Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:08 22.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Тая теманови [re: Kaлoмaин]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано07.02.12 09:14



Да, тази книга заслужава сериозно внимание.

Лично аз бих предпочел да имам възможност да чуя една лекция на същата тема от самия Умберто Еко, изнесена в тесен кръг.

Защото съм сигурен, че той има да каже много неща, които просто не би се осмелил да напише.

В навечерието на Втората световна война е бил популярен следния виц:

На въпроса: кой ще победи и ще наложи своя нов световен ред на земята, нацистът гордо заявил: Расата!

Комунистът пламенно му възразил: Класата!

Еврейският банкер иронично ги изгледал и казал: Касата.


И не случайно. Още в 1913 г. четири големи еврейски банкерски фамилии основават Федералния резерв на Съединените щати като частна Централна банка на тази страна, която оттогава досега печата срещу лихва валутата на САЩ и все още в голяма степен и на света: доларите.



Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Тая теманови [re: Kaлoмaин]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано07.02.12 10:21



Книгата е потресаваща като литературен жанр и смелост на изказа.
Но изобщо не е за широката публика, дори е опасна. Може да се разбере само от хора с добра историческа подплата и политически разбирания.
Определям я като шедьовър на този етап.
При втория прочит ще съм по-адекватна в критиката си обаче. Чета Умберто Еко минимум по два пъти, защото на първи прочит не съм в състояние да обхвана цялата информация в най-дребните й детайли.



Тема Re: Тая теманови [re: Kaлoмaин]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано07.02.12 10:41



Още с излизането си "Пражкото гробище" предизвика истински скандал. Еко, който твърди, че е искал да покаже перверзния механизъм на „Протоколите на Сионските мъдреци”, е обвинен в двойствено отношение, нещо повече, дори в съучастие със същия този антисемитизъм.

Ето мнението на равина де Сени: “Мисля, че посланието на Еко е двойствено. А това се дължи на факта, че книгата не е научно изследване, което анализира и обяснява явленията. „Пражкото гробище” е роман. И, в крайна сметка, той убеждава. Убеждава, че евреите искат да дезорганизират обществото и да управляват света. Просто защото читателят не съумява да направи разлика между истинното и неистинното в повествованието на Еко.”

След което равинът е още по-категоричен: “В книгата на Еко трите субекта, обвинени в заговор, са евреите, масоните и йезуитите. Йезуитите са първите жертви на Симонини: от повествованието става ясно, че това са хора, които не са никак препоръчителни. Същото, но в по-умерен тон, се казва за масоните: през XIX век те участват в игрите за власт. И ако би могло да има частица истина в казаното за йезуитите и масоните, проблемът е за евреите: дали те са единствената невинна жертва или пък има нещо вярно в обвиненията в заговор? Ето къде играта, подета от Умберто Еко, става опасна.”


Всъщност УЕ пише за неща, които не веднъж съм разисквала тук. Също така е първият автор, който се осмелява да оголи онова преднацистко съзнание, формирано в конкретен период от определени среди. Изобщо казва всичко това, което аз така и не успях да кажа. А колко още има да се обсъжда по темата...поне пет толкова дебели книги.
Прави са равините. Книгата е опасна. Трябва да е четено много, защото между редовете има два пъти по толкова информация. За себе си открих неща, които изобщо е знаех, а имам претенции по темата...





Тема Re: Тая теманови [re: *abi*]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано07.02.12 13:28



Дори и в момента и от двете страни на барикадата най-ярките фигури са отново евреи!



Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: 2012 - началото на края...нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано07.02.12 14:58



Ти пък какво се впрягаш. Не виждаш ли, че е написал какво се вижда и с просто око. Аз бих казал, че само просто око вижда такива неща, но би било неучтиво и за това няма да го кажа.



Тема Re: Тая теманови [re: Aлekc]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано07.02.12 14:58



Кога преди 48-ма са били от другата страна?



Тема Re: 2012 - началото на края...нови [re: Aлekc]  
Автор Prokimen ()
Публикувано07.02.12 17:45



Началото на края е започнало твърде отдавна. По-страшна е личната ни неподготвеност за срещата с Бога във вечността.

Всякога ме е учудвало тръбенето и предупреждението на другите при липса на лична подготовка за нашия индивидуален край, който може да предшества апокалиптичния :). Евангелието сякаш тръби в ушите на всеки, който има уши, да чуе и да стори усилия да избегне плача и скърцането със зъби.

Редактирано от Prokimen на 07.02.12 17:49.



Тема Re: 2012 - началото на края...нови [re: Prokimen]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано08.02.12 01:54



Началото на края е започнало твърде отдавна. По-страшна е личната ни неподготвеност за срещата с Бога във вечността.

Абсолютно вярно!

Тъй като нашият личен край почти сигурно ще предшества апокалиптичния такъв, аз също се чудя, защо хората така лекомислено пренебрегват своевременното овладяване на древното "изкуство на правилно умиране."

Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: 2012 - началото на края...нови [re: Aлekc]  
Автор simha (пчеличката)
Публикувано08.02.12 23:10



Захария 14: 12 И ето язвата, С която Господ ще порази всичките народи, Които са воювали против Ерусалим: Месата им ще тлеят, докато още стоят на нозете си, Очите им ще се разтопят в ямите си, И езикът им ще тлее в устата им.
13 И в оня ден Между тях ще има голям смут от Господа, Тъй щото ще залавят всеки ръката на ближния си, И неговата ръка ще се подига против ръката на ближния му.



Тема Re: 2012 - началото на края...нови [re: Aлekc]  
Автор simha (пчеличката)
Публикувано08.02.12 23:20



Алекс, днес бях на едно погребение на моя близка, изключително жизнена и симпатична дама, която обаче през последните месеци се разболя... появява се тумор/рак, който я задуши и след няколкодневно безсъзнание си отиде... Та, питам аз, как се умира правилно???




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.