Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:46 27.09.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Първият монотеистичен култ в света!нови [re: мaлkaтa]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано01.12.06 19:03



а ultimus romanus как ти звучи, а?


"Non enim tam praeclarum est scire Latine, quam turpe nescire"

Facta, non verba!


Тема Re: Първият монотеистичен култ в света!нови [re: Last_Roman]  
Автор abi (mente)
Публикувано01.12.06 20:33



Тъй...да се наместим удобно пред екрана...

Целта на темата ми беше да изясня произхода на монотеизма, но нещата се развиха и в друга посока.

За съжаление това е един доста спорен въпрос. Можем да имаме всякакви менения, но последната дума ще си я кажат археологическите разкопки от всички части на света и никога няма да сме сигурни дали това ще е окончателният отговор. Да, има значение кой е първият монотеистичен култ. И за сега се счита, че е от епохата на 18-та династия, този на Аменхотеп, култът към слънчевия диск на Атон. Аз лично го "познавам" под името Акенатон "служител на Атон". Тук е важно да се отбележи, че той променя и столицата на държавата от Тива в новият град Акенатен познат днес като Амарна.
Веднага идва въпросът ако евреите са живели по неговото господство те са се преместили с него от едното място на другото или са си били в Акенатен? Това което аз знам е, че най-старото свидетелство за присъствието на евреите в Ханаан (не в Египет) е "Израелската стела" - музей Кайро. То съдържа единственото познато до сега на историците свидетелство за евреите намерено в...египетски текст. Ако има някое друго - скорошно откритие - не ми е попадало като информация. Надписът, който споменавам е намерен в погребалната камера на фараонът Мернепа в Тива. Отнася се до 5-тата година от царуването му, около 1200 г.пр.Хр.
Според легендата 12-те израелски племена са живеели в областта Гесем , североизточно от делатата на Нил около, град Аварис. Името на фараона властвал по това време не е споменато в Библията, но се съобщава, че заслеването на рода на Яков е станало 470 години преди превземането на Йерихон. Което се предполага, че е било около 1320 г.пр.Хр. Следователно израилтяните трябва да са пристигнали в Египет някъде към 1790 г.пр.Хр. Тук е мястото да споменем хиксосите - "хикаи хасут" или князе на пустинята, владетели на пустинните хълмове. От това което знаем се предполага, че са били толкова силни, че са заплашвали да заладеят цял Египет. Надпис от този период 1745 г.пр.Хр съдържа списък на слуги в двореца на фараона - хиксоси. На север царството им е съсредоточено около Аварис. Именно това е мястото където се е заселил Яков. Тутмос 3-ти е този който нанася поражение над хиксосите и те стават роби в Египет. Виж Изход 1:11 епохата съвпада - ако хиксосите са израилтяните. За сега повтарям се за н-ти път е само предположение.
Има една хронология, която потвърждава, че фараонът който се противопоставя на Мойсей е Аменхотеп 3-ти. Проблемът както казах е в това, че в никой египетски документ не се споменава за напускането на толкова хора от никоя част на Египет.

Извод:
1. Трябва да се докаже, че хиксосите са израилтяните
2. Трябва изригването на вулкана да е станало в периода на царуването на конкретния фараон - за сега то се определя 1390/ +-50 години. Това се вързва с царуването на Акенатон 1353-1336 пр.Хр. и култа към слънчевия диск.
3. Трябва да се докаже, че култа на Акенатон е уникален и невзаимстван от култа на хиксосите, които ако са израелтяните може да са си били вече монотеисти.

"Ключът не Хирам" е пълна с исторически грешки и хипотезата поднесена в нея е съшита с бели конци.
Книгата, която цитирате не съм я чел. Просто съпоставяйки различни исторически източници, стигнах до въпроса - кое е било първо - Култът към Атон или юдаизмът?


Видях, че беше препоръчана по-нагоре. Не че ще загуби някой нещо ако я прочете, но и нищо няма да загуби ако не го направи. Ако все пак решите да й обърнете внимание, четете под лупа и подлагайте всичко под въпрос. Много е увлекателна и доста заблуждаваща относно стойността на историческата информация дадена в нея.

Библията не е надеждна като достоверен хронологически източник, но някои от описаните събития в нея действително са се случили. Иначе предпочитам да приемам за по-надеждни данните на египтологията и самите египетски летописи.

И добре правите. Но търсенето на историческата библейска истина не става без Библията. Друг е въпросът, че самата тя е пълна с анахронизми.

Тук възниква и интересният въпрос - по време на египетското робство дали евреите вече са се били оформили като отделен народ със съответното самосъзнание, присъщо за този случай. Не забравяйте, че евреите, християните и мюсулманите са един вид "суперетнос" - т. е. произходът няма значение, стига да изповядваш тази религия - ти си свой. Спорд мен за консолидация на евреите и другите семити като народ решаваща роля изиграла именно монотеистичната религия, която ги отделила от другите политеисти.

Да, да. Ако са хиксосите от страната Мари, вероятно точно това е станало.

Въпросът е дали наистина при преследването е загинал фараонът и войската му или дали египтяните изобщо са си направили труда да запишат поредната миграция на пограничните номадски племена.

Или не са, или не сме открили още документ. И точно в това е вликият "изходен проблем". Нямаме база изходни данни освен...Библията.

Интересно как, когато всичко свързано с Ехнатон е било унищожено, дори и самото му име е било изтрито от летописите и хрониките на Новото царство?

Лош за историците факт:)) Лош и за еретиците:))

Ако Ехнатон беше заел религията си от евреите, т. е. ако монотеистичната религия на юдеите е била по-древна - може би богът му нямаше да се казва Атон, а Яхве? Освен това е много съмнително, че божественият фараон, ще се принизи и ще заеме идеята за единно божество от презряната поробена сган.

Ако това което знаем за хиксосите е вярно, то те за определен период съвсем не са били презряна сган. Има една фреска с изобразени търговци-хиксоси със шарени дрехи - което подсказва за шарената дреха на Йосиф. Защо да е чудно някой все пак да е бил съблазнен от подобен култ, било то и в периода на порбването им. Може би тук трябва да се обърне повече внимание на връзките Амон- Амин (така да бъде), Атон а не на етимологията на Яхве. Да не забравяме и 72 имена на Бог в юдаизма. Това е нова и доста по-обширен въпрос, който можем да обсъдим в друга тема. Вярвам че скоро дир ще предоставят място специално за интересуващите се от този тип дискусии така, че да не се налага да се настъпват чужди територии. Имам нещо предвид и скоро може би ще го осъществя.

Дори храмът в Йерусалим е бил в египетски стил, ако се съди по описанията му.

Египтяните са били великите архитекти за времето си (поне за мен) в близките земи. Няма нищо лошо в това да се заеме от изкуството им. Израелтяните никога не са се славели с подобно. Такива заемки винаги е имало и ще има. Това не доказва обаче първенството на монотеизма от Египет.

Също така на един народ под робство теософските въпроси са му последна грижа. По-логично е да приеме нещо наготово, с цел да се противопостави на угнетителя. Пример - приетото арианство от готите, с цел да се противопоставят на православните ромеи

Дали? Ако теософските въпроси имат дълбоки корени в самосъзнанието, то не е необходимо да са предмет на ежедневни занимания. Освен това видяхме, че периодът на робството не е бил кой знае колко дълъг (ако говорим за хиксоси). Тук се сещам нещо което ще прозвучи тъпо, но 50 години комунизъм не повлияха особено на баба ми...в смисъл не я направиха атеист...А от друга страна култа към Атон трае само миг в историята на Египет...
От едан стрна сме свидетели на "неподлежащата на коренни промени еврейска природа" - последните 2000 години са ни убедили в нея ... От друга страна в самата Библия имаме достатъчно доказателства за отдалечаването на евреите от собствения им култ в определени периоди преди новото хилядолетие. За мен е по-интересена темата как собствената им вяра издържа толкова дълго на изпитанията...

Мога само да се надявам, че ще бъдат намерени по-сериозни доказателства за истинноста на случилото се. В момента сглобяваме пъзел и сме напълно в час, че има парчета, които ни липсват и може никога да не намерим...

Те и римляните си "напълнили гащите" при изригването на Везувий, защото просто такова "животно за тях немало". А изригването на Тера е било доста по-мащабно и сигурно е било доста впечатляваща гледка.

То си е за пълнене и препълване! Никак не им е било смешно както на нас сега като се четем из форумите:)))

Пак повтарям - темата ми беше за: т. нар. трансмутация - кое от кое е възникнало първо /и кое от кое произтича/ - монотеистичната реформа на Ехнатон или юдаизмът на Моше?

КАК е възникнал монотеистичния култ към Атон???? Ако този въпрос намери отговор, то може и да е от съществено значение за отговора на твоя! Не го е взел от израелтяните - ок...как обаче е решил да промени хилядолетната религия на ...Египет! Ето това е още една тема достойна за главоблъскане!

За финал. Единственото ист. писмено доказтелство за наличие на монотеистичен култ в тези земи и по онова време е от Амарна. Който иска да приема версията за взаимстване от Египет, а който иска може да продължава да твърди че Авраам е бил първенецът. Разбирате ли - всеки може сам и по съвест да избира източник, на който да даде приоритет.

Поздрави,
Аби

"Никога не бих станал член на клуб, в който приемат такива като мен" Цитирано от Еко...

Редактирано от abi на 01.12.06 22:42.



Тема Re: Първият монотеистичен култ в света!нови [re: abi]  
Автор oros (ентусиаст)
Публикувано01.12.06 21:00



На неописуемо красив стол Тиамата седи спокойно и прави една гирлянда, огърлица от брилянти, но непознати за нас, с цветове, които, като държи и прехвърля, лъчите им се местят по цялата зала като живи сенки на цветя, феи и други форми на красиви живи същества.

ТИАМАТА
Гирляндата за земната царица, гирлянда, която ще побеждава не царства, а небесни престоли ще сваля от слънчевите игри на Боговете. С какво ли ме плашите вие, о, Богове? С вашия изгрев и залез? А мислите ли, че аз не зная тайната на вашата игра, с която плашите слабия човешки ум? Той не е вече слаб. Аз го втвърдих. Той сега е по-твърд от камък. Той вече роптае и има смелостта да вика против вас и да насочва оръжието си против вашите закони, о, Богове! Вие казвате, че нямате закони, че всички граници и ограничения са премахнати в свободния дух, а слагате за огледало безконечността. Та тази ваша безконечност не е ли закон, който най-много плаши свободния човешки разсъдък, не е ли ограничение!
Тази гирлянда е царица на моите хубости и изявена веднъж на човечеството, ще развали царствата, ще падне един път завинаги небето пред неговите крака и ще забрави за съществуването на Соланита, която отдавна изчезна от храмовете им!
(Отива, прикачва гирляндата на едно дърво и гледа Соланита.)
Колко си хубаво, о, слънчево дете! Нима мислиш, о, висше същество, че някога аз ще те пусна в света, след като ти едничка закриваш моята красота и блясък. Заради тебе никога не мога да си намеря мъж, но те ще те забравят. Те не знаят вече, че ти си същество дори, ами те наричат: светлина, слънце, разум, идея, усещане, любов... ха-ха, не! Така, добре е – дивните мои гирлянди! Нито един камък от моите пещи не може да заблести като твоите две нежни очи. Нито един метал не може да вземе цвета на твоята небесна косица. Нито един от моите земни цветове, от розата до лилията белоснежна, не може да изрази хубостта на твоите дивни ръце. А сега правя едно дивно цвете, лотос, но колко ли и той ще остане далече от тебе!
Тази гирлянда ще накара човечесвото да забрави един път завинаги съществуването на Соланита. А от нейния годеник Кришна не ме е страх вече. Той остана навеки бездушна статуя и под висшия мир. Така го вкамени моята нечута сладострастна милувка, която той погълна като море в устата си.
Едничката моя задача, откакто те скрих тук, е да накарам всеки да забрави за тебе, о, заспало слънчево дете. И успях. Забулих очите на човека с камъни, а тази гирлянда, която отразява седемте херувима и всички явни и скрити планети от нашия свят, съвършено ще им забули очите. И ще нарека всяко зърно от тази гирлянда със своето име: масонство, окултизъм, теософия, розенкройцерство, даоизъм, брахманизъм, будизъм... католицизъм, гностицизъм, протестанство, адвентизъм, ортодоксализъм... и много, и много, от които ще карат мировете да святкат пред очите на безсилния търсещ Соланита. И ще блестят тези винтообразни движения, и ще се доближават до нея, но никога няма да я видят. Даже няма и да подозират за съществуването и. Учители ще се явят, мъдреци, проповедници и основатели на религии, полубогове и богове, но за нея нищо няма да знаят, нито ще говорят даже. Това е силата на моята последна гирлянда.
(Гледа я жадно и пак брои зърната.) Окултизъм, теософия, християнство, херметизъм, кабала, даоизъм, будизъм, гностицизъм, масонство, розенкройцерство, магнетизъм, мистицизъм, материализъм, идеализъм, софизъм...
Вървете, вървете вече, о, сънни була, които блестите като слънца. За всичко говорете, разкривайте земи и полета, разкривайте слънца и планети, и движения космични – разкривайте Йерархии, Тронове, Ангели, Деви и Херувими – но за Соланита нито звук!
Ела Луцианта. Ти винаги си знаела къде за пръв път да оставеш моите изобретения. Иди и сега, това е върхът на изкуството ми и като се възкачиш на най-високия връх, разсей ги като падащи метеорити. Нека не остане кътче без зърно от тази гирлянда.

ЛУЦИАНТА
По върховете на Тибет и на Синай не приемат вече нищо, но аз ще се опитам по другите места.

ТИАМАТА
Не, аз мисля, че който види това, където и да е и какъвто и да е, ще я вземе – може ли да не я приеме, като вижда, че тя ще му донесе Царство Божие. Да, аз ви давам Царството Божие чрез тази гирлянда, та чрез него да забравите завинаги за Соланита и никъде да не говорите за нея – нито в мъдростта, нито в религията, нито в поезията!

ЛУЦИАНТА
Ах, каква е хубава! (Слага я на гърдите си.) Колко ми прилича! Аз ще я нося, както всички досега: ще облека най-хубави дрехи, на своята лебедова шийка ще я окача и ще тръгна от царство на царство, и така във всяка държава по едно зърно ще търкулна, нали?

ТИАМАТА
Да, да, драга Луцианта, окачи я така, колко е хубава!

(Луцианта я слага на врата си, оглежда се възхитително.)

ЛУЦИАНТА
Даоизъм, будизъм, християнство... Само твоят вечно подвижен ум може да изобрети това. Раскош, раскош! Ах, как ще ми е жал да я разпилявам.

ТИАМАТА
Именно, трябва да я разпилееш, за да не се събира вече зърно със зърно – успехът ми е така съвсем осигурен, защото (смее се) едни ще викат синьо е, други овално е, трети кръгло е ... ха-ха-ха!... и бързай да се върнеш, защото после ще ти дам гирляндата за природните и космичните закони... съвсем да ги омотае, ха-ха-ха! За атомите и молекулите, за химическото сродство, за физическото притегляне, закона за естествения подбор, победата на по-силния ... ха-ха-ха!...

ЛУЦИАНТА
Колко ми прилича! Колко е красива, как блести – така сега не приличам ли на царица на слънцата?

(Прощават се, Луцианта излиза.)

ТИАМАТА
Сега ми олекна на душата. Елате я намерете вече, о, вие, бедни същества земни! И вие, о, Богове, колкото искате слънца и луни правете, колкото искате факли небесни запалвайте да я търсите в мрака на бездънието, но никога не ще можете да я осветите – моята гирлянда ще забуля очите ви, защото за всичко ще се говори в нея – за Престола Божи даже, за всичките тайни на моя мир, но не за Соланита. Постигната е моята цел и сега светът е напълно в ръцете ми.


----------------------------------------------------------------------------------------

Това е част от драмата на ТОД - "Соланита и Кришна"



Тема Re: Първият монотеистичен култ в света!нови [re: мaлkaтa]  
Автор abi (mente)
Публикувано01.12.06 21:01



Хайде да не е борба. Може би трябваше да употребя думата критика. И все пак има противопоставяне и то доста силно напоследък. Да не говорим пък за самите разногласия между отделните хриситянски клонове, клончета и подразделения...Огедай се наоколо.

А какво би се постигнало? Незнам. Обикновено някой които държи непременно да наложи совето менение се "бори" с всички средства, с които разполага. Често заради самото борене. Не мисля обяче че трябва да се задълбаваме толкова в тази ми стилистична да я наречем...грешка. В два метра постинг кой не греши:))))

Струва ми се нелепо да се правят такива разсъждения имайки предвид оскъдността на исторически доказателства.

А аз какво казвам на финала? Почти същото, но с други думи е да... защото не го намирам за нелепо.
Дали е нелепо да се правят такива разсъждения? Зависи от целите на разсъжденията...Ако са с цел да посочат правилната посока в търсенето на доказтелства си е напълно в рамките на нещата. Ако са с цел за създавне на нови безумни идеологии тогава е направо опасно. Тоест зависи и кой разсъждава...

"Никога не бих станал член на клуб, в който приемат такива като мен" Цитирано от Еко...


Тема Re: Първият монотеистичен култ в света!нови [re: abi]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано02.12.06 11:20



КАК е възникнал монотеистичния култ към Атон???? Ако този въпрос намери отговор, то може и да е от съществено значение за отговора на твоя! Не го е взел от израелтяните - ок...как обаче е решил да промени хилядолетната религия на ...Египет! Ето това е още една тема достойна за главоблъскане!


ІVІVІVІVІVІVІVІVІVІVІVІVІVІVІVІVІVІVІ

Култът към Атон е култ към т.н. "Слъчев Диск",
но не само Слънцето, като върховен източник
на живот, но и Словото, като негово вълшебно
проявление.
Става дума за подредено Слово под формата
на диск, представляващо особен уред или устройство
за разчитане на много тайни и загатки.
Дали този уред е съществувал преди Ехнатон
е много риторично и колко древно е това познание,
за съжаление няма много данни по тези въпроси.
Предполагам,
Св. Йоановото : "В началото бе Словото и Словото бе Бог /1:1/
има връзка с по-горните ми предположения.
Цитирам от него, както е дадено в Екзархийския Н.З. от 1872 г. :

От ІWАNNА СВЯТОЕ БЛАГОВЕСТВОВАНІЕ

Въ начале бе Слово, и Слово бе (а)
къ Богу, и Бог бе Слово. Сей бе (в)
искони къ Богу. Вся темъ быша, и без` (г)
негw ничтоже бысть. Въ (д)
томъ животъ бе, и живот бе светъ
человекwмъ. И светъ во тме светится, (э)
и тма эгw не wбятъ. Бысть человекъ (s)
посланъ от` Бога, имя эму Іwаннъ. Сей (з)
прiиде во свидетельство, да свидетел`_
ствуетъ w свете, да вси веру
имутъ эму. Nе бе той свет, но да (и)
свидетелствуетъ w свете. Бе светъ (D)
истынний, иже просвещаетъ всякаго
человека грядущаго въ мiръ. Въ мiре (i)
бе, и мiръ темъ бысть, и миръ эго
не позна. Во своя прІиде, и свои эго (аІ)
не прІяша.
/ Йоан 1:11 /

Слово, Светлина и Бог / Проявление /
се взаимозаменят в текстта.
Те са в самото начало - преди всички светове.
Предполагам, че т.н. "слънчево-словесен диск"
на Ехнатон има връзка с горните редове.
Йоан Предтеча е Есей.
Есеите са противници на юдещините и др.
Връзката Есей и Христос не е случайна и др.

Привет !





Тема Re: Първият монотеистичен култ в света!нови [re: Vencci*]  
Автор abi (mente)
Публикувано02.12.06 12:45



Съжалявам, но звучи крайно неубедително.

Освен това темата няма за какво да продължи напред. Каквото имаше да се каже се каза...

"Никога не бих станал член на клуб, в който приемат такива като мен" Цитирано от Еко...

Редактирано от abi на 02.12.06 13:02.



Тема Re: Първият монотеистичен култ в света!нови [re: abi]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано02.12.06 21:34



"Обикновено някой които държи непременно да наложи совето менение се "бори" с всички средства, с които разполага. Често заради самото борене."

Да, именно.
За съжаление пак ми се налага да използвам думата "нелепо", но тя е за мен най-подходяща да опише "явлението" в този клуб.. а именно критиците на християнството обвиняват нас, обикновените християни, в липса на толерантност, в глупост и агресивност -- при положение, че точно те, не-християните са приети тук много културно и добронамерено.. а те самите са дошли на "наша територия" да ни обясняват най-нагло колко сме заблудени ;))

Ей такива парадокси просто няма как да ме оставят с много респект към въпросните "критици на християнството".

вяра~надежда~любов


Тема Re: Първият монотеистичен култ в света!нови [re: мaлkaтa]  
Автор abi (mente)
Публикувано02.12.06 21:51



хехехехехе,

аз това от няколко години все го повтарям из тези клубове, но видът хора за който говрим е такъв, защото такава му е природата


разбираш ли...те ако не бяха от такъв сорт, просто нямаше да има как ние да водим този разговор.

един съвет от мен - да ти минава покрай очите и не се заговаряй изобщо с тях. игнорирането му е майката. говори само с хора, с които има какво да си кажеш.

"Никога не бих станал член на клуб, в който приемат такива като мен" Цитирано от Еко...

Тема Re: Първият монотеистичен култ в света!нови [re: abi]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано02.12.06 22:37



"игнорирането му е майката"

Е това е истината май



вяра~надежда~любов

Тема Re: Първият монотеистичен култ в света!нови [re: abi]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано03.12.06 20:18



Поздрав за чудесния отговор. Това за стелата не го знаех.
Надпис от този период 1745 г.пр.Хр съдържа списък на слуги в двореца на фараона - хиксоси. На север царството им е съсредоточено около Аварис. Именно това е мястото където се е заселил Яков.
Съмнявам се че хиксоси е тъждествено на израелтяни. Мисля че евреите се заселват в Египет малко по-късно, когато страната се управлява вече от Хиксосите. Последните са карали колесници, с които имали технически надмощие пред войските на фараона, а пък от друга страна никъде при евреите нямаме доказателства за използване на колесници. Самото заселване на евреите около Аварис /хиксоската столица/ ясно показва, че те са влизали в състава на семитите, колонизирали делтата на Нил. Това, че са се заселили след основаването на града /ако не се лъжа Аварис е основан по време на хиксоското господство/ също косвено доказва, че май евреите са се нанесли наготово след като хиксосите покорили Долен Египет.
Освен това за изхода и това, че голямата маса "емигранти" е трябвало да бъде забелязана от египетските хронисти - знаем ли какъв е бил действителният брой напускащи евреи? Дали са били многочислен поток или са се изселвали послтепенно. Защото голямата маса народ буквално ще умре в пустинята от недохранване, а и координацията в придвижването на толкова хора би била невъзможна при недостиг на жизнено необходими суровини /лично аз се съмнявам и в 40-годишното скитане на евреите в търсене на "Обетованата земя"/. Как след всичките бедствия и лишения са им останали достатъчно сили да воюват успешно с филистимците и ханаанците?
Ще дам по-подробен отговор утре или вдругиден, защото уикенда прекалих много с житейските наслади и остава да събера разпилените си мозъчни клетки.



Facta, non verba!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.