Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:59 13.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Коледа  
Автор kristinBG (щастливка)
Публикувано24.12.06 15:49





Честито Рождество Христово на всички. Бог да благослови вас, семействата ви, домовете ви, и да ви даде мир и светлина във всеки един ден.



Тема Re: Коледанови [re: kristinBG]  
Автор diadomateyko (ентусиаст)
Публикувано24.12.06 16:00



Честито Рождество Христово на всички. Бог да благослови вас, семействата ви, домовете ви, и да ви даде мир и светлина във всеки един ден.



амин!
и до 2010 да станем 1 000 0000 християни...

честито на евангелските цигани,които не празнуват.за тях "празника" е на 14.01.2007...викат му "банго василий...
циганска му работа...



Тема Re: Коледанови [re: diadomateyko]  
Автор kristinBG (щастливка)
Публикувано24.12.06 16:57



Аз си мисля, че това за Него не е важно. Той е Цар на вековете, така че всеки ден е за Него. И не толкова датата е важна, защото Той се ражда всеки ден в нечие сърце/ при мен се случи през пролетта, та се шегувам че моята Коледа е през март/, и там, където побеждава човешката доброта.



Тема брак по идея...нови [re: kristinBG]  
Автор diadomateyko (ентусиаст)
Публикувано24.12.06 17:23



Аз си мисля, че това за Него не е важно. Той е Цар на вековете, така че всеки ден е за Него. И не толкова датата е важна, защото Той се ражда всеки ден в нечие сърце/ при мен се случи през пролетта, та се шегувам че моята Коледа е през март/, и там, където побеждава човешката доброта.


пази онова което ти е поверено от Бога,а не от човеците...
моето новореждение беше през септември,ама аз все викам,че септември ще стане май...макар и новороден християнин си оставам циганин комунист.а,жената е българка кoмуниска.кому ниска,кoму висока за мене си е добра...ние се оженихме заръди комунизма,а при комунизма не вирее расизма...
гришо и катя се ожениха по идеята за материализма...добре са не се оплакват...



Тема Re: Коледанови [re: kristinBG]  
Автор Tpaвъл (бунтар)
Публикувано24.12.06 18:05



Благодаря, а на теб честито обрязване, и сватба в кана Галилейска, и тайна вечеря, и възкресение, и възнесение, и още каквото може да ти хрумне. Лично пресметнах датите - до една са на 24 срещу 25 декември.
Впрочем, би ли обяснил на по-малко запознатите какво общо има стария български обичай/свят ден Коледа с нагласения "християнски" "рождество"?

Редактирано от Tpaвъл на 24.12.06 18:06.



Тема Re: Коледанови [re: Tpaвъл]  
Автор oros (ентусиаст)
Публикувано25.12.06 01:01



Нека аз да отговоря, защото мисля че знам.
Коледа идва от българското "коля", Коляда.
В едно апокрифно Евангелие на Филип, намерено край Наг Хамади, сам Иисус класифицира човеците на земята по следния начин:
Слугите и човеците без собственост, той нарича "домашен добитък".
Собствениците на земя, имот и някакъв бизнес, които дават работа на първите са наричани "Кучета" от Иисус.
Военните и управляващите са "роби", а най-накрая са "Децата". Това са Брахманите в Индия, а останалите са Шудри, Вайши и Кшатрии.
Това е класацията на развиващите се човешки същества, за които ние Християните казваме, че имат шанс да отидат в Царството Божие.
Всички те са потенциални "съдове", където може да се излее Божия Дух.

Има и едни други "човешки" същества, които не са създадени от Бог и в тях няма Божествена Искра. Тях Иисус нарича "Прасета". Те много приличат на останалите човеци, но "по делата им ще ги познаете", че в тях живеят демонични същности.
Тези същества са създадени да спънат развитието на останалите човеци в стремежа им да се завърнат при Бог.

113. Человек соединяется с человеком, лошадь соединяется с лошадью, осел соединяется с ослом. Роды соединяются с такими же родами. Подобным образом дух соединяется с духом, и Логос [сочета ется] с Логосом, [и свет] сочетается [со светом. Если ты] станешь человеком, [человек] возлюбит [тебя] Если ты станешь [духом), дух соединится с тобой. Если ты станешь Логосом, Логос соединится с тобой. Если (ты] станешь светом, свет будет сочетаться с тобой. Если ты станешь теми, которые принадлежат вышине, те, которые принадлежат вышине, будут покоиться на тебе. Если ты станешь лошадью, или ослом, или теленком, или собакой, или овцой, или любым другим животным, тем, кто наверху и внизу, ты не сможешь быть любим ни человеком, ни духом, ни Логосом, ни светом, ни теми, которые принадлежат вышине, ни теми, которые принадлежат внутренности. Они не будут покоиться в тебе, и ты не имеешь части в них.
114. Тот, кто раб против своей воли, - он сможет быть свободным. Но тот, кто стал свободным по милости своего господина и сам отдал себя в рабство, он более не сможет быть свободным.
115. Хозяйство мира - из четырех видов, в хранилище их содержат: из воды, земли, воздуха и света. И хозяйство Бога подобно этому из четырех: из веры, надежды, любви и знания. Наша земля - это вера, в которую мы пустили корень, вода - это надежда, которой [мы] питаемся, воздух - это любовь, благодаря [которой] мы растем, а свет - (это] знание, [благодаря] которому мы созреваем.
116. Благодать - это... крестьянин... в небо... Блажен тот, кто не опе[чалил ни одну] душу. Это Иисус Христос. Он встретил все место и никого не обременил. Поэтому блажен тот, кто таков, ибо он совершенный человек. Ибо таков Логос.
117. Спросите нас о нем, ибо трудно его выпрямить. Как мы сможем выпрямить этого великого? Как он даст покой каждому?
118. Прежде всего, не следует никого печалить, ни большого, ни малого, ни неверующего, ни верующего, затем - дать покой тем, кто покоится в добре. Есть некоторые, чье преимущество - давать покой тому, кто хорош. Тот, кто делает доброе, не может дать покой этим (людям), ибо он приходит не по своей воле. Не может он и печалить, причем он не заставляет, чтобы они мучались. Но тот, кто становится хорош, порой печалит их. Тот, кто обладает природой, дает радость доброму. Но некоторые из-за этого печалятся зло.
119. Хозяин в домах нажил всякое: и детей, и рабов, и скотину, и собак, и свиней, и пшеницу, и ячмень, и солому, и траву, и [кости], и мясо, и же луди. Но он мудрый, и он познал пищу каждого: перед детьми он положил хлеб [и оливковое масло и мясо], перед рабами он положил [клещевинное масло и) пшеницу, и скоту [он бросил ячмень], и солому, и траву. Собакам он бросил кости, [а свиньям он] бросил желуди и крошки (?) хлеба. Так и ученик Бога. Если он мудрый, он постигает ученичество. Формы телесные не введут его в обман, но он посмотрит на состояние души каждого ( и) заговорят с ним. Есть много животных в мире, имеющих форму человека. Когда он познает их, свиньям он бросит желуди, скотине он бросит ячмень, и солому, и траву, собакам он бросит кости, рабам он даст всходы, детям он даст совершенное.


Ние колим на Каляда прасета, а кои са прасетата - огледайте се и ги познайте!
Христос няма да ви поднесе на тепсия Царството Божие.
Трябва сами да си го отвоювате и да си го заслужите.



Тема Re: Коледанови [re: oros]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.12.06 01:09



Гледам те е хванало Коледното настроение днес...


Като заговорихме за робите - в Древния Рим те са наречени словесни вещи, наред с безсловесните такива /животните/ и неодушевените вещи /предметите/.
Относно това, какво се е колело на Коледа - виж темичката за произхода й по-долу.

Facta, non verba!


Тема Re: Коледанови [re: oros]  
Автор Tpaвъл (бунтар)
Публикувано25.12.06 03:04



Съвсем ме обърка. Ми тоя Иисус не беше ли по едно време софианец или пловдивчанин, не си спомням точно? Как така тъдява обикалял, пък на майната си писали какво е казал? А, и кой пък е Бог / Болг, дето се родил, както пеят онези чичовци с гегите, дето има кравайчета нанизани на тях? Да не би като се коли прасето, духът му веднага да се преражда?



Тема Re: Коледанови [re: Tpaвъл]  
Автор oros (ентусиаст)
Публикувано25.12.06 15:22



Бог, или Болг (Благо) се ражда тогава, когато заколиш прасето в себе си.



Тема Re: Коледанови [re: oros]  
Автор Tpaвъл (бунтар)
Публикувано25.12.06 18:12



Благо и колене? Нещо не ми се вързва. Не може началото на нов цикъл да започва - а по логиката "да изколим свините" да продължава - с насилие, има някъде грешка. Най-вероятно друго ще да е Коледа.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.