Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:43 23.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Езотерични идеи за християнствотонови [re: Mish-o]  
Автор R. (непознат)
Публикувано15.06.05 14:48



Здравейте на всички! Понеже тук май всички са срещу Mish-o, аз реших да напиша нещо в полза на езотеричното Християнство.

Бих искал да започна от това, че пред всеки човек, запознат добре със съвременната естествена наука, възникват много въпроси. Въпроси за произхода на Вселената, на Земята, на човека. Една част от хората приемат научните истини за чиста монета и се задоволяват с тях. Друга част от хората обаче не ги приемат - но не ги и отхвърлят. Защото научният начин на мислене може да си има много недостатъци, но си има и едно голямо предимство - той е обективен. Разглеждайки научните доказателства - защото това наистина са доказателства - за развитието на Земята през различните епохи например, пред всеки здравомислещ човек излизат на преден въпроси като например следния: "Да, има достатъчно доказателства за развитието на човешкия вид през милионите години еволюция на тази планета. Как да съчетаем това с твърдението, че Бог е сътворил човека - в почти завършен вид - за един ден?"

И тук отново има два вида хора. Едните се правят, че такива научни доказателства не съществуват - и приличат на вица за шопа, който видял жираф в зоопарка и казал: "Е те такова животно нема!" Те си вярват дословно в Библията и не искат и да чуят за това, че например Земята не се появила изведнъж от нищото, бидейки сътворена от Бога, ами че е имало една огромна космическа мъглявина, която вследствие на милиарди години въртене около центъра си, е довела до формирането на различните планети. Или пък си казват - "ама те двете твърдения не си противоречат". Но на въпроса могат ли да обяснят нещата в детайли тези хора - ако бъдат искрени и честни пред самите себе си - би трябвало да кажат: "не, аз не мога да обясня това".

Другият вид хора пък вярват, че такова обяснение може да бъде намерено. И тогава тези хора - които не искат да вярват в религията като коне с капаци - извинявам се за израза, сигурно веднага ще последва обвинение в маловерие и съмнение в Библията - тези хора се опитват да намерят това обяснение. И единственото място, където това обяснение може да бъде намерено в пълна степен, е творчеството на Рудолф Щайнер. Това не е съмнение в Библията - напротив, това е безрезервна вяра - но в един по-висш смисъл - в Библията - защото аз си казвам следното: "аз твърдо вярвам, че написаното в Библията е вярно и достоверно и че това може да обясни съвременните научни открития" - т.е. аз поставям Библията над науката, но не отхвърлям самата наука.

И не мога да приема, че това ме прави "лъжехристиянин" - откога Бог забранява търсенето на истината? Човекът вече е изгонен от Рая, това е свършен факт. Ако някой иска да се върне назад към Рая - искрено му желая успех и всичко най-хубаво. Но аз искам да продължа напред - и отново да стигна в Рая, но вече знаейки разликата между Добро и Зло и направил напълно свободен избор. Който отрича съществуването на такъв път - той просто ми казва, че трябва да вървя назад, а не напред. Но именно Църквата гореше на клади хората, които търсеха истината - като Коперник и Галилей например - и спираше прогреса на човечеството.

Аз твърдо вярвам, че всеки човек сам избира своя път. Аз не твърдя, че всички вие грешите - всички ние просто следваме своята съдба. Аз не критикувам вашия избор - и ви моля и вие да не критикувате моя. Аз не мога да кажа, че вие не вярвате в Христос - но точно по същия начин и вие нямата право да казвате, че аз не вярвам! И докато прилагаме за себе си различни критерии отколкото спрямо другите, то не мисля, че ще постигнем какъвто и да било напредък.

Благодаря Ви, че имахте търпението да прочетете всичко това. Надявам се то да е било от полза дори и само за един човек - тогава е имало смисъл да го напиша!

Редактирано от R. на 15.06.05 14:54.



Тема Re: Езотерични идеи за християнствотонови [re: R.]  
Автор BrandofAmber (Shante Ishta)
Публикувано15.06.05 14:59



По-весело е.
Според същата съвремена наука преражданията са що годе доказани. Не че нещо такова може да се докаже 100%, но психологията ги е приела напълно, просто защото в твърде много случай на хипноза хората си спомнят предишните си животи и дори и преди няколко десетки години някои да е измислял теории за обясняването на това с колективното несъзнавано на Юнг или пък гени, то в днешно време се е приело, че когато се прави регресия с хипноза почти със сигурност ще се появят спомени от предишни животи, работата с които е също толкова важна колкото с настоящите спомени.

Това обаче е психология, няма много общо с религията според мене и едва ли с нея може да се "докаже" нещо, още по-малко пък тук. Някъде казваха че нищо не може да се докаже на никого, ако той не иска да му се докаже. От тази гледна точка едно удобно обяснение е че дявола праща тези спомени за да изпитва миряните. В днешно време седи малко смешно, но както знаем всеки си решава в какво ще вярва...

Truth is as variable as all of the beings who seek it.

Редактирано от BrandofAmber на 15.06.05 15:00.



Тема Re: Езотерични идеи за християнствотонови [re: R.]  
Автор ng (Надя®)
Публикувано15.06.05 15:01



Драги Р,
изобщо не се нуждаем от Щайнер или Дънов (защо пък намирате Щайнер за уникален и единствен?) да обясни Библията и да ни представи нещата в научен контекст. Едва ли аз мога всичко да обясня, но защо мислите, че и Щайнер всичко обяснява?
И какво му е научното на прераждането?

Не се бъркаме във Вашия мироглед, ами Вие сте в "християнство". Християнството изключа възможността да се прераждаме ли, прераждаме.
За Дънов знам, че смята, че сме произлезли от маймуната, но пък се и прераждаме. Щайнер сигурно застъпва същите концепции. Както правилно отбелязаха всички участници, има всякакви гледни точки, но не всички от тях са за този клуб.

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...


Тема Re: Свобода за различни мнениянови [re: Mish-o]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано15.06.05 15:05



Екзотични идеи за Християнството...

Captat non muscas aquila!



Тема Re: Езотерични идеи за християнствотонови [re: R.]  
Автор kaмъчe (.)
Публикувано15.06.05 15:17



здравей, здравей,
охо, ето я агитката на Мишо или негов клонинг.
но нали не смяташ, че ще ви чета/четем.
доста отегчително почна да става.
смятам да престана да хабя време с езотериката, не че съм хабила много де. има къде по-полезни и приятни неща за правене.
а който не се интересува от собствената си съдба - това е негово право.



Тема Re: ПРЕДЛОЖЕНИЕ към УчАстниЦиТе в темата.нови [re: kaмъчe]  
Автор 3eфиpнa плaмъчka (от суров нефт)
Публикувано15.06.05 15:37



Предлагам Ви да помолим White Raven да изтрие всички разговори в тази тема, които би трябвало да се водят на бележки. Не намерих мнение без едно , което да не е заяждане. Тук не е тема за заяждания, а за Щайнер на Мишо . В темата ОПРОВЕРГАВАМ на Griph пък са опроверженията за Мишовите и щайнерови изказвания така, както ги виждат православните, католиците и протестантите в този клуб. Спорът се води с ДОВОДИ. Не се дръжте като деца от забавачката- големи хора сте вече.

Хайде със здраве и Бог с Вас!



ВНИМАНИЕ!!! Огнеопасна!!!!!


Тема Re: Езотерични идеи за християнствотонови [re: R.]  
Автор Griph (женски род:))
Публикувано15.06.05 15:39



Извини ме, но аз не съм виждала в Библията да пише, че земята не се върти.
Това какво е правила църквата някога си ....... какво общо има с Библията видяна по различен начин и незнам какво си тълкуване.

Абе тук трябва да има нещо хитро


Тема Re: ПРЕДЛОЖЕНИЕ към УчАстниЦиТе в темата.нови [re: 3eфиpнa плaмъчka]  
Автор kaмъчe (.)
Публикувано15.06.05 16:12



въобще не съм се заяждала.
а какво би казала за изказванията на Йоан Кръстител, ап. Павел?
да, някой сме на известна възраст и с известен опит, за разлика от други с малък жизнен и духовен опит. а ти от кой си?

хайде и с духовно здраве!



Тема Re: Езотерични идеи за християнствотонови [re: R.]  
Автор Ask2OO4 (питанка)
Публикувано15.06.05 16:25



Не може да твърдите, че науката е обективна. Това просто не е вярно. Или пък в друг вариант трябва да се изхвърлят доста науки. Философията наука ли е? Наука е. Обективна ли е? Не. Първият й постулат е, че няма абсолютна истина, т.е. за субективността на истината, бяз него тя не може да съществува. Литературата обективна ли е? Също толкова. Въобще хуманитарните науки трябва да бъдат изритани според вас от науките. Какво остана? Точните науки. Математика, физика и т.н. Чудесно. Математиката е една абстракция и точно по тази причина е строго обективна. Но само в определен контекст. Физиката също е твърде последователна наука и е залегнала върху математическа база. Да, за нея може да се каже, че е обективна, но тя непрекъснато се развива и не може да се твърди, че изводите й са окончателни. А има и една друга особеност. Проблемът идва когато определени факти се обличат в определена физическа теория. Нагласациите при това са толкова далеч от всяка обективност, че не смятам да се задоволя само с празни лозунги.

Обаче човекът е сложно същество. Той има богата душевност. Има освен разсъдъка и чувства. Аз съвсем съзнателно посочих, че всички науки, които могат да претендират за по-интуитивно и по-реалистично и немеханистично опознаване на човека са субективни. Какво може да помогне математиката в областта на чувствата? Всеки знае, че такъв опит води до див материализъм. Така че оставете науката да си върши работата в нейната си област и недейте да я поставяте като по-висше средство от вярата в тълкуването на библейските истини. Защото науката и много по-елементарни неща е безсилна да обясни. Ще кажете може би, че тя ще се развие? И за какво да я чакам да се развива, без да съм сигурен дали и кога изобщо ще стане, след като ДНЕС както и вчера, както и утре, чрез вярата може да се достигнат вечните истини? И днес науката дава своите отговори на редица битови въпроси, но за житейските питаме вярата. Такава е йерархията и всеки, който иска да я обърне обратно, всъщност поставя нещата с главата надолу.

Бог не забранява търсенето на истината. Но човек обича да си слага пречки и да обвинява другите, че му пречат. Има си утъпкан начин да се стигне до истината - него ни го е дал Сам Бог и по него са вървяли огромно количество християни. Вие като желаете да си търсите собствен път никой не иска да Ви върже. Само казваме, че вървейки през просото няма да се натъкнете на истината. Пък като искате - търсете си я. Но затова Бог се въплъти за да ни покаже пътя, защото за човек собствено е невъзможно да го открие сам. Нещо, което езотеризмът се опитва да направи чрез науката. Да открие нещо различно от вече предаденото. Само че и ап.Павел ни казва ”ако някой ви благовести нещо ПО-ДРУГО от това, що ние ви благовестихме, анатема да бъде”. Сам съди дали Щайнер трябва да слушаме или Библията.



Тема Re: Езотерични идеи за християнствотонови [re: ng]  
Автор R. (непознат)
Публикувано15.06.05 16:57



Драга ng,

Разбира се, че Щайнер не обяснява всичко, но обяснява много неща - лично за мен повече от който и да е друг автор в тази област. Но това е лично мнение. За научността на прераждането - Щайнер има специална статия за това, но не съм я виждал в интернет. Ако е намеря ще ти пиша отново.

Да, ние сме в клуб "Християнство", а не в клуб Католицизъм, Православие, Протестанство или Евангелизъм - накратко не сме в клуб "Църковно Християнство". Християнството си има своите различни направления - както живописта е част от изобразителното изкуство и физиката е част от естествената наука, така и езотеричното Християнство е част от Християнството.

Езотеричното Християнство приема прераждането. Не знам възгледите на Дънов по този въпрос, но според Щайнер човекът не е произлязъл от маймуната и е напълно обособено и самостоятелно същество без прародители от животинското царство.

"... има всякакви гледни точки, но не всички от тях са за този клуб."

А кои са за този клуб? Кой определя кои са за този клуб? Коя е онази височайша личност, която има правото да решава какво е Християнство и какво - не?

Редактирано от R. на 15.06.05 16:58.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.