Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:44 01.07.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Тема Синат Хинам - специално за Кейвнови  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано25.10.10 14:08



25. Но това стана, за да се сбъдне словото, писано в Закона им, че Ме намразиха без вина.

Прочети внимателно цялата глава! Защото не става да измъкваме от контекста, а той касае "любовта на евреина към евреина":

13. Никой няма любов по-голяма от тая, да положи душата си за своите приятели.

Много е важно да се отбележи, че в гръцкия текст пише "Ме намразиха даром (дореан), за това, което ще ти пусна във връзка с този цитат.
Синодалната Библия правилно, но всъщност погрешно дава препретки към Псалмите 68:5 и 34:19.

Вярното тълкувание на 15:25 касае понятието "Синат Хинам" - "безпричинната омраза".

Това понятие е разглеждано от тълкувателите в юдаизма, но искам да ти обърна внимание върху следното (надявям се си с добър руски)


Сейчас мы находимся в очень ответственном отрезке времени – «Между теснин». Это время, которое требует обсуждения. Надо понять: «между чем»? Понятно, что вершиной этого напряжённого промежутка является Девятое Ава, когда мы находимся в трауре из-за разрушения Храма. Известно, что первый Храм был разрушен за тяжкие преступления, которые совершали сыны Израиля; три самых тяжёлых преступления: идолопоклонство; прелюбодеяния; убийство. Но во втором Храме всего этого не было. Мы знаем классическую формулировку, что второй Храм разрушен за «напрасную ненависть». Так написано в Вавилонском Талмуде. А в Иерусалимской Гемаре написано несколько подробнее. Там говорится так, что первый Храм был разрушен за эти страшные преступления, но в эпоху второго Храма нам известно, что они вовсю трудились над Торой, и были скрупулёзны в исполнении заповедей, и в отделении десятин, и были в них все нравственные достоинства, но они любили имущество и – ненавидели друг друга понапрасну. Здесь добавлено только одно обстоятельство, которое совершенно отсутствует в Вавилонском Талмуде, что они любили имущество. Они были корыстолюбивы. Есть такое мнение, что «синат- хинам» - «напрасная ненависть» можно прочитать, как ненависть к тому, чтобы что-нибудь делать бесплатно. Обычно толкуют так, что если Храм разрушен за то, что ненавидели зазря, бесплатно, то это исправляется «напрасной любовью», бесплатной. Большие мудрецы сказали, что выражение «ахават хинам», которое так расхоже в нашем поколении, представляется очень сомнительным. Как можно говорить о «напрасной любви», когда это центральная заповедь Торы? Мы обязаны любить! Конечно, Я не могу сказать, что «бесплатно» уважаю отца и мать, я – обязан их уважать. То же самое, что я должен любить каждого еврея. Поэтому можно попытаться предположить, что если Храм разрушен за счёт того, что ненавидели «бесплатно», то он будет восстановлен тем, что мы используем эту ненависть к тому, чтобы на нас другие работали бесплатно и мы им не платили (подобное излечивается подобным). Болезнь нашего времени заключается не столько в том, что человек не хочет бесплатно работать, сколько в том, что очень многие хотят, чтобы на них бесплатно работали. Что очень нехорошо. И мораль того, что говорится в Иерусалимской Гемаре, – это то, что если люди от души любят корысть, то это непременно приводит к напрасной ненависти. И не зря эти два колена с самого начала вызывают такую временную вражду со стороны других колен, а потом они самыми первыми будут изгнаны, именно колена Гада и Реувена. То, что пол-колена Менаша к ним было добавлено Моше, то это просто для «укрепления рядов», они не просили.


Смисълът на 15:25 не може да се търси в пророците или из псалмите, а единствено в Петокнижието защото само то касае Закона. Това означава, че тълкувателните корени на "Синат Хинам" трябва да се търсят там:

Синат хинам

Синат хинам («беспричинная ненависть»). Иногда один еврей ненавидит другого без всякой причины, не выносит даже его присутствия, хотя тот не сделал ему никакого зла. Даже добро, которое делает другой воспринимается им, как зло. Само существование «другого» мешает его собственному существованию. Беспричинная ненависть имеет причиной душевную грубость, являющуюся источником всех плохих наклонностей. Если исправить это качество, то легко будет справиться и с другими плохими наклонностями. Мудрецы говорят, что Второй Иерусалимский Храм был разрушен из-за беспричинной ненависти между евреями.

- ето един текст на български с тълкувание на 15:25 в правилната насока.

нямат извинение за греха си
Синат Хинам е грехът, за който става дума в 15-та глава.
Йоан „Осъжда ли нашият Закон човека, ако първом го не чуят и не узнаят, какво върши?“
Левит
19:15. Не вършете неправда, кога съдите; не бъди пристрастен към сиромах и не угаждай на големец; съди ближния си по правда.
16. Не ходи да клюкарствуваш между народа си и не въставай против живота на ближния си. Аз съм Господ (Бог ваш).
17. В сърцето си не враждувай против брата си; изобличи ближния си, и няма да понесеш грях заради него.
18. Не отмъстявай и не бъди злобен против синовете на твоя народ, но обичай ближния си като себе си. Аз съм Господ (Бог ваш).


И последно:
Иудаизм отвечает на эти вопросы просто и ясно: Страдания посланы, чтобы облагородить человека, освятить его, возвысить его дух, очистить его душу от высокомерия и грубости. Назначение мук - исправить дефекты в человеческой личности. Закон учит нас, что страждыщий совершает преступление, если позволяет себе страдать "зря", т.е. без какого-либо нравственного урока. Муки должны принести искупление, избавить от низменности, надменности. Он обязан выйти из горнила страданий очищенным: "Это час бедствия для Яакова, и в нем же его избавление". (Йермияу, 30:7) ....О могучей реакции духа, возникающей у человека в ответ на постигшую его беду, свидетельствует Тора: "...когда постигнут тебя эти несчастья ... возвратишься ты к Господу Богу своему" (Дварим, 4:30)

Още във Второзаконие 4-та глава е подсказано, че трудно ще се справят и че ги очаква изгнание...

Главно е мъдростта: придобивай мъдрост и с целия си имот придобивай разум.

Редактирано от *abi* на 25.10.10 14:13.



Тема Re: Синат Хинам - специално за Кейв [re: *abi*]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано25.10.10 17:13



аз съвсем друго имах предвид Аби в другата тема. Исус цитира псалмите, а казва, че го пише в "закона". !??

имах предвид, че за евреите от 1 век Законът е вече събирателно понятие за арбаа ве-есрим (канона от 24 книги) или като по-късно го наричат Танах. още тогава евреите са знаели, че проумяването на Божиите истини става в ЦЯЛАТА Библия, а не само в Петокнижието. към последното са се придържали единствено и само садукеите, затова именно Исус им дава на тях примери за задгробния живот (понеже те казвали, че Петокнижието - Тора не дава примери за него) именно от Тора-та.

сега, ти не си садукейка, нали, за да се опираш в разбирането си за това или онова само на Тора-та.



Тема Re: Синат Хинам - специално за Кейвнови [re: cave]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано25.10.10 17:31



имах предвид, че за евреите от 1 век Законът е вече събирателно понятие за арбаа ве-есрим (канона от 24 книги) или като по-късно го наричат Танах.


"Исус им каза: Тези са думите, които ви говорих, когато бях още с вас, че трябва да се изпълни всичко, което е писано за Мен в Моисеевия закон, в пророците и в псалмите." (Лука 24:44)



Тема Re: Синат Хинам - специално за Кейвнови [re: cave]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано25.10.10 17:58



По-скоро отворих темата заради тълкуванието, защото съм убедена, че малко са запознатите с него.

В случая няма, кой знае какво значение къде, а какво и защо.
Дали се има предвид, целия Танах и т.н.

Мисля, че това тълкувание е много важно и си заслужава новата тема.

Но като стана дума за Танаха, ето какво знам аз:

Второго храма, в ночь Иом-Киппура было принято читать тексты из книг Иов, Эзра и Нехемия, Хроники или Даниэль в присутствии первосвященника (Иома 1:6), что свидетельствует о том, что эти книги уже тогда считались священными. Иосиф Флавий не упоминает отдельного раздела Писаний. Эти и другие факты позволяют заключить, что к концу эпохи Второго храма, видимо, все Писания считались священными, но не составляли особого раздела. Название «Писания» впервые встречается уже после разрушения Второго храма в дискуссиях законоучителей по поводу степени святости каждой из книг Писаний. Согласно традиции, спустя два поколения после разрушения Храма законоучители Явне постановили, что все Писания священны, и в тот же день включили в библейский канон раздел Писания. По всей видимости, это решение было лишь формальным завершением длительного процесса. Вместе с тем очевидно, что первоначально (задолго до вхождения в канон) Писания распространялись не как священные книги в строгом смысле этого слова, а как древние сочинения, которые по той или иной причине не были в свое время включены в корпус раздела Пророки, или сравнительно поздние книги, которые, подобно книге Даниэль, появились уже после канонизации Пророков. Согласно воззрению законоучителей конца эпохи Второго храма, священными, то есть Боговдохновенными книгами являются лишь те, которые составлены не позднее эпохи персидского господства, а потому сочинения последующего периода недостойны стать частью Священного писания.


Главно е мъдростта: придобивай мъдрост и с целия си имот придобивай разум.<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от *abi* на 25.10.10 18:29.</EM></FONT></P>

Редактирано от *abi* на 25.10.10 21:27.



Тема Re: Синат Хинам - специално за Кейвнови [re: spanishcaravan]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано25.10.10 18:04



Значи, поне аз не съм попадала на източник, който да твръди, че Законът включва каквото и да било извън Тора. Повтарям Законът.
И 24:44 го приемам абсолютно буквално - едното, другото, третото.

Освен това с Кейв все още не сме уточнили "словото" от 15:25.

Къде откриваме в Закона това "слово"?

Ако Кейв докаже, че Танах, а не Тора е равносилно на Закон в първи век, то нещата си идват съвсем на мястото.

4. Ктувим (Писания). Третий раздел Библии состоит из книг, весьма отличающихся друг от друга как по форме и стилю, так и по содержанию и по выраженным в них воззрениям. Большая часть этих книг была, несомненно, написана еще во времена пророков, и некоторые из них, в качестве отдельных произведений, были канонизированы в сравнительно ранний период. Они не были включены в Невиим, ибо скорее воспринимались как плод человеческого, нежели божественного вдохновения, или же не были сочтены подходящими по идеологическим или историко-философским соображениям. К ним относятся такие произведения, как Псалмы и Притчи. Книги Эзры и Нехемии, Хроник и Даниэля были, вероятно, написаны слишком поздно, чтобы быть включенными в Невиим, хотя так же, как и книга Иова, они несомненно рассматривались как канонические уже поколением, жившим в период, предшествовавший разрушению Второго храма (Иома 1:6). С другой стороны, имеется много данных о том, что Ктувим в целом и некоторые из книг этого раздела не были окончательно включены в канон еще в начале 2 в. н. э.

Аз също ще поровя, темата ми е много приятна.

Главно е мъдростта: придобивай мъдрост и с целия си имот придобивай разум.

Редактирано от *abi* на 25.10.10 18:23.



Тема Re: Синат Хинам - специално за Кейвнови [re: cave]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано25.10.10 21:24



Все пак се чувствам длъжна да се обоснова:

Еврейската Библия се нарича Есрим (20) ве-арбаа (4) Сифрей ха-кодеш (свещенни книги) едва след Събора в Явне - след разрушаването на Втория Храм. Понятието Сифрей ха-кодеш, без точната бройка, се среща единствено в еврейската средновековна литература, като вероятно, някога се е употребявало и в дохристиянския период. И сега се среща рядко, в равинската литература. "Сефер", с много малки изключения, се употребява единствено за библейските книги.
Танах се употребява едва от средновековието като акроним.
Само в равинистическата литература Тора е отнесено за всички свещени книги и то, само понякога.

Поне аз не знам някога Псалмите да са били част от Галаха - Закона преди талмудически позовавания от 4 в.

Галаха - Пътят или Законът се дели на:

1. Писмен Закон; Тора "Дори и ученикът да изложи учителя си в обяснението на Закона, и това вече е било казано (че ще се случи) в Тора"
2. порядки основани на преданията;
3. Устен Закон;
4. Постановления "софрим";
5. Обичаи

"Канон" е гърцизъм. Най-сигурното обяснение е като такъв, да е употребен в съставения на гр. текс на Евангелие от Йоан, поради липса на друг гръцки термин. Очевидно Исус отново се позовава на Псалмите, както и в момента на разпятието недвусмислено цитира Псалм 21. Вероятно в Йоан трябва да разбираме:

"5. Но това стана, за да се сбъдне словото, писано в Книгите им, че Ме намразиха без вина." и по специално 34 Псалм.

Въпреки това, тълкуванието за греха Синат Хинам си остава в пълна сила.
Ето го и конкретния талмудически текст:


Трактатът е от Вавилонския Талмуд - Иома, трактат свързан с изкуплението на греха и разкаянието.

Предполагам, че идеята за вината сопред Синат Хинам е била развита и до първи век. За съжаление е много трудно да се намират подобни сведения.

Но самият факт, че на темата е посветена цяла глава, спомената е в Псалтира, като възможно най-тежка неспарведливост (да не забравяме фундаменталното за Библията Закон-Въздаване на Справедливост - Съд) ми говори, че "безпричинната омраза" е била тежко заклеймявана за юдаизма през първи век, особено що се касае до собствения народ, камо ли между приятели (виж Йоан). Също така поне 10 години преди раждането на Исус, Хилел прокламира, "Любовта към ближния", сентенция останала за юдаизма, като Златно правило и според Хилел, съдържаща цялата Тора (Ученито, Закона) в себе си.

Вероятно събитията от последните два века са били в полза на разделението и заповедта за ближния става самоцел за юдаизма с цел запазването на националното единство. В нейна полза се развива тълкувания, включително и такива като "безпричинната омраза", базирани на Леит 19.

Главно е мъдростта: придобивай мъдрост и с целия си имот придобивай разум.

Редактирано от *abi* на 25.10.10 21:31.



Тема Re: Синат Хинам - специално за Кейвнови [re: *abi*]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано25.10.10 23:02



аби, чакай малко, задръж :)

моята реплика за Йоан 15:25 я пуснах като кламерче към това твое изявление "Промяната в мен е вследствие на осъзнаването на структурата на Завета и фундаменталните основи, на които той се крепи изразени в Петокнижието."

аз пуснах неслучайно тема, в която вярвам ще пишеш още и която очертава развитието, т.е. неминуемото, закодирано, предвидено, запланувано, предначертано ДОразвиване на откровението, започнало с Петокнижието. Петокнижието е саксията, в която е посадено цветето или по-скоро дървото на откровението на завета, но ако не са били пророците, а сетне и НЗ, това дърво отдавна да е умряло. тясна е саксията на Петокнижието за корените му - те са всепроникващи и дълбоки. тлъстият корен на маслината, както е видно от заръките на апостолите към нас неевреите, не може да се задържи в саксията на Петокнижието. то е било само разсадника, от който един ден дървото е преместено да прониква във всичките народи. ТОВА разбиране е било вече налице по времето на НЗ. искаш да го докажа. моля!

Law use as the whole Old Testament (Law and Prophets) (8)

мат. 7:12 (22:40) - "същината на закона И пророците" ? т.е. тяхната същина е една и съща?!
мат. 11:13 (лука 16:16) - "всичките пророци И закона пророкуваха..." - т.е. това е единен инструментариум?!
йоан 1:45 - "намерихме този, за когото писа Мойсей ... и пророкуваха пророците..." - т.е. тяхното съсредоточие е едно - Йешуа ха-Машиях!
деяния 13:15 - "прочитането на закона И пророците" - сама знаеш, че и днес в синагогата се чете И от закона И от пророците и няма ударение върху едното повече от другото. така е било още в 1 век.
деяния 24:14 - "Но това ти изповядвам, че, според учението, което те наричат ерес, така служа на бащиния ни Бог, като вярвам всичко що е по закона и е писано в пророците" - абсолютно ключов стих - Павел описва какво е по същността си Новият Завет! това е учение, според което се служи на Бога на бащите (Авраам, Исаак и Яков) и което укрепва вярата и разбирането на закона И пророците. алилуя!
рим. 3:21 - "А сега и независимо от закон се яви правдата от Бога, за която свидетелствуват законът и пророците" - хехе. внимавай сега. Законът принципно казва "прави това и ще живееш", но не те обявява за праведен/на. просто казва, че "ще живееш", т.е. Богът-огън-пояждащ няма да те нападне. става покриване на греховете, НО НЕ и изкупването им, това прави Христос (цялото послание до евреите третира тази тема). с други думи тук Павел казва - в самия Закон с крие обещание за един бъдещ ДАУН-ЛОУД с цел ЪП-ГРЕЙД. да, той казва - "законът и пророците" (винаги заедно) свидетелстват за някаква правда, която се придобива ВСТРАНИ от закона... !! ти имаш ли тази правда? да? не? ако слушаш внимателно закона/тора-та би трябвало да си наведена на мисли ИМЕННО за тази правда! според Павел, който чете Закона и пророците внимателно стига неминуемо до убеждението, че му трябва висшата правда на Месия и само така може да служи истински на "Бога на бащите"...

йоан 10:34 - "Исус им отговори: Не е ли писано във вашия закон: "Аз рекох, богове сте вие"?" ок. но това са псалмите! затова те питах и за Йоан 15:25 - защо Исус си позволява такъв етикет за Псалмите? "вашия закон" !? ти някак си винаги теглиш към закона, т.е. петокнижието, но май Христос и самите евреи и апостолите са имали друго разбиране кое е законът? а и май самият закон навежда постоянно към Месия (за когото писаха законът и пророците)!?
йоан 12:34 - "Народът, прочее, Му отговори: Ние сме чули от закона, че Христос пребъдва до века" - ок, но и това са псалмите! "няма да оставиш помазаника си да види изтление". това говори народът! за тях псалмите и закона са едно.
йоан 15:25 - това вече го коментирах.
1 кор. 14:21 - "В закона е писано: "Чрез другоезични човеци и чрез устните на чужденци ще говоря на тия люде; и нито така ще Ме послушат", казва Господ" - ок, но това е Исая 28:11 - законът?!

пиша всичко това, за да преразгледаш може би ударението, което поставяш на петокнижието и да разбереш, че то, като детеводител (педагогос) има за цел да ни доведе до Христа. ако останем на нивото на петокнижието в поклонението си на Бога на бащите, ние де факто оставаме в детската градина на вярата.

бъди здрава.



Тема Re: Синат Хинам - специално за Кейвнови [re: cave]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано25.10.10 23:11



Не, не - тази тема я пуснах заради конкретното тълкувание, но те се смесиха нещата. Нищо.

Ще ти отговоря на този постинг, но иска малко повече работа.

Главно е мъдростта: придобивай мъдрост и с целия си имот придобивай разум.


Тема Re: Синат Хинам - специално за Кейвнови [re: *abi*]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано26.10.10 14:21



вметката ми в другата тема нямаше въобще предвид синат хинам, а твоето ударение върху Петокнижието.

:)



Тема Re: Синат Хинам - специално за Кейвнови [re: cave]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано26.10.10 14:23



Ще ти отговоря и за това, но тълкуванието просто изригна изпод пръстите ми.



Само да приключим с административните проблеми, защото поради неуравновесеността на някои юзъри, не сме в състояние да си гледаме сериозните теолгични беседи.

Главно е мъдростта: придобивай мъдрост и с целия си имот придобивай разум.


*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.