Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:59 08.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Re: Исаия 53нови [re: *abi*]  
Автор Prokimen ()
Публикувано25.02.11 13:00



Ти погледна ли какво тълкуване дават евреите християни?



Тема Re: Исаия 53нови [re: Prokimen]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано25.02.11 13:21



Значи, те твърдо застават зад това, че Раб Божий от Исаия 53 е Яков/Израел.
Има тълкувания, че е и за Месията, но не за Исус, поради "Човек" в 53 глава, а юдаизмът е категоричен, че Мисията ще е "човек", божий служител-да, но не и богочовек.

Само, че такова подробно разследване като моето, така и не намерих. В смисъл, да се уточни кой е делът, кои са великите, и кое силните, както и каква ще е плячакта - не.
Може да има в чуждоезични еврейски сайтове, но аз се изморявам много като чета на английски и рядко правя справки на този език. На руски не намерих.
Даже ми нправи впечатление, че в Танах на руски, не разполагат с превод на Исаия. Поне аз не попаднах на такъв.

Така, че ми се наложи сама да си търся дял, велики, силни и т.н. 53:12.

Впрочем едното тълкувание, така като го изведох, се застъпва с другото.

В юдаизма може да се твърди, че става дума за Израел, а в моето тълкувание делът така или иначе е отнесен до Израел. Аз изобщо не се занимах да тълкувам до кого е отнесено пророчеството защото за изводите ми това нямаше значение. Дали наистина е зе Исус или е за Израел, или за Месия-човек, то това не променя естеството на дадения дял, както го тълкувам аз. Нито променя великите и силните.



Тема Re: Исаия 53 [re: *abi*]  
Автор Stephanus ()
Публикувано25.02.11 15:43



Упорито няма да отговориш : кой е автора на книгата ?

така ли ?



Тема Re: Исаия 53 [re: *abi*]  
Автор simha (пчеличката)
Публикувано25.02.11 17:06



Една малка поправка - Евреите християни (месианските евреи) НЕ тълкуват така Исая 53, а като нас. Юдеите, които не са християни, тълкуват Исая 53, както си писала.

Ако аз правя тълкувание, но още не съм стигнала до това, бих свързала великите с множеството (рабим) духовни Божии същества (ангелите и спасените).

Евреи 11:12
Затова само от един човек, и той замъртвял, се народи множество, колкото небесните звезди и като крайморския пясък, който не може да се изброи.

Откровение 7:9
След това видях, и ето голямо множество, което никой не можеше да изброи, от всеки народ, и от всичките племена, люде и езици, стоящи пред престола и пред Агнето, облечени в бели дрехи...

Откровение 19:1
След това чух като че ли силен глас от голямо множество на небето, който казваше: Алилуя! Спасение, слава и сила принадлежат на нашия Бог! - Ето ти ги завоюваните "користи", които Исус разделя с нас (дай Боже!)

Римляни 8:19
Защото създанието с усърдно очакване ожида откриването ни като Божии синове.

Галатяни 4:5
за да изкупи ония, които бяха под закона, та да получим осиновението.

1 Солунци 5:9
Защото Бог ни е определил не на гняв, но да получим спасение чрез нашия Господ Исус Христос...


Ефесяни 1:22
И всичко покори под нозете Му, и постави Го да бъде глава над всичко за църквата...

Йоан 4:36
Който жъне получава заплата, и събира плод за вечен живот, за да се радват заедно и който сее и който жъне.

Псалми 16:5
Господ е делът на наследството ми.


Дял означава също и заплата за извършено дело, която се полага.

Римляни 6:23
Защото заплатата на греха е смърт; а Божият дар е вечен живот в Христа Исуса, нашия Господ.

Притчи 10:16
Заплатата на праведния е за живот.

Откровение 22:12
Ето, ида скоро; и у Мене е наградата, която давам, да отплатя на всекиго, според каквито са делата му.

Лука 14:14
и ще бъдеш блажен, заащото те нямат с какво да ти отплатят, ще ти бъде отплатено във възкресението на праведните.

Ако желаеш, помисли и върху моето предложение.





Тема Re: Исаия 53 [re: Stephanus]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано25.02.11 20:34



Аз задавам въпросите в тази тема.
Който има да казва нещо - моля.



Тема Re: Исаия 53 [re: simha]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано25.02.11 20:49



Дял означава също и заплата за извършено дело, която се полага.

Да, разбирам твоето тълкувание.
Ти го "даваш" по-обзорно.
- Предлагаш делът да е Вечен Живот
- Предлагаш великите да са ангелите и спасените
- користта Спасение, Слава и Сила

Не оспорвам такова становище, най-малкото защото и то е подплатено от солидни цитати.

Единственото обаче, което не ми се връзва в него е, че не е в унисон с обещаното за Израил. В смисъл, за да се изпълнят пророчествата Израил, Небесният и Земният продължават да са условието. То не е било отменяно. Съответно за користта съм съгласна. И споед мен в Небесното царство храната е духовна, пиенето е духовно и т.н. Подкрепя се от Писанието.
Но йерархия ще има. Откровение е един от най-показателните текстове.

Какво те притеснява? И защо така усърдно отричате специално отреденото място на Месията?

ПС Благодаря за поправката. Прокимен пита за Месианските евреи. Не обърнах внимание.

Редактирано от *abi* на 25.02.11 20:56.



Тема Re: Исаия 53 [re: *abi*]  
Автор simha (пчеличката)
Публикувано25.02.11 22:58



В какъв смисъл някой отрича отреденото на Месията място?
Не те разбрах.

Спомни си Пс. 82:6, където Бог нарича свещениците/водачите и съдиите на Израел богове, т.е. велики, силни... Но тъй като слагам и тях в кюпа

на спасените, нарочно не се задълбочих.

Как подреждаш небесната йерархия? Според кого напасваш представите си? Само, моля те, нека не задълбаваме в книгата на Енох и Кабала - нека се придържаме към текстовете и ангелологията в Библията, става ли.



Тема Което си е право, право си е [re: simha]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано25.02.11 23:20



"""Една малка поправка - Евреите християни (месианските евреи) НЕ тълкуват така Исая 53, а като нас. Юдеите, които не са християни, тълкуват Исая 53, както си писала."""

Така е. И нека аби не се сърди, когато я наричаме

. Това, впрочем, се отнася и за теб, пчеличке, разликата е само в мащаба, в нищо друго.


Редактирано от Eжko_ на 25.02.11 23:28.



Тема Re: За дела: Царството, Трапезата в Новия Иерусалим [re: Eжko_]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано25.02.11 23:22



Е, прочете ли някой, или предубеденостите (визирам в частност моите постинги) са по-силни тъй, щото да продължават да подхранват

.


Редактирано от Eжko_ на 25.02.11 23:25.



Тема Re: Което си е право, право си е [re: Eжko_]  
Автор simha (пчеличката)
Публикувано25.02.11 23:26



Размерът (вкл. мащабът) има значение!



Май Господ е най-юдействащ, щом за да благослови Израел, вложи Духът Си в един езичник:

Числа 24:9
Легнал е и лежи като лъв И като лъвица; кой ще го възбуди?
Благословен, който те благославя! И проклет, който те проклина*!
* в оригинал е "злослови /против теб/"

И друг път съм ти казвала - текстовете са десетки, нямам намерение да ти копирам Словото на Бог, за да ти доказвам очеИЗвАдни неща.

Редактирано от simha на 25.02.11 23:28.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.