Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:14 08.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема пневма,псюхе и сома /дух,душа и тяло...нови [re: blue.ice]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано03.08.08 11:11



Аз съм привърженик на разделението дух-душа в следния смисъл:

Плътта и духът са субстанции. Душата е качествено ниво на организация на тези субстанции.

Плътта е изградена от природни елементи. Напр. една клетка на амеба е изградена от природни елементи, но каква е разликата между амебата и човека? Разликата е в нивото на организация. Човекът е изграден от много клетки, всяка специализирана в определена фунция и действайки като цяло те изграждат качествено ново ниво на организация, при което цялото е нещо повече от сбор от отделните му части. Върхът на тази организация е са висшите нервни и психични функции на мозъка. В този смисъл от материална гледна точка душата е качествено ново ниво на организация на субстанцията плът.

По същия начин духът не е непременно личностен, а на първо място субстанция. Библията говори за духовни места и реалности. Т.е. освен духове-личности (Бог в трите му лица, ангели, демони, сатана, починали хора) в духовния свят има и духовни "места", в които те се намират. Тези "духовни места" от какво са направени? Би трябвало да са от духовна субстанция, която сама по-себе си не е личностно същество. Напр. божият трон какво представлява? Той част от Бога ли е, личност ли е? Аз мисля, че е духовна субстанция.

Душата е тази, която съдържа личността - самоосъзнаването на самия себе си като отделно същество от околните, с памет, воля, чувства и т.н. Душата не е субстанция сама по себе си, а качествено ниво на организация на субстанциите плът и дух. Основната част от човешката душа е фунция на духа. Това се вижда от факта, че починалите запазват своята памет, самоличност, воля, чувства (виж притчата за бедния Лазар в Лука 16). Но една съществена част от душата е функция на мозъка - пример органичните мозъчни заболявания и увреждения водещи до тежки психични промени или пък приемът на алкохол и наркотици, които променят поведението и мислите. Затова и пълноценната човешка душа е резултат от единението на дух и тяло:

7 И Господ Бог създаде човека от пръст из земята, и вдъхна в ноздрите му жизнено дихание; и човекът стана жива душа. (Битие 2)

Това е в пълно противоречие на източните учения, които говорят за откъсване на духа от материята (спиране на преражданията) като висша форма на развитие. Противоречи и на някои християнски течения настояващи също на пълното отричане на плътта.



вЕрно е,че битиеписеца е казал,че след сътворението "човека стана жива душа" /2:7/.как да разбираме това заключение?
признавм,че отговораът не е лесен,както се мъчат да ни убедят някои*...
евреиската дума "нефеш" се превежда обикновенно с "душа",се среща в Библията повече от 700 пъти в Стaрия завет.от Бит. 2:7 става ясно,че е субстанция претежаваща живот.значенията й обаче са различни и изисква от нас внимание когато четем старозавтните пасажи.гръцкото пониятие "псюхе",кoето също се превежда с "душа" не се покрива напълно с евреиското "нефеш"...
трябва да отбележе,че различните новозаветни автори прeдават нюанси на "псюхе",които са спицефични за всеки пооделно.например апостол Павел се различава от апостол Петър,като за първия е нещо различно от "дух",а за втория се покрива с цялата личност...

нека да видим сега как апстол Павел различаваше горните две пониятия...

1 Солунци 5:23
23. А сам Бог на мира да ви освети напълно; и дано се запазят непокътнати духът, душата и тялото ви без порок до пришествието на нашия Господ Исус Христос.


ако духът и душата бяха заедно,защо апостола ще ги разделя:Евреи 4:12 "Защото Божието слово е живо, действено, по-остро от всеки меч, остър и от двете страни, пронизва до разделяне душата и духа, ставите и мозъка и издирва помислите и намеренията на сърцето"...
напълно понятно е,че би било невъзможно "разсичането" им от меча на Божието Слово,ако смисълът не "псюхе" и "пневма" бе еднакъв...

християнската антропология намира верен път през лаберинта от религиозни учения,като уповава на онова което Бог е намерил за добре да разкрие на човека чрез Словото си - Библията...
тука не играят никаква роля човешките идеи,хипотези и теории...
човека ще остане "без извинение",ако не е познал - познаваемоето - показано му от Бога...

Римляни 1:20
20. Понеже от създаването на света това, което е невидимо у Него, вечната Му сила и божественост, се вижда ясно, разбираемо чрез творенията; така че човеците остават без извинение.


сега да продължим с духът - от еврейски "раух"...

Затова и възкресението е толкова важно.


една нова тема може да ни помогне в това отношение.пък и така ще дадем възможност на брата,Сай Баба,да каже нещо от "Науката"...



"Детето не е умряло,а спи"... Марко 5:39

Редактирано от любчo /фoтorpaф/ на 03.08.08 11:36.



Тема Re: пневма,псюхе и сома /дух,душа и тяло...нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор Neise ()
Публикувано03.08.08 11:22



А бе чичо лубчо, верно ли в библията пише, че християните трябва да говорят само "да, да, не не " и всичко друго било от лукавия. Това значи ли, че всички обеснения тука са от него и въобще не тр. да ги четем ?





Тема не съм "чичо",а дядо...нови [re: Neise]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано03.08.08 11:31



А бе чичо лубчо, верно ли в библията пише, че християните трябва да говорят само "да, да, не не " и всичко друго било от лукавия. Това значи ли, че всички обеснения тука са от него и въобще не тр. да ги четем ?



Neise,името ми е Юпчо,а не "лубчо".това първо,а второ...
имаш пълно право,защото се позовавш на директен стих от Библията.
трето:защото си чел/а всичките "обяснения от лукавия"!? чети само онези който са с "да" и "не"...
намирам те за свестен/свестна личност у която нЕма лукавщина...
та какъв беше въпроса,чадо?...


p.s. с тази склероза /дето само жената и се радва/ забравих да те питам:"ти попска унука/уник ли си?...


"Детето не е умряло,а спи"... Марко 5:39

Редактирано от любчo /фoтorpaф/ на 03.08.08 11:40.



Тема Re: пневма,псюхе и сома /дух,душа и тяло...нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор Neise ()
Публикувано03.08.08 11:44



Добре Юпчо, така ще те наричам тогава


Ми немам повече въпроси изясни ми се всичко...
А за Атила да ти кажа, че е бил пич и си е ходел с най-обикновени дрехи, докато най-приближените му подчинени войни са били отрупани със злата и скъпоценности.
Оставил е жената, в която е бил влюбен да го убие, защото е имал ноу хау за оцеляване и е изчезнал от лицето на земята. Сигурно много се е смял след всичко това, а бе пич от всякъде ...
Разбира се това са само някои хипотези, учените сигурно друго ще кажат

За въпроса ти -Не не ...

Редактирано от Neise на 03.08.08 11:45.



Тема Re: пневма,псюхе и сома /дух,душа и тяло...нови [re: Neise]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано03.08.08 11:53



Добре Юпчо, така ще те наричам тогава
Ми немам повече въпроси изясни ми се всичко...
А за Атила да ти кажа, че е бил пич и си е ходел с най-обикновени дрехи, докато най-приближените му подчинени войни са били отрупани със злата и скъпоценности.
Оставил е жената, в която е бил влюбен да го убие, защото е имал ноу хау за оцеляване и е изчезнал от лицето на земята. Сигурно много се е смял след всичко това, а бе пич от всякъде ...
Разбира се това са само някои хипотези, учените сигурно друго ще кажат

За въпроса ти -Не не ...


първо,на въпроса ми си отговорил библейски.зщото тука за попска унука се дава падарска поука...



за атила...
циганин с българска душа - така бих го описал аз...
така,че твърдението ти е вярно и не е никаква хипотеза.

за учениете...
остави ги на мене.знанията им /да не говорим,че нЕмат познание/ са като на сополиво цигане.а,както знаеш аз съм стар циганин...
такива "шамари" ще им раздавам,че сополите им ще се увиват чак около врата...

"Детето не е умряло,а спи"... Марко 5:39


Тема Re: пневма,псюхе и сома /дух,душа и тяло...нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор Neise ()
Публикувано03.08.08 12:02



Цигане, българче няма значение това, да го наречем воин....


Една година преди да го натрови тая неговата голяма любов има емблематична среща с папата.
Дошъл е на крака да му се моли човека, да се спре малко и да не вижда сметката на цялата италия.
Според някои религиозни източнити на срещата са присъствали и светиите Петър и Павел, а според други са били божии ангели, да защитават папата на това рандеву
Че даже и острие на врата имало негово светейшество, но се прибира жив и здрав след срещата....



Тема Re: пневма,псюхе и сома /дух,душа и тяло...нови [re: Neise]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано03.08.08 12:12



Цигане, българче няма значение това, да го наречем воин....
Една година преди да го натрови тая неговата голяма любов има емблематична среща с папата.
Дошъл е на крака да му се моли човека, да се спре малко и да не вижда сметката на цялата италия.
Според някои религиозни източнити на срещата са присъствали и светиите Петър и Павел, а според други са били божии ангели, да защитават папата на това рандеву
Че даже и острие на врата имало негово светейшество, но се прибира жив и здрав след срещата....



че,папата се е прибрал жив ми стана ясно.но как са се прибрали Петър и Павел?



"Детето не е умряло,а спи"... Марко 5:39


Тема Re: пневма,псюхе и сома /дух,душа и тяло...нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор Neise ()
Публикувано03.08.08 12:19



Хей не знам дали са били те, но допускам че всичко е възможно


Според другата версия е бил ангел небесен
И картинката е била следната Атила е опрял острието на меча си в шията на папа Лъв 1, и това са виждали всички наоколо, но това което им убягнало било един ангел който държал по същото време острието на меча си в шията на Атила и той го виждал ...
Резултата бил, че се оттегля от италия и не я довършва, въпреки че е можел.



Тема Re: пневма,псюхе и сома /дух,душа и тяло...нови [re: Neise]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано03.08.08 12:41



Хей не знам дали са били те, но допускам че всичко е възможно
Според другата версия е бил ангел небесен
И картинката е била следната Атила е опрял острието на меча си в шията на папа Лъв 1, и това са виждали всички наоколо, но това което им убягнало било един ангел който държал по същото време острието на меча си в шията на Атила и той го виждал ...
Резултата бил, че се оттегля от италия и не я довършва, въпреки че е можел.


предполагам,че говориш за събитията,които стават през 450 година сл. Хр.
така,че нЕма как да са били Петър и Павел,а са били "чистокръвни" ангели...

"Детето не е умряло,а спи"... Марко 5:39


Тема Re: пневма,псюхе и сома /дух,душа и тяло...нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор Neise ()
Публикувано03.08.08 13:03



Не знам какви са били, но хуните са го питали, защо не му е видял сметката, а той им казал, че те не са видяли как на него щели да му видят сметката....


А не са го видяли защото хем не са вярвали в ангели хем били криведни, той го е видял защото се е налагало, не че и той не бил като тях ...
И така стигаме до въпроса, защо ангел ще се появява на човек, защото се налага и по собствено усмотрение на ангела ли става това и на какви условия тр. да отговаря човек за да види ангел - да не бъде криведен - пък то всички сме криведни, но поне да вярва в тях или изцяло по решение на ангела, без условия към човека ?

Редактирано от Neise на 03.08.08 13:04.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.