Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:33 20.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема За кого бие камбанатанови  
Автор ng (Надя®)
Публикувано16.06.05 19:20



Излязох с детето си да я уча да кара колело до езерцето в Дружба, където са двата, откраднати от Инокентий, храма - Св.Наум и Успение Богородично. Идеята ми беше да отида и на вечерня, но вечерня нямаше.
Както и да е, научих я да кара колело само за тази вечер (отпадна ми ангажиментът, но надявам се - не и парите за тази вечер и не знам безработна ли бях, или свободна - ще се разбере в края на месеца. Отвсякъде тъжно и несигурно положение.)
Та съществото се научи да кара и беше много сладичко с една рокличка, както залиташе натам-насам с велосипеда, приличаше на врабче, което сега се учи да лети. В един момент ми поиска да й купя вода. Казвам - водата в България от чешмите е чиста и питейна, слава Богу. Да си пила вкъщи, а като не си - върви в църквата да помолиш за водичка.
При което тя се качи в църквата, носейки моята чанта (голяма, учителска, за документи, където има маркери за бяла дъска, молитвеници и пр.мои работи), а аз останах да правя кръгчета с колелото и да чакам свещарката (с която бях говорила, че няма да има вечерня) да напои детето.
След доста време бавене, детето се върна разплакано. Влязло в църквата, но свещарката й грабнала чантата, отворила я - "Чия е тази чанта?", "На мама".
След което свещарката грабнала едно метално левче, което било в чантата - "Това левче откъде го взе?", "Ами на мама е." ' "А сигурна ли си, че не си го взела ей-оттам?" Накрая на дъщеря ми й прекипяло: "Госпожо, аз не съм крадла." Вода на детето не дала - нямало било вода в целия храм! (купихме си едно шише лимонада, нямаше как - като нямало било в целия храм вода...)
Преди всичко това да се случи, дъщеря ми била сама в параклиса, защото свещарката била заета да се кара на едни момченца, и те - на около 10, аз ги бях видяла. Водел се следният разговор:
-Аз колко пъти казах да не минавате оттук с колелата? Ако ти имаш по-малко братче, а то всеки път прави нещо, което си му казал да не прави, няма ли да го нашляпаш накрая?
-Аз имам по-голям брат, а не по-малък. Не съм сигурен какво щях да направя, но сигурно щях пак да му кажа да не прави така, а не да го шляпам - отговорило момченцето - но не съм сигурен, защото, както Ви казах, имам по-голям брат, а не по-малък.

Ходих аз да се разправям със служителката. Казвам, дъщеря ми пости, причастява се и се изповядва. Нямате право да претърсвате чантите на богомолците, ще се оплача на отец Серафим.
След което седнах на една пейка и ми стана много отчаяно. Дъщеря ми продължаваше да се учи да кара, да пада и да си разкървява коленцата. Току си отпивахме от шишето лимонада.
По някое време - гледам, от една кола слиза о.Серафим с една косачка за трева. Отиде в храма, извадиха един маркуч да поливат цветята. (С какво ли поливаха цветята, с ракия?)
Нямах намерение да се разправям, но след около час ми кипна. Отидох и си проведох разговора. Ти, казва ми той, не осъждай така. Казах, че нищо не осъждам, ами не могат да се претърсват богомолците и, особено, да се теглят пари от детето (дъщеря ми беше останала с впечатлението, че свещарката иска да я обере, а свещарката - че дъщеря ми иска да я обере. Тегленето на металното левче особено ме съсипа...)
Разправих на отеца и за момченцата велосипедистчета - точно разговора, който дъщеря ми ми предаде. Казах му, че не богомолците крадем, а църквите са крадени от Инокентий, че съм заобикаляла същите тези църкви като разколнически, а сега трябва да се разправям с такива идиотщини. Взех благословия и се разделихме.
Та така.
Защо бият камбаната, а няма вечерня, явно се отмерва времето. Винаги ми е било чудно. Според мен, призовават ни на молитва по къщите.

Като се върнах, видях, че сте написали 2 нови теми и 23 мнения.

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...


Тема Re: За кого бие камбанатанови [re: ng]  
Автор cuddly ()
Публикувано16.06.05 19:51



да, ужасно е да се пребъркват чанти, още повече на дете, още повече в храма.
Направо отвратително. И една чаша вода да не й даде...



Тема Re: За кого бие камбанатанови [re: ng]  
Автор Griph (женски род:))
Публикувано16.06.05 19:53



Ух,
направооооооооооооооооооооооооооооооо.
Абе хорска им работа. Нямам думи чак.

Ти вярваш, че има само един Бог, добре правиш; и бесовете вярват и треперят.


Тема Re: За кого бие камбанатанови [re: ng]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано16.06.05 20:10



Да-а... Отвратителна история. Но защо ли не съм изненадан?

Я си кажете правичката - колко често и сред колцина от вашите "братя-християни" срещате съчувствие, пък и други "християнски добродетели"?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: За кого бие камбанатанови [re: Black Wolf]  
Автор Griph (женски род:))
Публикувано16.06.05 20:12



Не си водя статистика с цел заяждане.

Ти вярваш, че има само един Бог, добре правиш; и бесовете вярват и треперят.


Тема Не е заяжданенови [re: Griph]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано16.06.05 20:19



Съвсем сериозно питам. Сред колко от свещениците и разните служители по храмовете (те не са ли своеобразни християнски "активисти"?), сред колко от обявяващите се за "активни християни", намирате ценностната система, която смятате за християнска?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: За кого бие камбанатанови [re: cuddly]  
Автор ng (Надя®)
Публикувано16.06.05 20:21



Да, много идиотско. Сто пъти обясних на отеца, че не става въпрос да осъждам жената, ами че децата няма да искат да припарят сами, без родителска закрила, в църквата после (както моето, така и трите момченца). Викам - за какво ги отглеждате тези цветя, поливате ги, а да се гонят децата. Отецът вика - за това ги правим тези люлки и катерушки. Да, но люлките и катерушките са за младите майки, а за самостоятелно дете, каквото е десетгодишното какво правим? Гоним го без вода и му теглим парите от чантата.
А свещарката не е никак лоша жена, ами просто трябва дисциплина някаква.
Тя, казва отецът, си е имала основания, ама ти не ги знаеш - от тук и от Св.Наум станаха големи кражби точно от деца на тази възраст. Казвам - то самите черкви са крадени от Инокентий, ако трябва да говорим за кражба, и кажете кога ще свърши полицейщината, за да знаем кога пак да дойдем. И така. А отецът знае, че детето пости, изповядва се преди причастие и пр. Това свещарката не го знае, защото ние през учебната година другаде се черкуваме и там дъщеря ми е много близка със свещарката, чисти църквата, с една шпатулка маха восъка и пр. Ама свещарката и тя постела, казва отецът. Пък че не дала вода на детето, грешка било. То остава и да не е грешка...Уф. Това е то - да постиш, а да държиш децата жадни и да ги обискираш, да им теглиш стотинките...

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...


Тема Re: За кого бие камбанатанови [re: Black Wolf]  
Автор cuddly ()
Публикувано16.06.05 20:25



срещат се, но по-рядко, отколкото би трябвало..



Тема Re: За кого бие камбанатанови [re: Griph]  
Автор ng (Надя®)
Публикувано16.06.05 20:27



Гадното е, че дъщеря ми няма да иска да влиза сама в черквата.
Иначе на нея и стана много жал за свещарката, пита ме дали съм щяла да искам на мен после да ми се кара началникът ми и пр. А тя не е лоша жена, дава иконички на богомолците - има такива предвидени, от хартия. Но трябва да има дисциплина и да се грижим за вярата на децата, а не да отглеждаме китки и да хокаме.

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...


Тема Re: За кого бие камбанатанови [re: Black Wolf]  
Автор ng (Надя®)
Публикувано16.06.05 20:41



Добрината е от Бог - и при вярващите, и при атеистите. Тук става дума за дисциплина, за самосъзнание на служителите на заплата при БПЦ. Какво е това - само фасада, цветенца, държавна институция, с две думи.

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.