Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:19 11.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Мрачна работанови [re: Глишeв]  
Автор Kossoman ()
Публикувано24.06.11 07:05



Нерде Стайнбек, нерде Казандзакис!



Тема Re: :)нови [re: Глишeв]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано24.06.11 09:11



В интерес на истината от Стайнбек харесах само:

"За мишките и хората"



Тема Re: Мрачна работанови [re: Глишeв]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано24.06.11 09:21



Е Казандзакис е друга бира. Той е от авторите или-или. Или можеш да четеш Казандзакис или не, при това си трябва едно и що годе познаване на гръцкия нрав. А дори и гърците четат трудно Казандзакис. Нужна е една по-особена културна нагласа. Харесвам го. "Капитан Михалис" ми е голяма тръпка.



Тема Re:нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано24.06.11 09:37



та дори и Р. Чандлър и С. Кинг от "по-леките" жанрове
Това наричам пълна загуба на време.

И двамата са аут от списъка ми. Но има заклети фенове на Кинг и разбира се, това е въпрос на личен вкус, интереси и стил.

Колкото за отрицателната ми преценка на Стайнбек - знам, че тя не е "обективно правилната".
Защо? Не ти харесва и толкова. Пишман, от робуване на общите вкусове само защото "били казали, твърди се, че". Всеки да си подбира жанровете.

Познавам хора припадащи, примерно, по Орхан Памук. В семейната ни библиотека присъстват всичките му издания, включително и колекционерското руско. Или някои различните преводачи са се изцъвкали гениално-съсипващо, или Памук пише в обзет от транс...Е не го харсвам. Не ми дапада и не го чета.

Преди седмица казах, че малък отбор юнаци сме отхвърлили прехвалената в световен мащаб "Алиса в страната на чудесата".
Глишев ме "изгледа" - така.
Аз обаче гледам така - на Алиса.

Различни сме и това му е чарът на упражнението.

Редактирано от *abi* на 24.06.11 09:39.



Тема Ако е за "Алиса",нови [re: *abi*]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано24.06.11 12:51



аз съм фен повече на "Огледалния свят". И все пак... Впрочем, жалко, че "Страната на чудесата" е по-популярна. Другата част е някак на втори план, а е много по-симпатична.

Не знам, Казандзакис ми идва дюшеш. Много "български", някак. И, да, напомня ми на Стайнбек. Larger than life, както се казва.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: :)нови [re: *abi*]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано24.06.11 12:51



Пробвай с "Краткото царуване на Пипин IV"



Капището в Рупите да се разруши


Тема Re: Мрачна работанови [re: Глишeв]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано25.06.11 03:34



Не, не е въпросът за опозицията мрачност/ведрина. Фокнър, който ми е най-любимият американски автор от 20 век е вероятно и най-мрачният от американските класиците от този период.

Както и да е, признавам, че съм доста пристрастен спрямо Стайнбек и - както се казва на любителски език - не съм му дал възможност да ми се хареса; и така дори не съм успял напълно да разбера защо е христоматиен автор в американските училища.

«Гагарин в космос летал, а Бога не видел!»


Тема Re:нови [re: *abi*]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано25.06.11 03:40



Аз споменах Чандлър и Кинг в смисъл, че са доста по-даровити белетристи от Стайнбек - много по-добри разказвачи, конкретизатори на идеи, характери и ситуации. Друг е върпосът, че са доста по-непретенциозни и комерсиални като художествено-литературни цели. Но не претенциите и целите са всичко, трябва и талант, да му се не види! Някои, без да искат, сътворяват шедьоври, други колкото и да се напъват - нъц!



Разбира се, става дума за лични впечатления, които си споделяме тук.

«Гагарин в космос летал, а Бога не видел!»

Тема Re:нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано25.06.11 08:51



Да, оценявам във всяко едно отношение оценката добри разказвачи, конкретизатори на идеи, характери и ситуации за Кинг и Чандлър. Няма да се учудя ако извадя тримата юнаци от прахта и един бърз разбор изцяло потвръди много по-добри в полза на Кинг и Чандлър.

Признала съм ги в това отношение моментално. Но не харесвам историите им с малки изключения. Стилът е много добър, но не си падам по самото съдържание. От там идва "загубата на време", за която споменах. Подхвърляха ми Кинг, лавиците преливаха от неговите творения, но помня, че интересът ми се изчерпа с "Мизъри". А Чандлър направо ми е оставил един кафеникав на цявт описателен привкус.

И съвсем не възхвалявам Стайнбек. Помня точно две негови книги - "За мишките и хората" и на "Изток от рая". От тогава са минали 25 години... С положителност някога съм започвала и трета, но фактът, че не я помня показва, че съм приключила до там със Стайнбек в юношеска възраст.

В този разговор си давам сметка, че трудно харесвам американската литература. Отчитам техническото изпълнение, изразните средства и т.н., откривам наистина много добри автори, но явно имам сериозен проблем с атмосферата.





Тема Re: Ако е за "Алиса",нови [re: Глишeв]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано25.06.11 08:52



Другата част е някак на втори план, а е много по-симпатична.
Съгласна!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.