Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:11 17.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Видовденнови [re: *abi*]  
Автор Prokimen ()
Публикувано19.01.12 01:41



В отговор на:

А всъщност какво щеше да се случи ако не бяха подписали?




Единствено някой оперативен работник от онова време може да ни отговори какви са били служебните инструкции в различните случаи.

Въпросът с вербовката е много сложен и щом като се огласяват имената, държавата би трябвало да има грижата да обясни на младото поколение какви са били тогавашните правила и условия. Без разяснение е невъзможно да се осмисли т.н. "сътрудничество" с ДС.

Времената са всякога лукави и какво особено внимание се изисква за да разбере човек колко опасно стъпва. За сетен път се уверявам, че хората използват с особена лекота евангелските цитати и ги развяват като спални чаршафи без да си правят труд да разберат истината докрай.

За себе си съм уверен, че не малко от духовниците, които са си слагали подписа, са го правили не толкова от забрава, че всичко тайно ще стане явно, колкото от съзнание, че полагат душите си за своите ближни.

Предполагам, че ако никой не бе сложил подписа си, християнството в тогавашна България щеше да е като в Албания - официално забранено.

Последният глава на Албанската православна църква - архиепископ Паисий е умрял като градинар на Енвер Ходжа. Нямало е нито един действащ храм и нито един епископ.

Питанката е колко от нас са готови за катакомбно изповедничество, което има да дойде рано или късно?

В Русия е имало духовно съсзнание и зрялост за катакомбно изповядване на вярата, но такова ниво не съм усетил в България. С други думи казано, икономията се е налагала с надежда, че ще роди небесни граждани.

Моят призив е към всеки клубен участник да отговори за себе си дали е готов в момента да стане мъченик за вярата преди да се сили да прави критични коментари?


Редактирано от Prokimen на 19.01.12 01:55.



Тема Re: Видовденнови [re: *abi*]  
Автор Prokimen ()
Публикувано19.01.12 01:45



Ислямизирането е изобличение, че не сме реални християни. Колкото повече солта обезсолява, толкова по=дълбоки корени ще пуска друговерието, което умело се възползва от нашата тъмнина, която излъчваме.

В известна степен ислямистите са реакция на псевдохристиянската безнравственост, която разлага света.



Тема Re: Видовденнови [re: Prokimen]  
Автор JoroH (ВРИД)
Публикувано19.01.12 07:55



Уважаеми Прокимен,
Искрено ценя стремежа ви за умереност и прошка. Но има очевидни неща, които не говорят за това, че работата е безобидна.
1 Защо липсва Максим - очевидно е заличен умишлено. Някой мисли ли че може да стане патриарх, без сътрудничество?
2. Както се вижда, за голяма част се споменава, че има заповед за заличаване на данните за сътрудничество. Това, по което са открити не е личното им досие, което е унищожено през 1990, а вероятна немарливост да не се унищожи и заповедта за заличаването. Какво толкова важно има, че има заповеди за заличаване на следите им като агенти?
3. Вижда се например за Кирил, Натанаил и Симеон, че не просто са донасяли безобидни сводки, а са били платени служители. Някак не вярвам платен служител на ДС просто да е правил рутинни неща.

Да си зададем въпроса кой например е трябвало да донася, че партиен член е запалил свещ или си е кръстил детето. Морално ли е, ако се установят и подобни неща в сводките? Понеже аз съм сигурен, че подобни неща се донасяха.

Аз не съм православен и се намесвам в православен терен, но същото е и в протестантските църкви. Пасторите са били агенти. Мой приятел е бил вярващ и тайно е ходил на протестантска църква. Баща му, който е бил директор, винаги е научавал за всяко негово посещение и го е наказвал. Общи познати с църквата не е имал, откъде е достигало?

Иначе аз отдавна съм разбрал, че нашето не е държава. Но дори да беше, мисля, че не само България си отваря досиетата. Ако не се лъжа, другите страни от соц. лагер отдавна го направиха.



Тема Re: Видовденнови [re: Prokimen]  
Автор Kossoman ()
Публикувано19.01.12 08:41



Честно заявявам, че ако в ония времена някой ми беше предложил сътрудничество на ДС, бих приел. На управленията от Първо до Четвърто от убеждение, че тяхната дейност е полезна за страната и народа ни, а на останалите - от страх. Чувал съм за легендарни личности, които били отказали сътрудничество на службите, но не поне аз не съм срещал такъв човек.



Тема Re: Видовденнови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано19.01.12 08:56



Ами не знам дали е лицемерие. В края на 60-те останалото на свобода духовенство вече си е взело поуките от предишните гонения и изтребване на свещеници. Някъде бях чела коментар, че нашенските комунистически лидери пък си взели поука от историята на СССР - там избивайки свещениците са ги превърнали в мъченици. И решили да прецакат религиозните чувства на нашенеца с други средства - като компрометират духовенството в очите на пасомите. Привидно, съгласието за сътрудничество се дава в полза на държавната сигурност, така че владиката или свещеника формално прави услуга на държавната власт. Откаже ли, значи е против държавата и враг. А духовенството нали не трябва да взема страна за или против някое правителство, а да служи? Служи ли на държавата, служи и на народа на тази държава. Ей ти я клопката.
Ти какво предлагаш да бяха направили? Да воюват? Щото и да се оттеглят, никой няма да ги остави на мира - веднъж отказали да сътрудничат, вече са прихванати на мушката.
А някой от пишещите да е отказвал да влезе в пионерската и комсомолската организации? Щото, нали, пак лицемерие и конформизъм да се оставиш да те вкарат в някаква партийна организация.





Тема Re: Видовденнови [re: Aлиca.]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано19.01.12 09:06



истинската смърт на мъченика е на арената при лъвовете. Така се укрепва вярата на паството /като се жертваш за вярата и убежденията си, а не плуваш по течението/. Ако Петър, Павел и останалите християни шикалкавеха, служейки на римската власт, нямаше и да разберем за Християнството. Римляните също изисквали от тях формално почитане на религията си и жертвоприношения за здравето на императора. Странно защо обаче първите християни не искали да правят подобен компромис, който иначе с нищо не накърнявал религиозните им права и свободи. Но въпреки гоненията /които не били кой-знае колко системни/, Християнството оцеляло.



Тема Re: Видовденнови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Kossoman ()
Публикувано19.01.12 09:14



Не е въпреки, а благодарение. Гоненията, които не са били кой знае колко системни са закалили общността.



Тема Православна критика на ДС-митрополититенови [re: Aлekc]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано19.01.12 09:56



Църквата не се състои от нейните митрополити. Това масово отъждествяване е дълбоко невярно. Тя се състои от своя епископат, своето свещенство, своите миряни. В този смисъл тя не е предизвикала никакъв скандал.

При всички положения хората ще искат да знаят какво точно са правили свързаните с ДС митрополити и епископи. Никой не си прави илюзии, че по онова време можеше да се стане епископ без взаимоотношения с репресивните органи на държавната власт. Ще трябва да се види кои просто са се подписали, за да бъдат ръкоположени. И кои са извършили и уронващи престижа на Църквата дейности и са обслужвали тази репресивна власт.

Епископите би трябвало да знаят най-добре, че в самото Евангелие е казано - няма нищо тайно, което да не стане явно. Моралния срив ще преживеят тези, които дълбоко морално са съгрешили. Те трябва да минат през горнилото на покаянието.

Не е добре да се пази фалшив и привиден образ на такава институция като БПЦ. За нея не е добре.

Нещата около Варненския митрополит Кирил наистина се развързаха покрай неговата кола. И то, защото той се похвали по груб и неподобаващ на високия му сан начин. Действително би могъл да се вози и на добра кола, защото е митрополит. Но "само аз и Обама имаме такава" - не бива.

Варненският митрополит обаче отдавна е в центъра на вниманието по повод съмнения за скандални сделки с църковни имоти, употребата им за предприятия с откровено антицърковно съдържание, за лобистки свързаности с недотам чисти, включително и руски бизнесмени.

Другият проблем в Светия синод - със Старозагорския митрополит Галактион, също е известен. Той се прочу с практикуването на забраненото от Светия синод звание архонт, което раздаде на две одиозни фигури - Слави Бинев (дори не в качеството му на евродепутат, а на стопанин на заведения за стриптийз) и небезизвестния Чомбе от Петрич.

При създаването на подобна традиция обществото не може да не си помисли, че епископатът на БПЦ изпада в материална зависимост от сенчестия бизнес. И започва да подозира, че един ден е възможно изборът на следващия български патриарх да бъде в ръцете именно на такива лобита от сенчести бизнесмении да стане обект на наддаване...

... Да е жив и здрав патриарх Максим, но той е много възрастен вече... Всички митрополити без двама могат да се кандидатират. Затова държа да кажа - става дума точно за митрополитите Кирил и Галактион. Те систематично скандализират общественото мнение. Но аз съм против обобщенията. Има други, които се отличават драстично в благоприятна светлина - например ловчанският Гавриил, русенският Неофит, сливенският Йоаникий.



Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Видовденнови [re: Kossoman]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано19.01.12 10:27



напълно си прав. Несгодите сплотяват, нагаждачеството унищожава. Затова БПЦ е на тоя хал. Що при поляците и чехите, също репресирани от социалистите нямаме такова срастване на църквата с властта? Нещо повече, когато покойният Йоан Павел 2 посещава Полша /май беше през 79-та/, това дава тласък на още по-голяма обществена съпротива срещу режима? Щото някои хора имат смелостта да се опълчат на това, което не им харесва, а други са мижитурки.



Тема Re: Видовденнови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Kossoman ()
Публикувано19.01.12 10:59



Стига бе, репресирани в Чехия и Полша... Черквите им се пълнеха всяка неделя с хора. Тук такова нещо не бях виждал и на попско погребение, а там си беше нормално на службите черквата да е пълна.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.