимите: „Свет, свет, свет е Господ Саваот” (Исаия 6:3)"

Немам думи просто за този аргумент.




"3. Трикратното свещеническо благословение в Стария Завет: „Да те благослови Господ и да те опази! Да погледне милостно към тебе Господ със светлото Си лице и да те помилува! Да обърне Господ лицето Си и да ти даде мир!”"

И за този немам думи

Кой ги измисля такива нагласьовки?

Per warez ad scientiam

Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: harish_chandra]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано14.09.12 22:28



аз само потвърждавам, че няма мърдане

въображаемият спор е плод на фантазиите ти
или
гладна кокошка, просо сънува





Тема Re: ". . .Христа разпнатия, Който за иудеи е съблазън"нови [re: Eжko Бeжko]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано14.09.12 22:29



Нито вярваме в много богове, нито сме идолопоклоници.

твое мнение

моето е коренно различно



Тема Re: въпрос към богословитенови [re: нблдтл]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано14.09.12 22:30



и това сме го обсъждали

пак да се повтаряме ли?
е писна ми



пс. Гери!!! обаче се е постарал да го припомни.

та се чудя що ли се хабим при положение, че само физиците ни четат!

Редактирано от *abi* на 14.09.12 22:32.



Тема Re: Не си бил в час, значинови [re: Гepиcъм]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано14.09.12 22:33




Напълно естествено е когато се яви господарят със слугите си, да не се обръщаш към слугите а само към господаря. И на времето, и сега това е правило.

Мерси.
Бас ловя обаче, че ще се наложи и линк към темата да се изрови.





Тема Re: ". . .Христа разпнатия, Който за иудеи е съблазън"нови [re: Eжko Бeжko]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано14.09.12 22:35



А и въпросът ми бе какво всъщност реално ти дава иудейското ти вярване.

"Аз съм Господ Бог твой; да нямаш други богове освен Мене".



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: *abi*]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано15.09.12 10:47



Какъв спор! Аз се опитвам да разбера смисъла и връзката на твоя пост с моя. Явно връзка и смисъл няма.



Тема И, няма такива понятия "по равно", "половината"нови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано15.09.12 11:20



И, няма такива понятия "по равно", "половината"

. . .




Тема Давай в новата Теманови [re: *abi*]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано15.09.12 11:21



Давай в новата Тема



. . .




Редактирано от Eжko Бeжko на 15.09.12 11:24.



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: harish_chandra]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано15.09.12 16:33



щом казваш



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: *abi*]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано15.09.12 16:50



Ми щом ти упорито отказваш да кажеш, какво друго да си помисля.



Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: harish_chandra]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано15.09.12 20:39



ужас
ти си наистина неадекватен събеседник на моменти.





Тема Re: Напротив - отговорено му енови [re: *abi*]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано15.09.12 21:13



Ха, аз съм неадекватния. Е, щом казваш.





Тема Позна. Донейде, обаченови [re: *abi*]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано15.09.12 22:36



Позна. Донейде, обаче - линковете са два.

Работата е там, че който иска, чете и разбира, който няма желание да разбира, дори и да чете, пак няма да разбира :





. . .


Редактирано от Eжko Бeжko на 15.09.12 22:43.



Тема Re: Познанови [re: Eжko Бeжko]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано15.09.12 22:43



Работата е там, че който иска, чете и разбира, който не иска, не разбира, защото не иска да чете и да разбира
скоропоговорка





Тема Хвана се пак на въдицатанови [re: *abi*]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано15.09.12 22:49



Хвана се пак на въдицата



Чети, аби, с желание, за да разбИраш. Иначе, ще се получава така, че поради предубеденостите си - и прочие (това прочие е друга тема) - ще продължаваш да тичаш към тунела, в който се вижда светтлина - но не Божествената, а от фаровете на идващия насреща влак. Нали се сещаш какво означава сблъсъка на неможното човешко тяло с тежкотоварната влакова композиция.

. . .




Тема Re: Хвана се пак на въдицатанови [re: Eжko Бeжko]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано15.09.12 22:54



отивай да спиш, че ще ти гръмнат бушоните в най-скоро време
гледам пак вдигаш теми отсреща





Тема Re: Позна. Донейде, обаченови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано15.09.12 22:56



Ежко, линкове с които се самоцитираш не вършат работа да изявяват твоята правота



Per warez ad scientiam

Тема Това не са мои нещанови [re: Гepиcъм]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано16.09.12 16:05



Това не са мои неща. Просто, давам препратки към неща, които съм поствал и които не са мои. Това е по-разумното, отколкото да копирам всичко отново, заемайки ненужно байтове. Който иска, чете и разбира, който не иска, умува и си търси оправдания.

В отговор на:

Ежко, линкове с които се самоцитираш не вършат работа да изявяват твоята правота



Я ни кажи правичко, чел ли си поне един път постингите от двата линка - препратките, които те дразнят ? И, ако не си ги чел, защо не се насили да ги отвориш и да ги прочетеш - ще ти излезе мазол на пръстчето ли ?





. . .


Редактирано от Eжko Бeжko на 16.09.12 16:17.



Тема Re: Това не са мои нещанови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано16.09.12 16:37



Чел съм, Ежко. Но знам твърдо установеният факт, че цитатите които даваш почти никога нямат общо с дискутираните въпроси, и теми като тези само затвърждават този факт. А на конкретни въпроси съвсем отбягваш да отговаряш - за справка тази и околни теми. Поради что се срамиш да дискутираш, а само цитираш?

Per warez ad scientiam


Тема Четеш 20-30 секунди, и отговаряшнови [re: Гepиcъм]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано16.09.12 18:04



Четеш 20-30 секунди, и отговаряш - тоест, четеш набързо, предубедено, по диагонал, хвърляш един поглед "отгоре-отгоре" . . . - това е твоето "четене", това е твоето поведение във форумите - "на всяко гърне похлупак" , и то на всяка цена - без значение до колко си подготвен/си се подготвил - да опонираш. Факт.

А постингите, които дадох връзка по-горе, са по Тема, която е висш пилотаж в богословието. Да обръщаш гръб на това - пак казвам, не са мои нещата - доказва именно предубеденостите ти, че не те интересува толкова, колкото да си начешеш езика.

Така не се води дискусия, друже - не и сериозна. Ако ти имаш време и желание да си чешеш езика, аз нито имам, нито пък искам, затова не чета повечето от постингите ти. Нищо лично.

. . .




Редактирано от Eжko Бeжko на 16.09.12 18:16.



Тема Re: Четеш 20-30 секунди, и отговаряшнови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано16.09.12 19:05



Ти как засече колко време и кога съм чел?

Не ме плаши с висши пилотажи. Висшият пилоташ е не да намериш да цитираш кой какво бил казал, а да защитиш казаното срещу приведените аргументи. С цитати (и то не с адекватни!) срещу аргументи не се излиза. Ами ако този когото цитираш е сбъркал? И точно това, че не са твои нещата, и съответно не можеш да ги защитиш срещу определена теза омаловажава самият акт на цитирането.

Ти и сега се криеш и не отговаряш на въпросите ми, така че загубата не е голяма :) Нищо лично.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Четеш 20-30 секунди, и отговаряшнови [re: Гepиcъм]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано17.09.12 02:58



цитата за вярващия е последна инстанция, по дефиниция не може да бъде грешен



Тема Re: Четеш 20-30 секунди, и отговаряшнови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано17.09.12 10:31



стига да е правилно тълкуван





Тема Re: Четеш 20-30 секунди, и отговаряшнови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано17.09.12 11:03



Точно в това е проблема. Да вярваш че нещо е истина не го прави истина. Още нещо трябва.

Да вземем за пример само цитати на светци, които си противоречат един на друг :) Това опровергава дефиницията.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Четеш 20-30 секунди, и отговаряшнови [re: Гepиcъм]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано17.09.12 11:11



Противорчията не са проблем за хората. В смисъл, че човек е способен да държи в главата си две противоречиви твърдения и да е убеден, че всичко е ОК.



Тема Re: Четеш 20-30 секунди, и отговаряшнови [re: harish_chandra]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано17.09.12 11:42



Всъщност противоречиви твърдения само с вяра могат да бъдат примирени.

Per warez ad scientiam



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.