Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:37 25.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Първият монотеистичен култ в света!нови [re: Last_Roman]  
Автор abi (mente)
Публикувано04.12.06 00:26



А ...явно ще продължим да си нищим темата...

Ок, дай ми малко време да се поровя из моите неща...за да видим това, което си ми пуснал дали съвпада с това, с което разполагам. Признавам си, че не мога да помня дати и ми трябва време да се ориентирам за свързване на събития.

Чакам подробния отговор, за да си сверим данните.

Поздрави,
Аби

"Никога не бих станал член на клуб, в който приемат такива като мен" Цитирано от Еко...


Тема Re: Първият монотеистичен култ в света!нови [re: Vencci*]  
Автор Leon777 (непознат)
Публикувано04.12.06 16:35



Може ли това:

да се приеме за първият монотеистичен култ в света?

Cadosh, Cadosh, Cadosh Elohim

Тема Re: Първият монотеистичен култ в света!нови [re: Leon777]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано06.12.06 06:32





Разчитането на плочиците е не по-малко съмнително от личността Стефан Гайт.
Шарлатани като въпросната личност винаги е имало в страната ни.
Петър Добрев, например.
Официалната историческа наука, също.
Последното е поръчка на "великите сили" от средата на 19 век - главно царска Русия и Австро-Унгария. Техните теории / сега учебници по история на България / никъде не се подтвърждават с балканските исторически извори до началото на 19 век.
Дори прословутият "именник на прабългарските ханове" е източник, който засяга ранната история на ассирийското царство. В него никъде не пише че става дума за "български ханове". След изброяването на владетелите е отбелязано : "А това бяха ассирийските царе".
Този източник и до днес се пробутва за прабългарски ...

Мисля, че се досещаш, какви са ми възгледите и срещу стакмистиката на Стефан Гайт и предходници ?

Привет !



Тема Re: Първият монотеистичен култ в света!нови [re: Last_Roman]  
Автор пчeличkaтa (бръмчаща)
Публикувано07.12.06 20:38



1. Има и такива, които доказват (твърдят), че талантливият архитект, лекар, учен, писар.... Имхотеп, живял по времвто на фараона Джосер (2650-2575пр.Хр.) е Йосиф - пръв министър на Египет.
2. Дали Хатшепсут е приемната майка на Мойсей?
3. И кои са разнородните племена напуснали Египет заедно с евреите?
Колкото до монотеизма, той е съществувал навсякъде. Най-често са се покланяли на слънцето (както в гр. Ур - Халдея, са се кланяли на луната) като на върховен бог - знаем, как Аменхотеп IV провел религиозна реформа, след което провъзгласил култа към бога Атон* (слънчев диск) за единствен и забранил почитането на останалите богове. В чест на Атон бил построен града Ахетатон (хоризонт на Атон), който станал столица на фараона, а самият фараон приел името Ехнатон (угоден на Атон). От този момент в света управлявали двама владетели: Слънцето - Атон и неговият син Ехнатон...
Не мисля, че еврейският Бог е заимстван от езическите богове. По-скоро юдаизма изчиства истината от натрупалите се през хилядолетията измислици и ни я представя в чист (изчистен) вид!

Бог прощава, но не оставя греха ненаказан!


Тема Re: Първият монотеистичен култ в света!нови [re: Last_Roman]  
Автор пчeличkaтa (бръмчаща)
Публикувано07.12.06 20:49



. Има и такива, които доказват (твърдят), че талантливият архитект, лекар, учен, писар.... Имхотеп, живял по времвто на фараона Джосер (2650-2575пр.Хр.) е Йосиф - пръв министър на Египет.
2. Дали Хатшепсут е приемната майка на Мойсей?
3. И кои са разнородните племена напуснали Египет заедно с евреите?
Колкото до монотеизма, той е съществувал навсякъде. Най-често са се покланяли на слънцето (както в гр. Ур - Халдея, са се кланяли на луната) като на върховен бог - знаем, как Аменхотеп IV провел религиозна реформа, след което провъзгласил култа към бога Атон* (слънчев диск) за единствен и забранил почитането на останалите богове. В чест на Атон бил построен града Ахетатон (хоризонт на Атон), който станал столица на фараона, а самият фараон приел името Ехнатон (угоден на Атон). От този момент в света управлявали двама владетели: Слънцето - Атон и неговият син Ехнатон...
Не мисля, че еврейският Бог е заимстван от езическите богове. По-скоро юдаизма изчиства истината от натрупалите се през хилядолетията измислици и ни я представя в чист (изчистен) вид!

Бог прощава, но не оставя греха ненаказан!


Тема Re: Първият монотеистичен култ в света!нови [re: Vencci*]  
Автор Leon777 (непознат)
Публикувано18.12.06 11:49



Това което днес наричаме "християнска църква" е създадена през 325 г. от слънцепоклонници, заложили в решенията на Никейският Събор под № 6 :
"Да се спазват приетите в Египет древни обичаи."


Имало ли е някакво основание да се приеме такова решение? И защо точно слънцепоклонници е трябвало да правят това?

Cadosh, Cadosh, Cadosh Elohim


Тема Re: Първият монотеистичен култ в света!нови [re: пчeличkaтa]  
Автор Leon777 (непознат)
Публикувано18.12.06 17:10



По-скоро юдаизма изчиства истината от натрупалите се през хилядолетията измислици и ни я представя в чист (изчистен) вид!

Не мисля, че това е точно така, защото четем в Библията, че Моисей много добре познава египетската мъдрост:

Деяния 7:22 "И Моисей беше научен на всичката египетска мъдрост, и бе силен в слово и в дело."

Ето час от една статия, което наскоро прочетох:

" Между тези два полюса има обаче и един трети, пренебрегван или дори направо непознат досега етап на интереса към египетската мъдрост, чието осветляване е едно от главните постижения на Асман и на което той отделя най-широко място в своето изследване. Тази "гореща фаза" на египетския, респективно Мойсеевия дискурс протича през XVII и XVIII век на равнището на задълбочена научна работа върху историята на религиите и по-специално върху произхода на монотеизма. В лицето на Джон Спенсър, Ралф Къдуърт, Уилям Уорбъртън и Карл Леонхард Райнхолд египетският дебат напуска орбитата на херметизма и се вписва в руслото на Просвещението.
"И научен биде Мойсей на всичката мъдрост египетска", се казва в Библията, но никой дотогава не е правил сериозен опит да вникне в смисъла на това изречение - до появата на Спенсър. За английския хебраист (1630-93) дори няма значение дали Мойсей е бил египтянин, дали е бил последовател на Ехнатон или не: важното е, както потвърждава св. Стефан с прословутото си изречение, че е бил въведен в египетските "мистерии", за да може после да ги трансформира в законите на юдаизма, прилагайки техниката на т.нар. от Асман "нормативна инверсия" (позволеното в една религия е забранено в друга и обратно). Върху тези няколко думи от Библията, всъщност лайтмотивът на целия Мойсеев дебат, Спенсър издига сградата на своя проект, чиято цел се състои в това да докаже египетския произход на юдейските ритуали. "

Всъщност ето е цялата статия, който го интересува:



Cadosh, Cadosh, Cadosh Elohim

Тема аре са-изцепкинови [re: Last_Roman]  
Автор ease ()
Публикувано19.12.06 04:19



ще прощаваш братко, ама бая елемтаристично мислене е това...."откраднали идеята за единия Бог"....това е малко като това да те обвиня,че си откраднал идеята за пиене на тъмна бира от мен



При развитието на съзнанието на човечеството се стига до идеята/ преживяването/ усещането за Единия Бог.Няма нужда някой да я краде от някъде. И ако не забелязваш идеята за Ехнатон е доста по-различна от тази за Бога в юдаизма и по-късно в християнството.

За пояснение-не защитавам юдаизма или друга религия. Според мен религиите са човешко творение и описание на преживяванието на Бога от грешни и несъвръшени люде, изпълнение с предразсъдъци, страхове, гняв, омраза и суеверие. Но Бог не е това, само защото тия,които са писали за него са такива.А какво е, не ме питай,защото моят отговор не може да има никаква стойност за друг освен мен.



Тема Re: Първият монотеистичен култ в света!нови [re: Last_Roman]  
Автор ease ()
Публикувано19.12.06 04:25



само,че картезианскиоят принцип може да бъде с лекота трансформиран във "вярвам, следователно съществувам" или "чувствам следователно съществувам", или дори "бъркам си в носа, следователно съществувам"-щото не може да си бъркаш в носа без да съществуваш-нали

така,че тоя акцент над мисленето, базирано на псевдо-очевдиности не е супер успешно

то е очевдино,че земята е плоска, ама всъщност не е
оевдично е,че материята е твърда и плътна ама всъщност си е съвсем празна...
очевидно е за някои, че Бог не същеструва и сатва адума за митове и легенди, но .................................



Тема Re: Първият монотеистичен култ в света!нови [re: мaлkaтa]  
Автор ease ()
Публикувано19.12.06 04:34



И защо да е "Естествено",че християните вярват,че бииблията е Боговдъхновена? По какво се определя дали си християнин-не ли по кръщението?Никой не те пита като те кръщават дали вярваш в библията, или във всички догмички на даденото хростиянско течение. Питат те отричаш ли се от сатаната и те карат да повториш символа на вярата. Аз това съм го повторила и съм казала,че се оптричам орт сатаната, но не съм казала да вярвам във всяка дума на библията и няма и да го кажа. Библията има хубави неща, а има и щуротии, вкарани там от кой ли не при писане и при преводи.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.