Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:00 26.05.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Каи]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано15.04.11 11:15



Да, така ще е, ако тези военни формирования нападат християнския свят с мотива да се доберат до благовестието Христово.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано15.04.11 12:07



Никой не отрича, че Бог може да говори на хора "иди, вдигни се отсред рода си и иди еди-къде си". Даже нашата вяра започва така. С Аврам (още не Авраам).

Но аз се чувствам тук свободен на max, и да отида някъде за мен ще е някакво заробване. Не си прав, като казваш, че тук в България имаме обективна робия, а на Запад - обективна свобода. Има много фактори за и против, и ако някой тук е свободен (защото свободата има много измерения), може да се окаже, че отивайки на Запад и правейки повече пари, да се обвърже в такова ежедневие, че да му остава много по-малко време от средностатистическия роб в Древен Рим. Имам такива приятели - например един много добър компютърен специалист, знае руски, китайски и английски. Изкарал е над 10 години в САЩ в софтуерна фирма, натрупал е пари, сега си е купил апартамент в София. Само спомена за тези 10 години го изкарва извън релси - не би повторил, ако времето се върнеше назад. И сега е с разклатено здраве, чудя се как да му помогна.

Не си ли си задавал въпроса, как една тоталитарна система в Русия (през цялото й съществуване - под различни форми, ражда великолепна литература (и други работи...)? Може ли литературата на благоденстващите Дания, Швеция, Норвегия, Швейцария и Холандия взети заедно, да й стъпи поне на малкия пръст. На пръв поглед от тия петте се сещам само за двама - Ханс Кристиян Андерсен и Роберт Ван Гулик.

Един циничен пример, но дано да бъда разбран правилно.
Наскоро направиха два филма по творчеството на Варлам Шаламов. (има ги в Замундата). Особено ме порази вторият, биографичният. Има следния момент. След окончателното си освобождаване, писателят се среща в Москва с известния Б. Л. Пастернак. Последният го съветва да прости, и така ще може да живее пълноценно остатъка от живота си. Следвайки вътрешния си призив, макар и на свобода, В.Шаламов отказва, и продължава да живее в "Колимския ад", за да износи литературното бреме, и да роди превъзходна и специфична ( :-( ) проза и поезия.

Така че, "отивам някъде", понеже Бог ме е призвал (както вярвам, че е при теб), и - "отивам някъде", защото просто там е по-кеф, са две различни неща.

А всичко това с България, и принадлежността й към Православния свят го изтъквам, за да оспорвам това "по-кеф". И "по-свободно".

Дискусията не ми донася нищо засега - нито поуки, нито изводи.

А есхатологията ми, както съм ти подчертавал, е превъзходна. Тя се състои в:
"Имай морал, сякак Исус се връща тази вечер, и планирай бъдещето като да не дочакаш Пришествието Му." Доколко ще се разбира истината за последните дни е предмет на лични откровения, а не на общо и неопровержимо тълкуване на Даниил и сие. Ако във фантазиите си за идването на Исус взема та го профанизирам, Бог ще ми го зачете за грях.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано15.04.11 12:13



Може би за различни хора различни неща са свобода. Тук съм свободен да бъда небрежен. Там бих бил свободен да бъда съвестен. Във всеки случай съм свободен да остана тук или да ида там, така че, слава Богу, и тук, и там сме все свободни.

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано15.04.11 13:53



последните ти думи са мааалко по-различни от начално зададената тема, в която общо взето се притесняваш, че българите намаляват в БГ и как да се мотивират да не емигрират. сега просто казваш, че в чужбина може и да е зле, което е труизъм. както и че в БГ може да е добре.

сравненията на литературата на Русия с тази на други държави е сравнение между различни неща. интересно има ли много датчани, които се прехласват пред Гогол? не? да? ако ли не - това означава ли нещо за датчаните? а име ли много южно корейци запленени от руската литература? не? да? ако ли не, значи ли това нещо за южнокорейците? а японците? а китайците? защо давам тях за пример? ами защото не винаги може обективно да сравниш различни култури. например - познаваш ли много световно известни китайски автори? да? не? не познаваш? значи китайските автори нищо не струват. познаваш и обичаш обаче руски автори? значи те са велики. обективно ли е това?

варлам шаламов е велик, не защото ГУЛАГ му е дал възможността да бъде. наистина примерът ти е дълбоко циничен и няма как да те "разбера правилно" в този контекст.

не е важно ти каква есхатология "си си изработил", а каква са имали апостолите. или смяташ не може обективно да се разбере? като те слушам излиза, че Христос напразно е препращал настойчиво към Данаил - той не може да бъде правилно разбран. сякаш обаче Месия е имал друго схващане, когато казва "който чете нека разбира". от есхатологията зависи виждането ни за бъдещето на народите и изцелението им единствено от Месия в неговото царство.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Глишeв]  
Автор loverrock ()
Публикувано15.04.11 14:20



Точно!

domino dancing


Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано15.04.11 14:47



Духовността не е причина за емиграцията на българите през последните 20 години. Както и да го въртим - причините са икономически. Признавам, че аз винаги съм се чувствала по-привлечена от западна Европа, отколкото от Турция или Гърция. И поживях там достатъчно, за да съм наясно къде предпочитам да умра. Но това си е чисто емоционална реакция, без да имам обяснение за нея.

Мисля, че бих поздравила всеки, който реши да остане някъде, където се чувства на мястото си - въпреки, че много хора ужасно ми липсват, и бих предпочела да са тук. Така че не виждам нищо лошо, че проповедникът е приел позитивно решението на компютърния специалист - още повече, че никой не знае действително какво го чака навън.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: cave]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано15.04.11 15:32



Даа, разводних темата, признавам си. Все пак, при добро желание, примерът ми за Варлам Шаламов може да бъде разбран. Особено като се има предвид разликата в разбиране на страданието при Православието и Протестантството.

Да, важно е каква есхатология са имали апостолите. Но за нас вярвам, че Бог така е оставил нещата: есхатологията да не е предмет на правилна сглобка оттук-оттам на пасажи от Св.Писание (тогава отдаааавна всички щяха да са на едно мнение), а на лично откровение, което да осветлява нещата в Данаил, Откровение и т.н.

По едно време много ги четях разни разбирачи на последното време, но вече ми се е изчерпало търпението. А работата, определено не е проста. За християнина е важно ежедневието а не бъдещето. Моментът "сега" е в който изпълняваме Божията воля, стоим в безразличие, или просто - съгрешаваме.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор Глишeв (Медиевист)
Публикувано15.04.11 15:35



А това е баш вярно!

Капището в Рупите да се разруши



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: Kaлoмaин]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано15.04.11 15:35



Да, това изтъквам - дали напускаме България, в търсене на нашето призвание и Божия воля, или просто в търсене на някакъв вид среда на баница?

А смешното с проповедника беше, че като каза нещо много сериозно, точно за една седмица забрави какви ги е говорил.



Тема Re: Преброяване 2011нови [re: drago1]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано15.04.11 15:38



Може би не е забравил - просто е уважил решението на младия човек и го е подкрепил. Всеки решава за себе си - каквото и да е казал проповедникът, той няма право да взема решенията вместо другите. А според мен няма право и да ги критикува или разубеждава. Да не говорим, че и той е човек и може да си смени мнението.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.