Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:49 27.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: оффнови [re: Griph]  
Автор Anima Mea Tibi Amandi (вятър)
Публикувано16.06.05 22:43



Много пъти ми се е приисквало да отворя тема, касаеща поведението на една не малка част от служителите в столичните храмове, но все не съм го правил. А то е, меко казано, безобразно. Това, че някакви сърдити господа с лекьосани сини мантички се мотат напред-назад и точно в мига, в който си поставяш свеща в свещника, те решават за го завъртят с нервен жест, та да оберат неизгорялите още и наполовина свещи, е най-малкия проблем. Предполагам, че кандидатите са малко, възнаграждението ниско, та това евентуално е попречило на епископ Николай да вземе мерки. Но не виждам оправдание за ужасяващите работни манти, като на майстор-стругари в края на смяната, на служителите не къде да е, а в Св.Александър Невски!

Колкото до храма в Хаджи Димитър - Св.Димитър, то трябва да призная, че съм безкрайно изненадан. Безкрайно. Имам прекрасни впечатления от този храм.

Редактирано от Anima Mea Tibi Amandi на 16.06.05 22:44.



Тема Re: оффнови [re: ng]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано16.06.05 22:44



Е това е мерзост!.. съжалявам.

вяра~надежда~любов


Тема Re: оффнови [re: ng]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано16.06.05 22:48



Те надписа хубаво ще го променят, но отношението на служещите в тази църква дето са го сложили надписа как ще променят? Това ме интересува мен. Аз в такава църква не бих ходила.

вяра~надежда~любов


Тема Re: оффнови [re: Anima Mea Tibi Amand]  
Автор ng (Надя®)
Публикувано16.06.05 22:51



Драги Анима, знам, че имате такива прекрасни впечатления, но те са, меко казано, лъжовни. Там съм пяла в църковния хор, (което свещарката не знае, защото пях малко и не съм й се набивала в очи) и там пък такива грозни, ама АРХИ грозни неща се случиха, че не знам дали трябва тука да ги разправям. Отвратителни. С две думи, имаше и финансова гадост. Лишиха бедните момичета от заплати, а заплатите ги прибраха...да не казвам кой. Каквато свещарката, такава и диригентката. Дайте да не говорим. Диригентката е млад човек, ползува интернет, може и да прочете. Но това е така. Обраха едни бедни момичета, които просто едвам си плащаха билетчетата за пътни до храма. Накрая не получиха пари, защото не били пели достатъчно звънко. А парите отидоха, за да се погасят едни дългове, едни неплатени наеми и пр. гадости.
Една от хористките доведох аз. Момичето е отличен музикант. Въпросните момичета, аз вкл, най-дъртата, до една сме от консерваторията, теоретици, с отличен по солфеж, минали вокалните постановки, хорознанията и пр. Моля Ви. За Велислава Дърева и личното й покаяние мога и да не знам, ако и да сме в една енория, но нали решихме, че тя сигурно тайно се самобичува и мие нозете на прокажените, без ние да знаем (има такава евентуалност), но за Св.Димитър да не говорим.
Вие бяхте взели едно отношение по една тема. Аз си мълчах, за да не Ви разваля илюзиите за Св.Димитър.

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...


Тема Re: оффнови [re: мaлkaтa]  
Автор ng (Надя®)
Публикувано16.06.05 22:56



ами вземат се мерки да не се държат така и това е. Не е толкова сложно. Ето, в Дружба взех мерки. Няма друг начин.

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...


Тема Re: оффнови [re: ng]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано16.06.05 23:10



Добре, но тогава те са "праведни" лицемерно. Какво като го няма надписа, тези, които мислят по този начин (като на надписа) са си още в църквата и трябва да са ни "духовни водачи".

вяра~надежда~любов


Тема Re: оффнови [re: мaлkaтa]  
Автор ng (Надя®)
Публикувано16.06.05 23:20



Хм.
Мненията ти наистина са хубави.
============
Виж, аз съм свикнала от малка да бдя за тия неща по църквите. Не съм като благоговеещите пред свещоливно-притежателите, тепърва покръстени, тепърва чули за Господ бивши будисти и бабовангисти. Знам, че имам право да се причастя и извън постните периоди, че не трябва да плащам за каквото не се плаща и пр.
Казваш - лицемерно праведни ще са. Е, това има на пазара. Отец Серафим ми каза - ние, свещениците, също грешим.
Който е съвестен - да не изработва такива надписи по църквите. А този надпис е залепен отляво на вратата на храма, вижда се, когато влизаш, набива се в очи.
Като пишем по интернет, ще го махнат. Вервай ми.
А, те не мислят като на надписа, ами това е бизнесът със свещите.

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...

Редактирано от ng на 16.06.05 23:23.



Тема Интерпретация на фактитенови [re: мaлkaтa]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано16.06.05 23:32



Добре, но тогава те са "праведни" лицемерно. Какво като го няма надписа, тези, които мислят по този начин (като на надписа) са си още в църквата и трябва да са ни "духовни водачи".

Надписът за свещите аз бих интерпретирала по различен начин.
1. В храм се продават осветени свещи, т.е. благословени.
2. Да си носиш свещи от вън е като да ходиш на ресторант, носейки храната и пиенето от вкъщи. Всяка свещ отвън лишава храма от средства, а пък се оплакваме, че няма пари за хористите.
3. Надписът е предупреждение за тези, които с устата си споменават името Господне, а с делата си го отричат.

И на мен ми се е случвало да минавам привечер към 19 часа, но като ми кажат: "Храма е затворен, тръгваме си вече", приемам, че аз съм закъснялата, а не се сърдя, че не ме пускат вътре.

Що се отнася до сините престилки и дръпнатия тон, то това може да се сподели със свещеника в съответния храм, отец-предстоятеля или изповедника, т.е. с хора, които са вътре в църквата и които могат да съдействат за разглеждане или решение на епархийски съвет. Каквито и да са проблемите, с добронамереност може да се обсъждат и решават.



Тема Re: Интерпретация на фактитенови [re: *Лия*]  
Автор ng (Надя®)
Публикувано16.06.05 23:49



Абе, лийче, защо не си пишеш в Православие, цял форум сме ви освободили там, ама нещо нямате какво да си кажете. Що щеш в моите теми да "интерпретираш" ресторантски молитвата? Твоята ако е като ядене в ресторант и поръчване от менюто, тука хората иначе схващат общението с Бог.
А парите за хористи не са идвали от касата на свещарката, а от друго място, тях си ги имаше, никой не е казал, че лишават момичетата, понеже няма пари. Парите отидоха знаем къде и недей да си вреш гагата, където не ти е работа, защото не си наясно.

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...


Тема Re: оффнови [re: ng]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано16.06.05 23:56



Е как да не мислят като на надписа, като те са го писали.. или ако не го е писал свещеника, то той е допуснал да стои на вратата на храма.. и да е първото нещо, което всеки стар или НОВ вярващ вижда.. Като надпис на челото.

А в средновековието са продавали сертификати за спасение и вечен живот в Рим.. та освен такива да почнат да печатат някои.. бизнесмени.

вяра~надежда~любов



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.