Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:42 01.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Християни ли са мормоните и доколко?нови  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано29.10.09 10:22



Така се случи, че преди години, в нас случайно се озоваха две млади, искрени и доброжелателни момчета от щата Юта, които говориха доста прилично на български. Те отговаряха чистосърдечно на всичките ми въпроси и дори ми начертаха подробна схема, илюстрираща тяхната представа за предстоящото бъдеще на човечеството, след приключването на този космически цикъл.

Накрая само ме запитаха дали възнамерявам евентуално да се присъединя към тяхната църква, за да знаят в коя графа да ме запишат в отчета си за деня. Казах, че не няма подобни намерения, но въпреки това те ми оставиха няколко свои книги и брошури и се разделихме най-доброжелателно.

От тях научих, че един ден днешният човек ще стане на свой ред, подобно на своя Отец, истински Бог и ще сътвори (или може би програмира?!) своя собствена Вселена.

Точно така, както някога и нашият Бог-творец е бил редови човек като всеки един от нас.

"Бог, също като теб, си има жена и родители, - ми казаха те - те ти се падат дядо и баба."

Аз ги попитах: "Вие проповядвате ли това в България?"

"Единствено на тези, които са по-любознателни - ми отвърнаха те. - На останалите проповядваме само общите основи на християнската вяра."

Мисля, че мормоните наричат тази своя визия за света: "Закон за постоянното развитие".

Признавам, тяхната версия на християнството ми се стори доста оригинална и свежа, макар че очевидно беше напълно несъвместима с гръко-римския космогоничен модел, ориентиран към Бога, Светата Троица и т.н. като към универсални и неизменни свръхпространствено-временни константи, които незримо присъстват и действат във всяка точка на пространство-временната ни Вселена.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Християни ли са мормоните и доколко? [re: Aлekc]  
Автор glishev (Недообразован)
Публикувано29.10.09 13:38



Виж новата тема :)

Между другото, тяхната теза за творчеството и множествеността на Творците следва логично от тезата за "обожението" на спасените, в която православните вярваме. Друг е въпросът, че при православните винаги се прави съвсем гръко-римската класическа уговорка, че спасените ще "станат богове" по милост и само донякъде, така че да се запази изключителното положение на Троицата.

А и пак по гръко-римски да се предполага, че назад има безкрайна редица от Творци, е логически абсурд. Някъде най-назад в поредицата все пак трябва да има един последен Творец и тъкмо него православните и католиците (пък и протестантите) смятат за Бог, с което премахват "нуждата" от съществуването на междинни "богове".
В Стария свят е имало такова убеждение, че под Бога има един или повече демиурзи, но ранната Църква го е посрещнала на нож. Явно мормоните днес повтарят стари ереси (всяка ерес, откъснала се трайно от традиционната богословие се връща към отдавна минати етапи в апологетиката и догматиката). Това според мен доказва, че мормоните все пак са християни, макар и еретични - няма как да правиш грешките на традиция, към която не принадлежиш.

---------
П. П. А задавайки въпроса дали мормоните са християни, може би си противоречиш - нали сам казваш, че който се самоопределя като християнин, е такъв (с което не съм съгласен).

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...

Редактирано от glishev на 29.10.09 13:39.



Тема Re: Християни ли са мормоните и доколко? [re: glishev]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано29.10.09 13:55



В Стария свят е имало такова убеждение, че под Бога има един или повече демиурзи, но ранната Църква го е посрещнала на нож. Явно мормоните днес повтарят стари ереси (всяка ерес, откъснала се трайно от традиционната богословие се връща към отдавна минати етапи в апологетиката и догматиката). Това според мен доказва, че мормоните все пак са християни, макар и еретични - няма как да правиш грешките на традиция, към която не принадлежиш.

И така е успяла да направи от всички, които се сблъскват с несправедливостта и относителността на света, атеисти.

Все пак ми е интересно защо са посрещнали на нож демируга, при положение, че това би им спестило всички въпроси от рода на "Защо бог позволи това?"





Тема Re: Християни ли са мормоните и доколко? [re: Kaлoмaин]  
Автор glishev (Недообразован)
Публикувано29.10.09 14:01



1. Защото е логически абсурд;
2. защото е невярно;
3. защото на Църквата не й е работата да си решава проблемите лесно, а да дефинира истината.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Християни ли са мормоните и доколко? [re: glishev]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано29.10.09 14:11



Не е логически абсурд нещо, което снема абсурдността на твърдението, че един грешен човек и грешен свят са създадени от един съвършен бог.
А що се отнася до точки 2 и 3 - е тук наистина ме разби. Не знаех, че Истината трябва да е дефинирана, за да е вярна. Ако нещо е Истина, то просто не може да бъде зачертано от желанията и дефинициите на някого си.





Тема Re: Християни ли са мормоните и доколко? [re: Kaлoмaин]  
Автор glishev (Недообразован)
Публикувано29.10.09 14:16



Хе, колко съвършени семейни двойки си раждат деца-криминалчета :)

Истината си е Истина и толкоз, да. Но понеже акълите ни не са съвършени, има си кой да ни я напомня. В наша полза, а не в полза на самата Истина. Иначе две и две си е четири и без нас, но начални учителки ще има винаги :)

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Християни ли са мормоните и доколко? [re: glishev]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано29.10.09 14:37



Това за началните учителки е вярно.

Малко офф - да споделя нещо смешно. Една колежка вчера решава задачи на дъската в първи клас и при всяка задача преди да напише отговора се обръща и пита децата колко са получили. Едно момченце от първия чин става, дава й своята тетрадка и заявява: Аз ги имам решени. Гледай от тук за да не ги питаш.
То решило, че тя пита, понеже не ги знае и не може да ги сметне достатъчно бързо.





Тема Re: Християни ли са мормоните и доколко? [re: Kaлoмaин]  
Автор Stephanus (по-голям сектан)
Публикувано29.10.09 14:49



Не е логически абсурд нещо, което снема абсурдността на твърдението, че един грешен човек и грешен свят са създадени от един съвършен бог.

До колкото аз познавам Библията е създаден един "твърде добър" свят и един несъгрешил човек

.

Редактирано от Stephanus на 29.10.09 14:52.



Тема Re: Християни ли са мормоните и доколко? [re: Aлekc]  
Автор Пoп Cтaвpи© (Синергетик)
Публикувано29.10.09 19:19



Мормоните са точно толкова християни, колкото са православните, католиците, петдесятниците, християнските ционисти или привържените на църквата на Хърбърт Армстронг.

С други думи, отговорът е парадоксален: Мормоните и останалите като тях са християни, но учението им е полухристиянско. Те имат толкова голям шанс за спасение, колкото и православните, и всички останали, т.е. ще разчитат на Божията благодат. А за тях тя е точно толкова голяма, колкото и за привържениците на "най-истинската" от всички истински църкви. Разбира се, ако в дадено учение има окултни и сатанински елементи, можем да предположим, че Божият гняв ще се излее със страшна сила.



Тема Re: Християни ли са мормоните и доколко? [re: Aлekc]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано29.10.09 19:45



Гласувам, че не са.

И Тимотей за модератор!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.