Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:10 12.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Греъм Грийн /литература/  
Автор muntzer2 (Георги Димитров)
Публикувано22.06.11 15:49



Отдаван мисля да пиша по тази тема. Исках да ви запозная с авторството на Грийн. Тои е често наричан католически писател, имено защото в светската си литература тедненциозно повдига Библейски тематики за човешката същност. На всичкото отгоре не е нагъл пропагандатор. Героите на Грийн са слаби личности почти винаги в морален двобой със себе си. Те постояно прекрачват границата между греха и правеилните избори. Често тяхната единствена светлина е в преобраза на любимия/та. В романите се срещат молитви на невярващи в отчаяни моменти, окаяни грешници изкупени с делата на други, жертвоготовност като път за изкупление и др.

За мен Г.Грийн поставя в контекста на 20ти век вярата в Бог. Дори и ако тя е прекалено хилава. Макар и самия тои вярващ героите му много често развахват юмрук в лицето на Бог и изискват отговори.

в краина сметка Грий е любим мои автор от няколко години насам. В България се намират преводи на книгите му. Миналата година си тругнах от там с "Нашия човек в Хавана".

на всичкото отгоре и доста от романите му успешно се обръщат във филми. Най-новия Brighton Rock вече го дават (на интернета може да се намери и филм от 50-60те години пак по същия роман).

Насърчавам ви да пробвате Грахам Грийн интелектуално предизвикателен е.


Произведения на Греъм Грийн

Романи The Man Within (1929) · The Name of Action (1930) · Rumour at Nightfall (1932) · Ориент експрес (Stamboul Train) (1932) · It's a Battlefield (1934) · England Made Me (1935) · The Bear Fell Free (1935) · A Gun for Sale (1936) · Brighton Rock (1938) · The Confidential Agent (1939) · Силата и славата The Power and the Glory (1940) · The Ministry of Fear (1943) · Същността на нещата (The Heart of the Matter) (1948) · Третият (The Third Man) (1949) · Краят на любовната история (The End of the Affair) (1951) · Тихият американец (The Quiet American) (1955) · Loser Takes All (1955) · Нашият човек в Хавана (Our Man in Havana) (1958) · Безнадежден случай (A Burnt-Out Case) (1960) · Комедиантите (The Comedians) (1966) · Пътешествия с леля ми (Travels with My Aunt) (1969) · Почетният консул (The Honorary Consul) (1973) · Човешкият фактор (The Human Factor) (1973) · Доктор Фишер от Женева или бомбената вечеря (Doctor Fischer of Geneva or The bomb party) (1980) · Monsignor Quixote (1982) · Десетият (The Tenth Man) (1985) · Капитана и врагът (The Captain and the Enemy) (1988) · No Man's Land (2005)



Here’s my heart, O take and seal it,
Seal it for Thy courts above.


Тема Re: Греъм Грийн /литература/нови [re: muntzer2]  
Автор ann* ()
Публикувано22.06.11 17:38



А, мерси!



Тема Re: Греъм Грийн /литература/нови [re: muntzer2]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано23.06.11 00:50



И аз благодаря за хубавата презентация и препоръка! Признавам си, че не съм чел и една книга от него.



Сигурно защото съм се опасявал, че е досаден морализатор и полу-прикрит проповедник като Стайнбек (любимият автор на ерудита Слави Трифонов, впрочем), когото четох и ми се доповръща.

«Гагарин в космос летал, а Бога не видел!»

Тема :)нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано23.06.11 03:27



Може би не си попаднал на доброто от Стайнбек.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: :)нови [re: Глишeв]  
Автор Kossoman ()
Публикувано23.06.11 09:45



Добро, ама тягостно. Много е мрачен тоя Стайнбек, как се насилваш да го четеш?



Тема Re: :)нови [re: Kossoman]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано23.06.11 12:22



Мрачен ли? Че напротив. "Улица Консервна" и "Благодатният четвъртък" хич не са тягостни. За "Краткото царуване на Пипин IV" и "Крал артур и неговите доблестни рицари" да не говорим. Много е забавен.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re:нови [re: Глишeв]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано23.06.11 23:38



Човек трябва да си цени читателското време и да не си го губи с второкачествени неща. Достатъчно ми беше да прочета два от най-цитираните му романа ("Гроздовете на гнева" и "На изток от рая") за да си изградя представа за това, какво може да ми предложи този автор: най-вече повърхностно сантиментално морализаторстване и то в догматичните рамки на някакво наивно-хуманистично левичарство, в сравнение с които дори "Как се каляваше стоманата" на Н. Островски зазвучава ако не талантливо, то поне автентично сурово и изстрадано.

«Гагарин в космос летал, а Бога не видел!»


Тема :)нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано23.06.11 23:54



Чети Грийн, той наистина си струва, но преценката ти за Стайнбек е... да речем, странна.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re:нови [re: Глишeв]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано24.06.11 00:34



О, да, доверявам се на преценката на Мюнцер2, който по правило пише тук рядко, обмислено и по значими поводи, и задължително ще прочета поне един роман на Г. Грийн до края на лятото.

Колкото за отрицателната ми преценка на Стайнбек - знам, че тя не е "обективно правилната". Най-малкото защото, както вече споменах, ерудитът от Учиндол съвсем не я споделя.

Бих запитал някой, който е тръгнал да си губи времето с обемното творчество на Стайнбек, дали вече е привършил всичко на Фицджералд, Фокнър, Хемингуей, Дос Пасос, Сол Белоу, Керуак, Бъроуз, Хелър, Ъпдайк, та дори и Р. Чандлър и С. Кинг от "по-леките" жанрове? (И говорим само са американските класици от 20 век, за да е сравнима ситуацията.) И ако този някой ми отговори "Да, разбира се, всичко съм чел!", ще му препоръчам още веднъж да прочете изброените, а не да си губи времето с неща второ и трето качество.

«Гагарин в космос летал, а Бога не видел!»


Тема Мрачна работанови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано24.06.11 00:41



Чувствам как покрай Стайнбек в немилост ще изпаднат още Маркес и Казандзакис.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Мрачна работанови [re: Глишeв]  
Автор Kossoman ()
Публикувано24.06.11 07:05



Нерде Стайнбек, нерде Казандзакис!



Тема Re: :)нови [re: Глишeв]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано24.06.11 09:11



В интерес на истината от Стайнбек харесах само:

"За мишките и хората"



Тема Re: Мрачна работанови [re: Глишeв]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано24.06.11 09:21



Е Казандзакис е друга бира. Той е от авторите или-или. Или можеш да четеш Казандзакис или не, при това си трябва едно и що годе познаване на гръцкия нрав. А дори и гърците четат трудно Казандзакис. Нужна е една по-особена културна нагласа. Харесвам го. "Капитан Михалис" ми е голяма тръпка.



Тема Re:нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано24.06.11 09:37



та дори и Р. Чандлър и С. Кинг от "по-леките" жанрове
Това наричам пълна загуба на време.

И двамата са аут от списъка ми. Но има заклети фенове на Кинг и разбира се, това е въпрос на личен вкус, интереси и стил.

Колкото за отрицателната ми преценка на Стайнбек - знам, че тя не е "обективно правилната".
Защо? Не ти харесва и толкова. Пишман, от робуване на общите вкусове само защото "били казали, твърди се, че". Всеки да си подбира жанровете.

Познавам хора припадащи, примерно, по Орхан Памук. В семейната ни библиотека присъстват всичките му издания, включително и колекционерското руско. Или някои различните преводачи са се изцъвкали гениално-съсипващо, или Памук пише в обзет от транс...Е не го харсвам. Не ми дапада и не го чета.

Преди седмица казах, че малък отбор юнаци сме отхвърлили прехвалената в световен мащаб "Алиса в страната на чудесата".
Глишев ме "изгледа" - така.
Аз обаче гледам така - на Алиса.

Различни сме и това му е чарът на упражнението.

Редактирано от *abi* на 24.06.11 09:39.



Тема Ако е за "Алиса",нови [re: *abi*]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано24.06.11 12:51



аз съм фен повече на "Огледалния свят". И все пак... Впрочем, жалко, че "Страната на чудесата" е по-популярна. Другата част е някак на втори план, а е много по-симпатична.

Не знам, Казандзакис ми идва дюшеш. Много "български", някак. И, да, напомня ми на Стайнбек. Larger than life, както се казва.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: :)нови [re: *abi*]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано24.06.11 12:51



Пробвай с "Краткото царуване на Пипин IV"



Капището в Рупите да се разруши


Тема Re: Мрачна работанови [re: Глишeв]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано25.06.11 03:34



Не, не е въпросът за опозицията мрачност/ведрина. Фокнър, който ми е най-любимият американски автор от 20 век е вероятно и най-мрачният от американските класиците от този период.

Както и да е, признавам, че съм доста пристрастен спрямо Стайнбек и - както се казва на любителски език - не съм му дал възможност да ми се хареса; и така дори не съм успял напълно да разбера защо е христоматиен автор в американските училища.

«Гагарин в космос летал, а Бога не видел!»


Тема Re:нови [re: *abi*]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано25.06.11 03:40



Аз споменах Чандлър и Кинг в смисъл, че са доста по-даровити белетристи от Стайнбек - много по-добри разказвачи, конкретизатори на идеи, характери и ситуации. Друг е върпосът, че са доста по-непретенциозни и комерсиални като художествено-литературни цели. Но не претенциите и целите са всичко, трябва и талант, да му се не види! Някои, без да искат, сътворяват шедьоври, други колкото и да се напъват - нъц!



Разбира се, става дума за лични впечатления, които си споделяме тук.

«Гагарин в космос летал, а Бога не видел!»

Тема Re:нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано25.06.11 08:51



Да, оценявам във всяко едно отношение оценката добри разказвачи, конкретизатори на идеи, характери и ситуации за Кинг и Чандлър. Няма да се учудя ако извадя тримата юнаци от прахта и един бърз разбор изцяло потвръди много по-добри в полза на Кинг и Чандлър.

Признала съм ги в това отношение моментално. Но не харесвам историите им с малки изключения. Стилът е много добър, но не си падам по самото съдържание. От там идва "загубата на време", за която споменах. Подхвърляха ми Кинг, лавиците преливаха от неговите творения, но помня, че интересът ми се изчерпа с "Мизъри". А Чандлър направо ми е оставил един кафеникав на цявт описателен привкус.

И съвсем не възхвалявам Стайнбек. Помня точно две негови книги - "За мишките и хората" и на "Изток от рая". От тогава са минали 25 години... С положителност някога съм започвала и трета, но фактът, че не я помня показва, че съм приключила до там със Стайнбек в юношеска възраст.

В този разговор си давам сметка, че трудно харесвам американската литература. Отчитам техническото изпълнение, изразните средства и т.н., откривам наистина много добри автори, но явно имам сериозен проблем с атмосферата.





Тема Re: Ако е за "Алиса",нови [re: Глишeв]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано25.06.11 08:52



Другата част е някак на втори план, а е много по-симпатична.
Съгласна!



Тема Re: Мрачна работанови [re: Глишeв]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано25.06.11 11:16



Този ще стане наистина дълъг...но пък ми се приказва за литература!

Цялата работа май се състои в това кой, за какво обича да чете.

В края на краищата книгата е преразказ на на някаква история. Безспорно стилът на автора е от ключово значение. Добрите автори са в състояние да развият един не до там интересен сюжет до обсебващ за читателя роман. Въпреки това сюжетът си остава в основата, а похватите са техническата част, чиято оценка може да остане крайно необективна поради липса на интерес към съдържанието.

Както казах, за мен е от изключително значение каква атмосфера създава в мен една книга. Защото имам силно усещане за "образ". Точно поради това съм изключила много добри писатели от списъка си, понеже за се справили прекрасно със задачата да създават картина, обаче сюжетът не ми е харесал!

Имам си книги атмосферни идоли със сантиментална стойност. Потапям се в тях и ги изживявам като приятна ваканция, въщайки се отново и отново на познати места. Култова в това отношение ми е "Легенда за Сан Микеле" на Аксел Мунте, заради която предприех дори пътуване до Капри. Чела съм я поне пет пъти. Поредицата за Корфу та Джеръл Даръл вероятно ще пътува с мен и за отвъдното. Една от най-любимите ми в исторически план е "История на корабоплаването в Левантата", но за съжаление не е преведена на български (точно за теб би била настолно четиво). Списъкът на препрочитаните е дълъг, включващ уединения обречени на "100 години самота", поне два "Рапорта пред Ел Греко" и много пътувания във времето с разни "Богове, гробници и учени", които ме запалиха неистово по древната история и археология. С древногръцката митология завъртях такава любов, че книгите и енциклопедиите ми на тази тема буквално се разпадат на хвърчащи листове, чинно подредждани и кърпени с каквито подръчни материали са се намирали наоколо.

Вече не изпадам в снобски изцепки в разговори за литература. Въпреки, че съм се подвеждала да се поддавам на течението и да издиам в култ автори, само заради масовката, а всъщност да не ги чета и да не се прехласвам по този тип романистика или публицистика.

Било ме е срам да си призная, че не чета класиците ( с много малки изключения). Тема табу! Как може да си интелиХент и да не припадаш по руското слово, например? Е не припадам! Припадам по Властелина! Народът четеше "Под игото", докато аз се криех по ъглите с „Есента на патриарха“ и недоумявах, защо не ме допуснат на матура с „Любов по време на холера“, а се налага да се пъна с Дебелянов... Защо трябваше да се измъчвам с Клетниците (захвърлена още на десета страница и забравена зад канапето) след като в библиотеката ме чакаха далеч, по-приятни четива. Отнесох си тройката на матурата. Задължителната литература ми беше отврат като цяло и бунтовнически се отнесох към ситемата, до там, че съсипах бала си за Университета.

Години крих пред публиката тази си нагласа и кимах в унисон "колко велик бил еди кой си", с удоволствие натикан в най-долните ми кашони с книги, които няма да сложа на рафта (защото ако не ги чета, то поне да ги запазя за някое по-културно от мен създание).

Вече нямам какво да губя и имам смелостта да кресна - майната им на класиците, не ги чета, не са ми интересни като цяло! Майната им на американските романисти с десет изключения. Да живее сбирката ми по психология. Три пъти ура за Умберто Еко! Благодаря ви не до там популярни автори, че успяхте да се мушнете между прехвалиените и да напишете нещичко и за мен! Къш от погледа ми Алисо, не взимай рафта на Муминтролите! Стивън Кинг, гот ми е, че си паднал и под 5 лева в антикварките и ми върни онези значителни левчета дето ти дадох, за да се чудя сега къде да те дяна...Ерих Фром...защо умря бе човеко?

Ей такъв юнашки патос ме е обзел, въпреки риска да бъда обявена за напълно посредствен читател. А най-се кефя на трите кашона натикани в един ъгъл на тавана с многозначителния надпис "Задължителна литература". Дали ще добият някога желаната антикварна стойност? Надали. Все още влизам в къщи с тонове прашен Балзак, признак, че фамилията се е постарала в гимназията. Бива.

Аз се провалих заради Маркес.

Редактирано от *abi* на 25.06.11 11:22.



Тема Мрачна работанови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано25.06.11 16:15



Много добър английски език. По-скоро много елегантна употреба на диалекти и социолекти. Битова наблюдателност - особено в добри книги като "Улица консервна". Отлично чувство за хумор, например в "Краткото царуване...". И, разбира се, чудесна композиция на текста. В един момент започваш да се чудиш дали четеш просто роман или някакъв напевен епос за света от вчера.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Светла работа :)нови [re: *abi*]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано25.06.11 16:24



Ми правилно :) И аз се справям чудесно без руската класика. Истината е, че недооценявам св. Достоевски (знам, срамота, какъв православен съм изобщо).

Не крия, че и аз съм силно пристрастен (и с двете ударения) към "Властелина..." и към целия куп сочинения на бай Толкин. Дори в момента, пишейки, слушам аудиокнигата "The Children of Hurin", изчетена от Кристофър Лий.

Нямам нищо против българските класици, но ги смятам недостатъчни за възпитанието на вкуса.

Всъщност може би любимата ми проза е тази на Такъри. Обожавам "Панаир на суетата", "Книга за снобите", "The Four Georges" и "The Luck of Barry Lindon". Споделям мнението, че всъщност няма по-добра художествена литература от британската.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Светла работа :)нови [re: Глишeв]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано25.06.11 18:56



Истината е, че недооценявам св. Достоевски (знам, срамота, какъв православен съм изобщо).
Тъй, тъй

Колко сме неДостоевни, а? И моля ви не и не Толстой! Не искам и туй то!
За българските с много малки отстъпки...Какво да направя? Кажи ми как да чета на теми, които съвсем не са ми интересни? Признавам си че скъсах с тях, когато ме измъчиха с един анализ на "По жицата". Точно тази тема, точно на онази възраст заличи шансовете им.

Споделям мнението, че всъщност няма по-добра художествена литература от британската.
И аз съм "британец" в голяма, ама в голяма степен. Харесвам и киното, и музиката им. Мога да кажа, че са едни от най-добрите в епохалния кино-жанр. И съм заклет фен на изключителния им национален автосарказъм, плод на когото е най-качественият черен хумор, на който е способна една нация. Кефят ме на 80% и веднага се сетих с какво удоволствие изгледах отново, наскоро "Човекът, който искаше да бъде крал" по разказа на Киплинг.

Редактирано от *abi* на 25.06.11 19:01.



Тема Re: Мрачна работанови [re: *abi*]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано25.06.11 20:24



Всичко опира до вкус и предпочитания.

Въпросът е да се чешат езици.





Тема Re: Мрачна работанови [re: Йexдй]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано25.06.11 21:43



Аха.





Тема Re: Греъм Грийн /литература/нови [re: muntzer2]  
Автор muntzer2 (Георги Димитров)
Публикувано26.06.11 07:09



по принцип много обичам да чета книги. Дъщеря ми реши да пресметни страниците на книгите които са до леглото ми които са почнати и не довършени. Излязоха 4000 и нещо, и аз съм на повечето от тях на първите 20 страници. В момента чета Cutting for Stone от Abraham Verghese; Rainbow от D. H. Lawrence; тамън свърших The Man Within от Graham Greene и в колата слушам Widows of Eastwick от John Updike( и в Петък свърших със Rooftops of Teheran by Mahbod Seraji която на моменти ме разтърсваше емоционално....абе за женените ако сте позабравили какво е да си влюбен...препоръчвам тази въпреки че има доста слаб край). По принцип любими писатели са ми: Gerald Durrell(много обичам да си купувам негови томчета на куп на ебей); Lawrence Durrell; D. H. Lawrence; Jack Kerouac; Milan Kundera; Балзак (тои е направо вечен) сигурно има и още много други ( Набуков ме впечатли с Лолита). Много дълги периоди от време съм чел само нон-фикшън. А и тези писатели са ми били любими в различни периоди не едно времено. Обичам да попадам на философско-религиозни тематики в книгите които чета. Понякога просто искам а не мисля локално и обръщам доста индиска литература: Manil Suri; Kiran Desai; Jhumpa Lahiri (много ми харесва тя) в тази насока съм попадал и на О. Памук (и ми харесва). Дори Abraham Verghese пише в Етиопски контекст. Последно няколко месеца слушах John Updike's Rabbit Quartet.

Here’s my heart, O take and seal it,
Seal it for Thy courts above.

Редактирано от muntzer2 на 26.06.11 07:10.



Тема Re: Греъм Грийн /литература/нови [re: muntzer2]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано26.06.11 08:05



Gerald Durrell

Такъв фен съм на поредицата за Корфу, че когато трябваше да си взема книга за родилното, без колебание натиках в чантата за пореден път едната от тях.

Дори и там го помъкнах!



Тема Re: Греъм Грийн /литература/нови [re: muntzer2]  
Автор kakata (221B Baker Str)
Публикувано26.06.11 14:00



Скоро видях на витрината на книжарница Пингвините две негови книги, докато се чудя коя да избера, то пък книжарницата изчезна.
Грийн е много тънък стилист, пише увелкателно, наблюдателен, въвежда читателя в романа си постепенно и увлекателно.
За мен четенето в момента е нещо като нирвана, чета само когато искам да изчезна от реалността. Грийн е добър избор.



Тема Re:нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор kakata (221B Baker Str)
Публикувано26.06.11 14:05



Фокнър е тежък за четене, при това съм го чела когато преводите се правеха от цели екипи и се държеше на много високо ниво.
Когато бях млада, по-млада и от теб беше много модерно да се четат американски автори, щото ги и нямаше.
Стайнбек е пролетарски писател, но въобще не лош, фокнър е писател на работническия и негърския Юг.
Та тогава бях впечатлена, силно много, от Доктороу и Селинджър.
През последните години с удоволствие изчетох и изгледах после творчеството на Гришам.

Бай дъ уей кажи на кой роман на Грийн се спираш , за да купя другия новоиздаден и да ги менкаме.



Тема Re: Мрачна работанови [re: Глишeв]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано26.06.11 20:09



Общи приказки; диалекти, социолекти, идеолекти и каквито се сетиш още ...лекти по най-разнообразен, оригинален, творчески и какъвто се сетиш още начин употребяват и всички останали изброени по-горе автори, но доста по-добре. С композицията, сюжета, фабулата, монолозите, диалозите, епитетите, речевите фигури и пр. - същата работа. Може да упражняваме гимназистки защити на любим автор до второто пришествие, което няма да ги направят по-малко субективни.

-----------------------------------------------

Добавка: сега последвах препоръката ти за "Улица Консервна", която съм чувал многократно, но не съм чел; намерих я в сайта "Читанка" и прочетох първата глава; действително обещаващо начало, много ми хареса. Но в никакъв случай не мога да си изкривя душата и да кажа, че е нещо кой знае какво в сравнение с повечето останали американски автори, които съм чел.

А Фокнър, както споменах по-горе, е колосът на америк. лит. от 20 век, включително и в това, перфектно да възпроизвежда различните локални и индивидуални гОвори и най-дребните и наглед незначителни предметни детайли и да съгласува реалистично всички подробности и разноговори в една цялостна епична картина за живота в имагинерния южняшки окръг Йокнапатофа. И то без да прекъсва повествованието за да се обърне дирекно към читателя с досадни морализаторски обобщения, като че ли последният е тъп и не може да си ги направи сам въз основа на романовото действие.

Всъщност, сравняването на Стайнбек с Фокнър е само по себе си естетическо светотатство, за което се извинявам на хората с добър вкус, че изобщо прибягнах до такова. Това е все едно да сравня Ерих Мария Ремарк с Томас Ман. Първият от двете двойки става и за домакинско четиво, вторият не.

«Гагарин в космос летал, а Бога не видел!»

Редактирано от Absinthe Ducrosfils на 26.06.11 21:29.



Тема Re:нови [re: *abi*]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано26.06.11 20:17



Да; затова беше хубава идеята на открилия тази тема, да препоръча нещо не напосоки, а според тематиката на клуба; със сигурност американската литература, както и да стои в сравнение с другите национални литератури, има да предложи много поводи за разговор за преживяването на съвременното християнство.

«Гагарин в космос летал, а Бога не видел!»


Тема Мрачна работанови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано26.06.11 22:37



Хайде, хайде, превземки :) Но чети там, дано те изкефи.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Мрачна работанови [re: Глишeв]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано27.06.11 00:59



Мерси за компетентния съвет! Чакай само да привърша с литературата за възрастни, с която в момента съм се заел, пък после може да заделя време и за детско-юношеската класика, към която явно ти имаш по-голям афинитет. Пътьом ще препрочета и приключенията на Хък Фин, на които много се радвах като 10 годишен.

Все пак вярвам, че след време ще дораснеш да цениш литературните произведения не само по това, дали "кефят" по тийнейджърски и дали са лесни за филмиране. И тогава ще си говорим пак.



«Гагарин в космос летал, а Бога не видел!»

Тема Мрачна работанови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано27.06.11 03:50



Надали. Според мен целта на всички писатели по света е да ми доставят преди всичко удоволствие. Някои от тях успяват, други - не, но всички останали странични ефекти от литературата идват чак след кефа. Стайнбек носи кеф. Грубо казано, не съм на мнение, че само темното е длибоко. Даже споделям варварското убеждение, че най-темното може и да се окаже най-плитко.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Мрачна работанови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано27.06.11 07:33



намерих я в сайта "Читанка"

Проблем. Нищо не може да ми хареса на екрана.

Изобщо не съм в сътояние да се "отдам на текста.
Не ми ли замирише на прелистени страници, все едно не е литература!



Тема Re: Мрачна работанови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано27.06.11 08:43



Много си скучен! Тая литература "за възрастни" освен да се изфукаш, че я разбираш, за друго не става. Няма ли дракони или извънземни, в краен случай мечове и роботи или поне една елементарна виртуална реалност, не ми я хвали!





Тема Re: Мрачна работанови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано27.06.11 09:13





Веселяк в ранни зори!

И аз съм на мнение, че трябва и да кефят. Пак ще стане дълго....

Веднага се сещам за два примера, които съчетават кеф, не-кеф и полза, като илюстрират индивидуалността на възприятията.

Преди няколко години се снабдих с елегантната тухла "Цивилизациите" от
Фелипе Фернандес-Арместо. Съсвсем в целта на тема, която разработвах в главата си. Как цивилизацията се обуславя от климата и различни предпоставки, възниквайки на привидно невъзможни места.

Критиката от издателството:
Блaгoдapeниe нa живoпиcния cи cтил, щeдpo paзнooбpaзявaн c aнeкдoти и любoпитни cлучки c иcтopичecки личнocти, Фepнaндec-Apмecтo вдъхвa нoв живoт нa фaктитe. Тoй ни пoднacя eднa чeтивнa, изпълнeнa c пpoтивopeчия и cпopeщa cъc caмaтa ceбe cи книгa, кoятo пocтaвя пoд cъмнeниe нe eднo утвъpдeнo в нaукaтa глeдищe.
Фeлипe Фepнaндec-Apмecтo пoлaгa cвeтoвнaтa иcтopия в кoнтeкcтa нa paзлични гeoгpaфcки cpeди. Hoвият пoдхoд гo oтвeждa дo peдицa нeoчaквaни и пoлeзни cъпocтaвки - мeжду мopcкитe цивилизaции нa вeнeциaнци и пoлинeзийци; мeжду плaнинcкитe култуpи нa Тибeт и Пaпуa-Hoвa Гвинeя; мeжду нaчинa нa живoт нa aнгличaни и иpoкeзи. Пpeocмиcлeнo e знaчeниeтo нa oбщecтвaтa oт apктичecкитe oблacти,
тpoпичecкитe гopи и пуcтинитe, кoитo ca пoлoжeни дo Мecoпoтaмия, Eгипeт и Китaй, тpaдициoннo cчитaни зa люлки нa цивилизaциятa.


Моята лична критика тук:

Полезно четиво за заитересованите и написано (или най-вероятно преведено) на ужасен език. Измъчих се заради самото съдържание, често прехвърлях, някои глави оставих за "после" и така и не дочетох. Тема, която ме кефи, но поднесена крайно незадоволително в изказа, до там, че направи книгата едва ли не невъзможна за прочит.

Миналата година обаче ми потрябва пътепис за Рим, който да е извън стандратните рамки. Не исках да е нещо от рафтовете за туристи, а "по-така". От една страна да предоставя историческа и археологическа информация, от друга да дава точни указания кое, къде и как може да бъде видяно. Търсенето отведе до руските сайтове и поръчахме една книга написана от двама симпатяги, англичани пристрастени към Рим.

Пристига пратка с чудесно издание с твърди корици прочитът, на което се оказа мехлем за душата. Признавам, че не съм попадала на нищо подобно в съвременния пътеписен жанр! Книгата съчетава личен опит и съвети, предложения за тематични маршрути, увлекателни исторически описания с подробни чертежи на обектите и дори "хватки" как, кога и защо да се придвижваш в Рим. Подобна компилация от информация, почти романистика и в същото време документалистика, с отлична графична и описателна притурка е истинска находка за ценителите. А практическите съвети (много от тях оборващи стандартните от пътеводителите), честни и против всякаква комерсиална реклама, редовно ме спасяваха, докато бродех из Вечния град и слава Богу, че ги последвах! Изкефи ме до там, че е сред четивата, които с удоволствие ще препрочитам при нужда или дори само и само, за да се "върна" за малко в Рим когато ме съсипва носталгията.

Направих този паралел, за да покажа как "кефенето" от чисто образователната полза се определи от авторските похвати в две интересуващи ме теми. В същото време ако темите не ме интересуваха, каквито и препоръчани (често подвеждащи в оценката) похвати да ползваха авторите, нямаше да си купя книгите им.

Книгата трябва "да дава". Но не само в някое отношение, а комплексно. Това включва всичко, което искаме да получим от нея в даден момент, но то се обуслява от индивидуалните настроения, тематични вкусове и стил на прочита. За това критиките ни за произведенията няма да съвпаднат, а да иронизираме предпочитанията си е донякъде неуместно.

Стивън Кинг, например, може да е отличен в словореда, но темите, за които пише са извън полезрението на интересите ми. В никакъв случай няма да започна да чета един автор, колкото и виртуозен да е той ако историите, които разказва не ми дават духовна полза. Също така захвърлям автори, които са подхванали тема, която би била от интерес за мен, но не са се справили с писането. Не искам да ме критикуват за избора ми и се въздържам от критики за избора на другите, дори и по някога да не го разбирам. Препоръчвам книги, но с условието, че ако не се харесат ще е поради разминаване във възприятията и интересите.

Признавам, че изпадам във възторг, когато попадна на творба, от която изпитвам нещо като тинейджърско опиянение. Колкото повече минават годините, толкова по-трудно се изживява подобно усещане и толкова по-ценно става то. Ако навремето приемах удоволствието от добрата книга като зрялостна стъпка и вярвах, че добрият привкус, който ми оставя е признак за помъдряване, че ме прави част от света на възрастните, то сега разбирам, че е било нещо друго. Тръпка, сравнима само с детския ентусиазъм на пионер, покорил оградата на съседите, колкото и незначителен за някого подвиг да е това. А за помъдряването вече си мисля, че такова животно няма, поне в рамките на един човешки живот. Всеки си остава инфантилен в едно или друго отношение, ако ще да е изчел цялата култова литература на света.

Редактирано от *abi* на 27.06.11 09:13.



Тема Мрачна работанови [re: Йexдй]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано27.06.11 12:52



Не бе, има и "сюрьозни" книги, дето стават, ама това че стават, не е функция на читателя, а на текста



Капището в Рупите да се разруши


Тема Re: Мрачна работанови [re: Глишeв]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано27.06.11 22:01



С последните ти две изречения съм напълно съгласен. Точно затова някъде по-горе посочих, че сред критериите ми за заслужаващо си произведение не е онзи за това колко мрачно или колко ведро е то.

«Гагарин в космос летал, а Бога не видел!»


Тема Re: Мрачна работанови [re: Йexдй]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано27.06.11 22:41



Естествено, че съм скучен; ако не бях, щях ли изобщо да пиша в този форум, високоуважаеми колега?



Действително, за мен реализмът (и особено натуралистичният реализъм), представлява върхът на художествено-литературните подходи в прозата.

Казано в рамките на шегата, ако липсва (фразата) "оплют от мухите прозорец", значи не става за четене! И като продължение - образът на дракона (и на вълшебните създания) е нужен като дразнител предимно на умове, на които им липсва собствено въображение да ги съзрат в някоя случайна и прозаична муха, изцвъкала се на стъклото.

«Гагарин в космос летал, а Бога не видел!»

Тема Re: Мрачна работанови [re: *abi*]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано27.06.11 23:17



Наистина, дългичък е постингът ти, но го прочетох целия и то с нарастващ интерес, който предполагам следва нарастващото вдъхновение, с който си го писала.

Лично аз, когато търся информация за нещо, избягвам художествените преразкази за него, но може би по този начин се лишавам от допълнителна мотивация (вкл. удоволствие) да го проучвам; защото за да продължиш да се ровиш в нещо само по себе си суховато и неутрално, трябва мисловното ти пътешествие да е регулярно прекъсвано от някакви дъхави, цветни, весели, пикантни интерлюдии, вкл. лични авторови впечатления, възторзи, емоции.

Но за инфантилността не съм напълно съгласен с теб; защото вкусът (а вкусът винаги е интенция към нещо, което в крайна сметка да достави удоволствие!) се възпитава. Опосредстващите и отлагащи моменти могат да увеличат удоволствието или най-малкото да го направят по-трайно.

Възрастните често са по-нещастни от децата, но възрастните имат потенциала да бъдат много по-щастливи от децата, защото притежават много повече средства и умения за взаимодействие с околния свят. Включително сетивно и чувствено взаимодействие.

Същото е и с въображението. Само възрастният човек може да има истичнски свободно, мащабно и конструктивно въображение. Така че аз предпочитам да заменям "инфантилност" с "игровост" или "игрова непрактичност и незаинтересованост". Затова казах, че не съм напълно съгласен с теб, само частично - защото вероятно имаме едно и също предвид, но го изразяваме с различни думи.

«Гагарин в космос летал, а Бога не видел!»


Тема Re: Мрачна работанови [re: *abi*]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано27.06.11 23:31



За четене на цял роман не става, но за зарибяване и фрагментарно запознаване е чудесен формат, за който съм много благодарен на ентусиастите, които го поддържат.

Иначе, за незаменимостта на тактилно и обонятелно осезаемия хартиено-мастилен сноп, не ще и дума! Аз даже стигам до фетишистка крайност що се отнася до любимките ми. Ако познат ми поиска скъпа на сърцето ми книга, аз гневно му отвръщам: Това да не ти е някаква си жена, че да си я менкаме!



«Гагарин в космос летал, а Бога не видел!»

Тема Re: Мрачна работанови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано28.06.11 10:52



Казах Рим и провесих нос, отчитайки колко още имам да видя там, а няма да е скоро. После трябваше да се надъхвам, за да си оправя деня



Имах предвид инфантилност поне в едно отношение, независимо от количеството и качеството на наблъсканата в главата литература. Сигурна съм, че и най-зрелите индивиди имат своите малки, бебешки тайни. Някои със сигурност все още си хврълят чорапите зад или под леглата, или гризат упорито нокти. . Да, едно и също имаме предвид и го казваме с различни думи. Ти се справи по-добре.

При мен оценката е пряко свързана с описателната част. Налага се произведението да е поднесено така, че да оформя образни рамки, за да мога да усвоя информацията в него. За това не можах да се насоча към икономическите науки, поради невъзможността ми да поемам цифрови анализи и формули. С физиката започнах да се справям някак си едва когато се появиха "народни" книги, в които физици с писателски талант като Микио Каку поднасят основите на тази наука, предимно чрез картини.

Имам и друг проблем. Не мога да чета автори, които се престарават да лелеят. Това се получи с книгата на Арместо. Предълги изречения, достигащи до 1/5 от страницата! Мисълта се губи, проследяването става трудоемко, а обръзт претоварен. Определено има пръст и преводачът, защото тогава купих две книги от Арместо и другата се чете далеч по-добре. Сякаш книгите са писани от различен автор, а предвид двамата им преводачи не е трудно да се досетя, кой е провалил втората.

Така стана и с "Миналото е далечна страна". Чудесна тема, прототипна, но авторът е употребявал думата "минало" безогледно. Има я в почти всяко изречение и след три страници, думичката започва да пулсира в главата, заличавайки съдръжателността. Тези повторения, които можеха да бъдат граматически и редакционно избегнати съсипват четивото и го правят досадно.

Важи и за Орхан Памук. Писал, не брисал, описвал...Повторения, повторения...ужас!!! Още съм на кашони поради липса на бибилотека, за да цитирам конкретната книга, която развали отношенията ми с Памук. Кликването на посоки в единствения му публикуван в читанката роман, не променя нищо от становището ми:

Пашата май не одобряваше това сближаване на Ходжа с падишаха, останало извън контрола му; подложил го на същински разпит — подпитвал за мене, наредил да ме проучат, ама Ходжа ми го призна доста по-късно, едва като заточиха пашата и той се махна от Истанбул, защото съм щял, според Ходжа, да прекарам всичките си дни в тровещ ме страх. И все пак усещах, че пашата проявява по-голям интерес към мен, отколкото към Ходжа; гордостта ми бе поласкана — приликата ми с Ходжа тревожеше пашата повече и от мен самия. По същото време приликата като че ли бе загадка, която Ходжа не искаше да разбули, съществуването й обаче ми вдъхваше странен кураж — казвах си понякога, че докато Ходжа е жив, благодарение на нашата прилика всички заплахи ще се отдалечават от мен.

Ходжа, пашата, Ходжа, пашата, пашата Ходжа....

Или това:

Науката за звездите, рекъл пашата, си е чист софизъм, главният астролог Хюсеин ефенди се забърка в неща, дето не се оказаха лъжица за неговата уста, занимаваше се с политически интриги, опасявам се, рекъл пашата на Ходжа, че си хвърлил око на освободеното място, не че не вярвам, рекъл му, в тъй наречената наука, ала тя е обвързана повече с оръжията, отколкото със звездите, дейността на главния астролог е обречена, всички, заемали тая длъжност, то си е очевидно, са били в края на краищата или убивани, или, което е по-лошо, щом се докопвали до някоя тайна, изчезвали безследно, та това е, рекъл пашата на Ходжа, причината, поради която не ми се ще моят вярващ в науката любимец Ходжа да става астролог, то и без друго главен астролог ще става Съткъ ефенди, човек достатъчно глупав и простодушен, за да се справи с работата, чух, рекъл още пашата на Ходжа, как си се сдобил с книгите на предишния главен астролог, никак не ми се ще да се забъркваш в подобни истории.

Последното чудо е едно изречение! Лалалалала, запетайка, чух, рекъл, чух, запетайка, рекъл, запетайка, запетайка.... и край с нишката. На всичкото отгоре в романите му, странно защо, изреченията доволно се разделят не с точка и главна буквичка, а с точка и запетая. Похват, който намирам за безмислен и натоварващ, като не разбирам "елегантността" на това пунктуационно "новаторство".
(Явно съм тъпа, в обработката на така поднесената фабула, защото майка ми припада по Памук. Моят мозък е недоразвит и дава на късо.)

Ето такива писателски подвизи ми вкисват настроението и сбогом Насим Талеб, колкото и да ми е интересна теорията му за "Черните лебеди".

Редактирано от *abi* на 28.06.11 11:12.



Тема Re: Мрачна работанови [re: *abi*]  
Автор Kossoman ()
Публикувано28.06.11 11:18



В доста подобни случаи авторът и преводачът си поделят заслугите за тежкия стил.





Тема Re: Мрачна работанови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано28.06.11 11:22



О да! Читанката е супер

. Особено със снимките на кориците от старите издания голяма част, от които раздавахме безогледно на времето. Сега и моето сърце се гневи ли генви.
Там си намирам нещо лекичко, което не бих купила, но мога да го изролирам на екрана.



Тема Re: Мрачна работанови [re: Kossoman]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано28.06.11 11:23



Уливат се

в комплект!



Тема Re: Греъм Грийн /литература/нови [re: muntzer2]  
Автор muntzer2 (Георги Димитров)
Публикувано30.06.11 15:42



ето тук качих едно есе за Г. Грийн и религиозните му виждания. Линка ще е валиден няколко дни. Свалете си го може да помогне и при избора на книги за четене. Ако не стане пишете ми muntzer2@gmail.com на да ви го е-майлвам.



Here’s my heart, O take and seal it,
Seal it for Thy courts above.


Тема Re: Греъм Грийн /литература/нови [re: *abi*]  
Автор muntzer2 (Георги Димитров)
Публикувано30.06.11 15:49



с литературата на Д. Даралд ме запозна майка ми като бях 6-7клас./по препоръки на колежка някаква...майк ами никога не го е чела/. Той и Джой Адамсън ми бяха клюбими автори дълго време/после открих подобен интерес и към Конрад Лоренс/. Миналата година се постарах да събера всичко негово. Даже имам повечето книги в няколко издания. От там прескочих и на творбите на брат му Лоренс Д. и Александрииския му квартет. /които в същност е истинския писател в семейството/.

Но наистина разказите на Джери за времето прекарано на Корфу са велики. Много освобождаващи особено ако се хвърли едно око на политическата помия в която се давят Балканите и Средиземноморието в този /и други/ период/и/.

Here’s my heart, O take and seal it,
Seal it for Thy courts above.


Тема Re: :)нови [re: Глишeв]  
Автор muntzer2 (Георги Димитров)
Публикувано30.06.11 15:52



чесно казано "Червеното пони" ми направи силно впечатление :) ама едва ли се смята за значимно негово произведение. Мислих си ако бях дете колко щеше да ме ефектира. /интересно ми беше Марко Семов в неговия пътепис как се опитва да намери нещо Стайнбеково останало в Монтерей/

Here’s my heart, O take and seal it,
Seal it for Thy courts above.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.