Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:57 25.04.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Дава ли библията отговори?  
Автор Дeйнa Ckъли (csi)
Публикувано21.03.09 19:52



Забелязах, че в темата за диспута между еволюционисти и креационисти, някои хора приемат библията дословно.

Питам се как се справят с въпросите, които изобщо не се засягат в библията. И то не говоря за неща, които сега се откриват от науката. Говоря за съвсем елементарни въпроси, които би си поставил всеки, който я чете.
Например: Адам и Ева са съгрешили. Добре ... Заслужили са си изгонването от рая. Добре ... как да е тези неща могат да се приемат. Обаче какво са съгрешили животните? Защо е създал хищниците, които убиват, а не само лешояди - да обират умрелите от старост животни?
А какво е положението със животните в райската градина? Те само тревопасни ли са? Или бог отглежда изкуствено месо за хранене на вълците и тигрите? Или може би оригиналите нямат храносмилателна система? И какво щеше да стане с някоя безсловесна твар, ако тя беше опитала от дървото на познанието.
В края на краищата щом света е създаден за шест дни, щом бог е направил човека от пръст, щом се цитира библията за щяло и нещяло, щом се използва Нютон като авторитет от религиозен характер - защо да не попитам и какво е положението сега в рая - без човека в него? Има ли там растения и животни и какви? (Между другото Нютон е поживял доста и като се има предвид колко личен живот е имал - нищо чудно да си е губил времето да търси кодове в библията)



Тема Re: Дава ли библията отговори?нови [re: Дeйнa Ckъли]  
Автор nonetheless (стар клубар)
Публикувано21.03.09 20:54



тези неща в Библия се показани като даденост, виж какво пише в следната притча, тука Библия се съгласява с индиянските схващания че във всеки човек живее по едно животно:


24 Четири неща има на земята, които са малки, но са извънредно мъдри:
25 Мравките, които не са силни люде, но лете приготвят храната си;
26 Кролиците, които са слаби люде, но поставят жилищата си на канара;
27 Скакалците, които нямат цар, но излизат всички по дружини;
28 И гущерът, който можеш да хванеш в ръка, но пак се намира в царските палати.
29 Три неща има, които вървят величаво, дори четири, които ходят благородно:
30 Лъвът, който е най-силен от животните, и не се връща надире пред никого;
31 Стегнатият през корем кон; козелът; и царят, против когото не може да се въстава.



п.п. много очудено ме гледа картинката ти





Тема Re: Дава ли библията отговори?нови [re: Дeйнa Ckъли]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано21.03.09 21:44



Ясно е аз от кои съм, затова нека другият лагер отговаря подробно, обаче тази ти сигнатура е доста респектираща...


Иначе по темата - ами вероятно дава. Който много силно иска да ги търси там, ще направи всичко, за да ги намери именно там. Но считам, че креационистите дължат доста на утвърждаването на еволюционната теория за развитието и усложняването на тяхната собствена като нейна антитеза.



Тема Re: Дава ли библията отговори?нови [re: Дeйнa Ckъли]  
Автор мoлoдoй_aиcт1 (непознат)
Публикувано21.03.09 22:56



Брей, аз рядко пиша в тук, но напоследък току влезе някой и почне да задава индиански въпроси. Първата ми реакция беше да реша да се избъзикам с невежеството ти, но после разсъдих, че не си виновна, че комунизмът ти е промил мозъка. Добре е да знаеш, че:
Бог не е създал хищниците да убиват.
Райската градина отдавна вече не съществува.
Дървото на познанието е касаело само хората.

Първо се пообразовай, задай тия въпроси, ако не намериш на кой друг, поне на някой читав поп, отговорите на такива въпроси богословите учат в първи курс. Пък като придобиеш минимална компетентност, ела насам да провокираш, иначе не е интересно. Пък мен ме мързи да се занимавам да ти обяснявам основите на християнството.

Редактирано от мoлoдoй_aиcт1 на 21.03.09 23:01.



Тема Re: Дава ли библията отговори?нови [re: Дeйнa Ckъли]  
Автор saturday_night ()
Публикувано21.03.09 23:15



Библията е книга, която отнема десетки години да се изучи в дълбочина, ако ти се занимава. Това е една загадка. Въпросът е, ако накрая намериш отговора, и той не ти хареса, какво ще направиш? Ако накрая разбереш, че много от нещата, на които са ни учили от малки, реално са нещо съвсем друго, какво правим тогава?



Тема Не.нови [re: Дeйнa Ckъли]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано21.03.09 23:42



Говоря за съвсем елементарни въпроси, които би си поставил всеки, който я чете.
Например: Адам и Ева са съгрешили. Добре ... Заслужили са си изгонването от рая. Добре ... как да е тези неща могат да се приемат. Обаче какво са съгрешили животните? Защо е създал хищниците, които убиват, а не само лешояди - да обират умрелите от старост животни?


Авторите и редакторите на писанията, намерили място в християнската Библия, дават отговори само на въпросите, които "пределно безпокоят" (по израза на Паул Тилих) античните аудиории на тези писания.

По отношение на животните, древната аудитория на Петокнижието изобщо не се е интересувала от въпросите, които днес вълнуват фондация "Четири лапи" и сантименталните каки от Animal Planet. Бибелйските закони, които касаят състоянието на добитъка са ориентирани към решаването на имуществени щети, а не към гарантирането правата на животните. Какво да отсъдят старейшините, когато се случи някой да открадне, нарани или убие осела, или вола, или овцата на съседа си. Това са фундаменталните въпроси. Всичко друго относно ония ми ти живинки е бошлаф работа и телемаркетингови изгъзици.



Тема Re: Не.нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор saturday_night ()
Публикувано22.03.09 00:16



За някои работи си прав.





Тема Re: Дава ли библията отговори?нови [re: Дeйнa Ckъли]  
Автор yi-rene (неzaпознат)
Публикувано22.03.09 11:45



Обаче какво са съгрешили животните? /та да умират след греха на Адам и Ева/ И аз това се питах след като слушах Кен Хам - и отговора който измъдрих е че те умират не щото са съгрешили а щото не са безсмъртни по план график - само за хората се казва че са създадени по Негов образ и подобие - за животните нищо не се споменава

Защо е създал хищниците, които убиват, а не само лешояди - да обират умрелите от старост животни? Първото което изяждат лъвовете от тревопасните е стомаха с ферментиращата трева - ? е защо - нали са месоядни; котките и кучетата като имат проблеми със стомаха от много ядене на месо ядат трева - защо?
защо да не попитам и какво е положението сега в рая - без човека в него? Ми ти телевизия не гледаш ли - Райската градина без *градинарите* е станала Райска джунгла

а хората доказват колко са некадърни като *създатели* на собствена райска градина
пс Не ме вземай на сериозно нито съм поп, нито богослов споделям некомпететно мнение на непрофесионално заинтересован от Библията

Love is a time machine


Тема Re: Дава ли библията отговори?нови [re: nonetheless]  
Автор Дeйнa Ckъли (csi)
Публикувано22.03.09 11:54



31 Стегнатият през корем кон; козелът; и царят, против когото не може да се въстава.


Царят е набутан при животните? Добре.



Картинката ми те следи навсякъде.



Тема Re: Дава ли библията отговори?нови [re: мoлoдoй_aиcт1]  
Автор Дeйнa Ckъли (csi)
Публикувано22.03.09 12:01



Благодарна съм за снизходителното отношение, молодежо.



Райската градина отдавна вече не съществува.
Дървото на познанието е касаело само хората.


Като знаещ би ли ми помогнал - в коя част на библията да погледна, за да разбера кога е била унищожена райската градина? И къде е казано, че дървото на познанието се отнаса само до хората?

Добре е да знаеш, че:
Бог не е създал хищниците да убиват.

А за какво ги е създал? И как е смятал да осигури прехраната им? Хайде - нали библията дава отговори на всички въпроси - може и това да го има там. Във всеки случай се опитай да го обясниш без да прибягваш до същността на равновесието в екосистемите.

Пък мен ме мързи да се занимавам да ти обяснявам основите на християнството.
Нищо против - не те питам за основите на християнството. Тъй като смятате библията за учебник по всичкология бих искала да знам какви отговори дава тя на тези въпроси, които нямат нищо общо с доктрината на християнството. Смятате, че науката не дава отговори - хайде - намерете ги в библията.


Редактирано от Дeйнa Ckъли на 22.03.09 12:07.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.