Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:16 01.07.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема "В дома на Отца Ми има много обиталища"нови  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано02.02.09 20:39



"В дома на Отца Ми има много обиталища; ако не беше така, Аз щях да ви кажа, защото отивам да ви приготвя място. И като отида и ви приготвя място, пак ще дойда и ще ви взема при Себе Си, тъй щото гдето съм Аз да бъдете и вие." (Йоан 14:2-3)

Какъв е този дом и къде се намира според вас?

Аз самият съм се спрял на два възможни отговора, но не съм си избрал окончателно нито един, та ще ми е полезно да се запозная и с вашите интерпретации.

предварително благодаря.


(зададох този въпрос и в друг форум и ако там има интересни отговори, което не ми се вярва, ще ги цитирам тук)



Тема Re: "В дома на Отца Ми има много обиталища"нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано02.02.09 21:47



Интересно ... ако царството божие е в нас тогава ... интересно наистина.



Тема Re: "В дома на Отца Ми има много обиталища"нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (рекордьор)
Публикувано02.02.09 22:43



Какъв е този дом и къде се намира според вас?


Йоан 14:2
"В дома на Отца Ми има много обиталища; ако не беше така, Аз щях да ви кажа, защото отивам да ви приготвя място."


множественото число не е в противоречие със заветната интерпретация, която поддържам,особено като се има предвид единственото число на "място".eдно място.за единия и единния субект на спасението - христовото събрание.иначе множественото число на "обиталища" е старозаветна метафора,предполагаща неизбродимостта на Божиите места и необхватността на Божието присъствие.

Псалми 43:3
"Изпрати светлината Си и истината Си; те нека ме водят. Да ме заведат в Твоя свет хълм и в обиталищата Ти."

Псалми 84:1
"За първия певец, на гетския инструмент, псалом на Кореевите потомци. Колко са мили Твоите обиталища Господи на силите!"

Псалми 104:3
"Който устрояваш високите Си обиталища над водите, Правиш облаците Своя колесница И вървиш с крилата на вятъра;"

Псалми 104:13
"Ти си, Който поиш планините от високите Си обиталища, Тъй щото от плода на Твоите дела се насища земята;"


oт тези стихове става ясно,че обиталищата са вече налични,а Исус Христос отива да приготви място за Своите Си.не отделни килии,стаи,апартаменти и пр.,а едно място...




белега за непоправимата гордост е да се смяташ за смирен

Тема Re: "В дома на Отца Ми има много обиталища"нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано02.02.09 22:57



"А Исус, попитан от фарисеите, кога ще дойде Божието царство, в отговор им каза: Божието царство не иде така щото да се забелязва: нито ще рекат: Ето тук е! Или: Там е! Защото, ето Божието царство е всред вас." (Лука 17:20-21)

дори да го преведен като "във вас", множественото число не гарантира, че става дума за във всеки индивид по отделно, а по-скоро в общността, както винаги е било до тогава. това се потвърждава и от павловото учение за църквата-тяло.

както и да е, приемам че отговорът ти е, че домът на Отца, за който говори Иисус в Йоан 14, означава Божието царство; може би могат да се намерят някакви основания за това допускане, но аз си мисля, че става дума за нещо по-конкретно.

мерси за отговора.



Тема Re: "В дома на Отца Ми има много обиталища"нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (рекордьор)
Публикувано02.02.09 23:11



Аз самият съм се спрял на два възможни отговора, но не съм си избрал окончателно нито един, та ще ми е полезно да се запозная и с вашите интерпретации.


Абсенте,да те питам:"Рая и Ада "обиталища" ли са?




белега за непоправимата гордост е да се смяташ за смирен

Тема Re: "В дома на Отца Ми има много обиталища"нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано02.02.09 23:16



хехех, добре, това се вика памет, 1:0 за теб!

бях забравил за , но като прочетох "заветна интерпретация" се сетих и го намерих с търсачката.

никак не съм го обяснил добре тоз стих; не съм взел предвид, че в него Иисус говори само на учениците си и че множество обиталища наистина значи множество обиталища.

а пък това, признавам си, е пълна глупост, изсмукана от пръстите:

"иначе множественото число на "обиталища" е старозаветна метафора,предполагаща неизбродимостта на Божиите места и необхватността на Божието присъствие"





Тема Absinthe Ducrosfilsнови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (рекордьор)
Публикувано02.02.09 23:18



Небесното Царство.
Божието Царство.
има разлика...
Божието Царство на Господа Исуса Христа е на земята!като дойде Господа - Исуса Христа - ни отвори вратата за Небесното Царство.но Той направи и още нещо,остави на земята Божието Цраство.

Исус Христос,остави "своята скрита сила" - онези ,които са повярвали в него...
"оставил" ни е,като овце сред вълци;като съкровище в нива;едно малко синапово семе в земята;жито сред плевели,щипка квас в хляба;малко сол върху месото.всичко това e едно действие,едно движение,кoeто действа в обществото и го преобразява отвътре...
Божието царство е "невидимо на земята"...


белега за непоправимата гордост е да се смяташ за смирен


Тема Re: "В дома на Отца Ми има много обиталища"нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано02.02.09 23:20



викаш, това ми е дилемата - към кое от тез две обиталища да поема...





Тема Re: "В дома на Отца Ми има много обиталища"нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (рекордьор)
Публикувано02.02.09 23:26



викаш, това ми е дилемата - към кое от тез две обиталища да поема...





килия ли ще е,стая ли ще е или апартамент!?...


белега за непоправимата гордост е да се смяташ за смирен

Тема Re: "В дома на Отца Ми има много обиталища"нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано03.02.09 14:58



Какъв е този дом и къде се намира според вас?

Ами там където е и Авраам.

Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.