Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:12 15.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Чели ли сте Христос Янараснови  
Автор Eleazar (ребе )
Публикувано26.03.07 12:28



Повод за питането ми е изказаното мнение от Виливар.
Тя коментира думите:
"Чрез взаимния отказ от лична воля и приемането на волята на другия, единството на мъжа и жената започва да се изгражда не върху природните основи на сексуалния нагон, а върху основите на ....... общение, които предполагат себе-преодоляване и себе-принасяне".
Любопитен съм как четящите,пишештите разбират взаимния отказ от лична воля в брака.
Кое за тях е движещото начало във облагородената връзка,е който не я е изпитвал може да и помечтае.

Eймосай кооси мар?


Тема Re: Чели ли сте Христос Янараснови [re: Eleazar]  
Автор Eleazar (ребе )
Публикувано26.03.07 12:58



"Самото решение да се откажеш от лична воля е упражнаване на личната воля!" казва сина на Лехи


Ех живот живот а?
А какво ли означава тогава следния християнски текст
"Защото, който иска да спаси живота си, ще го изгуби; а който изгуби живота си заради Мене, той ще го спаси".

Не пише с книга Алма сложни неща като статията,затова и ти коментираш
"Самото решение да се откажеш от лична воля е упражнаване на личната воля!"
Най-кратко казано това е недоразбиране на Янарас,неразбиране на цялата статия.

Eймосай кооси мар?

Редактирано от Eleazar на 26.03.07 13:00.



Тема Re:нови [re: Eleazar]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано26.03.07 13:03



Отказът от личната воля е последния акт на упражняване на лична воля.
То Е упражняване на лична воля, защото имаш избор да го направиш или не.
След този акт вече нищо не зависи от теб, поробваш се доброволно, ставаш зависим, което е ама най-глупавото нещо, което можеш да направиш.


Редактирано от Bиливap на 26.03.07 13:04.



Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор Eleazar (ребе )
Публикувано26.03.07 13:10



Това което казваш обаче го съобрази във връзка с живота с друг човек.
Отказа на лична воля като описание друго иска да подскаже,не вариации на тема психологизъм.
Пак ще ми е приятно да видя мнението ти,но преминало през призмата на връзката с друг човек



Eймосай кооси мар?

Тема Re:нови [re: Eleazar]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано26.03.07 13:40



Опитай се да направиш разлика между следните две явления:

Взаимни компромиси в името на съвместното съжителство.
Отказ от лична воля.

Разликата е ОГРОМНА.




Тема Re: Чели ли сте Христос Янараснови [re: Eleazar]  
Автор Enos (LDS)
Публикувано26.03.07 13:51



Привет,

Синове на Лехи са Нефи, Ламан и Лемуил. Аз нямам никаква кръвна връзка с тях и вярвам че всики сме чеда Небесния Отец.
Цитираният християнски текст означава да поставим на първо място в живота си ( ако щете приоритетите си) Исус Христос и Неговото Евангелие. Но това не е отказ от лична воля, а подчиняване на личната воля.
Същият смисъл има и в Думите на Спасителя: Матей 26:42
Пак отиде втори път и се помоли, като каза: Отче Мой, ако не е възможно да Ме отмине тази чаша, без да я пия, нека бъде Твоята воля.

Можете ли дори за миг да си представите състояние без лична воля? Боя се, че не.

Аз си признах, че не разбирам някои неща от статията на Янарас, но мисля, че и той сам не се разбира...
Ще се радвам да прочета мнението на някой, който разбира.



Тема Re: Чели ли сте Христос Янараснови [re: Enos]  
Автор Eleazar (ребе )
Публикувано26.03.07 16:56



Ах как се разчуствах че не си син на откривателите на америка,направо жал ми стана за теб.
Мъка много мъка има по този свят

,и ти направо си ощетен че не си апостол от кворума на дванадесетте,мъка още по-голяма мъка
Как такъв онеправдан човек му остава време да терзае духата си с мисли от типа отказ или подчинение

например отказ е демонстриран в
"Отче, ако желаеш, отмини Ме с тази чаша; обаче не Моята воля, а Твоята да бъде"
Какво ще кажеш сине на измисленни герои?

Eймосай кооси мар?

Тема Re: Чели ли сте Христос Янараснови [re: Eleazar]  
Автор Enos (LDS)
Публикувано27.03.07 00:35



Какво ще кажа ли? Че не разбираш какво значи отказ от воля щом не правиш разлика между подчинение и отказ.
Освен това започваш кротко да изместваш темата в друга посока. Какво имам предвид:
Едно е да подчиниш волята си на Отца както е направил Сина, а съвсем друго (ама наистина съвсем друго!) е да се откажеш от волята си в полза на друг човек, като високопарно ни съветва "гръцкия мъдрец".
Това твърдя че е невъзможно - отказ от лична воля. Това означава пълна марионетка, кучето на Павлов, плазмодий, и т.н. разбираш ли ме? При здрав, прав и нормален човек това е невъзможно. Едва ли Христос иска това от нас!

***

Не ми харесва сарказма ти поднесен с засмяни емотикони. Внушава византийско лицемерие. Аз не се подигравам на вярата ти, а просто изразявам мнение към човек, който според мен изопачава Евангелието. Добре е и ти да не го правиш.
Радвам се че принадлежа към Църквата (с главан буква!) която е възстановена чрез божествено откровение и има същата организация както е била по времето на Спасителя преди 2000 години - Апостоли, Пророци, благовестители (мисионерите), дякони и учители (Ефесяни 4:11). Това Единствената жива Църква на земата с жив пророк и 12 апостоли.
И за да не съм голословен ще ти кажа какво казват Апостолите за бракът между мъжа и жената ясно и достъпно за всички:

"...СЪЗДАВАНЕТО НА СЕМЕЙСТВОТО е постановено от Бог. Бракът между мъжа и жената е съществен елемент в Неговия вечен план. Децата са определени за раждане в условията на брачната връзка, за да бъдат отгледани от баща и майка, които почитат брачните завети. Има най-голяма вероятност да се постигне щастие в семейния живот, когато то се гради върху ученията на Господ Исус Христос. Успешните бракове и семейства са основани и се развиват въз основа на ценности като вяра, покаяние, прошка, уважение, обич, състрадание, работа и здравословни, ободряващи дейности. По божествен проект бащите са, за да стоят начело на своите семейства в обич и праведност и да осигуряват всичко необходимо за живота и защитата на техните членове. Майките са отговорни предимно за отглеждането на децата си. В тези свещени родителски отговорности бащите и майките са задължени да си помагат едни на други като равни. Недееспособност, смърт или други обстоятелства могат да изискат индивидуално приспособяване. Семействата на родителите трябва да оказват помощ, когато е необходимо...."
Цялата прокламация



Без отказ от воля. без надути и объркани фрази, без комплекси. Има разлика.


Поздрави,



Тема Re: Чели ли сте Христос Янараснови [re: Enos]  
Автор Eleazar (ребе )
Публикувано27.03.07 09:00



сине на Лехи,я си оправи понятията,оправи си и разбиранията!
Веднъж казваш заблудително едно твърдение,после когато ти покажат подходящ цитат се измяташ .
Тезите които ръководството ви помества е само общи приказки,такива са подходящи само за шарани като теб.
твърдя че е невъзможно - отказ от лична воля не стана ясно ти изобщо помислил ли си за сериозните текстове на християнските писания,например този в Лука.

След като не знаеш какво означава "воля" не се впускай в мормонските си разбирания.

Eймосай кооси мар?


Тема Re: [re: Enos]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано27.03.07 10:30



Не се хаби за тоя, що не иска да си отвори очите :)
Има състояние без лична воля и то се нарича `робска психика`.
Очевидно господинът не прави разлика между `частична саможертва` и `абсолютна пълна саможертва`.
Ей такива мислители започват да си противоречат, щото хем поставят на пиедестал правото на избор и личната вола, хем те карат напълно да се откажеш от тях.
Това си е просто промивка на мозъка и жалко, че толкова много хора им се връзват - слепи очи на слаби души.


Редактирано от Bиливap на 27.03.07 15:32.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.