Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:35 14.05.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Дънов-въпросникнови  
Автор muntzer2 (Георги Димитров)
Публикувано24.08.05 19:02



Има ли някой информация за за живота на Петър Дънов докато е бил член на методиската епископална църква в България? Дали е проповядвал като методиски пастор след като се е върнал от Америка? В какво се е забъркал в Америка? Курса по медицина които е завършил в Boston University School of Medicine има ли нещо общо със здравословните норми които после налага на последователите си? Като пасивист и въздържател е рефлектирал на протестантското си образование или е последствие от езотерични идеи?



Тема Re: Дънов-въпросникнови [re: muntzer2]  
Автор Raja ()
Публикувано25.08.05 11:37



Аз знам, че му е било предложено такова място на пастор, но той е отказал. След завръщането си от Америка се изолира за 5 години, в които развива учението си. Другите ти въпроси представляват интерес и за мен, предполагам че в клуб Окултизъм има хора, които са по-наясно и биха дали изчерпателни отговори.

Животът е хубав.



Тема Re: Дънов-въпросникнови [re: muntzer2]  
Автор petarst (минаващ)
Публикувано25.08.05 14:04



елате тук:





Тема Re: Дънов-въпросникнови [re: Raja]  
Автор famulusМодератор (щастливец)
Публикувано25.08.05 14:05



А баща му бил православен свещеник - или греша



Тема Re: Дънов-въпросникнови [re: muntzer2]  
Автор ЛюбимeЦ 12+1 (любим)
Публикувано25.08.05 14:24



Мога да ти дам друго инфо..
Аз често проповядвам в една църква във Варна.
В нея има един гроб,той е на бащата на П.Дънов.
от.Дънов е първия български учител и свещенник във Варна.
Често като минавам край него(гроба) си спомням една поговорка-"попско чедо дяволска унука".
Сега тя може да се трансформира и като попско-пастирско-ходжово дете.....и т.н.
Макар и добър в много отношения, баща(на П.Дънов) му не е могъл да го предпази от по-късните му увлечения..
Това ми напомня много експодписа на Светослав(един мой приятел)-"Бог няма внуци"..

*прости ми Мюнци за това че думите ми не са съвсем по темата,но надявам се да ти е било полезно инфото..
Мога да ти пратя изглед на това за което говорех...
Поздрави

"Всичко,което не е море,е провинция." Ърнест Хемингуей

Редактирано от ЛюбимeЦ 12+1 на 25.08.05 16:20.



Тема Re: Дънов-въпросникнови [re: ЛюбимeЦ 12+1]  
Автор muntzer2 (Георги Димитров)
Публикувано25.08.05 15:19



Аз на басни съм се наслушал затова ми се иска ако има някой със информация от методистите да си каже мнението или ако ниакой православен/протестант е ровил тези неща и може да се изкаже. Все някъде има малко повече и по достоверна информация.

Ще съм благодарен за снимка на гроба на бащата на Дънов .

Чувал съм например, че сестрата на Дънов последвала протестантите и после и той. Истината обаче е че баща му го записва в Свищовския теологически колеж и му плаща образованието. Интересува ме как са решили точно него да пратят в Америка.

Аз например съм чел че е поел църквата в Ямбол, но не съм сигурен това тогава Конгрешанска или методиска е била. Защо се е махнал от там. Не искал заплата казват дъновистите, което си го представям само ако е живеел с баща си. Методистите имат още една привидна издънка Иван Ведър понеже се споменава, че е учил на остров Малта където Лонг и Претиман са ги пращали първоначално. Ведър е после основателя на Българското масонство.

Ако Дънов е учил в Америка защо не е по-сходен със Теософството на Блаватска а е по близък до Щейнър. Дали не се е повлиял като се е върнал в България. Чел съм и за споменаване на масони и розенлроцери но не ми се вярва понеже всичко е само споменато повърхносно.



Тема Re: Дънов-въпросникнови [re: muntzer2]  
Автор ЛюбимeЦ 12+1 (любим)
Публикувано25.08.05 16:03



За Щайнер знаеш навярно че е духовен "ученик" на Йоахим Флорски който е паракатолически богослов.
Затова и Дънов запазва до голяма част Християнското начало..макар и да го видоизменя по модела който тогава го е привлякъл..
Докато Блаватска е по-скоро заквасена от чисто източни модели..
Снимката днес утре я правя и я имаш на @-мейла.
Църквата(двора) в която е погребан бащата на П.Дънов се нарича св.архангел Михаил намира се на ул 27 юли във Варна.

"Всичко,което не е море,е провинция." Ърнест Хемингуей


Тема Re: Дънов-въпросникнови [re: famulus]  
Автор Raja ()
Публикувано25.08.05 16:19



Да.

Животът е хубав.



Тема Re: Дънов-въпросникнови [re: petarst]  
Автор Raja ()
Публикувано25.08.05 16:39



- Този е доста пълен, има история, ключови беседи и още информация. Днес обаче не ми се отваря добре.

Животът е хубав.



Тема Re: Дънов-въпросникнови [re: ЛюбимeЦ 12+1]  
Автор ЛюбимeЦ 12+1 (любим)
Публикувано26.08.05 19:59



Днес докато рових из мухъла на старите книги..открих нещо странично за Дънов и сие*
Организацията на П.Дънов е единственната която не е репресирана в периода на репресиите до 1952 г.
Вероятно защото той е имал връзка със издръжката на баба Парашкева(майката на Г.Димитров) по време на процеса в Лайпциг.
А самата баба Парашкева(наричам я така защото така е извесна в нашата история) си е съвсем праведна евангелиска.
Последното направо ме срази,а другаря Димитров който е от евангелско семейство как ли се е чуствал при другаря Сталин който е незавършил православен семинарист.

"Всичко,което не е море,е провинция." Ърнест Хемингуей



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.