Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:57 23.09.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Дърветата или гората -нови [re: *abi*]  
Автор Maлkaтa мeчka (звездна)
Публикувано12.02.12 17:26



или пребогатите подробности около действието и в идеите на героите на Еко са по-важни от общата идея на романа?!

Ако въвеждаме зорлем ограничения, то и за "Махалото на Фуко" може да има образователен ценз - но бас ловя, че не това е целта на автора. Ако идеята беше всички да сме нахъсано оплетени в търсене на тайни смисли Казобоновци, разгадаващи кой е по-по-най-виновен за създаването на "Протоколите" и каквато каша е забъркана около тях в книгата (това аз още не знам, тъй като я нямам), авторът не би създал герой от такъв тип в друга книга. Това не е религиозно-философски жанр за "посветени". В крайна сметка, всеки намира в едно художествено произведение онзи смисъл, който сам иска - окултните конспиративисти на практика не разбират "Махалото" и виждат в него собствените си идеи в положителна светлина, вместо предупреждения.

Еко е изобилен в детайлите и информацията - в "Името на розата" създава пълна картина на средновековния живот (за който повечето хора имат малко или много схематични познания) в събития, разиграли се през един-единствен ден; в "Махалото..." залива с окултни тези и научни теории, и съвсем ясни аргументи защо понякога едните се търсят повече от другите, и самото действие показва кои остават и защо... Моят начин за четене е с разбиране, но без изгубване в подробностите (интересни, информативни и имащи значение за постъпките и смисъла, но не водещи)... "Пражкото гробище" ще ми е интересна заради малкото инфо, което имам за "Протоколите" - да, фалшификат на база на друг фалшив охулващ документ (май нещо от Наполеоново време беше...), създаден в определен момент под влияние на настроения, наслагвани доста време в Европа и причинили в определени свои изяви невероятни зверства. Отново картина на епоха и начин на мислене. Отново всеки ще види в нея каквото поиска - антисемитите - основания за идеите си, търсещите поглед надълбоко в епохата - ерудирано обяснение; и за двете неща са нужни търпение и желание (колкото и да е сложен, на мен стилът му ми върви добре), търсещите лесносмилаема продукция ще го захвърлят с досада. Всъщност с човешкия фактор, па макар и "правилно" идейно-политически ориентиран (това що ли ми звучи някак ретро?!) никога няма гаранция, че някоя презобала от теории глава няма да кривне от правия път и да надъха или сътвори золуми, докато онези, които действително могат да научат нещо ново от качествена художествена литература, биха се оказали предвидливо "предпазени"...

Колкото до идеите - добри или лоши, те трудно могат да бъдат забранявани, но могат и трябва да се защитават или оборват (особено доказалите своята погрешна и вредна античовешка същност). В тази връзка, какво Маркс има място във всеки уважаващ себе си западен учебник по икономически теории с посочване на слабите и силните места в теориите му, така и "Моята борба" и разни други наци-фаши-бръщолевеници трябва да бъдат периодично издавани и добре оборвани, така че не само да се напомня за последиците от тях, но и бръснатоглавите лумпени да не се имат за някакви привилегировани пазители на тайни знания. Начинът не е чрез ценз(ура), както ограничението не се оказа добре действащо срещу смеха в "Името на розата" - а смехът беше помислен за опасен, нали?!

Като сравнение за произведение на "(анти)семитска" тема се сещам за "Венецианският търговец" на Шекспир - на който, въпреки прекрасния монолог на стария Шейлок, са приписвани антисемитски настроения, вместо явното осъждане на алчността. Както би могъл да бъде обвинен и в расизъм (заради "Отело" - ако наблягаме на етноса, не на убийствената ревност) или примерно сексизъм в "Укротяване на опърничавата" - опасностите всеки вижда различно според личните си пристрастия - но не е така и е общочовешки, а ценз на входа на театрите няма, нали... Затова е по-добре да не се започва с четене на критиците преди четене на книгите в духа на вечния въпрос на българското образование, а именно "Какво е искал да каже авторът?", а да се пие вода от извора и да се радваме на хубавите творби.




Редактирано от Maлkaтa мeчka на 12.02.12 17:29.



Тема П.С. Клуб "Умберто Еко" -нови [re: Maлkaтa мeчka]  
Автор Maлkaтa мeчka (звездна)
Публикувано12.02.12 17:35



ако го поискам в "Предложения за нови клубове", дали в подкрепа ще скочи агитка, призоваваща да е ВИП от самото си основаване, със съответните изисквания за тапия за вишУ (едно-две-три?), плюс специализации и документ за политическа принадлежност?! [Тук няма емотикон за 'гледам учудено с големи тъжни очи и премигвам умно'.]



Редактирано от Maлkaтa мeчka на 12.02.12 17:53.



Тема Re: "Бъзиклийкс" е най-цитираният сайт...нови [re: Maлkaтa мeчka]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано12.02.12 18:13



То е ясно, че пуснатото от мен е бъзик.



Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: П.С. Клуб "Умберто Еко" -нови [re: Maлkaтa мeчka]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано12.02.12 18:13



Мога да го поискам аз.
На мен никой не ми се рови в биографията.
Ако се съберат пет желаещи тук пускам заяваката.



Тема Re: Дърветата или гората -нови [re: Maлkaтa мeчka]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано12.02.12 18:35



Този текст е отличното потвърждение за това, че "Пражкото гробище" не е лъжица за всяка уста.



Тема Затова, защото...нови [re: *abi*]  
Автор Maлkaтa мeчka (звездна)
Публикувано12.02.12 22:01



... те е страх - но само ти си знаеш от какво...





Тема Re: Затова, защото...нови [re: Maлkaтa мeчka]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано12.02.12 22:40



Ти онази всъщност съвсем доброжелателна реч като страх ли си я изтълкува?
Ако ме беше страх нямаше да пиша това, което мисля. Нито да администрим страници със собственото си име и лице. Нито щях да съм позната наоколо като най-върлия противник на антисемитзма. Нито да ходя на клубни срещи.

А във връзка със сценката разиграна от Ваша милост след доброжелателното ми послание към нея имаше само един единствен отговор на терзанията Ви, който милата ви компания трудно би формулирала за да го даде. Мислех да го спестя на особата Ви, но след като тя очевидно неможе да спи от факта, че тематиката на групата, в коята участва ми е до болка скучна ще и го дам.

Отговорът е - Вашата персона няма от какво да се чувства застрашена в групата си, нито групата и има от какво да се страхува за да го повдига на въпрос. Посредствеността никому не е интересна. Напротив, тя се поощтрява.

В действителност Вашата персона се е постарала всячески да си създаде сбор от непочитатели, до там че самата и компания да им е неприятна. От там на сетне цялата митолигия около важността на личността си я създава самата тя. Елементарното обяснение в такива лични "войни" е следното - когато всички са против мен, вероятно причината е в самия мен. Факт, че от едно най-невинно мое неодобрение към някаква си там тематика тя се активара и проведе цяла акция в името на посредствеността.

Всъщност личното ми мнение след вида и хронологията на така проведената "отмъстителна акция" е, че нещо много неприятно във Вашата персона будува. Питам се какво ли би натворило ако му се даде и власт...

И ако още не е разбрала призивът ми към нея беше да събуди онова другото, заради което си бе спечелила уважението ми. Но очевидно наивно съм се надявала, че то би могло да победи...такава завидна памет...

Лека вечер.
(предполагам разбираш, че ми е втръс)

Редактирано от *abi* на 12.02.12 22:49.



Тема 2012: Още едно начало на края...нови [re: *abi*]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано12.02.12 23:18



Този път на края на Гърция като страна-членка на Еврозоната и може би дори на Евросъюза.



Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Тая тема [re: Kaлoмaин]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано12.02.12 23:25



Когато си я купиш загледай първата илюстация на евреина и снимката на Умберто Еко към книгата. Меко казано има прилика. И понеже при него май нищо не е случайно сякаш име поедното "закодирано" послание в книгата "Можехте да мразите точно по същия начин и мен".
А ако е съвпадение е направо поразително!





Тема Re: 2012: Още едно начало на края... [re: Aлekc]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано12.02.12 23:36



Днес цял ден слушах паламентарните изказвания. Венизелос им говореше като на малоумни за Законопроекта, Конституцията и глупавата им пропаганда от последните две години а те се държаха по-зле и от пияни студенти.

На всичкото отгоре качулките пак се изявиха в целия си блясък...

Ситуацията е извън контрол. За първи път през живота си се радвам, че не сме точно сега там.

Потресаващото е, че продължават да се държат така като че ли парите са употребени за спасяването на света най-малкото. А като пряк свидетел знам къде всъщност са харчени и ми иде...




Те вече трябваше да са съкратили държавния апарат с поне 150 000! А отвориха 42 нови държавни пера включително и едно "за защита от цунами" по време на мандата на Папандреу сега! Такова малоумие направо ме кара да мисля, че е нарочно Невъзможно ми се струва да не е...

Ох...един се оплака, че има дали Законопроекта в два през нощта в Събота, а той е 700 страници и не можели да го обозрат, за да гласуват! Веднага интернет гръмна с предложението да си го делят на части по подразбиране... Едната коалиционна група се фръцна и си тръгна, после не искаха да станат за да се преброят...Без думи.

Редактирано от *abi* на 12.02.12 23:50.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.