Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:14 17.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Заявление на еп. Георги Йовчевнови [re: Mъглишeв]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано20.01.12 01:08



С тази световна криза всеки навсякъде започнаха да викат разни неща...
Къса е паметта...

Асоциирам с примера за попадналите на нецивилизована планета висши цивилизатори ала Робинзоновци. До пет поколения и ще са забравили за цивилизацията, технологията и хайде от начало с кокала в ръка и човешките жертвоприношения...





Тема Re: Заявление на еп. Георги Йовчевнови [re: Mъглишeв]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано20.01.12 01:29



Ама аз всъщност им желая доброто на всички тези стари муцуни,



Нека само по-скоро да се изнасят от тук където пожелаят: кеф им в някогашния СССР край пълните котли с месо, кеф им във вечните ловни полета, кеф им някъде другаде!

Важното е само тук повече да ги няма!

Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Заявление на еп. Георги Йовчевнови [re: *abi*]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано20.01.12 12:10



Нещо като в разказчето на Лукяннеко "

"




Тема "Където са двама или трима от ДС в Мое име..."нови [re: бай иван]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано20.01.12 12:29



Апостол Матей бил паролата

При установяването на контакт с агент Христов /дядо Симеон/ в САЩ паролата била:
- Апостол Матей е казал: Пазете се от лъжливи пророци /на български език/.

А отговорът бил:
- Те идват при вас в овча кожа, но са вълци грабители /отново на български език/.

Паролата за връзка с Ковачев /дядо Кирил/ пък била:
- Имате много поздрави от дядо Йеротей.
А отговорът на агент Ковачев: Кой дядо Йеротей - от Златна ливада ли?
- Не, дядо Йеротей от Царевброд.



Много професионално и много християнско, нали?

Повече на тази тема може да прочетете:


Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.

Редактирано от Aлekc на 20.01.12 14:05.



Тема Re: "Където са двама или трима от ДС в Мое име..."нови [re: Aлekc]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано20.01.12 13:22



При установяването на контакт с агент Христов /дядо Симеон/ в САЩ паролата била:
- Апостол Матей е казал: Пазете се от лъжливи пророци /на български език/.

А отговорът бил:
- Те идват при вас в овча кожа, но са вълци грабители /отново на български език/.



без думи...



Тема Re: "Където са двама или трима от ДС в Мое име..."нови [re: *abi*]  
Автор Prokimen ()
Публикувано20.01.12 14:36



При всичката ми паника и свръх напрегнатост от сполетелите ме напоследък здравословни проблеми, успяхте да ме разсмеете за цяла седмица.

Колко жалко, че паролата не е била "Христос посреди нас" и отговор "Есть и будет". Това е литургийно приветствие когато служат няколко духовника. Те се целуват по раменете и се приветстват с гореуказаните две фрази.

Историята ми става все по-интересна и загадъчна. Някога бях в добри отношения с дядо Симеон и от него знаех какво се говори за мен в синодалните заседания и от кого. Първата ни среща беше конспиративна

. Уреди я дядо Иларион, който беше близък приятел с дядо Симеон и срещата се състоя в градинката пред Университета. Пароли не сме си казвали. Моето мнение е, че дядо Симеон беше от пропатриаршеския лагер.

Ако се съди по информацията за досиетата, той има най-тлъсто епистоларно наследие, което предполага и особено доверие пред властите. Само за него се казва, че е минал специална подготовка и доколкото е пребивавал в чужбина, неговата информация ще да е била най-ценната. Логично би било да се допусне, че неговата ситуация е "бетонирана".

Ако погледнем безстрастно на неговото житие, ще констатираме с недоумение, че той нямаше никаква власт в църковните дела.

Той оглавяваше само Акронска епархия в Канада и с ранг на епископ. Не състоеше нито в намаления, нито в пълния състав на Синода.

Не помня през коя година църковна делегация, оглавена от Патриарха, посети епархията му и българи в Канада бяха замервали Негово Светейшество със сурови яйца, освирквайки го като комунистически ставленик.

Тогавашната сила в Синода бяха митрополитите Панкратий и Калиник. Те решаваха всичко. за да бъда още по-ясен, ще уточня, че църковните дела в онова време се решаваха от т.н. "намален състав" на Св. Синод, в който влизаха 5 митрополита (ако не се лъжа), но не повече. Прочее, патриархът беше малцинство в този състав, защото другите бяха настроени против него.

Резонно е да се запита човек кои ли са тези "другите"? Това са преди всичко и най-вече духовните чеда на покойния Браницки еп. Герасим с едно единствено и необяснимо изключение.

Духовните чеда на Браницки еп. Герасим. са:

Панкратий Старозагорски
Калиник Врачански
Йоаникий Сливенски
Кирил Варненски
Галактион Старозагорски
Игнатий Плевенски
Йоан Шуменски

Влиятелни духовни внуци:
Дометиан Видински, бидейки чедо на Панкратий Старозагорски

Прочее, сред привържениците на патриарха бяха дядо Геласий, дядо Иларион, който играеше непрекъснато с номера на китайката, дядо Арсений, дядо Симеон.

Другите тогавашни митрополити:

Йосиф Варненски - не обичаше патриарха и дори негласно не признаваше неговото патриаршество, поради което не допусна патриарха да стъпи в неговата епархия докато беше жив, но дядо Йосиф не беше симпатизант на другата група - герасимистите.

Григорий Ловчански
Софроний Доростоло-Червенски, братовчед на патриарха, но неутрален и критично настроен без да се обвързва с никаква група
Варлаам Пловдивски
Стефан Великотърновски
Филарет Видински - участващ в компанията на герасимистите, макар сам той да е бил критично настроен спрямо оскандаления и осъден епископ Герасим
Йосиф Американски (старият митрополит Йосиф, а не сегашният)

След историята със суровите яйца по бялото було на Светейшия, герасимистите бяха решили да се разправят с дядо Симеон. Извикаха го на рапотр в Синода и дълго време го държаха в хотел "Балкан" (ако не се лъжа за името на някогашния хотел между руската църква и мавзолея на Г. Димитров. През това време командироваха тогавашния еп. Дометиан, който беше на почивка в Швейцария, да замине директно в Акрон.

Дядо Симеон нямаше възможност дори да си прибере личните вещи. Пред покойния или убит тогавашен иеродякон Севастиан Петров от Русе бе казал, че ще им даде добър урок, та да го запомнят завинаги. Урокът не закъсня. Герасимистите не бяха взели предвид, че дядо Симеон, макар и професионален агент на ДС, беше американски поданик и пак от отец Севасиат зная, че бидейки осиновен он богата рускиня, дядо Симеон бил съдружник на Рокфелер. Дали е истина, не мога да зная.

Когато пристигна делегация на грузинската църква, оглавена от патриарх Илия II, аз бях прислужник в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" или както му казват сега с аплом: "иподякон". Бях впечатлен от факта, че твърде рано пристигнаха за неделната тържествена служба епископите Симеон и Стобийски Арсений, който беше секретар на Синода в онова време. Трябваше да помагам и на двамата едновременно да се облекат в богослужебните одеяния и разговорът беше кого от двамата ще си избера за духовен старец.

След богослужението беше устроен гала обяд. Всички владици недоумявали защо епископ Симеон не е дошъл на обяда. След няколко часа получили телеграма с По-здрав от Америка.

Дядо Симеон, с помощта на американския посланик, беше напуснал България след богослужението и изпрати едно голямо ку-ку от С.А.Щ. Тогава паниката беше необикновена. Говореше се, че дядо Симеон ще става Бостонски митрополит към Американската църква и ще откъсне енории, които признаваха патриарх Максим. За да се излезе от кризата, Синодът си направи заден вход Създаде специално за обидения дядо Симеон т.н. "Западно европейска епархия" и го провъзгласи за митрополит без да бъде канонично избиран със седалище гр. Будапеща.

Ето я историята и се питам как е могло, бидейки щатен агент на тайните български служби, да бъде смазан от герасимистите, които пък нищо не могат да предприемат без консултация с властите. Как пък властите са позволили на дядо Симеон да напусне България и не са го задържали?

Прочее, въпросът с досиетата не отговаря на много недоразумения. Паролите са недостатъчни за да се проникне в тайната на омагьосания кръг.

В действителност, кой управляваше България? Комунистическата партия ли или ДС? Би трябвало ДС да се подчинява на комунистическата власт, но не разбирам защо властта на най-високо ниво беше следена от ДС, включително и Евгения Живкова.

Редактирано от Prokimen на 20.01.12 15:00.



Тема Re: "Където са двама или трима от ДС в Мое име..."нови [re: Prokimen]  
Автор Prokimen ()
Публикувано20.01.12 14:45



Както споменах, Б.П.Ц. се управляваше от герасимистите, които бяха настроени против патриарха. Това се вижда и от донесенията на митрополит Калиник. Единственото изключение от герасимистите е сегашният Варненски митрополит Кирил. В онези смутни времена 1990 - 1992 г., когато дядо Иларион, бидейки най-верен приятел с патриарха, за миг хукна да хиротонисва Христофор и да създава началото на разкола, дори патриаршеското протеже сегашният американски митрополит Йосиф се ослушваше да смени патриарха, дядо Кирил Варненски въстана срещу своите си и само той беше недвусмислено ясен в защитата си на патриарха. Той е участвал в опитите на организираното свещенство да превзема сградата на Синода. Никой друг. Частично дядо Натанаил. Само дядо Кирил беше не само недвусмислено ясен, но и на практика най-активен. Защо? Самият аз не мога да си обясня.

За себе си съм убеден, че между герасимистите има някакво тайнствено съзаклятие. Ако нарочат някого, само смъртта може да го спаси от тях. Всички действат единно като глутница вълци. Самият митрополит Симеон ми беше доверил, че когато патриархът споменал името ми в заседание, скочили всички герасимисти в буквалния смисъл "като вълци", според думите на Симеон. Затова и за себе си друго не очаквам, освен смъртта за избавление

.



Тема Още едно интересно интервю чака коментарнови [re: Prokimen]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано20.01.12 15:02





Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: "Където са двама или трима от ДС в Мое име..."нови [re: Prokimen]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано20.01.12 15:12



Как така, кой управляваше България по това време?

Винаги във висшето ръководство на ДС имаше генерали, които се отчитаха директно единствено в Москва на КГБ. Ти имаха пълномощията, в случай на криза и заплаха за интересите на СССР в България, да арестуват незабавно и самия Тодор Живков.

Но като изключим възникването на подобна екстремна ситуация, именно той и Политбюро управляваха България.

Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Още едно интересно интервю чака коментарнови [re: Aлekc]  
Автор Prokimen ()
Публикувано20.01.12 15:13



Достойно за съжаление е, че лицето, което би трябвало да бъде най-компетентно в областта на православното канонично право, говори не като канонист, а кто файтонджия на градския площад.

Въпроси от такова естество се решават единствено от църковен събор.
Това съм го преповтарял многократно, но уви. Оказва се, че в българската църковна видимост няма грамотни хора, с които да се говори благоразумно.

Не съм аз човекът, който трябва да дава урок по канонична грамотност на доцента.

Той като знае да дърдори ни врели, ни кипели, защо не спази каноничната процедура и да подаде иск до църковното съдопроизводство за свикване на църковен съд над митрополитите?

В качеството си на доцент по канонично право би трябвало да покаже своята грамотност и да обоснове дрънканиците си в светлината на каноничното право.

Новите владици са обучавани от такива неграмотни доценти като него и затова са още по-неграмотни и от селските бабички в областта на богословието.

Ако църковният съд или събор реши да отстрани старите владици, това вече е друг въпрос, защото би бил съборен глас. Друга алтернатива за момента не може да има и не са вестниците, които ще разрешат проблемите на Б.П.Ц.

Иначе съм убеден, че някои владици са вербувани и от чужди разузнавания.

Редактирано от Prokimen на 20.01.12 15:18.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.