Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:05 26.05.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Преброяване 2011  
Автор drago1 (прям)
Публикувано05.04.11 12:48



7 351 234

Толкова сме българите. С интерес чакам да излязат данни и за религиозната принадлежност.

Определено, през 1981 сме били 8 милиона.

Отдавам липсата на прираст и състаряването на населението на имиграцията на млади хора специалисти, бума на абортите и развала на класическото семейство.

Аз лично не бих напуснал България - имам сравнително добри доходи, обичам Българската природа, а най-интересните места за мен по света - Гърция, Турция и Близкия Изток са ми почти под носа.

Европата, "цивилизацията", както казваше един мургав коментатор на мача "Ески Заара" - "Левски", не ми прави на интерес.

Бях свидетел как един популярен проповедник преди време каза "ето сега, границите са отворени, лесно е да се излезе навън, да не се юрнете обаче"

И следващата седмица благослови един млад компютърен специалист, който беше успял по Интернет да си намери работа в САЩ и да подготви заминаването на цялото си семейство. Каза му да следва своята мисия.

Какви са вашите наблюдения по този повод? Имаше ли и има ли духовни лидери, които успяват да мотивират оставането на хората в България. Които могат да разкрият достойнствата на нашата земя и страна.

И изобщо, към какви мисли ви води новата статистика?



Тема Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано05.04.11 16:51



Не съм се замислял много.

Попътувал съм, каня се пак да пътувам. Но като турист. И аз съм се устроил относително удобно в Родината. Знам, че не е съвършено място, но колкото и смешно да звучи - тук ми е и познато, и някак мило въпреки всички неуредици и откровени гадости, които обичам да ругая. Има неща в България, които страшно ненавиждам, но има и такива, за които си струва човек да е наблизо. Разбира се, всеки с приоритетите си.

Не обвинявам заминаващите, не възхвалявам оставащите. И обратното не правя. Всеки има право да живее там, където се чувства уютно и може да се осъществи - и в работата, и със семейството. Това, че съм имал късмета да се родя в София и да живея в достатъчно добра среда, не значи, че същото важи за всички, така че никого не мога да обвинявам.

Не мисля, че има духовни авторитети, които да влияят на оставането и заминаването ни. Това само по себе си не е никак добре, но е факт.

Предполагам, че религиозният пейзаж по преброяването ще е шарен. Това не ми харесва, но не ме и плаши. Все се надявам, че пак ще има времена, в които българите ще са повече на брой, масово ще живеят в страната си, ще бъдат прилично щастливи и ще бъдат православни етнофилетисти. Като в 1911, да речем. Дано.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор loverrock ()
Публикувано05.04.11 17:02



Въпрос на избар, но страната ни е малка и няма възможности за хора с различни интереси. Мога да ти изредя поне десет професии, които тук ги няма!

domino dancing


Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано05.04.11 20:40



През 1985 сме били 9 милиона без 60 хиляди или там нейде.

...Вы есте храм Божий...


Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор Kossoman ()
Публикувано05.04.11 21:07



От 1981 г. до сега ми се родиха трима сина. Много се надявам в близките години да ги последват и внуци. Те това успях да направя в борбата с демографската криза. Младежиии, друг начин няма, разберете го.





Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Kossoman]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано05.04.11 21:34



Конкретно за мен огромен пробем е, че агентката ми в пулмология замина за САЩ и няма да се върне повече, агента в АГ и агентката в коремна хирургия ще отиват в Германия, а колегата от село окончателно замина за Англия.

Знаеш ли защо заминаха? Защото тук се подиграват с тях. И докато продължават да се подиграват с такива хора те ще заминават там, където можеш да си конкурентен с умения и знаеш, че имаш гоям шанс ако си добър, да си и успешен.

Иначе ще свършат като д-р Секулова, дано я прости Бог, дето цял живот усърдно и съвестно е бачкала за родината, не смееше два лева да вземе отгоре, винаги е мечтала за прости работи (да се облече хубаво, да си купи парфюм, да иде в Париж), но умря без да успее да ги осъществи,от рак, по гаден начин, без хората на които е помогнала изобщо да го забележат.

Общо взето най-несправедливото нещо на тоя свят ще е ако няма Бог, защото без него няма кой да награди такива хора поне в задгробния живот.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Йexдй]  
Автор Kossoman ()
Публикувано05.04.11 21:41



Първото предложение за работа на запад получих през 1985 г. за един завод на Филипс в Западна Германия. След него имаше още три. И да ме питаш що не съм заминал, няма да се напъвам да ти обяснявам. Тук в България преживях почти всичко, което можеш да си представиш и за нищо не съжалявам. Само поп не съм бил, ама напоследък идеята на Фам за пенсионните години все повече ме кара да се замисля и над тая възможност.





Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано05.04.11 22:35



Ето ти и добра новина от днес, по повод раждаемост и аборти:

Доц. Милко Сираков: Намалява броят на абортите по желание в България

05 април 2011 | Агенция "Фокус"

София. Данните за броя на абортите по желание в България отпреди няколко години бяха много по-тревожни. Днес бройката на абортите намалява, а броят на ражданията се увеличава. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” доц. Милко Сираков – началник на Трета гинекологична клиника по „Репродуктивна медицина” в болница „Майчин дом” – София. По думите му, общо взето се отчита една благоприятна тенденция. Доц. Сираков посочи, че преди 10 години ситуацията е била много тревожна и е имало много повече аборти, отколкото раждания в България. „Сега вече бройката на абортите е една трета от броя на ражданията. Нещата се обърнаха и дано тенденцията да продължи с нарастващи темпове”, добави гинекологът. Той обаче смята, че все още не може да се говори за бейби бум у нас.
Възрастовата група на най-активните в сексуално отношение жени – между 20 и 30-годишна възраст преобладава при статистиката за броя на абортите по желание. „Това са жени, от една страна, в най-активната сексуална възраст, а от друга страна, все още са социално незрели и нереализирали се, така че не са готови да имат деца. Може би това е основната причина за прекъсване на бременността – че все още не смеят да имат дете”, коментира доц. Сираков. Според него, липсата на финансови средства не е значителен фактор за взимането на решение една бременност да се прекъсне.




Ами ако, да речем, стане чудо и раждаемостта (на етническите българи) рязко тръгне нагоре, какво ти гарантира, че това ще вдигне стандарта ти на живот? На мен лично нищо. Хубава страна, само да ги нямаше хората...



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Kossoman]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано05.04.11 23:49



Стига си се хвалил!

Като са ти наред нещата тук - защо да не останеш?! Обаче на повечето хора не са им наред, не могат да си сбъднат мечтите и не са щастливи. И наистина не са винавни те - нито са некадърни, нито са грозни, нито мързеливи. Там, където отиват ги ценят. Тук - не.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Йexдй]  
Автор simha (пчеличката)
Публикувано05.04.11 23:54



Който може, нека се спасява, защото тук живот и хора нормални вече нЕма.
Тъжно, но е така.
Самите ни приказки тук го доказват.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: simha]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано06.04.11 00:13



няма такова нещо. страшно се кефя на повечето хора около мен и ги намирам за съвсем нормални, даже им се възхищавам. и когато някой от тях си тръгва го чуствам като личен провал.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор bad girl Jo ()
Публикувано06.04.11 00:14



bad girl Jo е с временен бан за нарушение на т. 5 от правилата на клуба.

Редактирано от нaблюдaтeл на 06.04.11 13:30.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: bad girl Jo]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано06.04.11 00:27



това от опит ли? щото моите впечателния са по-различни.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Kossoman]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано06.04.11 00:35



Прав си, ама ни се ергенува



Капището в Рупите да се разруши


Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Йexдй]  
Автор bad girl Jo ()
Публикувано06.04.11 00:40



ами тъпо си е.





Тема Re: Преброяване 2011нови [re: bad girl Jo]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано06.04.11 00:47



ами не е. зависи как си го направиш.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Йexдй]  
Автор bad girl Jo ()
Публикувано06.04.11 01:04



за теб не е тъпо, за мен е тъпо, какво има да се спори тук.





Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Йexдй]  
Автор Kossoman ()
Публикувано06.04.11 08:59



Ти как мислиш, че откакто съм се родил нещата са ми наред, цъфтят и връзват? Млади докторе, в живота на всеки човек има превратности. Аз не се сещам за някой от познатите ми, който никога да не е казвал, че му е писнало и иска да замине на някъде. И аз съм имал такива моменти. Не се хваля, че съм ги преодолял, защото никой не знае какво ще стане утре. Единственото, с което мога да се хваля е, че аз имам право да говоря свободно по демографските проблеми, за разлика от повечето, които пишат тук. Ти имаш всички шансове да те приема за равностоен събеседник по тази тема - все още не си забегнал зад граница, остава да почерпиш за второ дете и вече си член на моя клуб.





Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор lezig (réaliste)
Публикувано06.04.11 09:04



Простанлъръ илири, душманлъръ гиллири.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: bad girl Jo]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано06.04.11 09:19



За слепия киното и театърът са тъпо нещо.

Вярата в Христос лекува слепотата.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: lezig]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано06.04.11 09:23



вече учиш турски, а?



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Kossoman]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано06.04.11 09:30



няма нужда да си цъфнал и вързал, за да си щастлив. обаче липсата на перспективи, измамите, безредието и беззаконието пречат даже на щастието на хора, дето живеят добре.

например повеето хора са наясно, че България е бедна, но изведнъж се оказа, че с пари откраднати от България разни хора купувт яхти за милиони и ходят всяка година в Дубай - значи пари има, но се крадат. това вече е друго. хората могат да живеят бедно, обаче не щат да ги крадат и лъжат.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Йexдй]  
Автор Kossoman ()
Публикувано06.04.11 09:35



Измамите, безредието и беззаконието са наше общо дело и не си струва да се жалваме от тях. Ще ги има, докато има обществена търпимост. Особено по отношение на безредието нашата нация е абсолютен гросмайстор.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Kossoman]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано06.04.11 09:52



няма такова нещо като общо дело.

нито има търпимост - има страх. общо взето хората търпят, защото се чустват слаби. и обикновено наистина са такива.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Йexдй]  
Автор Kossoman ()
Публикувано06.04.11 09:59



Интересно що сърбите не се чувстват слаби? Да не питам за германците, щото е риторично...



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Kossoman]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано06.04.11 10:02



да, защо?

примерно семейството българи на село с дядо астматик и дете с епилепсия не смеят да протестират против тоновете говежда тор в двора на съседа, които вонят нетърпимо, понеже съседа ще ги набие. а като ги набие никой нищо няма да му направи. това достатъчна причина ли е?



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Йexдй]  
Автор Kossoman ()
Публикувано06.04.11 10:16



Нация, състояща се от дедовци-астматици и деца-епилептици бездруго е обречена. Нема смисъл да я мислим и да я окайваме.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Йexдй]  
Автор lezig (réaliste)
Публикувано06.04.11 10:39



Aми с резултатите от това преброяване на какво ти мирише? Вазелин и турски имена



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Kossoman]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано06.04.11 11:03



ок, за загиващите и циганизиращи се села говорехме вече.

по улиците на просперираща варна никой не смее да се репчи на всевластните джипове, на бентлитата също, за които правилата на движение не важат. и не, че ако ме удари джип, понеже ми е отнел предимство, каското и гражданската му няма да ми покрият щетите, доже може и на печалба да съм, ами после поне месец ще съм без работа, докато намеря нова кола, което е неприятна загуба. плюс, че шофьора на джипа може да ми счупи главата и пак никой нищо няма да му направи. а даже да му направи - аз пак ще съм със счупена глава.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Йexдй]  
Автор Kossoman ()
Публикувано06.04.11 11:48



ОК, имаш правото да живееш по тоя начин и да си мрънкаш до пенсия. Изборът си е твой.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано06.04.11 12:01



Така де, слепите чуват, куците виждат...

Общо взето така лекува вярата.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 06.04.11 12:01.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Roxy (amorous)
Публикувано06.04.11 12:07



В краткосрочен план - не, само в дългосрочен: евентуално повече (квалифицирани) работещи - ако нашето и около нашето поколение, които ги раждат/ме, ги възпитат/ме така, че да се изучат и работят добре, което създава повече БВП, повече приходи за стопанските субекти и държавата, повече внесени данъци и осигуровки, повече средства за здравни грижи и пенсии за нас (работещите сега издържат работилите преди в системата на ДОО) и по-добър живот за нашите внуци, защото всяко поколение стъпва на създаденото от предишните, за да създава на свой ред. Дали те ще са "на раменете на гиганти" зависи от настоящето...



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: BlackWolf]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано06.04.11 12:21



Там е работата, Вълчо, че знаем какво говорим, и не е като да рецитираме.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано06.04.11 13:17



Тъй де, аз излекуван от Исус още не съм виждал и ще ми бъде изключително любопитно да видя такова чудо на природата...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Kossoman]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано06.04.11 14:16



не е там бедата. аз не мрънкам.

и тия дето заминават също не мрънкат - просто си тръгват. теглят една майна на местните феодали-изедници и лакеите им и отиват да работят там, където феодалите поне не са изедници. отиват си качествените хора. това е проблема.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор нaблюдaтeлМодератор ()
Публикувано06.04.11 20:44



Сещам се за есето на Георги Марков "

" от далечната 1972 г. По-добре май е трудно да се каже.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: нaблюдaтeл]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано06.04.11 20:49



30 години...
2 милиона по-малко...
Изчезваме.

Добре, че е фейсбукът, та поне да не се загубим!



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: *abi*]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано06.04.11 21:15



В 1400 г. със сигурност е било по-зле.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: нaблюдaтeл]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано06.04.11 22:50



не пей ми се, не смей ми се...
Ботев

но иначе е плашещо що за прозорливост е показана. дано го опровергаем.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Roxy]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано06.04.11 23:28



Аз неслучайно уточних в скоби - етнически българи (т.е. намаляването на етническите българи далеч не е някакъв трагичен социално-икономически проблем). Това, което ти съвсем коректно, макар и хипотетично, уточняваш, важи в същата сила и ако пенсионните и данъчните вноски се плащат от турци, македонци, украинци, американци, англичани, германци, виетнамци и филипинци, примерно...



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Roxy (amorous)
Публикувано07.04.11 00:16



Пропуснала съм уточнението. Страната ни трябва да има повече граждани, не (временни) ползватели, гласуващи "с краката си" (да не се бърка с "като с краката си", макар и второто да е вярно), независимо от произхода им :)



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Roxy]  
Автор lezig (réaliste)
Публикувано07.04.11 12:15



" О, неразумни и юроде, поради что се срамиш да се наречеш болгарин?".
Бих те посъветвал да медитираш усилено върху тази мисъл на св. Паисий Хилендарски, но осъзнавам, че за теб това е непосилна задача. Същото се отнася и за Абсент.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: lezig]  
Автор Roxy (amorous)
Публикувано07.04.11 15:24



Не ме е срам да се нарека така, живея, работя и оставам тук. Какво друго е нужно?





Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Roxy]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано07.04.11 16:14



Дето вика Косоман - 3 деца.

Стига си миткосвала насам-натам, хващай си мъж и ги подкарвай!



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Йexдй]  
Автор Roxy (amorous)
Публикувано07.04.11 16:30



Добре, де, с едно си по-напред, поучавай ме...





Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Йexдй]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано07.04.11 16:34



Стига си миткосвала насам-натам, хващай си мъж и ги подкарвай!

Толкова съм одефектена, че прочетох:
Стига си миткосвала насам-натам, хващай си мъж и ги продавай!


Леле....



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: *abi*]  
Автор Kossoman ()
Публикувано07.04.11 17:19



Така е като контактуваш с гърци и четеш дебели еврейски книги, почва само алъш-вериш да ти се привижда.





Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Kossoman]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано07.04.11 18:19



Зарежи...



Редактирано от *abi* на 07.04.11 18:20.



Тема Re: Хъм,нови [re: *abi*]  
Автор Roxy (amorous)
Публикувано08.04.11 22:01



всеки с фиксациите си... Май обърка клуба.



Тема Re: Хъм,нови [re: Roxy]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано08.04.11 22:10



аха


кошмар



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано10.04.11 21:36



а трябва ли да се мотивират хората да остават в БГ? в смисъл това важно и духовно ли е? не са ли най-важните дилеми в живота еднакви навсякъде? останалото не е ли подробност?

освен това дали можем да локализираме този стих като за твоята тема? - 1 Кор. 7:21, аз мисля, че можем.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор JoroH (ВРИД)
Публикувано10.04.11 22:32







Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано11.04.11 00:49



Важно е. А "чисто духовното" не е духовно.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано11.04.11 10:39



България е превъзходна страна. Изглежда, че има някаква пелена на очите на хората за да не забелязват това. Искам и другите да видят поне това, което аз виждам.
А ако искат, и в Занзибар да ходят да живеят.

Не ми се живее в Дания, например - денивелация на страната 173м, еднообразен ландшафт, само като врътна велосипеда и стигам на другия край. Педерасите се женят. Сигурно животът е поспалив и еднообразен - моля, някой да ме опровергае, ако знае нещо.

Не виждам 1Кор.7:21 да има каквото и да е общо с темата. Ако не си объркал номера на стиха, пусни малко разяснение.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано11.04.11 11:46



Невероятно прав си и примерът ти е много точен. Съвсем скоро имах нова възможност да пообщувам с датчани и наистина там не е за нас.
Въпреки неуредиците ни и факта, че много българи са некоректни в работата, все пак предпочитам да общувам с българи, а не с датчани. Нищо, че онези са коректни и страната им е изрядна.

Отделно от това - да, България е прекрасна сама по себе си. Разбира се, правим всичко възможно да я съсипем.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор loverrock ()
Публикувано11.04.11 12:14



И тук ще се женят, след десет години!



domino dancing

Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Глишeв]  
Автор ann* ()
Публикувано11.04.11 12:15



"Разбира се, правим всичко възможно да я съсипем."

Направо на кочина сме я направили ...

Не знам ... аз си признавам, че не ми се живее в България. Заминава ми се нанякъде и то за много време. :) Ама засега не виждам възможности.

Макар че мен ме влече някъде на по-топло и по-слънчево ... и на зелено. И тук трябва да припозная някоя азиатска или южноамериканска страна, а пък те обичайно не са много по-подредени от нашата. ;)

Редактирано от ann* на 11.04.11 12:18.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: loverrock]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано11.04.11 12:35



До много по-малко ще сме очистили България и от педераслъка. Да си ходи там, откъдето е дошъл!



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор loverrock ()
Публикувано11.04.11 12:36




Живееш в измислен свят, лошо няма.
domino dancing

Редактирано от loverrock на 11.04.11 12:37.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: ann*]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано11.04.11 14:49



'Хорошо там, где нас нет', са казали братушките. България е ОК откъм природа, но правителствата не струват. А за свиненето сме си виновни само ние.


Много ми допадат останалите балкански страни, че дори и Турция. Тук си е кочинка, ама нали е родна.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор ann* ()
Публикувано11.04.11 14:55





Абе всъщност прав си ... където и да идем ще сме си все същите. И за свиненето си прав. България наистина е хубава иначе ... и с хубав климат.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: ann*]  
Автор lvoBG (избран)
Публикувано11.04.11 19:10



"Макар че мен ме влече някъде на по-топло и по-слънчево ... и на зелено"

Значи столицата на Тексас ще ти пастне перфектно



Редактирано от lvoBG на 11.04.11 19:12.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано11.04.11 23:15



ти ме познаваш. знаеш, че споделям възторга ти от родината ни и донякъде патриотизма ти.

но не знаех, че говорим за физико-географски особености. ако е така - защо Дания? защо за сравнение Германия? или Франция? или Италия? те по-грозни ли са от нашата татковина? или вярваме, че верно е "земен рай". може би трябва да попътуваш :) Бог не е спал като е създавал света извън шагреновата кожа.

мислех, че говорим за отношения, среда за възпитание, възможности за разгръщане на потенциала, който Бог е заложил в нас, възможности за създаване на възможности, за чувство на сигурност, на посока, да, на коректност в личните и бизнес отношенията, за вяра също, нима без нея горните са възможни?, за възпитание, за такт у хората, за малко повече класа във вкусовете, за презрение към пошлото, за изкуство и литература в зашеметяващи размери и навсякъде, за цяла палитра от вкусове и усещания, които не са по-велики от нашите си, просто не са по-лоши, а в различието си ни учат да сме по-скромни и че Витоша не е най-висока, нито Искъра най-дълбок.

аз лично години наред наблюдавах френските татковци. да, татковците. гледах, наблюдавах внимателно, докато един ден ми светна. аз съм нищо. или поне бях ;) българинът не може да стъпи на малкия пръст на тихия, възпитан, ерудиран, предан и посветен татко. в абсолютно всяка категория ни бият. ето и това човек вижда като "излезе навън" - нали ме следиш? не е само заплатата, не. опитът, наблюденията, преоценките - тях никога, никога няма да ги имаш в БГ така както можеш да ги имаш навън. просто защото една картинка струва колкото хиляди думи. човек трябва да види и тогава да реши.

аз преди да замина много пътувах и гледах. едва по-късно и въпреки образованието ми разбрах колко съм бай ганьо. лошо няма и страната ни е хубава... но тази тема е безмислена. човек не е повече човек и по-щастлив или по-праведен или каквото и да е по- понеже живее някъде си и не живее другаде. това е напълно погрешна перспектива. човек е човек, когато е в Духа.

а иначе ти знаеш моето мнение - цялата земя е на Господ, но Той е избрал само едно място, в което да настани името си. само едно географско място Той лично посети и е обещал точно там да се върне лично. двама брокери обаче (данаил и захария) ми казаха да не си купувам там апартамент... ;)



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано12.04.11 01:39



Има два краля с еднакъв епитет: Карл Велики (742-814) и Симеон Велики (864-927). Има повече от век между тях. Те донасят неизменна слава за своите държави.

Говорейки за времето до 10 век не може да се направи голяма разлика между Изтока и Запада, както е в наши дни.

Мисията на двата свята е различна. След Карл Велики единствената външна заплаха за Западния свят, а именно - сарацинското нашествие през Пиринеите, е спряна, и оттогава насам конфликтите в Западния свят са единствено между самите държави от Западния свят, които следват долу-горе едни и същи нива на развитие.

Източният (Православен) свят има задачата да се преборва със всякаква сган, която идва от изток - монголи, араби, селджуци, османлии и т.н.. Освен конфликтите между самите държави. Окончателното оттърсване от такива врагове в известен смисъл и до днес не е постигнато, но да речем, че една главна финална крачка е направена преди 100 години ...

Така че, това предимство на Западния свят произтича чисто исторически и географски, и определено не поради това, че католицизмът и протестанството качествено превъзхождат православието.

Живеенето за по-дълго време в една много по-благоприятна и спокойна среда ражда всички тези добродетели (гр. "арете" - черта на превъзходство), които ми изброяваш. Така както, кандидатките за нова съпруга на цар Асуир, след 12 месечното пребиваване във фитнес, масаж и ароматерапия (Естир 2:12), стават вече нещо отчетливо по-различно от другите момичета около тях.

Когато българският народ поема своя нов път след 1878 той стои далече от Западните страни по отношение на образованост и обществена естетика.

Но неговият морал в никакъв случай не е по-нисък. Хората са прости, но естествени, и красиви в своята естественост. Отворени към света и ентусиазирани. По-богатите хора пращат децата си да учат на запад и рядко някой син остава там. Образованите младежи се връщат в родината си.

Виж спомените на Иречек, както и две известни книги от френски автори "От София до Чаталджа" - Рьоне Пюо" и по-късната "Войната се завръща" Анри Пози. Там авторите споделят такива наблюдения върху българския народ.

Естествено, един военен конфликт вади мрачните неща от човешката душа, и вековното предимство и напредничавост бързо се разтопяват:



И именно тези Западни страни победителки в Първата световна война, показват поведение да не показвам на кои домашни животни.

България е унизена и разорена, а след Втората Световна война е оставена от същите тези цивилизовани страни в ръцете на друга разорена страна, но с голяма военна мощ, космополитни амбиции и богоомразна идеология.

Добре е да се наблюдават добрите татковци и да попиваме от техния дух. Но какви са ги вършили техните татковци и татковците на техните татковци?



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано12.04.11 11:09



Много добре казано.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: lvoBG]  
Автор ann* ()
Публикувано12.04.11 12:11



Мислиш ли? То в щатите не е ли спокоен живота всъщност в малките градове, а не в големите ...?



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: ann*]  
Автор lvoBG (избран)
Публикувано12.04.11 19:13



Остин все още се води за не-голям град. За разлика от Европа, щатите си избират за столици по-малки градчета. Мъдро решение според мен - все пак не искаш нерваци да ти правят законите





Тема Re: Преброяване 2011нови [re: lvoBG]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано12.04.11 20:58



Това при тях е възможно, при нас - не :) Тук първо възниква столицата и после другите градове наоколо, а тя все ги изпреварва.
В Америка пък първо възникват градовете и после се формира щатът/територията и си избира столица. Резултатът е, че техните столици са по-спокойни.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано12.04.11 22:38



тия неща са твърде високи за мен. оставям ги на Бога. вярвам, че не случайно БГ е била унизена. нима не е писано, че Той "умножава народите, и погубва ги, разширява народите, и стеснява ги." - защо е погубил (почти) БГ по твоята схема? нали вярваш в провидението? защо ни е стеснил, след като ни е бил разширил? защо е буквално размазал и унищожил православието в цялото източно средиземноморие - някак не става да вярваме, че Вавилонците са си получили заслуженото, и филистимците, и ханаанците, че и евреите, но дойде ли до нашата цивилизация престават да действат същите механизми на Божия разплата, въздаяние и съд. та - защо в крайна сметка от Карл Велики се стига до ЕС, а от Симеон и Юстиниан се стига до... това, което познаваме днес. защо ислямът се оказва достатъчно силен да размаже православието, но не и Запада? само по географски причини ли? нека са само географски, нима в тях няма пак достатъчно провидение? защо не се пръкна ислям в скандинавието и оттам географски да разпердушини Запада, а по-моралният Изток да беше станал и останал фар на цивилизацията. защо не е станало така, а иначе? ако някой твърди, че е било само изпитание как ще обясни деградацията на източно-православните народи или откровеното има ислямизиране и затриване в цяла северна африка и близкия изток? това изпитание ли е? не е ли директна асимилация и изчезване както е станало с Египет, Вавилон, старата Персия... не е ли това съд?

аз говорех не за тия велики и високи неща, а за себе си, за нас си, за избора, който всеки човек прави в ежедневието си и как той се обуславя от едната връзка с Възкръсналия, а не от цивилизационно-културни принадлежности и други географски условности...

да допълня само по темата за колко ни е прекрасна родината. прекрасна е, но как да разбираме тези думи от Езекиил 38?
10 Така казва Господ Иеова: В оня ден ще дойдат мисли в ума ти, и ще скроиш лоши намерения, като речеш:
11 Ще вляза в земята на неукрепени села! ще отида при ония, които са в спокойствие и живеят безгрижно, всички които живеят в неукрепени места, без лостове и порти,
12 за да ги обереш и да вземеш корист, за да обърнеш ръката си против запустели места сега населени, и против събраните изсред народите люде, които са придобили добитък и имот и живеят в най-отбраната страна на света.

Редактирано от cave на 12.04.11 22:47.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано12.04.11 22:44



Хубаво казани неща.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Глишeв]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано12.04.11 22:53



Почваш да ми приличаш на ония равин, при когото дошли двама човека да се съдят.

Изслушал единия и казал - абе прав си.
Изслушал другия и казал - абе и ти си прав.
Дошла жена му и казала: не може и единия и другия да е прав.
Абе и ти си права.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Глишeв]  
Автор lvoBG (избран)
Публикувано12.04.11 22:59



Дали пък емигрирането на българите няма да доведе до по-голямо спокойствие в българските градове (дългосрочно погледнато)?



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано12.04.11 23:47



Грешна парадигма: Имало едно Православие, и Бог бил недоволен от него. И само издигал и пращал наказатели белким да го разруши. И стеснил много народите с това вероизповедание и не ги вкарал в просперитета...
Но кой знае защо, то си продължава уверено да съществува наред с другите християнски вероизповедания и няма изглед скоро да се срине. А хората си имат своето щастие и, макар че засега могат да си позволят по-малко покупки от западните си съвременници, повече държат на семейството и удържат по-успешно напора на сексуалните революции и педерастията.

Правилна парадигма: Християнския Изток и Запад имат различна мисия. За Изтока са отредени повече страдания. Имперските държавни структури (Византия, Русия и по-малките ...) имат да поемат главния удар на демонията ( изразена във военна мощ) в процеса на разпространението на Христовото Благовестие по цялата земя. Само такава централизирана власт би успяла да удържи монголи, араби и турци, както и западните демонични флуктуации тип Наполеон, Хитлер.

А Западът трябва да е напредничъв и хуманен. Да развие индивидуализма до съвършенство. Да погледне на отделния човек като на цяла вселена.
Но - и да разбира Изтока, а не да се тупа в гърдите и да казва "ние сме цивилизацията".

Презрението на Запада към Изтока не е от вчера. Ще се разкаже за Карл Велики как спасил Европа откъм Пиринеите, но кой ще спомене за кан Тервел, който извършва аналогичното нещо откъм Босфора? "Творците на цивилизацията" никога няма да търсят Изтока с честно протегната десница, а напротив - само ще се търсят механизми как този изстрадал и доверчив християнски Изток да се дообере до шушка. Не напразно е изразът "По-добре турска чалма, отколкото папска тиара".
И в наши дни - когато германците нападат Франция през ПСВ само добрата воля на съюзника им Русия да нападне от Изток спасява Париж и цялата Франция. Има ли подобен акт (на отблагодаряване), когато финансирания от Германия руски комунизъм извежда Русия от войната и започва гражданска война? Нищо подобно - напротив, комунистите биват подпомагани в разрушителното им дело от вече победилите Англия и Франция.

И в крайна сметка не ми става ясно кой е грабителят от Езекиил 38:10-12 ?



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: lvoBG]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано13.04.11 00:00



Не. Циганите са по-шумни от нас.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано13.04.11 00:01



Просто казвам, че двама души на не баш еднакви мнения имат добре изказани мнения.

Апропо - и ти си прав



Капището в Рупите да се разруши


Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано13.04.11 00:50



мда. имам какво да отвърна, но ще се въздържа, защото вече казах, че тези неща са твърде големи за мен. не съм съгласен почти с нищо от това, което казваш, но за мен е безплодно да разсъждавам в тази посока.

така или иначе остава фактът, че Бог е "стеснил" Изтока. не виждам в Библията твоята гледна точка - там виждам Божието възмездие да работи с инструментите на войната и "стесняването" на наказаните. мисии, предназначения, ... не виждам. впрочем напомни ми менторския тон на водещия по БГ нац. ТВ на 1.1.2007 - "България се присъединява към ЕС - те са по-богати, а ние по-духовни" - това за мен е един пошъл, грозен, претенциозен и тъп виц. и какво според теб западняците са все педераси? практикуващите християни са повече на запад отколкото у нас. факт. и т.н. за абортите, за семействата, за отношенията в семействата - все изтокът е по-напред... е. нека е по-напред..

независимо кой е грабителят прави впечатление, че според Светия Дух "най-отбраната страна на света" не е България...

а първият ми цитат от 1 Кор разбирай така - роден си в оковите на притеснителни обстоятелства - радвай се - свободен си в Христа, но ако имаш възможност и да станеш свободен от тях - по-добре използвай случая...



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано13.04.11 01:37



Впрочем, скоро имах възможност да си дам сметка защо въпреки всичко предпочитам компанията на българи пред тази на северняци. Не, ние не сме по-духовни. По-естествени сме.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Глишeв]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано13.04.11 02:12



да. и аз онзи ден буквално разсъждавах върху простата истина, че простодушният е обаче простодушен и спрямо злото...

а западняците са всички лицемери щом не псуват, нали? ние сме по-естествени. според мен сърбите са още по-естествени от нас. що не емигрираш в братска сърбия за още повече естественост в отношенията?

да не би под естественост да разбираш първичност? двете се припокриват семантично в известни граници. това, което ги различава е опасното...

колко чужди езика говориш? с колко чужденци и от кои националности си говорил и колко си говорил, че да стигнеш до това "дадох си сметка"? колко сметка си си дал и с какви данни си боравил?

в нашата естественост има ли място за понятия като такт, вежливост, отстъпчивост, ненатрапчивост, сговорчивост, джентълменство (да си способен на жестове, не показно, а като част от характера) - има ли място в нашата "естественост" за тези неща или? за себе си знам отговора, иначе нямаше да заменя нашата "естественост" с горепосочените качества, които неизменно на естествения българин му изглеждат като притворство, лукавщина, прикритост някаква, пристореност, прекалена вежливост (е какво толкова са заповтаряли тенкю и мерси и бонжур? ми не я разбирам тая държава! - беше последната готина реплика по повод възпитаните обноски на тъпите западняци)...

ох, стига.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано13.04.11 10:32



Може би конфликтът ни произтича от това, че имаме задълбочено познание за различни култури.

Но така или иначе, има Изток и Запад в християнството.

Но не може да се отрече и гледната точка откъм двете страни:

На Запад казват: Ние сме правилните и добрите, ние сме цивилизацията. Ние сме прогресът. А на Изток имаме демагогия, тоталитаризъм, мързел (Хънтигтън).

За Изтока Западът е егоистичен и в прекаленото си благополучие котило за развратни форми. Със всевластна меркантилност.

Избрал съм позиция да не съдя, двата пътя представляват интерес за мене. И мисля, че е дошъл в момента да си протегнат ръка. Защото лекарството за недъзите на едното се съдържат в ръцете на другото.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор ann* ()
Публикувано13.04.11 10:58



"А хората си имат своето щастие и, макар че засега могат да си позволят по-малко покупки от западните си съвременници, повече държат на семейството и удържат по-успешно напора на сексуалните революции и педерастията."

Не знам доколко имат своето щастие ... Дано е така. Щастието зависи от много фактори и е въпрос предимно на лично самовъзприятие и отношение към околността. Както и на други дадености - като здраве, професионално удовлетворение и отношения с близки хора. Покупателната способност рядко е основен фактор за щастието ... Така че сигурно човек може да е щастлив и тук. :)

Но за второто мисля, че не си прав за съжаление. Не виждам при нас да са на по-ниско равнище напора на сексуалната революция и педерастията. Нито пък да сме по-морални ... Това хич не се забелязва. Даже ми се струва, че надминаваме запада в много отношения, по аморалност. По отношение на хомосексуализма може би сме малко назад все още да. Това все пак е добре ..., но докога ще е тъй.

Честно казано аз напоследък често си мисля, че сме прокълната страна ... (т.е. това което и кейв каза - че има причини да бъдем "стеснени"), но може би и твърде често си слагам "черните очила". Във всеки случай такова ми е усещането.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: lvoBG]  
Автор ann* ()
Публикувано13.04.11 11:00



Мъдро, да. Остин звучи добре, определено.





Тема Re: Преброяване 2011нови [re: ann*]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано13.04.11 12:01



За второто съм си прав за съжаление. Аморалността при нас ескалира след 1989 и е определено под западно влияние.

Защо в Русия няма чалга?

Защо няма и парад на хомосексуалисти - просто кметът на Москва казва "Това е сатанинско" и точка по въпроса.

Честно казано, в Гърция не е така. Ако педераслъка за Запада е мода, за Гърция е традиция.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано13.04.11 12:02



Хм, не, нямах предвид чак зверската простащина :)
Представи си добре възпитан датчанин и добре възпитан българин (все още има такива). Компанията на българина определено е по-приятна. Българинът се усмихва по-често, жестикулира, шегува се, разговорът с него е жив. Южняшки.
Датчанинът е точен, но сух. Скучен и даже ти се струва леко неучтив.

Инак говоря (български и) английски, френски и италиански, което ми е позволявало да си общувам с хора от Италия, Испания, Португалия, Франция, Сърбия, Гърция, Турция, Румъния, Русия, Полша, Словакия, Унгария, Австрия, Великобритания и Дания. Май изредих всички, с които съм си общувал и по работа, и за удоволствие досега. По-слабо ползвам по няколко фрази и от още няколко езика, колкото да не съм напълно бос.

Да, в нашата естественост (поне в тази на малцината оцелели възпитани българи, каквито все още има) има място за такт, вежливост, отстъпчивост и джентълменство. Разбира се, прав си, че повечето българи са ужасни. Но не всички.

Предпочитам да си общувам със свестни южняци отколкото със свестни северняци, мисля, че ме разбираш. Свестен българин, грък, турчин, сърбин, румънец, италианец, португалец или испанец - това е най-добрата компания на света. И най-интуитивно се разбирам с такива и по работа.

Но онези от северозападните краища, с всичките им добри качества, ме изнервят. Скандинавци, немци и британци... бррр.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано13.04.11 12:04



Е, тук вече и ти си прав


Така си е, има неща, в които човек не може да не бъде западопоклонник (признавам, че и аз съм донякъде такъв). Но има и такива, в които милата родна картинка си остава незаменима.
Така си е, западнякът би могъл да се поотпусне по наш пример, а ние - да се постегнем по негов.

Капището в Рупите да се разруши


Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Глишeв]  
Автор Kossoman ()
Публикувано13.04.11 12:08



И ще стане като в оная приказка - елате да си го узмете шопо...



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор ann* ()
Публикувано13.04.11 12:18



Чалга може да няма, но съм останала с впечатлението, че руските сайтове са пълни с порнография ...

За гей парадите - ок, прав си.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: ann*]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано13.04.11 12:22



Така го казваш, все едно - всеки руски сайт, порнографски.

Нямам статистика за руските сайтове колко са порнографски и какъв процент от цялото са. Както и за Германия, Франция и т.н..

Но ако някой знае нещо, моля да пише.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Kossoman]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано13.04.11 12:25



Е а дано не стане.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано13.04.11 12:26



То така или иначе май най-големият трафик в нета изобщо е порнографски. И в Русия, и навсякъде мнозинството са си тупани.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Глишeв]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано13.04.11 12:31



Аз си мисля, че е въпрос на светоглед. В нашата южна, балканска и средиземноморска действителност времето тече по друг начин. Подредбата на събитията е от значение до толкова, че всяка програма може коренно да се измени дори поради една следобдена сиеста или непоносимите летни жеги. На юг е по-светло, слънчевите дни прогресивно се увеличават, денят сякаш не свършва...Опитът ни е различен във всеки смисъл - исторически или чисто практически. Ето защо повече си подхождаме на маса. Нашите южни проблеми не са техните северни проблеми. Световете ни, често, имат малко допирни точки. Културният ни опит е друг.

А Средиземноморието е страст! Влезе ли ти под кожата, няма спасение. Никой не се е излекувал от Левантата, до там, че много северняци заболели от този вирус, чакат с нетърпение пенсионните си години, за да й се отдадат ако е възможно изцяло. Испания е като магнит, а Северноафриканските брегове все още имат магията от 1001 нощ. И всичко това ни е далеч по-близко от мирогледа на викинга. По-адаптирани сме към този ритъм.

Не е въпрос на джентълменство, а на уют. Нищо не може да се сравни с китната южна Европа и Средиземноморските бегове, с неуредиците й, с хаотичността й. Искаме или не, ние сме част от тази среда с всичките й социални недостатъци.

Поне за мен важи с пълна сила, болестно състояние, което с мазохистична наслада оставям бавно да ме убива при всяко пътуване и при всяко преместване.

Редактирано от *abi* на 13.04.11 12:33.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: *abi*]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано13.04.11 13:01



Да, още по-засилено казано, си е така, както казваш. Не съм чак толкова чувствителен - на мен тукашната простотийка не ми пречи, когато е умерена, а когато е придружена с хубаво време и хубаво ядене, дори ми харесва. Когато стане прекалено страшна, просто се разкарвам. Закъснение от петнайсет минути не ме притеснява.

Впрочем, има хора, неподатливи към този начин на живот. Стриктни хора, които се изнервят страшно или (още по-лошо) преглъщат нервността си, но въпреки това си личи, че им е неуютно в хаоса. Това за мен е дребнаво, не крия. Коректността е нещо прекрасно, но надценената пунктуалност ми е досадна. В това отношение датчани, британци и всякакви такива ме отегчават, когато започнат да се превземат или да опъват белите си лица надолу, задето автобусът им бил закъснял с десет минути. Същевременно не могат да се научат, че учтивостта изисква да погледнеш човека в очите при наздравица, а не през цялото останало време на разговора. По дяволите, не се е свършил светът. Наистина сме различни.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: *abi*]  
Автор Roxy (amorous)
Публикувано13.04.11 13:42



Не убива, вдъхновява... Тези народи са кръстосвали на кораби и по суша древния свят като търговци, разбойници или воини, или са обработвали плодородни земи, а варварите, дошли в земите им са приели тяхната култура. Капитализмът частично се е зародил също на юг...





Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано13.04.11 17:05



"...имаме задълбочено познание за различни култури"

смяташ, че аз познавам Запада, а ти - Изтока? мислиш, че аз не познавам Изтока ли? че аз съм живял в Изтока. в детството ми именно Изтокът първи ми поднесе идеята за Бога под формата на аллаха. първата ми среща с религиозното мислене стана Изток. от тогава връзката ни не се е прекъснала, арабски, иврит... а в последно време и детайлно, доколкото ми позволява свободното време, изучаване на Двуречието. просто имам уникалната възможност да сравнявам Изтока и Запада в качеството си на чадо на Изтока със Западно възпитание, което освен това поназнайва малко и от езиците на двете културни сфери.

освен това съм християнин. т.е. преди всичко по-горе съм християнин - искам да кажа, че не искам мненията ми да са белязани от културната ми принадлежност или самоопределяне, а единствено от изначалните и вечни, надхвърлящи културата, в която са били Богооткровени и предадени нам истини. тези истини, записани в една оцветена културно източна книга едновременно осъждат запада, че се е откъснал от корените си и осъждат изтока, че западът все пак ги държи повече от самия него. парадоксът и падението на един свят, който отчаяно се нуждае от връщането на Месията, който ще прочисти всички култури и ще остави в тях само онова, което е градивно, дарявайки 1000 години на народите да се целят в подножието на трона му и нагледно показвайки как културите са ни били идоли, когато само БОГ е трябвало да е все во все в живота ни.

ти не съдиш. ок. аз пък може би съдя. къде е изтокът при земетресение, природно бедствие, катаклизъм? къде е православната църква при строежа на болници, сиропиталища, хосписи, кухни? колко са имотите на гръцката православна църква? а на българската? капсулирането им не прилича ли на това на други едни верващи от Изтока, облечени в чаршафи, които когато дават милостиня е само за техните братя по вяра и иронията е, че при бедствие пак омразните им евреи се притичат първи и на братята по вяра изпаднали в нужда (пример - наводненията в Пакистан, където пак първи отидоха израелските екипи и тези на ЕС)... да, Изтокът за мен вони, а педерастията, която мразиш там е латентна и скрита. и винаги е била.

и не, не вярвам, че ще си протегнат ръка. ето как отново опираме до есхатологията на вярващия. ако вярваме, че пришествието се предхожда от "скръб, небивала от началото на създанието" няма разумна причина да вярваме в някакво подобряване на човешките, междукултурни отношения в бъдеще. напротив - именно влошаването им, войните, за които говори Месия, ще е последното доказателство, че светът има нужда от радикална промяна. не, не вярвам, че ще си протегнат ръка. и не защото не искам да съм миротворец, а защото съдбата на този свят е решена, за нея най-точно прилягат тези думи на Исус "не трябва ли да се сбъдне все що е писано?"...



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Глишeв]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано13.04.11 17:22



аз мисля, че южните западни нации споделят усещането ти за скандинавците. това не ги прави обаче по-малко западни, при все че са южни.

не става дума, че няма възпитани българи, става дума, че фонът в една испания, франция, швейцария, холандия, белгия е по-възпитан от фона в БГ. за това става дума. а фонът е важен.

викаш разбираш се с южняците по работа. това ме навежда неудържимо към някои изводи... иначе се радвам за езиците ти.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: *abi*]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано13.04.11 17:32



в това отношение аз съм перфектният шизофреник - мога да съм лудо влюбен в една Сицилия и да й изневерявам страстно с тишината и реда на Норвегия... мога да се впиша идеално във врявата на марокански пазар и да се пазаря като бербер или да се разхождам ноншалантно по бреговете на северно море или по някой канал в Холандия и да се чувствам щастлив...

"защото Бог ни е дал изобилно всички неща, за да им се наслаждаваме" с благодарност.

благодаря на Бога за провидението му и за всички култури, благодаря му и че съм българин, но Бога ми, БГ е само една от многото страни. откак според писмото до ефесяните се присъединих към "израилевото гражданство" светът ми изглежда само като нивата, която Бог скоро ще ожъне, а не като щанд, на който избирам това или онова - нищо не избирам - взимам всичко! ("защото всичко е ваше")...



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано13.04.11 17:52



не става дума, че няма възпитани българи, става дума, че фонът в една испания, франция, швейцария, холандия, белгия е по-възпитан от фона в БГ. за това става дума. а фонът е важен.
Безспорно.

Всъщност аз изключвам в голяма степен в написаното от мен, България.
България не носи този груб финес (парадоксално определение), който е характерен за голяма част от другите южноевропейски народи.
Тук моделът е пошло-руски, който вече е крайно отдалечен от естествената природа на мястото.
Почеркът на бръснатата глава е взаимстван от руската мафия, поведението е арогантно и просташко до издигане в култ на противно нехигиенни навици, като завидното плюене по улиците. Женската естетика е често долнопробна.
Общественото поведение е надхвърлило и най-егоцентричните модели.

България пое по-най отвратителните за Европа "стандарти". Избра долнопробното, неестетичното, невъзпитаното и неграмотността. Успя успешно да се превърне в ад за жителите си, да изгони качествения човешки материал и да фетишизира дебелащината и недодялаността. И ще си понесе жестоките последствия от това.

Редактирано от *abi* на 13.04.11 18:28.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано13.04.11 18:10



Стоп, стоп, досега понятийно съм използвал Изток, като Източно християнство (Православие), а Запад - пак само като християнско съдържание.

И останах с впечатлението, че е приета тази конвенция, но ето - налага се изрично да конкретизирам. И така: Изток - Русия, България, Гърция и т.н.

Едно съдене, та още повече и претендиращо за безпристрастие, изисква дълга подготовка. Пък чак тогава, ако е рекъл Господ ...

За отношението на Православната Църква при бедствия и т.н. нямам конкретни данни. Такива ми липсват и за Католическата и за Протестантските.

Действително, по отношение на имотосъбиране и користоползуване Православната (като действаща по-отрано като явна организация и имаща повече време за издънки) води на Протестантската някъде с 5:2, но мачът е оспорван и още не е свършил.

Отношенията Палестина-Израел нямат съпричастност към темата ни.

Фукнята никога не протяга ръка. Но Господ се противи на фукливите. И винаги е добре сам да се смирява някой предварително (Яков 1:10-11), та да не се стигне Господ да смирява, че наболява много.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано14.04.11 01:46



С поздрави





Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано14.04.11 19:14



аз не разбрах - какви бяха изводите от дискусията, до които ти достигна :)

за мен емиграцията не е отричане достойнствата на БГ. просто някои достойнства на други ширини могат на някои хора да са по-полезни в някой период от живота им. нима не искаш доброто на българите, където и да са те? или искаш да са добре обезателно само в БГ. всички искаме. но не за всеки става или поне не винаги става във всяка част от живота им.

понятия като българщина имат изключително силна емоционална конотация в душите ни, с това сме закърмени, но ... какво де факто се крие зад тази лексика? защо собствено трябва да почитам българщината? какво е тя? каква част от модерния човек е тя? какво му носи? а на християнина, който се кланя на "лъва от юдовото племе"?

доколкото усетих по някакъв несъвсем ясно заявен начин ти преплиташе българската ни принадлежност с друга една - православната. преплетени ли са? какво да кажем за батбаяновите ни братя приели исляма? какво е станало с българщината там? или етногенезисът им се различава твърде много от процесите на средновековна Европа и от компонентите на тези процеси (византия, рим, реакция на турското робство, примерът на националните държави, станалият водещ славянски елемент)? въпросът остава - кой съм аз? какво съм аз? каква част от мен умря като бях съразпнат с Христа и заживях в близост с този, който през устата на Павел казва "направил е от една кръв всичките човеци"!? и каква част остава жива и ще остане с мен като част от Божия промисъл за мен да се родя в 20 век и да съм българин? майчиният ми език, който ври в костите ми и чрез който Духът се изразява пред околните ми през мен ме свързва със соковете на земята, в която съм роден - но всичко това е поезия за душата ми, белязана от възрожденски романтизъм, който любя, тача и милея, но.. това ли съм аз? какъв дял от тази идентичност е истина и Божий промисъл за мен и каква част е мит? каква част да предам на децата си? колко мога да жертвам на олтара на българщината и какво трябва свято да пазя да не жертвам на този олтар? какво обещание крие българщината, какъв е за нея "светият идеал", за който и Пенчо Славейков говори на 50-левовата ни банкнота? обединението на всички българи? а после що?

Езекиил 47:12
А край реката, по бреговете й от двете й страни, ще растат всякакви видове дървета за храна, чиито листа няма да вехнат, нито плодът им да оскъдее; всеки месец ще раждат нов плод, по причина, че водата, която ги пои, изтича из светилището; и плодът им ще бъде за храна, а листът им за изцеление.

Откровение 22:2
И от двете страни на реката имаше дърво на живот, което раждаше плод дванадесет пъти, като даваше плод всеки месец; и листата на дърветата бяха за изцеление на народите.


когато се върне Месия ще разкрие смисълът на Промисъла си и истинската стойност на всеки народ. ще ги отлъчи един от други като кози от овце и тогава, ако някой малък народ е имал голяма стойност в очите му ще бъде разширен и обратното. нищо чудно, подобно на спасените, в хилядолетното царство и народите да получат нови имена, според истинското им (не)достойнство.

ето как всичко, абсолютно всичко опира до есхатология и до пришествието на Месия - този хъб на цялата човешка история, когато всичко ще стане по нов начин ясно...



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор Каи (brunnen-G)
Публикувано15.04.11 04:14



Източният (Православен) свят има задачата да се преборва със всякаква сган, която идва от изток - монголи, араби, селджуци, османлии и т.н..

Изцяло погрешно назоваване на задачата. Идващата сган, на източно православна почва е трябвалко не да бъде унищожена физически, а да се срещне с Христос, т.е. да станат от сган - християни.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Каи]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано15.04.11 11:15



Да, така ще е, ако тези военни формирования нападат християнския свят с мотива да се доберат до благовестието Христово.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано15.04.11 12:07



Никой не отрича, че Бог може да говори на хора "иди, вдигни се отсред рода си и иди еди-къде си". Даже нашата вяра започва така. С Аврам (още не Авраам).

Но аз се чувствам тук свободен на max, и да отида някъде за мен ще е някакво заробване. Не си прав, като казваш, че тук в България имаме обективна робия, а на Запад - обективна свобода. Има много фактори за и против, и ако някой тук е свободен (защото свободата има много измерения), може да се окаже, че отивайки на Запад и правейки повече пари, да се обвърже в такова ежедневие, че да му остава много по-малко време от средностатистическия роб в Древен Рим. Имам такива приятели - например един много добър компютърен специалист, знае руски, китайски и английски. Изкарал е над 10 години в САЩ в софтуерна фирма, натрупал е пари, сега си е купил апартамент в София. Само спомена за тези 10 години го изкарва извън релси - не би повторил, ако времето се върнеше назад. И сега е с разклатено здраве, чудя се как да му помогна.

Не си ли си задавал въпроса, как една тоталитарна система в Русия (през цялото й съществуване - под различни форми, ражда великолепна литература (и други работи...)? Може ли литературата на благоденстващите Дания, Швеция, Норвегия, Швейцария и Холандия взети заедно, да й стъпи поне на малкия пръст. На пръв поглед от тия петте се сещам само за двама - Ханс Кристиян Андерсен и Роберт Ван Гулик.

Един циничен пример, но дано да бъда разбран правилно.
Наскоро направиха два филма по творчеството на Варлам Шаламов. (има ги в Замундата). Особено ме порази вторият, биографичният. Има следния момент. След окончателното си освобождаване, писателят се среща в Москва с известния Б. Л. Пастернак. Последният го съветва да прости, и така ще може да живее пълноценно остатъка от живота си. Следвайки вътрешния си призив, макар и на свобода, В.Шаламов отказва, и продължава да живее в "Колимския ад", за да износи литературното бреме, и да роди превъзходна и специфична ( :-( ) проза и поезия.

Така че, "отивам някъде", понеже Бог ме е призвал (както вярвам, че е при теб), и - "отивам някъде", защото просто там е по-кеф, са две различни неща.

А всичко това с България, и принадлежността й към Православния свят го изтъквам, за да оспорвам това "по-кеф". И "по-свободно".

Дискусията не ми донася нищо засега - нито поуки, нито изводи.

А есхатологията ми, както съм ти подчертавал, е превъзходна. Тя се състои в:
"Имай морал, сякак Исус се връща тази вечер, и планирай бъдещето като да не дочакаш Пришествието Му." Доколко ще се разбира истината за последните дни е предмет на лични откровения, а не на общо и неопровержимо тълкуване на Даниил и сие. Ако във фантазиите си за идването на Исус взема та го профанизирам, Бог ще ми го зачете за грях.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано15.04.11 12:13



Може би за различни хора различни неща са свобода. Тук съм свободен да бъда небрежен. Там бих бил свободен да бъда съвестен. Във всеки случай съм свободен да остана тук или да ида там, така че, слава Богу, и тук, и там сме все свободни.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано15.04.11 13:53



последните ти думи са мааалко по-различни от начално зададената тема, в която общо взето се притесняваш, че българите намаляват в БГ и как да се мотивират да не емигрират. сега просто казваш, че в чужбина може и да е зле, което е труизъм. както и че в БГ може да е добре.

сравненията на литературата на Русия с тази на други държави е сравнение между различни неща. интересно има ли много датчани, които се прехласват пред Гогол? не? да? ако ли не - това означава ли нещо за датчаните? а име ли много южно корейци запленени от руската литература? не? да? ако ли не, значи ли това нещо за южнокорейците? а японците? а китайците? защо давам тях за пример? ами защото не винаги може обективно да сравниш различни култури. например - познаваш ли много световно известни китайски автори? да? не? не познаваш? значи китайските автори нищо не струват. познаваш и обичаш обаче руски автори? значи те са велики. обективно ли е това?

варлам шаламов е велик, не защото ГУЛАГ му е дал възможността да бъде. наистина примерът ти е дълбоко циничен и няма как да те "разбера правилно" в този контекст.

не е важно ти каква есхатология "си си изработил", а каква са имали апостолите. или смяташ не може обективно да се разбере? като те слушам излиза, че Христос напразно е препращал настойчиво към Данаил - той не може да бъде правилно разбран. сякаш обаче Месия е имал друго схващане, когато казва "който чете нека разбира". от есхатологията зависи виждането ни за бъдещето на народите и изцелението им единствено от Месия в неговото царство.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Глишeв]  
Автор loverrock ()
Публикувано15.04.11 14:20



Точно!

domino dancing


Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано15.04.11 14:47



Духовността не е причина за емиграцията на българите през последните 20 години. Както и да го въртим - причините са икономически. Признавам, че аз винаги съм се чувствала по-привлечена от западна Европа, отколкото от Турция или Гърция. И поживях там достатъчно, за да съм наясно къде предпочитам да умра. Но това си е чисто емоционална реакция, без да имам обяснение за нея.

Мисля, че бих поздравила всеки, който реши да остане някъде, където се чувства на мястото си - въпреки, че много хора ужасно ми липсват, и бих предпочела да са тук. Така че не виждам нищо лошо, че проповедникът е приел позитивно решението на компютърния специалист - още повече, че никой не знае действително какво го чака навън.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано15.04.11 15:32



Даа, разводних темата, признавам си. Все пак, при добро желание, примерът ми за Варлам Шаламов може да бъде разбран. Особено като се има предвид разликата в разбиране на страданието при Православието и Протестантството.

Да, важно е каква есхатология са имали апостолите. Но за нас вярвам, че Бог така е оставил нещата: есхатологията да не е предмет на правилна сглобка оттук-оттам на пасажи от Св.Писание (тогава отдаааавна всички щяха да са на едно мнение), а на лично откровение, което да осветлява нещата в Данаил, Откровение и т.н.

По едно време много ги четях разни разбирачи на последното време, но вече ми се е изчерпало търпението. А работата, определено не е проста. За християнина е важно ежедневието а не бъдещето. Моментът "сега" е в който изпълняваме Божията воля, стоим в безразличие, или просто - съгрешаваме.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано15.04.11 15:35



А това е баш вярно!

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Kaлoмaин]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано15.04.11 15:35



Да, това изтъквам - дали напускаме България, в търсене на нашето призвание и Божия воля, или просто в търсене на някакъв вид среда на баница?

А смешното с проповедника беше, че като каза нещо много сериозно, точно за една седмица забрави какви ги е говорил.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано15.04.11 15:38



Може би не е забравил - просто е уважил решението на младия човек и го е подкрепил. Всеки решава за себе си - каквото и да е казал проповедникът, той няма право да взема решенията вместо другите. А според мен няма право и да ги критикува или разубеждава. Да не говорим, че и той е човек и може да си смени мнението.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано15.04.11 17:10



тук вече с ръка на сърцето мога да кажа, че с нищо не съм съгласен. "важно е каква есхатология са имали апостолите... НО за нас вярвам..." и т.н. ноуей... тук ме губиш. единственото, което мога да вярвам пък аз за нас, че апостолите са добрия пример, отклониш ли се от това хаста ла виста бейби... всичко е възможно и нямаш еталон. "а нас Бог постави най-последни за пример на ангели и на човеци"...

виж там колко глави общо в Библията се занимават с "Господния ден" пряко или косвено и после, ако можеш подмина тонажната статистика, подминавай я, ако не... коригирай мерника.

може би само за едно нещо съм съгласен - за това, че е нужно откровение на човек, за да се занимава с есхатология. аз мога да кажа, че есхатологията ме спаси в много повече от един смисъл. но аз не съм важен. защото аз не съм апостол. на мен всеки може да ми каже - "ами хубаво се занимаваш с 'тея неща', и хубаво че са ти полезни, ама на мен са ми безинтересни и ненужни, за мен е важно настоящето". на мен - да. на апостол павел, на исус, на пророците - не. никой християнин не може да им каже - не, това не е за мен.

има една основна причина за това есхатологията да е или идол или да се скита немила-недрага по църквите - всички мислят, че става дума за времева рамка на последните събития. ами съвсем не.

банално и безинтересно е в един момент разискването за последователността от събития в края. с известни колебания те са ясни. това, което винаги, абсолютно винаги, е било по-интересно е не КАКВО казва Бог, а ЗАЩО го казва. не съм сигурен, че мога достатъчно да подчертая това, но който е "стоял в съвета на Господа" ще усети какво имам предвид.

бъди здрав



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано15.04.11 17:14



Да, това изтъквам - дали напускаме България, в търсене на нашето призвание и Божия воля, или просто в търсене на някакъв вид среда на баница?

По каквито и причини да я напускаме, то без Божията воля нищо не става.
Казвам го от опит и от много детайлно проучване на подробностите в събитията.
Както и да съм извъртала и намествала нещата, без намеса свисше нищо не се е получавало. А и там където много съм настоявала за нещо, не се е давало, не се е развивало, накрая сякаш е случва, но вече за урок - "това не беше за теб, ето ти го, сега си го понеси със всичките му последствия и разочарования".
Много е странно

, но пък укрепва вярата и то как!



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано15.04.11 17:24



банално и безинтересно е в един момент разискването за последователността от събития в края. с известни колебания те са ясни. това, което винаги, абсолютно винаги, е било по-интересно е не КАКВО казва Бог, а ЗАЩО го казва. не съм сигурен, че мога достатъчно да подчертая това, но който е "стоял в съвета на Господа" ще усети какво имам предвид.


Мисля, че това е идеален повод за нова тема.
Ако намериш време, ще се радвам да прочета изложение по този въпрос.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: *abi*]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано15.04.11 17:42



Точно. Никога не съм се стремила да пътувам, нито да живея в чужбина. И когато се случва обикновено е някак между другото.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Kaлoмaин]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано15.04.11 18:01



Духовността не е причина за емиграцията на българите през последните 20 години.
При мен обаче точно духовността е основната причина да не съм в състояние да издържа и две години тук.

А за много от българите смятам, че именно липсата на духовност е причина да си се връщат тук, понеже са в състояние да оцелеят само в такава среда. Другата е прекалено "финна" и не се вместват в нея.

Освен това подредеността на нещата и чистата мисъл се оказват изключителен проблем за народ, превърнал в свой начин на живот дребните измами и готованството. Може би за това все пак виреят по-добре на юг. Южните държави, дори и далеч "по-европейски" в известна степен отварят такива вратички. Не случайно корумпираната Гърция бе (и е) сред най-предпочитаните дестинации - нелегална работа, без осигуровки, възможности за делаверки и т.н.

Задай си въпроса, защо българина се насочва често натам, а не към по стриктната западна система, която не позволява И на жителите си да нарушават законите и да наемат куцо и сакато за без пари. Българите обаче съвсем съпричастни към собствената ни и чуждата корупция тръгват и стават съучастници в нея, както са съучастници и тук. Това също е въпрос и на духовност. Изгубиха се цели двадесет години, в които българинът ако имаше дух и ум, щеше да е извоювал далеч по-привилегировани позиции за себе си в собствената си държава, а не да гастербайтства по чукарите в унисон и с чуждото беззаконие.

Но всеки народ заслужава съдбата си, а този е пред изчезване. Не показва никаква устойчивост. Все повече и повече започва да се отждествява с външни парадигми, губейки националността си (вече се питам имало ли е изобщо такава и до колко "негова" е била тя). Внедрява чуждици в езика си, търси друга индентичност и отчаяно се опитва да подражава на несвойствени му модели. Защото не може да изгради свой здрав пример и подкрепи и малкото му останала традиция с достойнство, такова, че да не страда от болен, изкривен национализъм.

А за болният национализъм в държавите може да се пише с часове.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Kaлoмaин]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано15.04.11 18:03



Последният мохикан си ти.





Тема Re: Преброяване 2011нови [re: *abi*]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано15.04.11 18:16



ами колкото мога. моето участие в клуба ни е като посещенията на халеевата комета. аз съм страстен във всичко, което върша и като изгубя хъс и интерес към нещо се връщам към него едва, когато отново се породи желание. не мога да поема ангажимент, че детайлно ще разглеждам всичко. може би мога само да свидетелствам за някои мои убеждения, без да убеждавам, който иска може сам да се трепе с пророчествата, защото си е трепене за всеки, който не намира в тях животоспасяваща и душепреобразителна истина.

есхатологията е също толкова еврейска провокативна тайна като самата еврейска провокативна тайна за Месия, за линейност на времето, за свършек, коронован с Милениум и вечен съд...

есхатологията е червената нишка на отковението от Битие до Откровение. ЗАЩО е нужен свършек, ЗАЩО е нужен Милениум, ЗАЩО е нужна голяма скръб, ЗАЩО антихрист, ЗАЩО Израел е закоравен провиденчески, ЗАЩО е възстановен провиденчески в държавни граници, за да бъде за последен път жестоко унизен и спасен в пришествието, ЗАЩО по този начин, а не по друг? ТОВА са интересните неща, а последователността от събития е скучна и който е запленен само от нея е тъп в разбирането си на неизбродимия Божий план.

нашата вяра е основана на "пророците и апостолите, като е крайъгълен камък Христос" - защо и пророците? някои хора обичат повече псалмите? кой обича пророците? кои части от тях приемаме, че са основа на вярата ни - само пророчествата за Христос ли? ха! та и Христос и апостолите бяха сериозно загрижени от темите за свършека. самата тема за СВЪРШЕК въвежда идеята за неотложност, за неминуемост, за план, за ново начало, за възмездие във всеки смисъл - не само за злото, но за възмездяване на Божието име и на неговия план да избере Израел и да унижи всяка човешка мисъл, че спасението е по заслуги... есхатологичното спасение на този народ сред един ужасен свършек е последното доказателство на Бога, че никой народ (и БГ - това все още е темата на Драго) не е праведен и не "заслужава да се прослави от Бога" - И ИЗРАЕЛ НЕ ЗАСЛУЖАВА - НО Е ИЗБРАН ПО БЛАГОДАТ - от това могат всички да се пръснат - и това е възмездието на този, който казва "ти защо завиждаш, нямам ли право да сторя със своето каквото намеря за добре?"... Богът, който е суверен в решенията си и чиито суверени пророчества ще потвърдят, че направлява цялата история както Той иска.

днес някакви смешници вярват, че благовестието ще завладее света преди връщането на Христос. брандират се под постмилениализъм, заветна теология и други такива. ето до какво се стига когато човек не се пита ЗАЩО, а се пита само КАК и КОГА.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано15.04.11 18:21



може би мога само да свидетелствам за някои мои убеждения
Става ми все по интересно.
Ще се радвам ако намериш време и ги изложиш. Поне аз на 100% ще ги прочета и обмисля за въпроси.



На мен ми е много приятно да си говоря с теб, дори когато сме на различни позиции.

Наистина, ЗАЩО?


Редактирано от *abi* на 15.04.11 18:59.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: *abi*]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано15.04.11 18:24



Западна Европа е култивирана - много ми допада точно редът и ясните взаимоотношения. Допада ми и културната страна на нещата - да можеш да отидеш на театър, например, без да те е срам, че залата ще е празна. От друга страна ние сме хаотични, неуверени, сноби, а проблемите ни сами говорят какво представляваме. Вярно е, не можем да се справяме със себе си. Ще ми се на първи януари не само циганчета да ходят да суровакат. Да мога да си изживея празниците такива, каквито ги помня от моето детство. Но въпреки това не мога да си извъртя душата. Как да го опиша - кръв и кръвни връзки. Част съм от това, и го усещам. Кръвна връзка не със съвременните националисти, а със създателите на народните песни, на яйцата по панагюрски и отглеждането на зеленчуци във всяка селска градинка. С хората, чийто гробове и имена не знам, а само приблизителното им местоположение. Изобщо с "масовката" от преди десетилетия и векове.

А изкривения национализъм има способността да се самоубива и възкръсва при всяка "нова" партия.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: *abi*]  
Автор lvoBG (избран)
Публикувано15.04.11 19:16



"Наистина, ЗАЩО?"

За изява на Божията слава. Всичко е заради това.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: lvoBG]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано15.04.11 19:24



Безспорно.

Псалми 72:19
И благословено да бъде славното Негово име до века: И нека се изпълни със славата Му цялата земя. Амин и амин.

Псалми 148:13
Нека хвалят името на Господа; Защото само Неговото име е превъзнесено, Славата Му е над земята и небето.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: *abi*]  
Автор lvoBG (избран)
Публикувано15.04.11 19:37



Ами тръгвайки от този отговор и вземайки предвид ежедневната Господна молитва, изграждаш есхатологията си.

Аз съм съгласен с cave, относно важността на есхатологията (макар и да съм в групата на смешниците в неговите очи) - в края на краищата, именно есхатологията лежи в основата на едно от трите неща които остават вечни - надеждата.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: lvoBG]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано15.04.11 20:02



Признавам, че не съм в състояние да изградя собствена есхатология.
Това, което истински ме вълнува е какво правим докато сме живи и какво оставяме след себе си. Не съм доволна нито от полученото наследство до момента, нито от това, коте се очертава да наследят следващите. За мен гаврата с Творението е най-сериозният проблем, пред който съм изправена верски.

Но винаги с интерес изчитам есхатологичните становища. Дори се опитвам да участвам адекватно по такива теми

.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано16.04.11 11:11



Достатъчно здрав съм си и без пожеланията за здраве, които сегиз-тогиз някой вземе та ми пусне из форума.

Есхатологията на апостолите не е Исусовата. Те знаят много повече от нас, но на тях именно Исус казва "не ви е дадено да познаете времена и сезони" (Деяния 1:7). Държа на точния превод "познаете", наместо популярното "знаете". А има още и:

Марк 13:26-13:33

Тогава ще видят Човешкия Син идещ на облаци с голяма сила и слава.
И тогава ще изпрати ангелите, и ще съберат избраните Му от четирите ветрища, от края на земята до края на небето.
А научете притчата от смоковницата: Когато клоните й вече омекнат и развият листа, знаете, че е близо лятото;
също така и вие, когато видите, че става това, да знаете, че Той е близо при вратата.
Истина ви казвам: Това поколение няма да премине, докле не се сбъдне всичко това.
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат.
А за оня ден или час никой не знае, нито ангелите на небесата, нито Синът, а само Отец.
Внимавайте, бдете, и молете се; защото не знаете кога ще настане времето.

И Синът не знае!!! (Съжалявам, че трябва да натъртя, но това е Писанието).

И понеже на апостолите не е дадено да узнаят нито времената, нито сезоните, Исус дава простото правило: "бдете, и молете се; защото не знаете".

Тонажът за "Господния ден" не може да се смели по човешки. Няма подреждане тая работа. Затова са споровете и разногласията. Мине не мине време, излезе поредния "подредител на последните времена". И скоро се установяват несъответствията и автора го поглъща забвението, и никой не си спомня за него.

И затова е тонаж, за да е всеобхватно, да изглежда противоречиво и като да се бият стиховете един с друг; та белким се сепнем, та да вземем най-накрая да се предадем пред Господа, и просто да кажем "да бъде Твоята воля".

Ако не се лъжа, казах че е нужно откровение да се разбира есхатологията, а не за да почне човек да се занимава с есхатология. Защото, щом сме повярвали, вече се занимаваме с есхатология по необходимост - демек, всички сме почнали.

А то излиза че трябва откровение да започнем, а там си е от ясно по-ясно.

А иначе не съм стоял в съвета на Господа. Други от клуба може да са стояли и акъл даже да са давали, аз не.

Есхатологията не е немила-недрага из Църквите. Просто християните поне в това са зрели да си дават сметка за мащаба за събитията. И да се отнасят с недоверие към поредния "осветител".



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: *abi*]  
Автор Roxy (amorous)
Публикувано16.04.11 19:49







Тема Re: Преброяване 2011нови [re: *abi*]  
Автор Roxy (amorous)
Публикувано16.04.11 21:58



Много сме, просто не сме особено гласовити.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Roxy]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано16.04.11 23:16



Зависи какво разбираш под "много".



Цифрите сами показват колко такива сте останали. Общо взето май един резерват ви стига.

И ако имате някакъв недостатък, то е именно липсата на октави. А той, предвид обсотятелствата е фатален.

Освен цифрите и мащабите на разрастващата се кочина водят до три съществени извода:
- или не сте много, или сте в известна степен безполезни, или не сте намерили начина.

Помисли върху това.

Редактирано от *abi* на 16.04.11 23:34.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: *abi*]  
Автор Roxy (amorous)
Публикувано17.04.11 00:18



А ти, щото намери начина, бягаш зад граница, нали? Мисля текущо и постепенно си променям живота към по-добро в различни аспекти. Казвала съм ти го и преди - назидателният тон не към мене, моля, просто не ми действа. Установила съм, че се оправям добре и без екскурзоводи през живота - по-творческо е, някак... На всичкото отгоре съм и магарешки инат - ако съм много убедена в нещо, всеки опит за убеждаване в противното само ми затвърждава позицията.

Редактирано от Roxy на 17.04.11 01:21.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано17.04.11 01:42



е не е лошо приятел да ти пожелава здраве :)

как точно "познаете" тежи повече от "знаете" за тезата ти?

после за незнанието на Сина и прочее - ти

чете ли я? цялата е интересна и разглежда това, което пишеш. и по-специално . оттук нататък няма какво да добавям - неразглеждането на пророчествата не може да се обоснове със стиховете, които представяш.

ами аз пък имам предвид именно това - нужно е откровени, за да почне християнинът да се "занимава", да го "занимава", да е "зает с" есхатология. едната изповед на вяра не стига.

но както и да е, ти някак си вярваш, че и аз като мнозина съм по "дните и часовете"... ами не съм. но това мислех, че го знаеш.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Roxy]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано17.04.11 09:53



При мен задграничието е стечение на обстоятелствата. Освен това никога не съм чувставала кървна връзка с което и да било място, такава, че да ме държи достатъчно здраво. С огромно удовлоствие мога да посоча поне пет места, които бих изредувала катунарската до края на живота си - пет годинки тук, пет годинки там...

Обаче, назидателен тон в постинга си не видях. Нито е бил писан за назидание. Отчетох бройката на мохиканите според статистиките и действителността, като си направих съответните изводи.

Явно нещо съм засегнала, за да реагираш така.

Дано не е поради нацелването на някаква истина...


Мисля текущо и постепенно си променям живота към по-добро в различни аспекти.


Разбира се! И аз, като виден мишок, съм на принципа "Следвай личния план". Гъските спасиха Рим, но са гръмогласна порода...имат данните. А в природата на тихите мишоци е да се спасяват по единично. Щом не могат да викат, дим да ги няма в нов кораб и бодро напред. Пък и нека старият си потъва...кораби дал Господ.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: *abi*]  
Автор Roxy (amorous)
Публикувано17.04.11 11:18



Понякога говорим на различни езици и съответно отчитаме начина на говорене различно. Карай, не си го слагам на сърце. Всеки с начина си, точките се броят на финалната права. Прочети се пак, за всеки случай...



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Roxy]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано17.04.11 13:24



Пак ти казвам че не виждам назидание в написаното от мен. Но определно считам, че ти липсва обективност и точно за това намираш огорчението ми, за назидание.

Казваш много "сте". Аз пък ти казвам, че или не сте, или голям праз като сте много, защото дереджето е това, което е. Още по-тъжно е призанието за липса на глас...

Не може да бъдеТЕ "много" с бройката която показва статистиката:

На пресконференцията стана ясно и че 1 172 208 (16 %) са децата от 0 до 17-годишна възраст. 4 789 967 са лицата от 18 до 64-годишна възраст, а 1 389 059 са българите над 65-годишна възраст, предаде Фокус.

В адекватна възраст за вземане на решения и поемане на някакъв контрол над нещата, колко сте от 4 789 967. Милион? Два? (И аз съм преброена в това число - вади веднага един брой) Пък и под секрет - ако "онези" са по-малко, но успяват бодро да ви мачкат, то срам за многобройността ви, ако е реална.

Като сте толкова "много", защо примерно прехваленият (а според мен отдавна отвратителен) Южен парк е на дереджето на което е? КОЧИНА!!! Вие тихите патриоти ли го изцапахте така? Убедена съм, че не. Значи са някои други, а вие ги търпите. Явно са "многото" тези, които мърлят, а не вие чистите, както би ни се искало, в случая и на двете...

Понеже лично надзирах вчера чистката около Католическата (поради напреднала бременност не можах да се включа). Да ти кажа ли какво видях? Малка група хора да ринат боклука (сред, които поне петима познати) и тълпи минувачи да им се подиграват, включително и околните магазинери.

Дай да се разберем...Казваш: "А ти, щото намери начина, бягаш зад граница, нали?" Може аз да не съм намерила начина, но вие намерихте ли го за десетте години, в които мен ме е нямало? Не сте...Нещата, които всъщност зависят от гражданите са си все така зле.

В такъв случай пак стигаме до моето - - или не сте много, или сте в известна степен безполезни, или и вие не сте намерили начина.

Ти избери - няма начин, или няма хора.



На мен вече ми все едно. Реших в най-скоро време пак да си ходя, защото сама кораби не мога да спасявам. А и две деца ще гледам. Иска се малко хигиена за последното.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: *abi*]  
Автор Roxy (amorous)
Публикувано17.04.11 13:53



Лично аз за тези 10 години, откогато съм станала и пълнолетна, над половината учих (инвестиция на семейството и държавата ми в мене), малко над половината работя и плащам данъци, доста пъти (не всички) гласувам и съм била само на една демонстрация (за опазване на защитени територии), така че има какво да желая от себе си и нямам право да се оплаквам (преди 60, когато ме почнат болежките, няма и да го направя). Акцентираш на употребата ми на аз-форма. Според икономистите, постигайки личните си егоизми и съобразявайки се с чуждите, можем да направим цялото общество по-доволно; никога не бих отрекла нуждата от колективен егоизъм. У нас, българите, обаче е слабо развит... Рапорт даден.



Редактирано от Roxy на 17.04.11 14:11.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Roxy]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано17.04.11 14:24





Как очаквах, че ще го избиеш на там!

Рокси, напускането на държавата не значи задължително оттърваване от всякаква финансова отговорност! Аз също плащах данъци, както и стотиците хиляди емигранти със собственост също го правят. Да не говорим, че голяма част от данъците се плащат именно от емигрантите, защото с мизерните си пенсии родителите им не могат да плащат своите...И какви пари се пращат именно от вън! А колко от тях преди да емигрират са дали своя дан "инвестиция на семейството в образованието" няма смисъл да говорим.

Така, че ако ще говорим за финансовата част - емигрантите си плащат от всякъде, нищо чудно като цяло да са по-съвестни и отговорни от местните данъкоплатци.

Добре. Като сме ги плащали тези данъци? Е и?
За да живеем в тази трагикомична обстановка ли сме го правили или за какво точно сме го правили? Би ли ми обяснила финансовият смисъл на изложението си...

ПС. Колко години трудов стаж имаш?



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: *abi*]  
Автор Roxy (amorous)
Публикувано17.04.11 14:41



Ще си ги мерим ли? ОК, 6 г. пълни и някакви месеци. Като знам колко много ще има, още не ги броя сериозно. Накъде другаде да избия, според теб? Не ме бива в абстрактните понятия или да ги налагам на когото и да било извън значението им за мен и близките хора, защото за всеки са въпрос на избор и различни (по ред и по ценност), пък и не са измерими - търси ме при показатели като "БВП на глава от населението" и "дял на публичните разходи към БВП".

Редактирано от Roxy на 17.04.11 14:44.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Roxy]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано17.04.11 14:50



Не е въпрос на мерене, а на опит. Проверявам колко още капацитет за оптимизъм ти е останал. Новината е добра - имаш доста време! Радвай му се на макс.





Тема Re: Преброяване 2011нови [re: *abi*]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано17.04.11 15:06



Хубавото е, че истинската вяра наистина успява да осмисли безвкусния безсмислен живот. Колкото и да е гадно, знаеш, че е крайно. Пък и гадостта смирява, а смирението възвишава, където трябва.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано17.04.11 16:06



"Знаете" има характер на дълготрайност и постоянство. А "да не познаете" - значи, че нито и за миг ще имат просветване - и не само за времена, но и за СЕЗОНИ. Апостолите.

За линка:

Матей 24
42. И бдете, защото не знаете в кой ден вашият Господ идва.
43. Но това знайте, че ако стопанинът на дома би знаел в коя стража крадецът идва, би бдял и не би оставил да се подкопае домът му.

Няма дебат тука - в 43 Исус казва, че ако се знаеше в кратък интервал кога настъпва събитието, ясно е и лесно е как да се действа. Но понеже НЕ се знае, се налага превключване към трудния вариант - 42,44 (Важи за апостолите, и още повече - за нас).

Като гледам, и Абсента го е усетил, и Аби го е сверила с гръцки, ама фантазиите си имат инерция.
Аорист с изразяване на хипотетичност. Има подобен обрат в английския, та ако щеш и във във френския:
Si j'avais un balle, je jouerais football.
Тоест, сега аз НЯМАМ топка.

Може и да си имаш предвид нещо си, но не беше коректно да кажеш "ето в това съм съгласен с тебе", защото не беше "това".

Повтарям, всеки християнин се занимава с есхатология, но едни са по-зрели да схванат очертанието на Божиите рамки. И това да е велико и трепетно за тях. И да не бързат да конкретизират, защото 1Кор.2:9 "Каквото око не е видяло, и ухо не е чуло, и на човешко сърце не е възлизало" дава превъзходна надежда. Чийто висок коефициент даже и една перфектна сглобка на последните времена не може да достигне.
А други ровят ли ровят, откак е стартиран Новият Завет.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано17.04.11 23:51



1. тълкуването ти на думите на Исус и твърдението ти, че апостолите НЕ са знаели и НЕ са разбирали "времена и сезони" и още повече - че НИТО ЗА МИГ НЯМА ДА ИМ ПРОСВЕТНЕ - е в пряко противоречие с очевидното им знание и разбиране - както това на Павел, така и това на Петър. А за Йоан и Откровението му дори няма смисъл да се говори. опростяваш. и аз обичам простите неща, освен когато са очевидно о-простени. мисля, че четеш в текста това, което вярваш.

1а - обърни внимание на следното - когато апостолите питат Исус - "кога ще е свършекът на века и какъв ще е белегът на твоето пришествие?" - те получават един от най-обстойните отговори на Исус (Матей 24 + допълненията в Матей 25) - на нито един друг въпрос Исус не отговаря в евангелията толкова, ама толкова обстойно. т.е. за да съм докрай експлицитен, понеже виждам, че малко по тъч линията го даваш - Исус НЕ им казва "братчета, никакъв шанс некога да ви светне дори за момент, де гледайте си надеждата, гответе се духом и прочее". сега възниква въпросът ок, но защо тогава в Деяния 1 отговорът му е различен? много просто - въпросът е различен. защото макар и свързани - краят на века и възстановяването на царството на Израел са де факто две различни неща. преди възнесението му те не знаят, че Той ще се възнася и може би тълкуват явлението му след възкресението като завръщането, за което им е говорил. те знаят, че при това завръщане Израел ще бъде възстановен и ще се сбъднат пророчестват откъдето и въпросът им. Тепърва ще чуят ангелите, че "тоя Исус така както се възнесе, така и ще се върне" и ще им се намести Матей 24 като събитийна рамка в бъдещето. да се екстраполира отговора на Исус на този конкретен въпрос за цартсвото на Израел върху принципно можене-неможене да се разбират последните дни е неправилно. как би могло да е правилно? Когато става дума за края на века Исус е докрай подробен, предупреждава на няколко пъти срещу заблуда и затова именно е безкрайно подробен - за да ги увещае КОЙТО ЧЕТЕ НЕКА РАЗБИРА и за да може накрая да каже - ето, ПРЕДСКАЗАХ ВИ! така като гледам мисля, че не оценяваш това негово "предсказание" - ако те разбирам правилно за теб то е ненужно, защото така или иначе тия неща не могат да се разберат. не става.

2. ами дебат има :) все пак смятам, че достатъчно хляб съм ял, за да ми обясняваш точно на мен за аорист, а и примерът ти на френски е грешен за тезата ти, че стопанинът просто вече няма начин да научи кога ще го окрадат (та това е точно обратното на поуката от думите на Христос) и точно обратното на увещанието на Павел към солунците - че тях този ден няма как да ги постигне като крадец. погледни отново текста и ще видиш, че не се говори в минало условно наклонение, а се изразява проста условност. и моля те не ме обвинявай във фантазии. нека запазим свръзката на мира. не се големей над мен.

3. тезата за "ако знам, лесно ще се подготвя" детайлно отхвърлих, явно не си имал време да прочетеш всичко. идеята, че някой, знаейки деня и часа ще живее разгулно и тутакси ще се подготви в последния момент да посрещне младоженекът е... стъписваща за всеки, който знае и разбира какво представлява спасението.

4. ами "това" беше - просто погледнах думата "откровение" под друг ъгъл.

5. не съм сигурен, че разбирам как точно трябва да чета описанията на Павел за времето на Антихриста (първо, второ, трето, внимавайте, аз ви казах това, това няма да стане така, ще стане ето така, още ПЪРВИЯ ПЪТ като бях при вас ви го казах - това по повод за зрялостта и незрялостта на някого за да разглежда есхатологията и т.н.), ако е така, че "око не е видяло" си е достатъчно перфектна надежда. не съм сигурен и че безброй текстове аз трябва да поръся с нафталин и да оставя сигурно за винаги в Библията, текстове, които съдържат конкретика, която според теб трябва да откажем да разглеждаме и да изследваме, въпреки че навсякъде сме насърчавани към това, въпреки че според ангела до Данаил - знанието за книгата му ще се увеличава в последните дни, въпреки че Откровението на Йоан се дава изрично за това - да допълни виденията на Данаил (и езикът дори е сходен).

с две думи - разбирам те, и аз мислех като теб, до деня, в който (както вече казах) разбрах, че есхатологията не отговаря толкова на КОГА, а на ЗАЩО. този вторият въпрос ми показа колко е дълбока дупката на заека. но ти не се насилвай то ще си дойде. само не бъди така категоричен. знаеш, че от това полза няма.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Kossoman ()
Публикувано18.04.11 08:32



Очаквам да можеш да обосновеш защо няма право да критикува. Правото да критикуваш е неразделна част от правото да имаш мнение и да го изказваш.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано18.04.11 09:53



Никак не обичам да опростявам, просто искам да се изразявам максимално сбито и да спестявам на хората проследяването на бургаски салами.

1. Мисля, че стихът е ясен, предпочитам да му вярвам. Има разбиране на последните времена (в които връщането (Пришествие,Присъствие) на Исус е неизменна част), но то е до контур и рамка, и не до детайли.
И ако ни е дадено да разбираме "защо", то "кога" и "как" си остават мистерия - аз намирам величие в това и не искам да бъда ограбван от никого. Така, както и първото идване на Исус е пророкувано, но пълното тълкуване и обяснение на земния му път идва от Църквата, след възкресението Му - когато Исус вече не присъства в плът. Ако Второто пришествие беше предмет на обща теология, то щеше да се изведе за да присъства в подробности в постулатите на вярата, както и да фигурира обстойно в символа на вярата.

1а - вярвам във Второто пришествие, каква тъч линия?
В Откровение 1:3 се казва "Блажен, който прочита, и ония, които слушат думите на това пророчество и ПАЗЯТ написаното в него; защото времето е близу." Това ни е задачата - да пазим. А на тия неща кога, как и защо Бог ще ни осветлява смисъла, е Негова воля. И затова, някой символи от книгата са вече приети като изтълкувани, други - не.
Преди 2-3 постинга прочетох, че християните не се занимавали с есхатология, защото разни били злоупотребявали. Нищо общо с истината! Всеки вярващ си се занимава, и няма такива, които да казват "ето сега, потривам ръце, и как здраво ще злоупотребя, хе хе". Друга е парадигмата - че всеки "подредител" подхожда максимално сериозно и отговорно (според силите си, разбира се), и в крайна сметка се оказва смешник.

2. Да, малко прекалих с "фантазиите", но ще си позволя още да прекаля, като кажа, че първо е граматиката, а после - теологията. С една дума, нямаме "проста условност". Ако отказваш да приемеш това, отнеси се към хора, които изучават гръцки език и на които имаш доверие.

3. Това е истината, че се наричаме християни, а живеем разгулно. Исус знае, че така ще постъпваме, и сам казва "знайте" ...
Но поемайки трудния път - да бдим непрестанно, влизаме в 1Сол5:4.
Денят идва като крадец - 1Сол5:2, и това е положението. Синовете на светлината са синове на светлината, не заради особените си знания за последните времена, а заради положението си в Христа. И от това положение могат да бодърствуват и през нощта. (Ден - нощ тука е символика.)

4. Друг ъгъл - твой си, а не мой.

5. Няма поръсване с нафталин - помни, припомняй и уповавай.
Но аз не бих бързал да тълкувам, а камо ли и да завличам хора след мене.
Няма такова нещо, видите ли, закостеня вярата, да хайде да се разнообразваме.
А ако ще се разнообразявам, то ще по остта грях-покаяние-упрощение-праведност-святост.

А нещата дето си идват, е добре казано, и за тебе важи.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Kossoman]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано18.04.11 12:45



Защото когато си станал пастор, би трябвало да си даваш сметка как работи човешкото съзнание. Би трябвало да разбираш, че ако предизвикаш чувство за вина или стремеж за оправдание, не помагаш на човека да се приближи към бога. Ако човек се чувства виновен пред себеподобните си, ако не може да се почувства приет от тях, какво остава да го направи с Бога? На практика ако не можеш да приемеш любовта на ближния (не само да му я отдадеш) как ще приемеш Божията? Когато са взели решение различно от неговото, те съзнателно са приели да си понесат последствията - със всичките му носталгии, трудности при намирането на работа, попадане в зоната на "дълбокия материализъм". Не са го направили на сляпо. Или са смятали, че могат да се противопоставят и справят с това, или не им е пукало. И в двата случая имат нужда не от критики и поучения, а от жизнен опит.

Човекът си е изказал мнението - той е заявил една седмица по-рано какво мисли по въпроса. И щом като не са приели неговото мнение - значи са направили своя избор. Ако са го уважавали достатъчно едва ли им е било лесно да вземат своето решение. По-нататъшно натрапване би било неуместно. Да не говорим, че един пастор сигурно е наясно с едно - не знае какво чака този млад човек. Той не може да предвиди как ще се развие животът му, и дали не му е писано да отиде в чужбина (било за да разбере как материалните успехи са "прах", или за да промени нечий живот там). Затова е длъжен да уважава чуждото решение, независимо дали той би постъпил по същия начин.

Редактирано от Kaлoмaин на 18.04.11 12:56.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано18.04.11 12:50



мисля, че отношението ти към темата, и в частност към мен, е неправилно. по старо мое правило тук прекъсвам участието си по темата. когато намеците и откровените подхвърляния вземат връх аз нямам обичай да отговарям.

ако ще се разнообразяваш, дето викаш, в последователността "грях-покаяние-упрощение-праведност-святост" можеш да вметнеш някъде и "братолюбие".



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано18.04.11 13:44



Заблуждаваш се много. Няма намеци, няма и подхвърляния. А Словото като става неудобно, това е добро предзнаменование.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано18.04.11 14:06



не се усещаш. нищо.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор Boдeн-дyx (Народен будител)
Публикувано28.04.11 11:56



Да, да вярваш в прогресиращото Божие Царство е смешно, а да виждаш на всеки ъгъл зверове, антихристи, чипове и прочие е много, много, ама много сериозно





Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Boдeн-дyx]  
Автор WhiteCloud (на небето)
Публикувано02.05.11 11:20



Воден Дух, намесвам се само да кажа, че ако има някой който може да противостои на постмилениалистите в БГ с настина задълбочени аргументи това е Кейв. ПОзнавам го само от форумите на чърч.бг и мога да ти кажа, че трябва много да го ценим и да поддържаме един добър тон на дискусия ако искаме да научим нещо. Мисля, че можем да направим дира един хубав форум, ако не вадим пищовите на такива хора. поздрави и честито за Обама.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано02.05.11 14:35



Има ли вече сведения какво е разпределението по религии?



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Преброяване 2011нови [re: WhiteCloud]  
Автор Boдeн-дyx (Народен будител)
Публикувано02.05.11 22:52



WhiteCloud, къде видя пък пищов да вадя

Става въпрос за принципни неща, за "сблъсък" на идеи, не на хора. Проблемът на Църквата в България като цяло е, че непрекъснато една група търси да "противостои" на другите, които имат различни разбирания за нещата...



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Boдeн-дyx]  
Автор WhiteCloud (на небето)
Публикувано03.05.11 00:22



Един друг привърженик на пищовите искаше да го вади, та аз него визирах. Като цяло само ти казвам, че Кейв е много ценен именно заради идеите. Той избягва сблъсъци на м/у хората. Жалко е че не му харесва много дира и пише само от време на време.



Тема Резултатите за религиозната принадлежностнови [re: drago1]  
Автор Augustine (afrem)
Публикувано21.07.11 13:36






Трябва да се има предвид, че от 7 364 570 души население на България, отговор за вероизповеданието (незадължителен въпрос) е даден за 5 758 301 души.


Разпределение по брой:

Източноправославно 4 374 135
Мюсюлманско-сунитско 546 004
Не се самоопределя 409 898
Няма 272 264
Протестантско 64 476
Католическо 48 945
Мюсюлманско-шиитско 27 407
Друго 9 023
Мюсюлманско 3 728
Арменско апостолическо православно 1 715
Израилтянско/юдаизъм 706

Ubi caritas et amor, Deus ibi est

Тема Re: Резултатите за религиозната принадлежностнови [re: Augustine]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано21.07.11 15:36



Като резултат, бих определил мисионерската протестантска дейност от 1989 насам като пълен провал.

Виновници - лидерите. Така и не се намери човек който да съчетава Божия призив с безкористност, твърд характер, широкоскроеност, висок морал, сдържаност и интелигентност.

Искрено изразявам пожелание поне половината от писалите се Православни да знаят за Исус Христос, и не само да вярват в Неговата смърт и Възкресение, но и да ги засяга лично тази работа.



Тема Резултатите за религиозната принадлежностнови [re: drago1]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано21.07.11 20:44



Според мене сериозен процент от писалите се за православни са от т. нар. "православни атеисти" или "православни" от някакъв вид патриотизъм. Други "православни" на практика са битови полуезичници - тоест ходят по врачки и екстрасенси.
Зилотите, тоест православните фанатици вероятно са нищожен брой, но знаем, че са много устати.

Допускам, че повечето православни атеисти са мъже, а повечето полуезичници - жени.

За част от протестантите допускам, че просто вярват само в себе си и обичат да се препират по Библията.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор Enos (LDS mythbuster)
Публикувано22.07.11 12:00



Информация от последното преброяване:


В отговор на:

В същото време обаче една пета от населението използва външна тоалетна. ... но всяко пето жилище е с тоалетна на двора, а и на банята не се държи много. ....




Син съм на юнашко племе...
Иначе сме голяма работа. И със сигурност великите сили са виновни за това и те искат да ни унищожат за това сме на това положение...


Искам да кажа, че това не се дължи на бедност! Моля, моля!!!
Това е народопсихология. Да говориш с последен модел iPhone от дървената си тоалетна на, която е на 50 м. в двора...

Българинът никога за нищо не е виновен и отговорен!
Така да знаете.
Ама никога!




Тема Re: Резултатите за религиозната принадлежностнови [re: Глишeв]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано22.07.11 12:16



Съгласен съм, още повече като се извади броя на децата, за които родителите са обявили вероизповедение (според мен са повече от 10% от общия брой).

Абе май като се сметнат всички опции по религии (вкл. в графите "няма" и "не се самоопределя") и общия брой хора сметката се разминава, стува ми се...

С над милион и половина...

В анкетата по принцип (доколкото си спомням) липсваше опция за непринадлежност към никоя религия, така че тези близо 700 хил. невярващи нещо ми се струват занижени.
Ако сравним общия брой народ (7 364 570) и непосочилите религ. принадлежност, излиза, че са ок. 2 200 000.

Освен това бройката 700 юдеи ми се вижда странна... Само толкова ли са?

Само 65 хил. протестанти? Това също не изглежда особено достоверно. Явно тук има хора от тези милион и половина, които не са отговорили на въпроса за рел. принадлежност.

Има 9 хил. "други". Подозирам, че също има хора от "неясния" милион и половина, но да приемем, че са тези 9 хил.
Интересно тези 9 хил. "други" какви са, но се надявам, че голяма част от тях са езичници. Във всеки случай броят на "другите" е нарастнал с 30% процента в сравнение с предишното преброяване. Надявам се при следващото да стават все повече и повече.

Въобще тези данни нещо ми фалшивеят.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Enos]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано22.07.11 12:19



Всички ваканции като ученик (зимна, пролетна и лятна) съм прекарал на село при баба и дядо. Естествено там всички тоалетни са външни.

Не знам това да се отразило зле не някой човек по някакъв начин.

Сред местните хора като лаф дори върви "Абе мани ги, софиянци - сер*т си в къщите"...

Искам да цитирам един пасаж за външните тоалетни от една американска книга (да не мислите, че в една голяма част от неградската част на САЩ хората и сега имат вътрешни "нули"?), но го нямам в електр. вид, а не ми се преписва...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 22.07.11 12:23.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Enos]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано22.07.11 17:45



Дали обаче е само наша народопсихология или източнославянска народопсихология?



Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.