Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:43 10.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема христовата саможертванови  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано10.02.06 04:19



какво я прави толкова голяма?

много хора са били подлагани на по-жестоки мъчения.
в същото време, той твърдо е ЗНАЕЛ, че след това ще продължи да съществува.



Тема Re: христовата саможертванови [re: ~!@$%^amp;*()_+]  
Автор beseecher (непознат )
Публикувано10.02.06 06:07



Христовата жертва е много голяма, понеже чрез нея се спасяват мнозина за вечен живот. Тя е голяма, защото показва същността на Бога - а именно, че Бог е съвършенно справедлив и съвършенно милостив, или още казано - изявява в пълна мярка това, че Бог е любов. Чрез това знание за Бога човек е жив и не само хората, но и ангелите.



Тема Re: христовата саможертванови [re: beseecher]  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано10.02.06 06:53



искаш да кажеш, че в случая от значение е КОЙ го е направил, а не КАКВО е направил?

Редактирано от ~!@$%^amp;*()_+ на 10.02.06 07:30.



Тема Re: христовата саможертванови [re: ~!@$%^amp;*()_+]  
Автор beseecher (непознат )
Публикувано10.02.06 08:38



Да реда е първо КОЙ ще го направи и след това КАКВО ще направи.

Ангел не може да плати цената за човечеството, нито пък някой "свят" човек, дори и да приемем, че принесат себе си в съвършенна безгрешна жертва (теоритически). Това го виждаме в Откр 5, където никой на небето и земята не беше достоен да вземе книгата и да отвори нейните печати. Забележи, че никой - дори и ангел, не бе достоен да отвори книгата запечатана със седем печата освен Агнето. Тук Христос изрично се споменава в образа на Агне, понеже поради Неговата уникална жертва Той придоби власт за това.

От друга страна, самия процес на плащане на цената за греховете на целия свят е тайнство - а именно, че Христос на кръста стана грях за нас за да поеме нашето наказание.

2Кор. 5:21 Който за нас направи грешен ( Гръцки: Грях ) Онзи, Който не е знаел грях, за да станем ние чрез Него праведни ( Гръцки: Правда ) пред Бога.

Това дело не може да се ивърши от никой друг освен от Божия Син, в Когото Отец блговоли да всели цялата пълнота на Бога, понеже Той не Му дава Духа си с мярка - затова се нарича и Христос Помазаника, който дава Духа.

Христос дойде не само да жертва Себе Си, но и да свидетелства за истината и да постави Себе Си в позиция на първенство като пръв плод на новото творение (това сме ние които се новораждаме и става Божии Синове в Христа), защото от Отец произлиза всеко род на небето и на земята, а Исус Христос носи титлата на Божия Син - началника на творението. Виж тези стихове:

Кол 1:18 И глава на тялото, то ест, на църквата, е Той, Който е началникът, първороден от мъртвите, за да има първенство във всичко.
19 Защото Отец благоволи да всели в Него съвършенната пълнота,
20 и чрез Него да примири всичко със Себе Си, и земните и небесните, като въдвори мир чрез Него с кръвта, пролята на Неговия кръст.

Еф. 3:14 затова, прекланям коленете си пред Отца [на нашия Господ Исус Христос],
Еф. 3:15 от Когото носи името всеки род на небесата и на земята,

и същевременно виждаме:

Филипяни 2:9 Затова и Бог Го превъзвиши и Му подари името, което е над всяко друго име;

От друга страна Христос дойде да изяви истината директно от Бога. Никой друг не може да направи това - дори ангел.

Йоан 18:37 Затова Пилат Му каза: Тогава, Ти цар ли си? Исус отговори: Ти право казваш, защото Аз съм цар. Аз за това се родих, и за това дойдох на света, да свидетелствувам за истината. Всеки, който е от истината, слуша Моя глас.

Йоан 1:18 Никой, кога да е, не е видял Бога; Единородният Син, Който е в лоното на Отца, Той Го изяви.

Йоан 3:11 Истина, истина ти казвам, това, което знаем, говорим, и свидетелствуваме за това, което сме видели, но не приемате свидетелството ни.

Йоан 3:32 Каквото е видял и чул, за Него свидетелствува; но никой не приема свидетелството Му.

Става дума за уникално свидетелство от Бога за Бога чрез пълнотата на Святия Дух. Това никой друг освен Бог не може да го направи. Никой друг не може да направи такава жертва каквато Христос направи понеже Той пожертва Себе си чрез пълнотата на Святия Дух:

Евр. 9:14 то колко повече кръвта на Христа, Който чрез вечния Дух принесе Себе Си без недостатък на Бога, ще очисти съвестта ви от мъртвите дела, за да служите на живия Бог!

Изкуплението не е просто плащане на цена, а активен процес от Божия страна за възстановяване на човека в единство с Бога. Христовото дело решава проблема с греха в универсален мащаб. Във Христос, се обединява цялото творение в едно (във Христовия Дух, в познаване на Бога), вкючително и ангелите (Еф. 1:10). Това може да стане само чрез самия Бог понеже всичко е от Бога, чрез Бога и за Бога.

А какво да кажем за възкресението. Никой освен Бог не може да премине през такова възкресение от смърт в живот. Това възкресение не бе обикновенно възкресение. Христос умря с тяло подобно на нашето тяло и възкръсна с ново прославено тяло - тяло от новото творение, което е плод на Божия Завет, Божиите обещания. Това е белега, че Бог Му е дал земята (и не само земята) в наследство - т.е. доказателство, че Той легално пое Божието наследство и владичество на земята. Чрез силата на това възкресение и ние сме духовно възкресени сега, а в последния ден ще бъдем и физически преобразени.

А какво да кажем за ходатайството на Христос и Неговото свещенничество чрез което ние живеем? Ангел и човек не могат да бъдат първосвещенници но само Христос, който

Евр. 7:14 Защото е известно, че нашият Господ произлезе от Юдовото племе, относно което племе Моисей не каза нищо за свещеници.
15 Това, що казваме, става още по-явно, тъй като по подобие на Мелхиседека се издига друг свещеник,
16 Който се установи не по закон, изразен в плътска заповед, но по силата на един безконечен живот;
17 защото за Него свидетелствува: "Ти си свещеник до века Според чина Мелхиседеков";

... значи по силата на един безконечен живот - кой има такъв живот освен Бог Самия?

Нека видим, кой друг освен Бог има сила да победи плътта, което реално е и целта на кръста.

Исая 63:3 Аз сам изтъпках лина, И от племената не бе с Мене ни един човек; Да! стъпках ги в гнева Си, И смазах ги в яростта Си, Тъй че кръвта ми попръска дрехите Ми, И изцапах цялото Си облекло.
63:4 Защото денят за въздаянието бе в сърцето Ми, И годината Ми за изкупване настана.
63:5 Аз разгледах, но нямаше кой да подкрепя; И зачудих се, че нямаше кой да подкрепя; Затова, Моята мишца Ми изработи спасение, И Моята ярост, тя Ме подкрепи.

Тука се говори за последния гняв на Бог върху нечестивите, но в Духовното послание на тези стихове съзираме Божията сила за осъждането на греха в плътта, за което се говори тука:

Римл. 8:3 Понеже това, което бе невъзможно за закона, поради туй, че бе отслабнал чрез плътта, Бог го извърши като изпрати Сина Си в плът подобна на греховната плът и в жертва за грях, и осъди греха в плътта,
4 за да се изпълнят изискванията на закона в нас, които ходим, не по плът, но по Дух.

Ето това е истинския съд над плътта и истинското стъпкване на лина на Божия гняв. И от този лин потече виното - кръвта - чрез която ние се спасяваме чрез вяра. Там Божия Син беше сам - заобиколен от двама разбойника. Нямаше кой да помага освен Силата на Божия ДУх, който беше в пълкнота в Христа.

А какво да кажем за Божия Завет за изкуплението, който беше извършен между Бог Отец и Бог Син? Чрез този ЕДИН ЕДИНСТВЕН завет за ЖИВОТ ние се спасяваме, като ставаме осиновени в Христа чрез Христа и Неговата жертва и ставаме сънаследници на Божиите благословения.

Надявам се сега да е малко по-ясно защо само и и единствено чрез Христос можем да бъдем спасени, а също и че Христос единствено можеше да извърши цялото дело на изкупление което включва и принасянето на Себе Си в жертва и смирвяването до гроб.

Редактирано от beseecher на 10.02.06 08:52.



Тема Re: христовата саможертванови [re: beseecher]  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано10.02.06 08:59



хубаво си писал, ама аз понеже съм проз, как да ти кажа...

мене като ме постригват не ме интересува кой ме постригва, интересува ме как са ме подстригали.
пък брат ми веднъж беше влязъл по погрешка при капанов, та той така го беше "разкрасил", че братото чак след две пострижки замяза на човек.

та в тоя смисъл това КОЙ вместо КАК малко на дизайнерска работа ми мяза, ама вие си знаете де.



Тема Re: христовата саможертва [re: ~!@$%^amp;*()_+]  
Автор БaйTopбaлaн (Експерт)
Публикувано10.02.06 14:11



И двете са еднакво важни.
Щото като ти видят главата, те питат КОЙ те подреди ТАКА/т.е. КАК/.

Просто (но не прост) човек


Тема Re: христовата саможертванови [re: ~!@$%^amp;*()_+]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано10.02.06 15:54



Чрез христовата саможертва е затворен пътят на много хора към усъвършенстване, защото уповавайки се в саможертвата на Йешуа, която уж ще им донесе "спасението", не вдяват, че от всеки се иска саможертва, за да постигне нещо... От някои - по-малка, от някои - по-голяма от тази на Йешуа.
това, което Йешуа е направил, просто пример как трябва да се постъпва в някои ситуации. Не е първият пример, нито ще е последният, но поради стечение на редица истор. обстоятелства той е станал особено популярен.
Иначе в историята на много народи има хора, които са постъпвали като Йешуа.
Всъщност какво е направил - показал е, че трябва да отстояваш докрай нещата, в които вярваш, нещата, които смяташ за правилни. Как трябва да постъпва един достоен човек. Но... не е първият. Нито ще е последен.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 10.02.06 15:59.



Тема Re: христовата саможертванови [re: ~!@$%^amp;*()_+]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано10.02.06 16:05



На въпроса КОЙ и КАКВО е направил...
Йешуа може би е бил свестен човек (нищо не мога да кажа по въпроса), но както споменах, неговия акт е просто един от многото в човешката история. По какво е различен? По това, че някои го смятат за "син божи"?
Е, това, че някой го смята за нещо, не означава, че е бил по-различен от останалите хора.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема хипотезанови [re: ~!@$%^amp;*()_+]  
Автор cuddly (стар познат!)
Публикувано10.02.06 16:22



прави я толкова "голяма" фактът, че невинен човек поема греховете на целия свят и получава наказанието им - смърт.



Тема Re: христовата саможертванови [re: Black Wolf]  
Автор цвeтe шapeнo (непознат)
Публикувано10.02.06 17:25



"Чрез христовата саможертва е затворен пътят на много хора към усъвършенстване"

Black Wolf, тука естествено в мене възниква въпроса : усъвършенстването самоцелно ли е? Т. е. ние се усъвършенстваме за да се усъвършенстваме?
Защо, какво ни е в сегашното ни състояние?
Всеки разбира съвършенството по различен начин. Ако се стремя в собствените си очи да се виждам все по-съвършен (защото ближният ми разбира се ще е на противоположно мнение, на хората просто няма как да се угоди), какво свъщност правя?
Та въпросът е какъв е смисълът, какво ни ползва съвършенството? Също що е съвършенство, отнася ли се единствено само за мене, или касае и взаимоотношенията със себеподобните ми?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.