Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:30 28.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Re: Въпрос за отлъчванетонови [re: glishev]  
Автор 24O5 ()
Публикувано14.03.08 20:03



е, в православния вариант патриарсите тренират бънджи скокове от една скала на Царевец без въже, тук няма как патриарха да се репчи на царя.
макар че в Константинопол е имало случаи патриарха да не пусне императора в Света София и после императора да стои на колене да се моли за милост.



Тема Re: Въпрос за отлъчванетонови [re: пpocтo1чoвek]  
Автор 24O5 ()
Публикувано14.03.08 20:05



ми там е работата, че императора е бил противник на Лутер. Подкрепили са го някои от князете.



Тема Re: Въпрос за отлъчванетонови [re: 24O5]  
Автор lapland.fairy (very elfish)
Публикувано15.03.08 02:19



Подобен случай имам предвид - папата се разсърдва жестоко на поданик, който не е спазил негова заповед и е избягал от обсега му, и заплашва с отлъчване всеки град/държава, които му дадат подслон. Но дали е правилно да се каже "отлъчване" или пък "низвергване" е по-правилно?... Втората дума никога не съм я употребявала, само съм я срещала, без да се замислям особено в/у нея, затова и сега изпадам пред тази дилема...



Тема Re: Въпрос за отлъчванетонови [re: lapland.fairy]  
Автор ЧepнopизeцXpaбъp ()
Публикувано15.03.08 08:01



Сериозните църковни наказания са :

- низвержение (лишаване от духовен сан)
- отлъчване от църквата (за различен срок)
и
- анатема (проклятие)

В нашата църковна история най-типичен е примерът с водачите на борбата за църковна независимост Иларион Макариополски, Авксентий Велешки и Паисий Пловдивски. Под натиска на Русия, цариградската Вселенска Патриаршия последователно ги низвергва (което те игнорират), отлъчва (което те отново игнорират) и накрая анатемосва и с помощта на турските власти изпраща на заточение. След заточението владиците отново се връщат в Истанбул облечени във епископски одеяния, предизвиквайки бурен ентусиазъм на Балкапан и два три инфаркта във Фенер.

Ако минете през Истанбул, независимо от религиозната си принадлежност, почетете гробовете на тримата старци. Те са в двора на "Св.Стефан".

Редактирано от ЧepнopизeцXpaбъp на 15.03.08 08:05.



Тема Re: Въпрос за отлъчванетонови [re: muntzer2]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано15.03.08 09:49



Какво казах?



Тема Re: Въпрос за отлъчванетонови [re: ЧepнopизeцXpaбъp]  
Автор lapland.fairy (very elfish)
Публикувано15.03.08 13:43



Става въпрос за католицизма и по-точно за Папаската държава по времето на папа Юлий Втори.
Папата може ли да анатемоса цял град? Низвержението явно отпада, за отлъчването още не съм сигурна...



Тема Re: Въпрос за отлъчванетонови [re: lapland.fairy]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (ветеран)
Публикувано15.03.08 13:58



Става въпрос за католицизма и по-точно за Папаската държава по времето на папа Юлий Втори.
Папата може ли да анатемоса цял град? Низвержението явно отпада, за отлъчването още не съм сигурна...


това е една доктрина коята вече не се подържа...тя обаче е въстановена от евангелистите в "третета вълна на Святия Дух"...стигнало се е до там,че чрез "освобождаващата си служба" са освобождавали не само области,градове,ами и под небеса,които преди са били изгвернати и отлъчени,защотo са били претежание на Сатаната.така вярващите на "третата вълна" са обръснали главата на Сатаната.

това е една страхотна тема,ама на мене не ми се разправя...
тука вече е доказано,че "мъдростта на сиромаха" се презира.защо да се хабя!?
я какви хубави теми има...



Тошо вика:"Късият ум е с дълъг език"...

Тема Re: Въпрос за отлъчванетонови [re: 24O5]  
Автор aтaнac шиниkoв (какъвто си иска)
Публикувано16.03.08 01:33



проскинис, проскинис му е майкята...ма дали императорът се кланя на патриарха или обратното, все е кофти - винаги са свързани единия с другия...



Тема Re: Въпрос за отлъчванетонови [re: lapland.fairy]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано16.03.08 10:14



Всъщност са отлъчвали град - Тулуза.


После папата решил да му прости, но папските легати с ужас установили, че на никой не му пука, че са отлъчени и не се борят да се върнат в лоното на Ватикана. И тогава се стигнало до трагедията на Лангедок.



Тема Re: Въпрос за отлъчванетонови [re: Kaлoмaин]  
Автор lapland.fairy (very elfish)
Публикувано17.03.08 03:11



Е, това е отговор - точен и ясен! :)
10х, Kaлoмaин!!



А който желае, пак може да пише по темата (по-обстойно), на мен ми е интересно всичко, просто в момента ме интересуваше конкретния въпрос ;).




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.