Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:45 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Допълнителна информация за ДС-митрополититенови [re: Aлekc]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.01.12 22:21



Част от досиетата на митрополитите са унищожени. Папки нямат митрополитите Галактион, Йоаникий и Григорий - записано е, че нямат оперативна стойност.

В началото на 90-те е уважено искането на Старозагорския митрополит Галактион да бъде унищожена информацията за него под псевдонима "Мишо".

Унищожено е досието на главния мюфтия Мустафа Хаджи, който коментира днес: "Чист съм".

Католическият епископ Георги Йовчев също е с унищожено досие.



Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Видовденнови [re: Aлиca.]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано18.01.12 22:43



Е, щом хората са били принуждавани да сътрудничат - такива са били времената, и са подписвали съгласие за това, макар и насила, значи всъщност са били репресирани и потърпевши от тогавашната власт.
Къде отиде мъченичеството, обаче?





Тема Re: Видовденнови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано18.01.12 22:50



Или си владика, но подписваш съгласие за сътрудничество, или те топим за затвора и църквата остава без ръководители.
Щеш, не щеш, подписваш - ей ти го мъченичеството в името на христовата църква.



Тема Re: Видовденнови [re: Aлиca.]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано18.01.12 23:38



"Сигурно имаше предвид, че скромността им не позволила да направят публично достояние страданията си."

Това също!



Тема Re: Видовденнови [re: Aлиca.]  
Автор Prokimen ()
Публикувано18.01.12 23:42



В отговор на:


Или си владика, но подписваш съгласие за сътрудничество, или те топим за затвора и църквата остава без ръководители.
Щеш, не щеш, подписваш - ей ти го мъченичеството в името на христовата църква.




Съждението е много вярно и не се отнася само за владиците, но и за всички протестантски пастори от онова сложно време. Мъченичеството не всякога е стойностно. В онова среме би било повод за шумотевица каквато предизвиква историята с досиетата. Едно надприказване без никаква полза за никого.

Редактирано от Prokimen на 18.01.12 23:43.



Тема Re: Видовденнови [re: Prokimen]  
Автор JoroH (ВРИД)
Публикувано19.01.12 00:15



Това, което мен лично ме възмущава, е че за тия 20 и кусур години никой не излезе да каже: Ей, братя и сестри, простете ми, притиснаха ме, огънах се.
А във връзка с това как може да си владика и да не подпишеш, интересно ми е защо в списъка липсва Максим.



Тема Re: Видовденнови [re: Prokimen]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано19.01.12 00:21



А всъщност какво щеше да се случи ако не бяха подписали?

Съвсем сериозно питам.

Аз имам много бегли спомени от тогава. В къщи тихичко се казваше да не влизаме в кварталната църква, защото следели и щяли да направят проблем. Помня, че влизахме толкова рядко, че направо си беше събитие. Имахме роднини емигранти...не ни трябваха и други проблеми.
Баща ми е уволняван като брат на емигрант и като неподписал, и като безпартиен.
А е факт, че най-синия квартал на града, сега е най-западналият и най-подритваният от общинарите. И човек не мож еда не си мисли разни работи...прекалено много съвпадения стават...



Тема Re: Видовденнови [re: Aлиca.]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано19.01.12 00:39



това е лицемерие и конформизъм. Но жаждата за власт /светска или духовна/ прави чудеса.





Тема Re: Видовденнови [re: JoroH]  
Автор Prokimen ()
Публикувано19.01.12 01:07



Разбирам Ви и нямам никакви възражения. Въпросът обаче, не е толкова ясен както изглежда. Ако е имало злонамерено доносничество, би трябвало да има осъзнаване на греха и покаяние. Въпросът е доколко става реч за злонамерено донесение против някого с цел да му се причини неприятност и дали извършителят осъзнава греха за да се кае.

Цялата история с досиетата ми изглежда злонамерена и непочтена. Или трябва да се огласят имената на всички обвързани с ДС без коментар, или ако ще има коментар, той да не е частичен, а ясно да уточни в какво се е изразявала обвързаността и до каква степен е навредила на други хора.

Питам се що за държава е това и доколко заслужава човек да се жертва за нея, щом си издава разузнавачите? Болшинството са работели за външно разузнаване.

В момента информацията е един миш-маш и в тази си форма не принася полза на никого. Сякаш точно това се цели в крайна сметка - тотална суматоха и площадна врява. Ако правилата на играта са почтени, би следвало Бойко Борисов да няма право да бъде премиер или Първанов президент. Абсурдът е чисто български патент.

Дядо Неофит и дядо Калиник споменават, че са описвали разни международни срещи. Предполагам, че в повечето случаи е било точно така за всички. Чрез служителите на култовете в България да се получава информация за чуждестранни църковни и политически кръгове. Видимо, ще да е имало и личностни доноси, но едва ли всичките доноси ще да са били от желание да се напакости на някого. По-вероятно ще да е било отговор на хитро поставени въпроси от оперативните служители на ДС. Затова и болшинството нямат чувство на вина или огризение на съвестта, че са пакостили персонално.

Не изключвам случаи на реална злина, но в момента информацията се поднася в зловеща форма и сценарият е от ясен по-ясен, че цели да се увреди на християнството като цяло, независимо дали са православни, католически или протестантски общности. Ако имаше добронамереност, щеше да има недвусмислена ясност.

И на мен ми е интересно да узная как е възможно дядо Максим да няма досие. Понеже се упоменава, че дядо Галактион е получил удовлетворение на молбата си да се унищожи досието му, предполагам, че по някакви съображения е унищожено досието на дядо Максим. Възможно е неговият случай да е бил различен и затова да не е оставил същите следи като другите. Така или иначе, един от директорите на комитета по вероизповеданията е негов съученик от семинарията, с когото са били в приятелски отношения. Възможно е да са се съобразили с личната духовност на дядо Максим и да не са го вербували, а да се използвали единствено неговото бездействие като оръдие да въздействат на Б.П.Ц. Понеже той е бил представител на Б.П.Ц. в Москва, не проумявам как е могло да не е слагал подписа си.

За дядо Гавриил също нямам логично обяснение.

Колкото до дядо Амвросий, той стана монах късно и нямаше никакви перспективи след смъртта на митрополит Филарет Видински да прави кариера. Затова и никой не го е вербувал, защото дядо Дометиан го държеше в една глуха линия както в Клисурския, така и в лопушанския манастир, а и замонашването му беше последните години на старата власт. Затова и не е представлявал интерес за ДС, а и пътува в чужбина едва през 1990 година, ако не ми изневерява паметта, бидейки включен в църковната делегация в Рим.

Митрополит Николай е от новото поколение, израснал след преврата. Спомням си го още цивилно момченце през 1990 г. Ако е избегнал мрежите на ДС, не мога да кажа, че е избегнал масонските мрежи. Неговият избор за митрополит е голяма загадка и без задкулисни намеси едва ли е възможно да стане митрополит. Фактът, че той демонстрира обвързаност със архонтите и други някакви си про-масонски ордени е свидетелство, че той е обвързан със задкулсния свят, който управлява света.

Така или иначе, ако човек не е обвързан със скритите сили, не може да стане патриарх или митрополит. Изключение прави единствено митрополит Амвросий. Неговият случай е уникален в съвременната история на Б.П.Ц.

Редактирано от Prokimen на 19.01.12 01:14.



Тема Re: Видовденнови [re: Prokimen]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано19.01.12 01:25



Предвид ислямизирането и турцизирането на страната се опасявам, че скандалът е и с такава цел.
Църквата трябва да се вземе в ръце и да реагира адекватно.
Губи се пълен контрол над положението.
Както е тръгнало виждам България с 20-25 % ислямско население след не повече от 15-тина години.
Картата е красноречива -






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.