Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:39 25.05.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор ann* ()
Публикувано11.04.11 14:55





Абе всъщност прав си ... където и да идем ще сме си все същите. И за свиненето си прав. България наистина е хубава иначе ... и с хубав климат.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: ann*]  
Автор lvoBG (избран)
Публикувано11.04.11 19:10



"Макар че мен ме влече някъде на по-топло и по-слънчево ... и на зелено"

Значи столицата на Тексас ще ти пастне перфектно



Редактирано от lvoBG на 11.04.11 19:12.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано11.04.11 23:15



ти ме познаваш. знаеш, че споделям възторга ти от родината ни и донякъде патриотизма ти.

но не знаех, че говорим за физико-географски особености. ако е така - защо Дания? защо за сравнение Германия? или Франция? или Италия? те по-грозни ли са от нашата татковина? или вярваме, че верно е "земен рай". може би трябва да попътуваш :) Бог не е спал като е създавал света извън шагреновата кожа.

мислех, че говорим за отношения, среда за възпитание, възможности за разгръщане на потенциала, който Бог е заложил в нас, възможности за създаване на възможности, за чувство на сигурност, на посока, да, на коректност в личните и бизнес отношенията, за вяра също, нима без нея горните са възможни?, за възпитание, за такт у хората, за малко повече класа във вкусовете, за презрение към пошлото, за изкуство и литература в зашеметяващи размери и навсякъде, за цяла палитра от вкусове и усещания, които не са по-велики от нашите си, просто не са по-лоши, а в различието си ни учат да сме по-скромни и че Витоша не е най-висока, нито Искъра най-дълбок.

аз лично години наред наблюдавах френските татковци. да, татковците. гледах, наблюдавах внимателно, докато един ден ми светна. аз съм нищо. или поне бях ;) българинът не може да стъпи на малкия пръст на тихия, възпитан, ерудиран, предан и посветен татко. в абсолютно всяка категория ни бият. ето и това човек вижда като "излезе навън" - нали ме следиш? не е само заплатата, не. опитът, наблюденията, преоценките - тях никога, никога няма да ги имаш в БГ така както можеш да ги имаш навън. просто защото една картинка струва колкото хиляди думи. човек трябва да види и тогава да реши.

аз преди да замина много пътувах и гледах. едва по-късно и въпреки образованието ми разбрах колко съм бай ганьо. лошо няма и страната ни е хубава... но тази тема е безмислена. човек не е повече човек и по-щастлив или по-праведен или каквото и да е по- понеже живее някъде си и не живее другаде. това е напълно погрешна перспектива. човек е човек, когато е в Духа.

а иначе ти знаеш моето мнение - цялата земя е на Господ, но Той е избрал само едно място, в което да настани името си. само едно географско място Той лично посети и е обещал точно там да се върне лично. двама брокери обаче (данаил и захария) ми казаха да не си купувам там апартамент... ;)



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано12.04.11 01:39



Има два краля с еднакъв епитет: Карл Велики (742-814) и Симеон Велики (864-927). Има повече от век между тях. Те донасят неизменна слава за своите държави.

Говорейки за времето до 10 век не може да се направи голяма разлика между Изтока и Запада, както е в наши дни.

Мисията на двата свята е различна. След Карл Велики единствената външна заплаха за Западния свят, а именно - сарацинското нашествие през Пиринеите, е спряна, и оттогава насам конфликтите в Западния свят са единствено между самите държави от Западния свят, които следват долу-горе едни и същи нива на развитие.

Източният (Православен) свят има задачата да се преборва със всякаква сган, която идва от изток - монголи, араби, селджуци, османлии и т.н.. Освен конфликтите между самите държави. Окончателното оттърсване от такива врагове в известен смисъл и до днес не е постигнато, но да речем, че една главна финална крачка е направена преди 100 години ...

Така че, това предимство на Западния свят произтича чисто исторически и географски, и определено не поради това, че католицизмът и протестанството качествено превъзхождат православието.

Живеенето за по-дълго време в една много по-благоприятна и спокойна среда ражда всички тези добродетели (гр. "арете" - черта на превъзходство), които ми изброяваш. Така както, кандидатките за нова съпруга на цар Асуир, след 12 месечното пребиваване във фитнес, масаж и ароматерапия (Естир 2:12), стават вече нещо отчетливо по-различно от другите момичета около тях.

Когато българският народ поема своя нов път след 1878 той стои далече от Западните страни по отношение на образованост и обществена естетика.

Но неговият морал в никакъв случай не е по-нисък. Хората са прости, но естествени, и красиви в своята естественост. Отворени към света и ентусиазирани. По-богатите хора пращат децата си да учат на запад и рядко някой син остава там. Образованите младежи се връщат в родината си.

Виж спомените на Иречек, както и две известни книги от френски автори "От София до Чаталджа" - Рьоне Пюо" и по-късната "Войната се завръща" Анри Пози. Там авторите споделят такива наблюдения върху българския народ.

Естествено, един военен конфликт вади мрачните неща от човешката душа, и вековното предимство и напредничавост бързо се разтопяват:



И именно тези Западни страни победителки в Първата световна война, показват поведение да не показвам на кои домашни животни.

България е унизена и разорена, а след Втората Световна война е оставена от същите тези цивилизовани страни в ръцете на друга разорена страна, но с голяма военна мощ, космополитни амбиции и богоомразна идеология.

Добре е да се наблюдават добрите татковци и да попиваме от техния дух. Но какви са ги вършили техните татковци и татковците на техните татковци?



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано12.04.11 11:09



Много добре казано.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: lvoBG]  
Автор ann* ()
Публикувано12.04.11 12:11



Мислиш ли? То в щатите не е ли спокоен живота всъщност в малките градове, а не в големите ...?



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: ann*]  
Автор lvoBG (избран)
Публикувано12.04.11 19:13



Остин все още се води за не-голям град. За разлика от Европа, щатите си избират за столици по-малки градчета. Мъдро решение според мен - все пак не искаш нерваци да ти правят законите





Тема Re: Преброяване 2011нови [re: lvoBG]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано12.04.11 20:58



Това при тях е възможно, при нас - не :) Тук първо възниква столицата и после другите градове наоколо, а тя все ги изпреварва.
В Америка пък първо възникват градовете и после се формира щатът/територията и си избира столица. Резултатът е, че техните столици са по-спокойни.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано12.04.11 22:38



тия неща са твърде високи за мен. оставям ги на Бога. вярвам, че не случайно БГ е била унизена. нима не е писано, че Той "умножава народите, и погубва ги, разширява народите, и стеснява ги." - защо е погубил (почти) БГ по твоята схема? нали вярваш в провидението? защо ни е стеснил, след като ни е бил разширил? защо е буквално размазал и унищожил православието в цялото източно средиземноморие - някак не става да вярваме, че Вавилонците са си получили заслуженото, и филистимците, и ханаанците, че и евреите, но дойде ли до нашата цивилизация престават да действат същите механизми на Божия разплата, въздаяние и съд. та - защо в крайна сметка от Карл Велики се стига до ЕС, а от Симеон и Юстиниан се стига до... това, което познаваме днес. защо ислямът се оказва достатъчно силен да размаже православието, но не и Запада? само по географски причини ли? нека са само географски, нима в тях няма пак достатъчно провидение? защо не се пръкна ислям в скандинавието и оттам географски да разпердушини Запада, а по-моралният Изток да беше станал и останал фар на цивилизацията. защо не е станало така, а иначе? ако някой твърди, че е било само изпитание как ще обясни деградацията на източно-православните народи или откровеното има ислямизиране и затриване в цяла северна африка и близкия изток? това изпитание ли е? не е ли директна асимилация и изчезване както е станало с Египет, Вавилон, старата Персия... не е ли това съд?

аз говорех не за тия велики и високи неща, а за себе си, за нас си, за избора, който всеки човек прави в ежедневието си и как той се обуславя от едната връзка с Възкръсналия, а не от цивилизационно-културни принадлежности и други географски условности...

да допълня само по темата за колко ни е прекрасна родината. прекрасна е, но как да разбираме тези думи от Езекиил 38?
10 Така казва Господ Иеова: В оня ден ще дойдат мисли в ума ти, и ще скроиш лоши намерения, като речеш:
11 Ще вляза в земята на неукрепени села! ще отида при ония, които са в спокойствие и живеят безгрижно, всички които живеят в неукрепени места, без лостове и порти,
12 за да ги обереш и да вземеш корист, за да обърнеш ръката си против запустели места сега населени, и против събраните изсред народите люде, които са придобили добитък и имот и живеят в най-отбраната страна на света.

Редактирано от cave на 12.04.11 22:47.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано12.04.11 22:44



Хубаво казани неща.

Капището в Рупите да се разруши




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.