Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:54 27.09.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Евангелизациянови  
Автор JoroHМодератор (ВРИД)
Публикувано11.01.07 21:05



Винаги ме е дразнело механичното пренасяне на опита на американските евангелисти в България.
Работя в училище. Около Коледа една евангелска ц ърква накак си се беше добрала да дсотави на деца от училищата от едни прословути кутии от обувки, в които децата на Запад пращат стари и непотребни играчки и други боклуци до бедните си другарчета тук. Повечето неща в кутиите са наистина пълни боклуци, но се отчита дейност. Заедно с това бяха донесени и едни книжки, издание на някакво сдружение СБНП. В книжките се провежда открита евангелизация. Нямам нищо против евангелизацията на възрастни хора, но раздаването на евангелизационни материали на деца, без за това да е искано съгласие на техните родители е поредното безумие, поради което някои наши църкви правят всичко възможно да подхранват кампанията "антисекти".
Същевременно едно пловдивско сдружение ще отчете дейност пред западните си донори, никой няма да повярва или да се покае от глупавите брошурки, но карай да върви...



Тема Re: Евангелизациянови [re: JoroH]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано11.01.07 21:10



На децата не им пука от пропагандни материали, особено на религиозна основа.
Както правилно отбеляза - евангелистите просто отчитат дейност.

Facta, non verba!



Тема Re: Евангелизациянови [re: JoroH]  
Автор calamitous. (незнайко)
Публикувано11.01.07 21:22



Децата постоянно биват засипвани от какви ли не рекламни брошури. Едва ли би ги впечатлила една в повече. Ако някой прояви интерес, от това може само полза да има.
Освен това децата много се радват на неочаквани подаръци, и на всякакви дреболийки.
Как посрещнаха всичко това децата?



Тема Re: Евангелизациянови [re: calamitous.]  
Автор JoroHМодератор (ВРИД)
Публикувано11.01.07 21:54



Повечето не проявиха никакъв интерес към кутиите, и отидоха с нежелание да си ги получат. Аз лично не бях там, понеже ми се гади при подобни кампании и не искам подобни сектанщнини да се свързват с мен. Именно поради такива акции, след които в обществото следват купища коментари мен наистина ме досрамява да се идентифицирам с евангелските църкви. Чрез търсачка намерих какво е това сдружение, което разпространява тези неща. Там се хвалят, че много деца били пращали отрязъците от брошурките в които си написва името под декларацията, че "приема Исус за личен спасител".
Убеждението, че повтарянето на някаква типова молитва от 3 реда, напечатана на гърба на брошурка, носи спасение, е дълбоко небиблейско. Това е профанско изопачаване на покаянието. Покаянието не е прочитане на типова молитва или повтарянето и след някой. Това е дълбоко действие на Бога в сърцето на човека, при което човек преосмисля целия си светоглед. То наистина е нещо необяснимо и само който го е преживял знае какво е. Такива сектантски организирани кампании не водят никого до покаяние. Това е покаяние на хартия, което не се отчита на небето, но се отчита пред западния спонсор и спомага за издръжката на евангелската бюрокрация. Същевременно води и до очерняне на образа на евангелските църкви и води много хора до убеждението, че те са секти. Ако в САЩ Джизъс е част от попкултурата и там такива неща минават, тук нещата са различни.



Тема Re: Евангелизациянови [re: JoroH]  
Автор calamitous. (незнайко)
Публикувано11.01.07 23:17



По принцип си прав, но не се знае, дали тази блудкава молитва, или преразказана история от Библията, след време няма да накарат някого да се замисли.
Има толкова свидетелства за повярвали по странен начин.
Същото важи и за кутиите.
Колкото и комерсиални да са нещата, може и да има полза и някой да се покае



Тема Re: Евангелизация [re: calamitous.]  
Автор JoroHМодератор (ВРИД)
Публикувано11.01.07 23:44



Бог е този, който кара хората да се замислят, а не шарени книжки. Това със шарените брошурки е общоприета заблуда, че носи полза. Преди години бях секретар на местен камп на една организация Гедеон, която разнася нови завети. Мисля, че съм отчел над 5000 бройки за периода, в който бях секретар, раздадени нови завети. За този период никой н е повярвал, макар че раздаването на книжки със слово Божие повече би могло да донесе полза отколкото продукти на кичозна джизъсмания, за която говоря.
Преди време с филма "Джизъс" раздаваха едни брошурки, в които пишеше за световното първенство по футбол и че между другото християнството било един вълнуващ клуб. Ей това е кича на повърхностния ентъртейнмънт, представян за християнство.



Тема големия род...нови [re: JoroH]  
Автор diadomateyko (ентусиаст)
Публикувано12.01.07 08:10



Jore,това е истинското положенние на евангелските църкви от циганския род.
верно,е чe има и българи в тях,ама това е друга работа...
тези църкви нямат бъдеще.те вс е повече ще се консерватират,а прогреса на вярата и упованието ще ги изхвърли,като "чуждо тялo,от организма си"...
това е положението..."вярата се пречиства през огън"а огънят вече е запален...

p.s.спомням си в ботевград в циганската махалата правеха евангелизация.
сега едва ли някой ще посмее да я направи...дори циганите вече разпознават "театър" от действителността...казвам го,защото те пълнеха църквите през съживлението на "третата вълна".сега остана само "вълната"...
борил съм се и пак ще се бoря срещи тия църкви...до окончателното им изчезване...те нанесоха такава вреда на обикновенното християнство,която и враговете не можаха да нанесат...



Тема Re: Евангелизациянови [re: JoroH]  
Автор WhiteCloud (на небето)
Публикувано12.01.07 12:52



Много си прав. Напиши си мнението до тази организация, ще го изпратим. И аз се срамувам от подобни неща. Прав си за всичко.



Тема Re: Евангелизациянови [re: JoroH]  
Автор 24O5 ()
Публикувано12.01.07 13:26



Даааа, особенно неадекватна работа. Доколкото съм чувал за този проект, той би трябвало да бъде предназначен за децата от домове, без родителски грижи. Незнам как така става, че кутиите попадат в училище. Акцията с кутиите за обувки беше провеждана и сред евангелските църкви в София и много християни се отзоваха, без да знаят разбира се, че ще се използват по такъв неадекватен начин. Струва ми се, че църквата доставила кутиите при вас е подвела фондацията организатор, но не мога да знам със сигурност.
иначе не споделям твоето мнение, че децата не бива да се евангелизират, ако не са съгласни родителите, разбира се, че трябва, просто обаче следва да се ползват проницателни и силни послания и помощни материали.



Тема Re: Евангелизациянови [re: 24O5]  
Автор JoroHМодератор (ВРИД)
Публикувано12.01.07 13:53



Многократно съм казвал, че правото за верското възпитание на децата изцяло принадлежи на родителите. Как би реагирал, ако разбереш, че спрямо твоите деца е правена пропаганда на Йога например, без някой да те е питал. Едва ли ще кажеш: "нямам нищо против". А ние живеем в демократично общество, а не реконструкционистка република и правилата трябва да важат еднакво за всички. Ние сме убедени, че спасението идва само чрез Христос и всички други религии са фалшиви. Истина е обаче и че изповядващите различни ценности също толкова са убедени в правотата си. Религиозното посегателство върху децата е нарушаване на правилата на обществото, в което живеем и не води до нищо добро. Води само до настройване на родителите срещу тези които се опитват да "обработват" децата им. Как може да убедим обществото, че не сме секти, когато някои от нас се държат сектантски. Моето убеждение е, че евангелските църкви е редно да скъсат с подобни методи и да се дистанцират от организации, които ги прилагат. Протестантско убеждение е, че човек става християнин правейки личен съзнателен избор, когато е узрял за това. Съзнателен избор може да направи само човек, който е изграден като личност, а едно дете е наивно и манипулируемо и може да приеме всичко, но не и да направи информиран избор.
Досега се възмущавахме от клеветите в кампанията "антисекти" а не забелязвахме, че покрай клеветите по медиите се изнасят и някой верни неща. Крайно време е да спрем да даваме повод на света да ни хули.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.