Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:54 02.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Смъртта сън ли е или...нови [re: пчeличkaтa]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано16.07.10 17:40



тук еврейският корен на вярата ни, в частност еврейската алегоричност на изказа ще ни помогне.

"заспа с бащите си" е нашето смекчаващо "той почина" - какво почива, като е умрял? но казваме "почина", евреите пък са казвали "заспа".

и тук идва красивото - макар и привърженик на динамичния превод, тук бих оставил по-буквалното еврейско звучене на "умирам" защото това "заспивам" предполага идеята за събуждане, т.е. за възкресение.

с други думи в самия израз за смъртта на староеврейски се съдържа обещанието за възкресение. виж Данаил 12.2 - "множеството от спящите в пръстта ще сe събудят" - именно събудят. а не 'станат'...

красиво е. "заспивам" в случая значи "умирам" с обещанието за възкресение-събуждане.

Keep it simple


Тема Мойсей значи е бълнувал, когато е разговарялнови [re: cave]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано16.07.10 18:01



Как е разговарял Мойсей с Христа Бога на Преображение ? - според вашето верую, в спящо състояние, нещо като бълнуване.

Как онези люде в Ада, са могли да чуят светото Евангелие на хРистос, Който слязъл да им благовести в Ада - да не би да са спели. Та, това е меко кадано невъзпитано.

В Книга Откровение е засвидетелствано, че духовете на праведниците викали към Агнеца - и те ли бълнуват ?

И кобко още примери има - ако си честен, ще прочетеш цялата тема, и ще отговориш на всеки един контра постинг, с подомаващо внимание: цитираш казаното, и отговаряш на него и нищо извън него.




Тема Re: Мойсей значи е бълнувал, когато е разговарялнови [re: Eжko_]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано16.07.10 19:37



ти не разбра. аз точно това обясних - че само еврейският израз е такъв, не че има действителен сън. само изразът е такъв и той предолага 'събуждане' т.е. възкресение.

(затова именно "заспа с бащите си" ако и да е еврейски идиом не бих го превел с "почина", което е нашият идиом. бих го оставил така, защото завоалирано предполага събуждане - възкресение!!!)



Keep it simple

Тема Re: Мойсей значи е бълнувал, когато е разговарялнови [re: cave]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано17.07.10 13:44



Помислих си че юдействаш, подобно на пчеличката.

Междувпрочем "почина" има твърде общо с лелеената мечта на всеки християнин, да бъде в Божията Почивка, в Божието Упокоение, в Божието Покоище, в Божия Шаббат - все синоними на Царството Христово, което е отворено вече близо 2000 години - Царство, към което сме призвани да влизаме всеки Божи ден - още "днес", както казва ап. Павел в Евреи, глава 4-та:



Поздрави





Редактирано от Eжko_ на 17.07.10 13:46.



Тема Re: Относно "мъртвите не знаят нищо"нови [re: пчeличkaтa]  
Автор KalinkaSD (непознат)
Публикувано17.07.10 21:39



Някак не ми се връзват вярванията ви с логиката.
Или просто страхът от смъртта и неизвестното ви кара да си мислите, че сте вечни,
или вярвате на сатана, че "никога няма да умрете".


Да, и на мен не ми се връзва с логиката.


И никога не съм могла да си обесня защо вярващите в безсмъртието на душата в същност толкова ги е страх от смъртта и ридаят по гробищата.??
Та нали смърт на практика няма. Има само загиване на едно тяло, а душата освободена от оковите му отлита при Бог в Рая за вечна наслада?
Тогава смъртта би трябвало да е празник за вярващите в безсмъртието на душата. Може би единственото безпокойство би било ако човек е бил непокаян и не е приел Христа...щото нали тогава го чака ада...
Но пък от друга страна, нали и след смъртта си човек може да се покае...е, тогава наистина няма място за безпокойство.
Защо човеците тогава толкова ги е страх??
Защо не се посреща съртта с радост и облекчение?
С празненства? Та нали най-сетне човек се е освободил от бремената си и е достигнал по-съвършена форма на съществуване, безплътна, в непосредствена близост с Бога?
Може би защото дълбоко в сърцето си всеки осъзнава, че все пак смъртта е краят на всичко. И че няма нищо отвъд.
Ако хората бяха толкова убедени в безсмъртието си, нямаше да ги има опечалените по гробищата, нито сълзите, нито скъбта...



Тема "Любовта н и к о г а не отпада" *нови [re: KalinkaSD]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано18.07.10 11:14



В отговор на:

Да, и на мен не ми се връзва с логиката.
И никога не съм могла да си обесня защо вярващите в безсмъртието на душата в същност толкова ги е страх от смъртта и ридаят по гробищата.??
Та нали смърт на практика няма. Има само загиване на едно тяло, а душата освободена от оковите му отлита при Бог в Рая за вечна наслада?



И ако праведникът едвам се спасява, нечестивецът и грешникът де ще се яви? (1Пет., 4:18)

ако не в Ада ?

Затова се молим за у п о к о й на душите на нашите многообични починали роднини, близки, приятели... Защото, както казва ап. Павел: "Любовта н и к о г а не отпада"* - нито тук, на Земята, нито когато душ`ичките на любимите на сърцата ни хора се преселят "там", в небитието.

Нас, християните, не ни е страх от смъртта - тя така или иначе ще дойде, тя идва - и ще идва - и при невярващите. Страх ни е - тоест, т р я б в а да имаме синовен страх Божий - дали ще сме достойни за Любимия, за Сватбената Трапеза (Мат., 22:12), за Онзи, Когото не успяваме да вюзлюбим до смърт (нали и Той така ни възлюби) - Любовта, на Която се противим, причинявайки зло в лицето на човеците, бидейки немилосърдни към хората, проявявайки коравосърдечие към ближните (Мат., краят на глава 25:34...) - и, от Който можем да се отдалечим вовеки (Срн. Мат., 10:28).

Прочем, ти кога последно плака за починал близък ? Кога за последно рони сълзи, и за какво ?


*

Редактирано от Eжko_ на 18.07.10 12:21.



Тема Re: Свидетелството в "Лазар и беззимения богаташ"нови [re: Eжko_]  
Автор пчeличkaтa (сериозна)
Публикувано20.07.10 15:17



Естествено, че духът не умира, но ти бъркаш понятията душа и дух и не правиш разлика между тях.



Тема Re: Смъртта сън ли е или...нови [re: пчeличkaтa]  
Автор evangelist (евангелист)
Публикувано26.07.10 18:00



Всичко с времето си пчеличке.
Някой ден Бог ще ти разкрие нещата, които сега не разбираш и отричаш.
За мен Божие Слово е всяка дума, която излиза от Божията уста и това в случаят е точно така, а не е човешка притча както ти твърдиш.
Биди благословена и моли Бога да ти покаже - Той е жив!

Давид беше най-младият...


Тема Re: Ти, имаш ли ключове за вкъщи ? [re: KalinkaSD]  
Автор evangelist (евангелист)
Публикувано26.07.10 20:05



Лука 12:5
Но ще ви предупредя от кого да се боите: бойте се от онзи, който, след като е убил, има власт да хвърля в пъкъла, Да! казвам ви, от него да се боите.


Както казах и в предния си постинг щом Христос казва, че е така - то значи е така!
Това е вярата - не можем да променим Христовите думи и учение - само защото не разбираме нещо или се мислим за по-добри и по-хуманни от самият Бог.
Първо е вярата в Него и след това идва разбирането - когато Бог ти се разкрие ще разбереш, че всъщност Той въобще не е несправедлив камо ли садистичен. Но напротив - само Бог е благ - Лука 18:19 - А Исус му рече: Защо Ме наричаш благ? Никой не е благ, освен един Бог.

Адът не е вечен - както се вижда при втората смърт, той бива унищожен.
Откровение 20 глава: 14 И смъртта и адът бидоха хвърлени в огненото езеро. Това - присъдата за в огненото езеро е втората смърт.
15 И ако някой не се намери записан в книгата на живота, той биде хвърлен в огненото езеро.


Марк 12:25 - Защото когато възкръснат от мъртвите, нито се женят нито се омъжват, но са като ангели на небесата.
Не мисля, че Бог ще върне душите обратно в тези тела - става дума за съвсем различни "ангелски" тела подобно на това, което има Христос.
Исус е Възкресението:
Йоан 11 глава - 24 Казва Му Марта: Зная, че ще възкръсне във възкресението на последния ден.
25 Исус й рече: Аз съм възкресението и живота; който вярва в Мене, ако и да умре, ще живее;
26 и никой, който е жив и вярва в Мене, няма да умре до века. Вярваш ли това?


Аз самият не разбирам всички детайли около възкресението. Но вярвам на Христос - щом казва, че има Рай и Ад значи има. Ако казваше, че душата спи или нещо подобно бих вярвал това, но Той не го казва. Напротив говори за Адът и за Раят и за обитателите им. Така че това е Христовото учение. Можем да Му варваме или пък не, но мисля, че агументите би следвало да са Библейски, а не заучени неща от съвременният псевдо-хуманизъм.

Давид беше най-младият...


Тема Re: Ти, имаш ли ключове за вкъщи ? [re: evangelist]  
Автор пчeличkaтa (сериозна)
Публикувано26.07.10 21:08



Никъде Исус не споменава думата РАЙ.
Би ли ми цитирал текстовете, в които Исус говори за рая (или ти считаш, че термините Божието/небесното царство...) са равни на рай и няма разлика между термините/думите.
Това, че Исус е казал притчата за богаташа и бедния Лазар не означава, че трябва притчите да се приемат буквално!

А Исус БЕЗ притчи не им говореше. Пише ли го това?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.