Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:56 29.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Кенет Копланд  
Автор Rehtorn (непознат)
Публикувано20.09.08 19:58



Съжалявам , че с тази тема се получава нещо като спам

... , но някой може ли да ми каже от къде мога да изтегля преведени проповеди на Кенет Копланд? Или да си закупя такива на MP3 илиCD...

Важното ще остане, ненужното ще изчезне.

Тема Re: Кенет Копланднови [re: Rehtorn]  
Автор Zara_83 (живея за ИСУС)
Публикувано20.09.08 23:19



който търси намира,успех брат
ще ги намериш това което търсиш в живите църкви,потърси в интернет и виж за живи християнски църкви,в нашата мисля че има проповеди на Кенет Копланд,или ще има скоро

Попитах ИСУС: Колко ме обичаш?Толкова!Каза Той......И УМРЯ ЗА МЕН!!!!!


Тема Re: Кенет Копланднови [re: Rehtorn]  
Автор Zara_83 (живея за ИСУС)
Публикувано20.09.08 23:21



между другото - препоръчвам ти и Джон Бивиър,има много хубави проповеди,има ги при нас

Попитах ИСУС: Колко ме обичаш?Толкова!Каза Той......И УМРЯ ЗА МЕН!!!!!


Тема Re: Кенет Копланднови [re: Zara_83]  
Автор Rehtorn (непознат)
Публикувано20.09.08 23:53



Доста потърсих из нета , но не открих преведени проповеди на Копланд за сваляне... Преди време mannabg ги разпространяваше посетих сайта им, но май вечече не функционират.

Важното ще остане, ненужното ще изчезне.


Тема Re: Кенет Копланднови [re: Rehtorn]  
Автор kakata (от Тобосо)
Публикувано21.09.08 13:36



Ако не си намериш проповеди на Копланд, послушай м-р Долар, м-р Бентли, м-р Хинн, м-р Крауч и етцетера и ще чуеш все същото.





Тема Re: Кенет Копланднови [re: kakata]  
Автор Rehtorn (непознат)
Публикувано21.09.08 14:29



Има някаква ирония в мнението ти , но не зная защо... Копланд е един от най-солидните учители от движението на вяра. Заслужава малко повече уважение според мен. Но в този клуб съм забелязал никой никого не уважава и всеки е експерт по всичко.

Важното ще остане, ненужното ще изчезне.


Тема Re: Кенет Копланднови [re: Rehtorn]  
Автор kakata (от Тобосо)
Публикувано21.09.08 14:40



Ще ти кажа директно. Не уважавам "Движението на вяра", чийто представител, теоретик и апологет е Копланд. "Движението на вяра, както правилно го дефинираш е сравнително ново учение, възниква на базата на гностични и окултни учения, облечени в християнска форма.
Цялата основа, на която стои е прогнила и всеки живот основан на нея, рано или късно се проваля.
Накратко теоретика, който го въвежда е Кенет Хейгън, който е осъден за плагиатсво от наследниците на по-скромен автор Кениън. въпросният Кениън е бил ревностен евангелски проповедник, който обаче е бил смутен от факта, че в сборищата на последователите на Християнска наука, хората се изцеляват масово, просперират и са добре, а евангелските християни все боледуват и не са особено успешни. Кениън наивно въвежда практиките и постулатите на Християнска наука, като ги облича във формата на християнска доктрина. хейгън доста нагло и безцеремонно го преписва, който факт е установен по съдебен ред и еосъден да заплати обезщетение.
Хейгън, обаче е доста добър в християнския маркетинг и вече е направил солиден авторитет и кариера с преписаните и доукрасени писания, така че никой вече не се връща назад да търси истината.
Лично аз, бях много увлечена в края на осемдесетте и началото на деветдесетте по тези учения и преведох доста книжки. След което стигнах до фаза, в която не можех да продължа, нещо тотално се обърка и потърсих помощ от хора с по-солидни познания. Бързо се отърсих и повече няма да се върна назад.
Затова, когато ви говорим с ирония, то не е заради "критикарски дух", който ни е обладал, а защото сме минали, опитали и сме се отказали.
Нямам богословско образование, затова не навлизам в теологични спорове, от които няма да излезна победител. Споделям си личния опит.
Поздрави



Тема Re: Кенет Копланднови [re: kakata]  
Автор Rehtorn (непознат)
Публикувано21.09.08 15:24



Лука 18:1-8
1. Притча за неправедния съдия
Каза им една притча как трябва всякога да се молят и да не отслабват:

2. В един град имаше един съдия, който от Бога не се боеше и човека не зачиташе.

3. В същия град имаше и една вдовица, която идваше при него и му казваше: Отдай ми правото спрямо противника ми.

4. Но той за известно време не искаше. А после си каза: Въпреки че не се боя от Бога и човеците не зачитам,

5. пак, понеже тази вдовица ми досажда, ще й отдам правото, за да не ми дотяга с непрестанните си идвания.

6. И Господ каза: Слушайте какво каза неправедният съдия!

7. А Бог няма ли да отдаде правото на Своите избрани, които викат към Него ден и нощ, ако и да се бави спрямо тях?

8. Казвам ви, че ще им отдаде правото скоро. Обаче, когато дойде Човешкият Син, ще намери ли вяра на земята?


Нямам намерене да влизам в спор и да ставам "адвокат" на Копланд... Вярата е тайна която не всеки успява или иска да проумее. На мен ми харесва да работя с вярата. Способността да манипулираш обстоятелствата и да успяваш да управляваш процесите в живота си е вълнуваща. Тъжна картинка е християнин лишен от вяра. Все пак това са трите най-важни компонента в християнския живот , вярата ,надеждата и любовта.

Важното ще остане, ненужното ще изчезне.


Тема Re: Кенет Копланднови [re: Rehtorn]  
Автор kakata (от Тобосо)
Публикувано21.09.08 15:35



Евреи 11 глава, е посветена на вярата. Към казаното там не може нито да се добави нещо, нито да се отнеме, нали. :)
Според мен, обаче, движението на вярата поставя самата вяра пред Божията суверенна воля. Не това, което Бог който е в контрол на всичко върши каквото Му е угодно, а ти чрез твоята вяра караш Бога да върши каквото ТИ е угодно или каквото ти смяташ, че на Него следва да му е угодно.



Тема Re: Кенет Копланднови [re: kakata]  
Автор Rehtorn (непознат)
Публикувано21.09.08 15:41



Не е вярно , че вярата те поставя над Божията суверенна воля?! /Все пак в момента общуваш с човек на когото трудовете на Калвин са му настолни книго

/ Приеми го така ,вярата е един от талантите който ти е оставен и за който ти си отговорен и не бива да го държиш заровен в земята , а да работиш с него и трупаш дивиденти за Царството и за Царя....

Важното ще остане, ненужното ще изчезне.

Редактирано от Rehtorn на 21.09.08 15:42.



Тема Re: Кенет Копланднови [re: Rehtorn]  
Автор kakata (от Тобосо)
Публикувано21.09.08 15:46



Не е вярно, разбира се. Но така излиза като четеш проповедниците на учението на вярата.





Тема Re: Кенет Копланднови [re: kakata]  
Автор Rehtorn (непознат)
Публикувано21.09.08 15:56



Уф..., няма значение нека всеки живее според това до което е достигнал

. Важното е ,че споделяме една и съща спасителна вяра в разпънатия за греховете ни и възкръснал Божий син...
Ако с нещо мога да ти бъда полезен с удоволствие ще откликна. Успех и нека благоволението на нашия Бог те обгражда с добро!

Важното ще остане, ненужното ще изчезне.

Тема Re: Кенет Копланднови [re: Rehtorn]  
Автор B.B. (непознат )
Публикувано22.09.08 00:15



До Rehtorn:
Прочети книгата на Макконъл "Друго благовестие" (има я на български, можеш да я намериш в библиотеките на евангелистките църкви, защото е издадена през 90-те и вече я няма в книжарниците). От нея ще разбереш, защо учението на "Движение на вярата" е окултно. За съжаление това учение се преподава в т. нар. неопетдесятни общества като: "Прелом" (бившите "Слово на живот" с пастор Георги Бакалов), "Ново поколение" ("Рема" - Пламен Цолов), "Алфа и омега" ("Воини на Христа" - Румен Олимпиев) и техните подразделения в страната (можеш да видиш някои от тях на този сайт: http://www.apostolos.bg/arc/church/regioni/regions.php).

Не мога да се съглася с теб, че "няма значение нека всеки живее според това до което е достигнал". Т.е., че е все едно дали изповядваме едно окултно учение, което само прилича на християнство, важното е да вярваме в Исус. И дъновистите вярват в Исус, но дали са християни?!



Редактирано от B.B. на 22.09.08 00:17.



Тема Re: Кенет Копланднови [re: B.B.]  
Автор Zara_83 (живея за ИСУС)
Публикувано22.09.08 09:42



нещо си се объркал - изброените от теб църкви са напълно християнски,нито движението на вяра е окултно. Все пак можеш да посочиш причините поради които ти смяташ това движение за такова и да се аргументираш,според мен не си разбрал смисъла на книгата.

Попитах ИСУС: Колко ме обичаш?Толкова!Каза Той......И УМРЯ ЗА МЕН!!!!!


Тема Re: Кенет Копланднови [re: Zara_83]  
Автор kakata (от Тобосо)
Публикувано22.09.08 13:15



Аз мисля, че ти не си доразбрала книгата, та взечи отново я прочети.



Тема Re: Кенет Копланднови [re: kakata]  
Автор B.B. (непознат )
Публикувано22.09.08 13:44



Zаrа, ти изобщо чела ли си книгата? Написана е от петдесятен автор, който говори с много голяма любов и загриженост за хората, които са се увлекли по "Движение на вярата". Но в същото време съвсем обективно описва произхода и окултните учения на това общество. (Книгата е подкрепена с много обширен доказателствен материал посочен в библиографията.)

Виж и постинга на kakata от 21. 09. 08 14.40ч. Тя е разказала повече подробности за книгата.


<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 22.09.08 13:45.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 22.09.08 13:47.</EM></FONT></P>

Редактирано от B.B. на 22.09.08 13:48.



Тема Re: Кенет Копланднови [re: B.B.]  
Автор Пoп Cтaвpи© (Синергетик)
Публикувано22.09.08 13:58



Матей 7:17
Също така всяко добро дърво дава добри плодове, а лошото дърво дава лоши плодове.


Не може петдесятен пастор да се произнася по този въпрос, тъй като лошите плодове на новите движения идват именно от дървото на петдесятничеството. Цялото харизматично движение без никакво изключение произлиза от древната ерес на монтанистите и е много странно как така Бог е оставил църквата без светлина за бръщолевенето на езици в продължение на 17 века и изведнъж една група беснуеми са открили истината по въпроса. Който се интересува, нека прочете материали за възникването на петдесятничеството през 1901 г. и ще му стане ясно, че днешните "умерени" петдесятници пият от същите теологични извори като днешните им по-буйни колеги от разните неопетдесятни движения.

"Синергията e термин от Библията" - ЛюбимеЦ 5 за 4

Редактирано от Пoп Cтaвpи© на 22.09.08 13:59.



Тема Re: Кенет Копланднови [re: Пoп Cтaвpи©]  
Автор B.B. (непознат )
Публикувано22.09.08 15:13



Цитат:
"Който се интересува, нека прочете материали за възникването на петдесятничеството през 1901 г. и ще му стане ясно, че днешните "умерени" петдесятници пият от същите теологични извори като днешните им по-буйни колеги от разните неопетдесятни движения."

За кои материали говорите? Да не би за книгата на Волфганг Бюне "Игра с огъня"? Наистина там много добре е описано възникването на петдесятното движение и смущаващите феномени, които го придружават. Аз смятам, че за съжаление нито пасторите от "Движение на вярата", нито хората в тези общества са виждали подобни книги. Иначе, надявам се, много от тях щяха да преосмислят възгледите си и да се откажат от небиблейските си доктрини и практики. На мен лично тези книги много ми помогнаха да скъсам с "Движение на вярата", а също, благодарение на тях, успях да убедя и много други харизматици да направят същото.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 22.09.08 15:14.</EM></FONT></P>

Редактирано от B.B. на 22.09.08 15:15.



Тема Re: Кенет Копланднови [re: B.B.]  
Автор Пoп Cтaвpи© (Синергетик)
Публикувано22.09.08 16:02



Както класическите петдесятници, така и по-буйните им първоприемници приемат, че кръщението с Духа задължително е съпроводено с говорене на езици. За тях езиците са белегЪТ на кръщението. Затова човек постоянно чува въпроса "Ти кръстен ли си с Духа", под което петдесятните окултисти желаят да попитат дали бръщолевиш непознати чужди езици? Този теологичен извор се използва както от петдесятните, така и от неопетдесятните движения. Разликата са някакви незначителни учения за просперитет и други подобни идиотщини, които са просто придадък на основната ерес - бръщолевене на "езици" под влияние на някакъв дух, който със сигурност не е Божият. За справка - дадения от мене по-горе втори линк.

"Синергията e термин от Библията" - ЛюбимеЦ 5 за 4

Редактирано от Пoп Cтaвpи© на 22.09.08 16:14.



Тема Re: Кенет Копланднови [re: Rehtorn]  
Автор oldfrog (член)
Публикувано06.10.08 22:35



Rehtorn,
Та от тази ти реплика:
Способността да манипулираш обстоятелствата и да успяваш да управляваш процесите в живота си е вълнуваща.
Публикувано 21.09.08 15:24

Бих отговорил:
И да не беше споменал, че търсиш проповеди на Копланд, ми е ясно, че си от почитателите на Кенет Хегиновите „духовни” изтърсаци.
Под „духовен” не разбирам идващата от Светия Дух духовност.

Като начало се отрича „сетивната реалност”, за да може да познае някой „формулите на вярата”, които чрез „силата на изговореното слово” ще променят-нагласят „твоята реалност” според собствените ти желания и предпочитания. И ша бъдиш много хеппи!

Само че, щом няма сетивна реалност, значи нЕма начин и Христос да е дошъл в плът. На теория може да твърдите, че Христост е дошъл в плът, но с тези си вярвания на практика отричате тази възможност.
И сега да те светна под ударите на кой текст от Новия Завет попадате ти и тебеподобните ти:
2 Йоаново 1:7
Защото много измамници излязоха в света, които не изповядват дохождането на Исуса Христа в плът. Такъв човек е измамник и антихрист.

Ясно ли ти е на какво си слуга? Ето на такива измамници, от които ставаш един и ти, и Зара, и Попето по някои въпроси, за съжаление.

А на тази ти реплика от същия постинг:
Тъжна картинка е християнин лишен от вяра. Все пак това са трите най-важни компонента в християнския живот , вярата ,надеждата и любовта.

Бих отговорил:
Това право си го казал, но за теб не е право, защото в тези думи „вяра, надежда, любов” влагаш нещо различно от това, което се влага от християните.

Ти вярваш във „вярата във вярата”, според Кенет Хегиновите идеи. Исус е „вярвал във вярата си” и по тази причина е намерил формулата да манипулира реалността около себе си и да ходи по водата. Вие вярвате в един такъв „исус”, който нЕма нищо общо с Исус от страниците на Евангелията.

Ново пет! Ще попиша, може и да разбереш разликите.

нЕма поздрави
Фрог

Тошо вика: „Изповядах с вяра, че ме няма, потърсих се и наистина не се намерих!”



Тема Re: Кенет Копланднови [re: B.B.]  
Автор oldfrog (член)
Публикувано06.10.08 22:39



Здравей B.B.
Хубава препоръка си дал за „Друго благовестие” на Маконъл, но другарчетата, на които я препоръчваш нЕма откъде да си я намерят. Съжалявам, че подарих една на човек, който след като я взе ехидно се захили със златните си зъби и каза:
В нашите църкви ние практикуваме пълното помазание на „светия дух” и тази еретична книга я изгорихми в огъня.

И този човек беше един от тези, които прожектираха филма „Исус” пред езичниците и след филма рекламираха собствените си псевдохаризматични всеглупости.

Това беше тъжно свидетелство защо въпросната книга нЕма да бъде намерена в тези кръгове.

А защо нЕма да бъде намерена и сред останалите? Четири бройки седяха в един ъгъл на книжарницата на „Верен”. Минали са ми през ръцете поне 30 тридесет от нея. Искаше ми се да купя и тези, но ми беше съвестно да оставя нуждаещ се човек от качествен антивирусен софтуер. След 2 години видях и четирите книжки хвърлени в коша за залежала и обезценена книжнина. Много мъчно ми стана, че никой не ги беше купил. Значи хората не разбират проблематиката пред съвременна християнска България, която поставя Кенет Хегин и неговите ракови метастази, Джон Остий, Кенет Копланд, Йон Ги Чо, и да не спамя с още имена, поставят.

Излишно е да казвам, че дадох двете левчета с голяма радост.

Преди известно време обещах да разгледам „Друго благовестие” на Д.Р.Маконъл в отделна клубна тема, но мисля, че времето дойде. Няма да стане, както го мислех, защото съм още доста зает, а изчаквах да се освободя малко повече, за да мога да участвам активно в дискусията.

А сега да запозная Клубното приятелство със сатанинския гений на Кенет Хегин. Днес нещо мъничко, а другата седмица това може да е единствената тема, за която ще пиша.
На кого Исус принася Своята жертва, според Кенет Хегин?

Ще поместя само представянето на идеите на „Движение на вярата”, но не и богословската критика, която Маконъл прави. Умните клубари не се нуждаят от нея.

Теологията на Вярата използва култови, метафизични концепции, за да формира своята доктрина за отъждествяването. Тези резултати в еретическата доктрина на Отъждествяването, която отрича физическата същност на изкуплението, поддържа, че Христос станал демон и бил „новороден” в Ада, също така учи, че вярващите могат да се преобразуват във въплащението на Бога (=обожествяване). В останалата част на тази глава, терминът „отъждествяване” ще приписваме и на Кениън, и на Хегиновите странни доктрини за човека, Христос, изкуплението и обожествяването.
Концепцията, че Исус е умрял духовно е така решителна за теология на Вярата, че някои от учителите на движението произнасят божествения съд над всички, които задават въпроси. Например, при описанието на един свещеник, който ярко се противопоставил на Отъждествяването (Исус станал демон бел. фрог), Кенет Коупланд твърди зловещо, че „този приятел е равносилен на смърт днес”. Сега го казах, за да те предупредя (кенет коупланд). Не критикувайте хората, които проповядват Отъждествяването. Ако не го разбирате, затваряйте си устата и се молете.”

„Отъждествяането” е много важен момент, понеже той е основата на теологията на Вярата, проповядващо, че вярващият се въплъщава в Бога. Чрез „отъждествяване” с Исусовото „духовно изкупление” вярващият се обожествява. Коупланд заплашва тези, които смятат, че е възможно да се докаже, че Отъждествяването е основано на култови идеи.

Поради липса на време ще прескоча известна част, която може би ще набера за следващия път и ще дам края на изложението.

15. Не само, че всяка природа беше покорена от сатана, но и човешката корпорирана власт над създанието беше прехвърлена на сатана чрез Падението. Адам предаде Бога, като даде на Сатана онова, което Бог му беше връчил- в теологията на Вярата това е обяснено като „Висша измяна”. 16. По този начин сатана става бог и управлява създанието посредством „легално право”. За да си възвърне света, Бог трябва да нанесе „справедлив” удар на сатана, като му плати откуп.

Уважаеми Клубари,
Вярвайте на очите си и на коректното ми набиране на текста:
За да си възвърне света, Бог трябва да нанесе „справедлив” удар на сатана, като му плати откуп.

Бог плаща откуп на Сатана!?

Виждали ли сте по-голЕма сатанинска бесовщина от това!

Това е, което Кенет Коупланд проповядва и защитава.
Това е, което нашто клубно другарче търси. Ами, задоволих му част от желанието.

На живо тези неща съм ги чувал от няколко Кийтовци, които вървяха близо да Кийт Де Майо на времето. Кийт Де Майо идва от църквата на Боб Йандиън от Тулса, Оклахома. Боб Йандиън е директор на звукозаписното студио на Кенет Хегин. Това за ИНФО. Да не се чудите на съвпаденията.

Случайно „Войни на Христа” на Робъртс Лиърдън също идват от Тулса Оклахома.

Но не случайно и Д.Р.Маконъл е също от Тулса, Оклахома.

Според интереса ще продължим. Ще набера пасажа представящ цялата доктрина на „Отъждествяването”, както се вярва от „Движение на Вярата”. А после може да представя избрани части от богословската критика на Маконъл. Сега вече мисля, че на всички е ясно защо „вярата” на Рехторн нЕма нищо общо с нашата ВЯРА, макар че буквеното обозначение и произнасяне е едно и също.

Поздрави
Жабчо

Тошо вика: „Изповядах с вяра, че ме няма, потърсих се и наистина не се намерих!”



Тема Re: Кенет Копланднови [re: oldfrog]  
Автор B.B. (непознат )
Публикувано08.10.08 00:50



Здравейте, oldfrog!
Радвам се, че се опитвате да обясните книгата, но ми се струва, че така знанията се предават фрагментарно и не могат да изяснят цялостния замисъл на автора. Ако знаете от кое издателство е излязла, помолете хората там да я качим в интернет, щом като вече не върви в книжарниците (т.е. така или иначе вече не печелят от нея). Можем да предизвикаме оживена дискусия, но трябва да поканим Г. Бакалов да вземе участие в нея. В България той е издигнат в култ от църквите, принадлежащи към "Движение на вярата", защото го смятат за главен Апостол и Пророк. Никой от пасторите няма да посмее да вземе самостоятелно решение да подложи на анализ тези учения. За съжаление както пасторите, така и самият "Апостол", са без теологично образование и ще бъде малко трудно да се говори с тях на подобни теми. Но аз се надявам, че този човек е съвестен и в крайна сметка ще трябва да разгледа в критична светлина ученията на собствената си църква, защото я води, предполагам без да знае, в окултизъм и гностицизъм. И понеже няма да отговори на предизвикателството на непознати като нас, смятам, че въпросите трябва да му бъдат зададени от будни членове от неговата църква, които повдигнаха въпроса за К. Коупланд тук, и които не го смятат за "Гуру", и ще му потърсят сметка за окултните доктрини, които преподава. Неговото невежество не може да се приеме като извинение за това, че е на път да погуби толкова много хора.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 08.10.08 00:52.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 08.10.08 01:03.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 08.10.08 01:05.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 08.10.08 01:05.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 08.10.08 01:14.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 08.10.08 01:16.</EM></FONT></P>

Редактирано от B.B. на 08.10.08 01:46.



Тема Re: Кенет Копланднови [re: B.B.]  
Автор ann ()
Публикувано08.10.08 10:59



"Движението на вярата" - не може да се отъждестви с конкретна деноминация. То има влияние върху почти всички петдесятно-харизматични църкви. Къде повече, къде по-малко - но във всички.



Тема Re: Кенет Копланднови [re: oldfrog]  
Автор ann ()
Публикувано08.10.08 11:06



"Теологията на Вярата използва култови, метафизични концепции, за да формира своята доктрина за отъждествяването. Тези резултати в еретическата доктрина на Отъждествяването, която отрича физическата същност на изкуплението, поддържа, че Христос станал демон и бил „новороден” в Ада, също така учи, че вярващите могат да се преобразуват във въплащението на Бога (=обожествяване). В останалата част на тази глава, терминът „отъждествяване” ще приписваме и на Кениън, и на Хегиновите странни доктрини за човека, Христос, изкуплението и обожествяването.
Концепцията, че Исус е умрял духовно е така решителна за теология на Вярата, че някои от учителите на движението произнасят божествения съд над всички, които задават въпроси. Например, при описанието на един свещеник, който ярко се противопоставил на Отъждествяването (Исус станал демон бел. фрог), Кенет Коупланд твърди зловещо, че „този приятел е равносилен на смърт днес”. Сега го казах, за да те предупредя (кенет коупланд). Не критикувайте хората, които проповядват Отъждествяването. Ако не го разбирате, затваряйте си устата и се молете.” "

Все пак тези неща ще е добре да ги цитираш. Аз съм чела книгата, но доста отдавна. Това не си го спомням. Цитирай направо К. Хегин и К. Коупланд.



Тема Re: Кенет Копланднови [re: ann]  
Автор B.B. (непознат )
Публикувано08.10.08 15:47



Да, ann, напълно сте права. Затова толкова по-наложително е да ги алармираме в какво вярват, защото една част от по-старите харизматични пастори, въпреки че са чели книгата, премълчават нещата и повечето от християните в тези църкви твърде много са се увлекли по "Движение на вярата". Лошото е, че там се вихрят нечисти духове, които освен заблудителните учения, вършат и множество "чудеса и знамения", говорят "пророчества" от името на Христа и пр., и пр. Няма ли да бъде жалко да погинат толкова много хора, които с чисто сърце търсят Бога, но са подведени от лъжливите апостоли и пророци, които стоят в основата на това движение.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 08.10.08 15:49.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 08.10.08 15:50.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 08.10.08 15:51.</EM></FONT></P>

Редактирано от B.B. на 08.10.08 15:54.



Тема Re: Кенет Копланднови [re: B.B.]  
Автор Пoп Cтaвpи© (Синергетик)
Публикувано08.10.08 19:49



защото една част от по-старите харизматични пастори, въпреки че са чели книгата, премълчават нещата и повечето от християните в тези църкви твърде много са се увлекли по "Движение на вярата".

Характерно за всички харизматици е, че постоянно се увличат по някакви движения, нови учения, странни доктрини и бесовски проявления. Ако има нещо, което да конкурира православието по зловредност в християнството, това са харизматичните ереси, които имат вид на църковност, но са лишени от всякакъв здрав разум и от... Святия Дух.

"Синергията e термин от Библията" - ЛюбимеЦ 5 за 4


Тема Re: Кенет Копланднови [re: Пoп Cтaвpи©]  
Автор B.B. (непознат )
Публикувано09.10.08 22:03



Някой знае ли книгата "Друго благовестие" на кое издателство е и как можем да се свържем с него?



Тема Re: Кенет Копланднови [re: B.B.]  
Автор Пoп Cтaвpи© (Синергетик)
Публикувано09.10.08 22:32



мисля, че тази книга вече не се продава и може да се намери само от нечия лична библиотека.

Ето нещо интересно: Кенет Копланд се шегува на езици, а друг му отговаря на езици под общия кикот на присъстващите. Ето, това е харизматизъм в действие. Гледката си заслужава.



"Синергията e термин от Библията" - ЛюбимеЦ 5 за 4

Тема Re: Кенет Копланднови [re: Пoп Cтaвpи©]  
Автор B.B. (непознат )
Публикувано10.10.08 01:53



Това видео все пак е нищо! На някои служби те реват като магарета, скачат като маймуни, кудкудякат като кокошки, въргалят се по земята, изпадат в истеричен смях, който продължава часове и т.н. и т.н. Но най-потресаващото е, че считат всичко това за дело на Св. Дух!? Не искам да обидя харизматиците във форума, но ако не разбират достатъчно от теология, за да преценят, че ученията им са окултни, толкова ли са заслепени и не си дават сметка, че е кощунство да приписват подобни феномени на Бога. Тук ми се иска да се обърна към тях като перефразирам ап. Павел: "О, несмислени петдесятни, кой ви омая, вас, та опозорявате Христовото благовестие по толкова грозен и отвратителен начин по целия свят" (Гал. 3:1). Не знам за вас, но аз щях да умра от срам, ако участвах и прокламирах пред невярващите подобно богослужение като християнско... Хората, които влизат в църквите ви, не ще ли кажат, че вие сте полудели?! (І Кор. 14:23)
Но Писанието казва, че Бог е Бог на реда и всичко трябва да става с приличие и ред (І Кор. 14:33, 40).

Аз имам книгата, но на нея не е посочено издателство. Още веднъж ще помоля: ако някой знае, нека да пише къде е издадена! Възнамярявам да се обърна с молба към издателите да я публикуват в Интернет, та дано онези харизматици, които все още имат останал здрав разум, да осъзнаят накъде ги водят техните лидери!

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 10.10.08 01:57.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 10.10.08 01:59.</EM></FONT></P>

Редактирано от B.B. на 10.10.08 02:08.



Тема Re: Кенет Копланднови [re: B.B.]  
Автор blue.ice (апологет)
Публикувано10.10.08 07:05



Тъй като и аз искам много да прочета книгата, щом я имаш ти предлагам да я сканираш, ако имаш възможност и да я качиш в нета, надали някой ще писне за авторски права, щом никой не желае да я издава в БГ.

Ако за едно нещо има няколко възможни обяснения, то вярно е най-простото.


Тема Re: Кенет Копланднови [re: blue.ice]  
Автор B.B. (непознат )
Публикувано10.10.08 12:22



Към blue.ice:
Не е редно да го направя. Ще потърся издателите и се надявам, че ще се съгласят да я публикуваме. Но мога да я скенирам и да я пратя на всеки, който иска. Пишете ми на <apologetika13@abv.bg> . Ще мога обаче да го направя най-рано в началото на следващата седмица, защото нямам скенер вкъщи, а само на работното си място.



Тема Вярата!нови [re: oldfrog]  
Автор Rehtorn (непознат)
Публикувано10.10.08 19:06



Вие вярвате в един такъв „исус... ; Ти вярваш във „вярата във вярата”...;от почитателите на Кенет Хегиновите „духовни” изтърсаци...; Ясно ли ти е на какво си слуга? Ето на такива измамници, от които ставаш един и ти...

Струва ми се , че ме познаваш твърде малко за да си позволяваш да ме слагаш в класьори и да ми обясняваш в какво вярвам аз и чий израстък съм?!
Жалко е ,че християните търсим винаги това което ни разделя и го развяваме като знаме вместо да се стремим към обединение и братство.
Но да се върнем към темата, аз не вярвам във „вярата във вярата” както ти казваш , а вярата е един от аспектите на моята вяра и аз с удоволствие се уча да използвам възможностите които тя ми дава следвайки примера на нашия Бог и Спасител Исус Христос. И ако говоря за възможностите на вярата то не го правя за да се отлича от вас , но защото вярвам че вярата творяща чудеса ,снабдяваща нужди, носеща изцеление ,благосъстояние и духовна сила; може да направи живота ви по- добър, по-светъл , по-превъзходен и по-плодоносен... За да показваме превъзходството на Онзи Който ни е призовал!

Важното ще остане, ненужното ще изчезне.

Тема Re: Кенет Копланднови [re: B.B.]  
Автор Rehtorn (непознат)
Публикувано10.10.08 19:15



До B.B.,
какво разбираш под "окултно" учение? Нима не можеш да кажеш на Кенет Копланд - братко?! Или не считаш мен за брат в Христос? Или Зара за теб е мръсна окултистка , а не сестра във вярата? Не мислиш ли ,че не си прав?

Важното ще остане, ненужното ще изчезне.


Тема Re: Кенет Копланднови [re: B.B.]  
Автор oldfrog (член)
Публикувано13.10.08 01:24



Здравей B.B.
Вече се извиних за малкия фрагмент, който поместих. Ще го поместя целия, но ще го оставя за другата седмица, защото и тази седмица затънах в сложни богословски спорове с някои клубари. Въпросът с „Отъждествяването” е важен, но не чак толкова спешен. За да пиша по книгата, трябва да я прочета отново основно и да видя, доколко подробно резюме ще е достатъчно, за да стане ясно за каква ДУХОВНА ГНУСОТИЯ става на въпрос. Сега поставяме само началото, а краят ще бъде, когато преценим.

Първо на въпроса: Кой може да даде електронен набор?
Питай Жоро за мейл адреса на П-р Данаил Налбантски, може и да го знае. Предговорът към книгата е от него и мисля, че той е в основата на този проект. За сериозността и ерудираността във вярата на Брат Данаил смятам, че е излишно да се говори.

За спора с Г. Бакалов по въпросната тема. Смятам, че е излишна. Бакалов не е вярващ човек. Той е един от тези, които са прегърнали някои идеи, защото им гъделичкат слуха и какво по-добро от това, че същото ще им донесе слава и пари, когато те станат пропагандаторите му. По-скоро полемиката в клуба я започвам заради братлета като Попето, Драго первий и сладураната Зара. На мен те са ми скъпи и ми се иска тях да отърва от въпросните вярвания.

Няколко реплики за необразоваността на Пасторите по тези въпроси.

Първо- много от евангелските църкви възникнаха, за да се отчете дейност пред църквите майки навън и да се оправдаят пари и заплати. Няколко хора, емоционално изповядали Исус за Спасител начело с „Пастор” научил се да казва някоя и друга реплика върху Библията и ето ти новата евангелска църква на картата на България.

Второ- за да върви добре тази дейност, се пуснаха гъделичкащите слуха доктрини за просперитета, здравето и богатството. И Бакалов и Цолофф шеговито бяха наречени от сериозните християни „продавачите на Бакалски стоки- здраве, просперитет и богатство”.
Бакалов е чист продукт на Улф Екман, който популяризира в Европа идеите на Кенет Хегиновото „Движение на Вярата”.
„Ново Поколение” на Цолофф носи името на една сектантска група от Ню Йорк със същото име. Култ към личността на водача, пълно откъсване от семейството, и фанатична вярност към каквото гурото каже. От сериала „Забравени досиета” имаше една серия посветена на тази секта и беше направена по действителен случай. Приликата може и да не е случайна.

Само че това ноу-хау бе умело заимствано в църквите на петдесятна основа: ЕПЦ, ОБЦ, ББЦ.

Трето- в петдесятния съюз ако си болен, то в теб нЕма вяра. Вярващият има право на съвършено здраве. И това се проповядва на деноминационно ниво. Най-успелият петдесятен пастор вече е Йон Ги Чо. От 1991 г списание „Благовестител” разпространява и прокарва идеите му. А Чо си е още по-странен микс на Кенет Хегинови идеи и някои специфични за далечния изток вярвания.

Същото е и в Божия Църква и в Обединена Божия Църква. Оня със златните зъбки беше от ОБЦ. Само че в Божия църква налитат повече на Дерек Принс, който е малко по-друг оригинал в сравнение с Кенет Хегин.

И понеже в „Движение на Вярата” също практикуват говорене на езици, то ето как пътят на идеите им е проправен към всяко чаркве на петдесятна основа и не само... Петдесятниците не знаят, че един човек може да говори непознати езици и под действието на демоничен дух.

Да благодарим на Бога за Дейвид Киркууд и Гордън Фий, които са класически петдесятни богослови.
От Маконъл се разбира, че по някои доктринални въпроси Гордън Фий е писал срещу „Движение на вярата”. Не е излизало на български.
Но пък от Дейвид Киркууд има излезли на български три чудесни заглавия.
Просперитет ли? Съвършено здраве ли?
Прочети „Божиите изпити” и отрезней!

Връзване на религиозния дявол ли?
Прочети „Митове за Сатана и духовното воюване” и отрезней!

Веднъж спасен, завинаги спасен. (баптисткия лутер-калвинизъм)
Прочети „Великата Евангелска заблуда” и отрезней!

Странен парадокс: издават ги ОБЦ и можеш да ги намериш в книжарницата им на Веслец 69. Ако знае Киркууд какъв несъвместим микс от идеи има в тази деноминация ще скочи до луната.

И в трите деноминации има сериозни Пастири, но те са единици и по никой начин няма как да се преборят с всеобщото течение, което завлича и тях. А може вече и да не са останали.

Така че, както виждаш, нЕма да има кой да се изправи срещу Бакалов. Щото всички пеят песнички в неговата тоналност. Не смеят да копират арогантната му наглост, но останалото на драго сърце.

А Жабчо е срещу Императора АваДони-й още от 1992г. И срещу всички гореизброени неща още от началото на вярата си. И ще си попремерим богословията с въпросните господа. Тук в Клуба, заради душите, които изброих по-горе.

За твое успокоение само ще кажа, че сериозните във вярата братя Бог вече ги изведе вън от стана да Му се поклонят, както Той желае.

Поздрави
Жабчо

Тошо вика: „Изповядах с вяра, че ме няма, потърсих се и наистина не се намерих!”



Тема Re: Кенет Копланднови [re: oldfrog]  
Автор B.B. (непознат )
Публикувано14.10.08 00:36



Като чета мотото, което поставяте най-отдолу на постингите си: Тошо вика: „Изповядах с вяра, че ме няма, потърсих се и наистина не се намерих!” - винаги се смея. Но изглежда вярата на тези хора е по-абсурдна дори и от мотото им. Щом като в ОБЦ продават книгите на Дейвид Киркууд, за които споменавате, значи наистина не са в състояние да разграничат нещата. (Аз не бях чул за тези книги, но ще мина да ги погледна и ако са интересни ще си ги купя.) Не знам дали тези хора все още поддържат и учението за "Единството на Бога" (според книгата на Дейвид Бернард), т.е. че Исус и Св. Дух не са отделни Личности, а са само проявления (теофании) на Отца.?! Имам чувството, че богословите им са "блъскани и завличани от всеки вятър на учение" (Ефес. 4:14). И като допълним, че тези хора преподават във ВЕБИ ... и, че п-р В. Еленков, за който никога не съм допускал, че има средно образование, е станал доктор по богословие!!!???... Направо паднах от коня като научих... (Не ми се иска да говоря така за никой, но някак си не мога да се примиря с факта, че ние християните, подобно на чалга звездите и депутатите, сме започнали да си купуваме дипломи за престиж...) Трябва да си призная, че съм напълно отчаян по отношение на диалога с тях - дори да ги убедиш в нещо, след тебе ще дойде друг, който ще ги убеди в противното, след него трети ще им внуши друго и т.н., до безкрай.

Ще потърся връзка с п-р Данаил Налбантски, за да видим какво може да се направи за публикуването на книгата. (Кой Жоро да попитам за мейл адреса му? Ако познавате този Жоро и не Ви затруднява смятам, че ще е по-удачно да го попитате Вие.) Наистина дано поне тези няколко човека от клуба се отърсят от безподобните глупости на "Движение на вярата"! Кой знае, може те да помогнат и на други да сторят същото...



Тема Re: Вярата!нови [re: Rehtorn]  
Автор oldfrog (член)
Публикувано20.10.08 00:52



Rehtorn,
Та от тази ти реплика:
Струва ми се , че ме познаваш твърде малко за да си позволяваш да ме слагаш в класьори и да ми обясняваш в какво вярвам аз и чий израстък съм?!

Бих отговорил:
Аз не ти обяснявам в какво вярваш, а КОНСТАТИРАМ в какво вярваш и с оглед на вярванията ти виждам чий израстък си и те слагам наистина в класьор.

Не ми е необходимо да те познавам лично! Вярванията ти говорят достатъчно за теб.

Познат ми е и парадоксът:
Има хора, които вярват правилно, но го изразяват неправилно.
Има хора, които го изразяват правилно, но не го вярват.

Не си от първото изключение. Ти съвсем искрено вярваш нещо, което след време ще стане ясно, че е лъжа. За годините, през които съм във вярата, съм видял много хора като теб.

И си отговори на въпроса, защо съм написал следното:
„По-скоро полемиката в клуба я започвам заради братлета като Попето, Драго первий и сладураната Зара. На мен те са ми скъпи и ми се иска тях да отърва от въпросните вярвания.”

Смятам, че и В.В. ще се присъедини към това ми мнение.

А на тази ти реплика:
Жалко е ,че християните търсим винаги това което ни разделя и го развяваме като знаме вместо да се стремим към обединение и братство.

Бих отговорил с репликата на Маконъл от „Друго Благовестие”:
КРИТИКА НА НОВИЯ ХАРИЗМАТИЧЕН ИКУМЕНИЗЪМ

Библейското единство не се основава, както смяташ ти, само върху любовта и одобрението , а се гради върху любовта и истината (Ефес. 4:13-15). Стремежът към единство не се припокрива със сляпото приемане на „всеки доктринален полъх”, появил се в харизматичното движение. Още повече, че подтискането на доктриналната критика, посредством „съвършеното умение да се мами” (или пък, който и да е друг способ, дори взаимното съгласие), не подпомага постигането на това единство. Точно обратното, Павловата формула за единство и зрялост в Христовото тяло е „да се говори истината с любов”. Въпреки, че е съществен елемент, любовта не е единствения критерий за християнското единство.

Единство, основаващо се само върху любовта, не е нито единство, нито любов.

Да се пренебрегне или рационализира изопачаването на истината, довело до разбиването на живота на мнозина и до измама на още повече хора, и тази нечестива сантименталност да се нарече „любов” е направо обида за концепцията относно християнското единствоV

ЕДИНСТВО, КОЕТО НЕ МОЖЕ ДА УСТОИ НА ИСТИНАТА, НЯМА НИЩО ОБЩО С ЛЮБОВТА.

Желаното, от такива като теб, единство не може да бъде предпочетено за сметка на Библейската доктрина. Църквата не може да пренебрегне задължението си да изпитва доктрината на всеки, който твърди, че е част от нея.

Забележка
Нарочно поразделих някои пасажи от изложението на Маконъл, за да откроя развитието на мислите му. Обръщението в текста е към теб, защото ти си идеен участник от тези, към които Маконъл се обръща.

А сега да си дойда на думата:

Ето идеята на Хегин и Коупланд:
16. По този начин сатана става бог и управлява създанието посредством „легално право”. За да си възвърне света, Бог трябва да нанесе „справедлив” удар на сатана, като му плати откуп.

Ето твърдението на Библията:
1 Йоаново 2 глава
1 Дечица мои, това ви пиша, за да не съгрешите; но ако съгреши някой, имаме ходатай при Отца, Исуса Христа праведния.
2 Той е умилостивение за нашите грехове, и не само за нашите, но и за греховете на целия свят.

Кръвта на Исус пред Кого („кого”) у умилостивение?
Пред Отца или пред Сатана?

1 Тимотей 2 глава
4 Който иска да се спасят всичките човеци и да достигнат до познание на истината.
5 Защото има само един Бог и един ходатай между Бога и човеците, човекът Христос Исус,
6 Който, като своевременно свидетелство за това, даде Себе Си откуп за всички;

И пред Кого, човекът Исус е ОТКУП?
Пред Отец или пред Сатана?

Повече от ясно е, че Исус е откуп пред Отец и е наше умилостивение пред Него за нашите грехове.

Който твърди обратното, нещо не чете коректно написаното в Библията!

ДВЕ ВЗАИМНО ОТРИЧАЩИ СЕ ТВЪРДЕНИЯ НЕ МОГАТ ДА БЪДАТ ЕДНОВРЕМЕННО ВЕРНИ!

И хора, които издигат и поставят Сатана наравно с Бога, не мога по никой начин да ги нарека Божии служители, а ще ги класифицирам като Сатанински служители.

И хора, които заместват Бог със Сатана, като божество за поклонение, по никой начин не бих ги нарекъл: „братя”.

И ако не се усещат Хегин и Копланд как завоалирано поставят Сатана над Бога с твърдението:
За да си възвърне света, Бог трябва да нанесе „справедлив” удар на сатана, като му плати откуп.

В изпълнение на отдавнашната Сатанинска мечта:
Исая 14 глава
12 Как си паднал от небето, ти Деннице, сине на зората! Как си отсечен до земята, ти, който поваляше народите;
13 А ти думаше в сърцето си: Ще възляза на небесата, Ще възвиша престола си над Божиите звезди, И ще седна на планината на събраните богове към най-крайните страни на север,
14 Ще възляза над висотата на облаците, Ще бъда подобен на Всевишния.

Бог да плаща „откуп” на Сатана?- щото някой е извъртял значението на написаното в Библията.
Егати Богохулното твърдение!

И ще имаш наглостта в Клуб Християнство да ни питаш за тези Сатанински бесовизми, като че ли са част от Християнството.

нЕма толкова голЕми букви, за да ти напиша:

НЕ СА!!!!!!!

Това беше най-бързият начин да покажа в клуба за точно каква проблематика говорим.

Затова от Кенет Хегиновото, съвместно с Кенет Коупланд, разбиране за „Отъждествяването” избрах от отделните твърдения, които го изграждат, само няколко, защото само с половин страничка вече го разпилях. Мисля, че вече стана явно на всички, че и останалото е безпроблемно да бъде богословски опровергано. Ще отнеме само малко времеви ресурс и нищо повече.

А за Попето, Драго Первий и Зара:
Виртуална чаша студена вода.

нЕма поздрави
Фрог

Тошо вика: „Изповядах с вяра, че ме няма, потърсих се и наистина не се намерих!”



Тема Re: Кенет Копланднови [re: B.B.]  
Автор oldfrog (член)
Публикувано20.10.08 00:53



Здравей В.В.
Видях, че има предложение да се сканира книгата на Маконъл. Но понеже не успях да видя развитие на тези неща, специално в темата мисля да набера целия текст на Главата за отъждествяването. Смятам, че е редно Попето, Драго и Зара да видят за какво всъщност негодуваме в клуба и ако могат да си защитят позицията. Ако си сканирал текста, пусни главата в темата, а ако не си, то аз ще имам грижата за това.

Помествам предговора на Данаил Налбантски към книгата. Само с този предговор човекът си спечели уважението ми завинаги, макар че в по-късни времена доказа с ред други неща, че е наистина достоен брат в Господа.

ДУХОВЕН ПОПУЛИЗЪМ, ТРАГИЧНА ГРЕШКА ИЛИ ОБИКНОВЕНА ЗЛОУПОТРЕБА?

Един от най-нечестните удари под пояса в политиката е популизмът- водачът обещава на масите, че ако той има властта, ще им даде всичко, което те искат. А истината е, че той не може да им го даде, защото проблемите не се решават така лесно. Това проличава, когато водачът наистина получи властта- но вече е късно. Предпоставка за популизма е от една страна липсата на морал у политиците и от друга- наивността и простодушието на масите, които се вълнуват единствено от това, което имат в хладилниците си.

Ако в обществения живот популизмът е обясним с жаждата за власт, не знам как да го обясним в християнството. Може би пак така.

Ученията, които са обект на критика в предлаганата книга, спадат към една от трите категории. Те са:

-или духовен популизъм, т.е. стремеж на духовните водачи да обещаят на масите здраве, просперитет и богатство от името на Бога, използвайки едностранчиво Неговото Слово. Библията обаче е книга далеч по-реалистична от книгите на Кениън и Хегин, защото е писана от сериозни хора, движими от Светия Дух. Тя ни уведомява честно, че страданието е неизбежна част от живота на човека, в това число и на християнина.

-или трагична грешка на хора, които са се заблудили в стремежа си към по-тясна връзка с Бога и по-резултатно служение. Трагична, защото едно такова лековато, екзалтирано учение неизбежно се сблъсква с жестоките реалности на живота, с болестта, бедността и смъртта, и последствията винаги са трагични.

-или обикновена злоупотреба на хора с прегоряла съвест, които съвсем ясно съзнават какво правят, но не могат да не се отдадат на жаждата си за известност и лидерство..

Не се наемам да съдя коя от тези възможности е причината за появата на модните течения, описани по-долу, но която и да е, тя ще е достатъчна, за да ни убеди, че трябва да се пазим от тях. А те хлопат на вратата ни.

Бележка на Фрог:
Те не само хлопат. Те вече влязоха и завладяха почти всичко. Книгата излезе някъде 1994-5 година. В петдесятната църква на Младен Младенов в Пловдив имаха преведени и циклостилно размножени по-голямата част от трудовете на Кенет Хегин още 1993г. По време на споровете на времето едно братле от тази църква ми донесе 10 книжки, за да ме убеди в Кенет Хегиновата правота. Срещата ни беше в съвсем друг регион, далеч от Пловдив, където мълчуганът учеше. Рядко свестно по характер и в искреността си дете. Затова го наричам брат. И заради заблуждаването на такива малки като него, сега Стар Жабок ще воюва до дупка.

Щерката на Младенов Лигия продължи делото на баща си в развращаването на наивните християни като прегърна ученията на Дерек Принс и стана един от основните им разпространители сред Евангелските църкви в България. На Дерек Принс ще му посветя отделна тема. Материалът е написан за темата на Value посветена на Императора АваДони-й, но понеже не успях да я пусна по технически причини тогава, отлежава на компютъра ми за по-добри времена.

Да продължим с предговора на П-р Данаил Налбантски.
Човекът от края на 20век в силната любов към себе си и в стремежа си към щастие и благоденствие е нетърпелив. Той иска хубавия живот сега, днес. „Нищо не ми обещавай за утре”- казва една популярна политическа песен. Този материалистичен подход днешният човек прилага и в християнството си. Той разсъждава, че щом вярва, трябва да има ПОЛЗА от вярата си. И то полза незабавна. Рядкост е безкористната вяра, която може да търпи и да чака, която може да се примири с Божия отговор: „Доволно ти е Моята благодат, защото силата Ми в немощ се проявява.” (2Кор. 12:9). Това, че сме спасени, че ще живеем с Христа във вечността в блаженство, „каквото око не е видяло и ухо не е чуло”, малко ни вълнува. Ние искаме сега, днес.

Ето благодатната почва. Щом тя е налице, лъжеучителите сами ще се явят. Всеки народ си има такива водачи, каквито заслужава. Всяка християнска маса, която има определени желания и копнежи, си ражда и отглежда водачите и учителите.

Не искам да ставам пропагандатор на болестите и страданието. Библията ни дава достатъчно обещания за намесата на Бога със сила в нашите беди. Но всичко това е ВТОРИЧНО. Първостепенно е „Царството Божие и неговата правда”. Останалото, в това число здравето и успехът, са прибавки. Не бива изцелението и благополучието да се поставят в центъра. Нито пък бива невярващите да бъдат привличани към християнството с обещание за изцеление и уреждане на проблемите. Най-доброто, което можем да направим, е да предадем живота и сърцето си на Бога с пълно доверие. Оттам нататък- нашите болести, нужди, съдба стават Негов проблем и Той ще ни освободи тогава, когато дойде времето, или ще ни даде сила и благодат, за да устоим.

Всичко друго е от лукаваго.

Книгата, която предлагаме на българския читател, не е забавно четиво. Тя изисква съсредоточено вникване. Но си струва да се положи усилие. Защото става дума за едно опасно учение. Опасно именно с това, че тласка християнина в един път на неспокойствие, че измества тежестта от водителството и грижата на Бога за нас към нашата вяра и решителност- неща, които така не ни достигат.

Доказателството за нашата принадлежност на Бога не е изцелението от болестта или житейският успех, а детинската вяра и любовта- ценности, които никакво изпитание не може да унищожи.

П-р Данаил Налбантски

Ще акцентирам върху следните думи на Д. Налбантски:
„Не бива изцелението и благополучието да се поставят в центъра. Нито пък бива невярващите да бъдат привличани към християнството с обещание за изцеление и уреждане на проблемите.”

Думи на разумен човек във вярата, а какво правят точно наопаки на неговите думи някои хора, за илюстрация на думите от предговора му, препоръчвам темата на Поп Ставри „Хайде на Цирковите програми”.

Поздрави
Жабчо

Тошо вика: „Изповядах с вяра, че ме няма, потърсих се и наистина не се намерих!”



Тема Re: Кенет Копланднови [re: B.B.]  
Автор oldfrog (член)
Публикувано20.10.08 21:33



Здравей В.В.
Отново е досадникът Стар Жабок.

Имам малко време, за да набера още един текст от книгата на Маконъл, който е особено важен, особено за неизкусените в екзегетиката християни. Не крия, че има текстове от тази книга, които са незабравими за мен. Дебело подчертани и систематизирани, за да мога с минимално усилие да опресня нещата, и да пусна Маконъл убийствено по предназначение.
Извадка от страници 8 и 9.

С други думи, през всеки век от църковната история е имало борба между ересите и правдивото благовестие. Всяко ново поколение църковни ръководители трябвало „да държи вярното слово и да опровергава ония, които противоречат.”(Тит 1:9)

И днес това е така. Християнинът от 20 век е изправен пред цял „легион” от благовестия. Всички те са облечени в най-привлекателна премяна и призовават вярващия с най-изкусителен шепот. Както цитирахме по-горе, великият защитник на вярата от 2век срещу една от ересите, гностицизма, Ирениус предупреждава, че грешките никога не се представят по начин, разкриващ техните гротескни деформации. Напротив, те са обвити в такава привлекателна украса, че изглеждат „по-истинни от самата истина”. Огромната привлекателност на ереста се крие в това, че тя ИЗГЛЕЖДА и ЗВУЧИ като самата истина! Следователно, границата между ереста и правдивото благовестие е трудно забележима. Най-опасните ереси лежат в сивата област, намираща се в сянката, както на светлината, така и на тъмнината. Тези „други благовестия” могат да се различават в конкретните доктринални грешки, които разпространяват, обаче имат едно общо нещо: опасността от тях за църквата е право пропорционално на това в каква степен изглеждат правдиви. Голата лъжа не е най-опасната, защото лесно може да бъде открита и отхвърлена. Половинчатата истина винаги нанася по-големи поражения от голата лъжа.

Другите благовестия не само, че ИЗГЛЕЖДАТ, но и ЗВУЧАТ като истинското. Друг голям защитник на вярата, Уолтър Мартин, превъзходен „разрушител на култове”, казва следното относно способността на култовете да се предрешват като Исусово благовестие:

„Този, който изучава култовете, трябва да може да определя езиковата граница в терминологията. На първо място, трябва да осъзнае, че тя съществува, и на второ място, да признае, че докато термините не бъдат дефинирани, семантичната(смисловата- бел. Фрог) джунгла, създадена от култовете, ще го обвият като правят трудно, око не и невъзможно разграничаването на учението на култовете от това на ортодоксалното християнство.”

ВНИМАНИЕ!
Обръщам особено внимание на този текст написан от един от най-големите специалисти в Евангелския свят по въпросите на култовете, Уолтър Мартин. Текс Марс е другият голям специалист, но за съжаление почти нищо не е излизало от тях на български, изключая нещичко посветено на Ню Ейдж. Погрешно и наивно е да мислиш, че един човек, когато употребява една дума или израз в диалога помежду ви, влага в нея точно същото семантично(смислово) значение, каквото влагаш и ти! Фрог

Най-успешните днес в САЩ култове използват същата терминология и същите текстове като доказателство, както и евангелските християни. Не е възможно да се разговаря с хора, вкарани в капана на тези култове, тъй като и двете страни използват една и съща терминология, но със съвършено различно съдържание. Докато термините не бъдат дефинирани, напълно безсмислено е всякакво разграничаване между ученията на култовете и на ортодоксалното християнство. Именно към това се стремят и самите последователи на култовете. Тези, които проповядват друго благовестие искат тяхната доктрина да звучи като съвършено предаване на правдивото благовестие и вярващият започва учудено да се почесва по главата: „Истина ли е или не?”

Не ми се търси отново, за да набирам текста, но ще го предам по смисъл.
В книгата на Дейвид Маршал „Ню Ейдж срещу Евангелието” беше поместено свидетелството на един бивш „свещеник” на Ню Ейдж, сега наш брат, как част от обучението му е било да изучава християнска терминология, за да може да проникне незабелязано в евангелските общества и да ги обърне към идеите на Ню Ейдж, като на същата тази терминология придаде значението на Ню Ейдж. Придобиването на способноста да говори на езици, като следствие на окултните му занимания, му е отваряло широко вратите на петдесятно говорящите общества. Вече споменах, че Кенет Хегин също говори езици, но нека засега да спрем дотук.

Смятам, че показах важността на проблема и уязвимостта на езикоговорящите за тези идеи.

Поздрави
Жабчо

Тошо вика: „Изповядах с вяра, че ме няма, потърсих се и наистина не се намерих!”



Тема Re: Кенет Копланднови [re: oldfrog]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано20.10.08 21:45



Тошо вика: „Изповядах с вяра, че ме няма, потърсих се и наистина не се намерих!”

...защото бях скрит в Исуса Христа - в Бога.който е видял Исуса Христа,той е видял и мене...



нЕма причина без следствия и обратното...


Тема Re: Вярата!нови [re: oldfrog]  
Автор Rehtorn (непознат)
Публикувано20.10.08 22:01



Интересна е и лекотата с която отсъждаш кой има право да се нарече християнин и кой не... Човек може да си помисли , че си наследил поне кардинал Рацингер като шеф на католическата инквизиция, а не си нереализиран проповедник който си е напълнил главата с глупости и си предава важности из християнските форуми.
"Стремежът към единство не се припокрива със сляпото приемане на „всеки доктринален полъх”, появил се в харизматичното движение"
Стремежът към единство идва от любовта и струва повече от различията породени от доктриналния полъх в харизматичните движения.
Колосяни 3:14 Но най-вече имайте любов, която да ви свързва всички заедно в съвършено единство.
1 Петрово 3:8 Най-накрая, живейте всички в единство на мисълта и чувствата, обичайте братята и сестрите си, бъдете състрадателни и смирени един към друг.

"Желаното, от такива като теб, единство не може да бъде предпочетено за сметка на Библейската доктрина. Църквата не може да пренебрегне задължението си да изпитва доктрината на всеки, който твърди, че е част от нея."

Коя църква приятелю, чия доктрина ще изпитва?!
Петдесятната може би ще изпитва тази на методиската църква , а тя пък от своя страна ще изпита тази на англиканската... А англиканите ще изпитат тази на калвинистите, а калвинистите тази на баптистите, а те пък може би ще се захваната с лютераните , а те ще обяснят на католиците за какво става дума, а католиците на православните и т.н и т.н... И накрая всички ще си обясним един на друг как нямаме нищо общо с християнството и може би ще си образуваме още няколко нови по-прави движения и дори може би ще се намери някоя стар жаба да изквака : "Победихме и тази нечестива сантименталност наречена любов.

Важното ще остане, ненужното ще изчезне.


Тема Re: Вярата!нови [re: Rehtorn]  
Автор B.B. (непознат )
Публикувано21.10.08 00:15



Приберете шпагите! Ап. Павел казва на едно място: "Но ако се хапете и се ядете един друг, пазете се да не би един друг да се изтребите" (Гал. 5:15). Аз самият дълго време съм се увличал по "Движение на вярата" и ако някой се опитваше да ме катехизира с "огън и меч", едва ли щеше да ме впечатли. За радост Макконъл, в своята книга, разкрива истината с много внимание и любов.
Един приятел ми обеща скоро да ми изпрати някакви координати на п-р Д. Налбантски. Да се надяваме, че най накрая тази книга ще се появи в Интернет, за да можем спокойно и безпристрастно да я обсъдим, без да се увличаме в младежките страсти...



Тема Исус Христос - да!християнство - не!...нови [re: Rehtorn]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано21.10.08 22:20



Коя църква приятелю, чия доктрина ще изпитва?!
Петдесятната може би ще изпитва тази на методиската църква , а тя пък от своя страна ще изпита тази на англиканската... А англиканите ще изпитат тази на калвинистите, а калвинистите тази на баптистите, а те пък може би ще се захваната с лютераните , а те ще обяснят на католиците за какво става дума, а католиците на православните и т.н и т.н... И накрая всички ще си обясним един на друг как нямаме нищо общо с християнството и може би ще си образуваме още няколко нови по-прави движения и дори може би ще се намери някоя стар жаба да изквака : "Победихме и тази нечестива сантименталност наречена любов.



1 Петрово 2:1-25
1. Божият дом и Божият народ
И така, като отхвърлите всяка злоба, всяко лукавство, лицемерие, завист и всяко одумване,
2. пожелавайте като новородени младенци чистото духовно мляко, за да пораснете чрез него към спасение,
3. ако сте опитали, "че Господ е благ";
4. при Когото, като идвате като при жив камък, отхвърлен от човеците, но от Бога избран и скъпоценен,
5. и вие като живи камъни се съграждате в духовен дом, за да станете свято свещенство, да принасяте духовни жертви, благоприятни на Бога чрез Исус Христос.
6. Защото е писано в Писанието:
"Ето, полагам в Сион крайъгълен камък, избран, скъпоценен;
и който вярва в Него, няма да се посрами."
8. и
"Камъкът, о който да се спъват,
и канара, в която да се съблазняват";
защото се спъват о словото и са непокорни, за което бяха и определени.




първо,ми е драго да обясня този стих:"пожелавайте като новородени младенци чистото духовно мляко, за да пораснете чрез него към спасение"...
- ма,нали сме спасени /изкуплението Христово/?!...как така "да пораснете чрез него към спасение"!?...
разбира се,че апостол Пъртър визира нашето благчестие,а не благовестието христово,защо пише:"пожелавайте като новородени младенци чистото духовно мляко"...

"чистото духовно мляко",Rehtorn,e Учението на Исус Христос,а не християнството...

второ,ми е густо да ти кажа,коя е Църкавата?Църкавата се казва - "Църкавата на Исус Христос".пасажа е озаглавен "Божият дом и Божият народ",a не "християнски дoм" и "християнския народ"."Божия дом" е:"живи камъни съградени в духовен дом,за да станат свято свещенство.които принасят духовни жертви,благоприятни на Бога чрез Исус Христос"...
ти виждал ли си "живи камъни"!?
не те питам дали си виждал "живи християни",защо апостола се обърща към "живите камъни" с думите:"и така, като отхвърлите" - обърни внимание!той не казва "отхвърлeтe" - така се говори само на християните,но не и на "живите камъни".от къде е тази убеденост на апoстол Пeтър?това може да го разбере всеки,които познава живота на апостола описан в евангелиета...

как да разбирам "причинно-следствената ти верига",която "изпитва",освен че имаш погрешни представи за Исус Христос и Неговото учение и много добри знания по християнството...

6. Защото е писано в Писанието:
"Ето, полагам в Сион крайъгълен камък, избран, скъпоценен;
и който вярва в Него, няма да се посрами."
8. и
"Камъкът, о който да се спъват,
и канара, в която да се съблазняват";
защото се спъват о словото и са непокорни, за което бяха и определени.


искаш ли да ти обясни как става корегирането на погрешните представи за Исус Христос?



познанието /не знанията/ на един 50 годишен йезуит не са за подценяване...

Йоан 5:24
24. Истина, истина ви казвам, който слуша Моето учение и вярва в Този, Който Ме е пратил, има вечен живот и няма да дойде на съд, но е преминал от смърт към живот.




нЕма причина без следствия и обратното...

Тема Re: Вярата!нови [re: B.B.]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано21.10.08 22:33



Аз самият дълго време съм се увличал по "Движение на вярата" и ако някой се опитваше да ме катехизира с "огън и меч", едва ли щеше да ме впечатли. За радост Макконъл, в своята книга, разкрива истината с много внимание и любов.


от 5 години "разкривам истината" и се съмнявам,но не съм сигурен,че Макконъл е чел всичко което съм писал.това,че е придал "морална и етична форма" по никакъв начин не омаловажава написаното от мене.истината си остава истина,дори и да не е "облечена" в морално и етична форма,а да е скрита по магарежка кожа*...

*"магарежката кожа" - народана приказка.



нЕма причина без следствия и обратното...


Тема Re: Кенет Копланднови [re: Rehtorn]  
Автор saturday_night ()
Публикувано23.10.08 01:18



Който и да влиза и излиза от спор, нещата си действат и това е най-важното.



Редактирано от saturday_night на 23.10.08 01:20.



Тема Re: Кенет Копланднови [re: saturday_night]  
Автор a123 ()
Публикувано23.10.08 01:20



Нямам намерене да влизам в спор и да ставам "адвокат" на Копланд...

Който и да влиза и излиза от спор, нещата си действат и това е най-важното.



Измамите ли имаш предвид? Те от край време си действат всред синовете на непокорството. Още на Петър Исус казва, че ще бъдат правени опити да бъдат заблудени дори и избраните.

Редактирано от a123 на 23.10.08 01:25.



Тема Re: Ехнови [re: a123]  
Автор Rehtorn (непознат)
Публикувано24.10.08 19:58



А сега ако можеш ми кажи... Някой лъже християните , че вярата чрез Исус Христос е достъпна творческа сила идваща от Твореца или някой лъже християните , че вярата не е достъпна за тях и че тя не променя нищо?

Важното ще остане, ненужното ще изчезне.


Тема Re: Кенет Копланднови [re: saturday_night]  
Автор Rehtorn (непознат)
Публикувано24.10.08 20:00



Да , но е жалко "вода да газиш жаден да ходиш"!

Важното ще остане, ненужното ще изчезне.


Тема Re: Ехнови [re: Rehtorn]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано24.10.08 21:12



А сега ако можеш ми кажи... Някой лъже християните , че вярата чрез Исус Христос е достъпна творческа сила идваща от Твореца или някой лъже християните , че вярата не е достъпна за тях и че тя не променя нищо?


никой не лъже християните.те сами се самозалъгват...



нЕма причина без следствия и обратното...


Тема Re: Кенет Копланднови [re: Rehtorn]  
Автор B.B. (непознат )
Публикувано24.10.08 22:47



Чак сега видях този постинг и затова отговарям с такова закъснение. Колкото до Кенет Копланд не бих го нарекъл "братко", по простата причина, че той много добре знае, че учението е окултно, заедно с Хегин е плагиатствал от книгите на Кениън, и е направил всичко това за пари и за слава. Нещо повече - и до ден днешен се възползва от непросветеността на своите последователи и продължава да ги манипулира, за да се облагодетелства от тях. Ап. Йоан казва за такива хора: "Ако някой дойде при вас, и не носи това учение (т.е. носи друго благовестие), недейте го приема в къщи, и не го поздравявайте..." (ІІ Йоан 1:10). Колкото до теб и Зара, никога не бих ви нарекъл "мръсни окултисти", още повече, както писах и на друго място, че аз самият дълго време съм се увличал от "Движение на вярата". Но както Господ ми помогна да изляза от това блато, така чувствам призив и аз да помагам на други да направят същото, без да ги укорявам, а напротив - опитвам се да бъда много внимателен и търпелив, защото и Той беше такъв с мен...

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 24.10.08 22:50.</EM></FONT></P>

Редактирано от B.B. на 24.10.08 22:52.



Тема Re: Исус Христос - да!християнство - не!...нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор B.B. (непознат )
Публикувано24.10.08 23:38



Rehtorn написа:

До B.B.,
какво разбираш под "окултно" учение? Нима не можеш да кажеш на Кенет Копланд - братко?! Или не считаш мен за брат в Христос? Или Зара за теб е мръсна окултистка , а не сестра във вярата? Не мислиш ли ,че не си прав?


Чак сега видях този постинг и затова отговарям с такова закъснение. Колкото до Кенет Копланд не бих го нарекъл "братко", по простата причина, че той много добре знае, че учението е окултно, заедно с Хегин е плагиатствал от книгите на Кениън, и е направил всичко това за пари и за слава. Нещо повече - и до ден днешен се възползва от непросветеността на своите последователи и продължава да ги манипулира, за да се облагодетелства от тях. Ап. Йоан казва за такива хора: "Ако някой дойде при вас, и не носи това учение (т.е. носи друго благовестие), недейте го приема в къщи, и не го поздравявайте..." (ІІ Йоан 1:10). А какво ли остава да зовеме такъв човек "братко"...
Колкото до теб и Зара, никога не бих ви нарекъл "мръсни окултисти", още повече, както писах и на друго място, че аз самият дълго време съм се увличал от "Движение на вярата". Но както Господ ми помогна да изляза от това блато, така чувствам призив и аз да помагам на други да направят същото, без да ги укорявам, а напротив - опитвам се да бъда много внимателен и търпелив, защото и Той беше такъв с мен...

Редактирано от B.B. на 24.10.08 23:48.



Тема Re: Кенет Копланднови [re: Rehtorn]  
Автор glishev (Недообразован)
Публикувано24.10.08 23:40



А кой, по ягодите, е Кенет Копланд?

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Кенет Копланднови [re: glishev]  
Автор B.B. (непознат )
Публикувано25.10.08 00:05



Проследи дискусията и ще разбереш.



Тема Re: Кенет Копланднови [re: B.B.]  
Автор glishev (Недообразован)
Публикувано25.10.08 00:14



Там е работата, не разбрах. Питам за основни данни. Народност, дейност, кое му е важното...

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Кенет Копланднови [re: glishev]  
Автор JoroHМодератор (ВРИД)
Публикувано25.10.08 00:24







Тема Re: Кенет Копланднови [re: glishev]  
Автор B.B. (непознат )
Публикувано25.10.08 00:39



Към glishev:
Кенет Копланд е американец. Заедно с Кенет Хегин е основател на т. нар. "Движение на вярата", което под формата на харизматични благословения, прокарва окултни учения в петдесятните и неопетдесятните църкви. Може би около 80% от протестантите в България посещават именно тези деноминации, затова е толкова важно да бъдат алармирани в какво вярват.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 25.10.08 00:43.</EM></FONT></P>

Редактирано от B.B. на 25.10.08 00:45.



Тема Re: Кенет Копланднови [re: B.B.]  
Автор glishev (Недообразован)
Публикувано25.10.08 12:28



Благодаря и за двете информации. Очевидно не е мой тип :)

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Кенет Копланднови [re: glishev]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано25.10.08 12:42



Благодаря и за двете информации. Очевидно не е мой тип :)


glishev,това можеше да си го напишете и на бележки,а не да пишета на тор и флуиди.мене ми се чете нещо смислено и серозно.идвам си от църква и съм "настроeн свещенически"...
при християните е така.настоенията определят онова което говорят,пишат и постъпват...
нЕма да те питам ти в какво "настроение" си,за да не започна и аз да пиша на "бригадирския ти диалект"...





нЕма причина без следствия и обратното...

Тема Re: Кенет Копланднови [re: Rehtorn]  
Автор kaфe (непознат )
Публикувано26.10.08 05:34



Има сайт на Кенет Копланд на руски език. Там можеш направо да си ги гледаш. Много е хубава и рубриката "От веры в веру", където всеки ден има по една проповед. Ето го сайта:http://www.kcm.org.ua/



Тема Re: Кенет Копланднови [re: kaфe]  
Автор Rehtorn (непознат)
Публикувано26.10.08 07:13



Благодаря! Най-накрая нещо по темата.

Важното ще остане, ненужното ще изчезне.


Тема Re: Кенет Копланднови [re: Rehtorn]  
Автор kaфe (непознат )
Публикувано26.10.08 09:09



Няма защо. Аз го гледам и слушам от години - на CNL, ако имате сателит, предаванията започват в 14 часа.

Желая ти благословен ден!



Тема Re: Кенет Копланднови [re: B.B.]  
Автор oldfrog (член)
Публикувано26.10.08 17:38



Здравей В.В.
Ето го текстът на Маконъл от главата посветена на „Отъждествяването”. Това е най-бързото, а след време надявам се да оборудваме всички интересуващи се клубари с пълна електронна версия.

7.
ДОКТРИНАТА ЗА ОТЪЖДЕСТВЯВАНЕТО:
НОВОРОДЕНИЯТ ИСУС И ИЗКУПЛЕНИЕТО НА ДЯВОЛА

Тази книга ще осветли нова пътека в конструктивната интерпретация от откровението на Павел. Тя разкрива много нови жилки от първоначалната истина, дълго скривана от сетивното познание, интерпретиращо Словото... Те (апостолите) не знаеха какво се случи на кръста и през трите дни и нощи преди Неговото възкресение, но ние трябва да знаем за тези три дни, понеже това ще изгради вяра вътре в нас. Тайната е скрита в тези три дни.

Кениън, „Какво се случи по времето от Кръста до Трона”, стр. 9,12.

Учението на Слово-Вяра е митологично представяне на падението на Исус от съвършен човек до сатана и то отрича, че изкуплението на човека има място на Кръста. То премества спасението на човек към времето след предполагаемата двойнствена смърт на Исус на Кръста. Те поддържат, че Исус е заместник на всеки един човек в ада... Понякога митът има различни вариации и включва знанието като инструмент, който Исус използва, за да преодолее сатана в ада... Знанието е начин да бъдем като Бога, а посредством узнаването на това, което се случи с Исус на Кръста, вярващият може да установи своето равенство с Исуса във всяко едно отношение.
Юдит Манта, Новорождението на Исус чрез учението на Слово-Вяра, стр. 35, 37.

През 19 столетие, концепцията за „Отъждествяване” се популяризира в много серии от „по-задълбочен живот”. Първата от тях се поддържа от Кесвик, Англия (1875). Движението на Кесвик учи, че вярващите могат частично да превъзмогнат тяхната наследствена тенденция към греха чрез лично „отъждествяване” с отделни аспекти от Христовия изкупителен акт- особено Неговата смърт, погребение, възкресение, възнесение и прослава. Отъждествяващите форми са нещо като експериментален мост между антропологията и христологията. Движението на Кесвик учи, че за да бъдеш отъждествен чрез вяра с Христовата спасителна дейност, трябва да бъдеш „в Христа”. Тогава Неговият опит в изкупителния акт, косвено става човешки опит. Отъждествяването е път за присвояване в този живот и на изгода, и на изискванията на Христовото изкупление.

Докато движението на Кесвик започва с библейски ортодоксални доктрини за Христос и човека, за да формира своята доктрина за Отъждествяването, теологията на Вярата използва култови, метафизични концепции. Тези резултати в еретическата доктрина на „Отъждествяването”, която отрича физическата същност на изкуплението, поддържа, че Христос станал демон и бил „новороден” в Ада, също така учи, че вярващите могат да се преобразуват във въплащението на Бога (=обожествяване). В останалата част на тази глава, терминът „отъждествяване” ще приписваме и на Кениън, и на Хегиновите странни доктрини за човека, Христос, изкуплението и обожествяването.

Концепцията, че Исус е умрял духовно е така решителна за теология на Вярата, че някои от учителите на движението произнасят божествения съд над всички, които задават въпроси. Например, при описанието на един свещеник, който ярко се противопоставил на Отъждествяването (Исус станал демон бел. фрог), Кенет Коупланд твърди зловещо, че „този приятел е равносилен на смърт днес”. Сега го казах, за да те предупредя (кенет коупланд). Не критикувайте хората, които проповядват Отъждествяването. Ако не го разбирате, затваряйте си устата и се молете.”(1) „Отъждествяането” е много важен момент, понеже той е основата на теологията на Вярата, проповядващо, че вярващият се въплъщава в Бога. Чрез „отъждествяване” с Исусовото „духовно изкупление” вярващият се обожествява. Коупланд заплашва тези, които смятат, че е възможно да се докаже, че Отъждествяването е основано на култови идеи.

КУЛТОВА СЪЩНОСТ НА ДОКТРИНАТА ЗА ОТЪЖДЕСТВЯВАНЕТО

Според Кениън, изкуплението е истина, която остава непозната за Исусовите ученици, които не разбират нито значението на „духовната смърт”, нито „тайната” на Неговото тридневно пребиваване в ада след погребението. Само на Павел се дава „откровение” за „тайната” на Христовата смърт(2). Кениън написва две книги, отнасящи се за версията му за Отъждествяването. Първата е памфлетът, Отъждествяване: Романтиката в Изкуплението, и втората, която е много повече експанзивна: Какво се случи от Кръста до Трона. Преди да се обърнем към самото отъждествяване е необходимо да разберем схващането на Кениън за човека.

АНТРОПОЛОГИЯ НА ВЯРАТА:
ЧОВЕШКАТА БОЖЕСТВЕНОСТ- САТАНИНСКА СЪЩНОСТ

Кениън учи, че човек, като едно прекрасно създание е „в Божия клас на съществуване”(3). Под това той има предвид, че човек и Бог притежават обща природа: и двете са духовни същества. Кенет Хегин отива още по-далеч като казва, че „човек не е физическо същество. Човек е дух.”(4). Единствената разлика в природата на човека и Бога е в положението, а не в естеството. Обикновената антропологична дефиниция, която Движение на Вярата използва навсякъде е тази, че „човек е дух, който притежава душа и живее в тяло”(5). Според Кениън, „човешкият дух представлява действителния човек”(6). Подобно и Хегин настовява, че „ние живеем в тяло, но сме духовни същества”(7).
Всеки, дори и смътно запознат с метафизиките, ще установи култовата природа на идеята за човека при Движение на Вярата. Всички метафизични култове учат пантеистичната идея, че щом Бог е във всяко нещо, то всяко нещо е бог(особено човекът). Така Ралф Уалдо Трайн говори в Нова Мисъл, където прокламира, че „в същност животът на Бога и човешкият живот са идентично подобни, и те са едно. Те не се различават по своята същност, по качеството; те се различават по състоянието”(8). Всички метафизически култове настояват, че „действителният” човек е дух, а не тяло. Мери Бейкър Еди, например пише, че „духът е реален и вечен; материята е нереална и преходна. Духът е Бог, а човекът е Негово подобие и сходство. Човек не е материален, той е духовен”(10). Това одухотворено становище за човека не е юдео-християнско и не е разкрито в Библията.
Възприемчивостта на Кениън към култовата антропология произлиза от вярата му, че човек няма независима природа. Човек винаги е „зависим от по-висша сила, отколкото в своя духовен живот. Той трябва да сподели или Божествената същност или сатанинската”(11). Човешката природа е била Божествена преди падението и демонична след него. Човекът е бил трансформиран от божество в демон чрез „духовна смърт”. Духовната смърт е много повече, отколкото отъждествяването с физическата смърт(12). Позицията на Кениън учи, че „физическата смърт е в действителност естествена природа(13). Това е сатанинската същност да въвлича човека в грях, преобразувайки го в „ново сатанинско създание”(14). Подобно и Хегин учи, че „с получаването на вечен живот ние придобиваме Божествената същност”, по същия начин „духовната смърт означава наличието на сатанинска природа”(15). Не само, че всяка природа беше покорена от сатана, но в човешката корпорирана власт над създанието беше прехвърлена на сатана чрез Падението. Адам предаде Бога, като даде на сатана онова, което Бог му беше връчил- в теологията на Вярата това е обяснено като „Висша измяна”(16). По този начин сатана става бог и управлява създанието посредством „легално право”. За да си възвърне света, Бог трябва да нанесе „справедлив” удар на сатана, като му плати откуп(17).

ХРИСТОЛОГИЯ НА ВЯРАТА:
ДУХОВНАТА СМЪРТ И НОВОРОЖДЕНИЕТО НА ИСУС ХРИСТОС

Според Кениън, Исус е умрял 2 пъти на кръста: първо, духовно, и втори път- физически. Било е необходимо Христос да умре духовно, защото болестта и грехът имат духовен произход, а не физически. Кениън твърди, че „грехът и болестта идват от един и същ източник. Сатана е причинителят и на двете”(19). Подобно „болестта има духовен произход. Това се проявява в нашите физически тела като заболяване”(20). Самото заболяване е физическа проява на проблема, който е духовен по произход. Христовата физическа смърт осъществи съвършено покорство, но не можа да изкорени греха и болестта, защото и двете имат духовна същност. Физическата смърт на Христос беше начало на Неговата изкупителна дейност, а не нейният край. Кениън пише, че:
„Всичко, което Христос извърши, всъщност беше извършено от Неговия Дух. Неговият Дух беше Този, Който понесе греха. Неговият Дух беше Този, Който изстрада мъките на наказанието за сметка на човека. Неговият Дух беше Този, Който провъзгласи справедливост... Неговият възкръснал Дух беше даден на човечеството за негово Изкупление. Човек е така свързан със сетивното познание, че вижда само физическото страдание на Христос на кръста и Неговото физическо Възкресение. А всъщност имаше нещо много по-възвишено зад това”(23).

С всичко това Кениън твърди, че истинската изкупителна работа на Христа беше не агонията на кръста и победата на Неговото телесно Възкресение, а Неговата „Духовна смърт” и „Духовно Възкресение” съдържаха Неговото истинско изкупително дело.

В теологията на Вярата, Христовите физически страдания и пролятата кръв нямат сила да изкупят и да освободят повече никой друг. Според Кениън, ако Христовата физическа смърт плати всичко, то тогава всеки човек би могъл да умре за себе си. Грехът е в духовното царство. Неговата физическа смърт означаваше край(24). „Краят” представлява Неговата физическа смърт и страдание в ада. Превъзходството на „духовната смърт” се поддържа от много водачи на Движение на Вярата. Например Фред Прайс пита:
„Мислите ли, че наказанието за нашите грехове беше умъртвено на кръста? Ако това беше така, двамата престъпници биха платили цената на греха си. Не, наказанието беше изпратено в ада, отделено от Бога... Сатана и всички демони в ада помислиха, че са го пленили и хвърлиха мрежа към Исус, теглейки Го надолу към ада, за да излежи нашата присъда(26).

Кенет Коупланд още по-директно отрича ефикасността на изкуплението чрез Христовата кръв: „Исус отиде в ада, за да освободи човешкия род от наказанието за Адамовото предателство... С проливането на Неговата кръв то (човечеството) ре беше изкупено... Исус прекара три ужасни дни и нощи в недрата на тази земя, за да възвърне за теб и мен правата ни с Бога”(27). Исусовото страдание плати човешкото наказание и го направи наследник на вечния живот. Или както Кениън ясно определя: „Той отиде в ада, за да ни вземе след това на небето”(28).

Не е учудващо, че метафизическите култове също отричат, че Исусовата физическа смърт изкупва греха. Мери Бейкър Еди твърди, че „материалната кръв на Исус не беше достатъчно ефикасна, за да изчисти греха, когато се проля на „обвинителното дърво”, отколкото тогава, когато течеше в Неговите вени”(29). Тя обяснява идеята, че Божествения гняв трябваше да бъде умилостивен чрез физическа жертва, като „езическа концепция””(30).

Популяризирането от Кениън на подобни култови концепции направи невъзможно за него да повярва, че Христовите физически страдания на кръста можеха да бъдат достатъчни за спечелване на човешкото изкупление, без някакво по-знаменателно духовно страдание в духовното царство. Това одухотворяване на Исусовата смърт, дали косвено (както при теологията на Вярата), или категорично (както при метафизиците), разрушава същността на Евангелието. То е култово и еретично.

Същото е и при Христологията на Движението на Вярата. „Трите ужасни дни и нощи” в ада причинили много повече, отколкото външното, повърхностно страдание на Христос. Кениън учи, че когато Исус умрял духовно, се извършила такава вътрешна трансформация в Неговата природа, подобна на онази, която стана с Адам, когато той съгреши. На кръста, когато човешкият грях и духовна смърт се приписват на Него, Исус стана”ново сатанинско създание”. Като резултат, „Исус стана грешен”. Неговият Дух се отделя от Бога”(31). Това отделяне от Бога беше по-голямо, отколкото отчуждението поради човешкия грях. Духовната смърт преобразува Христос от Богочовек, в смъртен (сатанински) човек, чрез строгостта на Бога към Него. В теологията на Вярата Исус не беше откуп за греха: Той беше преобразуван в демон”(33).

След като Исус изстрада човешкото наказание и изпълни всички легални човешки задължения към сатана, Бог декларира, че справедливостта е постигната. Понеже бе взет от духовна смърт и превърнат в сатанинско творение, „Исус беше новороден преди да възкръсне от смъртта”(34). Той отиде в ада като смъртен човек, но се появи оттам, новороден отново като възкръснал човек. Това „новорождение на Исус” победи тогава сатана и неговите сили на тъмнината ва ада. „За нас е важно да отбележим, че „новороденият победи сатана””(36).

ЛЕГАЛНА СТРАНА НА ОТЪЖДЕСТВЯВАНЕТО

Според Кениън, Отъждествяването на Христос цялостно се свързва с нашето падение, демонично състояние и „нашето пълно свързване с Него в заместителната жертва”(37). Отъждествяването с Христа има две страни: „легална страна” и „витална страна”. Легалната страна на Отъждествяването „разкрива онова, което извърши Христос във времето от отиването на кръста, докато седна отдясно на Отца”. Тя се смята за „легална”, защото изпълнява справедливостта на Бога срещу сатана, който владее създанието и силата на Адамовото върховно падение. За да изкупи човека от сатанинската легална власт, Исус трябваше да вземе върху Себе Си духовната смърт, сатанинската природа и „проклятието на Закона”, което е грях, болест и нищета.

ВИТАЛНА СТРАНА НА ОТЪЖДЕСТВЯВАНЕТО

От божествена страна, всичко което Бог трябваше да извърши, за да изкупи човека, вече е било извършено от легалната страна на Отъждествяването(39). От човешка страна, вярващият трябва да заеме своето „място” в Христа, да упражни „правата”, които Христос му дава, или накратко- да намери своето „отъждествяване”, с Христа. Виталната страна е актуализирането върху съвършеното изкупление на Христа, вече възприето от човека в легалната страна на Отъждествяването.

Решителният край на виталната страна на Отъждествяването е обожествяване. „Обожествяването” може да бъде дефинирано като процес, чрез който човеците се преобразуват в богове. Във версията на Кениън за обожествяването, човек е бил сътворен с божествена природа, но след грехопадението се е изпълнил със сатанинска природа; чрез новорождението, обаче, той отново придобива божествена същност. „Да се родиш отново”, проповядва Кениън, означава да получиш „Божествена същност и живот”(40). Кениън е знаел добре, че обожествяването е учение на метафизическите култове. В един от ранните си бюлетини той пише:
„Християнска Наука, Теософията, Нова Мисъл и Модерният Унитаризъм учат, съзнателно или несъзнателно, че всеки човек притежава Бога в себе си. Ако човек има Бог в себе си, то той и Бог са свързани и въплътени(41).

Кениън е знаел за учението на култовете, че човек е въплъщение на Бога и в този пасаж той възразява срещу това, но чрез виталната страна на Отъждествяването учи същите неща.

Днес, Кенет Хегин продължава учението на доктрината на Кениън за човешкото обожествяване. Хегин казва, че „има действително въплъщение в новорождението!”(42). В новорождението Бог придава „Своята природа, субстанция и съществуване на човешкия дух”(43). Оттук, Хегин поддържа, че „всеки новороден човек е въплъщение” и че „вярващият е такова въплъщение, каквото е и Исус от Назарет”(44). За да разбере читателят метафоричният език на Хегин, привеждаме следните цитати:
„Ние сме Христос!”(45)
„Действително, в Писанията църквата е наречена Христова. Тя все още не е установила, че ние се идентифицираме с Христос. Когато го направим, ние ще започнем да извършваме работата, за която сме предназначени.”(46)
„Христос е главата- ние сме тялото- и тялото Христово е Христос.”(47)

Накрая като че ли той се мъчи да опровергае горните твърдения(48). Но в повечето случаи, твърденията му са ясни: чрез отъждествяване с Христа в новорождението, човек става въплъщение на Бога.

Както беше споменато, позицията на Кениън за спасението като обожествяване има силни култови аналогии. Нова Мисъл учи, че щом човек установи, че е духовно същество, свързано с Христовия Дух, той се е преобразувал в Бог. Според Трайн, „след като се разтворим за божественото влияние, ние сме се променили от обикновени човеци в Богочовеци”(49). Подобно на учителите на Движение на Вярата, Трайн учи, че вярващите трябва да осъзнаят действителното си „отъждествяване” с богочовеци(50). И двамата- Ралф Уалдо Трайн и Кениън учат, че вярващите, свързани с Бога са Негови въплъщения. И двамата учат също, че вярващите свързани с Бога, могат да превъзмогнат физическите граници. Кениън поддържа, че ако всички вярващи се отъждествят витално с Христовото новорождение в ада, то църквата би се издигнала над всяка болест, болка, обстоятелство и несъвършенство. В тази църква, в която съществуват тези неща, вярващите не са успели да реализират Отъждествяване с Христа (52).

„Малко по-различно е твърдението на Трайн, но и той проповядва, че посредством свързване с Бога, вярващият е в състояние да превъзмогне всяка болест и състояние на физическото тяло. Вярващият, установил, че е духовно същество, не гледа на себе си като на тяло, което е предмет на болести, злини; той вече възприема факта, че е дух; толкова дух сега, колкото ще бъде или може да бъде и затова той е строител и господар на тялото- домът, в който живее; моментът, в който той установи силата си на господар- той прекъсва, по какъвто и да е начин да позволява господство на тялото над себе си(53).”

По този начин и двамата (Трайн и Кениън) твърдят, че както Самия Бог, вярващите би трябвало да бъдат абсолютни господари на всяка болест, грях и обстоятелство.

БИБЛЕЙСКИ АНАЛИЗ НА ДОКТРИНАТА ЗА ОТЪЖДЕСТВЯВАНЕТО

АНТРОПОЛОГИЯ: ЧОВЕКЪТ ПРЕБИВАВАНЕ НА ДУХА В ТЯЛО ЛИ Е?

Основната грешка в доктрината на Кениън за Отъждествяването е неговото погрешно разбиране за човека и Падението. Човекът не е духовно същество, което притежава душа и случайно живее в тяло, както твърдят учителите на Движение на Вярата; по-скоро човек е интегрирано същество от дух, душа и тяло (1Сол. 5:23). Еврейското разбиране за човека е цялостно; то рисува човека като органична цялост, а не като проста сума от неговите части. В Еврейската антропология, всяка частичка от тялото е така важна за идентифицирането на личността, както и духът. Когато Бог сътвори човека, Той го оформи от земния прах, вдъхна в ноздрите му дъха на живота и като резултат човекът стана нефеш хайа, „жива душа” (Бит. 2:7)- фраза, която не се отнася само към душата, но към цялостния човек, като оживотворено същество”(55). Човекът не е само „пръст”, нито само „Божествено дихание”. „Истинското ТИ” е всичко от тебе: земен прах и дъх, тяло и душа. Противоположно на антропологията на Вярата- „духовният човек” не е нашата реална същност. Крайната трихотомия в антропологията на Вярата, която отъждествява човешкото „вътрешно, истинско аз” с фундаментална божественост, е характерно за гностичната митология, а не на юдео-християнското разбиране за човека(56).

ЧРЕЗ ПАДЕНИЕТО ПРИДОБИ ЛИ ЧОВЕК САТАНИНСКА ПРИРОДА?

Доктрината на теологията на Вярата за Падението на човека е безнадеждно изопачена от схващането за самия човек. Кениън и Хегин учат, че падналото човечество се е изпълнило със „сатанинска природа” и се е превърнало в „ново сатанинско творение”. На първо място, това приписва на сатана далеч по-голяма сила, която той всъщност не притежава; второ- приписва му творческа сила- а той самият е сътворено същество. Сатана може да притежава човеци на индивидуална основа, но няма причина да вярваме, че той има силата да променя природата на човека. Само Бог има сила да твори и да разрушава.

Освен това, Бог сътвори човека с природа изцяло като Неговата. Човешката същност е „подобие на Бога”(imago Dei), но е и различна- човешка природа. За да бъдеш сътворен по „образ” и „подобие” на Бога означава да отразяваш Божията слава и, в ограничен смисъл, Неговите способности, но не и да бъдеш бог. Концепцията за imago Dei ражда широка гама от интерпретации и мнения(57). За целта на нашата разработка imago Dei може да бъде дефинирано като духовно, психологическо и даже физическо дарование, създадено за човека, посредством което той, единствен от всички творения, може да живее във връзка с Бога и другите, и да упражнява ръководна власт над творението в името на Бога. Тази дефиниция се различава от тази на теология на Вярата в това, че запазва ясна и постоянна отличителна черта между божествената и човешката природа. прави човека подобен на Бога, но не го прави бог.

Нито пък падението на Адам го преобразува в творение на сатана. Даже след Битие, говорейки за падението, човек е описан като подобие на Бога. Въз основа на тази постоянна принадлежност към това подобие, убийството е забранено (Бит. 9:6). Imago Dei беше ощетено при Адамовия грях, но не и изкоренено. Ако използваме примера на Джон Калвин- след грехопадението, Божественото подобие беше разбито вътре в човека, но като отражение в счупено огледало изопаченото подобие на Божията слава може все още да се забележи вътре в падналия човек.

Ако подобието на Бога беше цялостно разрушено и притежавано от сатана, тогава не би имало никаква разлика между човека и животните. Човекът би престанал да бъде човек, не би притежавал повече морална отговорност пред Бога или отговорност за спасение. В Исус Христос разбитото огледало на Божието подобие е възстановено, и човек е отново „образ и слава на Бога” (1Кор. 11:7). Възстановяването на imago Dei, новото творение на оригиналния образ на Бога в човека, е идентично с Божествения дар в Исус Христос, получен чрез вяра(58) (сравни Рим. 8:29; 2Кор. 3:18; Еф. 4:24; Кол. 3:10)

ОБОЖЕСТВЯВАНЕ: ВЯРВАЩИЯТ ВЪПЛЪЩЕНИЕ НА БОГА ЛИ Е?

Противно на теологията на Движение на Вяра и метафизичните култове спасението не е обожествяване. В библейското разбиране за спасението, падналият човек не е демоничен, и възстановеният човек не е бог. В Библията, спасението е процес, при който посредством вяра в Исус Христос човекът се възвръща към всичко онова, за което Адам беше сътворен да бъде. Христос е противоположният Адам, възстановителят на образа на Бога. И действително, човек е „ново създание в Христа” (2Кор. 5:17), но ударението в това твърдение е върху Христа: творението остава творение(59). „Новият човек”, който е „създаден в Исуса Христа” (Еф. 2:10) е все още човек. Увещанията на Павел „да съблечете стария човек” (Еф. 4:22) и да се облечете в „новия човек” (Еф. 4:24), обясняват различните човешки природи: падналата предишна и изкупената по-късно(60). Това, което ние „събличаме” не е сатанинска природа, нито това, което „обличаме” е божествена природа. Доктрината на Движението на Вярата за обожествяването може да бъде обяснена само с позоваването на метафизичните култове, а не с това на Библията.

ИЗКУПЛЕНИЕ: БЕШЕ ЛИ ХРИСТОС ПОЖЕРТВАН НА САТАНА?

Поради наблягането върху сатана, че е „богът на този свят”, доктрината на Кениън за Отъждествяването частично ощетява това, което някои теолози обясняват като аспект на изкуплението „Божият наставник”, което е неговото първоначално значение. Основна предпоставка на Идентификацията е, че сатана притежава човека посредством „легално право” и че откупът трябва да бъде платен на него, ако човекът приеме спасението. Концепцията на Кениън разглежда по този начин „Сатана настойник” на изкуплението. Христовата духовна смърт е интерпретиране като цена, платена на сатана за изкуплението. Това не е нова идея и е познато в теологията като „Теория на откупа” за изкуплението (спасението).

Централният фокус на всяка доктрина на изкуплението трябва да се основава на факта, че Христовата смърт е жертва пред Бога. Праведният и свят Бог е страната, която трябва да бъде задоволена чрез изкуплението, а не сатана. Павел казва на ефесяните, че „Христос ни възлюби и предаде Себе Си за нас принос и жертва на Бога за благоуханна миризма” (Еф. 5:2). Другаде, пак Павел пише: „Защото има само един ходатай между Бога и човеците, човекът Христос Исус, който даде Себе Си откуп за всички.” (1Тим. 2:5,6). Като Ходатай, Христовият „откуп” беше за Бога, а не за Сатана. Тази интерпретация за „Бог- настойник” на изкуплението не отрича, че сатана упражнява реална власт над света, нито пък отрича, че главната част от Христовата мисия беше да разруши господството на сатана. Сатана е наречен „богът на този свят” (2Кор. 4:4) и „князът на този свят” (Йоан 14:30). „Целият свят лежи в лукавия” (1 Йоан 3:8). Това, което Кениън греши не е поддържането на реално сатанинско господство, а отстояването, че той го притежава с „легално право”. Ако това беше вярно, сатана би имал право над изкуплението. Властта на сатана обаче е узурпирана власт. Той я открадна. Той я отстоява посредством клеветничеството (Откр. 12:10), посредством измама (2Кор. 4:4; Откр. 12:9), чрез заробване към греха (2Тим. 2:26), чрез страха от смъртта (Евр. 2:15) и чрез властта на смъртта (Евр. 2:14; Римл. 5:17). В упражняването на своята открадната власт, сатана използва Божия Закон за своите дяволски намерения, но той няма „легално право” на собственост над света. Бог не дължи откуп на сатана! (Нищо освен вечно наказание в ада.)

Христос разруши сатанинското господство, не чрез плащане откуп, но чрез изпълняването на Божия Закон, който сатана използва за да осъди човека пред Бога. Той разруши силата на злото, когато ни освободи от „закона на греха и смъртта” (Рим. 8:2; сравни Кол. 2:14,15). Двамата главни агенти на управлението на сатана- грехът и смъртта, са основани на закона. Милърд Ериксън пише:
„Не беше плащането на откупа към сатана, което осигури победата и триумфа на Бога, а заемането от Христос на нашето място, за да ни освободи от обвинението на закона. Чрез понасяне наказанието за нашия грях и задоволявайки по този начин веднъж завинаги изискванията на закона, Христос анулира контрола на сатана върху нас, а също неговия корен- силата, която ни постави над проклетията и осъждението на закона. Христовата смърт тогава, беше наистина Божият триумф над силите на злото, но само защото тя беше заместителна жертва.”

И така доктрината за Отъждествяването лежи върху фалшивата предпоставка, че Христовият откуп е платен на сатана. И ако тази предпоставка е погрешна, то такива са и нейните изводи.

Бележка на Фрог
Ще споделя нещо, което съм си записал навремето в полето:
Сатана и човекът бяха завладени от греха, а не човека от Сатана!

Сега бих добавил:
Сатана и човекът са роби на едно и също нещо, това е ГРЕХЪТ- непокорството към Бога. И за да не е самотен в робството на греха, Сатана съблазни човека да му прави компания. По тази причина се казва, че светът лежи в лукавия. Той е богът на този свят, но въпреки това светът си е на Бога. В Своя свят Бог по някакви си Свои намерения е дал възможност на сатана да бъде вдъхновител на злото и изкусител на човешкия род. Но дори и това става в рамките, които Бог определя. Вижте началото на Йов!

Да продължим с Маконъл

ХРИСТОЛОГИЯ: СТАНА ЛИ ГРЕШЕН/САТАНА?

Едно погрешно заключение на теологията на Движение на Вярата е твърдението, че Христос откупвайки човека от греха, сам стана грешен. За да подкрепят тази позиция, учителите на Вярата цитират многократно (и погрешно тълкуват) 2Кор. 5:21: „Който за нас направи грешен Онзи, който не е знаел грях, за да станем ние чрез Него праведни пред Бога.” Този Библейски пасаж е разтълкуван със значението, че Исус откупи човешкия грях не чрез смъртта на кръста, но чрез приемането на човешка природа, която според антропологията на Движението на Вярата е сатанинска. Но това тълкувание игнорира факта на контекста на 2Кор. 5:21, в който е ясна Божествената изкупителна активност в телесното разпъване на кръста на Христа (2Кор. 5:14-19), не някое съмнително духовно превръщане на Неговата природа в грях. Бог беше главното действащо лице в изкуплението, а не дявола. Бог направи Христа грешен само в „юридическия смисъл на думата”.

Като откуп за нашия грях Бог „третира безгрешния Христос като грешен” (62). Според Леон Морис, „цялата буквална измама на света не може да придаде на понятието грешник значението, че Той поема върху Себе Си човешка природа”(63). Понятието „грешник” се приписва на легалната същност на Христовата заместническа смърт на кръста, а не че се трансформира в демон. Това, че учителите на Движение на Вярата вярват, че Исус стана грешен, показва огромното неразбиране на старозаветната концепция за заместническата жертва. Концепцията на Левитите за заместничеството, която е основа за Христовото изкупление, беше основана върху съвършенството и святостта на принасяната жертва. Животното избрано да бъде жертвен принос за грях трябваше да бъде юнец „без недостатък” (Лев. 4:3), козел „без недостатък” (Лев. 4:23) и агне „без недостатък” (Лев. 4:32). Човекът, който предоставяше тези святи жертви, трябваше да положи ръката си върху животното като символ на прехвърляне на неговите грях и вина (Лев. 4:4,24,33). Това предаване на греха беше символични, не буквално. Доктрината на Кениън за Отъждествяването твърди, че в момента на предаването на греха, тези животни ставаха грешни, те се превръщаха в грях. Точно обратното беше вярно. В момента на прехвърлянето, жертвата ставаш свята пред Бога; всеки, който докосваше или ядеше жертвата за грях, ставаше свят (Лев. 6:25,27,29). Жертвеното животно не се превръщаше в грях; грехът бе символично вменен на него. То беше заместител за греха! Святата жертва изкупваше от грях чрез силата на неговото съвършенство и посвещение пред Бога.

Тази Левитска концепция за заместването и вменяването са основа за 2Кор. 5:21. исус не се превърна буквално в грях; грехът беше символично вложен в Него. Писанието ясно учи, че Исусовата жертва беше уместно заместническо жертвоприношение, защото беше безгрешен принос. Петър наподобява Левитското учение, когато пише, че ние сме изкупени „със скъпоценната кръв на Христа, като на агнец без недостатък и пречист” (1Петр. 1:19)(64). Посланието към Евреите прави същото, когато твърди, че Христос „принесе Себе Си без недостатък на Бога” (Евр. 914). Тук отново, както в 1Петр. 1:19, „без недостатък” (anomos) е отнесено към Левитското изискване за външно съвършената жертва (сравни Изход 19:1). Авторът на посланието към Евреите отбелязва тук, че „онова, което беше изисквано по външен вид от Левитската жертва, беше абсолютно удоволетворено от Христос”(65).

Доктрината за Отъждествяването опровергава факта, че Христос „принесе в жертва Себе Си без недостатък” и това, че като жертва за грях Той беше „най-свят пред Бога”. Ако Той не беше, тогава жертвата Му за грях нямаше да бъде приета от Бога.

ИЗКУПЛЕНИЕ: ТРЯБВАШЕ ЛИ ДА УМРЕ ДУХОВНО ИСУС?

Друг главен проблем в позицията на Кениън за изкуплението е идеята, че Исус трябваше да умре духовно, за да извърши изкуплението за греха. Писанията в никакъв случай не изявяват че Исус е умрял на кръста два пъти: първо духовно и след това физически. Учителите на Движението на Вярата основават тяхното твърдение за „двойната смърт” на Исус изключително върху Исая 53:9: „И определиха гроба Му между злодеите, но по смъртта Му при богатия.” Тълкувайки пасажа месиански, Кениън забелязва, че еврейската дума „смърт” в този стих е в множествено число, откъдето произлиза извода, че Исус е умрял два пъти.

Проблемите с теорията за двойната смърт са както многобройни, така и внушителни. Нейният най-голям недостатък е този, че тя се основава на една единствена дума от единичен текст в Писанието. Както е отбелязал един учен, всяка доктрина, която се потвърждава само с един текст, вероятно не потвърждава нищо! Не е случайно, че няма главна английска версия на Библията, която да превежда еврейското множествено число „смърти” в Исая 53:9 с английското множествено число. Да се постъпва така означава да не се зачитат най-основните правила на еврейската граматика. Съществителните в множествено число са извънредно прости в еврейските писания. Те не са използвани, за да означават числена множественост, а за да наблегнат частично значението на съществителното име. В еврейския език с множествено число на съществителните се изразява величественост, ранг, превъзходство, важност и сила(66). В Исая 53:9, „смърти” е множество от сила, изпозвано от автора, за да отбележи, че споменатата смърт, беше частично насилствена(67).

Даже ако пасажът Исая 3:9 е месиански отнесен към Исус, теорията за двойната смърт просто не може да бъде нагодена към фактите за Неговат смърт, така както са описани в Евангелието. Точно преди Своята смърт, Исус „предаде духа Си в ръцете на Своя Баща” (Лука 23:46). В момента на смъртта Той извика силно, наведе глава и „предаде дух” (Йоан 19:30). Моментът на предаването на Неговия дух съвпада със смъртта на физическото тяло; по този начин Исус не „умрял духовно преди да е умрял физически”. Освен това, ако е вярно, както казват учителите на Вярата, че Исус беше веднага отнесен в ада след смъртта си, защо тогава Той каза на злодееца на кръста: „днес ще бъдеш с мене в Рая” (Лука 23:43). Макар, че не знаем категорично „какво се случи от кръста до трона”, горният пасаж отбелязва едно нещо, което не се е случило. Исус не беше отнесен в ада от сатана след Неговата смърт. Така картонените кули, конструирани върху двойната смърт на Исус от учителите на Движение на Вярата, се срутват до земята. И с това се срутват най-откритите еретически аспекти на Отъждествяването: отричането на изкуплението чрез физическа смърт. Въпреки, че важността на Исусовата кръв може да изглежда така фундаментална за Евангелието, в доктрината на Движение на Вярата за изкуплението умело, но ясно се учи, че Христовата физическа смърт сама не може да изкупва. Писанията обаче, ясно учат противното. Исус победи на кръста сатана чрез физическа смърт, а не в ада чрез „духовна смърт” (което по никакъв начин не съществува отделно от физическата смърт). За Павел, Христовият триумф и унижението на демоничните сили се изразява на кръста, когато Той освободи човека от закона: „и като ограби началствата и властите, изведе ги на показ явно възтържествувайки над тях чрез Него” (Кол. 2:15). Исус не освободи човека от закона веднъж и от „сили и власти” на дявола- втори път. Човекът беше освободен и от двете на кръста.

Освен това, не бяха Исусовите „духовни страдания”, „духовна смърт” и „духовно възкресение”, които победиха сатана. Изкуплението е основано на факта, че Исус пострада в плът и умря в плът. Петър твърди, че „Христос пострада по плът”(1Петр. 4:1) и „сам понесе в тялото Си нашите грехове на кръста”(1Петр. 4:24). Авторът на послание към Евреите, че „понеже децата са същества от общата плът и кръв то и Той, подобно на тях, взе участие в същото, за да унищожи чрез смъртта този, който има властта, сиреч дявола” (Евр. 2:14). Естеството на поражението на сатана, описано в този пасаж, изглежда съвсем ясно. При въплъщението, Христос участва в „тялото и кръвта” на Божиите деца. При Неговата смърт на кръста, Христос проля Своята кръв и пострада в тялото Си и по този начин победи смъртта и „този, който има властта на смърта, сиреч дявола”.

Всички библейски писатели приемат, че Исусовата физическа смърт е тази, която изкупва греха и спасява човека от смъртта. Това доказателство за предимството на „кръвта” в Библията, е символ на физическия живот, предаден на смърт- частично жертвена и насилствена смърт(68). Изкуплението на Христос беше физически акт, съдържащ проливането на Неговата кръв и разпъване на кръст. Писателят на Послание към Евреите, например учи, че цялата Левитска система е изразена в твърдението: „всичко с кръв се очиства и без проливането на кръв няма прощение”(Евр. 9:22). Имайки предвид Левитската жертва, Петър казва на читателите си, че те са изкупени „със скъпоценната кръв на Христа, като на агнец без недостатък и пречист” (1Петр. 1:19). Подобно, Лука нарича вярващите „Църквата на Бога, която Той придоби със Собствената Си кръв” (Деян. 20:28). Павел твърди, че „имаме изкуплението си чрез кръвта Му и прощение на прегрешенията ни” (Еф. 1:7). Йоан ни казва, че Христос „ни е развързал от греховете ни чрез кръвта Си” (Откр. 1:5). При посочването на кръвта, всички тези библейски свидетели посочват факта, че Христовото икупление беше открито физическо действие.

Коментар на Жабока
Размяната пред Бога е живот за живот. Животът на Святия, за живота на грешника. И за да разберем стойността на Кръвта- не просто като символ на живота ще приведа още един библейски пасаж:
Левит 17:14
Защото, колкото за живота на всяка твар, кръвта й - тя е животът й; за това казах на израилтяните: Да не ядете кръвта на никаква твар, защото животът на всяка твар е кръвта й; всеки, който я яде, ще се изтреби.

Забележка
Няма да набирам бележките на края. Всяко номерче е отпратка към автор, заглавие и страницата, откъдето е взет цитата, за да не каже някой, че нЕма такива твърдения.

1. Кенет Коупланд, „Как да получим познание по откровение”
2. Кениън, Отъждествяване, стр.18. Тук Кениън учи, че Евангелията са написани от хора, които познавали Исуса само посредством Сетивно познание. Само Павел разбира истинската същност на познанието посредством Познанието по откровение.

Тези ги помествам, за да кажа, че е добре да се прочете цялата книга, за да бъдат разбрани нещата в тяхната детайлност. Предходната 6 глава е посветена на:
Доктрината за Познанието по откровение:
Свръххристияните и новия гностицизъм

Така че се срещаме с поредните „популярни лъжеучители”, които смело твърдят, че тяхното „ново тълкувание” на Писанията е „истинната вяра”, която християните трябва да вярват и практикуват.

Но... всичко ново, което не е „вярата веднъж завинаги предадена на светиите”(Юда 1:3) е поредната лъжа на Сатана, която се опитва да заблуди Божиите избрани. Е, Маконъл изпита нещата вместо нас и намерихме, че Кенет Хегин и Кенет Коупланд са просто двама големи ЛЪЖЕУЧИТЕЛИ.

Rehtorn искаше да му покажем проповед на Кенет Коупланд. Смятам, че удоволетворих желанието му. Представих му Доктрината за Отъждествяването, според проповедта на Коупланд, но му показах и защо това не го ползва. И не само, че не го ползва, но му докарва и осъждение на небето.

Да му мисли и ПОПЕТО, защото и тяхната библиотека е пълна основно с Кенет Хегинови творения и подобни на нея неща.

Поздрави
Жабчо

Тошо вика: „Изповядах с вяра, че ме няма, потърсих се и наистина не се намерих!”



Тема Re: Кенет Копланднови [re: Rehtorn]  
Автор oldfrog (член)
Публикувано26.10.08 17:39



Rehtorn,
Като видя постинга ти със собствените си очи ще преценя има ли смисъл да ти отговарям подробно. Но от разбраното от телефонния прочит смятам да ти пейстна само един мъничък пасаж от писанието.

2 Йоаново 1 глава

7 Защото много измамници излязоха в света, които не изповядват дохождането на Исуса Христа в плът. Такъв човек е измамник и антихрист.

8 Внимавайте на себе си, да не изгубите онова, което сте изработили, но да получите пълна награда.
9 Никой, който върви напред, и не пребъдва в Христовото учение, няма Бога; тоя, който пребъдва в учението, той има и Отца и Сина.
10 Ако някой дойде при вас, и не носи това учение, недейте го приема в къщи, и не го поздравявайте,
11 защото който го поздравява, става участник в неговите зли дела.

И защото вече обясних в какво точно Кенет Коупланд и неговите „духовни бащи” Есек Кениън и Кенет Хегин попадат под ударите на стих 7, затова и ти, който си съвременен представител на тези учения в Клуба, попадаш под ударите на стих10.

Затова нЕма поздрави!

Защото според стих 11 ще стана съучастник на твоите зли дела.

нЕмам църковни пристрастия. Ние тук разсъждаваме просто върху казаното от Библията. нЕмам никакъв проблем да видя братята и в Православните, и в Католиците и в Протестантските версии, там където има жива и истинска вяра. В една от темите обяснявах в какво виждам ИСТИНСКОТО ДУХОВНО ЕДИНСТВО МЕЖДУ ХРИСТИЯНИТЕ и по какво се познава то.

Попето е истински брат в Господа. И защото това е така се опитвам да спася залитналата му по измамни неща душа в правия път. Спокойно може да ми кажеш, че е „според мен”. Може да е и СПОРЕД МЕН, но в мен живее СЪВРЕМЕНЕН БЕРЯНИН.

нЕма поздрави
Фрог

Тошо вика: „Изповядах с вяра, че ме няма, потърсих се и наистина не се намерих!”



Тема Re: Кенет Копланднови [re: B.B.]  
Автор oldfrog (член)
Публикувано26.10.08 17:41



Здравей B.B.
Вече ще си видял, че съм пуснал цялата 7 глава от книгата на Маконъл. Даже и да не се намери в електронен вид, ще взема да я набера цялата и ако ми се стори, че някъде има нужда от допълнителни доработки ще взема да си дам и тези трудове. Набрах текста, защото това е единственият начин да насилим някои клубари да прочетат написаното от Маконъл, та дано Бог подейства отрезвяващо на заблудата им. После може да проявят интерес и към останалото.

Сега да си дойдем на думата:
Мотото отдолу е тънък майтап и тъжна констатация.

Началото е от един виц за трима попаднали в ада.
Първият казал:
Ние тук сме Младежи с Мисия.
Вторият казал:
Всички демони, вън!
Третият казал:
Изповядвам с вяра, че няма Ад!

Ще оставя на клубарите да се сетят на всеки къде му е било „духовното училище”.

Та от „Изповядвам с вяра, че няма Ад!” дойде „Изповядах с вяра, че ме няма”, защото тези хора така решават проблемите си.

А втората част на закачката дойде от въроса на Бога към Адам в Битие:
„Адаме, где си?”

Тези вярвания водят дотам, че тези хора така се скриват от себе си и Бога, че както и Бог да ги потърси, дори и да поискат, няма да могат да се намерят. До такава степен тези вярвания ще ги направят нечувствителни за Божия глас зовящ към истинско Покаяние. Дори и да поискат да се намерят за Бога, те вече така са се скрили във въпросните вярвания, че вече нЕма връщане назад. Това е истинското тъжно значение от на пръв поглед шеговития ми подпис.

И щом съм го спретнал, значи ми е ясно какво е истинското съдържание на ученията на Движение на Вярата.

От Киркууд подчертано препоръчвам „Великата Евангелска Заблуда”. Книгата завършва със свидетелството на Киркууд за видението, което Бог му е дал и което го е провокирало да седне да напише книгата. С присъщата си скромност той дава това си свидетелство чак накрая, а не както биха го направили други в началото, за да се самопрепоръчат и саморекламират. Киркууд го харесвам най-вече, защото и той, както и аз смятаме, че „Човек е спасен, за да бъде осветен.”. Под освещение разбираме онова израстване в Христа, което ще те доведе до:
Ефесяни 4:13
докле всички достигнем в единство на вярата и на познаването на Божия Син, в пълнолетно мъжество, в мярката на ръста на Христовата пълнота;

За мен видението му наистина е от Господа, защото като Жабок си имам привилегията Господ да ми показва истинността на разни неща от този вид. Почни с тази книга и ако ти хареса продължи с останалите.

Ще ти представя нещичко и от „Съвременни митове за Сатана и Духовното воюване”.
Мит №6 „Духовното воюване срещу териториалните духове отваря врата за ефективен евангелизъм.”

Петдесятния Киркууд прави на бъзе и коприва този ширещ се между съвременните петдесятници мит. Ама кой да го чуе!

Петдесятния Томи Тени в „Преследвачи на Бога” препоръчва точно тази практика. И понеже Томи Тени е потомък на по-стар петдесятен пастор гледаш как в книгата му присъстват едновременно и сериозни неща, но неща вече ОБУСЛОВЕНИ от популярните идеи като тази. Повече от ясно е от къде идва тази идея в петдесятно- харизматичния свят при това БЕЗКРИТИЧНО КОПИРАНЕ НА ЧУЖДИ ИДЕИ, КОИТО ИЗГЛЕЖДАТ ПРАКТИЧНИ. Може и да са практични, но дали са издържани в духа на Библията.

За да съм информиран, имам обичая да похарчвам по някой лев и за глупости. Седиш, четеш и се чудиш да се смееш ли, да плачеш ли или да вземеш една яка тояга. Томи Тени е пастор на Мегацърква. Тези, които се събират в зала за по 15 000 посетители. Е, духовността им е обратно пропорционална на числеността. Макар че в началото на вярата си е тръгнал добре, но сега МЕГАЛОМАНИЯТА на ХАРИЗМАТИЯТА е завладяла и него и що го свали, където не е приятно място за прекарване на вечността.

Заблудата на Еленков си му стои и до ден днешен и нЕма начин да го остави. Във ВЕБИ всеки си има факултет да учи своите си на своето си. Може би само някои от преподавателите, които преподават богословски по-неутрални дисциплини са общи.

Донякъде одобрявам Баптисткият Факултет. Не знам дали се нарича точно така, но учебниците му са на баптистка основа и са добри, поне тези, до които аз съм се докопал.

Определено не деля християните на Петдесятници, Баптисти и т.н. а просто чета и като Беряните препроверявам чрез Библията дали наистина е така.

А че съществува МОДНА ТЕНДЕНЦИЯ за титли, богословски и прочие, в това няма никакво съмнение. За много хора църквата стана място за КАРИЕРА и ЗАНАЯТЧИЙСТВО- средство за прехрана, но не и за слугуване на Господа. Има и братя, които напредват в тези неща и заради Служението на Господа. Не твърдя, че всички са маскари, на май повечето са...

Извинявам се за Свирепия Тон към Рехторн, но съм видял до какво тези вярвания, които коментираме, докараха много свестни хора. Има и неща, които за сега не ми се разправят. Особено в тази част на книгата, където се говори за ТРАГИЧНОТО ОТРИЧАНЕ на всякаква лекарска помощ.

Отговарям на постинга ти от Публикувано 14.10.08 00:36. Нямам собствен интернет и затова отговарям с известно забавяне. Но това не ми пречи да участвам в сериозните дискусии.

Поздрави
Жабчо

Тошо вика: „Изповядах с вяра, че ме няма, потърсих се и наистина не се намерих!”
Любчо рече: „И удари им Господ по тояга, и без да се търсят взеха, че се намериха!”



Тема Re: Кенет Копланднови [re: Пoп Cтaвpи©]  
Автор oldfrog (член)
Публикувано26.10.08 17:42



Братие Поп Ставрие,
Едва ли си предполагал, че ХАРИЗМАТИКЪТ Маконъл ще си дойде свЕстен брат в Господа, който знае в какво вярва, различава нещата, които се различават и може да удари една балтия на лъжеучителите от Движение на Вярата.

А сега приятелю те назначавам за придворен ГЛАВЕН ДОСАДНИК в блатото на Стария Жабок!

Където срещнеш Попето, Драго и Зара ги питаш: Прочетоха ли поместеното от „Друго Благовестие” на Д.Р.Маконъл? Какво разбраха от прочетеното?

Надявам се да не ми се сърдиш за назначението. нЕмам кого другиго да помоля, ти си ми свЕстното братле, което намирам за най-подходящо за тази работа.

А иначе и Апостол Павел е назначил Тимотей за ГЛАВЕН ДОСАДНИК по въпроси от такова естество. Е, аз не съм Апостол Павел, но що да си нямам братле, като Тимотей, в твое лице.
„Изобличавай и настоявай на време и без време!”

Поздрави
Жабчо

Тошо вика: „Изповядах с вяра, че ме няма, потърсих се и наистина не се намерих!”
Любчо рече: „И удари им Господ по тояга, и без да се търсят взеха, че се намериха!”



Тема Re: Кенет Копланднови [re: oldfrog]  
Автор Rehtorn (непознат)
Публикувано26.10.08 18:14



Oldfrog, досаден взе да става този спор... Не желая нито да споря , нито да те убеждавам в нещо. Живей както си намерил за добре и нека според Неговата воля животът ти да става по-добър.
Ако понякога влизам в спор с братя , то не е от желание да докажа своята правота, а за да им бъда от полза. Защото не е правилно да "газиш във водата, а да ходиш жаден". Дори невярващи хора проумяват Божиите закони и са разбрали , че те работят в тяхна полза /както "слънцето свети и на добрите и злите"/ и се опитват и успяват да се възползват от тях. А Божиите деца , онези заради които Христос възстанови всичко не желаят да приемат Неговата грижа?! Глупаво е...
Поздрави Стари жабоко , и дано моят поздрав не те направи съучастник в "злите" ми дела на вярата



Важното ще остане, ненужното ще изчезне.

Тема Re: Кенет Копланднови [re: Rehtorn]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано26.10.08 22:22



Прощавай, че се намесвам в разговора ви, но според теб разумно ли е без да даваш никакъв аргумент в полза на вярата си да пращаш някого да вярва както си желае? И това при положение, че той предоставя толкова сериозни обвинения! Не знам, ти може да го считаш за твърде мъдро решение, но според мен си е обикновено твърдоглавие от твоя страна. Типично по "християнски".

Ако докажеш правото на някого, който вярва криво, това може да е само от негова полза. Ако ли той не вярва криво, вземи за себе си полза от думите му.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Кенет Копланднови [re: ask2OO4]  
Автор Rehtorn (непознат)
Публикувано26.10.08 23:10



ask2OO4,
може би си прав и не постъпвам разумно избягвайки спора, наистина доста тежки обвинения отправя...
Но не си прав , че става въпрос за "обикновено твърдоглавие".
1-во Нямам много свободно време за писане, а той е "копнал" и написал твърде много неща и ако трябва да ги оборвам едно по едно става страшно...
2-ро За първи път прочетох Библията 16 годишен,а от тогава минаха доста години, участвал съм в стотици такива теологични "сблъсъци" и умея да различавам градивните от деструктивните - този тук определено няма да доведе до позитивен резултат.
3-то Обвиненията не са отправени към мен ,а към Копланд. Аз съм засегнат само коственно като набеден последовател... А все пак Копланд не ми е някакъв гуро, че да му ставам яростен адвокат и защитник.
Харесвам проповедите му. Той самият е достоен за уважение мъж и християнин. Повечето му критици просто се нервят от успеха му. Служението му е много мащабно и влиятелно. За някой нереализиран богослов критиките към него са благодатна почва да се чуят и техните имена и да продават покрай него и те някоя книжка... Това е истината , макар и неприятна.

Важното ще остане, ненужното ще изчезне.

Редактирано от Rehtorn на 26.10.08 23:26.



Тема Re: Кенет Копланднови [re: Rehtorn]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано27.10.08 20:11



2-ро За първи път прочетох Библията 16 годишен,а от тогава минаха доста години, участвал съм в стотици такива теологични "сблъсъци" и умея да различавам градивните от деструктивните - този тук определено няма да доведе до позитивен резултат.

здравей,Rehtorn!

въпроса ми е:"това ли е основният ти аргумент,че за "първи път си прочел Библията на 16 години"?...
ако някой каже,че е прочел Библията на 8 години,то тогава трябва да умножиме "познанията му и уменията му" - по 2...

поздрав!

Марко 10:45



нЕма причина без следствия и обратното...

Редактирано от любчo /фoтorpaф/ на 27.10.08 20:42.



Тема Re: Кенет Копланднови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор Rehtorn (непознат)
Публикувано27.10.08 20:24



въпроса ми е:"това ли е основния ти аргумент,че за "първи път си прочел Библията на 16 години"?...
ако някой каже,че е прочел Библията на 8 години,то тогава трябва да умножиме "познанията му и умениата му" - по 2...

Ама вие наистина обичате да се заяждате



Важното ще остане, ненужното ще изчезне.

Тема Re: Кенет Копланднови [re: Rehtorn]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано27.10.08 20:41



Ама вие наистина обичате да се заяждате



ако сте забелязали "заяждането",защо не заблялязахте,че ви поздравявам?



нЕма причина без следствия и обратното...

Тема Re: Кенет Копланднови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор B.B. (непознат )
Публикувано27.10.08 21:53



Здравей, Rehtorn!
Обръщам се с поздрав към теб, защото все още не смятам, че си последовател на ученията на Копланд. Може би го харесваш как проповядва, но не съм сигурен, че разбираш теологичната страна на въпроса. Не е достатъчно да си прочел Библията (дори много пъти), защото така може да схванеш само повърхностни неща. За навлизането в богословието се изисква много сериозна подготовка, която не може да придобиеш без теологично образование. Може би забравяш, че ап. Павел, който е извел доктрината на християнството, е имал много солидни познания в юдейската религия, защото е завършил школата на най-учения равин по онова време - Гамалиил, като е бил един от най-добрите му ученици. За съжаление сред протестантите (и най-вече харизматиците) има една широко разпространена заблуда, че можеш да изведеш правилно основните учения на Библията само като я четеш... много пъти. Повярвай ми - не е така! Дори Мартин Лутер, който е формулирал учението за спасение "само чрез вяра", е бил доктор по богословие. Той е твърдял, че всеки християнин трябва да чете Библията, но не и че е в състояние да изведе основните християнски догмати на вярата. Трябва да ти кажа, че те са били изведени в продължение на стотици години, като селективно е било взето най-доброто от ученията на светите отци, т.е. онова което най-пълноценно и точно отговаря на библейското становище. Прецезирането на християнските учения е станало на фона и на една продължителна борба с ересите. Тези основни догмати (с леки интерпретации) се съхраняват и в трите християнски конфесии. Затова грешиш като смяташ, че някои завиждат на Копланд и се заяждат с него, защото "се нервят от успехите му". Ако се говори за проповедническа дейност, би трябвало да завиждат най-много на Били Греъм, но и до днес той никога не е бил обявяван за еретик.

Макконъл също е богослов и, доколкото си спомням, книгата му "Друго благовестие", е неговата докторска дисертация. Никой, повтарям - НИКОЙ, досега не го е критикувал, че обвинява несправедливо "Движение на вярата". Най-добрите богослови от всички протестански деноминации (включително и харизматичните, какъвто е и той) го подкрепят напълно.

За съжаление голяма част от християните са склонни да профанизират нещата като смятат, че щом стават чудеса в името на Исус, това е достатъчно, за да се доверим на проповедниците на едно движение. Нека ти напомня, че същите чудеса и знамения са ставали и в метафизичните култове "Християнска наука", "Нова мисъл" и пр., от които са взаимствани тези учения. Нещо повече - те също са имали своите харизматични проповедници, които са говорили в името на Исус (защото окултистите също проповядват Исус, виж например дъновистите в България).

Богословите са на мнение, че в "Движение на вярата" се изпълнява пророчеството на Св. Дух за християните от последните времена: "защото ще дойде време, когато няма да търпят здравото учение; но, понеже ги сърбят ушите, ще си натрупат учители по своите страсти..." (ІІ Тим. 4:3). Разбира се, ние не сме фанатици, и щом желаеш да следваш Кенет Копланд, никой няма да ти забрани. Само не забравяй, че една трета от небесните ангели са пренебрегнали Божийте истини, явно защото заблудите на Люцифер са им се сторили по-интересни и атрактивни.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 27.10.08 22:12.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 27.10.08 22:51.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 27.10.08 23:14.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 27.10.08 23:21.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 27.10.08 23:32.</EM></FONT></P>

Редактирано от B.B. на 27.10.08 23:42.



Тема Re: Кенет Копланднови [re: Rehtorn]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано28.10.08 17:18



Да, разбирам... Все пак аз много повече държа на чистотата на вярата (забележи не говоря за хора) отколкото на други разни разсъждения кой колко добър християнин е и какви успехи има (което само по себе си е о(т)съждане, каквото не е коректно да правим). Става дума за съвсем принципни неща. На Жабчо му се струва, че пиеш от горчив извор и за да ти пише това, то е плод на загриженост. Така че струва си да му върнеш жеста по някакъв начин.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Успях!нови [re: Rehtorn]  
Автор Rehtorn (новак)
Публикувано30.10.08 21:33




Открих най-накрая доста богата колекция с преведени на БГ проповеди на Кенет Копланд

Важното ще остане, ненужното ще изчезне.

Тема Re: Успях!нови [re: Rehtorn]  
Автор B.B. (непознат )
Публикувано02.11.08 21:15



И АЗ УСПЯХ!!! ПОЛУЧИХ РАЗРЕШЕНИЕ ОТ П-Р ДАНАИЛ НАЛБАНТСКИ ДА ПУБЛИКУВАМ КНИГАТА В ИНТЕРНЕТ!
Надявам се до края на седмицата да я сканирам. Ако някой има предложение къде да я качим в интернет, нека да пише.



Тема Re: Кенет Копланднови [re: Rehtorn]  
Автор oldfrog (член)
Публикувано02.11.08 21:47



Здравей Rehtorn,
Вече е време за край на театрото „лош Чичко Фрог”!

Просто те засилих да прочетеш с малко повече внимание написаното от мен. Иначе в Клуба спазвам уважението към личността на човека отсреща. Всеки има разни вярвания, но те се менят за щастие.

Ако сега Бог не ти е дал да разбереш, дано някой ден това стане.

Но по пътя на елементарната логика две взаимно отричащи се неща не могат да бъдат едновременно верни. Просто нЕма среден път. Или ти си прав и аз съм Еретикът, или аз съм прав и Еретикът си ти.

Нещата ги поместих не толкаво заради теб, колкото отдавна се каня да ги поместя в клуба, но темата щеше да носи името на Кенет Хегин.

Колкото и искрени и добронамерени да са ти мотивите, вярванията които смяташ, че ще ти донесат духовен успех, нЕма да опрвадаят очакванията ти. Практическите резултати от тях са плачевни и тъжни за изповядащите ги. Не ми се поместват тъжни истории от книгата на Маконъл, но може би една глава още ще я набера заради останалите Клубари, на които им е интересно що за птици са Кенет Хегин и Кенет Коупланд.

Реалният живот изхвърли въобще от църквите в моя регион повечето от изповядващите такива вярвания. И за да бъдат освободени от тези вярвания, май на много хора Бог ще им докара не здраве и просперитет, а болести и нищета. Добре си видял, болести и нищета, та в тях да намерят спасителното покаяние и смирението.

Иначе, нЕмам нищо против да вярваш в каквото си пожелаеш. Това е твое право. Преди 15години в една християнска книжарница една „сестра” търсеше разпалено подобни неща. Казах и, че съм готов да поспоря. Изгледа ме високомерно и каза:
„Библията не е за спорене, а за вярване.”
Отговорих и:
„Всеки е в правото си да си я тълкува и разбира както ще, но това ще определи съдържанието на неговата вяра и духовна практика. Има вяра, коята ще те качи на небето, както има и вяра, която ще те свали в преизподнята.”
Изгледа ме с поглед, който говореше „егати нещастника”.

Чист съм от кръвта ти, обяснил съм ти!!

Поздрави
Жабчо

Тошо вика: „Един катери скалите, за да намери горящата къпина, а друг търси удобството на врящите казани пълни с мръвки!”
Любчо рече: „И всеки ще намери според вярата си, защото къпината гори, не за да врат казаните!”



Тема лош чичко Фрогнови [re: oldfrog]  
Автор Rehtorn (новак)
Публикувано03.11.08 18:40



oldfrog,
благодаря за искренната грижа и добрите мотиви с които влизаш в спор с мен... въпреки, че аз стартелно опитах и май успях да го избегна


Както се опитах вече да ти обясня и на теб, и на Б.Б аз не искам да ми бъде слаган етикет и да бъда слаган в папка "Калвинисти", "Баптисти", "Харизматици", "Движение на вяра" и т.н и т.н...
Аз съм си най-нормален хритиянин и не се чуствам доктринално обвързан с някое движение или деноминация.
Чета Жан Калвин и вземам дълбочината и систематичността на богословието му и го прилагам в християнския си живот. Ставам по-дисциплиниран, по-целенасочен и с теологично добре обоснована вяра.
Чета Лестър Съмарал и се уча на посвещение, на освещение, на непоколебимост и на сила.
Чета д-р Йонги Чо и се уча на духовност подплътена със безкрайно себеотдаване,трудолюбие и упоритост.
Чета Улф Екман и в сърцето ми идва грижа и ангажираност към недостигнатите и към стотиците забравени мисионери изпълняващи дългът си из най-забутаните точки на света.
Слушам Кенет Копланд и се уча на тайните на вярата и на духовните закони за да бъде животът ми духовен, превъзходен и достоен

Мога да продължа почти до безкрайност и въпреки това сигурно ще пропусна някой от всички тези достойни Божии мъже и жени, които с любов и вяра ни разкриват по някоя частичка от неизмеримата и всеобхватна Христова благодат, истина, жертва, милост, грижа.... и т.н почти до безкрай.
Но по пътя на елементарната логика две взаимно отричащи се неща не могат да бъдат едновременно верни.
По пътя на елементарната логика, ако ти ядеш само картофи, а някой друг е решил да хапне хубав зрял фасул и е пръцнал после от фасула, това не прави фасула по-вредна храна от картофите... А най-добре е после и двамат вместо да спорите кое е по-полезно, да хвърлите някоя пържолка на скарата... Ако ме разбираш де...
Между другото, повярвай ми - Да докажеш, че някой греши не те прави автоматично прав....

Важното ще остане, ненужното ще изчезне.

Тема Re: Успях!нови [re: B.B.]  
Автор B.B. (непознат )
Публикувано03.11.08 20:08



Rehtorn написа:

Както се опитах вече да ти обясня и на теб, и на Б.Б аз не искам да ми бъде слаган етикет и да бъда слаган в папка "Калвинисти", "Баптисти", "Харизматици", "Движение на вяра" и т.н и т.н...
Аз съм си най-нормален хритиянин и не се чуствам доктринално обвързан с някое движение или деноминация.
Чета Жан Калвин и вземам дълбочината и систематичността на богословието му и го прилагам в християнския си живот. Ставам по-дисциплиниран, по-целенасочен и с теологично добре обоснована вяра.
Чета Лестър Съмарал и се уча на посвещение, на освещение, на непоколебимост и на сила.
Чета д-р Йонги Чо и се уча на духовност подплътена със безкрайно себеотдаване,трудолюбие и упоритост.
Чета Улф Екман и в сърцето ми идва грижа и ангажираност към недостигнатите и към стотиците забравени мисионери изпълняващи дългът си из най-забутаните точки на света.
Слушам Кенет Копланд и се уча на тайните на вярата и на духовните закони за да бъде животът ми духовен, превъзходен и достоен


Ако искаш да си "най-нормален християнин" ще трябва да се запознаеш с онези догмати на вярата, които стоят в основата на нормалното християнство. Иначе ще си останеш "блъскан и завличан от всеки вятър на учение, чрез човешката заблуда, в лукавство, по измамителни хитрости; " (Ефес. 4:14).

Всички основни положения в една идейна система (философия, религия, идеология), взаймно си влияят и допълват. Например Жан Калвин прокарва учението за предопределението, което е "оцветило" (т.е. повлияло) цялата му "теологично добре обоснована вяра". Д-р Йонги Чо, от който се "учиш на духовност", е черпил най-важните елементи на своята доктрина от сокакагайците (една будистка секта). Лестър Съмрал и Улф Екман, които те правят "по-посветен и загрижен за недостигнатите", са от "движение на вярата" и, както нееднократно споменахме, всичко, което проповядват, е пречупено през призмата на окултизма и гностицизма.

Толкова ли няма нормални християни, от които да се научиш на всички тези неща?! Или може би, защото те не се изхвърлят и не се самовъзхваляват в книгите си, както гореспоменатите от теб "авторитети", ти просто не си ги забелязал?! Моето наблюдение е, че колкото по-посредствен е един християнин, толкова повече се самовъзвеличава като описва "подвизите", които бил извършил.

Истинските герои и мъченици на вярата смятат, че "да се хвалят е безумство" (ІІ Кор. 11:17), затова пишат за "най-обикновени неща" и ако историята не свидетелства за онова, което са направили, ние едва ли някога ще го разберем. Не проумяваш ли, че всички тези велики неща и превъзходни учения, с които те облъчват, са само примамка, за да се хванеш на тяхната въдица и да ти пробутат долнопробните си ереси???!!! Ап. Павел казва за такива като тях: "Защото такива човеци са лъжеапостоли, лукави работници, които се преправят на Христови апостоли. И не е чудно; защото сам сатана се преправя на светъл ангел; тъй че, не е голямо нещо, ако и неговите служители се преправят на служители на правдата." (ІІ Кор. 11:13-15). И ако няма от кого да се поучиш, учи се от него, защото той не е с нищо по-долен от тези "превъзходни апостоли"!

Редактирано от B.B. на 03.11.08 20:22.



Тема Re: лош чичко Фрогнови [re: Rehtorn]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано04.11.08 13:23



"Да докажеш, че някой греши не те прави автоматично прав...."
Да, но прави другия автоматично крив. Което предполага определени усилия пред собствената му съвест да се изправи.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: лош чичко Фрогнови [re: Rehtorn]  
Автор kakata (от Тобосо)
Публикувано06.11.08 13:50



Хубаво четеш, ама като четеш разбираш ли?
Виждаш ми се лишен от всякакво критично мислене и твърде всеяден.
Казваш, че се учиш от Йонги Чо на духовност, обаче знаеш ли че именно заради духовността - залитането му по източен мистицизъм, същият е дисциплиниран от Чърч ъф Год, Кливлънд Тенеси. Една-две години не проповядва, а си изяснява доктрините и се образова на стари години. За негова чест, ще кажа, че макар и най-големият в Азия, приема изобличението и поправлението, както и наложената дисциплинарната мярка. Та въпросът е, това което четеш от кога датира. дали авторът му вече не се е отказал от него.
Преди години са напреведоха книгите на Д. Принс, включително и тези, съдържащи учения, от които сам се е отрекъл. Бени Хин също се покайва периодично за залитания по лъжеучения. Поправя се, и после пак се покайва. Но това едруга тема.
Та ти като четеш, сигурен ли си че авторът поддържа все още своите идеи.



Тема Re: лош чичко Фрогнови [re: kakata]  
Автор Rehtorn (новак)
Публикувано07.11.08 15:40



Не съм безкритичен към доктрините , даже напротив доста съм консервативен в разбиранията си и трудно се поддавам на емоции. Опитах се да насоча вниманието ви от различията ни, към това което ни обединява като Христово тяло,като Църква. Апостолът казва/перефразирам/ всичко изпитвайте, дръжте доброто...
Това се и опитах да ви покажа. Четем едно и също нещо , примерно "Четвъртото измерение" на п-р Чо. Какво вижда примерно Б.Б или Жабока - източен мистицизъм, странни медитации и нещо като сиви окултни практики.
Какво виждам аз - християни който стават всяка сутрин в 4ч за да се молят, християни който не знаят че съществува такова "чудо" 24часов пост, а постът им е минимум 3 дневен и то без сокчета,кафе и пепси

. Какво друго виждам? - 30-40 000 мисионера разпратени из целият "труден" югоизток да проповядват спасение чрез вяра в Исус Христос /някой от тях наскоро платиха за това с живота си в Афганистан/... Виждам човек който започвайки от нищото в една разорена и разбита следвоенна страна , достига до там да няма южнокореец до когото да не е достигнал с думите на Благата вест.
И като заключение: на мен тази книга ми донесе добро, укрепи вярата ми, мотивира ме да съм по усърден в молитвите си, научи ме на трудолюбие и постоянство в постигането на целите си и ме зарадва носейки ми вести за успеха на Евангелието в една далечна източна страна, която едва ли ще видя някога.
А какво донесе тя опонентите ми? Възможност да охулят и осъдят брат на когото не заслужават дори куфарите май да носят. Не казвам , че той не бърка , всички бъркаме, казвам че човек трябва да мисли. Вземете делата му , вземете и вашите съпоставете ги ... и си мисля, че ще разберете , че просто дължите на такива хора уважение.

Важното ще остане, ненужното ще изчезне.

Тема Re: лош чичко Фрогнови [re: Rehtorn]  
Автор B.B. (непознат )
Публикувано07.11.08 21:13



Rehtorn написа:

Не съм безкритичен към доктрините , даже напротив доста съм консервативен в разбиранията си и трудно се поддавам на емоции. Опитах се да насоча вниманието ви от различията ни, към това което ни обединява като Христово тяло,като Църква. Апостолът казва/перефразирам/ всичко изпитвайте, дръжте доброто...
Това се и опитах да ви покажа. Четем едно и също нещо , примерно "Четвъртото измерение" на п-р Чо. Какво вижда примерно Б.Б или Жабока - източен мистицизъм, странни медитации и нещо като сиви окултни практики.


Цитатът, който перефразираш "всичко изпитвайте, дръжте доброто", е против тебе. Първо, ти няма как да изпиташ всичко (т.е. да провериш дали е вярно), докато не познаваш доктрините на истинското християнство, за да ги сравниш с ересите и да отсееш истината от заблудата и грешката. Второ, точно "Четвъртото измерение" на п-р Чо едва ли е "доброто", което "ни обединява като Христово тяло, като Църква", понеже за тази книга ти казах, че е написана под давлението на будистката секта "сокакагай".

Rehtorn написа:

Какво виждам аз - християни който стават всяка сутрин в 4ч за да се молят, християни който не знаят че съществува такова "чудо" 24часов пост, а постът им е минимум 3 дневен и то без сокчета,кафе и пепси . Какво друго виждам? - 30-40 000 мисионера разпратени из целият "труден" югоизток да проповядват спасение чрез вяра в Исус Христос /някой от тях наскоро платиха за това с живота си в Афганистан/... Виждам човек който започвайки от нищото в една разорена и разбита следвоенна страна , достига до там да няма южнокореец до когото да не е достигнал с думите на Благата вест.

Понеже говориш за постиженията на п-р Чо, ще ти ги сравня с тези на неговия сънародник Сан Мюн Мун. Членовете на църквата на първия са около 1 млн. души, а на втория - няколко милиона (данните са от 90-те години). Мисионерите на първия проповядват в "трудния югоизток", а на втория - по всички континенти. Чо започва дейността си в "една разорена и разбита следвоенна страна", а Мун - още преди Втората световна война, т.е. преживява и ужасите на войната. Колкото до аскетичните подвизи на тях двамата, както и на техните последователи, приемам, че горе-долу са съизмерими. Има и още един показател за "успех", който си пропуснал - финансовия просперитет. Но и тук Мун значително изпреварва Чо. Т.е. ако съдим по критериите, които поставяш излиза, че Мун е далеч по-успешен служител на Бога, отколкото Чо. Сигурно ще ни отговориш, че Чо все пак се опитва да проповядва Христос (макар и по един будистки начин). Не забравяй, че Мун също твърди, че е бил изпратен от Христос да обедини всички църкви.

В интерес на истината обаче, трябва да признаем, че Чо е в много по-малка степен еретик от Мун, но това се доказва като се сравнят ученията им с тези на ортодоксалното християнство. Критериите, които ти изброяваш по-горе, изобщо са невалидни в тази насока. Това че Йонги Чо се труди много, предизвиква у мен известно уважение към него, но едва ли ще му "понеса куфарите" преди да си е оправил доктрината!
(В историята на Църквата, може би, най-голямо трудолюбие е показал Ориген, но това изобщо не му е попречило да изпадне в много тежки ереси, поради което днес никой не го сочи за пример.)


<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 07.11.08 21:30.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 07.11.08 21:36.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 07.11.08 21:47.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 07.11.08 21:51.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 07.11.08 21:53.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 07.11.08 21:59.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от B.B. на 07.11.08 22:07.</EM></FONT></P>

Редактирано от B.B. на 07.11.08 22:08.



Тема Re: Книгата вече е в интернетнови [re: B.B.]  
Автор B.B. (непознат )
Публикувано13.11.08 18:14



Вече може да си изтеглите книгата на Д.Р. Макконъл "Друго благовестие" от интернет на този адрес: http://pravoslavie.bg/files/drugo-blagovestie.zip

Като я прочетете ще се уверите, че "Движение на вярата" води началото си от метафизичните култове, а Кенет Коупланд разпространява точно същите еретични доктрини (виж сайта с проповедите му, препоръчвани от Рехторн), които Макконъл е доказал, че са окултни и гностични.

Забележка: Последните три файла не са на местата си, но като се изтегли книгата, всеки може лесно да ги постави на правилното им място.



Тема Петдесятни пастори подкрепят Мууннови [re: B.B.]  
Автор B.B. (непознат )
Публикувано13.12.08 13:20



Към Rehtorn:
Понеже сте много впечатлен от петдесятните пастори, вижте какви откровения са започнали да получават за преп. Муун:

"Пастори свидетелстват за преп. Муун"

Пастори свидетелстват за преп. Муун и обграждащите го чудеса. Исус дава откровения на пастори за мисията на противоречивия религиозен лидер.

ОТКРОВЕНИЯ ОТ БОГ И ИСУС ЗА Д-Р МУУН

Аз съм... тук
Американската организация на пасторите ACLC е събра в книгата „Аз съм тук” свидетесва за Исус и Сан Мьон Муун. Християнските пастори свидетелстват за чудесата обграждащи д-р Муун.

Свидетелства от последователите на Исус за чудесата около него възпламеняваха вярата на християните през вековете. Днес самите християнски пастори споделят как Бог и Небето са потвърдили за тях идентичността и значимостта на работата на Д-р Муун и семейството му за установяване на Божия свят на Мир на земята.

Самата инициаторка на тази колекция споделя как Исус я е уверил за своето присъствие докато тя за първи път е изучавала Божествения Принцип – съставящ основните откровения на Сан Мьон Мун. „Никой не може да чете тази книга без да почувства искреноста на пасторите, които чрез Небесното водене са повярвали и дошли да следват Истинските Родители. Пръсъствието на Бог и Исус е явно в техните преживявания,” заявява пастор от Петдесятната църква.....

Виж цялата статия: http://istinski.blogspot.com/2007/05/blog-post_07.html

(Надявам се, че и сам сте в състояние да си направите извода в каква посока е тласкано петдесятното движение от духовете, с които общуват неговите пророци и апостоли.)

Можете да разгледате и целия блог, посветен на южнокорейския "месия", за да се уверите, че ако се считат за валидни Вашите критерии за боговдъхновеност, той значително превъзхожда всички авторитети, които посочвате в предишния си пост и от които се учите на християнски добродетели (дано само не Ви провокирам да вземете и него за пример).

Редактирано от B.B. на 13.12.08 14:24.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.