Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:51 18.05.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Исаия 53нови  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано21.02.11 22:32



1 Кой е повярвал известието ни? И на кого се е открила мишцата Господна?
2 Защото израсна пред Него като отрасъл, И като корен от суха земя; Нямаше благообразие, нито приличие та да Го гледаме, Нито красота та да Го желаем.

3 Той бе презрян и отхвърлен от човеците. Човек на скърби и навикнал на печал; И, както човек, от когото отвръщат хората лице, Презрян бе, и за нищо Го не счетохме.
4 Той наистина понесе печалта ни, И със скърбите ни се натовари; А ние Го счетохме за ударен, Поразен от Бога, и наскърбен.
5 Но Той биде наранен поради нашите престъпления, Бит биде поради нашите беззакония; На Него дойде наказанието докарващо нашия мир, И с Неговите рани ние се изцелихме.
6 Всички ние се заблудихме както овце, Отбихме се всеки в своя път; И Господ възложи на Него беззаконието на всички ни.

7 Той беше угнетяван, но смири Себе Си, И не отвори устата Си; Както агне водено на клане, И както овца, която пред стригачите си не издава глас, Така Той не отвори устата Си.
8 Чрез угнетителен съд биде грабнат; А кой от Неговия род разсъждаваше, Че биде отсечен отсред земята на живите Поради престъплението на Моите люде, върху които трябваше да падне ударът?
9 И определиха гроба Му между злодеите, Но по смъртта Му при богатия; Защото не беше извършил неправда, Нито имаше измама в устата Му.

10 Но Господ благоволи той да бъде бит, предаде Го на печал; Когато направиш душата Му принос за грях, Ще види потомството, ще продължи дните Си, И това, в което Господ благоволи, ще успее в ръката Му.

11 Ще види плодовете от труда на душата Си и ще се насити; Праведният Ми служител ще оправдае мнозина чрез знанието им за Него, И Той ще се натовари с беззаконията им.
12 Затова ще Му определя дял между великите, И Той ще раздели корист със силните, Защото изложи душата Си на смърт И към престъпници биде причислен, И защото взе на Себе Си греховете на мнозина И ходатайствува за престъпниците.

Пуснах тема и отсреща, но тук искам специално да ви попитам, защото сме по-разнородна публика, следното:

Както виждаме (нарочно сложих малко цвят) този текст има странна, поне за мен граматическа структора.
- Първо се говори в 1-во лице м.н.ч - ни, нашите. Авторът (или кой?) се изказва от имета но всички хора
- Второ съвсам неочаквано този за когото се разказва става "Ми", а наръдт "Моите". Предполагаме, че вече са Господни думи.
- Трето разказва намеренията на Господ за този за когото се разказва, като той е наричан "служител".

Бехте ли ми казали вашето становище за тази странна езикова структора, както и да ми отговорите на следните въпроси:

- Твърди се, че става дума за Исус. Защо е служител и как Бог е служитела сам на себе си
- Защо се определя само един дял за Човека от този текст
- Защо сяда между, а не над наречените "силни" и кои според вас са те
- Защо имаме споменаване на душа, която ще се насища, ако става дума за самия Бог-Исус както се твърди, че текстът описва

Моля ви за строги и конкретни анализи и без риторични въпроси. Точно този текст заслужава специално внимание и обстоен разбор, поради особеностите си. Лично за мен е голямо предизвикателство.

Благодаря.

Редактирано от *abi* на 21.02.11 22:33.



Тема Re: Исаия 53нови [re: *abi*]  
Автор Stephanus ()
Публикувано21.02.11 23:32



Първо се говори в 1-во лице м.н.ч - ни, нашите. Авторът (или кой?) се изказва от имета но всички хора

Защо реши, че "ни" - задължително се отнася за всички хора. Може да е малка група от хора, например, а може и да не става дума за хора.

"Да създадем човека по Наш образ и Наше подобие..." в кое лице и число е ?

Редактирано от Stephanus на 21.02.11 23:32.



Тема Re: Исаия 53 [re: *abi*]  
Автор simha (пчеличката)
Публикувано21.02.11 23:59



Защо не се поровиш малко тук:

- има и коментари. На мен не ми се рови в момента, но понякога има и качествени неща, както и превод на всяка дума. Много неща НЕ звучат изобщо както са на български.

Много често пророците са говорили от името на Бог, Божия народ или останалите Божиите пророци.

Всичко става ясно, когато четеш в оригинал. Нека Драго да се включи.



Тема Re: Исаия 53 [re: *abi*]  
Автор KalinkaSD (непознат)
Публикувано22.02.11 01:21



1 Кой е повярвал известието ни? И на кого се е открила мишцата Господна?

Авторът на първият стих от 53 глава на Исая е сам Бог.
Той говори в множествено число, по подобие на стихът в Битие:

Gen 1:26 И Бог каза: Да създадем човека по Нашия образ, по Наше подобие;

За разучаването на тази глава на Исая е много добре човек да разполага с Библия с препратки, има такива и в елекронен вариант. Библията обяснява сама себе си, за това е добре да се потърсят стиховете, които ще изяснят нещата и на други места.

Rom 10:16 Но не всички послушаха благовестието; Защото Исаия казва: "Господи, кой от нас е повярвал на онова, което сме чули"?

Още един потвърждаващ стих:

Joh 12:37 Но ако и да бе извършил толкова знамения пред тях, те пак не вярваха в Него ( Исус);
Joh 12:38 за да се изпълни казаното от пророк Исаия, който рече: - "Господи, кой от нас е повярвал на онова, което сме чули? И мишцата Господня на кого се е открила"?


Известието в същност не е друго, освен Благовестието - добрата вест за спасение на човечеството, чрез жертвата и кръвта на нашият Господ Исус Христос. Според мен, въпросът на Бог е изпълнен с болка и сълзи...понеже са малцина, които приемат божието Благовестите.
Йоан допълва, че въпреки всички чудеса и знамения, човеците упорстваха в неверието си и не приемаха божията вест за спасение и изцеление.

2 Защото израсна пред Него като отрасъл, И като корен от суха земя; Нямаше благообразие, нито приличие та да Го гледаме, Нито красота та да Го желаем.

Тук думата взема Исая. "Израстна пред Него" - това е Бог Отец.
Кой израства като отрасъл и като корен от суха земя?

Това е Исус Христос. Защото:

Jer 23:5 Ето, идат дни, казва Господ ( Бог Отец), Когато ще въздигна на Давида праведен отрасъл, Който като цар ще царува, ще благоденствува, И ще върши правосъдие и правда по земята.

Zec 6:12 и говори му казвайки: Така говори Господ на Силите ( Бог Отец), Който казва: Ето мъжът, чието име е Отрасъл; Той ще израсте от мястото си, И ще построи храма Господен.

Това са пророчества, които сочат към идването на Отрасъла, Божият Син в човешка плът, за да изпълни своята мисия сред човеците.



3 Той бе презрян и отхвърлен от човеците. Човек на скърби и навикнал на печал; И, както човек, от когото отвръщат хората лице, Презрян бе, и за нищо Го не счетохме.
4 Той наистина понесе печалта ни, И със скърбите ни се натовари; А ние Го счетохме за ударен, Поразен от Бога, и наскърбен.
5 Но Той биде наранен поради нашите престъпления, Бит биде поради нашите беззакония; На Него дойде наказанието докарващо нашия мир, И с Неговите рани ние се изцелихме.
6 Всички ние се заблудихме както овце, Отбихме се всеки в своя път; И Господ възложи на Него беззаконието на всички ни.

7 Той беше угнетяван, но смири Себе Си, И не отвори устата Си; Както агне водено на клане, И както овца, която пред стригачите си не издава глас, Така Той не отвори устата Си.


Тук Исая продължава да говори, като дава може ди най-яркото и най-силното описание на божествената мисия на Исус Христос. Това е блестящ урок по богопознание! Който иска да разбере какъв е Бог, трябва да разучава точно тези стихове.
Той, нашият Спасител и Бог, Исус Христос е: агне водено на клане! Той е натоварен с немислимият товар на нашите престъпления, беше бит поради нашите беззакония, но Неговите рани донесаха нашето изцеление. Без тази жертва човечеството би било загубено. Колко може да се размишлява за Създателят, Могъщият, Алфата и Омегата...който стана човек на скърби и навикнал на печал заради нас...


8 Чрез угнетителен съд биде грабнат; А кой от Неговия род разсъждаваше, Че биде отсечен отсред земята на живите Поради престъплението на Моите люде, върху които трябваше да падне ударът?

"Моите люде", може да го каже само Бог. Ние сме Неговите люде, Неговите деца. Ударът трябваше да падне върху всички нас, понеже:

Ecc 7:20 Наистина няма праведен човек на земята, Който да струва добро и да не греши.

Rom 3:23 Понеже всички съгрешиха и не заслужават да се прославят от Бога.

Rom 6:23 Защото заплатата на греха е смърт; а Божията дар е вечен живот в Христа Исуса, нашия Господ.


Христос обаче пое нашето наказание и умря с нашата смърт. Заплата на греха я получи Той, вместо нас.

9 И определиха гроба Му между злодеите, Но по смъртта Му при богатия; Защото не беше извършил неправда, Нито имаше измама в устата Му.

10 Но Господ благоволи той да бъде бит, предаде Го на печал; Когато направиш душата Му принос за грях, Ще види потомството, ще продължи дните Си, И това, в което Господ благоволи, ще успее в ръката Му.


Господ ( Бог Отец) благоволи в страданието на Своят Син Исус Христос. Те двамата са изработили планът за спасение на човечеството, още от вечността. Знаели са за предстоящите страдания на Божият Син и за ужасната смърт на кръста.


11 Ще види плодовете от труда на душата Си и ще се насити; Праведният Ми служител ще оправдае мнозина чрез знанието им за Него, И Той ще се натовари с беззаконията им.


Той, Христос, ще види плодовете от трудът си и ще се насити. Жертвата Му няма да е напразна. Той очаква своята голяма радост - онези, които са повярвали в Негово Име, издържали са укори и гонения, но пак силни, понеже да основавали живота си на Скалата - Христос.

Heb 12:2 като гледаме на Исуса начинателя и усъвършителя на вярата ни, Който, заради предстоящата Нему радост, издържа кръст, като презря срама и седна отдясно на Божия престол.

"Праведният ми служител" - това са думи на Бог Отец, за неговят Син Исус Христос.

Ето същата идея в други стихове:

Isa 42:1 Ето Моят служител, когото подкрепявам, Моят избраник, в когото благоволи душата Ми; Турих Духа Си на него; Той ще постави правосъдие за народите.
Смазана тръстика няма да пречупи, И замъждял фитил няма да угаси; Ще постави правосъдие според истината



Mat 12:15 Но Исус, като позна това, оттегли се оттам; и мнозина тръгнаха подире Му, и Той ги изцели всички.
И заръча им да го не разгласяват;
за да се сбъдне реченото чрез пророк Исаия, който казва:
“Ето Моят служител, Когото избрах Моят възлюбен, в Когото е благоволението на душата Ми; Ще положа Духа Си на Него, И Той ще възвести съдба на народите.
Няма да се скара, нито да извика, Нито ще чуе някой гласа Му по площадите;
Смазана тръстика няма да пречупи, И замъждял фитил няма да угаси, Докато изведе правосъдието към победа.

Mat 12:21 И в Неговото име народите ще се надяват”.


И ако обърнем внимание на "моят възлюбен" , то същото намираме и тук:

Mat 17:5 А когато той още говореше, ето, светъл облак ги засени; и ето из облака глас, който каза: Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение, Него слушайте.

Последният стих го оставям за утре.


А също и защо Христос е наречен служител.



Тема Re: Исаия 53 [re: *abi*]  
Автор н@блюдaтeлМодератор ()
Публикувано22.02.11 06:26



Интересна тема. Мога да предложа две връзки:


. Извинявайте че е на руски, но мисля че се разбира.



- статия на Ани Маринова. Ако успея да я поканя в клуба може доста да ни осветли, мисля че темата беше свързана с докторантурата й.

Редактирано от н@блюдaтeл на 22.02.11 06:27.



Тема Re: Исаия 53 [re: Stephanus]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано22.02.11 09:40



4 Той наистина понесе печалта ни, И със скърбите ни се натовари; А ние Го счетохме за ударен, Поразен от Бога, и наскърбен.
5 Но Той биде наранен поради нашите престъпления, Бит биде поради нашите беззакония; На Него дойде наказанието докарващо нашия мир, И с Неговите рани ние се изцелихме.

За кого става дума? За това ли 7 "Да създадем човека по Наш образ и Наше подобие..." Итнересно ще ми е да чуя беззаконията им та тези Наши.

Редактирано от *abi* на 22.02.11 10:54.



Тема Re: Исаия 53 [re: KalinkaSD]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано22.02.11 09:56



Авторът на първият стих от 53 глава на Исая е сам Бог. Той говори в множествено число, по подобие на стихът в Битие:

Gen 1:26 И Бог каза: Да създадем човека по Нашия образ, по Наше подобие;


5 Но Той биде наранен поради нашите престъпления, Бит биде поради нашите беззакония; На Него дойде наказанието докарващо нашия мир, И с Неговите рани ние се изцелихме.
6 Всички ние се заблудихме както овце, Отбихме се всеки в своя път; И Господ възложи на Него беззаконието на всички ни.

Самият Бог е авторът...

За кои НИ говори? Исус е изкупил и неговите грехове?



От там насетне не виждам непълни и липсващи отговори на поставените от мен КОНКРЕТНИ въпроси.

Благодаря за старанието, но ще стане като отсреща. Питам ви съсвсем ясни неща, отговаряте ми в коренно различна насока. Уважавам знанията ви, но моля ви четете внимателно как са поставени темите.

Господ ( Бог Отец) благоволи в страданието на Своят Син Исус Христос. Те двамата са изработили планът за спасение на човечеството, още от вечността. Знаели са за предстоящите страдания на Божият Син и за ужасната смърт на кръста.

Двама са.
Така ли?
Кои тогава са останалите от 53:5, които били като Бит 1:26?

"Праведният ми служител" - това са думи на Бог Отец, за неговят Син Исус Христос.
Самият Бог служител сам на себе си?
Да, ще ми е интересно защо според вас е така.

Редактирано от *abi* на 22.02.11 10:29.



Тема Re: Исаия 53 [re: simha]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано22.02.11 10:09



Много често пророците са говорили от името на Бог, Божия народ или останалите Божиите пророци.

Да. В Писанието не са малко местата, където някой говори а себе си в трето лице или се назавава по име и не казва "аз" или "мене". В конкретния текст обаче имаме доста нестройна структора.
Ако кажем, че от началото говори Исаия, то в един момент, все едно започва да говори Бог. Имаме едно преливане, което иска много детайлен анализ.


Аз се надявам и Абсент да се включи. Той има доста силна аналитична мисъл и дава добри алтернативни тълкувания.

Хайде помисли и ти.
И най вече върху ДЕЛА и СИЛНИТЕ - основният въпрос, който зададох. Поразрови се. Аз също явно трябва да започна да ровя.

Редактирано от *abi* на 22.02.11 10:25.



Тема Re: Исаия 53 [re: *abi*]  
Автор Stephanus ()
Публикувано22.02.11 14:38



За кого става дума? За това ли 7 "Да създадем човека по Наш образ и Наше подобие..." Итнересно ще ми е да чуя беззаконията им та тези Наши.



не за това , става дума:
"Кой е повярвал на известието ни ?"

нали си задала въпрос: "Първо се говори в 1-во лице м.н.ч - ни, нашите. Авторът (или кой?) се изказва от имета но всички хора "

Е отговарям ти, че за стих 1, не е задължително някой да говори от името на всички хора, но НАПРОТИВ:
Тук Говори Бог (от една страна) и/или пророците на които Той е предал посланието си. Затова и въпроса: "Кой е повярвал на известието ни ?"



Тема за първият стих става дума [re: *abi*]  
Автор Stephanus ()
Публикувано22.02.11 14:45



чети внимателно !

Аби, Калинка ти е написала, че
Авторът на първият стих от 53 глава на Исая е сам Бог.

В първият стих - говори Бог от свое име, не във всички стихове, както ти си разбрала.

"Той наистина понесе печалта ни, И със скърбите ни се натовари;" - тук вече пророкът казва, че "Той" е понесъл беззаконията на всички хора.

Редактирано от Stephanus на 22.02.11 15:04.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.