Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:17 28.09.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Има ли етика без Бог?нови  
Автор blue.ice (апологет)
Публикувано28.09.08 14:44



Нарочно повдигам тази тема за да могат в нея да се включат и невярващите ни приятели.

Та въпросът ми е: може ли да говорим за добро и зло без абсолют, който да определя тези категории?

Скептикът обвинява Бог в геноцид и масово прилагане на смъртно наказание, очевидно считайки, че това е нещо зло. Но защо да е зло? Как разбираме, че нещо е зло, а друго - не, ако нямаме морален абсолют.
Повечето хора възприемат западните хуманистични стандарти, че доброто за всяко отделно човешко същество (индивидуализъм) непречещо на дорброто на другите човешки същества е върховна норма на добро. Но кой и как е решил това? Да не забравяме, че хуманизмът и индивидуализмът са ново изобретение в човешката история. Стотици години на никой не му е хрумвало да се интересува от добруването на индивида. Владетелите не са се притеснявали да жертват живота на хиляди за да постигнат общата цел. Никой не се е притеснявал, че в една война ще загинат еди колко си хора, важен е бил резултата за цялото общество - така са се водили винаги войните. Дори и от биологична и еволюционна гледна точка отделните индивиди не са равностойни и е важно оцеляването на вида, а не на индивида. Даже оцеляването на слабите е вредно, защото предава слаби гени в потомството.

И все пак днешните атеисти проповядват индивидуалистичен хуманизъм и говорят за него все едно е най-естественото и характерно за човека нещо, при положение, че това не е така.

И така, как може да имаме убеждение за добро и зло без морален абсолют. И как Скептика преценява Бога на Библията като зъл - въз основа на какви стандарти за добро и зло, откъде ги е извлякъл?

Ако за едно нещо има няколко възможни обяснения, то вярно е най-простото.


Тема Re: Има ли етика без Бог?нови [re: blue.ice]  
Автор loverrock ()
Публикувано28.09.08 15:36



Ще ти отговоря, но по-късно! Все пак почивните дни са време за коктейли и блудство





Тема Re: Има ли етика без Бог?нови [re: blue.ice]  
Автор пчeличkaтa (радостна)
Публикувано28.09.08 15:50



Яков 1:17
Всяко дадено добро и всеки съвършен дар е отгоре, и слиза от Отца на светлините, у Когото няма изменение, или сянка от промяна.

Дори и да си въобразяват, че има етика и морал без Бог, пак всичко, което е добро и полезнао за човеците идва по вдъхновение от Бог! Само че някои нямат познанието за това.



Тема Re: Има ли етика без Бог?нови [re: loverrock]  
Автор пчeличkaтa (радостна)
Публикувано28.09.08 15:54



Осия 4:11
Блудство, вино и мъст отнемат разума!!!

Но аз не съм убедена дали някога си имала и разум.



Галатяни 5:19
А делата на плътта са явни; те са: блудство, нечистота, сладострастие,
20 идолопоклонство, чародейство, вражди, разпри, ревнувания, ярости, партизанства, раздори, разцепления,
21 зависти, пиянства, пирувания и тям подобни; за които ви предупреждавам, както ви и предупредих, че които вършат такива работи, няма да наследят Божието царство.

Редактирано от пчeличkaтa на 28.09.08 15:56.



Тема Re: Има ли етика без Бог?нови [re: пчeличkaтa]  
Автор loverrock ()
Публикувано28.09.08 16:14



Не ме познаваш за да твърдиш какво имам и какво не!



Тема Re: Има ли етика без Бог?нови [re: blue.ice]  
Автор Skeptic (Free Thinker)
Публикувано28.09.08 16:37



Моралът няма нищо общо с религията, независимо коя. Ясно е какво е неморална постъпка например - тази, което причинява незаслужено страдание на някого. Пример: заповедта да изтрепеш цял един народ, изрично споменавайки и бебетата в коремите на бременните жени. Така е направил християнския бог - прочетете историята за Моисей и 10-те заповеди.

Това, което не причинява страдание на никого, е морално.

Съвсем просто е и няма връзка с богове.



Тема Re: Има ли етика без Бог?нови [re: Skeptic]  
Автор blue.ice (апологет)
Публикувано28.09.08 16:50



Ясно е какво е неморална постъпка например - тази, което причинява незаслужено страдание на някого.

Ами не, на мен не ми е ясно. Първо не ми е ясно какво е морал? Второ какво е НЕЗАСЛУЖЕНО страдание? Така че обясни ми от къде извеждаш това твърдение? На каква база. От къде черпим стандартите си за добро и зло?

Нали в това се състои философията - да си задаваме въпроси за очевидните неща, за които уж имаме очевидни отговори. Повърхностният ти отговор не приляга на един университетски преподовател. По думите ти излиза, че философите са си блъскали главите над очевидни неща, които на простия човек са ясни. Да твърдиш, че темата е ясна, значи да нямаш никаква представа от философия.

Напр. зло или добро е да убиваме всички деца с генетични аномалии за да не черпят средства, да не тормозят обществото и да не замърсяват генофонда?

Ако за едно нещо има няколко възможни обяснения, то вярно е най-простото.


Тема Re: Има ли етика без Бог?нови [re: blue.ice]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано28.09.08 18:52



Значи невярващите нямат морал? Извинявай, ама това е глупост...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Има ли етика без Бог?нови [re: BlackWolf]  
Автор blue.ice (апологет)
Публикувано28.09.08 18:57



Значи невярващите нямат морал? Извинявай, ама това е глупост...

Аз не твърдя такова нещо. Повдигам темата за да дискутираме. Е, откъде идва моралните норми?

Ако за едно нещо има няколко възможни обяснения, то вярно е най-простото.


Тема Re: Има ли етика без Бог?нови [re: BlackWolf]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано28.09.08 19:06



Добър пример даваш. Дори когато отричаш очевидно невярно твърдение се извиняваш.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.