Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:32 30.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Тема,която може и да изтриете  
Автор Людмил Георгиев (ентусиаст)
Публикувано09.02.12 18:42



Евтаназия (от старогръцки ευθανασία -ευ: eu, „добър“, „красив“, и θάνατος, thanatos, „смърт“) е актът, с който някой отнема живота на друг по негова изрична молба или поради необходимост от друг характер (от милост към човек, осакатен до невъзможност да живее адекватно; от липса на надежда за промяна при болни, поддържани живи, но в безсъзнание и във вегетиращо състояние и под.). Евтаназията е смърт, причинена за доброто на човека, комуто е причинена.
В повечето държави евтаназията е подсъдна.

-как бихте коментирали.........



Тема Re: Тема,която може и да изтриетенови [re: Людмил Георгиев]  
Автор dnaunseq (пристрастен)
Публикувано09.02.12 19:13



Кой спуска тази идеология. И работата до дупка в концлагери и подобни е добро според нечия философия.



Тема Re: Тема,която може и да изтриетенови [re: dnaunseq]  
Автор Людмил Георгиев (ентусиаст)
Публикувано09.02.12 21:13



Това е живота на земята сега.Мисля,че няма теми табу.
Какво прави един християнин,ако е пред тази дилема?-неизцелимо болен.
Всеки би казал-живее и се моли,за изцеление............



Тема Re: Тема,която може и да изтриетенови [re: Людмил Георгиев]  
Автор dnaunseq (пристрастен)
Публикувано10.02.12 03:00



Не може човек, който сам не е решил да се самоубие, да съветва други да го правят. За атеистическите мъртви парчета месо, или физични парчета не ми се говори.



Тема Re: Тема,която може и да изтриетенови [re: Людмил Георгиев]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано10.02.12 10:11



Искам да обърна внимание, че днес медицината разполага с технически възможности изкуствено да поддържа биологическото съществуване на човека, дори ако той е в постоянна кома.

Такъв например е случаят с бившия премиер на Израел Ариел Шарон, който и до днес продължава да е в кома без изгледи за подобрение.

Смятам, че това е издевателство над природата, поради което човекът, чието съществуване се поддържа по такъв насилствен начин, или неговите близки, ако той е в кома, имат пълното морално право да поискат спирането на системите, които изкуствено и противоестествено поддържат живота му.

Ако Бог иска, той ще продължи да живее и без системи, ако ли пък почине - значи такава е била волята Божия.

Такъв акт на свободен и съзнателен отказ от принудително поддържане на живота няма нищо общо със самоубийството и може дори да е израз на безусловното упование на болния в Бога.

Защото Бог най-добре знае кога е най-подходящият момент за всеки един от нас да напусне този свят и насилствените опити да забавим този момент са по същество сляп бунт срещу Провидението.

Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Тема,която може и да изтриетенови [re: Aлekc]  
Автор ann* ()
Публикувано10.02.12 10:28



В такива случаи, разбира се ... Това не е всъщност евтаназия.

Но в случаи като тези описани в този филм с Тери Пратчет -

- на мен лично ми е доста странно. Хем разбирам хората, хем не ми се струва приемливо ...



Тема Re: Тема,която може и да изтриетенови [re: ann*]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано10.02.12 15:45



Проблемът със самоубийството като съзнателен и свободен акт е изключително интересен.

Да допуснем например, че аз знам неща, които ако враговете на хората, които са ми се доверили, успеят да изкопчат от мен, то това би имало за тях фатални последици.

Поради това аз решавам, в случай, че нашите врагове ме заловят, незабавно да погълна вградената "за всеки случай" в зъба ми капсула с цианкалий.

По принцип причината на самоубийството да се гледа като на тежък грях от всички големи религии, е че самоубиецът се опитва да се самоунищожи, нещо, което е принципно невъзможно, и в резултат на това се озовава в траеща много дълго време "духовна парализа".

Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Тема,която може и да изтриетенови [re: Aлekc]  
Автор Людмил Георгиев (ентусиаст)
Публикувано11.02.12 12:44



Въпроса е,че ако някой иска да бъде умъртвен,това самоубийство ли е,а другия убиец ли е?
Погледнато от библейска гледна точка?
От чисто човешка?
От медицинска?




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.