Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:11 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Видовденнови [re: Kaлoмaин]  
Автор xenox ()
Публикувано18.01.12 09:28



има време за рая. пък и от къде знаеш, че съм се покаял, след като ми е простил?

освен това постоянно срещам хора, които заявяват точно такива работи - не съжаляват, не виждат свои грешки, не се променят, не стават по-добри.



Тема Re: Видовденнови [re: xenox]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано18.01.12 09:37



Май нещо се размиват нещата. Аз говоря за това, че независимо от гафът, който се прави, никой от митрополитите, никога не казва, че съжалява. Държат се така, сякаш се мислят за безгрешни.

Според мен мнозинството от хората, които в момента гледат на църквата като на цирк, биха си променили мнението, ако усетят поне малко осъзнаване от страна на митрополитите. Тези хора, които ти срещаш - които не съжаляват, не се променят - носят ли такава отговорност пред бога за паството му както споменатитите духовници (поне според тяхното мнение)?



Тема Re: Видовденнови [re: Kaлoмaин]  
Автор xenox ()
Публикувано18.01.12 09:40



о, съгласен съм. чувството за безгрешност е вредно винаги, не само за митрополитите.



Тема Re: Видовденнови [re: JoroH]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано18.01.12 11:02



Е, щом хората са били принуждавани да сътрудничат - такива са били времената, и са подписвали съгласие за това, макар и насила, значи всъщност са били репресирани и потърпевши от тогавашната власт.
Би трябвало да се оплачат, че зорлем са ги направили доносници, не да се оправдават и извиняват.



Тема Re: Видовденнови [re: JoroH]  
Автор ann* ()
Публикувано18.01.12 11:56



Ее, то супер изненадващо ...!



Не съм сигурна какво ни дава тази информация обаче ... и какво като я има. Ще има ли някакви последствия за някой, нещо ще се промени ли.



Тема Re: Видовденнови [re: Aлиca.]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано18.01.12 13:06



"Би трябвало да се оплачат, че зорлем са ги направили доносници, не да се оправдават и извиняват."

Гордостта им не го позволява!... Освен това може би ще кажат: "А бе, ние да се покаем, обаче, това ще се използва некоректно от враговете на църквата за да я атакуват по-силно!"



Тема Трезва равносметка на ситуациятанови [re: JoroH]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.01.12 14:22



Хайде да не се лъжем, няма бивш гей и бившо ченге.

Убеден съм, че сред руските кагебечници има и искрено вярващи православни християни.

Но и те, както някога католическите инквизитори са убедени, че техен началник е самият пантократор Иисус Христос.

Ченгето-католик Негово Преосвещенство епископ Георги Йовчев е специален случай. Ако той е докладвал своевременно на своите духовни ръководители във Ватикана за опитите на ДС да го вербува и е получил тяхната благословия да се съгласи в името на Църквата, тогава всичко е наред. Ако ли не, точно той няма и не би могъл да има никакво морално оправдание.

Но случаят с православните митрополити е съвсем различен. Още повече, че Бончо Асенов пише в книгата си "От Шесто за Шесто", че много православни духовници са го молели ДС да им помогне да напреднат по-бързо в църковната йерархия...

Ето как гледат на нещата повечето от тези ДС-митрополити:

Тъй като съм работил в областта на религията, неотдавна разговарях с един висш духовник. И му казах да не му пука много, ако излезе името му. И той знаете ли какво ми каза? Да оставим настрана псувнята, която изрече. После каза: "Всяка власт е от Бога. Помагал съм на България и нищо лошо не съм направил. Моето момче, не се притеснявай за мен!" - Вместо аз него да го успокоя, той мен ме успокояваше...

- За патриарха ли говорите?

- Патриарх Максим не е бил агент, давам гаранция за него! Щяха да го изкарат досега иначе...




И така патриарх Максим се оказва чист и невинен като сълза...

Нищо, че навремето дори е писал, че несъмнено при настъпването на комунизма Църквата Христова постепенно ще умре...

Прав е бил човекът. Логиката му е безупречна: ако настъпи комунизмът, значи няма Бог и от Църквата Христова повече няма да има нужда. А ако има Бог, Той няма да допусне комунизмът да победи. Както и стана...

Но нима нашето ДС е забравило за Максим и е пропуснало да го вербува?

Едва ли. Вероятно той е дал тайна клетва за вярност другаде: не в София, а в Москва.

Ако вече и Митрополит Николай е дал подобна клетва за вярност, всичко ще си дойде по местата.

Никому ненужните корумпирани и ояли се стари ченгета-митрополити вече не са нужни никому и е крайно време да слязат от обществената сцена, защото дискредитират Православието, а то е най-здравата "топла връзка" между Русия и България.

Уморените коне ги убиват, нали?

Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Видовденнови [re: JoroH]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано18.01.12 14:53



Не забравяйте, че поне половината от всички (не само от религиозните лидери, за които става въпрос) т.нар. "агенти", "доносници" и пр. реално за никого нищо не са донасяли.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Видовденнови [re: _maycal]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано18.01.12 15:43



Гордостта им не го позволява!... Освен това може би ще кажат: "А бе, ние да се покаем, обаче, това ще се използва некоректно от враговете на църквата за да я атакуват по-силно!"

Не споменах за покаяние, а за изобличаване на гадната комунистическа власт, която е тормозила горките владици насила да си очернят името като регистрирани доносници.
Това си е репресия на личността, дори мъченичество, бих казала.
Сигурно имаше предвид, че скромността им не позволила да направят публично достояние страданията си.



Тема Re: Видовденнови [re: JoroH]  
Автор TEO72 (непознат)
Публикувано18.01.12 22:19



Настоящият закон крие истинските доносници. Жалко, че всички църкви в България се хванаха на въдицата на бившата ДС и настояща ДАНС.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.