Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:00 27.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Е, нищо не обори, все пакнови [re: hadjiyata]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано25.02.12 12:53



Нищо не обори, все пак. Започни, например, с ето това:

Когато например иудеите Го запитали: “Кой си Ти?”, Иисус отговорил: “Аз съмтова, което ви и говоря отначало” (Иоан 8:25). И малко по-късно добавил: “Истина, истина ви казвам: преди Ааврам да е бил, Аз Съм” (Иоан 8:58). Тук следва да се обърне внимание, че Иисус не е казал “Аз бях”, както е граматически правилно в контекста на речта, а е употребил сегашно време: “Аз съм” - или по-точно: “Аз - вечно Съществуващият.” Дълбокият смисъл на тези слова се изяснява в оригиналния еврейски език. Когато Мойсей при неизгарящия огън попитал Бога как е Неговото име, Господ отвърнал: “Аз съм вечно Съществуващият” (на еврейски: Иехова). Следователно самото име “Съществуващият” (Иехова) показва отличителното свойство на Бога: Той е Този, Който винаги съществува, Той е вечен. Назовавайки Себе Си Съществуващият (Иехова), Иисус Христос употребил това име, с което евреите наричат Бога. При това трябва да си спомним, че името Иехова дотолкова се почитало от иудеите, че те го употребявали само в особено важни и тържествени случаи, а в обикновената реч използвали имената Господ, Творец, Всевишен, Благословен и т.н.

[Иоан, 14:11] Вярвайте Ми, че Аз съм в Отца, и Отец е в Мене;

"Който е видял Мене, видял е и отца", "Аз и Отец Едно Сме" (Иоан. 14:9, 10:31).

И пак:

К а к т о Ме познава Отец, тъй и Аз познавам Отца (Иоан. 10:15); никой не познава Сина, освен Отец; и нито Отца познава някой, освен Синът, и комуто Синът иска да открие (Мат. 11:27)

Синът е равен на Отца. Той явява в Себе Си целия Отец (в пълнота и съвършенство) и затова, който е видял Сина, е видял и Отца. Всички трябва да почитат Сина, както почитат Отца. Който не почита Сина, той не почита Отца, Който Го е пратил (Иоан. 5:23).




Тема Re: Е, нищо не обори, все пакнови [re: Ежко]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано25.02.12 12:57



Синът е равен на Отца
Този твой аргумент не е ли в противоречие с първата божа заповед ?



Тема Re: "като правеше Себе Си равен Богу"нови [re: Mъглишeв]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано25.02.12 12:59



Нормалко е евреите да имат такова обръщение към сина на законния си цар - демек към един от законните престолонаследници , нали ?



Тема Re: Човешки Син и Божи Синнови [re: hadjiyata]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано25.02.12 13:09



Пълно е с доказателства - ето някои оттях:

От Матея свето Евангелие

[22:42] какво мислите за Христа? Чий син е? Отговарят Му: Давидов.
[22:43] Казва им: как тогава Давид по вдъхновение Го нарича Господ, казвайки:
[22:44] "рече Господ Господу моему: седи от дясната Ми страна, докле туря Твоите врагове подножие на нозете Ти"?
[22:45] И тъй, ако Давид Го нарича Господ, как тогава Той му е син?
[22:46] И никой не можеше да Му отговори ни дума; и от тоя ден никой вече не дръзна да Го попита.


". . . и Елисавета се изпълни с Духа Светаго, извика с висок глас и рече: благословена си ти между жените, и благословен е плодът на твоята утроба!

[Откровение, 1:8] Аз съм Алфа и Омега, начало и край, - казва Господ, Който е, Който е бил и Който иде, Вседържителят.

И много десетки места, където се свидетелства че Син Божий Е Господ Иисус Христос, Единороден на Отца.

"В начало беше Словото, и Словото беше у Бога, и Бог беше Словото."




Тема Re: Човешки Син и Божи Синнови [re: Ежко]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано25.02.12 13:50



Добре ... учениците му са го наричали "господи" , което си го пише в евангелията , същото обръщение (съгласно реплика на "Мъглишев") е било и към по-висшестоящ . Дотук нищо ново от 1600 години (от първите запазени "официални" преписи на евангелията) насам .
Но за да бъде всичко по правилата е необходимо едно съвсен "незначително" нещенце - самоопределянето . Т.е. : Обръщението към някой като към господ (господар) си е едно , а самоопределянето на този някой като господ (бог) е нещо съвсем друго , нали ?


Обърни внимание на следното :
1. [22:43] : "... как тогава Давид по вдъхновение го нарича Господ, казвайки.... " Е па това "по вдъхновение" не те ли кара да се позамислиш малко ?
2. [22:44] : " ... рече Господ на моя Господ : седни ... " ... сякаш има два господа , ама единият е по-главен ... малко тъпо единобожно изказване , нали ?
3. За "алфата и омегата" не си дал собствен анализ , чакам да го видя .



Тема Отговори Тома и Му рече: Господ мой и Бог мойнови [re: hadjiyata]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано25.02.12 14:52



Ето ти в пряк текст, как Христос приема вероизповедта на апостол Тома, - че Той, Сина Божий Е Бог и Господ - за правилна.

От Иоан свето Евангелие

[20:26] След осем дена учениците Му бяха пак вкъщи, и Тома с тях. Дойде Иисус, когато вратата бяха заключени, застана посред тях и рече: мир вам!
[20:27] После казва на Тома: дай си пръста тук, и виж ръцете Ми; дай си ръката и тури в ребрата Ми; и не бъди невярващ, а вярващ.
[20:28] Отговори Тома и Му рече: Господ мой и Бог мой!
[20:29] Иисус му казва: Тома, ти повярва, защото Ме видя; блажени, които не са видели, и са повярвали.


Редактирано от Ежко на 25.02.12 14:59.



Тема Вдъхновението е свисше, нали Давид е пророкнови [re: hadjiyata]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано25.02.12 14:57



Вдъхновението е свисше, нали Давид е пророк. В светото Евангелие от Марк ясно е казано, отъкде е вдъхновението:

[12:36] Понеже сам Давид каза чрез Духа Светаго: "рече Господ Господу моему: седи от дясната Ми страна, докле туря Твоите врагове подножие на нозете Ти".
[12:37] И тъй, сам Давид Го нарече Господ; отде тогава Той е негов син?


"Защото никога по човешка воля не е изречено пророчество, но от Дух Светий просветявани са говорили светите Божии човеци." [1ППет., 1:21]


Редактирано от Ежко на 25.02.12 15:00.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.