Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:38 07.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Християнин - лихвар???нови  
Автор an_angel (непознат)
Публикувано02.11.05 16:41



Как мислите, има ли такова животно? Трябва ли да има? Има ли право християнина да дава пари срещу лихва, за да се облагодетелства от труда на друг човек?

Редактирано от an_angel на 02.11.05 16:43.



Тема Re: Християнин - лихвар???нови [re: an_angel]  
Автор promtrei (член)
Публикувано02.11.05 22:40



Познавам доста пастори и вярващи - лихвари.

Брат Данчо - пастор от Бъл.БЦ от цигани в Ботевград.Кравите му бяха отгледани от вярващи без заплата.Било дял пред Бога.

Марин Гамбата от с.Челопеч - пастор от Бъл.БЦ от цигани.Направи "Църква", която е на негово име заедно с парцелата,на гърба на "вярващите мангали".Без да плати стотоинка.Било дял пред Господа.

Брат Дан Данчо от гр.Пирдоп.Пари на заем с лихва.Ако отрече аз съм свидетел.
Сега е пастор на ПБЦ."Църквата" е в двора му.И неговите вярващи си "хапнаха от курбана".

Това са от първа ръка.От втора ръка имам само слухове.

Но продажвата на дрехите и храните от помощитe с тирове от Запада се продават в магазините на много пастори и се злупотревява с тях.Това не знам да е "лихварство".



Тема Re: Християнин - лихвар???нови [re: an_angel]  
Автор White RavenМодератор ()
Публикувано02.11.05 22:45



Според мен лихварството не е грях, но в библията пише да не даваш, на "брат", респ. на вярващ, с лихва.
Иначе остава да закл\чим, че банките са непочтен бизнес.

Моят бивш пастор, въобще не дава на заем. Това разбира се не е библейско, но за него парите са над всичко.




Тема Re: Християнин - лихвар???нови [re: White Raven]  
Автор last roman (CORONIFER)
Публикувано02.11.05 22:57



Това се отнася за евреите - евреин дава на евреин безлихвен заем. Но евреин на неверник - винаги с лихва....

Primus inter pares!



Тема = християнин банкернови [re: an_angel]  
Автор Д-p Poceн T Pyceв (без титли тук)
Публикувано02.11.05 23:00



Международна православна банка Св Никола

Multi consurgunt adversus me


Тема Re: Християнин - лихвар???нови [re: an_angel]  
Автор Joro Hrasta (Жори Уолкър)
Публикувано03.11.05 00:02



Най-първо, това е незаконно. има си институции, които законно отпускат кредити срещу съответна лихва. като частно лице не е законно да се отпускат заеми срещу лихва, защото печалбата е "сива" икономика
Като часто лице словото не ни забранява, дори ни поощрява да даваме назаем на нуждаещи се, но не срещу лихва. А парите принципно не са измислени от Бога и трябва много да внимаваме с тях.



Тема Re: Християнин - лихвар???нови [re: an_angel]  
Автор kakata (от Тобосо)
Публикувано03.11.05 08:36



Лихвата представлява възнаграждение за услугата, както и компенсация за времето през което парите не са у теб. Нормално е да върнеш на човек парите с лихвата които би получил ако парите бяха на депозит. Иначе го ощетяваш. Става въпрос за големи суми, разбира се.
Лихварството като занаят е противно. Погледнете заложните къщи. Взимат по 10-20 % месечна лихва! При неизплащане взимат имотите на хората. Това е противно и нагло ограбване. Християнинът не може да ограбва ближния си по никакъв начин.



Тема Re: Християнин - лихвар???нови [re: kakata]  
Автор Joro Hrasta (Жори Уолкър)
Публикувано03.11.05 15:18



Примайки за редно даването на пари с лихва, ти поощряваш неплащането на данъци и сивата икономика. В България има достатъчно банки и няколко големи небанкови кредитни институции. Като искаш лично да помогнеш на някого, дай му парите и забрави за тях. Ако ги върне, върне, ако не - Бог гледа.
Преди може би година дадох назаем 100$. на един човек, за който знаех, че много забавя, но връща.Е, с голямо закъснение си получих парите. На малка загуба съм, че курсът на долара не е същия, но на човека съм помогнал. А за големи суми си има законни институции. В България банки колкото щеш. Но принципно, личното ми убеждение е че парите са голямо зло.



Тема Re: Християнин - лихвар???нови [re: Joro Hrasta]  
Автор White RavenМодератор ()
Публикувано03.11.05 15:40



Това убеждение е нехристиянско и се нарича гностицизъм.




Тема Re: Християнин - лихвар???нови [re: kakata]  
Автор an_angel (непознат)
Публикувано03.11.05 15:49



Питането ми е по съвсем конкретен случай. Познавам човек, християнин, който даде пари срещу лихва. Но като казвам лихва не става дума за лихва 2-3-5%, а за лихва 40-50%. Дори и банките не дават срещу такава лихва, именно това е гнусното. Но....човека, който ги даде първо каза, ами искам да помогна, нали съм християнин, а в следващия момент каза, искам да правя бизнес. Когато искаш да помогнеш е редно да дадеш безлихвен заем според мен, иначе това не е помощ.
"Защото сребролюбието е корен на всякакви злини..." и от там тръгват нещата, но много хора се заблуждават, че вършат добро и нищо лошо не са направили като са дали пари срещу лихва. Ако това са хора от света добре, те не знаят кое е грях и кое не, много често бъркат понятията, но християнина трябва да знае много добре това. И трябва да се пази от греха. За съжаление ние християните сме много лош пример за хората от света и се питам сме ли ние светлината и солта?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.