Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:06 01.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Родословие на Христоснови  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано05.12.06 00:05



В Евангелието на Матея подробно се описва родословието на Йосиф.

Йосиф няма участието в зачатието на Христос. Следователно описваното родословие няма връзка с Христос.

Та, въпросът е защо родословието на Йосиф е описано с такива детайли ? Не е ли било по-редно да се опише родословието на Мария ?



Тема Re: Родословие на Христоснови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор scsi ()
Публикувано05.12.06 11:29



Читателите на Матей са евреи, затова той иска да представи Исус като техен Цар. Исус е законен наследник на трона на Давид. Този факт е изтъкнат в стих 1 Исус е "син на Давид, син на Авраам.
Читателите на творбите на доктор Лука са гръцки християни, предполага се, че те са по-малко заинтересовани от изпълнението на еврейските пророчества, затова неговото родословие представя Исус като Божий наследник. Най-важното в него е това, че то представя Исус като "син на Адам, син на Бога".
Сигурно има и други по-задълбочени тълкования, но това е на пръв поглед.



Тема Re: Родословие на Христоснови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор бeзпътeн (ентусиаст)
Публикувано05.12.06 12:19



Дали Йосиф има или няма участие в "зачатието на Исус", трудно е да се дадат достоверни доказателства по въпроса.

Което обаче звучи най-невероятно, е теорията, че Мария, майката на Исус, "била заплодена от Светия Дух". Много ми е чудно как хора в 21 век, притежаващи способността да мислят, възприемат подобна идея за вярна...



Тема Re: Родословие на Христоснови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор WhiteCloud (непознат )
Публикувано05.12.06 12:51



и аз съм мислила по въпроса. Доколкото ми е известно, родословието идва от бащата, затова е описано неговото. Все пак пред хората, той бе официалния баща на Исус Христос. Не знам кога е настъпило широкоразпространеното мнение днес, че си евреин, само ако майка ти е еврейка.



Тема Re: Родословие на Христоснови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор EXp ( познат)
Публикувано05.12.06 13:40



Мария също е от Давидовият род и за това пропада идеята, че Йосиф е споменат само заради връзката Бог-Цар.
Мисля, че по скоро е описано родословието на избраните хора да са най-близко до Човека.
Какво общо има родословието на Мария с това на Христос (и пак по въпроса каква майка е тя) ако Христос е създаден преди всички векове и преди времето



Тема Re: Родословие на Христоснови [re: бeзпътeн]  
Автор филocoфeн (кандид)
Публикувано05.12.06 13:45



Което обаче звучи най-невероятно, е теорията, че Мария, майката на Исус, "била заплодена от Светия Дух". Много ми е чудно как хора в 21 век, притежаващи способността да мислят, възприемат подобна идея за вярна...


Интересното във връзка с казаното от теб е, че самият Исус в евангелията има думи за такива като теб. Многото "знание" на тази епоха, на тоя "век", поради това, че минава за авторитетно, си е всъщност чиста проба не-знание. Ето, аз притежавам способността да мисля и ти казвам, че "доказателствата" за твоето "раждане" са чиста проба от "втора ръка". Приел си наготово едно сказание за своята поява, което епохата изповядва, че даже си се наместил (сигурно по свое желание?!

) в 21-и век, навярно за да ти е по-топло, по-уютно и по-сигурно... и да минаваш за важен пред тукашните религиозни будали И изобщо ли не ти идва наум, че т.нар. ти "раждане" е само един мит, че си излязал от утроба е само една легенда - легенда за някой друг (откъде изобщо си сигурен, че роденият от зачатие си ТОЧНО ТИ?!), която като сянка следва собственото ти обговаряне на събитията и епохата... и че за подобен род обговаряния отговорност следва да носиш ти, а не епохата, нито майка ти и баща ти, нито изобщо някакви авторитети извън теб.
Да, Исус категорично е избрал да се разграничи от един подобен мит за раждането си от жена и при посредничеството на мъж!... И не защото едно такова сказание е само по себе си глупост, а защото е налице един още по-очевиден факт: аз се появявам от нищото, а не се раждам благодарение на други - и именно затова не дължа нищо никому, понеже изобщо нямам нужда от посредници. Предпочел съм да бъда ЦЯЛ-остен - отначало и докрай; избрал съм да бъда същество на вечността, а не на временното и преходното. Решил съм за себе си да натиря епохите и предците си ("Още преди Авраама, АЗ съм!"). Непорочно е зачатието ми, понеже нито един мой предшественик или предтеча не предхожда разказа ми... и този разказ ако ще служи, ще служи на Мен, на образа ми неръкотворен, а не на образ, диктуван ми от Княза на тоя свят! Понеже "князът на тоя свят е осъден" - и АЗ чрез своите Думи, съдейки, ще о-съд-я тоя свят ИМЕННО през тайнствения съд на всякога ОТКЪМ МЕН именуваното Творение. Исус е избрал да бъде Творецът, а не повтарячът или плагиатът на епохите.
Затова навярно религиозните казват, без дълбоко да го разбират: Исус живее вечно... в сърцата ни.

Домът на вечността е от неръкотворен храм, по дяволите всякакви клонове и родословия, и Йосифци, и евреи!!

Редактирано от филocoфeн на 05.12.06 13:50.



Тема Re: Кръстосан за вечността е само АЗ-ътнови [re: EXp]  
Автор филocoфeн (кандид)
Публикувано05.12.06 13:58



Какво общо има родословието на Мария с това на Христос (и пак по въпроса каква майка е тя) ако Христос е създаден преди всички векове и преди времето


Ето това е същественият въпрос!
И е много важно дали когато решиш да отговаряш на този въпрос, ще запазиш достойнството на най-конкретното - СЕБЕ си... или ще тръгнеш да убеждаваш тълпите, че ставало дума не за Теб Самия, а за някакъв си там бог... с което и манипулациите, вкл. и на самия теб, започват да угнетяват като въже на шията.

Христо-кръстосването започва всякога конкретно - ТУК-И-СЕГА! - и задължително през изговарящия Словото. Словото е СТИХ... а как се казваше от един поет? -

Стих се пише само на коляно -
не за полза, не от интерес.
Нито късно трябва да се пише, нито рано -
точно ДНЕС!


Редактирано от филocoфeн на 05.12.06 14:04.



Тема Re: Родословие на Христоснови [re: EXp]  
Автор scsi ()
Публикувано05.12.06 16:22



Защо смятате, че родословието в Лука е родословието на Мария. Това е само една от възможните теории, измислена за да се обяснят разликите между Матей и Лука. В Лука се казва съвсем ясно "Йосиф, който беше син на Илий", Никъде не се говори за Мария.



Тема Re: Родословие на Христос [re: бeзпътeн]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано05.12.06 17:29



Малко тъп въпрос е това.
Веднага ти казвам защо. След като един човек вярва, че Бог е създал всичко, включително планетата на която живеем и нас самите и самото "чудо на живота", тогава какво затруднение би било за него "непорочното зачатие" на Мария? Основната идея е, че Исус не е всъщност човек, а син Божи, част от троицата.. но се ражда в плът и кръв от жена.. и това е с определена цел.
Така че не виждам какво се учудваш. Това е все едно да знаеш какво може да прави компютъра ти и да се учудваш, че има и калкулатор и може да смята



вяра~надежда~любов

Редактирано от мaлkaтa на 05.12.06 17:44.



Тема Re: Родословие на Христос [re: мaлkaтa]  
Автор бeзпътeн (ентусиаст)
Публикувано05.12.06 19:15





Редактирано от JoroH на 05.12.06 19:43.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.