Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:09 23.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | (покажи всички)
Тема Re: Същност на християнския езотеризъм – I частнови [re: Ask2OO4]  
Автор R. ()
Публикувано21.06.05 00:01



Благодаря за отделеното внимание да прочетете предишния ми постинг и да вникнете в него!

Цитатът, който Вие прилагате - "Иисус му казва: Тома, ти повярва, защото Ме видя; блажени, които не са видели, и са повярвали." (Иоан.20:29) - не противоречи по никакъв начин на написаното от мен. Аз просто твърдя, че към вярата може да бъде прибавено и познание. Освен това както съм заявил по-долу в същия постинг, езотеричното Християнство приема идеята за Еволюцията - думите, които Вие цитирате, са били напълно достатъчни в I век. Но днес е XXI век и нещата просто са други. На Вас може да Ви е достатъчна само вярата, но има много хора, които пак си вярват, но към вярата си искат да добавят и познание. И не можете да ги вините за това. А Православието не може да им даде това познание - иначе аз отдавна щях да съм твърдо в Правословието и да не чета нищо друго. Но Правословието не може да отговори на въпросите, които си задавам аз.

"Познанието идва чрез вярата" - ами ето един често задаван въпрос: Според Православието ще се спасят единствено вярващите в Христос, и то само част от тях - такива като мен например според Православието няма да се спасят. Но аз съм имал шанс и съм се отказал от него. А да си помислим за един човек, живеещ в едно затънтъно тайландско село, който никога не е чувал за Християнство - и съответно той няма да се спаси, защото не вярва в Христос. Не е ли малко нечестно? Не е ли малко несправедливо? От гледна точка на езотеризма понятията прераждане и Карма обясняват това напълно логично и разумно. Ще ми отговорите ли от гледна точка на вярата - защото според Вас "Познанието идва чрез вярата". Ето, аз търся познание по един въпрос - ще получа ли отговор от гледна точка на вярата?



Тема Re: Същност на християнския езотеризъм – I частнови [re: R.]  
Автор Ask2OO4 (питанка)
Публикувано21.06.05 10:29



И аз също се нуждая от познание, както и всеки друг. Но познанието идва чрез вярата. Познайте истината и тя ще ви направи свободни. Тук акцентът е върху истината, а не върху познайте, защото Бог нарече Себе Си Истина. Истината трябва да се преживее. Също както науката не може да обясни пеенето така, че да прочете някой човек и да започне да пее добре, така не може да обясни и множество други неща, които обаче могат да се преживеят и усетят чрез вярата. Вярата вижда там, където науката е безсилна да се справи. Тя е именно средството да се опознае вътрешното. За външното си има наука.

Ето виж справедливите думи на св.Теофан Затворник:
”§ 131. (Деян. 21:26-32; Иоан. 16:2-13).

«А кога дойде Оня, Духът на истината, ще ви упъти на всяка
истина». Защо в науката за логиката не се упоменава този
източник на познание? Не е удивително, че в езическите
логики този пункт липсва, ала защо го няма в християнските?
Нима когато започне да размишлява, християнинът трябва да
престане да бъде християнин, като забрави всички дадени му
обещания, верни и несъмнени? Мнозина разсъждават за това
как да виждаме и слушаме; за това как от видяното и чутото
да правим обобщения и изводи също достатъчно учат. Когато
обаче работата стигне дотам да се разгадае значението на
всичко — тук питомецът на логиката бива оставян на
произвола на собствената си досетливост. Защо да не му бъде
внушено: ти имаш словото на Духа на истината — следвай
него; именно словата на Духа разкриват значението на всичко
съществуващо и ставащо по непререкаем начин, понеже излизат
от Бога, в Когото е и източникът на самото съществуване. Не
е ли тъкмо в забравянето да се внуши това и причината да се
размножи мисленето чрез догадки дотам, че всички книги (за
Божия свят) днес да са препълнени само с догадки? И хубаво,
ако те само бяха със стойност; а то веднага става ясно, че
са плод на детинско въображение.”


Не може да се каже, че всички, които не са чули за Христос ще загинат. Както не може да се каже, че всички, които са чули за Него ще се спасят. Бог съди всеки според обстоятелствата на живота му и неговите възможности. Нека оставим тази задача, която не е наша, на Бога.

Мен са ме учили да не проявявам напразно любопитство. Иначе мога да кажа, че е погрешно всяко учение, което не може пряко да ми отговори на въпроса колко косми е имало в косата на Чингиз хан примерно. Какво отношение към твоето спасение има въпросът кой и как ще се спаси? Има огромно значение ти как ще се спасиш, а не как ще се спаси аборигена от Папуа-Нова Гвинея. И за него Бог е промислил, не му бери грижата. Но като си задаваме такива въпроси ние пропускаме много по-важни. Или заради неправилните отговори на въпроси, на които не можем да знаем точният отговор (а не е и нужно), внасяме заблуда върху други, които са много по-важни.



Тема Re: Същност на християнския езотеризъм – I частнови [re: Ask2OO4]  
Автор R. ()
Публикувано21.06.05 10:46



Благодаря за отговора!

Наистина, въпросът за спасението на аборигена от Нова Гвинея не е особено смислен, така е. Но просто бях чел в труд на православен свещеник, че всички католици, протестанти, окултисти, мюсюлмани и тъй нататък - с други думи всички неправославни - ако не се обърнат към Православието си купуват еднопосочен билет за ада - и това лично мен много ме шокира, затова зададох и този въпрос. И не мисля, че това е любопитство - да искаш да знаеш колко са космите на главата на Чингиз Хан наистина е любопитство, но когато един невярващ човек ме попита: "Как ще ме убедите, че Вашият Бог е всемилостив и че дава шанс за спасение на всички хора?" аз искам да мога да му отговоря точно, ясно и конкретно - не за друго, а за да му помогна да намери пътя към истината. Нима в това има нещо лошо?



Тема "Вяра или Христос"нови [re: Mish-o]  
Автор R. ()
Публикувано21.06.05 10:57



Ето едно прекрасно стихотворение на Макс Хайндл, илюстриращо същността на християнския езотеризъм:


"Тоз, който мрази своя ближен, и Бога не обича.
Не го обича газещият братовите си души,
ни онзи, който с адски мъки те зарича.
О, не разбират всички те целта ни.

В духа благодатни са посланиците Божии.
Христос е Пътят, Истината и Животът.
Почивка дава Той, умораа ще уталожи
и мир дарява в грях, борба, страдание.

Космическият Дух дойде, о, напрегни ти свойто зрение,
във Църквите по цялата Земя Му сторват път.
И в утрото на петдесети ден от Неговото Възкресение
Апостолските ореоли пак блестят.

Потънали във бяс, звероподобни
ний сме се били за фалшиви имена.
И заслепени с вяра, култ и догми,
отправяли сме другите във огъня.

Христос дали е двама? И в Павел, и в Кифа Той беше ли,
Спасявайки света, разпънат на Кръста.
Между мен и теб съществуват ли разлики,
щом всички нас Христос обхваща в любовта?

Но любовта Му не, не могат я затворят
те, верите, издигащи стени и укрепления,
защото чистата Му обич е за всички хора
и ритуалите, и имената нямат никакво значение.

Тогаз защо не Му повярваме, защо?
Защо държим на верите, които ни разделят?
Сега в света е важното едно:
Да никне любовта в душите безпределно.

Едно е нужно само на всички хора,
Един е балсамът на всяко страдание,
един е само пътят за Небесата горе
и този път е любов и състрадание."

Редактирано от R. на 21.06.05 10:58.



Тема Re: Същност на християнския езотеризъм – I част [re: R.]  
Автор Ask2OO4 (питанка)
Публикувано21.06.05 15:56



"Как ще ме убедите, че Вашият Бог е всемилостив и че дава шанс за спасение на всички хора?"

Ще му отговоря както Филип отговори на Натанаил - Дойди и виж. Който търси искрено, Бог го намира. Не е необходимо да се обяснява кой знае какво, човешката душа сама усеща къде е истината, само трябва да й се даде възможност да се докосне до нея.



Тема Re: Същност на християнския езотеризъм – I част [re: Ask2OO4]  
Автор R. ()
Публикувано21.06.05 21:45



"Който търси искрено, Бог го намира. Не е необходимо да се обяснява кой знае какво, човешката душа сама усеща къде е истината, само трябва да й се даде възможност да се докосне до нея."

Ето с това съм напълно съгласен и аз! Благодаря!



Тема Re: Същност на християнския езотеризъм – I част [re: R.]  
Автор филocoфeн (solo dei)
Публикувано21.06.05 22:11



Темата е интересна и предизвиква към размисъл не само почитателите на този клуб. В този клуб влизат всякакви хора и четат, макар по обясними причини да не участват пряко в дискусиите. Ще ви призная нещо: дразни ме самодоволното отношение на някои редовни клубари към мнения, различаващи се от ортодоксалните. Не мога да разбера например високомерието на ng, макар да имам впечатление от изявите й в други клубове и да съм се уверил, че е талантлива жена. Според мен клубът трябва да бъде трибуна на по-свободни и отворени идеи спрямо християнството, да се дава възможност за свободна изява, разбира се, и на алтернативното християнство, каквото е езотеричното.
Не мога да разбера защо тук не се спори по някои същностни страни на християнската религия и култура, изобщо защо не давате възможност за един по-плодотворен и принципно ориентиран диалог с по-широка публика, която би могла и да не е на мнението на модераторите и изявяващите се пишещи братя и сестри тук? Догматизмът в някои мнения и неуважението към алтернативното е меко казано озадачаващ, да не кажа нещо повече.
Понякога ми минава през ума да се обърна към админите на DIR.BG и да попитам дали клуб "Християнство" по презумпция е просто и само трибуна на попски и ортодоксално-догматични възгледи за християнството, изобщо дали християнството не е нещо много повече от църковност? Например - култура, образование, философия, окултизъм, ако щете - изкуство и магия?! И всичко това, разбира се, свободно проявяващо се под шапката на клуб "Християнство"? Помислете, чакам мненията ви!!!

Редактирано от филocoфeн на 21.06.05 22:16.



Тема Re: Същност на християнския езотеризъм – I част [re: филocoфeн]  
Автор ng (Надя®)
Публикувано21.06.05 22:31



Нито съм талантлива, нито високомерна. За това могат да свидетелствуват клубари, които вече ме познават, а и Вие бихте го забелязали от пръв поглед, ако ме видите.
За езотеризма е писано тук от по-начетени клубари.
Самата идея за прераждането няма нищо общо с християнството. Тук всичко е било обяснявано от начетени възрастни хора, един от които - епископ, благочестиви протестанти, отец Адриан рядко пише (той е католик и монах, доколкото знам), но винаги се радвам да го чета.
Християнство е протестантски форум, най-вече. Това Ви го давам като информация, ако пишете на админите, да не се изложите, че не знаете за какъв клуб става дума.

"...култура, образование, философия, окултизъм, ако щете - изкуство и магия..."-има си такива клубове. Навсякъде в инфото за клубовете типово е написано "Всички мнения, които не са за този клуб, се трият", но тук модераторите нищо не трият, освен сквернословия (предполагам).

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...


Тема Re: Същност на християнския езотеризъм – I част [re: филocoфeн]  
Автор kaмъчe (.)
Публикувано21.06.05 22:46



" изобщо дали християнството не е нещо много повече от църковност? Например - култура, образование, философия, окултизъм, ако щете - изкуство и магия?! И всичко това, разбира се, свободно проявяващо се под шапката на клуб "Християнство"?" това е като да отидете примерно в клуб класическа музика и да питате, ама музиката не включва ли и чалга, и маанета, цигански песни ... и ... (извинявай, но не ги познавам тези ..) - е, за някой това може да е музика, но не за всеки. но дори да е музика, не е класическа музика. о, ей го там клуб чалга, що не наминете и останете там, щом ви харесва такъв тип звуци .... и образи.

п.с. сега слушам gospel channel и звучи много различно от чалга, направо няма нищо общо.



Тема Re: Същност на християнския езотеризъм – I частнови [re: филocoфeн]  
Автор White RavenМодератор (grachesht)
Публикувано21.06.05 23:00



Не мисля, че сте прав. В светското пространство има достатъчно подобни дебати, а и тук присъстват и хората пишат ако им е интересно. Тук е клуб по убеждение, не сме длъжни да даваме платформа на всеки. Вие пък от друга страна не можете насила да ни накарате да се вкл\чим в тях, нали? Пускайте теми, никой няма да ви ги изтрие.

Гласувайте за БХК с бюлетина номер
18



Страници по тази тема: << 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.