Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:55 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Дух и Душа  
Автор sci (ученик)
Публикувано29.07.08 08:37



Писано е, че Човешката Душа е безсмъртна бива Спасена или Погубена.

Но тогава какво е Човешкият Дух?

Имам предложение по темата, но заради колебанията си ще изчакам първо да прочета вашите предположения - кое е Дух и кое Душа?

Ние сме богове.
Присъедини се към нас!


Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор Eлaмaн (LDS)
Публикувано29.07.08 11:19



Здравей,

Има един стих, който говори за следното:

Битие 2:7
7. И Господ Бог създаде човека от пръст из земята, и вдъхна в ноздрите му жизнено дихание; и човекът стана жива душа.

Тяло + Дух = Душа

3 Йоана 1:14,

Еламан


Тема Re: Дух и Душанови [re: Eлaмaн]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.07.08 11:26



Тяло + Дух = Душа
значи човек като умре, остава с половин душа /тялото е тленно все пак/.





Тема Re: Дух и Душанови [re: Last Roman]  
Автор Eлaмaн (LDS)
Публикувано29.07.08 11:33



Ave Romana!

Радвам се да се срещнем отново!

Именно, тялото е тленно.

Когато Възкръснем, тогава отново ставаме Душа (Тяло + Дух), както Исус.

3 Йоана 1:14,

Еламан


Тема Re: Дух и Душанови [re: Eлaмaн]  
Автор sci (ученик)
Публикувано29.07.08 11:34



Именно, тази формула имам предвид.

Както казва Римлянинът, след смъртта (на тялото) трябва да остава Духа, а не Душата.

Обаче това, като че ли противоречи на твърдението за безсмъртната ДУША.

От там идва и колебанието ми.

Ние сме богове.
Присъедини се към нас!


Тема Re: Дух и Душанови [re: Eлaмaн]  
Автор sci (ученик)
Публикувано29.07.08 11:35



Визираш "Духовното" Тяло?

А какво лошо има да си летим из Небето като Духове? Нуждаем ли се задължително от Тяло?

Понеже е писано, че Бог е Дух.
Дали само Той няма тяло.
(Макар Сина да има).

Ние сме богове.
Присъедини се към нас!

Редактирано от sci на 29.07.08 11:37.



Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор Eлaмaн (LDS)
Публикувано29.07.08 11:37



Разбрах те сега.

Аз се опитвам винаги да споделям с хората, че Духа е безсмъртен, Душата става безсмъртна едва след Възкресението.

Съжалявам за объркването ми!

3 Йоана 1:14,

Еламан


Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор Eлaмaн (LDS)
Публикувано29.07.08 11:40





Това ме подсеща за случката, когато Исус изгонил в стадото свини, нечистите духове обитаващи тялото на един човек.

Според мен, ако за нечистите духове е толкова важно да бъдат в тела, макар и на свини (които обаче хукват и се издавят), ще е важно ли за нашите духове да имат тела?

Това съм си мислел и съм съпоставял с наученото за Сина и тялото на Бог.

3 Йоана 1:14,

Еламан

Тема Re: Дух и Душанови [re: Eлaмaн]  
Автор Eлaмaн (LDS)
Публикувано29.07.08 11:43



Матея 8:28-34

28. И когато дойде на отвъдната страна, в гадаринската земя, срещнаха Го двама хванати от бяс, които излизаха от гробищата, твърде свирепи, така щото никой не можеше да мине през онзи път.

29. И, ето, извикаха, казвайки: Какво имаш с нас, Ти Божий Сине? Нима си дошъл тука преди време да ни мъчиш?

30. А надалеч от тях имаше голямо стадо свини, което пасеше.

31. И бесовете му се молеха, думайки: Ако ни изпъдиш, изпрати ни в стадото свини.

32. И рече им: Идете. И те като излязоха, отидоха в свините; и, ето, цялото стадо се спусна надолу по стръмнината в езерото, и загина във водата.

33. А свинарите побягнаха, и като отидоха в града разказаха всичко, и това що бе станало с хванатите от бяс.

Интересното за мен в тази история е, че бесовете са се молели на Исус да ги изпрати в друго тяло.

3 Йоана 1:14,

Еламан


Тема Re: Дух и Душанови [re: Eлaмaн]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.07.08 11:45



ето обаче какво са казали японците по въпроса с душата:
"Всеки, който има право да носи дълъг меч, е длъжен да помни, че мечът е неговата душа и той трябва да се разделя с него тогава, когато се разделя с живота си"

Токугава Иеясу, 1615 год.




Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор Eлaмaн (LDS)
Публикувано29.07.08 11:54



Исус разграничава тялото от духа:

Лука 24:39-43

39. Погледнете ръцете Ми и нозете Ми, че съм Аз същият; попипайте Ме и вижте, защото дух няма меса и кости, както виждате, че Аз имам.

40. И като рече това, показа им ръцете и нозете Си.

41. Но понеже те от радост още не вярваха и се чудеха, Той рече: Имате ли тук нещо за ядене?

42. И дадоха Му част от печена риба [и меден сок].

43. И взе та яде пред тях.

Виж едно интересно наблюдение в тази връзка:

Адам -- неговото тяло от плът и кости -- храната

Битие 2:16,

16. И Господ Бог заповяда на човека, казвайки: От всяко дърво в градината свободно да ядеш;

23. А човекът каза: Тази вече е кост от костите ми и плът от плътта ми; тя ще се нарече Жена, защото от Мъжа бе взета.

Преди да престъпи закона на Бог, Адам е имал тяло от плът и кости.

След престъпването на закона се говори за кръвта -- живота на човека! Адам жив ли е бил преди това?

Исус възкръсва и отново говори за плът и кости, а кръвта Му я няма.

3 Йоана 1:14,

Еламан


Тема Re: Дух и Душанови [re: Last Roman]  
Автор Eлaмaн (LDS)
Публикувано29.07.08 11:55



Много е хубаво! Ценя мъдростта на Изтока също.

3 Йоана 1:14,

Еламан


Тема Re: Дух и Душанови [re: Eлaмaн]  
Автор sci (ученик)
Публикувано29.07.08 12:01



Синът нямаше тяло, преди да бъде употребена Мария.
Да, може би само Бог може (и е) без тяло - чист Дух, въпреки, че всяко одушевено същество само по себе си е ДУХ, това му е същността.

Интересно, тук има голяма тайна.

Може би затова демоните търсят Хора. Но пък демоните не са ли ангели, които могат да си живеят самостоятелно понеже си имат (крилато) тяло по рождение (сътворение по-точно, понеже само Синът е "роден").

Пък и в какво тяло (ще) са Демоните в Ада?

А животните какво имат - Дух или Душа. Понеже все пак доста наблюдения показват, че не действат само по инстинкт. Да, дори като че ли по-често хората действат "на запис". И какво става с животното след като плътта умре?

Според мен, Духът е Човек и е част от Бог (понеже чрез Дъха Му дойде).
И Духът за да може да манипулира в материята се свързва с тяло - материално и "наднича" през сетивата му. Мястото на връзката (в мозъка, епифизата) аз наричам Душа. Тя МИСЛИ /смята и т.н. по-низши интелектуални дейности/.

В подкрепа на теорията си:
Олигофрените (синдром на Даун, най-често) не рядко могат да смятат мигновено, знаят календара, играят шах и всичко това без да се заммислят - чист Интелект, Мозък-компютър, бърз поради липса на Дух (емоции), които да го "разсейват". Значи при лудите, Духа е по-силно отделен от тялото, Душата е полумъртва (с такива комуникацията е почти невъзможна, реакциите са неадекватни...). Същото се наблюдава и с наркотични вещества, които намалят силата на връзката Дух - Тяло, с което стават опасни за Душата и може да се стигне до пълно разкъсване и Смърт. При това Духът вижда неща странни за "нормалните" хора...

Кога се получава новото тяло?
Понеже мъртвите ще възкръснат при Второ Пришествие (излизащи от гробовете), точно както след това живите ще се преобразят.

Къде изчакват Мъртвите сега, до съда.
Явно не им е много хубаво, щом в Откровение призовават (ПРАВЕДНИТЕ мъртви, изпод трона на Бога) Бог да сложи край вече.

Обаче пък разбойникът от едната страна на Христос още същият ден бе пуснат в Рая. (А Исус кога по-точно беше в Ада да проповядва? И кой бе там? Или Исус тогава освободи древните. Ами тези умрели после?).

Да поспра малко и да ви дам думата.

Ние сме богове.
Присъедини се към нас!


Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано29.07.08 12:12



И как успя да свържеш емоциите с Духа?





Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор Capa_ ()
Публикувано29.07.08 12:20



Голяма каша, тотално се обърках някъде по средата.


Предпочитам ясното и точно определение на Елеман- тяло+дух=душа.



Тема Re: Дух и Душанови [re: Capa_]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.07.08 12:27



то обаче не е вярно.



Тема Re: Дух и Душанови [re: Last Roman]  
Автор Capa_ ()
Публикувано29.07.08 12:28



Какво е твоето, вярното?



Тема Re: Дух и Душанови [re: Kaлoмaин]  
Автор sci (ученик)
Публикувано29.07.08 12:37



Още като малък обърнах внимание на един повтарян от Света съвет:
Разумът да стои над Емоциите.

Колкото повече мислих и изучавах хората и историята, Библията и опознавах Бог, толкова повече видях, че Разумът не води до движение, а стабилизира, Разумът не може да опознае Бог, напротив обикновено Разумът затъва в студенина и безкруполност.

Чувствата и Емоциите са онова, заради което Човек Гори, което интуицията му подсказва, вътреши убеждения и прозрения за Смисълът.
Бог казва, да Му служим по Благодат, с Радост в сърца...

За да не става дълго макар, че въпросите са изключителн сложни и дълбоки (не стават за убиване на скуката), тук само ще обобщя:

Сърцето избира Пътя, а Разумът, само как по него да вървим.

Духът е Огън, който ни води ревностно, в някой от двата Пътя. Може да сме топли (с Христа) или студени (с Дяволът). Но Бог, каза, че се гнуси и ще избълва точно хладките, аз ги наричам хора на Разума, които не Живеят, а само Съществуват - стабилно, но и безплодно!
Разумът е само инструмент, с който работим на Материалната земя, но самите ние сме Дух.

Ние сме богове.
Присъедини се към нас!

Редактирано от sci на 29.07.08 12:41.



Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано29.07.08 12:49



А каква е разликата между чувствата и емоциите?



Тема Re: Дух и Душанови [re: Capa_]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано29.07.08 12:54



Според мен Душата е връзката между човека и Божия Дух. Учениците на Исус не са имали в началото Душа - или по-скоро тя е била закърняла. А само безсмъртната Душа е достатъчно силна за да издържи на връзката с Духа. Затова и Духът се е спуснал над тях чак на петдесетница.





Тема Re: Дух и Душанови [re: Kaлoмaин]  
Автор sci (ученик)
Публикувано29.07.08 13:01



Чувствата за хронични Емоции



И... ВСЯКА Душа е безсмъртна. Святият Дух, изливайки се в Човек започва да го гради и усъвършенства. Огненото кръщение не е завършек на един предходен процес на усъвършенстване, а по-скоро Начало.

Ние сме богове.
Присъедини се към нас!

Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано29.07.08 13:03



А защо сега Святият Дух не се излива в Човек?


А що се отнася до емоциите - според мен това са чувства-фалшифшкати. Смятам, че са закотвящи и обвързващи съзнанието с глупости. Страданието е чувство, докато обидата е емоция.

Редактирано от Kaлoмaин на 29.07.08 13:06.



Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.07.08 13:32



Чувствата за хронични Емоции
Свежо!





Тема Re: Дух и Душанови [re: Kaлoмaин]  
Автор sci (ученик)
Публикувано29.07.08 13:39



Той ако Святият Дух не се изливаше и сега върху хората, християните щяха да са най-окаяните и безсмислени хора на Света.
То всъщност всички хора щяха да са измряли без надежда.

И в древността е имало периоди, когато Бог по-рядко се е изявявал с чудеса. Но това не прави Делото Му по-незначително.
Чудесата са за слабите, цените неща са другаде.

Ние сме богове.
Присъедини се към нас!


Тема Re: Дух и Душанови [re: Kaлoмaин]  
Автор Capa_ ()
Публикувано29.07.08 13:43



По-скоро духът им е бил закърнял. Знаеш ли, малко ми е объркващо това с духа и душата.Защо се казва, че сме дух + душа+тяло?
Какво от нас съдържа душата и какво духа?
Според мен душата е човешкото, а духът -божественото в нас.



Тема Re: Дух и Душанови [re: Capa_]  
Автор Eleazar (ребе )
Публикувано29.07.08 13:48



Това че ти харесва не го прави вярно,думата употребена в този стих по никъкъв начин не предполага събиране или изваждане.
Самата дума "душа" означава също кръв,както и парфюм


Как ти се струва дух + тяло = кръв,или
дух + тяло = парфюм????
Мормоните са злеобучени,вярващи в нелепици; само адвентистите,и еховистите,са толкова луди колкото са те.



Тема Re: Дух и Душанови [re: Eleazar]  
Автор sci (ученик)
Публикувано29.07.08 14:00



А в Библията на няколко пъти Бог казва, "Кръвта му, т.е. Живота му". Значи каква е тази по-особена течност - кръв?

Жалко, че нямам повечко време да задълбоча познанията си по иврит



Ние сме богове.
Присъедини се към нас!

Тема Re: и на какво го обърнахте сега?нови [re: Capa_]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано29.07.08 14:19



духовна математика го наричам това. по-конкретно - уравнение с няколко неизвестни (едно от които тежи около 21 грама), но все пак уравненията трябва да са в система и с 1 повече от броя на неизвестните, за да търсим решение.


затова, докато не и дадете задача с правилно зададено условие, аз съм пас и на това контролно нищо няма да предам!



Тема Re: и на какво го обърнахте сега?нови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано29.07.08 14:28



Девет грама, не двадесет и един!





Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор Eleazar (ребе )
Публикувано29.07.08 14:30



Жалко, че нямам повечко време да задълбоча познанията си по иврит
не ти и трябва



Тема Re: ъ?нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано29.07.08 14:50



останалото да не е отишло фирА?!





Тема Re: ъ?нови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано29.07.08 16:19



Останалото е енергията на вакуума превърната в маса по формулата на Айнщайн.

(Моля никой да не се хваща да отговаря на тази глупост - майтапя се)



Тема Re: ъ?нови [re: Kaлoмaин]  
Автор sci (ученик)
Публикувано29.07.08 16:33



Лошото, че по темата пак до никъде не стигнахме.

Ей от толкова книги и говорене сам на себе си ще вземат да ме счетат за Луд



И колега, да живее Физиката. Това си ми остана най-любимо занимание и професия

Ние сме богове.
Присъедини се към нас!

Тема Re: ъ?нови [re: sci]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.07.08 16:36



Ekл.1.18 Защото в многото мъдрост има много досада; И който увеличава знание увеличава и печал...





Тема Re: ъ?нови [re: Last Roman]  
Автор sci (ученик)
Публикувано29.07.08 16:40



Абсолютно вярно.
Само, че някои хора, като че ли единствено за това сме създадени...

Ние сме богове.
Присъедини се към нас!


Тема Re: ъ?нови [re: Last Roman]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано29.07.08 16:52



Започваш да ме плашиш.





Тема Re: ъ?нови [re: sci]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано29.07.08 16:54



Та точно това е коренчето на плевела - къде сега е Божия Дух щом единствено за това сме създадени. А другите са създадени да ядат и спят.





Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор Eлaмaн (LDS)
Публикувано29.07.08 19:45



Това е една и от сентенциите, която се приближава до това, над което и аз съм размишлявал:

sci каза: "Разумът е само инструмент, с който работим на Материалната земя, но самите ние сме Дух."

До това достигам и аз, четейки Светите писания, към което ще посоча и стихове.

Ще отговоря подробно на предходния ти постинг с въпросите, подкрепено със стихове, само да доизчета какво са споделили участниците по-долу.

С уважение!

3 Йоана 1:14,

Еламан


Тема Re: Дух и Душанови [re: Last Roman]  
Автор Eлaмaн (LDS)
Публикувано29.07.08 19:47



ами така пише в Битие 2:7

3 Йоана 1:14,

Еламан

Тема Re: Дух и Душанови [re: Eleazar]  
Автор Eлaмaн (LDS)
Публикувано29.07.08 19:50



ами това чета тук

Битие 2:7

7 И Господ Бог създаде човека от пръст из земята, и вдъхна в ноздрите му жизнено дихание; и човекът стана жива душа.

1. Тялото "взето" от пръстта
2. Духа на човека е "Жизненото дихание"
3. Душата -- ЧОВЕКА стана "Жива ДУША".

А имам и други стихове в подкрепа на това.

3 Йоана 1:14,

Еламан

Тема Re: Дух и Душанови [re: Eлaмaн]  
Автор Eleazar (ребе )
Публикувано29.07.08 20:34



ами това чета тук браво на теб че четеш,както виждам и да смяташ умееш


станала била жива душа,почти както жива кръв или жив парфюм



Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор Eлaмaн (LDS)
Публикувано29.07.08 20:37



Здравей sci,

Тук ще споделя отговорите си по твоят постинг:

Синът нямаше тяло, преди да бъде употребена Мария.
Да, може би само Бог може (и е) без тяло - чист Дух, въпреки, че всяко одушевено същество само по себе си е ДУХ, това му е същността.
Защо тогава Бог ще създава човека с тяло, пък и ще иска Сина Му да е с тяло, което да възкръсне? Според мен: Защото Бог Отец също има физическо тяло и иска и ние да имаме, за да се научим да го управляваме – обърни внимание как бебетата се учат в самото начало.

Интересно, тук има голяма тайна.

Може би затова демоните търсят Хора. Но пък демоните не са ли ангели, които могат да си живеят самостоятелно понеже си имат (крилато) тяло по рождение (сътворение по-точно, понеже само Синът е "роден").
Духът също е материя, която е по-финна от тази материя, която усещаме със сетивата си. Ако за „демоните” е достатъчно това „крилато тяло”, защо ще молят Исус да ги пусне в телата на свините или пък всячески да се стремят да влязат в човешкото тяло? Според мен: Телата са благословия от Бог Отец за всички хора следвали заповедите Му в доземното ни съществуване. Онези „демоните” не са ги следвали, затова са без тела, „прокълнати”.

Пък и в какво тяло (ще) са Демоните в Ада?
След смъртта, всички сме само с духа си, до възкресението, когато отново ще получим съвършенни тела.

А животните какво имат - Дух или Душа. Понеже все пак доста наблюдения показват, че не действат само по инстинкт. Да, дори като че ли по-често хората действат "на запис". И какво става с животното след като плътта умре?
Животните също имат дух, заедно с телата си, стават душа. След като плътта умре, живеят с духа си, докато дойде и тяхното възкресение.

Според мен, Духът е Човек и е част от Бог (понеже чрез Дъха Му дойде).
И Духът за да може да манипулира в материята се свързва с тяло - материално и "наднича" през сетивата му. Мястото на връзката (в мозъка, епифизата) аз наричам Душа. Тя МИСЛИ /смята и т.н. по-низши интелектуални дейности/.
Тук съм съгласен с теб. Има едно уточнение: Духът на Човека произлиза от Бог. Много точно е казаното от теб „духът... се свързва с тялото”, това е целта му, а чрез сетивата му, се стреми да увладее тялото. (наблюдавай малките деца, голям пример са за това действие между духа и тялото, защото ако от самото им раждане бяха едно цяло „дух + тяло”, щяха да са перфектни в ползването на всички сетива и възможности на телата им, но не са и се учат)

В подкрепа на теорията си:
Олигофрените (синдром на Даун, най-често) не рядко могат да смятат мигновено, знаят календара, играят шах и всичко това без да се заммислят - чист Интелект, Мозък-компютър, бърз поради липса на Дух (емоции), които да го "разсейват". Значи при лудите, Духа е по-силно отделен от тялото, Душата е полумъртва (с такива комуникацията е почти невъзможна, реакциите са неадекватни...). Същото се наблюдава и с наркотични вещества, които намалят силата на връзката Дух - Тяло, с което стават опасни за Душата и може да се стигне до пълно разкъсване и Смърт. При това Духът вижда неща странни за "нормалните" хора...
Това, което аз знам е, че тези хора с увреждания са едни от най-чистите духове на Небесния Отец, готови да изпълнят всяка заповед на Отца, без значение от обстоятелствата. Те са в тези тела, за да бъдат пазени от влиянията на света и изкушавани от сатана. Те ще бъдат спасени, както и малките деца.

Кога се получава новото тяло?
Понеже мъртвите ще възкръснат при Второ Пришествие (излизащи от гробовете), точно както след това живите ще се преобразят.
Новото тяло идва при Възкресението, първо Исус, възкресените при Неговото Възкресение, възкресените при Второто Пришествие, възкресените по време на Милениума, Възкресението на Всички от Света на Духовете (Лука 16:20-31; 1 Петра 3:18-19), очакващи възкресението си за Последния Съд.

Къде изчакват Мъртвите сега, до съда. В Света на Духовете (Лука 16:20-31; 1 Петра 3:18-19)
Явно не им е много хубаво, щом в Откровение призовават (ПРАВЕДНИТЕ мъртви, изпод трона на Бога) Бог да сложи край вече. Исус говори за състоянието на праведните и на грешните в това място в Лука 16:20-31. Обърни внимание на мъките на богаташа, на пръв поглед непонятни в какво се измъчва, но го мъчи, че той не е повярвал на пророците и сега иска да се изпрати някой да каже на роднините му, „за да не бъдат в мъки, като богаташа”. Виж отговора на Авраам по това в историята. За мен беше интересно да размишлявам, защо Исус казва това, преди да бъде разпнат, а пък после Петър говори за това, че Исус отишъл в света на духовете!!!

Обаче пък разбойникът от едната страна на Христос още същият ден бе пуснат в Рая. (А Исус кога по-точно беше в Ада да проповядва? И кой бе там? Или Исус тогава освободи древните. Ами тези умрели после?).
Праведните и онези, на които им е простил Исус са в Рая на Света на Духовете (виж пак Лука 16 има и други места). Исус е бил в Рая на Света на Духовете, за да проповядва, между полагането Му в гробницата и деня на Възкресението си. (Времето между разговора му с разбойника и Иоана 20:1-17 когато Мария вижда, че Исус не е в гробницата. Обърни внимание, че Исус й казва да не Го докосва, а същата вечер се явява на апостолите и им казва да го докоснат!)
В Рая на Света на Духовете са всички праведни и онези, на които им са простени греховете.
Бездна разделяла Рая и Ада в Света на Духовете – Лука 16:26
В Ада на Света на Духовете са всички вършили нечестие.
Исус при Своето Възкресение освобождава/възкресява „древните” – пророци и праведни хора, живели според заповедите Му.
Умрелите после, чакат своя ред при възкресението „възкресените при Второто Пришествие, възкресените по време на Милениума, Възкресението на Всички от Света на Духовете (Лука 16:20-31; 1 Петра 3:18-19), очакващи възкресението си за Последния Съд.”


Да поспра малко и да ви дам думата.
Това са моите наблюдения по Светите писания.

С уважение!

3 Йоана 1:14,

Еламан


Тема Re: ъ?нови [re: sci]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано29.07.08 21:13



Между другото, колега, кога завършихте?





Тема Re: Дух и Душанови [re: Eлaмaн]  
Автор sci (ученик)
Публикувано30.07.08 09:16



Не бях убеден в аргументацията ти по много въпроси (което е нормално за един интернет клуб).

Например, животните никъде не се споменават в Библията.

Също така, знаем че "животинските" жертви не са били достатъчни за отваряне вратите на Рая и не може древните да са възкръснали и да са вече там, иначе, защо ще викат и днес "под трона на Отца", призовавайки да настъпи Второ Пришествие?

Също така, писано е: Царството Небесно не може да се наследи от плът и кръв!
Убеден съм, че духовните тела (след Възкресението), подобни на тези на Ангелите - нямат материална природа.

Хростос по необходимост получи човешка плът, само за да слезе до нивото на Човек и да изкупи Човешките Грехове. Именно приемането на Човешка Природа и на Греха от Бог върху себе си, бе Неговото Страдание (Жертва), а не толкова фактическото Разпъване на Кръста.

Според мен, най-финната материя е Етерът. Той е Петият Елемент, понеже останалите му се подчиняват (те се формират от него). Поради това Човек (който е Дух) може да взаимодейства с Етерът и от там да подчини цялата Материя.

Не съм съгласен с Окултните Науки по този въпрос - Първичната материя, има Начало и е еманация на Бог при Сътворението. И както има Начало, ще има и Край.
Няма по-финна материя от Етерът и точно той е prima materia. Духът е със съвсем друга природа.

Но още размишлявам по тези въпроси.
За сега, в съответствие с научната си степен държа на Словото, че дъжд пада и за праведни и за неправедни, както и Слънцето изгрява за всички. Т.е. Материалният свят е Обективен, което се доказва и от факта, че бе Създаден преди Човекът (последното Творение).
В този смисъл недопустими са възгледите на Източните мистици, за които светът е майа и ние го творим с мислите си.
Има достатъчно аргументи да се гнусим от комерсиалната американска литература за "позитивното мислене".

Остава открит въпросът за стихиите. "Живи" ли са Планетите например. Същостта им Дух ли е или е грях (магия) да се подчинява материята посредством Дух, освен по начините предвидени от Бог (молитва /директно действие на Бог/ или директно физическо действие на плътското тяло човешко, материалистична Наука).

Дори сам Бог прави все по-малко Чудеса. Което има различни причини ...

Ние сме богове.
Присъедини се към нас!

Редактирано от sci на 30.07.08 09:20.



Тема Re: ъ?нови [re: Kaлoмaин]  
Автор sci (ученик)
Публикувано30.07.08 09:21



Преди години



Ние сме богове.
Присъедини се към нас!

Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор Eлaмaн (LDS)
Публикувано30.07.08 10:54



Благодаря ти за приятния разговор!

Планетите също имат дух -- това го знам от източници, различни от Библията.

С уважение!

3 Йоана 1:14,

Еламан


Тема Re: Дух и Душанови [re: Capa_]  
Автор БaйTopбaлaн (Експерт)
Публикувано30.07.08 11:11



Знаеш ли, малко ми е объркващо това с духа и душата.Защо се казва, че сме дух + душа+тяло?
Какво от нас съдържа душата и какво духа?
Според мен душата е човешкото, а духът -божественото в нас.


Изобщо не е объркващо.
Звучи си съвсем просто: ние сме създадени по Божия образ и подобие.
Бог е дух.
Ние сме дух, който има душа и живее в тяло.
Духът е частицата, вдъхната ни от Бога. Душата е израз на нашата индивидуалност. Тя обособява разумът ни, волята и емоциите. Тялото - съвсем естествено - е нашата "къща" за тази земя.

Просто (но не прост) човек


Тема Защо не е Света Душа а Свети Дух?нови [re: sci]  
Автор Eлaмaн (LDS)
Публикувано30.07.08 16:47



Здравей sci,

Имам още едно наблюдение върху темата за Духа и Душата.

Защо казваме Свети Дух а не Света Душа, ако Душата е онова, което живее самостоятелно без тялото?

Ако имаме Свети Дух, какъв е Божият Дух, ами Духа на Сина?

Ще ми е интересно да науча мнението ти.

С уважение!

3 Йоана 1:14,

Еламан


Тема Re: Дух и Душанови [re: Eлaмaн]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано30.07.08 17:49



Планетите също имат дух -- това го знам от източници, различни от Библията
Да не си чел "Хипотезата Гея".






Тема Re: Дух и Душанови [re: Last Roman]  
Автор Eлaмaн (LDS)
Публикувано30.07.08 18:10



не, от Писанията при нас.

3 Йоана 1:14,

Еламан

Тема Re: Дух и Душанови [re: Eлaмaн]  
Автор Sisilia (ентусиаст)
Публикувано30.07.08 18:38



Планетите също имат дух -- това го знам от източници, различни от Библията.



А животните и те ли имат дух?



Тема Re: Защо не е Света Душа а Свети Дух?нови [re: Eлaмaн]  
Автор sci (ученик)
Публикувано30.07.08 18:54



Свят Дух, Божи Дух, Духа на Сина - мисля, че е едно и също,

Мисля, че Бог е Дух и само Синът има тяло (духовно след Възнесението).
Макар, че Духът "изучава дълбините на Бога", което най-вероятно е метафорично, че само Духът /Святи/ познава сам себе си.

Значи на всяко същество същността е безсмъртен Дух, Божията Искра, телата се явяват необходимост в някои случаи (мисля свързано основно с възможността да бъдат ИЗПИТВАНИ, а следнователно награждавани /трапезата в Небесното Царство, на която "ще пием от плода на гроздето заедно със... СИНА"/ или наказвани /жажда и горене в Ада/). За това (жертвата, заплатата за греха) бе нужно тяло и на Сина.

Хората подобно на Сина, след Възкресение ще получим Духовно Тяло, за което се споменава, че ще бъдем "подобни" на ангели. Значи тялото на Ангелите е ДРУГО (под ангели имам предвид и Демоните), но и те имат тела.
Поради това съм склонен да мисля, че така само Хората имат Души (връзката на Духа им с тела било то материални /плът/ или одуотворени).

Едно е сигурно, След Пришествието, тела материални и нищо материално няма да остане. Одухотворените тела, наследяващи Небесното Царство "не могат да са плът и кръв".

И понеже засегнахме темата за награда/наказание:
До колко Ангелите имат Свободна Воля, понеже са "Изпълнителни Духове", създадени дори на човека да служат. Но тогава какво представлява "бунтът на Сатана". Понеже хората се бунтуват против Бог, изкушени от Дяволът и благодарение на Свободната си воля. Луцифер от кого е бил изкушен? Значи и в Рая не е "безопасно" от Греха.
Впрочем темата за "бунта" и то точно на Светлоносеца е друга, мисля доста различна от общоприетата, но не е за клубовете.

И понеже засегнахме същността на Бог, нека кажем, че Отца, Сина и Духа са Едно. Тъй както Слънцето, Лъчите и Топлината. Но по-точно е да се разясни Y концепцията:
Отец е Справедливост, Синът е Милост и от двата аспекта се формира Градивно Движение, чрез Духа, съобразно Дървото на Живота.
Така, че сам Бог е Дух, и той задвижва тяло (на Сина) за да извърши Делото. Просто един аспект на единния Бог.

P.S. От къде научи, че планетите имат Дух. Защото в Библията, Бог се обръща по ИМЕ към тях и получава тяхното хваление.
Възможно е, както знаем Стихийните духове нямат разум (или воля)?!

Ние сме богове.
Присъедини се към нас!


Тема Re: Дух и Душанови [re: Sisilia]  
Автор sci (ученик)
Публикувано30.07.08 18:59



За животните нищо не е намерено. Сконен съм да твърдя, че са смес от сложни инстинкти /Разум, нямат Дух/. Привързаността им се дължи предимно на някои инстинкт. Вероятно са направлявани (понякога) от външни духове (контакта с тях е Душа*), което определя разделянето на чисти и нечисти животни.

Тъй както Птиците Хвалят Бог, така Вълците изпълват нощтта с музиката на Подземното Царство.

Значи след смъртта им животното просто пак става пръст.

(Обаче за Ада се казва, че има червеи.)?!

* Пак казвам, според мен самият контакт на Дух с Тяло за да го овладее се нарича Душа.

Ние сме богове.
Присъедини се към нас!

Редактирано от sci на 30.07.08 19:00.



Тема Re: а за добрия дух...нови [re: Sisilia]  
Автор Roxy (blissful sinner)
Публикувано30.07.08 21:39



на алкохола някой няма ли да пита?!





Тема Re: а за добрия дух...нови [re: Roxy]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано30.07.08 21:45



spiritus Svini ли имаш предвид?





Тема Re: а за добрия дух...нови [re: Roxy]  
Автор Sisilia (ентусиаст)
Публикувано30.07.08 22:15



а за добрия дух на алкохола някой няма ли да пита?!



.. и взе че опита, вместо да попита .....





Тема Re: а за добрия дух...нови [re: Last Roman]  
Автор Roxy (blissful sinner)
Публикувано30.07.08 22:48



Или по-точно: in nomine Consortis, et Epulii, et Spiritus Vini. Amen.


(Ако не ме хвърлиш на лъвовете за варварския ми опит в латинския...)

Редактирано от Roxy на 30.07.08 22:55.



Тема Re: а за добрия дух...нови [re: Sisilia]  
Автор Roxy (blissful sinner)
Публикувано30.07.08 22:49



опитваме, но с мярка, че ни е рано за такива духовници още, камо ли за светци...





Тема Re: Дух и Душанови [re: Sisilia]  
Автор Eлaмaн (LDS)
Публикувано31.07.08 15:22



Да

3 Йоана 1:14,

Еламан


Тема Re: Защо не е Света Душа а Свети Дух?нови [re: sci]  
Автор evangelist (новак)
Публикувано31.07.08 16:42



Много сериозна тема си засегнал - поздравления за което.
В твоите много въпроси, като че ли виждам себе си - защото също си ги задавам.
Отговорите ми се струва, че само Бог може да ти даде обче :-)
Лично аз смятам, че след възкресението, хората ще бъдем не просто подобни а баш-бая Ангели...
А бунтът е в това дали ще изпълняваме или не Божията воля. Както е и докато сме на земята междувпрочем - не мн. по-различно...

Давид беше най-младият...


Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано31.07.08 18:53



Остава открит въпросът за стихиите. "Живи" ли са Планетите например. Същостта им Дух ли е или е грях (магия) да се подчинява материята посредством Дух, освен по начините предвидени от Бог (молитва /директно действие на Бог/ или директно физическо действие на плътското тяло човешко, материалистична Наука).

Много обичам такъва въпроси, където каквото и да кажеш може да излезе вярно.





Тема Re: Дух и Душанови [re: Sisilia]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано31.07.08 18:54



Ако духът има фрактална структура - може би.





Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано31.07.08 18:57



От думите ти излиза, че вълците ( а май и кучетата ) са от ада (или не ада е подземното царство?) .
А какво ще кажеш за нощните птици? Или всички животни, които са активни през нощта, са подчинени на "подземното царство"?





Тема Re: а за добрия дух...нови [re: Last Roman]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано31.07.08 18:58



Ти за друг спирт - неосвинващ - не си ли чувал?





Тема Re: Дух и Душанови [re: Kaлoмaин]  
Автор sci (ученик)
Публикувано31.07.08 19:25



Мисля всяко животно е образ на Човешко качество.

Аз страстно харесвам децата на нощта. И не считам това за грях.
Вълците демонстрират Достойнство (не се опитомяват), Чест (индивидуалността на единаците, никога вълк няма да се предаде и да проси /от човек/), Сила, Издръжливост и не на последно място - Невероятно Красиви са...
Кучето е съвсем друго, то демонстрира подмолна лоялност - подмазвачеството (понеже се умилква дори на най-злия човек за къшей хляб; а може да захапе в пристъп на бяс дори господаря си), низшите човешки инстинскти, живее в мръсотия, храни се с каквото попадне, грозно е...

Нощните птици са символ на Мъдрост. Красотата на Бухала и Совата е свързана с Остро Зрение, Съвършен Полет, Силна Памет...

Но помисли, какво, коя страна на същността у един човек "пали" вълчият вой и коя птичите песни?

Тъмната и Небесната (на Светлината) страна са еднакво притегателни. И еднакво Достойни! Ако изберем Средата (угодническа пред Света), ще се превърнем в мръсно същество, което се харесва на света, но е "избълвано" от Бог. Такова същество не е достойно дори "паднал ангел" да се назове.


Всяко нещо по плодовете се познава (отново и отново).

P.S. Относно въпросът за Планетите, да повдигнах го, но не е за тук.
Ще те попитам, КАКЪВ Е БРОЯТ на силовите линии, ОПИСАНИ посредством Fe-прах около постоянен магнит (например)?

Ние сме богове.
Присъедини се към нас!

Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано31.07.08 22:35



Според мен:

Духът е космическата енергия (универсалната космическа енергия).
Душата е информационно организирана единица космическа енергия.




Никога не казвай никога!



Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор Serenity. (magic)
Публикувано31.07.08 22:58



За Дух и Душа много просветлени хора са писали,
но у нас това е Дънов, който има много подробно и ясно виждане.

Ако ви интересува, мога да пиша по въпроса /но много се съмнявам/
Има човешка и Бажествана душа, както и човешки и Божествен Дух.



Тема Re: Дух и Душанови [re: paparosko]  
Автор sci (ученик)
Публикувано01.08.08 08:27



Не ти препоръчвам да четеш "творения" от рода на 'Физика на Бога', на Палюшев и други неграмотници, дето пишат гнусни смехории за да печелят от невежеството на тълпата.

Ние сме богове.
Присъедини се към нас!


Тема Re: Дух и Душанови [re: Serenity.]  
Автор sci (ученик)
Публикувано01.08.08 08:31



Дънов "уважавам" горе долу колкото Кастанеда, Ошо и дори Конфуцийи, както и други "велики" мислители. Може би просто се интересувам от други клонове на Науката.

И все пак, ще ми бъде изключително интересно да ЧУЯ това Учение, ако го познаваш добре.

Само се опасявам, че "правоверните" "християни" тук (които даже не са си чели Библията и сами себе си опровергават и нападат) няма да позволят да чуят Мъдрост.

Ние сме богове.
Присъедини се към нас!


Тема Re: Защо не е Света Душа а Свети Дух?нови [re: sci]  
Автор Eлaмaн (LDS)
Публикувано01.08.08 15:01



Здравей sci,

По повод Духа на Планетите.

Това съм го чел в книгата Скъпоценен бисер, в книгата на Моисей 7:48-52

48 And it came to pass that Enoch looked upon the earth; and he heard a voice from the bowels thereof, saying: Wo, wo is me, the mother of men; I am pained, I am weary, because of the wickedness of my children. When shall I rest, and be cleansed from the filthiness which is gone forth out of me? When will my Creator sanctify me, that I may rest, and righteousness for a season abide upon my face?
49 And when Enoch heard the earth mourn, he wept, and ried unto the Lord, saying: O Lord, wilt thou not have compassion upon the earth? Wilt thou not bless the children of Noah?
50 And it came to pass that Enoch continued his cry unto the Lord, saying: I ask thee, O Lord, in the name of thine Only Begotten, even Jesus Christ, that thou wilt have mercy upon Noah and his seed, that the earth might never more be covered by the floods.
51 And the Lord could not withhold; and he covenanted with Enoch, and sware unto him with an oath, that he would stay the floods; that he would call upon the children of Noah;
52 And he sent forth an unalterable decree, that a remnant of his seed should always be found among all nations, while the earth should stand;

Съжалявам, че сега го поствам на английски, но нямам време да набера българския текст.

Има и други места, където се говори за Духа на земята.

С уважение!

3 Йоана 1:14,

Еламан


Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор Eлaмaн (LDS)
Публикувано01.08.08 15:03



Истината е в очите на виждащият!

3 Йоана 1:14,

Еламан

Редактирано от Eлaмaн на 01.08.08 15:03.



Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано01.08.08 16:41



Изразил съм личното си мнение, а то може случайно да съвпада с нечие друго.

Щом даваш препоръки какво е правилно и какво не е, ти как мислиш по въпроса?
Би ли изказал накратко твоето мнение:
Що е Дух и що е Душа?




Никога не казвай никога!



Тема Re: Дух и Душанови [re: paparosko]  
Автор sci (ученик)
Публикувано02.08.08 11:35



Прочети пак, защото всичко вече е казано точно и разбираемо.

Ние сме богове.
Присъедини се към нас!


Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано02.08.08 14:04



Прочети пак, защото всичко вече е казано точно и разбираемо.



до сай баба!...

съществуват две теории за сложната природа на човека.първата - дихотомната - разглежда венеца на живата Природата като двусъставно същество.според нея елементите,които изграждат човешката личността,са два:материален /тялото/ и нематериален /душата/...
за база тази теория черпи сили от Бит. 2:7.обаче трябва да си има в предвид,че Библията си служи и с трети термин - "Дух",Който има спeсифичното място в зданието на човешката личност...
подържниците на дихотомната теория се опитват да ни уверят,че душата и "духа" са взаимнозаменяеми термини.например Бит.41:8;Йоана 12:27;Пс.42:6;Йоана 13:21;Евр.12:23;Откр.6:9 и др.но едно по задълбочено изследване на тези пасажи ще ни покаже,че макар състоянията на смущение и скръб да изглеждат сxодни,всъщност не става дума за едни и същи неща...

другата теория е трихотомната,защото разглежда човека като трисъставно същество:тяло,душа и дух.според нея тялото е оформено от най-нисшите елементи.в тялото бе вдъхнат Божествен Дух,а живата душа се появи в резултат от връзката между първите два елемента.Юстиян Мъченик /2 век/ систематизира образно тази теория така:"както тялото е дом на душата,така душата е дом на Духа"...

преди да продължим аз бих дал и един пример,който не изчерпва в никакв случай "творящат" сила на Святия Дух:...
всеки знае каква е разликата межди жениете.разликата е,че една може да ражда,а друга - не.потенцял за това имат всичките жени,но плодна става само онази в която сперматозоидите оплождат яицеклетката й...
същото става и при християнина в който Святия Дух прави обиталище и "опложда духа" му.душата и тялото стават "подвластни" на Святия Дух,така както бъдещат майка става подвластна на "плода в уробата" си.тя не може да прави онова което е правила,като "неолодна",както християнина не може да прави онова което е правил преди с живота си без "опождането" от Святия Дух...

в колосяните има стих.който казва:"защото умряхте и живота ви е скрит в Исуса Христа"...
давате ли си сметка какво означава това?

сай баба,не питам тебе.ти и без това не отговаряш на мойте въпроси,но поне не прави подобни заключения:Прочети пак, защото всичко вече е казано точно и разбираемо.

"Детето не е умряло,а спи"... Марко 5:39

Редактирано от любчo /фoтorpaф/ на 02.08.08 14:20.



Тема Re: Дух и Душанови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор Lumumba (mkeke)
Публикувано02.08.08 14:15



Аз разбрах какво си написал, много съм умен.
Сай бабата едва ли ще стопли, щото е забравил отдавна какво е това сперматозоид.



Тема Re: Дух и Душанови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано02.08.08 14:16



преди да продължим аз бих дал и един пример,който не изчерпва в никакв случай "творящат" сила на Святия Дух:...

тялото /от гр. - сома/ от гледна точка на християнската антропология не е индентично с понятието "плът" /от гр. - "саркс/...
тялото е неповтрима индивидуална видима форма на човека,а плътта е обаща и еднакава за всичи представители на съответния род...

1 Коринтяни 15:39
39. Всяка плът не е еднаква; една е плътта на човеците, а друга на животните, друга пък на птиците и друга на рибите.


за човека.както и за животните плътта има функционално значение и заедно с родовите и хранителни функции е преходна:...

1 Коринтяни 6:13
13. Храната е за стомаха и стомахът е за храната; но Бог ще унищожи и него, и нея. А тялото не е за блудодеяние, но за Господа, и Господ е за тялото,



продължаваме нататъка,защото не всичко,вече казано от сай баба,е точно и разбираемо...

"Детето не е умряло,а спи"... Марко 5:39


Тема Re: Дух и Душанови [re: Lumumba]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано02.08.08 14:25



Аз разбрах какво си написал, много съм умен.
Сай бабата едва ли ще стопли, щото е забравил отдавна какво е това сперматозоид.



това е дето му излиза от носа когато е настинал - сопол...

а,ти като си толкова умен можеш ли да ми кажеш кое първие езически благовестите?
предполагам знаеш кой е първия евреиски благовестител и за това не те питам за него...

давам жокери!...

"Детето не е умряло,а спи"... Марко 5:39


Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано02.08.08 19:17



Нямаш ли собствено мнение?

Хората се превърнаха в развалени грамофонни плочи!

Съжалявам!


Никога не казвай никога!



Тема Re: Дух и Душанови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор blue.ice (апологет)
Публикувано03.08.08 08:57



Аз съм привърженик на разделението дух-душа в следния смисъл:

Плътта и духът са субстанции. Душата е качествено ниво на организация на тези субстанции.

Плътта е изградена от природни елементи. Напр. една клетка на амеба е изградена от природни елементи, но каква е разликата между амебата и човека? Разликата е в нивото на организация. Човекът е изграден от много клетки, всяка специализирана в определена фунция и действайки като цяло те изграждат качествено ново ниво на организация, при което цялото е нещо повече от сбор от отделните му части. Върхът на тази организация е са висшите нервни и психични функции на мозъка. В този смисъл от материална гледна точка душата е качествено ново ниво на организация на субстанцията плът.

По същия начин духът не е непременно личностен, а на първо място субстанция. Библията говори за духовни места и реалности. Т.е. освен духове-личности (Бог в трите му лица, ангели, демони, сатана, починали хора) в духовния свят има и духовни "места", в които те се намират. Тези "духовни места" от какво са направени? Би трябвало да са от духовна субстанция, която сама по-себе си не е личностно същество. Напр. божият трон какво представлява? Той част от Бога ли е, личност ли е? Аз мисля, че е духовна субстанция.

Душата е тази, която съдържа личността - самоосъзнаването на самия себе си като отделно същество от околните, с памет, воля, чувства и т.н. Душата не е субстанция сама по себе си, а качествено ниво на организация на субстанциите плът и дух. Основната част от човешката душа е фунция на духа. Това се вижда от факта, че починалите запазват своята памет, самоличност, воля, чувства (виж притчата за бедния Лазар в Лука 16). Но една съществена част от душата е функция на мозъка - пример органичните мозъчни заболявания и увреждения водещи до тежки психични промени или пък приемът на алкохол и наркотици, които променят поведението и мислите. Затова и пълноценната човешка душа е резултат от единението на дух и тяло:

7 И Господ Бог създаде човека от пръст из земята, и вдъхна в ноздрите му жизнено дихание; и човекът стана жива душа. (Битие 2)

Затова и възкресението е толкова важно.

Това е в пълно противоречие на източните учения, които говорят за откъсване на духа от материята (спиране на преражданията) като висша форма на развитие. Противоречи и на някои християнски течения настояващи също на пълното отричане на плътта.

Ако за едно нещо има няколко възможни обяснения, то вярно е най-простото.


Тема Re: Дух и Душанови [re: blue.ice]  
Автор sci (ученик)
Публикувано03.08.08 09:39



Духът е Личността. Тялото си е тяло, не мисли, най-много благодарение на Мозъка (ако е плътското тяло) да действа като компютър по програма - инстинкт (като при животните).

Връзката между Духа (самото същество - ангел/демон/, човек) и Тялото, аз наричам Душа. Душата представлява Личността (Духът) в даден свят. Духът чрез Тялото (сетива, мискули) добива битие в материалния свят във формата на жива Душа.

Само Бог няма тяло и е чист Дух. Другите обаче имат понеже имат Свободна Воля, а от там и подлежат на награждаване или наказание.
Както вече писах за това с подкрепа на Писанията.

Духовният свят ще е "направен" от същото, от което ще са и не-плътските тела след Възкресението - "Духовните тела". Значи те наистина са подобни по "субстанция" със самия Дух (за разлика от плътските, които само са одушевени, т.е. в тях е влязъл Дух).

Новият Йерусалим има улици от "прозрачно злато".
Какво е "ЗЛАТОТО" за адептите на ВЪТРЕШНАТА Алхимия?

Ние сме богове.
Присъедини се към нас!


Тема пневма,псюхе и сома /дух,душа и тяло...нови [re: blue.ice]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано03.08.08 11:11



Аз съм привърженик на разделението дух-душа в следния смисъл:

Плътта и духът са субстанции. Душата е качествено ниво на организация на тези субстанции.

Плътта е изградена от природни елементи. Напр. една клетка на амеба е изградена от природни елементи, но каква е разликата между амебата и човека? Разликата е в нивото на организация. Човекът е изграден от много клетки, всяка специализирана в определена фунция и действайки като цяло те изграждат качествено ново ниво на организация, при което цялото е нещо повече от сбор от отделните му части. Върхът на тази организация е са висшите нервни и психични функции на мозъка. В този смисъл от материална гледна точка душата е качествено ново ниво на организация на субстанцията плът.

По същия начин духът не е непременно личностен, а на първо място субстанция. Библията говори за духовни места и реалности. Т.е. освен духове-личности (Бог в трите му лица, ангели, демони, сатана, починали хора) в духовния свят има и духовни "места", в които те се намират. Тези "духовни места" от какво са направени? Би трябвало да са от духовна субстанция, която сама по-себе си не е личностно същество. Напр. божият трон какво представлява? Той част от Бога ли е, личност ли е? Аз мисля, че е духовна субстанция.

Душата е тази, която съдържа личността - самоосъзнаването на самия себе си като отделно същество от околните, с памет, воля, чувства и т.н. Душата не е субстанция сама по себе си, а качествено ниво на организация на субстанциите плът и дух. Основната част от човешката душа е фунция на духа. Това се вижда от факта, че починалите запазват своята памет, самоличност, воля, чувства (виж притчата за бедния Лазар в Лука 16). Но една съществена част от душата е функция на мозъка - пример органичните мозъчни заболявания и увреждения водещи до тежки психични промени или пък приемът на алкохол и наркотици, които променят поведението и мислите. Затова и пълноценната човешка душа е резултат от единението на дух и тяло:

7 И Господ Бог създаде човека от пръст из земята, и вдъхна в ноздрите му жизнено дихание; и човекът стана жива душа. (Битие 2)

Това е в пълно противоречие на източните учения, които говорят за откъсване на духа от материята (спиране на преражданията) като висша форма на развитие. Противоречи и на някои християнски течения настояващи също на пълното отричане на плътта.



вЕрно е,че битиеписеца е казал,че след сътворението "човека стана жива душа" /2:7/.как да разбираме това заключение?
признавм,че отговораът не е лесен,както се мъчат да ни убедят някои*...
евреиската дума "нефеш" се превежда обикновенно с "душа",се среща в Библията повече от 700 пъти в Стaрия завет.от Бит. 2:7 става ясно,че е субстанция претежаваща живот.значенията й обаче са различни и изисква от нас внимание когато четем старозавтните пасажи.гръцкото пониятие "псюхе",кoето също се превежда с "душа" не се покрива напълно с евреиското "нефеш"...
трябва да отбележе,че различните новозаветни автори прeдават нюанси на "псюхе",които са спицефични за всеки пооделно.например апостол Павел се различава от апостол Петър,като за първия е нещо различно от "дух",а за втория се покрива с цялата личност...

нека да видим сега как апстол Павел различаваше горните две пониятия...

1 Солунци 5:23
23. А сам Бог на мира да ви освети напълно; и дано се запазят непокътнати духът, душата и тялото ви без порок до пришествието на нашия Господ Исус Христос.


ако духът и душата бяха заедно,защо апостола ще ги разделя:Евреи 4:12 "Защото Божието слово е живо, действено, по-остро от всеки меч, остър и от двете страни, пронизва до разделяне душата и духа, ставите и мозъка и издирва помислите и намеренията на сърцето"...
напълно понятно е,че би било невъзможно "разсичането" им от меча на Божието Слово,ако смисълът не "псюхе" и "пневма" бе еднакъв...

християнската антропология намира верен път през лаберинта от религиозни учения,като уповава на онова което Бог е намерил за добре да разкрие на човека чрез Словото си - Библията...
тука не играят никаква роля човешките идеи,хипотези и теории...
човека ще остане "без извинение",ако не е познал - познаваемоето - показано му от Бога...

Римляни 1:20
20. Понеже от създаването на света това, което е невидимо у Него, вечната Му сила и божественост, се вижда ясно, разбираемо чрез творенията; така че човеците остават без извинение.


сега да продължим с духът - от еврейски "раух"...

Затова и възкресението е толкова важно.


една нова тема може да ни помогне в това отношение.пък и така ще дадем възможност на брата,Сай Баба,да каже нещо от "Науката"...



"Детето не е умряло,а спи"... Марко 5:39

Редактирано от любчo /фoтorpaф/ на 03.08.08 11:36.



Тема Re: пневма,псюхе и сома /дух,душа и тяло...нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор Neise ()
Публикувано03.08.08 11:22



А бе чичо лубчо, верно ли в библията пише, че християните трябва да говорят само "да, да, не не " и всичко друго било от лукавия. Това значи ли, че всички обеснения тука са от него и въобще не тр. да ги четем ?





Тема не съм "чичо",а дядо...нови [re: Neise]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано03.08.08 11:31



А бе чичо лубчо, верно ли в библията пише, че християните трябва да говорят само "да, да, не не " и всичко друго било от лукавия. Това значи ли, че всички обеснения тука са от него и въобще не тр. да ги четем ?



Neise,името ми е Юпчо,а не "лубчо".това първо,а второ...
имаш пълно право,защото се позовавш на директен стих от Библията.
трето:защото си чел/а всичките "обяснения от лукавия"!? чети само онези който са с "да" и "не"...
намирам те за свестен/свестна личност у която нЕма лукавщина...
та какъв беше въпроса,чадо?...


p.s. с тази склероза /дето само жената и се радва/ забравих да те питам:"ти попска унука/уник ли си?...


"Детето не е умряло,а спи"... Марко 5:39

Редактирано от любчo /фoтorpaф/ на 03.08.08 11:40.



Тема Re: пневма,псюхе и сома /дух,душа и тяло...нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор Neise ()
Публикувано03.08.08 11:44



Добре Юпчо, така ще те наричам тогава


Ми немам повече въпроси изясни ми се всичко...
А за Атила да ти кажа, че е бил пич и си е ходел с най-обикновени дрехи, докато най-приближените му подчинени войни са били отрупани със злата и скъпоценности.
Оставил е жената, в която е бил влюбен да го убие, защото е имал ноу хау за оцеляване и е изчезнал от лицето на земята. Сигурно много се е смял след всичко това, а бе пич от всякъде ...
Разбира се това са само някои хипотези, учените сигурно друго ще кажат

За въпроса ти -Не не ...

Редактирано от Neise на 03.08.08 11:45.



Тема Re: пневма,псюхе и сома /дух,душа и тяло...нови [re: Neise]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано03.08.08 11:53



Добре Юпчо, така ще те наричам тогава
Ми немам повече въпроси изясни ми се всичко...
А за Атила да ти кажа, че е бил пич и си е ходел с най-обикновени дрехи, докато най-приближените му подчинени войни са били отрупани със злата и скъпоценности.
Оставил е жената, в която е бил влюбен да го убие, защото е имал ноу хау за оцеляване и е изчезнал от лицето на земята. Сигурно много се е смял след всичко това, а бе пич от всякъде ...
Разбира се това са само някои хипотези, учените сигурно друго ще кажат

За въпроса ти -Не не ...


първо,на въпроса ми си отговорил библейски.зщото тука за попска унука се дава падарска поука...



за атила...
циганин с българска душа - така бих го описал аз...
така,че твърдението ти е вярно и не е никаква хипотеза.

за учениете...
остави ги на мене.знанията им /да не говорим,че нЕмат познание/ са като на сополиво цигане.а,както знаеш аз съм стар циганин...
такива "шамари" ще им раздавам,че сополите им ще се увиват чак около врата...

"Детето не е умряло,а спи"... Марко 5:39


Тема Re: пневма,псюхе и сома /дух,душа и тяло...нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор Neise ()
Публикувано03.08.08 12:02



Цигане, българче няма значение това, да го наречем воин....


Една година преди да го натрови тая неговата голяма любов има емблематична среща с папата.
Дошъл е на крака да му се моли човека, да се спре малко и да не вижда сметката на цялата италия.
Според някои религиозни източнити на срещата са присъствали и светиите Петър и Павел, а според други са били божии ангели, да защитават папата на това рандеву
Че даже и острие на врата имало негово светейшество, но се прибира жив и здрав след срещата....



Тема Re: пневма,псюхе и сома /дух,душа и тяло...нови [re: Neise]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано03.08.08 12:12



Цигане, българче няма значение това, да го наречем воин....
Една година преди да го натрови тая неговата голяма любов има емблематична среща с папата.
Дошъл е на крака да му се моли човека, да се спре малко и да не вижда сметката на цялата италия.
Според някои религиозни източнити на срещата са присъствали и светиите Петър и Павел, а според други са били божии ангели, да защитават папата на това рандеву
Че даже и острие на врата имало негово светейшество, но се прибира жив и здрав след срещата....



че,папата се е прибрал жив ми стана ясно.но как са се прибрали Петър и Павел?



"Детето не е умряло,а спи"... Марко 5:39


Тема Re: пневма,псюхе и сома /дух,душа и тяло...нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор Neise ()
Публикувано03.08.08 12:19



Хей не знам дали са били те, но допускам че всичко е възможно


Според другата версия е бил ангел небесен
И картинката е била следната Атила е опрял острието на меча си в шията на папа Лъв 1, и това са виждали всички наоколо, но това което им убягнало било един ангел който държал по същото време острието на меча си в шията на Атила и той го виждал ...
Резултата бил, че се оттегля от италия и не я довършва, въпреки че е можел.



Тема Re: пневма,псюхе и сома /дух,душа и тяло...нови [re: Neise]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано03.08.08 12:41



Хей не знам дали са били те, но допускам че всичко е възможно
Според другата версия е бил ангел небесен
И картинката е била следната Атила е опрял острието на меча си в шията на папа Лъв 1, и това са виждали всички наоколо, но това което им убягнало било един ангел който държал по същото време острието на меча си в шията на Атила и той го виждал ...
Резултата бил, че се оттегля от италия и не я довършва, въпреки че е можел.


предполагам,че говориш за събитията,които стават през 450 година сл. Хр.
така,че нЕма как да са били Петър и Павел,а са били "чистокръвни" ангели...

"Детето не е умряло,а спи"... Марко 5:39


Тема Re: пневма,псюхе и сома /дух,душа и тяло...нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор Neise ()
Публикувано03.08.08 13:03



Не знам какви са били, но хуните са го питали, защо не му е видял сметката, а той им казал, че те не са видяли как на него щели да му видят сметката....


А не са го видяли защото хем не са вярвали в ангели хем били криведни, той го е видял защото се е налагало, не че и той не бил като тях ...
И така стигаме до въпроса, защо ангел ще се появява на човек, защото се налага и по собствено усмотрение на ангела ли става това и на какви условия тр. да отговаря човек за да види ангел - да не бъде криведен - пък то всички сме криведни, но поне да вярва в тях или изцяло по решение на ангела, без условия към човека ?

Редактирано от Neise на 03.08.08 13:04.



Тема Re: пневма,псюхе и сома /дух,душа и тяло...нови [re: Neise]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано03.08.08 14:14



Не знам какви са били, но хуните са го питали, защо не му е видял сметката, а той им казал, че те не са видяли как на него щели да му видят сметката....
А не са го видяли защото хем не са вярвали в ангели хем били криведни, той го е видял защото се е налагало, не че и той не бил като тях ...
И така стигаме до въпроса, защо ангел ще се появява на човек, защото се налага и по собствено усмотрение на ангела ли става това и на какви условия тр. да отговаря човек за да види ангел - да не бъде криведен - пък то всички сме криведни, но поне да вярва в тях или изцяло по решение на ангела, без условия към човека ?






човека трябва да е толкова кривиден,че да е като магаре - инатин...

/Числа 22:22-33/
22. Но Божият гняв пламна затова, че отиде; и ангел Господен застана на пътя пред Валаам, за да му се възпротиви (а той яздеше на ослицата си и двамата му слуги бяха с него).
23. И понеже ослицата видя, че ангел Господен стоеше на пътя с гол меч в ръка, тя се отби от пътя и отиваше към полето; а Валаам удари ослицата, за да я оправи в пътя.
24. Тогава ангелът Господен застана на един нисък път между лозята, където имаше прегради отсам и оттам край пътя.
25. И понеже ослицата видя ангела Господен, облегна се към зида и притисна Валаамовия крак до зида; и той я удари пак.
26. После ангелът Господен отиде още напред и застана на едно тясно място, където нямаше къде да се отбие нито надясно, нито наляво.
27. И понеже ослицата видя ангела Господен, тя падна под Валаам; а Валаам се разлюти и я удари с тоягата си.
28. Тогава Господ отвори устата на ослицата и тя каза на Валаам: Какво съм ти направила, че ме биеш вече три пъти?
29. А Валаам отвърна на ослицата: Защото се подигра с мен. Ах, да имах нож в ръката си, сега бих те заклал!
30. Ослицата попита Валаам: Не съм ли аз твоята ослица, на която си яздил през целия си живот до днес? Имала ли съм навик друг път да ти правя така? А той отговори: Не.
31. Тогава Господ отвори очите на Валаам и той видя ангела Господен, който стоеше на пътя с гол меч в ръката си; и преклони глава и падна на лицето си.
32. И ангелът Господен му каза: Ти защо би ослицата си вече три пъти? Ето, аз излязох да ти се съпротивя, защото пътят ти не е прав пред мен;
33. ослицата ме видя и се отби от мен, ето, три пъти; ако не беше се отбила от мене, досега да съм те убил, а нея да съм оставил жива.



"Детето не е умряло,а спи"... Марко 5:39


Тема Re: пневма,псюхе и сома /дух,душа и тяло...нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор Neise ()
Публикувано03.08.08 16:21



Mерси за цитата, доколкото разбрах може да се случи и на най-добрите да тръгнат в грешна посока и цялата процесия под надслов - гледаме без да видим





Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано03.08.08 18:50



Има една съществена разлика между двете понятия, която дори великият Пънов не можа да проумее:

Духът духа, а душата - души!



Тема Нефеш, Руах,Нешаманови [re: sci]  
Автор timberwolf (consiglieri)
Публикувано06.08.08 17:03



Или тяло(принцип на живота), Душа и Дух.

Всяка част съдържа и другите две, те са взаимно преплетени. В Кабала е подробно обяснено.

Душата наистина е "Средната Земя" или допирната точка на Духа с материалния свят. Тя е личността, съвкупността от всички преживявания през всичките животи на отделния човек. Не е безсмъртна, а трае докато продължава завръщането на човек обратно до Бога.Но е много необходима, понеже пътят към Бога за всеки човек е неповторимо уникален и Откровението е силно личностно за всеки човек. Душата се учи, като изпитва всичко, така да се каже на свой гръб, докато усещанията и чувствата се вградят в сърцето и така наистина знаеш. Това дето се казва, че умния се учи от грешките на другите не е съвсем така. Защото начина на мислене на духа е различен, не толкова хедонистичен, колкото на низшата ни същност. И не знаеш нещо със сигурност, ако не си го преживял с цялата си същност.
Духът е, който е безсмъртен и който е истинската същност на всеки човек, неговата идентичност с Бога. Когато душата е извървяла своя път всичко се изтрива и Божествената искра се слива с Цялото.

Със съзнанието за непълнотата( а може би и неправотата) на моя отговор, надявам се да е помогнал на твоето разбиране или поне да е провокирал мисленето ти в нови насоки!

Life is eternal, love is immortal...


Тема Re: Дух и Душанови [re: sci]  
Автор 4ere6a (новак)
Публикувано08.08.08 11:37



Къде, детко, е писано, че душата е безсмъртна? А? цитирай!

Безсмъртен е само Бог.

А отговор на въпроса си чети тук:

Битие 2:7 И Господ Бог създаде човека от пръст от земята и вдъхна в ноздрите му жизнено дихание; и човекът стана жива душа.

т.е. на направения от пръст Адам Бог даде живот и човекът чак тогава става жива душа






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.