Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:04 20.09.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Човешката природа..!!нови  
Автор lampion ()
Публикувано27.01.11 20:22



Преди няколко дена прочетох една фраза написана в стената(фейсбука) на една приятелка,която ме накара да се замисля.

"Господи пази ме от приятелите ми,защото от враговетe ми знам как да се пазя и сам."

ще спестя философстването и мислите до които стигнах..и ще се опитам да проследя какво е държанието ... на приятелите на Христос....


Библията ни казва че Христос е имал много последователи..даже учениците на Йоан Кръстител са ходили при него.Имало е мнозиства които са го следяли където и да иде...идвали ли са от далеч..да го слушат и са подранявали,стояли са с дни гладни слушайки,искали са да го пипнат,да поговорят с него,да го поканят у дома си,да чуят благовестието,да се излекуват и т.н...

Да видим по конретно някой неща...В Лукас 10 1...Христос изпраща 70 от учениците си за да проповядват благовестието си....със мисълта..."Жътвата е изобилна, а работниците малко; "

В Йоан 6/66...обаче ни казва и нещо друго....че много ученици са отстъпили от него...."Поради това мнозина от учениците Му отстъпиха и не ходеха вече с Него"..и са казвали..."Тежко е това учение; кой може да го слуша?"


Въпреки всчико обаче винаги е имало 12 души..който са били най близки до него.

67.Тогава Исус каза на дванадесетте: Да не искате и вие да си отидете


Но какво става с тия 12..??

Юда Искариотски..го продава за 30 сребарника...Филип се съмнява в негова божественост и иска да му се покаже Бог ...Тома..не вярва че е възкръснал..!!

От тези 12..души.. трима ....са били още по близки негови..ученици..Йоан,Яков и Петър.
Петър..който "се отказва" ...от него 3 пъти..Единствено за Йоан пише че е бил ..."ученика който е възлюбен"..ако не се лъжа..обичал е Христос...и Христос го е обичал....


След възкръсението...Йоан....батерията..после ще продължа

Сила,без любов, е = енергия, изразходена напразно.


Тема Re: Човешката природа..!!нови [re: lampion]  
Автор lampion ()
Публикувано28.01.11 00:40



да си пордължа..мислите...след кратката пауза...не по мое желание..



След като се разбягват учениците в градината по време на арестта на Христос и след други хора го хулят,бият и лъжесвидетелстват против Господ и накрая разпъват,част от хората "приели" благовестието за тяхното спасение от смъртта,все още имат съмнения.Това става и след възкресението,а у4ениците както обикновенно се страхуват и се затварят,(самоизолират) от юдейте ,въпреки всичко което са видяли и чули..!!


Йоан 20..19

А вечерта на същия ден, първия на седмицата, когато вратата на стаята, където бяха събрани учениците, беше заключена поради страх от юдеите, Исус дойде, застана на средата и им каза: Мир вам!


а матей ни разкава и нещо много по силно...

28.

17. И като Го видяха, поклониха Му се; а някои се усъмниха.

Невярващ по природа ли е човек. ...??!! Струва ми се - не - по скоро мнителен, заради предпазливост.


Но Господ познава човека...и явно много пъти се разочарова от него..


26. А Той им отвърна: Защо сте страхливи, маловерци? Тогава стана, смъмри ветровете и вълните и настана голяма тишина.


Марко 16
8. А Исус, като разбра това, каза: Маловерци, защо разисквате помежду си, понеже нямате хляб?


Ето ясен цитат...който показва взаимоотношенията между..Христос и у4ениците му...

29. Учениците Му казаха: Ето, сега говориш ясно и никаква притча не казваш.

30. Сега сме уверени, че Ти всичко знаеш и няма нужда да Те пита някой, за да му отговаряш. По това вярваме, че си излязъл от Бога.

31. Исус им отговори: Сега ли вярвате?

32. Ето, настава час, даже е дошъл, да се разпръснете всеки при своите си и да Ме оставите сам; обаче не съм сам, защото Отец е с Мене.

33. Това ви казах, за да имате в Мене мир. В света имате скръб; но дерзайте: Аз победих света


Не показват ли тези стихове разо4арованието на Христос над 4овешката маловерна природа ??? Не познава ли той слабостите на 4овек ???


Евреи 4:15 Защото нямаме такъв първосвещеник, който да не може да състрадава с нас в нашите слабости, а имаме Един, Който е бил във всичко изкушен като нас, но пак е без грях.


Не го ли изкушава Сатана 4рез вси4ко..


Марко 1:13 Той беше в пустинята четиридесет дни, изкушаван от Сатана, и беше със зверовете; а ангелите Му служеха.

Матей 16:23 А Той се обърна и каза на Петър: Махни се от Мене, Сатана; ти си Ми съблазън; защото не мислиш за Божиите неща, а за човешките.

Лука 22:3 Тогава Сатана влезе в Юда, наречен Искариотски, който се числеше към дванадесетте;


Лука 10:18 А Той им каза: Видях Сатана да пада от небето като светкавица.


22

52. А на дошлите против Него главни свещеници, началници на храмовата стража и на старейшините Исус каза: Като срещу разбойник ли сте излезли с мечове и сопи?

53. Когато бях всеки ден с вас в храма, не вдигнахте ръка срещу Мене. Но сега е вашият час и на властта на тъмнината


65. Тогава първосвещеникът раздра дрехите си и каза: Той богохулства! Каква нужда имаме вече от свидетели? Ето, сега чухме богохулството. Вие какво мислите?

66. А в отговор казаха: Заслужава смъртно наказание.

67. Тогава Го заплюваха в лицето и Го блъскаха; а други Му удряха плесници и Му казваха:

68. Познай, Христе, кой Те удари?



$овек е много по податлив на Сатана и греха и непокорен на Бог и правдата...!! но Христос свидетелства ,като дори и в най трудните си моменти...("в 4асът на тъмнината")..показва...надмощието си ....и любовта си..... примерно..пред Пилат..свидетелства...

33. И така, Пилат пак влезе в преторията, повика Исус и Го попита: Ти Юдейският Цар ли си?

34. Исус отговори: От себе си ли казваш това или други са ти говорили за Мене?

35. Пилат отговори: Че аз юдеин ли съм? Твоят народ и главните свещеници Те предадоха на мене. Какво си направил?

36. Исус отговори: Моето царство не е от този свят; ако царството Ми беше от този свят, служителите Ми щяха да се борят да не бъда предаден на юдеите. Но сега царството Ми не е оттук.

37. Затова Пилат Му каза: Тогава Ти цар ли си? Исус отговори: Ти сам казваш, че съм цар. Аз затова се родих и затова дойдох на света, да свидетелствам за истината. Всеки, който е от истината, слуша Моя глас.

38. Пилат Му каза: Що е истина? И като каза това, пак излезе при юдеите и им заяви: Аз не намирам никаква вина у Него.

на кръста...

Лука 23:34 А Исус каза: Отче, прости им, защото не знаят какво правят. И като разделиха дрехите Му, хвърлиха жребий за тях.

Сила,без любов, е = енергия, изразходена напразно.

Тема Re: Човешката природа..!!нови [re: lampion]  
Автор nataka (ентусиаст)
Публикувано31.01.11 10:43



Темата ти е много хубава и жалко, че никой не пише по нея.
Ами да, така е, учениците и апостолите са най-обикновени хора, поне до деня на Възкресението и на Петдесетница - съмняват се, колебаят се, страхуват се, крият се, когато наближи опасност. Даже на едно място Той казва, че всички ще се разбягат при своите си и ще го сотавят. А в Гетсиманската градина всичките му ученици заспиват от мъка и отчаяние, докато Той се моли сам.
Никой не го подкрепя в молитвата, която е най-тежката, но не защото те не искат, просто явно не могат.
Освен това, в Евангелието на Йоан, малко преди залавянето той се моли за тях и особено за Петър, да не отслабне вярата им. И продължава сам - през Гетсимания, пред Пилат, пред първосвещениците, по Виа Долороза и през Голгота.
Разсъждавайки, просто така е трябвало да стане, да извърви сам пътя, защото никой от учениците и последователите му или почти никой не можел да устои на всичко това, дори и вътрешно много да са искали. Напремер Петър му се кълне, че ще отиде насвсякъде с него, но се отрича само няколко часа по-късно.
Та моите мисли са в тази посока, че така е трябвало за спасението на всички ни. Той, сам да извърви този път.
Много ще се радвам, ако и други се включат по темата, ного е хубава, а не само да се обсъждат някакви си клюкии жълти работи.





Тема Re: Човешката природа..!! [re: lampion]  
Автор nonetheless (стар клубар)
Публикувано31.01.11 15:13



човешката и зверската природа нямат разлика ....
ако не вярваш - е, питай лъва





Тема Re: Човешката природа..!!нови [re: nonetheless]  
Автор nataka (ентусиаст)
Публикувано31.01.11 15:19



Не съм съвсем съгласна. В един смисъл аналогията с лъва е правилна - и той, и човекът изпитват съответни нуждии трябва да ги задоволят - като глад, жажда, инститнкт за продължение на вида. Но човекът е и образ и подобие на Бога, така, че в него има и божествена искра.



Тема Re: Човешката природа..!!нови [re: nataka]  
Автор Mъrлишeв (Хобит)
Публикувано31.01.11 15:33



Човек е образ и подобие колкото на Бога, толкова и на животното. От Бога са ни разумът и съвестта, а нуждите - от животното.

Проблемът е, когато разумът се впрегне не за овладяването на нуждите, а за обслужването им и превръщането им в цел. А това са деветдесет и девет на сто от случаите.
Затова най-често сме лакоми като свинята, хищни като вълка, страхливи като заека и много рядко - търпеливи като вола, верни като кучето или свободни като ястреба.
Разумът, подчинен на нуждите кара у нас да се проявяват най-често ужасните страни на животинския свят, а не благородните.

Не напразно хищните животни се свързват с представата за успех - дотам, че са предпочитани знаци в хералдиката. Орли, лъвове, вълци...

Magister artium



Тема Re: Човешката природа..!!нови [re: Mъrлишeв]  
Автор nataka (ентусиаст)
Публикувано02.02.11 13:10



Прав си, но поразводнихме темата. Тя беше не просто за човешката природа, а за приятелството и за поведението ан учениците ипоследователите на Исус Христос.



Тема Re: Човешката природа..!!нови [re: Mъrлишeв]  
Автор Enos (LDS mythbuster)
Публикувано02.02.11 14:18



Привет,

В отговор на:


Човек е образ и подобие колкото на Бога, толкова и на животното. От Бога са ни разумът и съвестта, а нуждите - от животното




Хм, интересно... всъщност замислих се дали е така.

Животните не са някакъв антипод на Бога, а негови творения. Той ги обича също такива каквито са.
На мен не ми е известно да сме създадени по образ и подобие на някое животно макар и не малко представители на човеците упорито да се мъчат да докажат това - едните чрез псевдонаука, а другите с поведение...

Бих добавил, че от Бога е способността да обичаме, да твориме, да бъдем родители и много други.
А нуждите? Според мен нуждите са ни дадени също от Бога за да се развиваме.
Ако нямахме нужди никой от нас бе би си помръднал дори пръста за каквото и да било...и нищо нямаше да съществува.
Всеки щеше да си стои без да прави нищо защото не би имал нужда от това...




Тема Re: Човешката природа..!!нови [re: Enos]  
Автор Mъrлишeв (Хобит)
Публикувано02.02.11 14:58



Ако имаш предвид дарвинистите - това не е псевдонаука, а много сериозна теория :) А за поведението си много, много прав :D
Какво е отношението на Бога към животните не се наемам да говоря, това е сложен въпрос.
За нуждите е казано нещо много интересно в Евангелието: "Не се грижете какво ще ядете, какво ще пиете, какво ще облечете..."

Magister artium



Тема Re: Човешката природа..!!нови [re: nataka]  
Автор nonetheless (стар клубар)
Публикувано02.02.11 22:27



..говоря за това че човек може да изплаши дори и царят на животните - лъва



но за да бъдем по християнството, будизма или там каквато и да е любовта :


Данаил 6
16 Тогава царят заповяда, та докараха Даниила и го хвърлиха в рова на лъвовете. А царят проговаряйки рече на Даниила: Твоят Бог, Комуто ти служиш непрестанно, Той ще те отърве.
17 После, като донесоха камък и го поставиха на устието на рова, царят го запечати със своя си печат и с печата на големците си, за да се не измени никакво намерение относно Даниила.
18 Тогава царят отиде в палата си и пренощува гладен, нито остави да донесат пред него музикални инструменти; и сънят побягна от него.
19 И на утринта царят стана много рано и побърза да отиде при рова на лъвовете.
20 И като се приближи при рова, извика с плачевен глас към Даниила. Царят проговаряйки рече на Даниила: Данииле, служителю на живия Бог, твоят Бог, Комуто ти служиш непрестанно, можа ли да те отърве от лъвовете?
21 Тогава Даниил рече на царя: Царю, да си жив до века!
22 Моят Бог прати ангела Си да затули устата на лъвовете, та не ме повредиха, защото се намерих невинен пред Него; още и пред тебе, царю, не съм сторил никакво прегрешение.
23 Тогава царят се зарадва много и заповяда да извадят Даниила из рова. И когато Даниил бе изваден из рова, никаква повреда не се намери на него, защото бе уповал на своя Бог.





Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.