Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:56 13.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Християнско възпитаниенови  
Автор н@блюдaтeлМодератор ()
Публикувано03.02.11 06:44



Малкият ми син, който взе вече да порасва, не ме оставя да бездействам с постоянни въпроси. Все по-често ме пита за "нашия небесен татко, който прави хората да са добри". Въпросите са най-разнообразни - той всичко ли вижда, може ли да лети над облаците, как точно кара хората да стават добри, бил ли е малък, кога ще го видим и т.н. Не съм му чел още детската Библия с илюстрациите на Доре, която досега кротко отлежаваше в дъното на библиотеката. А човекът иска и детско филмче по темата. Спомням си навремето по БНТ едни доста добри анимации по старозаветни мотиви.


Та въпросът ми е, бихте ли споделили опит. Как говорите на децата за Бога?


P.S. специално за Римлянина - не възнамерявам да пълня главата на детето с глупости

нито да го превърна в нещо реципрочно на тригодишното муджахидинче, дето знаеше историята за Мохамед и еврейската жена. По-скоро искам да получи добра основа за да избере съзнателно когато порасне.

Редактирано от н@блюдaтeл на 03.02.11 06:54.



Тема Re: Християнско възпитаниенови [re: н@блюдaтeл]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано03.02.11 08:44



На колко години е детето?

Аз не мога да ти дам съвети поради липса на опит, но пък темата ми е особено интересна по същите причини като твоите.

За сега ходим на църква "да палим фештички и да духами!", харесваме "как пеят", упорито отказваме да се причастим, но с охота вземаме "лийепчи". Като цяло опитвам се да създам у детето усещане за църквата като за приятно, дружелябно място. Това, че е пълна с деца само помага, но май не навсякъде има този късмет.



Тема Re: Християнско възпитание [re: н@блюдaтeл]  
Автор Tuono (непознаваем)
Публикувано03.02.11 10:22



Действието се развива е евангелска петдесятна църква. След театрална сценка, подготвена от деца, пастирът или учителката (не помня) питат дете на 6-7 години "Какво ще правиш, след като се прибереш вкъщи днес?". Детето отговаря веднага: "Ще служа на Бога".
Пита се в задачата, това отговор на 6 годишно дете ли е и могат ли на тази възраст децата да осъзнаят до такава степен кой е Бог, че да искат и да могат да Му служат?

"...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
===

===

Редактирано от Tuono на 03.02.11 10:23.



Тема Re: Християнско възпитаниенови [re: Tuono]  
Автор Mъrлишeв (Хобит)
Публикувано03.02.11 11:37



Нека се учат от малки да казват такива неща. Като пораснат, ще почнат и да ги осмислят. Първо навика, после разбирането. То и с миенето на ушите май е така :)

Племенникът ми вече е на дванайсет и беше много интересно как всички вкъщи се опитваме хем да го понаучим на нещо, хем, нали, да не му напълним главата с щуротии като беше по-малък. Винаги сме влизали с него по черкви, а като сме се молили, палили сме "фещички" и сме се кръстили, сме му казвали какво правим. Хлапето друго не е виждало, така че го прие като нещо естествено.
Досега нито се е причестявал, нито целува икони или кръста, или ръка на свещеника, нито пък смятаме да го пращаме да се изповядва. Това с целуването и причестяването - по хигиенни причини. Да порасне още, да си реши ще вярва ли, пък тогава ако иска, нека целува и пода на черквата. Колкото до изповядването - това вече си е лична работа. Като поотрасне, сам ще стигне до това, стига да е вярващ. Засега не мога да кажа дали вярва - момчето се държи напълно разумно в храм, май се моли, но само наум, приятно му е да влиза вътре, изглежда му харесва атмосферата с иконите, тамяна и прочие. И това, смятам, е достатъчно, поне за мен като много отговорен чичо.
Мисля, че успяваме да му внушим здравословно недоверие към всякакви верски прояви освен към битовото православие. Пък и като момче, гледано с "Индиана Джоунс", "Assassin's Creed" и ходене около черквата по Великден, вероятно си дава сметка, че вяра без салтанати не е интересна


Трудно се научи да се прекръства като хората, защото е левак.

Детските Библии ги пропуснахме. Едва се преборихме да прочете адаптираната версия на "Тримата мускетари". По празниците се случва да прочетем на глас откъс от нормалното издание на Библията, така че поне с Новия завет е що-годе наясно. Всъщност ми хрумва добрата идея да му подаря един екземпляр от Новия завет, нека си го има момчето. Като го познавам, от време на време ще прочита по някоя глава.

Magister artium

Редактирано от Mъrлишeв на 03.02.11 11:45.



Тема Re: Християнско възпитаниенови [re: н@блюдaтeл]  
Автор Jacob (Явор Русинов)
Публикувано03.02.11 14:25



Аз бих ти препоръчал тази книга



Друга добра книга за възпитание на момчета е тази:


Особенно първата, говори именно по твоя въпрос, а и най-важното - не е поредната блудкава книга основана на светска психология.

Поздрав,

http://yavorrusinov.wordpress.com/

Редактирано от Jacob на 03.02.11 14:27.



Тема Re: Християнско възпитаниенови [re: н@блюдaтeл]  
Автор Jacob (Явор Русинов)
Публикувано03.02.11 14:52



Също така, направих един блог точно за възпитанието на децата. Дано намериш нещо полезно.

https://lawandcharacter.wordpress.com/about/

http://yavorrusinov.wordpress.com/


Тема Re: Християнско възпитаниенови [re: н@блюдaтeл]  
Автор loverrock ()
Публикувано03.02.11 19:51



Възпитавай детето да бъде добър човек, а не религиозен фанатик и тежест за светското общество!

domino dancing


Тема Re: Християнско възпитаниенови [re: н@блюдaтeл]  
Автор simha (пчеличката)
Публикувано03.02.11 21:20



Както повечето знаете, съм отраснала в крайно вярващо семейство.
Какво научих от родителите си? - Много, ако не и всичко необходимо за Бога.
Но това го разбрах едва след като и аз вече имах деца.
Преди всичко е важен примерът - молитвата, благодарността и смирението, в които правите детето си съучастник. Звучи ви недобре?! Може, но това е важно.
После идват събранията с вярващи хора, четене на Библията и всевъзможни обсъждания върху Библейските стихове и истории.
Даааа, и книжките с картинки са хубави, както и тези за оцветяване, покрай които могат да се научат и историйките, свързани с рисунките.
Аз бих препоръчала и книжката "Как изглежда Бог":



Нека не ви смущава безобразно ниската цена, Добро си е книжлето.

Аз направих една голяма грешка с моите деца - дъщеря ми сама си четеше, не я насилвах с нищо, а на синът ми му пусках видеокасети или детски, та така и не се научи да чете книжки. И до днес предпочита филмите. И пример много не съм им давала, защото мъжът ми е невярващ и се молех само във "вътрешната си стаичка". Но за Бог им четях от някои детски Библии, тип учебни, енциклопедични.

Само това мога да дам като съвет: Четете повече книжки и оставете видеоигрите и компютъра за колкото се може по-късно! И не се опитвайте да му обяснявате на бебешки каквото и да било. Не са толкова тъпи дечицата.
Вие му говорете като на голям човек и то един ден ще стане истински мъж. Ако все го пазите да не нараните душичката му с истината, може и цял живот да си остане "бебе".

Разбира се, че ще трябва да опростявате нещата, но не ги опростявайте прекалено и никога не му говорете на бебешки.

Редактирано от simha на 03.02.11 21:26.



Тема Re: Християнско възпитаниенови [re: н@блюдaтeл]  
Автор _Sisilia ()
Публикувано03.02.11 22:00





Моят племенник беше на три годинки, когато един ден го чух пее св. Литургия.
Останах приятно изненадана, защото сме го водили в Църквата и изглежда пеенето му е направило силно впечатление. Пееше проточено като повтаряше:
"Господи, помилуй! Да внимаваме! и "св.Кирил и Методи" и други .Записахме го на касета, защото пееше страхотно.


Когато стана 6.7-ми клас, започна да разговаря с мен за религия и без никой да му налага, прочете Стария Завет. Оттам се прехвърли на Шекспир, много го обичаше, че чак го рецитираше на глас. От малък обаче историята му е страст. И сега като тиинейджър освен всичко останало, следи с голям интерес "History", по която много често дават и религиозни филми.

Сам търси Истината и дай Боже да Я открие.

Редактирано от _Sisilia на 03.02.11 22:18.



Тема Re: Християнско възпитаниенови [re: loverrock]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано03.02.11 23:14



добрият православен е само в помощ на каквото и да е общество.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.