Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:36 26.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Как си представяте ада?нови [re: *abi*]  
Автор scanman (съмнителен)
Публикувано29.10.10 03:42



Няма нужда, не смятам да си давам нито бузите, нито дрехите. А това да ти вземат дрехата от гърба не ми прилича на много дребна кавга, но щом смяташ се отнася за дребните кавги няма да споря.

И аз го одобрявам Стария Завет. Най-одобрявам правилото, че можеш да изнасилваш момичета на полето и после да си ги купуваш за по петдесет шекела - около двайсет лева днешни пари. Изнасилвачите не подлежат на наказание защото Бог е Справедлив. Обаче ако някой се поклони на слънцето - пребиване с камъни. Къде по-справедливо от това? Затова си умирам за Стария завет и даже ми се ще да съдят по него, подобно на шириатските съдилища. А ти се чудиш на жезъла ли се поклонил или на рогозката?! И се ровиш в десет превода.

Доколкото си спомням мъжеложниците и ъъъ тези които си падали по интимни контакти с добитък са се наказвали с пребиване с камъни. Дълго, поучително и забавно за провеждане наказание.

По добре ми разтълкувай какво пречи да се наказват изнасилвачите?



Тема Re: Приспособителен израз е инови [re: _maycal]  
Автор scanman (съмнителен)
Публикувано29.10.10 03:59



предпоставка за вариант на възможна проява в полза на потърпевшия на всемогъществото на Бога, което е тайнствено и има и характеристиката да се проявява в състояние на слабост

Хаха, силно, силно. Ако ти се размине - Слава Богу Той ти помогна. Ако не - такава е Божията воля - да ядеш пердах, да те убият или да те изнасилят.

Интересно какво си мислят християнките, които са станали жертва на изнасилване относно стиховете, всичките си грижи нему оставете... или това, че Бог щял да се грижи за вярващите като за зеницата на окото си.

Защото аз гледам превантивно да не ми бъркат в окото... а не като ми го извадят да търся отмъщение.

Записвайте си някои постановки, да не излезе, че пиша почти напразно някои неща!
Майкал, приятелю, тук всички пишем напразно и за всяка празна дума ще отговаряме, особено аз. Но ако искаш да ни предоставиш мъдростта си в концентрирана форма, към нея да се обръщаме в случай на някои неясноти направи си блог в уордпрес например и записвай и там по-важното, за да не се губи в архивите на дира.



Тема Re: Как си представяте ада?нови [re: scanman]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано29.10.10 09:07



"Най-одобрявам правилото, че можеш да изнасилваш момичета на полето и после да си ги купуваш за по петдесет шекела - около двайсет лева днешни пари."

Къде е това правило?



Тема Има го обяснението инови [re: scanman]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано29.10.10 09:57



на психологически "трик" (за обръщането и на другата страна), зад който, обаче стои дълбинна мистична постановка и цялост!



Тема Re: Как си представяте ада?нови [re: scanman]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано29.10.10 11:21



Няма нужда, не смятам да си давам нито бузите, нито дрехите. А това да ти вземат дрехата от гърба не ми прилича на много дребна кавга, но щом смяташ се отнася за дребните кавги няма да споря.

А всъщност има нужда, най-малкото защото говорим за две различни неща, които представят две различни житейски ситуации.

Специално съм отделяла време на тълкуванието за "шамара" защото не се вписваше в никакъв логически контекст.

38. Слушали сте, че бе казано: "око за око, и зъб за зъб".
39. Аз пък ви казвам: да се не противите на злото. Но, ако някой ти удари плесница по дясната страна, обърни му и другата.
40. И на тоя, който поиска да се съди с тебе и да ти вземе ризата, дай му и горната дреха.

Така или иначе "око за око, зъб а зъб" е старозаветна заповед, за която почти нямаме сведения да се е прилагала буквално. Напротив - имам сведения, че се е тълкувала алтернативно, при това векове преди раждането на Исус. Разбирало се е даването на обезщетения за нанесена телесна вина. В труд, в животни или в пари. Съвсем като при съвременната съдебна система.

И двата примера, които дава Исус открито звучат като метафори за дребнавост. Шамарът нито може да те повреди физически, нито ризата ще ти причини някаква драматична имотна щета...

За това настоявам, че се имат предвид житейските ситуации, при които не си струва "да се разправяш", а наистина е по-добре да не реагираш. Защото ако ти ударят "шамар", а ти от своя срана също удариш, накрая боят може да осакати някого, понеже "дребните камъчета обръщата колата". Един шамар, може да доведе дори до убийство, ако по-мъдрата страна не отстъпи. Според мен шамарът символизира именно по-дребните кавги, при които "мълчанието" дейстително може да убие неблагаприятните последствия в зародиш.

В онази епоха за дребни имуществени спорове се е ходело при равините (Старейшините). И днес на много места по света съществува равински съд, касаещ взаимоотношенията евреин-евреин. Тогава са ходели при съда за всякакви неразрешими дреболии - за канчето на кладенеца, за счупената ограда от овцата...Общо взето съдебните системи и до днес търпят промени, но са стъпили именно на онези древни, но актуални и до днес проблеми - да го съдя ли, че ме е напсувал. Дори нашия клуб си е направил "закони".

Днес, както и тогава по света се водят безобразни спорове между хора, от всякаква националност за това, дали щом короната на дървото е и над двора на съседа той може да бере плодове от него...Подобни нелепи ситуации се имат предвид с "ризата".


Ризата и горната дреха са метафори за неща, които ние днес не разбираме добре като символика на епохата. Но определино не звучи, като да си дадеш последното, което ти е останало и поне аз се изумявам от тълкуванията в тази насока. Не съм отделяла специално време, но ако се хвана няма начин да не намеря логично тълкувание за ризата и горната дреха.

Ти също правиш голямата грешка да ги разбираш буквално, но в онази епоха не се говорело буквално, а метафорично. Никой не разполага с вярното тълкувание на тази част от Евангелието. До днес Исус остава неразбран в голяма степен. Като евреин обаче е имал предвид нещо еврейско, нещо което съвременниците му много добре са схванали, докато в последствие от тълкувателите, са придавани на думите му такива измерения и патетичност, каквито нарушава всякаква логична постановка - едва ли не, да се оставиш да те пребият от бой, да се съблечеш гол на мегдана...

Това определено противоречи на законообразната билейска структора и е невъзможно Исус и който и да било учен юдеин, да е предлагал подобни решения при спор.

Най малкото защото ако се оставиш да те пребият е самоубийствен акт, забранен е от Бог, нарушава висшата заповед "Живей" и поритворечи на това, че осакатяването - респективно самоосакатявенето също е забранено.

Ето в такава посока се мисли когато се тълкува Библията, а не се списват свободни съчинения.

Главно е мъдростта: придобивай мъдрост и с целия си имот придобивай разум.

Редактирано от *abi* на 29.10.10 11:38.



Тема Re: Как си представяте ада?нови [re: *abi*]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано29.10.10 12:03



Добро тълкуване, но, мисля, че не е съобразено с мистичната страна на въпроса (специално за "шамара" и обръщането на другата страна)!



Тема Един въпрос?нови [re: scanman]  
Автор Enos (LDS)
Публикувано29.10.10 13:00



Сканаман,

Кажи ми според теб, за кой има 100% "гаранция", че няма да отиде в ада?
Ти сред тези ли си?

***
Представата за ада е силно деформирана от човешките представи.

Имах една тема в която бях извадил какво е ада според Светите Писания.


***



...Нека разгледаме корените на някой ключови гръцки думи и тяхното значение във времето на изговарянето им.
- Ад идва от думата Hades, която на гръцки означава бог на подземният свят (познат още като Pluto), самият подземен свят, или общото място където се приемат безтелесните духове на всички починали. Аналогично е значението и на еврейското Шеол. А смятам, че всеки ще се съгласи че именно юдейското значение на Хадес/Шеол (Ад) има значение, а не изкривеното и невярно значение през мрачното средновековие, плод на басни, легенди и митове. И така в Танах значението на Шеол е описано в Юдейската енциклопедия

Хадес=Шеол: Място, където се събират духовете на всички починали. Яков скърбейки за сина си иска да отиде там (Битие 37:36; Еврейте) Мястото се намира под земята.(Исая 7:11). Описва се като „земя” но обикновено има „порти” (Йов17:16; 38:17;Исая 38:10)
Място където се срещат всички мъртви (Езекил 32; Исая 14 гл.) без разделение по ранк, или произход – бедни и богати, праведни и нечестиви, стари и млади, господари и роби (Йов 3:13 -19) Има отделни части (обиталища). (Притчи 8:27; Исая 14:15; ) В по-ниските места са за неправедните;

***




Тема Re: Един въпрос?нови [re: Enos]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано29.10.10 13:44



Ами за всички хора има 100% гаранция, че няма да отидат в Ада.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема И какво е то?нови [re: Enos]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано29.10.10 14:18



"а не изкривеното и невярно значение през мрачното средновековие, плод на басни, легенди и митове."



Тема Re: Един въпрос?нови [re: BlackWolf]  
Автор Enos (LDS)
Публикувано29.10.10 14:42



И каква е гаранцията? Твоето мнение само по себе си не е никаква гаранция.

Между другото, според теб какво се случва след като човек умре?
Какво е твоето обяснение според убеждението и знанието което имаш днес?


Редактирано от Enos на 29.10.10 14:59.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.