Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:33 20.05.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Греъм Грийн /литература/нови  
Автор muntzer2 (Георги Димитров)
Публикувано22.06.11 15:49



Отдаван мисля да пиша по тази тема. Исках да ви запозная с авторството на Грийн. Тои е често наричан католически писател, имено защото в светската си литература тедненциозно повдига Библейски тематики за човешката същност. На всичкото отгоре не е нагъл пропагандатор. Героите на Грийн са слаби личности почти винаги в морален двобой със себе си. Те постояно прекрачват границата между греха и правеилните избори. Често тяхната единствена светлина е в преобраза на любимия/та. В романите се срещат молитви на невярващи в отчаяни моменти, окаяни грешници изкупени с делата на други, жертвоготовност като път за изкупление и др.

За мен Г.Грийн поставя в контекста на 20ти век вярата в Бог. Дори и ако тя е прекалено хилава. Макар и самия тои вярващ героите му много често развахват юмрук в лицето на Бог и изискват отговори.

в краина сметка Грий е любим мои автор от няколко години насам. В България се намират преводи на книгите му. Миналата година си тругнах от там с "Нашия човек в Хавана".

на всичкото отгоре и доста от романите му успешно се обръщат във филми. Най-новия Brighton Rock вече го дават (на интернета може да се намери и филм от 50-60те години пак по същия роман).

Насърчавам ви да пробвате Грахам Грийн интелектуално предизвикателен е.


Произведения на Греъм Грийн

Романи The Man Within (1929) · The Name of Action (1930) · Rumour at Nightfall (1932) · Ориент експрес (Stamboul Train) (1932) · It's a Battlefield (1934) · England Made Me (1935) · The Bear Fell Free (1935) · A Gun for Sale (1936) · Brighton Rock (1938) · The Confidential Agent (1939) · Силата и славата The Power and the Glory (1940) · The Ministry of Fear (1943) · Същността на нещата (The Heart of the Matter) (1948) · Третият (The Third Man) (1949) · Краят на любовната история (The End of the Affair) (1951) · Тихият американец (The Quiet American) (1955) · Loser Takes All (1955) · Нашият човек в Хавана (Our Man in Havana) (1958) · Безнадежден случай (A Burnt-Out Case) (1960) · Комедиантите (The Comedians) (1966) · Пътешествия с леля ми (Travels with My Aunt) (1969) · Почетният консул (The Honorary Consul) (1973) · Човешкият фактор (The Human Factor) (1973) · Доктор Фишер от Женева или бомбената вечеря (Doctor Fischer of Geneva or The bomb party) (1980) · Monsignor Quixote (1982) · Десетият (The Tenth Man) (1985) · Капитана и врагът (The Captain and the Enemy) (1988) · No Man's Land (2005)



Here’s my heart, O take and seal it,
Seal it for Thy courts above.


Тема Re: Греъм Грийн /литература/нови [re: muntzer2]  
Автор ann* ()
Публикувано22.06.11 17:38



А, мерси!



Тема Re: Греъм Грийн /литература/нови [re: muntzer2]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано23.06.11 00:50



И аз благодаря за хубавата презентация и препоръка! Признавам си, че не съм чел и една книга от него.



Сигурно защото съм се опасявал, че е досаден морализатор и полу-прикрит проповедник като Стайнбек (любимият автор на ерудита Слави Трифонов, впрочем), когото четох и ми се доповръща.

«Гагарин в космос летал, а Бога не видел!»

Тема :)нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано23.06.11 03:27



Може би не си попаднал на доброто от Стайнбек.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: :)нови [re: Глишeв]  
Автор Kossoman ()
Публикувано23.06.11 09:45



Добро, ама тягостно. Много е мрачен тоя Стайнбек, как се насилваш да го четеш?



Тема Re: :)нови [re: Kossoman]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано23.06.11 12:22



Мрачен ли? Че напротив. "Улица Консервна" и "Благодатният четвъртък" хич не са тягостни. За "Краткото царуване на Пипин IV" и "Крал артур и неговите доблестни рицари" да не говорим. Много е забавен.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re:нови [re: Глишeв]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано23.06.11 23:38



Човек трябва да си цени читателското време и да не си го губи с второкачествени неща. Достатъчно ми беше да прочета два от най-цитираните му романа ("Гроздовете на гнева" и "На изток от рая") за да си изградя представа за това, какво може да ми предложи този автор: най-вече повърхностно сантиментално морализаторстване и то в догматичните рамки на някакво наивно-хуманистично левичарство, в сравнение с които дори "Как се каляваше стоманата" на Н. Островски зазвучава ако не талантливо, то поне автентично сурово и изстрадано.

«Гагарин в космос летал, а Бога не видел!»


Тема :)нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано23.06.11 23:54



Чети Грийн, той наистина си струва, но преценката ти за Стайнбек е... да речем, странна.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re:нови [re: Глишeв]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано24.06.11 00:34



О, да, доверявам се на преценката на Мюнцер2, който по правило пише тук рядко, обмислено и по значими поводи, и задължително ще прочета поне един роман на Г. Грийн до края на лятото.

Колкото за отрицателната ми преценка на Стайнбек - знам, че тя не е "обективно правилната". Най-малкото защото, както вече споменах, ерудитът от Учиндол съвсем не я споделя.

Бих запитал някой, който е тръгнал да си губи времето с обемното творчество на Стайнбек, дали вече е привършил всичко на Фицджералд, Фокнър, Хемингуей, Дос Пасос, Сол Белоу, Керуак, Бъроуз, Хелър, Ъпдайк, та дори и Р. Чандлър и С. Кинг от "по-леките" жанрове? (И говорим само са американските класици от 20 век, за да е сравнима ситуацията.) И ако този някой ми отговори "Да, разбира се, всичко съм чел!", ще му препоръчам още веднъж да прочете изброените, а не да си губи времето с неща второ и трето качество.

«Гагарин в космос летал, а Бога не видел!»


Тема Мрачна работанови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано24.06.11 00:41



Чувствам как покрай Стайнбек в немилост ще изпаднат още Маркес и Казандзакис.

Капището в Рупите да се разруши




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.