Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:48 22.05.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Аз имам своите доказателства и на мен те ми стигатнови [re: Kossoman]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано08.08.11 19:25



Не. Баща ми не е отворко.



Тема Re: Стивън Хокингнови [re: нaблюдaтeл]  
Автор нaблюдaтeлМодератор ()
Публикувано08.08.11 19:35



Даа, интересна статия. Наистина е чудо фактът че има природни закони, че ние сме способни да ги откриваме, и че математиката е толкова приложима при описването им.

"Тhe enormous usefulness of mathematics in the natural sciences is something bordering on the mysterious and that there is no rational explanation for it."

Интересна забележка също, че изобщо не можем да разчитаме на акуратността на измерванията, а всичко опира до вярата на учения.

Но все пак, статията поставя повече въпроси...

P.S. офф-топик - хе, на какво попаднах за автора:
Wigner was known for his exquisite politeness. It was related that he returned a car to a swindling used car dealer with the words "Go to hell, please".

Редактирано от нaблюдaтeл на 08.08.11 20:07.



Тема Re: Аз имам своите доказателства и на мен те ми стигатнови [re: Йexдй]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано08.08.11 20:12



Аз съм предоставил на Бога да ръководи съдбата ми изцяло така, както намери за добре. Поради това никога не съм възприемал своето оцеляване като знак за нещо особено. Наблюдавах инсулта си и всичко, което последва по-нататък спокойно и с пълно доверие в Бога.

Моите приятели смятаха, че имам много силен и борбен дух. Но грешеха. Аз имах единствено пълно упование в Бога и нищо повече.

Едните християнски сектанти бяха членове на "Семейството", а другите - на обединителната църква на преподобния Муун. Те бяха прекрасни и искрени във вярата си млади хора. И едните и другите се възмущаваха на клеветите, разпространявани по техен адрес от нашата дирижирана журналистка. Но от друга страна вярваха в клеветите за другите секти.

Доста усилия ми коства да ги убедя да се срещнат помежду си и да се убедят, че истинското зло са единствено платените слуги на Господаря на този свят - безсъвестни ченгета и журналисти-лъжци.

За да не се чудиш защо съм контактувал с подобни религиозни групи, ще ти кажа, че аз много години наред се занимавах със защита на религиозните свободи в нашата страна.

Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Аз имам своите доказателства и на мен те ми стигатнови [re: Aлekc]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано08.08.11 20:21



много години наред се занимавах със защита на религиозните свободи в нашата страна е, падна ми в очите. още повече. но пък много неща намират обяснение.

истинското зло са единствено платените слуги на Господаря на този свят - безсъвестни ченгета и журналисти-лъжци и православните християни, бих добавил от твое име.



начинът за приемане на страданията и нещастията, който описваш, без съмнение се брои сред най-правилните. със сигурност е по-добре, отколкото да се вайкаш или да легнеш да умираш. лично аз го препоръчвам на пациентите ми, но те рядко са толкова вярващи като тебе, то което само губят. просто понякога е добре да се самозаблуждаваш, че Бог е на твоя страна и самотовержено да посрещнеш бедата, отколкото да знаеш, че си прашинка на вятъра и да се предеш без борба.

но това съвсем не променя факта, че вярата ти няма здрава логика (от която не се и нуждае, за да е полезна) и при положение, че беше умял, единственото, което ти остава е да приемеш и това със спокойствие като нещо нормално, каквото навярно е. Но за повечето хора да умрат е гадно и тъпо и за сега смятам, че позицията име по-човешка и разбираема.



Тема Re: Стивън Хокингнови [re: нaблюдaтeл]  
Автор geri® (циник)
Публикувано08.08.11 21:31



Нека и аз да си кажа скромното мнение.

Не трябва да влагаме някакъв смисъл на самостоятелно съществуване на физическите закони. Най-простият отговор е следният: физическите закони съществуват, защото съществуват много и взаимодействащи си неща.

Наличието на много и взаимодействащи си неща автоматично се следва от множество отношения, в които те могат да са. Тези отношения може да са стабилни във времето, повторяеми в по-малка или по-голяма степен. Тази тяхна повторяемост ние наричаме "физически закони". Но има вариант и да не са повторяеми, напълно хаотична вселена, в такава вероятността да възникнат разумни същества при всички останали благоприятни начала е нулева. Така че е нормално ние да съществуваме във вселена характеризирана с "физически закони".

А за възможният набор от отношения може да се нарочи някаква базова характеристика на света, основана най-вероятно на неговата геометрия (не само на макро, а и на микро ниво). Например теорията на струните стига до извода, че съществува огромен набор от възможни вселени, във всяка от които възможните взаимодействия, а от там и връзките между нещата (демек това което ние наричаме физически закони) са най-различни. Някои от тях водят до устойчива вселена, други до бързо разпадаща се, едни са благоприятни за възникване на достатъчно сложни структури и разумен живот, други - не. И при образуването на такава вселена съответната геометрия се получава случайно. Ние сега имаме щастието да се развиваме в подходяща вселена с благоприятни параметри. Иначе не може и да бъде, ако не бяха благоприятни параметрите, нас нямаше да ни има, нямаше да има кой да води този разговор





Тема Re: Стивън Хокингнови [re: Metropolis]  
Автор lvoBG (избран)
Публикувано08.08.11 23:16



Обобщението не е мое, а на апостол Павел (виж например Гал. 5:17 и Римл. 7:14 и надолу). Основния проблем на всички хора, в т.ч. и на учените, е, и ще си остане греха, на който всички сме роби по рождение. Интелигентността и знанията на човека по никакъв начин не могат да решат или поне да смегчат този основен проблем. Единственият начин е чрез откровението на Христос, което пък се донася от Святият Дух до отделния човек, и не зависи от интелигентността или знанията на човека, а от суверенната Божия воля.

Така че е напълно разбираемо защо е възможно да си супер интелигентен и в същото време да не разбираш (или по-скоро приемаш) елементарни аспекти от вярата в Бога. Както е разбираемо и обратното, че ниско интелигентни хора имат много задълбочено разбиране за тази вяра. Разликата е като тази между мъртъв гений и жив олигофрен





Тема Re: Аз имам своите доказателства и на мен те ми стигатнови [re: Йexдй]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано08.08.11 23:52



1. Всеки човек трябва да има право да споделя без страх своите представи за живота и света.

Или ти не си на това мнение?

2. Аз се отнасям с дълбоко уважение към всеки православен християнин, достоен за това име.

Никога не съм подбирал приятелите си по верски критерий. За мен винаги е било по-важно дали даден човек е искрен и добронамерен, дали може да му се има доверие или не.

3. Относно отношението ми към смъртта трябва да кажа, че практикувам от доста години така нареченото "изкуство да се умре".

Ето какво пише за това изкуство човекът, който съм си избрал за свой духовен наставник (християнин-еретик от миналия век, по рождение католик):

„Същественото при въпросното изкуство се състои в това, да сте готови по всяко време – насред планове за бъдещето и най-оживена дейност, в разцвета на здравето и силите си – с ведро чувство и непоклатимо упование да стъпите завинаги на „другия бряг“, – без каквато и да е възможност за връщане назад.”


По-нататък той добавя:

Един живот, изпълнен с отговорно чувство за дълг, с любов към всичко живо, със стремеж към сърдечна доброта и правдивост, към ред във волевите ти изяви и към облагородяване на твоите радости, – живот, изпълнен с радостната вяра в крайното сбъдване на най-високите ти и най-чисти въжделения, – ще бъде винаги най-добрият начин на живот за тебе тук, на
земята, особено ако се стараеш същевременно да усвоиш това, което нарекох в тази глава „изкуството да се умре“.


Ето и един съвет на моя духовен наставник, който приемам изцяло и се стремя да следвам постоянно:


Съвет

Вземи живота си, какъвто e!
Недей мисли: “Друг би могъл да бъде.”
От свойте дни ти никой не кълни,
а трябва ли да носиш - понеси!
И всичко в своя път ти благославяй,
благословен така ще си и ти!


Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Аз имам своите доказателства и на мен те ми стигатнови [re: Aлekc]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано09.08.11 01:44



Абе ти се дръж и гледай да изкараш още смислени години на Земята, че после верно е неизвестност. Да можеше човек да е цял живот на двайсет. А да можеше и да не мре...

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Стивън Хокингнови [re: geri®]  
Автор нaблюдaтeлМодератор ()
Публикувано09.08.11 06:32



Много интересно



Но искаш да кажеш че теорията на струните е успяла да отговори вече на фундаментални въпроси, като защо има физични закони, как възникват в различните вселени, защо математиката може да ги опише в едни вселени, а в други няма да може и т.н.? Т.е. на повечето въпроси от на Юджийн Уигнър ( вж постинга на harish_chandra)

А при това самата теория на струните не приема ли аксиоматично някакъв математически модел, чието наличие няма как да се обясни? Т.е. не зацикля ли обяснението с въпроса " а защо има струнен модел"? Извинявай за профанизацията де.



Тема Re: Стивън Хокингнови [re: lvoBG]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано09.08.11 18:33



Е, ап. Павел никъде не е говорил за олигофрени.

Така когато пишеш за индивиди е по-приемливо. Понеже ти взе да поставяш всички индивиди с едно занимание под генерално обобщение.

По твоята логига след като между художниците е имало доста перковци и разгонени "шопари" би трябвало да се твърди, че всички художници са такива.
Амо това е едно безумно твърдение.
А и нито само с вяра нито само с разбиране е възможно спасение, както добре знаеш.

Блажен е скърбящ за грешник, който е в голяма опасност. Св. Василий Велики

Редактирано от Metropolis на 09.08.11 18:42.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.