Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:56 03.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Цунами преди 8000 годининови  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано01.10.10 21:02



В темата, където защитавам тезата си, че митовете за сътворението са съществени за разбирането на древния свят:


Моята Лилава приятелка ме попита:
Но нищо де, ти кажи и за растенията и потопа.

Днес гледах монго интересен филм по Хистори, за голямо цунами, което е станало при едон от избухванията на Етна. Не бях в къщи и съжалявам, че не можах да проследя детайлите.
Направи ми впечатление:
- Става преди писаната история на човечеството и разрушава километри сухоземна територия в Източното средиземноморие
- След ледниковия е естествено
- Много по-силно от 2004 е било и далеч по-разрушително
Буквално е затрило крайбрежните поселения.

Така, важно е да отбелжим, че легенди за ледниковия период няма. Защо? Нима такава информация се е затрила от паметта на човечеството. Знаете ли поне една древна легенда, която да описва нещо подобно?
За сметка на това споменът за Потоп се е запазил в устните предания, за да бъде написна по-късно.
Но това разминаване ме притеснява. При толкова дълъг ледников период, все някаква информация би се запазила...Ако Потопът може да се запази за почти 2000 години, защо ледът не фигурира в космогонията на най-старите цивилизации?
Становища? Линкове?

Всичко е заповед върху заповед, правило върху правило, тук малко и там малко

Тема Re: Цунами преди 8000 годининови [re: *abi*]  
Автор lila_va (sol )
Публикувано01.10.10 21:47



Може би защото един ледников период не представлява катаклизъм, случващ се изневиделица и променящ драстично живота и пейзажа. Промените, свързани с един такъв период, се осъществяват постепенно, в рамките на стотици поколения и хиляди години. Не е като при цунамито, да речем...
И все пак в скандинавската митология има подобен мит - за бог Локи, но не знам дали може да се тълкува като ледников период това...

Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.


Тема Re: Цунами преди 8000 годининови [re: *abi*]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано01.10.10 21:53



ареал на разпространение на човека по време на ледниковия период.



Te нашите предци не са били вчерашни, не са шавали много на север.



Тема Re: Цунами преди 8000 годининови [re: lila_va]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано01.10.10 22:00



Напълването на черно море с вода от средиземно е било нещо наистина незабравимо.

То донесло на околните племена един особен ритъм:



В ония дни Израил нямаше цар: всеки правеше това, което му се струваше за право

Тема Re: Цунами преди 8000 годининови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано01.10.10 22:09



Но не ти ли прави впечатление, че има "дупка" в информацията.
Все пак имаме неандерталци 200000 години, а нашия "вид" цели 25000 години живее с тях докато изчезнат...
Не ти ли е странно, че за тези 25000 години нямаме никаква митологична информация?
Сякаш изведнъж хората започват да пазят легенди, да предават устно космологични митове. Начало на цивилизацията - имаме начало, дори като етикет.
Поне за мен има някакъв повратен момент, който не мога да си обясня със стандартното "свършил е ледниковия период". Каква става? Мозъците ли им се размразиха???


Не ме задоволява и това, че нямало храна, само за това мислели....Че те за това 200000 години ли са "мислели".
Не ми се връзва бе Римски!

Далеч повече ми се връзва това:
1. Когато човеците взеха да се умножават на земята и им се родиха дъщери,
2. тогава синовете Божии видяха, че дъщерите човешки са хубави и взимаха си от тях за жени, кой каквато си избереше.

4. В онова време имаше на земята исполини, особено пък откак синовете Божии почнаха да влизат при дъщерите човешки, и тия почнаха да им раждат: това са силните, от старо време славни човеци.

И после...Потоп.

Пази се инфо от преди Потопа, но забележи каква...странна информация...

Всичко е заповед върху заповед, правило върху правило, тук малко и там малко

Редактирано от *abi* на 01.10.10 22:11.



Тема Re: Цунами преди 8000 годининови [re: lila_va]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано01.10.10 22:12



Не си го спомням добре за Локи.
Трябва пак да го погледна.
И аз се сетих, но книгата ми е в един кашон...ще потърся в нета.

Всичко е заповед върху заповед, правило върху правило, тук малко и там малко


Тема Re: Цунами преди 8000 годининови [re: *abi*]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано02.10.10 10:36



човешката цивилизация със съпътстващите я писменост и култура се зараждат в Близкия изток, а не в северните гори на Европа.
Нормално е да нямаме легенди за 'големият студ', по пък да има запазени предания за потопа в Черно море.
Едно атласче за неолитната 'революция' и земите, които обхваща:





Тема Re: Цунами преди 8000 годининови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано02.10.10 13:04



Точно това имам предвид.
Цивилизация.
До преди това сякаш "цивилизация" няма, а имаме що годе адекватни хора при това живели 200000 едните и цели 25000 заедно с другите, "нашите".
Ние сме само на 7-8000 ...
Този скок не ме задоволява.
Според мен съществува преломен момент.
Нещо се е случило, пак повтарям, не ми се връзавт стандартните обяснения, защото наличните условия за цивилизоване са съществували и преди "повратния" момент.
Експлинейшън?

Всичко е заповед върху заповед, правило върху правило, тук малко и там малко


Тема Re: Цунами преди 8000 годининови [re: *abi*]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано02.10.10 13:49



Ами няма следи от цивилизации преди 10 000 години.
След това в някои райони на Близкия изток започва преминаването от лов и събирачество към земеделие, опитомяване на диви животни и създаването на първите постоянни селища като Йерихон, Гьобекли Тепе, Кюлтепе и пр...
Усядането, обработването на земята и създаването на материални блага, води до все по-малката зависимост от природата и климатичните прищевки в намирането на храна. И съответно до все по-свободно време, което древните употребяват в опознаването на света около тях и задаването на въпроси какво, как и защо. Съответно започва и разслояването на обществото, появата на жречески касти и аристократични съсловия изиграват ролята в катализирането и оформянето на първите устни предания и по-нататъчното им предаване от поколение в поколение. По-нататък се появява писмеността, която регистрира под формата на легенди и митове изкривените реални събития като покачването на нивото на световния океан със 150 метра /т. нар. потоп/.
Та това е и 'експлинешъна' - преди 10 000 г. климатът наистина се променил и станал по-мек, след като Гълфстрийма отново потекъл 'към замръзналите Британски брегове и направил днешна Централна и Северна Европа по-гостоприемни към Хомо сапиенс. А последният започнал миграция от Южна Европа и Мала Азия нагоре. Нищо странно няма.
Е, Артър Кларк в Одисеята си предлага друго обяснение, но фактът е, че започналият пореден топъл междуледников период дал тласък на зараждащата се човешка цивилизация.



Тема Re: Цунами преди 8000 годининови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано02.10.10 14:22



Между другото версията на Кларк решава всички проблеми.

а според моето скромно, лаишко виждане те съществуват.
Казват например, че С.Ам. е била покрита от ледник с дебелина 1.5 км. От друга страна има мамути. Послединте са живели някъде, където има храна. Там са живели и хора. Щом чудо, като мамута може де се изхранва, значи може и човекът.
За Бога, Римски! Тези хора са оцелели цели 25000 години до преди "момента" на цивлизацията! Абсурд е да са мислели само за ядене...Разбираш ли? Щом са живели толкова е имало лапачка! Достатъчно при това...
Не се връзва да не са имали и повечко акъл...



И не само са оцелели, а са еволюирали в днешния си вид и гудбай неандита на 200000 години!
За да еволюираш, следва да имаш предпоставките за това.

Всичко е заповед върху заповед, правило върху правило, тук малко и там малко

Редактирано от *abi* на 02.10.10 14:28.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.