Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:50 22.05.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Eнтропия?  
Автор Пakocтниk (да-да)
Публикувано17.06.07 02:28



Имам гадно прозрение! Пиша тук с надеждата, някой да ми докаже, че не съм прав:

Адам и Ева са опитали от плода на дървото на познанието и всички знаем какви са последствията...
Добре, обаче това дърво е било на познанието за добро и лошо или на познанието въобще? Има разлика!!!

Вариант 1: Ако е на познанието за добро и лошо, фактът, че са се покрили с листа означава, че голотата е лошо нещо. Защо тогава Господ ги е оставил да са голи? Бил е лош с тях? Понеже не виждам логика в това, съм склонен да повярвам на другата възможност, която също е неприятна:

Вариант 2: Ако дървото е било на познанието изобщо, това означава, че в този момент те са притежавали абсолютното познание! Което означава, че с времето хората не са учили нови неща, а са забравяли стари! Тоест - че деградираме! И че в момента се занимаваме с това да преоткриваме топлата вода?!... Гадна мисъл!!!


Моля ви, поправете ме, защото не ми харесва моята логика!



Тема Re: Eнтропия?нови [re: Пakocтниk]  
Автор malka pipilota (poznata)
Публикувано17.06.07 03:39



Ами в Битие 2 глава се казва че е дървото на познаване на доброто и злото.

Ако е на познанието за добро и лошо, фактът, че са се покрили с листа означава, че голотата е лошо нещо. Защо тогава Господ ги е оставил да са голи? Бил е лош с тях?

ами не,голотата не е била лошо нещо преди да ядат от дървото т.е. преди да влезе греха.След това става и затово и те (Адам и Ева) поискаха да се скрият от Бога.Голотата първо не беше срамна.после стана-така мисля аз



Тема Не баш ентропиянови [re: malka pipilota]  
Автор glishev (Недообразован)
Публикувано17.06.07 08:34



Понеже за архаичното съзнание "добро" и "лошо" са всичко, което си струва да се знае и разбира, дървото е едновременно на познанието изобщо и на познанието за добро и зло в частност. Все пак "Битие" е ужасно стара книга. И може и да е божествена, но все пак е записвана от хора и отразява техния начин на мислене.
Дървото е поставено в градината като изпитание - не етическо (защото етиката не говори нищо на невинните), а за послушание.
И голотата не е добра или лоша. Нарушаването на заповедта и осъзнаването на собственото състояние е лошо. Защото "да познаеш" всъщност означава "да преживееш", "да изпиташ" според онази стара изразност. "Позна жена си" също означава "спа с жена си".
До опита с плода двамата не са отличавали добро и зло, защото зло не са и виждали. Те имат само доброто. Имат себе си, Бога, градината и света. Но решават да нарушат заповедта и осъзнават извършеното. Осъзнават също, че са голи. Вече нямат Бога, защото са нарушили заповедта Му. И познават злото, сиреч го изпитват на гърба си. Познават изгнанието, унижението, убийството между синовете си, смъртта... Самата им природа се е променила. Осъзнават и какво са загубили, тоест в известен смисъл ретроспективно "познават" доброто. В този смисъл всяко дете изяжда плода, когато за първи път направи точно това, което си му казал да не прави. Изяжда шамара, преглъща конското, ляга си без десерт... И вече не е невинно, а цял живот се бори между послушанието, ината и спомена за детството.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Eнтропия?нови [re: Пakocтниk]  
Автор cuddlyМодератор ()
Публикувано17.06.07 11:33



бе то цялата работа с дървото се върти около основния грях- независимост от Бога.

Струва ми се, че това е в основата - не яденето, не името на дървото, а непкорството към Бога и то от едното любопитство- щото не са умрели от глад, че да прибегнат баш до онова дърво.

А покриването на голотата - това е козметчна процедура, която не може да изличи вътрешната рана и трагедия- отдалечеността от Бога. Това го излекува и възстанови единствено Христос на кръста...

Иначе, мен ми е страшно интересно защо дървото с енарича именно познаване на доброто и злото...Не мисля, че Бог е искал да лиши хората от знание, но може би е искал Той да е Учителя, а не те самостоятелно и независимо от Него да откриват знанието...




Тема Re: Не баш ентропиянови [re: glishev]  
Автор dqdogodo (упорит охльов)
Публикувано17.06.07 12:46



В този смисъл всяко дете изяжда плода, когато за първи път направи точно това, което си му казал да не прави. Изяжда шамара, преглъща конското, ляга си без десерт... И вече не е невинно, а цял живот се бори между послушанието, ината и спомена за детството.


и става сериен убиец...
гледай ти!до къде може да доведе непослушанието...
всяко нещо що расте на тази земя има корен...
без корен няма ни ствол ни клони ни листа...
това е на човека "корена на греха" - непослушанието или
неверието...
другото са само следствия на този грях...

ако речете да отсечете едно дърво на нивото на земята,то това не означава,че сте премахнали "живота му",защото "коренa е още жив"...
за да се премахне дървото е нужно да се "изкорени" или "умъртви с химикали"...

Исус Христос "слиза от небесата",за да премахне греха!
но,ако греха е премахнат,то и греховете са премахнати...
в този случай християните казват,че "греховете са им изкупени",защото имат в предвид "количеството от грехове"...
ако няма "количетво грехове",както например децата,то греха им остава...
за да се предотвърти следствието от греха /греховете,който още не са поникнали/- непослишание и неверие Църква създава доктрината за "покрестване на бебета и малки деца"...
но това е само една добронамереност и нищо повече...
покръстените деца пак стават зли...

значи преди "водното крещение има още нещо,което е същественo или е причината,а "водното кръщение" е следствието...
това е новорождението[/]b]...

да погледнем към Библията...

Йоан 3:3-6
3. Исус му отговори: Истина, истина ти казвам: Ако не се роди някой отново, не може да види Божието царство.
4. Никодим Му каза: Как може стар човек да се роди? Може ли втори път да влезе в утробата на майка си и да се роди?
5. Исус отговори: Истина, истина ти казвам: Ако не се роди някой от вода и Дух, не може да влезе в Божието царство.
6. Роденото от плътта е плът, а роденото от Духа е дух.



водното кръщение е "външен белег" на онова което е станало вътре у човека,сиреч - новорождението...

Yoana 3:17
17. Понеже Бог не е пратил Сина Си на света, за да съди света, но за да бъде светът спасен чрез Него.
18. Който вярва в Него, не е осъден; който не вярва, е вече осъден, защото не е повярвал в името на Единородния Божий Син.
19. И ето какво е осъждението: Светлината дойде на света и човеците обикнаха тъмнината повече от Светлината, защото делата им бяха зли.



непослушанието на адам и ева доведоха до това,да не "послушат гласа на Господа".непослушанието ги доведе до непокорство...непокорството ги доведе до неверие в "обещанията на Бога"...

в Библията Бог постоянно се бори срещу непокорството-неверието...от първата да последната страница...

отказах се от всичко,заръди Христос и какво намерих?намерих всичко в Христос!

Редактирано от dqdogodo на 17.06.07 12:49.



Тема Re: Не баш ентропиянови [re: dqdogodo]  
Автор glishev (Недообразован)
Публикувано17.06.07 13:25



Това със серийния убиец ти го добави, не е мой израз. Не, дори и да стане безобиден заклет експерт-счетоводител, все си има душевни проблеми, нали?
"За първото човешко непокорство и плода..." Така започва "Изгубеният Рай" на Милтън. Детството също е невинно и красиво. И го изгубваме. Много пъти това става с първите неприятни контакти с родителите - когато строшим вазата и изядем шамара. Вазата, която не е трябвало да трошим, е плодът. Познанието е в шамара, който ни изгонва от безоблачния Рай. И оттам започват седемдесет или повече години труд и пот.

Не знам правилно ли те разбирам.
Но като че ли идването на Христа изкупва само Адамовия грях, който всички носим като негови потомци. Излекува ни, така да се каже, от наследствената болест. От смъртта, но не и от смъртността.
Но като че ли не премахва склонността към повторение на същата болест. Кръстеният грешник пак си е грешник.

Сура "Зората": О, душа, преизпълнена със страдания, успокой се. Ела сред Моите раби! Влез в моя Рай!" Мюсюлманите сякаш са номерили връщането към детското състояние. Споко, нямам предвид муджахидините, а конкретните думи.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...

Редактирано от glishev на 17.06.07 13:25.



Тема Re: Не баш ентропиянови [re: glishev]  
Автор dqdogodo (упорит охльов)
Публикувано17.06.07 13:49



Не знам правилно ли те разбирам.
Но като че ли идването на Христа изкупва само Адамовия грях, който всички носим като негови потомци. Излекува ни, така да се каже, от наследствената болест. От смъртта, но не и от смъртността.
Но като че ли не премахва склонността към повторение на същата болест. Кръстеният грешник пак си е грешник.


разбрал си много правилно...

Но като че ли не премахва склонността към повторение на същата болест. Кръстеният грешник пак си е грешник.

да точно така е...
но,обърни внимание,той вече има "антивирус"...


1 Йоаново 3:9
9. Никой, който е роден от Бога, не върши грях, защото Неговият зародиш пребъдва в него; и не може да съгрешава, защото е роден от Бога.


Исус Христос е изкупил душите ни,но все още не е изкупил "телата ни - плътта"...
оттука идва и двобoрството между Духа и плътта...

една свиня,като види гьол и влиза в него и си лега удобно...
една "овца" може да нагази в гьола,но веднага "излиза" и се "отърсва" от "тинята"...

апостол Павел страда,признава и после възхвалява...


Римляни 7:17-25
17. Затова не аз сега върша това, но грехът, който живее в мене.
18. Защото зная, че у мене, т. е. в плътта ми, не живее доброто; понеже желание за доброто имам, но не и сила да го върша.
19. Защото не върша доброто, което желая, а злото, което не желая, него върша.
20. Но ако върша това, което не желая, то вече не го върша аз, а грехът, който живее у мен.
21. И така, намирам този закон, че при мене, който желая да върша доброто, злото е близо.
22. Защото, колкото за вътрешното ми естество, аз се наслаждавам в Божия закон;
23. но в телесните си части виждам различен закон, който воюва против закона на ума ми и ме заробва под греховния закон, който е в частите ми.
24. Окаян аз човек! Кой ще ме избави от това тяло на смъртта?
25. Благодаря на Бога! Има избавление чрез Исус Христос, нашия Господ. И така, сам аз с ума слугувам на Божия закон, а с плътта - на греховния закон.



И в бурена се случва да поникне красив цвят, и у простия човек – мъдра дума.

Редактирано от dqdogodo на 17.06.07 13:51.



Тема Re: Eнтропия?нови [re: Пakocтниk]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано17.06.07 20:42



абе всичко върви към увеличаване на хаоса.



Facta, non verba!


Тема Re: Eнтропия?нови [re: Пakocтниk]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано17.06.07 21:03



Напротив!
Много ти е хубава логиката!
Деградация? Ентропия на информацията както при енегрията?

Възможно е.



Тема Re: Eнтропия?нови [re: Last Roman]  
Автор lvoBG (избран)
Публикувано17.06.07 21:13



"абе всичко върви към увеличаване на хаоса"

Нещо си се объркал. Еволюционния отговор е точно обратният.

Християните сме вярващи в сътворението,а грехопадението и последващата ентропия, която сама по себе си противоречи на еволюцията.

Съгласен съм с glishev - забраната в градината е била с цел да се изпита послушанието (всъщност целта със сигурност е скрита още по-дълбоко и трябва да я търсим във пряка връзка със плана за разкриването на Христос).




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.