|
Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема
|
Скандалният ценоразпис
|
|
Автор |
optimis_t (непознат
) |
Публикувано | 16.12.11 22:14 |
|
“Колкото по-публично и мащабно е едно закононарушение,
толкова по-незабелязано и по-безнаказано остава то.”
Кой е един от най-скандалните ценоразписи в България? Може би ценоразписът на фирма, издаваща фалшиви дипломи и документи, или ценоразписът на някой бос в детската порноиндустрия? Да, те преминават границата на приличието, но все още не са прекрачили границата на гаврата със свещеното. Тази граница обаче я прескача, за съжаление, eдна скъпа за нас институция - православната ( но католическата, както всички знаем, е ненадмината в това отношение). Тя още от Х век насам, повече от 1000 години вече, продава религиозни услуги ( седемте тайнства, кръщенка, брак, молитви, освещения, панахиди, литургии и др.). Таксите за тези треби са регламентирани (престъплението е узаконено) и включени в ценоразпис, одобрен от Светия Синод. Той обикновено виси на видно място в храмовете. И именно той е обвинителният акт срещу самата институция, която собственоръчно го е закачила, без да осъзнава, че така позорът й става явен за всички. Днес не е нужен нов Мартин Лутер, за да закове на черковната врата знаменитите си тезиси срещу индулгенциите. Тя самата вече е направила това.
Ето и един от официалните варианти на позорния Ценоразпис.
Ценоразпис
За църковните такси, одобрени от Светия Синод на БПС на 2.VІ. 1999 г.
Протокол № 22
Кръщенка – 20 лв.
Кръщенка с фото – 25 лв.
Кръщенка с видео – 30 лв.
Венчавка – 50 лв.
Погребение – 20 лв.
Равненка – 10 лв.
Опело с равненка – 20 лв.
Парастас през седмицата – 8 лв.
Частна служба – 2 лв.
Служба с пренос – 5 лв.
Спяване - 5 лв.
Водосвет – 8 лв.
Маслосвет – 10 лв.
Освещаване на дом – 15 лв.
Освещаване на магазин и др. 15 лв.
Курбан с хляб и вино вкъщи – 10 лв.
Курбан с хляб и вино в църква – 5 лв.
Василиеви молитви, бабина вода, чиста молитва – 3 лв.
Годишни – 5 лв.
Писмо – 0,05 ст.
Птици, гълъби, хляб, вино – 3 лв.
Частен параклис – 5 лв.
40 служби – 5 лв.
Богородичен акатист, име на – 0, 50 ст.
Спяване софра – 3 лв.
Петохлебие – 2 лв.
Фотографиране – 5 лв.
Видеозапис – 15 лв.
Биене камбана – 5 лв.
Редактирано от Mъглишeв на 17.12.11 14:40.
| |
|
Има напълно реален въпрос: какво ще яде свещеникът, ако не му се плаща за служението? Даже май има и съборно правило, или пък даже и по-древно беше... свещеникът да яде от оставеното на олтара. А свещеникът на това отгоре има и семейство.
Е, няма сега хората да почнат да носят буркани в храма. Едно време е имало десятък, днес вече няма. И какво правим?
Заплатата на свещениците е абсурдна и унизителна, а е казано: работникът заслужава платата си.
Ама не било така по апостолски? Така има право да говори само човек, който и сам работи за без пари. Да не говорим колко е грозно да се киризи в паничката на комшията, особено в паничката на обикновения български поп, който далеч не е някоя оядена свиня. Да не бъркаме поповете с владиците.
Някога при кръщаването си крале и князе са дарявали купища сребро. При строежите на катедралите сами са се впрягали графове и търговци. Да не говорим за милостинята и угощенията по празници. Днес обаче, видите ли, единият ценоразпис бил скандален. Да не говорим, че и Синодът натиска свещениците по какви ли не начини.
Не ми се слушат повече глупости. Който не иска ценоразпис - да плаща десятък и сам да помага за издръжката на свещеника си.
Коля и беся
| |
Тема
|
Re: СКАНДАЛНИЯТ ЦЕНОРАЗПИС
[re: optimis_t]
|
|
Автор |
*abi* (eLgreco) |
Публикувано | 17.12.11 01:04 |
|
Нищо скандално не виждам в ценоразписа.
| |
|
Мъглишев, разбирам доводите ти, но за съжаление по същия начин търговците в храма са се оправдавали по времето на Иисус, което не попречи на Спасителя да ги изгони.
Освен това, порочното в православната история е, че се продават свещенодействия - молитви, кръщенета, венчавки и т.н. Това е т. нар. симония. Продаване на действията на Божията благодат, това, което Симон искаше да купи - силата на кръщението със Святия Дух. И тук е подобно, православието продава силата на Божията благодат, действаща чрез молитвата,кръщението, венчавките, освещенията и др. Да оправдаваме това, означава, че не служим на Онзи Иисус, който изгони търговците от храма.
| |
|
Няма нито един стих в цялата Библия, който да попречва на свещенослужителите да разчитат и даже да изискват поддръжката на материалното си съществуване от миряните.
"Волът заслужава прехраната си".
Симония е друго - търгуване с църковни длъжности.
Какъв по-добър начин предлагаш да се регламентира поддръжката на свещениците? От какво да се хранят те самите и техните семейства?
И стига си ги намесвал тези търговци ни в клин ни в ръкав - те са светски хора, и мястото на дейността им не е в Храма. Затова ги гонят.
| |
|
евтинийка бате! дай да ходим там!
| |
|
Много обичам тъпи изказвания!
Кажи, уважаеми, ти работиш ли нещо и за колко лева на час? Плащат ли ти за извънреден труд в извънработно време и колко?
Къде работиш - в офис, работилница, цех и кой плаща тока, водата , отоплението, чистачката, консумативите на работното ти място?
Кой ти поема производствените разходи и кой плаща за основните средства за производство в твоя бранш?
А здравните и пенсионните ти осигуровки?
Църковните храмове са на самоиздръжка, а служителите им полагат реален труд, при това, са на разположение 7 дни в седмицата.
Като измислиш друг начин тези храмове да съществуват и да се поддържат с цялата им благоукраса и свещенослужителите да се хранят и обличат безплатно, патентовай го в Синода и ще махнат ценоразписите.
Дотогава никой не те кара насила да си кръщаваш децата, да се жениш в църква и да каниш поп да опее близките ти на погребение. Никой не те кара насила изобщо да влизаш в църква и да се бъркаш за пари.
Да не са те докарали до просешка тояга в някой храм, че такива врясъци?
| |
|
ЕТО НЯКОИ ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ
Ето какво казва църковният историк, православният проф. Болотов : “Древната църква не желаела да прави от клириците аристократи. Изразът на апостола: “трудим се, работейки със своите ръце...” (І Кор. ІV, 12), тя разбирала, по условията на своето историческо съществувание, като заповед за себе си. Сборникът, известен под името “Statuta ecclesiae antiqia”, казва в
Правило 51
“Клирикът, както би трябвало да е научен от Божието слово, е длъжен да се препитава с някакъв занаят (artificium).
Проф. Болотов отбелязва много точно: “Освен почит (до ІІ -ІІІ век, б.а.), какво друго е получавал епископът като възнаграждение за своя труд? Обезпечение не е имало, тъй като християнската църква била бедна. Stips menstrual – вноските и приносите се изразходвали за нуждите на църквата. От тези приношения получавали някаква част и клириците, тъй като те се отнасяли към групата на нуждаещите се. За заплата не можело изобщо да се говори. Известен е случаят със сектанти, които сложили епископа на заплата (Наталий у монархианите в Рим, в началото на ІІІ век), и това довело до скандал в църквата. Обикновено за епископи избирали лица на почтена възраст. Те чрез икономии били обезпечили материално старините си и църквата очаквала от тях помощ, а не обратно. Материални примамки за избираните епископи нямало и практиката на electionis (изборите) била образцова.
Проф. Поснов също пише в своята “История на християнската църква”, че първите три века християнският клир не могъл да разчита на някаква помощ от държавата. “Членовете на клира не могли да разчитат на достатъчни средства и от приносите на своите пасоми, понеже в първите времена християнството се разпостранявало предимно между низшите и бедни слоеве на населението. По такъв начин встъпващите в клира се ръководели не от сметки за издръжка, а от висши духовни подбуди. Те даже рискували да изгубят и тези имоти и средства, които притежавали лично, понеже през време на гоненията имотите на християните били конфискувани, и жертва на гоненията били най-често духовните лица. При това положение на членовете на християнския клир добивали средства за издръжка със собствените си ръце от занятия, които били съвместими със служението на Църквата. В това отношение те имали примера на ап. Павла, който, покрай благовестването, правел палатки, за да изкарва средства за своята издръжка...” (“Тъй като искал да стане равин, Савел научил занаята правене на шатри, за да може да се прехранва, както бил обичаят тогава.” Забележително е, че ако за старозаветните еврейски равини е имало такова изискване, то колко повече за християнските учители!).
И още някои дребни фактчета:
В самите Правила на православната църква се казва следното:
“Служащите на олтара да се прехранват от олтара, апост. 41, но трябва да се задоволяват от това, що им се донася, VІ, 99. за препитанието си могат да се трудят, но не и да упражняват безчестни занятия, Картаг. 19, като например да държат кръчма, VІ, 9. Да не търгуват и да не вършат своекористие, VІІ, 15.”
Правило 41 от Картагенския поместен събор
Определя се, щото, ако епископи, презвитери, дякони или кои да били от клира, които нямат никакво имущество, подир като бъдат поставени през време на епископството или клирическото си служение, се сдобият със земи, или някои доходни имоти, да се считат грабители на Господни притежания (курсивът добавен), освен ако подир увещания ги дадат на църквата. Ако нещо премине у тях в собственост било по дарение от някого или по наследство от сродници, нека постъпят с него по собствена воля.
| |
Тема
|
Re: СКАНДАЛНИЯТ ЦЕНОРАЗПИС
[re: Aлиca.]
|
|
Автор |
optimis_t (непознат
) |
Публикувано | 17.12.11 10:08 |
|
Мила Лиса, изобщо не ме бърка в джоба православния ценоразпис, защото аз в православна църква не влизам. Проблемът е принципен. След като ортодкса се смята за Църквата с главно "Ц", бе трябвало поне някои неща в нея да изглеждат по-благоприлично.
А колкото до вряскането, интересно защо най-разрушителния гняв на Исус го виждаме насочен именно срещу търговците в храма.
А ето и някои факти от православни източници:
Църковният историк, православният проф. Болотов : “Древната църква не желаела да прави от клириците аристократи. Изразът на апостола: “трудим се, работейки със своите ръце...” (І Кор. ІV, 12), тя разбирала, по условията на своето историческо съществувание, като заповед за себе си. Сборникът, известен под името “Statuta ecclesiae antiqia”, казва в
Правило 51
“Клирикът, както би трябвало да е научен от Божието слово, е длъжен да се препитава с някакъв занаят (artificium).
Проф. Болотов отбелязва много точно: “Освен почит (до ІІ -ІІІ век, б.а.), какво друго е получавал епископът като възнаграждение за своя труд? Обезпечение не е имало, тъй като християнската църква била бедна. Stips menstrual – вноските и приносите се изразходвали за нуждите на църквата. От тези приношения получавали някаква част и клириците, тъй като те се отнасяли към групата на нуждаещите се. За заплата не можело изобщо да се говори. Известен е случаят със сектанти, които сложили епископа на заплата (Наталий у монархианите в Рим, в началото на ІІІ век), и това довело до скандал в църквата. Обикновено за епископи избирали лица на почтена възраст. Те чрез икономии били обезпечили материално старините си и църквата очаквала от тях помощ, а не обратно. Материални примамки за избираните епископи нямало и практиката на electionis (изборите) била образцова.
| |
|
Мила Лиса, изобщо не ме бърка в джоба православния ценоразпис, защото аз в православна църква не влизам. Проблемът е принципен.
Аха. Проблемът ти е в страстта по предъвкване на чужди кокали. Принципен, как пък не! Като не влизаш в православна църква, какво те бОли за организацията там?
По-добре публикувай данни за собствената си заплата, приходи, разходи, снимки на дома си и всичкото си имущество, та да те поразкостим от принципни съображения.
“Клирикът, както би трябвало да е научен от Божието слово, е длъжен да се препитава с някакъв занаят (artificium).
Та, препитават се, разбира се. Познавам няколко свещеници, дори и православни, които спестяват от назначаване на технически надзор и счетоводител, за да си поддържат и благоустрояват храмовете. Като притуриш и добра подготовка по психология, спестяват на енориашите си сума пари за психоаналитик. А като притуриш и прилична подготовка по богословие и естетика, спестяват и хонорари за проект и консултации по вътрешен дизайн на храма.
Още занаяти да изброявам ли?
Или очакваш отчето от сутрин до вечер да плете кошници и да пасе добитък, пък да се отбива в църквата чак, когато прибере сеното и издои кравите?
| |
|
Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
|
|
|