Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:51 15.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Езичници.нови  
Автор Ckeптиk (мразя рекламите)
Публикувано28.02.07 17:42



Искам да знам дали ще участвате в този езически обичай наречен мартеница? Няма нищо такова в Библията . А и това да не ви е свети Валентин. Влезнахме в Европа все пак - вече само европейски празници. Няма да се кичим с конци, ами ще увеличаваме оборота на търговците.





Тема Re: Езичници.нови [re: Ckeптиk]  
Автор cuddlyМодератор ()
Публикувано28.02.07 17:57



Ами лично аз - да, ще подарявам мартеници на любимите хора наоколо, но не за да им донесат здраве и берекет, ами за да ги зарадвам просто ей така.
Без да влагам в самата мартеница каквото и да суеверие, че има някаква сила в нея.

ето един материал по въпроса, написан от един православен приятел -

.






Тема Re: Езичници.нови [re: cuddly]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано28.02.07 18:18



Абе и аз тамън да се съглася с теб и чух друго често срещано мнение, ....че въпреки, че ти не вярваш в мартеницата, като я сложиш би дала лош пример на хората, които са суеверни да си кажат.. ето и тя носи.
Какво мислиш за това?

вяра~надежда~любов


Тема Re:нови [re: Ckeптиk]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано28.02.07 18:23



А аз се чудя защо този неистов напън да се придобие нова идентичност трябва задължително да върви ръка за ръка с пълното отричане на това, което сме били толкова много години.
Не може ли да се запазят хубавите традиции, които ни отличават от другите народи (мартеничките) просто заради усмивките и пожеланията за здраве?
Какво нехристиянско видяхте в пожеланието за здраве?
А не знаете ли, че християнските свещенодействия са с първоизточник езически ритуали?
Не знаете, разбира се.




Тема Re: Езичници.нови [re: мaлkaтa]  
Автор cuddlyМодератор ()
Публикувано28.02.07 18:32



не виждам какво толкова й е лошото на мартеницата...



възприемам я като бижу. всъщност, само такъв вид мартеници бих носила , но това е подробност.

да, знам, че има християни , които ще бягат като "дявол от тамян" от мартениците - просто моето разбиране е по-широко.

даже, ако някой подарява с думите 'за здраве", не мисля, че го вярват наистина...Дали наистина има хора, които вярват в такова суверие? Хората не вярват в мартеницата като лечебно средство Така че, не виждам къде е проблемът

Мартеничката е повод да пожелаем хубави неща на хората, които обичаме - все едно като пратиш картичка с пожелание и да вярваш, че самата картичка ще го сбъдне пожеланието и да се страхуваме да не дадем лош пример с пращането на картички.




Тема Re: Езичници.нови [re: cuddly]  
Автор kakata (от Тобосо)
Публикувано28.02.07 19:21



Абе аз по принцип не харесвам мартеници, виси като мърсол по яката.
И не вярвам, че ще ми донесе здраве, и затова не нося, а не по доктринални подбуди.



Тема Re: Езичници.нови [re: cuddly]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано28.02.07 19:48



"Дали наистина има хора, които вярват в такова суверие? " - ДА
Българите са толкова суеверни, че няма накъде повече от това.

"Мартеничката е повод да пожелаем хубави неща на хората, които обичаме"

Съгласна съм, но някои други хора възприемат мартеничката (със или без синьото манисто) за "против уруки", за здраве и късмет и т/н и колкото и да не го вярват уж.. се надяват, баш на нея.

Иначе аз лично нямам нищо против мартениците, разбирам, че ти не вярваш суеверно в тях, но не става въпрос за твоето или моето отношение.

Просто ми стана интересен този аргумент.. с "лошия пример".

вяра~надежда~любов


Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано28.02.07 19:52



"А не знаете ли, че християнските свещенодействия са с първоизточник езически ритуали? "

Християнските свещенодействия в Православната църква са с първоизточник еврейските ритуали. А ти можеби искаш да кажеш, че еврейските ритуали пък са с първоизточник езически такива?

вяра~надежда~любов


Тема Re: Езичници.нови [re: Ckeптиk]  
Автор пчeличkaтa (бръмчаща)
Публикувано28.02.07 20:01



Аз съм твърдо против конците за здраве (вече китайски, а не български)! Но някакси не иде да обидиш хората, като ти ги дадат. Аз не нося мартеници и не давам на другите, и така полека лека моите близки свикнаха...



Бог прощава, но не оставя греха ненаказан!

Тема Re: Езичници. [re: Ckeптиk]  
Автор Heпoзнaт® (Архонтствуващ)
Публикувано28.02.07 20:05



Ако носим мартеници, защо пък да не хамкаме халва на заговезни, защо да не дрънкаме с кукерски звънци и да скачаме над огньове, защо да не раздаваме житце за "Бог да прости", защо да не колим петли на Петльовден, защо да не допираме червени яйца до бузките на децата на Великден, за да бъдат здрави, защо да не купуваме шаран на Никулден в чест на някакъв малоумник, който вместо да си ремонтира лодката, имал навика да запушва дупките с риби, защо жените да не преспиват в еди коя си дупка на Кръстова гора, за да заченат и т.н. и т.н.?

Най-добре ще е разумните и рационални да не се занимават с бабини девитини, а да оставят всичко това на езичниците и на православните.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.