Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:05 23.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
Тема Re: Същност на християнския езотеризъм - II част:нови [re: pakpak]  
Автор R. ()
Публикувано20.06.05 12:23



Съвременният смисъл на Петдесятница от гледна точка на езотеричното Християнство може да бъде прочетен тук -

,

както и тук - .

Редактирано от R. на 20.06.05 12:35.



Тема Re: Същност на християнския езотеризъм - II част:нови [re: R.]  
Автор ng (Надя®)
Публикувано20.06.05 12:28



А може и да не бъде прочетен.

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...


Тема Re: Същност на християнския езотеризъм - II част:нови [re: ng]  
Автор R. ()
Публикувано20.06.05 12:31



Разбира се, че може - всеки човек е свободен да чете каквото си иска. Просто ми бе зададен въпрос за Петдесятница - виж малко по-горе в темата - и аз отговорих.



Тема Re: Същност на християнския езотеризъм - II част:нови [re: R.]  
Автор ng (Надя®)
Публикувано20.06.05 12:50



Е, и аз отговарям.

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...


Тема Re: Същност на християнския езотеризъм - II част:нови [re: ng]  
Автор pakpak (непознат)
Публикувано20.06.05 22:05



ng
няма нищо смислено в твоя отговор! и това отговор ли е въобще!
пък и R отговори на мен, а не на теб! А аз решавам какво ще чета и какво не!
И искам да ви призова към по толерантно отношение ....към един полезен диалог...а не да се заяждаме... все пак сме големи хора...
R. благодаря за отговора. но ще ми трябва време да прочета тези неща , а също и да ги осмисля... И си запазвам правото ако нещо не ми е ясно да питам.
Надявам се , да не досаждам.



Не аз, а Христос в мен!


Тема Re: Същност на християнския езотеризъм - II част:нови [re: pakpak]  
Автор R. ()
Публикувано20.06.05 22:57



Разбира се, че не ми досаждаш, pakpak. Ето още един линк за Петдесятница -

. Приятно четене!

Редактирано от R. на 20.06.05 22:57.



Тема Re: Същност на християнския езотеризъм - II част:нови [re: pakpak]  
Автор ng (Надя®)
Публикувано20.06.05 23:07



Напротив, отговорът ми е във висша степен смислен.
Това е форум и няма - на мен, на теб. Ако е за лични бележки - пишете си на лични бележки.
Тук има теза да се банне езотеричната блъвоч въобще. Моля, запознайте се с дискусията.

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...


Тема Re: Същност на християнския езотеризъм - II част:нови [re: R.]  
Автор Prokimen (наблюдател)
Публикувано20.06.05 23:13



ВСЕКИ Е СВОБОДЕН ДА ДАВА ВОЛНОСТ НА ФАНТАЗИЯТА СИ И ДА ОБЛИЧА БОЖЕСТВЕНОТО ВЪВ ВСЕВЪЗМОЖНИ ТЪЛКОВНИ ФОРМИ.

ИСТИНАТА Е ТАЗИ, ЧЕ ТОВА СИ Е ЧОВЕШКО И НИЩО НЕ ПРИНАСЯ ЗА ДУШАТА.



Тема Re: Същност на християнския езотеризъм - II част:нови [re: ng]  
Автор pakpak (непознат)
Публикувано20.06.05 23:40



Хм, езотерична бълвоч... и защо го наричате така,
моля обяснете.....
И тъкмо защото форума е за всички, кое ви дава право тогава на такова отношение

Не аз, а Христос в мен!


Тема Re: Същност на християнския езотеризъм – I част [re: R.]  
Автор Ask2OO4 (питанка)
Публикувано20.06.05 23:43



"В религията основният компонент винаги е бил вярата – безусловната вяра в това, което проповядва съответната религия. Оттук идват и неизбежните в нашата съвременност критики от страна на научните среди срещу религията – именно защото всичко в нея е основано на вяра, а не на доказателства, логични доводи и т.н. В Християнството начало на този възглед за вярата като основен компонент на религията поставя св. Августин през IV-V век.

В езотеризма е точно обратното – там основният компонент не е вярата, а познанието. От последователя на езотеризма не се изисква никаква вяра – той напълно самостоятелно изучава съответната литература, и разсъждавайки, мислейки върху нея, сам достига до съответните изводи – но изцяло основавайки се на своето собствено чувство за истината и без да му бъдат налагани никакви догми. "

"Иисус му казва: Тома, ти повярва, защото Ме видя; блажени, които не са видели, и са повярвали." (Иоан.20:29)

Хайде сега да не ти давам цитати от ап.Павел и други апостоли, които ти набеждаваш за езотерици, в полза на превъзходството на вярата. В това, че вярата е основополагаща и жизнено необходима за спасението. На езотериците не им трябвала вяра. Изглежда не им трябва и спасение.

Блажени Августин просто изяснява връзката между вяра и познание. Познанието идва чрез вярата. ”Науката” днес критикува религията понеже толкова й са възможностите. Истинската наука просто си признава, че в някои сфери не може да се бърка и си гледа тези, в които може. Религията пък не й се бърка в решаването на диференциалните уравнения. От какъв зор се поставя на науката, която е много по-външна и далечна на всеки мистицизъм, такъв акцент? Та даже да бъде коректор на религията?

Колкото до догмите ап.Павел (обвинен в езотеризъм) казва ”ако дори ние или ангели от небето ви благовестяха нещо по-друго от това, що ние ви благовестихме, анатема да бъде” (по памет). Догматите са постоянните истини на вярата и тях апостолът строго ни наставлява да пазим. Антидогматист?! Друг път.




Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.